Peper munt SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Gèkwèk, het vrouweneendje door L. A. DOKKUM. No. 86. Woensdag 26 Juli 1916. 32e Jaargang. RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. J 5 1 i j j film I Wordt vervolgd. heeren Flieringa matie herkozen. Smokkel-praktijken. Aan het station Gennep werd een extra-trein met circa 130 paarden voor Duitschland uitge klaard. De douane-ambtenaren vonden aan de staarten van verschillende paarden, die alle Firma JOH? TROMP SNEEK. i i weging zij ook maakte en toen ze lager kwa men, hoorden ze 't geroep der stamgenooten. Nog een oogenblik en ze scheerden over 't wa- ter; de man zette zijn pooten en vlerken voor uit; hij stoof op T water dat de rood-bruine borstlijn met schuim als besneeuwd werd; zij volgde. Even nog wipte hij op eii schudde met kracht zijn vleugels uit, waarna hij ze gemak kelijk op den rug plooide. In alles deed ze hem na. 't Leek wel, of er duizend eenden waren, in zoo'n lange lijn dreven ze op 't water. Die bij hun neerstrijken vlak bij waren, hadden zich gehaast ruimte te maken, nu echter kwamen- ze langzaam naar hen toezwemmen. Allemaal man-eenden als haar „wilde”, alle maal vrouwtjes als zij; wat 'n prachtige stam! Den geheelen dag speelden' ze in 't heldere, zuivere water, doken onder en kwamen weer boven, de golfjes met hun vleugels slaand: ze zwommen plat en met uitgestrekten hals, de kop vlak op 't water. Enkele mannetjes pikten de vrouwtjes in den kop, haar soms geheel onder water duwend: anderen riepen met hun prachtige verklinkende stem of wipten op en sloegen met de vleugels. anderen die stellig bang waren voor vallen. Wat was dat? Snel draaide ze zich half om, keek de lucht in en zag naar alle kanten. Wat was dat? Ze hoord het nog duidelijk, dat was géén kwèèken meer; dat was zingen zooals alleen de „wilden” het kunnen. En meteen zwom ze verder. Daar hoorde ze ’t wéér, tegelijk met het pie- pend-gpnzen van 'n zwaren' vleugelslag, die al naderkwatn. O, nu verstond ze het: „kom mee!” Een prachtige man, juist zooals haar vader geweest moest zijn, vloog over haar heen met zóóveel vaart dat zij bijna uit het water werd gezogen. Zonder te denken wipte ze uit het water; éven de kop achterover met zwak gebogen hals, de borst vooruit om flink kracht te zet ten, vloog ze op en volgde den „wilde”. Deze had nu zijn vaart wat ingehouden, zoodat ze hem op zij kwam. Ze zeiden niets, maar vlogen regelmatig door de frissche voor jaarslucht, terwijl land en riet en water als om beurten onder hen langs streken. Van terzijde keek ze naar die forsche figuur naast haar: wat ’n waardigheid lag over 't geheele wezen! w^t 'n stoute zware vleugelslag; de; hals lang gerekt, de kop schitterend als kameleon, als de rekening penningmeester. De periodiek aftredende bestuursleden, de en Kuipers werden bg accla- met den kop naar de deuren gekeerd stonden, kleine pakjes smokkelwaar v.astgebonden. De douanen te Enschede hebben een Duit- scher aangehouden, die per spoor met zijn rij wiel naar Duitschland zou vertrekken. Het bleek, dat de achterband van zijn fiets 5 bin nenbanden bevatte en de voorband 3. In de stuurstang vond men tubes solution. Boven dien had de Duitscher zich de beenen met elastieken banden omwonden. Spionnage. De Pr. Bode meldt, dat in de fortenstreek van Batavia een Duitscher gevangen werd ge nomen, die vermomd in de uniform van een eersten luitenant in de verboden zone schar relde. DE BESTE. K. J. Dwaïrshuiis. j Vrijdagmiddag is hier ter stede plotseling, tengevolge van hartverlamming, in den ouder dom van 55 jaar overleden de heer K. J. P. Dwarshuis. De overledene heeft tal van betrekkingen op de vele terreinen van het openbare leven vervuld. Een 9-tal jaran was hij lid van den gemeente raad, n.l. tot 1915 toen hij bij de gehouden verkiezingen niet werd herkozen. Voorts was hjj régent van het O. B. W. en lid van het bestuur der vereeniging Sneeker Ambachtsschool, bestuurslid van de piaatselijke A.