I - Dreatnen en dieden. j SNEEKER COUR ANT 167ste Jaargang) efl WYMBRJTSERADEEL (14de Jaargang) MEUBELFABRIEK NEDERLAND RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen ee en n- ts Zaterdag 8 Juli 1916. No. 81. H. i m- gel «g- 1 J. A. HUIZINGA, Groningen. 3d J Telefoon 118. I TJ O m m CANADEE5CHE u UI Ld Ld 0. O tl u 5%25jarigePANDBRIEVEN 1 ELANDB’ANK” 32e Jaargang. ANNEX kje >ii.) ik» m- TELEGRAFLAORES Provinciale Staten van Friesland. ■1 Net Jezus hoechde to learen fen dizze oar- koart foar ef nei hjar forskinen mei in steane. skóging oer dizze skriften yn haedsaek gin- as MM en ysünder ian de God fen Ruslan, I ZICHTZEN DINGEN FRANCO. an 50. en ófstan. kje iga te 4 15 42 19 40 16 25 10 60 tje To te nt* nt. nt. nt. co it tsjinwirdige oan dy fen it Goedkoope coke*. Door den Sneeker Bestuurdersbond is aan den gemeenteraad een adres verzonden, hou dende verzoek den cokesverkoop aan de gem. gasfabriek gedurende den zomer zóódanig te regelen, dat het verzekerd is, dat eene be schikbaarstelling van goedkoope cokes in den aanstaanden winter aan de ingezetenen of een groot deel daarvan voortgezet kan worden ge durende den vollen tijd, dat daaraan behoefte zal zijn tongen. Dr. Wumkes hie it dos alhiel by 't rjuchte ein do’t er mei it skriuwen fen dizze earste Mienskipsütjefte bliken joech fen syn oertsjü- ging, det de forbining fen Christendom en de foiksaerd hjir hwet oars oplevere hie en bi- soargje scil, as op oare kontrijen, lyk as er yn syn rjucht stiet, as er skriuwt: „Foar alles Christen-Fries, net Fries-Christen. Hwet it swierst is, moat it swierst weage”. Hwent it Christendom is fen de ivichheit, it Friezendom is, ho Ijeaf wy it hawwe meije en hofolle fen üs krêften wy der ek oan jowe, dochs fen dizze ierde, en oan de ünweardige komeedzje om yen goaden to foarmjen, dy’t noed steane fen ien _._2 dy’t dy ien Eastenryk efternei sit, en de God fen Roemenië, dy’t soks mei eangstme oan- sjucht en ek al fêst it swird yn 'e hannen nimt scil op üs Fryske mieden nimmen meidwaen. Wy Friezen büge noch for in HAAG Regeer ingsr ijst. Wij verwijzen houders van broodkaarten naar da in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende het verkrijgbaarstellen van regeeringsrjjst op broodkaarten. De Provinciale Keuringsdienst aan het wer4<. Ged. Staten van Friesland hebben aan de Staten een verslag doen toekomen van de werkzaamheden van onzen jongen Provincia len Keuringsdienst. Daarin komt o. a. voor: Groote moeilijkheden werden ondervonden bij de inrichting van het laboratorium. Het aanschadfen, zoowel1 van toestellen als van chemicaliën, ondervond de lasten van den oorlogstoestand. Een deel der toestellen en chemicaliën is ook nu nog niet te verkrijgen. Toch kon op 15 Maart met het monsterne mer! een aanvang worden gemaakt. Begonnen werd met de controle van de ten verkoop aanwezige melk, de inspectie van de inrich ting der winkels en het onderzoek der aan wezige waren. Tot 1 Juni werden genomen 386 monsters melk, waaronder begrepen zijn volle-, onder-, karne- en gepasteuriseerde, melk. Uit dit on derzoek bleek, dat 15 monsters volle melk ver- valscht waren, terwijl 2 monsters karnemelk niet aan de gestelde eischen voldeden. Naar aanleiding van één geval van vervalsching van volle melk werd proces-verbaal opge maakt, daar ondanks waarschuwing deze per soon met het toevoegen van water doorging. Hij is veroordeeld tot f 12 boete. Voor de overige overtredingen werden mon delinge waarschuwingen gegeven, met het ge volg, dat bij die personen geen vervalsching geconstateerd werd. as ik der net folie mei op hie, se alhiel net yn üs ütjeften opnimme scoe. De gevaarlijke hoek. Past op voor de verrassingen van den weg. Zijne hoeken kunnen gew aar lijk zijn voor den reiziger die er zonder voorzorgen over gaat. Hetzelfde is het geval op den weg van het leven voor den man die, op het hoogtepunt van zijn bestaan aangekomen, niet oppast voor de oneffenheden bij de daling. Zoo kan een man in volle gezondheid, vlug, opgewekt en vroolijk, in enkele weken zonder merkbare reden een ouden man worden, mét een sle penden gang, een dof oog, een vermoeid ge laat. Zijn wil is vernietigd; zijn veerkracht heeft plaats gemaakt voor een onoverwinlijke ongevoeligheid: zijne mannelijke krachten schijnen uitgeput. Deze jammerlijke gedaante verwisseling gaat gepaard met verschillende storingen: moeielijke spijsvertering, langzame bloedsomloop, ademloosheid, kloppingen, over- .vloedig zweeten, slapeloosheid. Wanneer die verschijnselen zich voordoen, is het hoog tijd te handelen, want uw toestand kan nog ver ergeren. De verandering die in uw lichaam plaats heeft, zal zonder schade voor uw ge zondheid zijn, indien gij zorg draagt den ar beid van het bloed te vergemakkelijken door de krachten er van te vernieuwen en door aan uwe zenuwen hun verzwakten weerstand weer te geven. Daarvoor zijn meer dan eenig ander middel de Pink Pillen in het bijzonder aangewezen gedurende het moeielij ke tijdperk van den kritieken leeftijd, die, wij moeten dit niet vergeten, zich zoowel bij de vrouw als bij den man voordoet. De Pink Pil len bezitten inderdaad de deugd het bloed van zijn onreinheden te zuiveren en de roode bol letjes te vermenigvuldigen, die er de kracht van zijn, en, dank zij die dubbele werking op het bloed en op de zenuwen, geven zij aan de verzwakte organen al hunne werkzaamheid en al hunne kracht weer. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hoofd depot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Am sterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. op to roppen. Jezus hat üs allinnich leard goed to wêzen, Ijeaf to hawwen en ünthiet üs in hearlik lean, as wy mids al de smoargens fen de wrald skjiti fen sieie wisten to bliuwen, stich ên weardearjend wêze scille, om ’t ik, 'lyk as ien kear Mozes’ lüde stimme driigjende klonk oer de Joadske wrald, do’t er sei det God rjuchtfeardich wier en it minne en lytse wist to kastijen. Jezus kaem ‘om üs yn de swiere uren fen syn libben en syn lijeri op to lieden nei syn Heite Keninkryk, det net fen dizze ierde is mar it hat nea syn miening west dizze wrald al ta in Himelsk Ryk to meitsjen: earst de arbeid, den it lean: Jezus liet elts fen üs de wei sjên, omwis fen it lean to wêzen, mar die gjin war om de ar beid seis al minder swier, om it wirk seis al ta it lean to meitsjen. Christus joech syn foar- skriften net for de Mienskip, mar for de Minske, om’t Er wist det, wier syn Geast earst mar ien wirden mei de geast fen elts minske yn ’t bysünder, de Mienskip der fen- sels de heilrike gefolgen fen ünderfoun. De tsjinwirdige Wraldstriid biwiizget neat tsjin it Kristendom, mar wiist for de safolste kear op de minnens en de lytsens fen de minsken seis, dy ’t nei ’tweintich ieuwen lang it wird fen de Hear fornommen to hawwen, yet jim- meroan fen miening lykje, det it foldwaende is doopt to wêzen en ta in tsjerke to bihear- ren, genoch om Sneins ris to harkjen nei hwpt Dominij seit, en dy’t net forstean wolle, det men Jezus bilibje moat mei hiel syn siele, sadat al yens dwaen en litten bistjürd wirdt fen Syn liedende ynfloed. Dizze oarloch is in. rjuchtfeardige straffe for it hücheljende Jerope, det stimmicb seach en sei Kristlik to wêzen, mar yndie dei oan dei wermei de Joaden de Christus sloech oan it Krüs, en mei de Romeinske soldaten de dobbelstiennen smiet om syn