-R. Kiesvereeniging „De Vrij a Fries” en penningmeester van de centrale A. R. Kies- vereeniging. Met bjjzondere liefde diende hij jarenlang de Geref. Kerk hier ter stede als ouderling en gaf hij zich aan het werk der Zondagsschool „Eben Haëzer”, bij welker leer lingen meester Dwarshuis nog lang in dank bare herinnering zal blijven. De laatste jaren wijdde hjj zich aan de Evan- gelisatie-Zondagsschool uitgaande van de Ger. Kerk. Gisternamiddag 2 uur had de ter aarde be stelling plaats. Velen, waaronder vertegen woordigers van alle corporaties waarin de overledene zitting had, volgden de met kran sen gedekte baar naar de groeve, waaraan het woord voerde ds. Koopmans, die de gaven van den overledene nog eens in herinnering bracht; gaven waarmee God hem had gesierd, on welke de overledene op velerlei terrein goed heeft weten te gebruiken. Zjjn heengaan zjj allen tot opwekking het leven te besteden in dienst van God opdat het Eeuwige Leven ook hun deel achtig worde. Een familielid van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Elndexamsn H.B.S. Te Groningen slaagden voor het eindexamen H.B.S. (tweede groep} de dames G. C. Hibma, G. M. Rensing en F. Veen allen van deóH.B.S. alhier. En verder vlogen ze; ’n baak ging onder hen door, 'n groepje waterwilgen stond op de kant van een groote plas waarboven ze nu kwamen: toen werd Tiet'haar alsof hpmel en aarde één blauw waren. Zij hoorde niets an ders dan 't gesoes der lucht langs de veeren over haar oorgaatjes en den zwaren vleugel slag van den „wilde". Hè, dat was 'n genot: ze waren nu zoo hoog, dat ze zich voorstelden in den hemel te zijn; de zon scheen ook warmer. Tot opeens: Hoor! zei de maneend. ■Zij hoorde niets, want zij hijgde: zoo'n vlucht had ze nog nooit gemaakt: daar kwam bij, dat ze den geheelen winter bijna niet gevlogen had. Wat bonsde haar hart; ze kon bijna geen adem meer krijgen: de lucht streek ook zoo snel langs haar neusgaten, maar toch hield ze zich 'dapper. ~- Hoor! zei de man-eend wederom. Wat? hijgde ze terug, en tegelijk bemerkte ze dat hij daalde en z’n vleugelslag vermin derde. Zie je die zwart-grljze streep beneden? Even dook ze met den kop naar beneden. Ja, daar was ze, die zwarte streep. En wat is dat? vroeg ze. Dat is mijn stam! kwèkte de „wilde", ze lig gen op „de Meer”, daar gaan we heen. Mèt dook zijn kop naar beneden, welke be ring dier wegen is in 't algemeen belang en de hoofdingenieur adviséert een subsidie van 20 procent. De kosten zijn geraamd op f42.400 voor eerstgenoemde!! weg en f 15.962 voor laatstgenoemden weg. Ged. stellen voor een subsidie van 20 pro cent te verleenen. Jaarwedden secretarieambtenaren. Door het bestuur van de afdeeling Friesland van den Nederlandschen Bond van gemeente ambtenaren is een ontwerp-regeling gemaakt voor de jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie. Bij deze regeling is dezelfde klas- senindeeling der gemeenten gevolgd, als door de Ged.Staten aangenomen voor de herzie ning der jaarwedden van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers. Tevens is in toepas sing gebracht het zoogenaamde 3/i stelsel, d. w. z. de le ambtenaar ontvangt 3/t van de jaarwedde van den secretaris, de 2e ambte naar 3/4 van de belooning van den len ambte naar enz. Het ligt in de bedoeling het ontwerp te doen behandelen in een algemeene leden vergadering én daarna aan de gemeenteraden te verzoeken bij de toekenning van de perio dieke verhoogingen rekening .te houden met de dienstjaren door de ambtenaren in eenige gemeente doorgebracht boven zekeren leeftijd, bv. 20 jaar, onder, mededeeling tevens, dat bij vaststelling der jaarwedden overeenkomstig het scherfia daarin wordt geacht, begrepen te zijn de belooning voor andere werkzaamheden ook voor den burgerlijken stand, terwijl voorts de eisch ware te stellen, dat alle ambtenaren moeten zijn in het bezit van het diploma, in dien en voor zoover zulks door den raad noo- dig mocht worden geoordeeld. Wordt het 3/4 stelsel door de gemeentera den aanvaard, dan zal voor de secretarieamb tenaren een beduidende salarisverbetering zijn verkregen. NIEUWE SNEEKER COURANT 1BREX prachtig grijs vederdons, bij de borst omlijnd door een doezelige, breede rood-bruine’zoom. 