klean. Brieven oan ’e Snitsers. VI. Fr i e z e n d o m en Christendom fen D r. G. A. W u m k e s. It leit yn myn miening, de Mienskipsütjef- ten, dy’tfor dit jier under myn samlerskip steane, koart foar ef nei hjar forskinen mei in wirdmennich op dit plak yn to lieden en to bioardieljen. It sprekt fensels. det myn bi- NIEUWE SNEEKER COURANT kan worden op de instandhouding van nijver heid en bedrijv.en, welke de regeering zich reeds van het begin van de mobilisatie af tot taak heeft gesteld, teneinde ontwrichting, van de economische toestanden te voorkomen. Deze motie werd met bijna algemgene stemmen aangenomen. loch, mar wol de tsjerke. It is de flok fen alle minskelike mienskippen men sjucht, it klear oan it Soasialisme, det de Fakbiweging wer doel makket, yn pleats fen it Libbens- lok det hwet to’n earsten miend wier as ynstelling, as middel, foreare wirdt as it ein- doel seis. De tsjerke wier fen de Hear miend, om de minsken op to lieden ta syn Keninkryk, en de priesters en foargongers,. hjar fornoe- gjend yn it kalde Ijocht fen hjarren eigen idelëns, meitsje der it Himelsk Keninkryk seis fen, det hja sadwaende omlegen helje fen de stjerren en de jountiidsloft, en delsette mids de ilinde en de striid fen üs ierde. De tsjerke heart hjar djip to bügen for de Christus en de Heit, hjar der rekkenskip fen jaende det Dr. Wumkes hat him, troch de forhalding to bisprekken dy der bistiet twisken de Fryske en de Christelike geast, for tsjinstlik makke jinoer it Kristendom troch der klam op to liz- zen, det de Fryske geast in ynlik godstsjin- stigen ien is en dos it Ljocht fen it Gelove fen neden hat for syn bistean mar net minder tsjinoer it Friezendom, troch üs foar to hal- den, ho ’t üs folk jimmeroan it Kristendom forstien hat. Hwent ho’t somlike dogma’s hjar der ek füleindich tsjin forsette, hwa ’t rekken skip haldt mei de tastannen om him hinne, moat wol meistimme det ek de opfetting en tapassing yn dé Christelike leare in saek is fen suver-persoanlik ynsjuch; sa heart it ek to wêzen, om’t Jezus net spriek noch sprekt tsjin de greate minskeklofen fen in hiele stêd ef in hiele tsjerke, mar as in treastgjende en stypjede Frjeon. dy’t üs omhegen liedt nei it iyige ljocht fen syn genédige Heit. Syn. seinjende wirden sprekt tsjin elts fen üs yn ’t bysünder. En faken haw ik tocht det it oan Hesere Lieding to tankjen wier, det üs Nije Testamint en de Christelike leare romte jowt for sa’n great forskaet yn opfetting en üt- liz: hwent sa is it minsken mei de meast ün- derskate noeden. eigenskippen en fielings dwaenlik makke, de Christus as hjar Liedsman to forearjen en to biliden, hwertroch it Chris tendom wirdt as in' mienskiplike Lokssteat for alderleije minsken mei Jezus as hillichste en heechste Lieder. De Christus is diekrêftich en wirkdiedich, andere waren verstrekte diensten" het regel matig onderzoek van het water der gemeen telijke drinkwaterleiding door den provincia len keuringsdienst ter hand genomen. De middenstand en het levensmiddelen vraagstuk. In .de te Utrecht gehouden buitengewone vergadering van den Nederlandschen Bond van vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, gewijd aan het levensmiddelen-vraagstuk, heeft de heer L. B. J. Gorris uit Amsterdam in een inleiding twee hoofdfouten aangewezen, die z. i. bij de le vensmiddelenkwestie begaan zijn. De eene hoofdfout is gemaakt door een klein deel van den middenstand zelf, t. w. door het parasi taire aanhangsel dat zich sedert Augustus 1914 handelaar noemt. Spr. bedoelt de nietswaar diger! die de gqede bedoelingen van regeering en gemeente misbruikend, de regeeringsar- tikelen opkochten, oververpakken en voor woekerwinst aan