't Ijs was nu verdwenen; de zón scheen warnier, vele van de wijfjeseenden zwommen al „plat” en uitgerekt over 't water; de boe renzoon had reeds de -korven „gezet" waarin zij de eieren konden leggen. Baji, die vieze nesten, waar ieder vrouwtje in kwam; néén, dat was niets vooy haar, even min als de „jerken” die alle kleuren dooreen vertoonden, die de krulletjes slappig op den staart droegen. Neen! dan moest je de „wilden” zien, prach tig! Meteen vloog ze op, draaide om de boere- plaits heen en liet zich een eindje verder weer neervallen iets zwenkend, met de pooten vooruit, de zwemvliezen gespannen. Even schudde ze haar staart, draaide zich om en zwom weer terug naar haar toom. De mannetjes kwèkten. Wat 'n stem, dacht ze; en wat 'n kleinzielig geluid, zoo echt kinderachtig-tam. Dan zal mijn vader 't beter gedaan hebben, zoo’n zware stem en dat piepen door de neusgaten. En ze walgde van heel de bontveerige zooi en 't tamme gedoe. Vliegen kón ze tenminste nog goed; vlug was ze op en haar slag wiekte piepend: zij schreeuwde nooit onder ’t vliegen zooals die (Overgenomen uit het tijdschrift „De Levende Natuur” van 1 Juli 1916.) Naar Nederland. Naar uit Petrograd aan de Tel. wordt ge meld, heeft het Russische Roode Kruis het plan goedgekeurd, dat ernstig gewonde Russen uit de Duitsche concentratiekampen, tot alge heel herstel van gezondheid naar Nederland zullen worden gezonden. Den geheelen winter had ze meegedaan aan het vernederend leven van de tamme eenden op een boerenplaats. Precies op de klok stapte ze waggelend met al die anderen het heem op; ze bleven dan voor de deur in een -saamgehoopten troep staan, jammerlijk kwèkend, met op-maat-pp- en-neer-gaande beweging om hun voedsel vra gend. Overigens lag ze maar stil met den kop achterover tusschen de vlerkén op een der ijs schotsen, die de eendenbijt omringden. Had zij één witte veer? Was haar snavel niet licht-oranje-groen? Had ze niet aan het uiteinde van iedere vleugel drie indigo-blauwe veercomplexjes, die in de zon schitterden van koperblauw tot donkergroen? Zij 'voelde in zich dat ze van veel hooger komaf was; dat haar vader vrij en frank had geleefd op poe len en plassen; zij voelde dat haar vader een echte „blauwkopjerke” was geweest, die twee prachtige krulveeren op den staart moest heb ben gedragen, terwijl de buik bedekt was met den en to bifoarderjen, det alle kreften derta by elkoar brocht wirde. De hear Canne wier net foldien. Dy woo de Jongfryske Mienskip wol orkenne, sadré er haldfost oan to krijen is. De stimming hie ta bislach Utbrocht 59 stimmen. De hear Wilheliny krige 50 stam men, de hear Cuperus 49, de hear Sipma 13 en de hearen Sj. de Zee en Hof elts 2. De hear W. naem syn herbineaming oan, de hear Cuperus winske de saek yn birie to nimmen, hwet tastien waerd. De fóarsitter. fouu dizze kwesje in. pynlike saek, mar hy hope, dat nei net al to lange tiid Sipma wer yn it Haedbistjur komme mei. Itoarejier soil' de gearkomste hélden wirde to Birgum, de Friezendei sell neier oanwiisd wirde. De hear Sipma joech allinne in taljoohting pp syn lezing, dy ek al printe to forkrijen is bij Osinga to Snits. De gearkomste waerd bislüten mei in wet- tortochtsje Spitich wier it, det er gjin wyn wier om to silen. Mar oars wier it for de gearkomste in hiele forrassibg. Ja, it ünthael fen ’e Grouster krite wier yn alles sa royael mfiglik. Om helve seizen wieren wy wer oan