binnen- en buitenland ver kwanselen. Spr. noemde het een schandaal, dat in ons land honger wordt geleden en dat in een land dat tienmaal zijn eigen behoefte aan boter, kaas, melk én groenten produceert, en waar schatten mee zijn verdiend. De fout zit wijders en voor het grootste deel bij het slappe optreden van Landbouw, onder leiding van minister Posthuma. De Duitscher verwenscht ons om de bloedzuiger- prijzen waarvoor wij hem de bude rommel, zaagsel en zolderveegsel leveren. De En- gelschman die vr.oeger onzè trouwe klant was voor tal van .artikelen, laten wij geheel in den steek. De besluiten van Landbouw gaan als een weerhaan heen en weer. De grenzen gaan open en dicht bij variatie. Men riekte in deze noodtijden een nooddepartement voor den handel op dat zich alléén bezig houdt met een billijke verdeeling der levensmiddelen. Dat zal naar spr.’s meening de remedie brengen in den deplorabelen toestand van thans. De heer J. Das Dzn., uit Utrecht, bezag de kwestie der. levensmiddelenvoorziening uit drieërlei oogpunt: a. De distributie uit een algemeen handelsstandpunt; b. de distributie van het standpunt van den winkelier: c. de distributie van het standpunt van den consu ment. De heer Van der Maassen,' uit Amsterdam, stelde ook namens tal van andere afgevaar digden de volgende motie voor: De Bond van Vereenigingen van den Han deldrijvenden en Industrieelen «Middenstand in buitengewone, vergadering te' Utrecht bijeen, verzoekt den minister van landbouw, nij verheid én handel, dat indien de regeering de distributie ter hand neemt of opdraagt aan de gemeente besturen, zij.er voor wake, dat maximumprij zen en condities worden vastgesteld, uitslui tend in. overleg met de betreffende midden- stands-vakvereenigingen, en zulks geschiede door de bestaande distribuanten, dat, waar ingrijpen in de gewone organisa tie niet bepaald noodig is, dat worde nagela ten; dat de regeering in overleg met den Mid- denstandbond daartoe een regeeringscommis- sie benoeme: dat, mochten eventueel partijen niet tot overeenstemming kunnen komen, de regeering of de gemeentebesturen, zich zullen wenden tot een centrale commissie, te benoemen door den minister in overleg met het bestuur van den Middenstandsbond, aan wier uitspraken beide partijen zich zullen hebben te onderwer pen: dat dit de eenigc wijze is, waarbij gerekend Door de keurmeesters werden 408 winkels geïnspecteerd, waarbij 21.823 partijen werden gekeurd. Medegebracht en in het laboratorium onderzocht werden 578 monsters, terwijl 268 partijen wegens het verkeeren in’ bndeugdelij- ken toestand aan de consumptie werden ont trokken, in vele gevallen door^zp geschikt te maken voor veevoeder. >i deze 578 monsters bleken bij onderzoek 123 niet aan de gestelde eischen te voldoen. Naar aanlei ding hiervan werden mondelinge besprekin gen gehouden met leveranciers en in vele ge vallen met de fabrikanten persoonlijk, die hier voor dikwijls uit Jdolland óverkwamen. In alle gevallen wprd door laatstgenoemden de belofte afgelegd geen waren naar Friesland te zenden, die niet aan de gestelde eischen vol deden. Sedert de inwerkingtreding van den dienst zijn 1044 bakkers gecontroleerd. Daarbij wer den nagegaan het gewicht en de samenstelling van het brood en de inrichting van bakkerijen en winkels. Bij deze controle werd rekening gehouden met de bepalingen, vervat in de plaatselijke verordeningen en mfnisterieele voorschriften. Teneinde tot een meer gelijke lijke behandeling der bakkers te geraken, is een conferentie gehouden met het bestuur van de bakkerspatroonsvereeniging. Als gevolg van de ingestelde controle moest zeer dikwijls door de keurmeesters aanmerking gemaakt worden op het gewicht van het brood. Er werden gewogen 8881 brooden, waarvan 2597 stuks niet aan het gewicht voldeden. Dat op zoo’n klein getal gewogen brooden zoo’n groo te hoeveelheid niet aan het gewicht voldeed, Vindt zijn oorzaak hierin, dat door de keur meesters in gevallen, waarin da eerste lü ge wogen brooden aan het gewich| voldeden, de rest van den voorraad niet werd iiagewogen. In het omgekeerde geval, dus wanneer in de eerste 10 brooden wel van te licht gewicht werden aangetroffen, werd de 'gehéele voor raad gewogen. Het bleek, dat in die gemeen ten, waar de hand'aan de broodverordening werd gehouden, in ’t algemeen het brood het vereischtegewicht had. De bakkers, die bij controle brood van te licht gewicht bleken te verkoppen, weraen ge waarschuwd. Hun werd medegedeeld, dat bij herhaling strenger maatregelen zouden wor den toegepast. Bij her-control^ bleken 4 zich weder aan deze overtreding te hebben schul dig gemaakt, waarna op grond van de in hun gemeente geldende broodverordening proces verbaal tegen hen is opgemaakt. Ook het watergehalte van het brood bleek in 28 gevallen te hoog te zijn. Bij onderzoek in het laboratorium bleek het brood, gebakken volgens regeeringsvoorschrif- ten, in 31 gevallen niet aan de eischen van samenstelling, wat betreft het bloemgehalte, te Voldoen. In dergelijke gevallen, alsook in die van te licht bevonden brood, werd aan de burgemeesters van gemeenten, waarin de bak kers wonen, voorgesteld deze bakkers te straf fen met inhouding* van regeeringsmeel, waar toe door deze autoriteiten-in vele gevallen werd overgegaan. Door verscheidene burgemeesters werden, naar aanleiding van vertolking van overtre ding van de regeeringsvfrorschriften, brood van bakkers uit hun gemeenten ingezonden. Bovendien werd aan bakkers, wier brood niet aan gewicht of samenstelling voldeed, 32 maal een waarschuwing verzonden. Voor de gemeente Sneek werd op den voet van de „Verordening op de heffing en invor dering van. rechten voor het genot van door den keuringsdienst van levensmiddelen en minske, noch for in ófgod dy’t allinnich' üs mieden, mar inkeld for it Hillich Albiwald, for de Heit, dy’t alle ierden en wralden bihear- sket. Yn kleare en krêftige styl, hweryn men it wicht fen syn wfrden as hammerslaggen hel klinken fielt, hat Dr. Wumkes, him groun- dearjend on it skiedkindich birin en hwet it Friezendom oanbilanget, ütgeande fen de for mule dy’t ik yn Sljucht en Rjucht joech, koart mar folslein oanjown hok for oandiel de Frys ke geast hie oan it wêzen fen Christus en de Himelheit. Hwet er sèit op 'e léste side: „Friezen to wêzen, yenseis to wêzenom sa de komst fen it Godsryk to bifoarderjen. det is heilige, hege, Christenropping", it meije en scil wjerklinke yn 'e Fryske herten fen hwa’t op üs mieden it Evangeelje as it Hillichste en Béste forearje. Ygtte dit yn andert op in opmerking yn 'e Ljouwerter Krante. Al forgapje wy üs net mear oan 'e blinkende skyn lyk as eren, wy slute de eagen net for hwet Hollan yn it stik fe.n kultuer en kinst leverje mei oan goeds en weardichs; wy scille nea de earsten wêze fen ’e leden fen 'e Nederlanske Steat, dy tsjinoer oaren in ünfrjeonskiplike halding oan- nirame mar al it wejter fen 'e sé kin net skjinwiskje, det Hollan üs de frijdom binaem en it léste det üs bleau, üs tael en üs geast, driget tö smoaren, hwerom wy ünmülk bi- rêste kinne vn 'e tsjinwirdige tastan. Soks to mear net, om’t wy by ünpartidich ündersiik en sunder foaroardielen to biachtsjen, ta de feste oertsjüging komme moatte, dy’t wy nea oerjaen scille ear ’t men üs it tsjindiel biwiiz get:.? det de folksgeast fen Fryslan mearderweardich is tsjinwirdige Hollan. Wy witte hjirby de