wal. Klnderzorg. Te Leeuwarden is de jaarvergadering ge houden van de vereeniging „Kinderzorg” in hot prov. ressort-Frisland der Nederduitsch Hervormde Kerk. Veel werd er gesproken over den fiuautieelen nood der vereeniging het verslag van den penningmeester wees een ont vangst aan van f8470.605 en een uitgaaf van f8738.49, nadeelig .saldo f267.885. Aangenomen werd het voorstel vaarden voor zitter, om een schrijven te richten tot alle aangesloten kerkeraden, dezen daarin mode te deelen, dat er voor dit jaar f2500 noodig is, met opgave van het aantal aangesloten- Jrorke- raden en hen op te wekken, vóór 1 October a.s. hun deel, ’t zij door het houden van col lectes, door verhooging der contributies of op andere wijze, aan den penningmeester der ver eeniging te doen toekomen. De ongunstige tijden deden geen afbreuk aan den arbeid der 'vereeniging. De samen werking met den voogdijraad had een nor maal verloop. Het aantal jrfnderen aan de ver eeniging toevertrouwdste'eg van 49 op 52. Geplaatst 3 in de Marthastichting, 2 te Uit- wellingerga, 3 te St. Nicolaasga, 2 te Oost- hem, 19 te Deinum, te Huizum, Goutum, Gaastmeer, Leeuwarden, Zetten, Stegg rde, ’s-Gravenhage, Terkaple, Ermelo en IJlst ieder 1, 3 te Tulfeek, 2 te Haarlem, te*-Woudsend. te Suawoude en te Oosterend en 3 te Harde- gari.jp samen 25 jongens en 26 meisjes. Een woord van lof werd gebracht aan de pleegouders voor hun goede zorgen. Het jaar verslag werd goedgekeurd en vastgesteld even als de rekening en verantwoording van den Examen Hoofdacte. Te Groningen slaagde voor de hoofdacte de heer A. de Boer van Nijland. In de gisterochtend door de Rechtbank te Leeuwarden gehouden civiele zitting is als candidaat-notans plaatsvervanger beëedigd de heer K. M. de Haas alhier. Tot het eerste studiejaar aan de middel bare Koloniale landbouwschool is toegelaten do heer K. Vrolijk van hier. De hoer D. Zandhuyzen, vroeger alhier, leerling dor zeevaartschool to Harlingen is ge slaagd ‘voor het examen 3e stuurman groote stoomvaart. De Bioscoop bij de Waag. Een mooie collectie films gaat deze week in de Bioscoop bij de Waag. Twee dramatische hoofdnummers, getiteld „Een verydeld misdrijf” en „De levende pop” laatst genoemde is een zeer interessante Monopol-lilm van F. A. Nöggerath Amsterdam. De kleinere films zjjn ook belangwekkend, vooral No. 1 van ’t pro gramma, getiteld „Een lafhartige daad”. Bovendien nog als extra-numtper de getiteld „De verzekeringspolis”. SIJBRANDABUREN. Te Zwolle slaagde voor de hoofdacte Mej. Schuurmans van hier. peren treedt de schurft vrij sterk op. terwijl men weinig ter bestrijding er van kan doen, doordat de aankoop van kopervitriool, onmo gelijk is. Op sommige plaatsen in Zeeland heb ben enkele (voornamelijk vroege) soorten van peren en appelen zich heel goed gezet. In Limburg brengt de rups, die de worm- stekigheid veroorzaakt, veel schade teweeg. De kersen hebben sterk geleden door het natte weer der laatste weken. Wat Friesland aangaat nog hét volgende: Appels: stand slecht: peren vrij slecht in Gaasterland; slecht te Leeuwarden en omstre ken; pruimen matig. Warmoezer ij gewassen:'In onder scheiden streken doet het gure, natte weer der laatste weken zijn invloed gevoelen; in zonderheid de boonen en de augurken lijden daaronder, doch warmer weer kan nog veel terechtbrengen. Verschillende berichtgevers klagen ook over het optreden eener ware slak- kenplaag in hunne omgeving. De stand der kool is bijna zonder uitzondering gunstig; van de zoo gevreesde draaihartigheid wordt weinig vernomen. Roode, witte en Savoyekool: Stand zeer goed in Gaasterland, vrij\ goed te Leeuwarden en Drachten: bloemkool zeer goed in Gaaster land, vrij goed te Leeuwarden en omstreken: doperwten goed te Drachten en in Gaasterland, vrij goed te Leeuwarden; tuinboonen Leeu warden vrij goed. Deserteurs. Bij Overslag, in Zeeuwsch-Vlaanderen, is