wier- heit foar to hawwen en dogge fen de treast de moed, dêr’t, hja üs mei seinet, gjin Grondwetsherziening. Verschenen is een uitvoerig afdeelingsver- slag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot Grondwetsherziening. Vele leden bestreden urgentie en opportuni teit der herziening, met welke bestrijding zeer yelen zich echter niet konden vereenigen. Ver scheidene leden waren tegen beperking der herziening tot het kiesrecht en achtten althans een herziening van het elfde hoofdstuk wen- schelijk, terwijl verscheidenen uitvoerig be toogden, dat de Regeering met de indiening had moeten wachten tot zij in de gelegenheid was daarin een voorstel tot herziening van het onderwijsartikel te betrekken. Vele an deren vonden hiertoe geen aanleiding. Onder erkenning echter, dat gelijktijdige be handeling van onderwijs en kiesrecht feitelijk de verschillende partijen nader tot elkander zal brengen en daarom op het welslagen der grondwetsherziening een gunstlgen invloed kan hebben, werd dan ook door een aantal leden der linkerzijde verklaard, dat zij gaarne bereid waren in de onderwijskwestie aan bil lijke wenschen recht te doen en dat zij geen bezwaar hebben een herziening van art. 192 tegelijkertijd met het kiesrecht te behandelen. Vele leden concludeerden uit de wijze waar op de minister de invoering van algemeen kiesrecht toegelicht had, dat 't kiesrecht hem volkomen koud laat en hij het voorstel alleen indiende omdat dit niet den volkswil overeen stemde. In verband hiermede werd betoogd, dat in deze van geen volkswil gebleken is. Velen verklaarden aan het organische kies recht de voorkeur te geven boven Individua listisch. Een aantal leden voegde er aan toe zich echter bij de Regeeringsvoorstellen neer te leggen, indien gelijktijdig stemplicht en invoe ring van evenredig kiesrecht worden' voor geschreven. Vele anderen die bovenbedoelde critiek op de toelichting uitvoerig bestreden, achtten invoering van algemeen kiesrecht noodig, ten einde den invloed van de^geheele bevolking op de richting van wetgeving en staatsbestuur te versterken. Vele leden /achtten geen reden' aanwezig om vrouwenkiesrecht in te voeren, zelfs al zou een belangrijk deel der vrouwen het be- geeren, wat zij echter tegenspraken. Zij acht ten o. a. de vrouw niet geschikt voor deel neming aan het politieke, leven. Door vele an dere leden werd voor vrouwenkiesrecht ge pleit en betoogd dat het gcwenscht is zich ten aanzien van het actieve kiesrecht niet te bepalen tot het wegnemen van belemmerin gen. Met toekenning van het passieve kies recht aan vrouwen was men niet algemeen ingenomen. Tegen de voorgestelde regeling betreffende uitsluiting van het kiesrecht werden verschil lende bedenkingen geopperd. Verscheidenen wenschten den minimum-leeftijd voor het kie- zerschap in de Grondwet op 25 jaar bepaald te zien. Zeer velen vereenigden zien met de invoering van evenredig kiesrecht, maar ver scheidenen wenschten thans veel verder, te gaan dan tot wegneming van de grondwette lijke belemmeringen er tegen. Zeer velen acht ten dadelijke invoering van stemplicht met ini- In de Woensdag gehouden vergadering was aan de orde de verkiezing van Gedeputeerden. De heeren B. W. Okma, K. P. W. Besuijen en G. L. van der Zwaag traden af. fn de vacature-Okma werd de heer B. W. Okma (c.-h.) te I.Ipecolsga met 48 stemmen herkozen. Op den heer A. A. Bajema (c.-h.) is 1 stem uitgebracht. In de vacature-Besuijen werd deheer K. P. W. Besuijen (s.-d.) te Leeuwarden met 35 stemmen herkozen. 14 briefjes waren blanco. In de vacature-Van der Zwaag werd de heer G. L. v. d. Zwaag (soc.) te Gorredijk herko zen met 37 stemmen. 