een Duitsche wachtpost, bestaande uit elf man, over de grens gekomen. De mannen deserteer den. Uit de richting Valkenswaard werd een 7-tal uhlanen, per trein, nïar Eindhoven begeleid, om voor den militairen commandant te worden ge bracht. Te Winschoten is ook een Duitsche deser teur aangekomen en bij Haaksbe'rgen een Oos- tenrijksche. Te Glanerbrug is een Duitsche deserteur over de grens gekomen, die te Berlijn zijn corps had verlaten. De nauwelijks 18-jarige, die sedert het voorjaar onder de wapenen was, zou dezer dagen naar het front hebben moeten vertrekken. Ontvluchte krijgsgevangenen. Te Stadskanaal zijn twee Engelsche krijgs gevangenen uit Duitschland óver de grens ge komen. Onder Haveskes (Gr.) zijn vijf Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Onder Onstwedde (Gr.) is een Russische krijgsgevangene over de grens gekomen. Te Maastricht zijn 4 uit Duitsche krijgsge vangenschap ontvluchte Russen aangekomen, die in Simpelveld over de grens waren geko men. De muitende matrozen ontslagen. Zaterdag jl. werden, naar uit Hellevoetsluis aan de Tel. wordt gemeld, de 47 matrozen, die in Ned. Indiê de bekende relletjes hadden gepleegd, te Hellevoetsluis met een rood pas poort uit den militairen dienst verwijderd. Zij werden van het stoomschip als burger aan den wal gezet en overgegeven aan den commissa ris van politie, die had gezorgd voor de noo- dige versterking van de rijksveldwacht ten ge tale van 12 man. Zij vertrokken in 4 groepen naar Vlaardingen en Rotterdam op verschil lende tijdstippen onder zijn leiding. Op één na. die werd gekalmeerd, gedroegen allen zich ordelijk. Aanval op een visschersvaartuig. Zondag is te Hoek van Holland binnengeko men de stoomtreiler „Vlaardingen 106 Een- 1 dracht 5”, schipper J. de Jong, die op 19 Juni des morgens 8 uur door een onderzeeër in de Noordzee beschoten is. Daar de officieren Duitsch spraken, denken de opvarenden, dat het een Duitsche onderzeeër geweest is. Distributiewet. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over het wetsontwerp tot vast stelling van bepalingen in het belang van de volksvoedig en van eene doelmatige distribu tie van gèedêren. Hieruit blijkt, dat de minister bereid is tot de volgende concessies: lo. Het ontwerp zal zoodanig gewijzigd wor den, dat de zorg voor de aanwezigheid van voldoende hoeveelheden, levensmiddelen en brandstoffen niet wordt gebracht bij de ge meentebesturen, maar bij het Rijk, op voor waarde, dat de gemeentebesturen tijdig opgave doen van de voorraden, die» zij noodig hebben. 2o. De minister is bereid, de goedkoopere levensmiddelen en brandstoffen ook voor iedereen beschikbaar te stellen. 3ö. Met den minister van Financiën zal over leg gepleegd worden over de vraag, of de bij drage die het ontwerp van de gemeenten eischt, nog zou kunnen worden verminderd. Stand van 't fruit en van de warmoezerij- gewassen. De S t c t. bevat thans een overzicht van den stand van het fruit en van de warmoeze- rijgewassen op 15 Juli. F r u i t. De stand van het fruit is over het algemeen slechts matig. Zoowel bij appels als WORtlUM, 24 Juli. Tot het eerste studie jaar van de middelbare Koloniale landbouw school is toegelaten de heer F. Waale vafi hier. KAATSEN. Aan de kaatspartjj te Leeuwarden op Zon dag namen 14 parturen deel. De einduitslag was aldus le prijs f75, par tuur 3, A. Smidts, J. Reitsma enG.Hoitsma; 2e prjjs, f45, A. v. Lierde, C. BendrixsenV. Paternosterde 3e prijs M. Miedema, G. de Vries en R. Hofstra en de 4e prijs 8. A. Kooi- stra, 8. Tigchelaar en J. Boelens. Bg de uitreiking dor prijzen werd A- Smidts tot koning uitgeroepen en kreeg dus den zil veren bal. Maandag werd een Belgische en een Frie- sche wedstrijd gespeeld. De eerste prijs f 50 weid gewonnen door partuur 4, Reitsma, Hoit- sma, Faber, Vlietstra, Brink; de 2e prjjs f25 viel ten deel aan de Belgen Neureay, Delhalle, de Bruijn, Halterman, Matton. In den Frieseken wedstrjjd werd de prijs, f30, en drie medailles, gewonnen door: J. Vlietstra, Franeker, A, Decastieau, Sneek en M. Pouleur, Gaasterland; de premie, f 15, dcor J. Reitsma, Pingjum, 8. de Vries, Har lingen en L. Neuray, Gaasterland. Seiskip for Fryske tael- en skriftenkennisse. Snjeon waerd to Grouw yn „Oostergo” de algemiene gearkomste hélden fen it „tilde” Selskip, sa’t min folie seit. De lieding wie yn bannen fen de hoar 8. v. d. Burg, Fóarsitter, die yn syn iepeningswird o.m. wiisde op bi- droevonde dingen, dermei doelende op de Kalma —Hof histoarje. Der wier fen ’e hear Kalma in breedfoerieh skriuwen ynkommen, det troch it Haedbistjur op weardige wize biantwilde is. Inkele nedige foroaringon yn it algemien karbrief wirde sunder bisprekking oannommen. Hjirmei hawwe de kriten meisizzing krige yn de o.s. karbriefforoaring. Om ’t it Bonn „Jong Fryslan” it net mear bolwirkje koe, is ek jsynkarbrief forfallen. It karbrief for it Slioalle-underwiis yn it Frysk waerd mei it oanbringen fen in lyfse foroaring féststeld. It „aide” en it Kristlik Selskip scille yn dit stik fen saken fbartoan togearre dwaan. Oer it fjierder ütjaen feu it wykblad „Frys lan”, wier min it ridlik gau iens. It iitstel fen it haedbistjur wier, om it tekoart fen f 2000 to heljen ut !e kriten en wol sa, det dy. goed sizze for ien goune de man. Fierders scoe den tsjinwirdige wykbléd mei o.s. Nyjier ophalde, wylst men op de bjerstgearkomste is praete kin oer in nije lïtjefte. Der waerd nog hwet spritsen oer oare mid dels om it tokoart oan kant to helpen, mar it ütstel fen it bistjür like fier wei it beste. Sa nedich koe men ek yn twa ef trije jier it to koart oansüverje. De hear Canne fen Amsterdam wol, dizze saek oangeande, de miening fen de hear K„ det hij (Canne) de skild hat fen dizze gong fen saken, bistride. ..De skild leit em mtar oan ’e tsjinwirking fen de leden en oan to min meiwirking. Sa hellet de iene del, hwet de oare opbout. De foarsitte,r jowt in taljoohting, ho it to koart sa great wirden is. De hear Sipma for- digent him tsjin in oanfal, dy ‘de hear Canne op him, as ^neiwirker, dien hie. Bij de bistjürs-stimming dielde de fóarsitter mei, det it Haedbistjür gjin frijmoedichheit fine koe, om de hear Sipma wer oan to bifelen. i En det allinne om syn forhélding tsjinoer dë „Jongfryske Mienskip.” Derom stelde it.haed bistjur it talWilheliny (ófgeande) en Ds. Cuperus fen Lekkum. Foar de stimming krige de hear Sipma fen tinderskate kanten fragen, o.a. dizzeWirdt Kalma biynfloede troch Sipma? De hear Sipma forantwirdde him op kalme menear. Op boppesteande fraech seit hji, det de leden fen de Jongfryske Mienskip for in diel syn learlingen binne, hij hat se mobiel makke for de Fryske biweging, mar fierder giet syn ynfloed net. De hear S. kart ek hiel hwet dingen dy er bard binne óf. Hy wol graech al syn kreft en ynfloed jaen om i' greate doel fen de taelbiweging heech te hal- VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Vacantiezitting Maandag 24 Juli. Harmen S., 38 jaar, boerenarbeider te Sta voren beleedigde op 7 April P. Pasma te Kol- derwolde. Eisch f 5 boete -of 5 dagen hechtenis. VONNIS In de zitt'ng Van 10 Juli heeft terechtge staan Herre van B„ 18-jarig arbeider te Heeg, wegens vernieling aldaar. Geëischt 3 dagen gevangenisstraf en veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. PROVINCIALE STATEN. KippenburgOudemirdum en de Lykweg. Pant 82. Het bestuur van het waterschap de Luts vraagt subsidie voor twee wegen, nl. den weg Kippenburg—Oudemirdum en den Lyk weg, loopende van den Nieuwen weg bij Kip penburg tot den weg Westereind—Harich. Beide wegen verkeeren in zulk een toestand, dat zij geduren’de een deel van het jaar voor het verkeer vrijwel onbruikbaar zijn. Verbete-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1