12 briefjes waren niet ingevuld. Tot suppletoir lid van het college werd in de vacature-Birmerts gekozen de heer L. Zandstra (s.-d.) te Leeuwarden met 28 stem men. Op den heer R. S. H. Visser .(r.-k.) te Sneek werden uitgebracht 12 stemmen, op den heer L. J. de Jong (s.-d.) te Huizum 1 stem en 1 briefje in blanco. Alle heeren namen hunne benoeming aan. net -om 't Er allegearre in mienskiplik, mar om 't er elts in bysünder en apart boadskip bringt. Hjirom is it ek sa tige forkeard, to sizzen det it Christendom rie jowt for alle swiere stikken yn ’e greate Maetskip, to mienen det Jezus Him ütsprekke wollen hat for ef tsjin de oarloch, de hielünthalding, it stimrjucht: Him hjiroer in oardiel óf to fer- gjen, stiet lyk mei de Ingels for de milysje D. KALMA. Waar we om technische redenen in dit artikel geen 6 en konden zetten, gelieve men telkens waar een of a voorkomt, te willen bedenken dat dit 6 en moet zjjn. oan it krüs net mear hja roppe en beare oer de ünbitsjuttendste kwesjes, en troch hjar gekreau hearre hja Syn lüsterjen net mear, as Er klaget: „My toarstget -Sunt Luther for elts it rjucht opeaske, de Bibel to updersiikjen, is it ündwaenlik wir den, de Protestantske tsjerken stik for stik to bistudearjen en to bioardieljen, en as men mar langernóch tiid docht, scil der grif ek ienris in dei komme,'det hja net mear to tel len binne. En lyk as de wierheit, det de Chris tus spriek ta elts yn 't bysünder, yn steat i$ dit ünsillige forskynsel to forklearjen, sa bringt Hja yen ek'maklik it andert op 'e frage ho’t it dochs komt, det ienselde gelove yn ünder- skate lannen ek sok in ünderskate yndruk makket op de bütensteander, ho’t b.g. it Skot- ske Calvinisme sa fier forskeelt fen it Hol- sels, alhaest forwirden is ta in gewoan-minsk- 'lanske, it Skandinaefske fen it Dütske Luther- like foriening hja heart hjar idelens en dom, it Italiaenske Katholicisme seis ditte! falske greatkens óf to lizzen en yn to sjên sa fier fen it Eastenrykske. Ek hjir bliuwe det hja inkeld is in fen God ornearre middel, de rasforskélen fen greate krêft en fen kleare en seis, om’t it in op de ierde wirksum middel ,ütwirking, ienfaldich omdet allinnich in diel is, in tige breklik en heal middel. fen it Kristendom, wol de haedsaek, mar like Hwent Christus sprekt tsjin de minske, J goed net it gehiel, ynternasjonael is lyk as en net tsjin de keppels. En om dizze ienfal- ,de wittenskip en it kosmopolitisme. De Apos- dige reden, dizze greate wierheit is it, det in tels forkindigen it Evangeelje' net yn it Vola- tsjerke biskóge wirde moat as de foriening pük éf yn it. Esperanto, mar yn* alle talen en fen allinne yn haedsaek gelikens tinkende minsken, hwent lyk as der gjin twa minsken. to bikennen binne, dy’t krekt itselde tinke, sa binne der ek gjin twa minsken to finen, dy’t krekt gelikens leauwe. En as men nou mar ynsjên woe, det it Christlike net leit yn al dy lytsë forskillen en ünderskieden, mar yn det greate en hillige mienskiplikp, det de mins ken fen alle Christlike gelóven forienet, ja, den scoe men tajaen det der mar ien alge- miene tsjerke hoechde to bistean, dy’t al de Kristenen omfette, mei tagelyk in einleas tal bysündere tsjerken, dy’t elts mar üt ien Kristen bistiene. Mar hjirfor liket de tiid net ryp to wêzen, hwent en dit is tor de folgers fen de Christus in ivi^e skande sa tige binne hja opgien yn hjar lytse reboeljes, det hja net iens mear witte, hwerüt it mienskiplik- Kristlike bistiet, det hjar allegear forient: hja kettermintsje oer de fraechstikken fen 'e Triniteit, en sjugge de triennen fen de man hja, dy to’n earsten wier in ynstitüsje fen God I falske greatkens óf to lizzen en yn to sjên

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1