f200 - f 2000 Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. MEUBELFABRIEK NEDERLAND x Telefoon 118. DE VRIES, I Zaterdag 29 Juli 1916. No. 87. 32e Jaargang. 1. RECLAMEKOLOM et. Hl N ieu wstijdi ngen II Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleiozand Sneek. THLHPOO'NT ?fo. 150. IC. Ooggebreken. Oogzwakte. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis treraekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsere Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bij verlies van wr bij verlies FA b« ver1^ Hand, V o e t, T J T-, ¥,S ffl van een Twee oorlogsjaren. ■d. F 9 LOM bij verlies van een Duim. bij levenslange geheele Invaliditeit. bij verlies van elke andere y ing e r. bij O v e r 1 ij d e n. Ja HUIZINGA, Groningen. BEHANGSELS in cuir, doek, papier etc. Opticas - MEPPEL ANNEX SNEEKER COURANT (67stejaargang) en WYMBRITSER ABEEL IHie Jaargang) ABONNBMBNTS-PRIJS Per jaar ,f 1.50, franco per post fXbuitenland f5. Afzonderlijk» nummers 3 cent. ADVHHTBNT1E-PRIJS 15 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingebonden Mededeelingeu 10 cent per regel. of Oog. J van oen Du.m. J. JU Wijsvinger. 1 i onver- tegen k it Frysk büten it om V 75 binne. T> T) V s ia a.a. Dinsdag 1 Aug. in ’t Hotel SCHRAM te Sneek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN voor alle ooggebreken. NIEUWE SNEEKER COURANT aan zulk tuigd, dat voor Men riiike- FERE f 0.65 -0.75 -0.80 12 ct. en Donderdags- Vrijdagss- Gioote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingebonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 au. Oi.n.tweiQ.ring. Tegen den landstormplichtige Krjjthe, die op anaichistische gronden allen militairen dienst weigert, is. voor den krijgsraad te Arnhem drie maanden militaire gevangenisstraf geëiseht. Landstorm 1910. Van de 43 ingeschrevenen voor den land storm, jaarklasse 1910 in deze gemeente, zijn 9 ongeschikt en 20 geschikt verklaard, terwijl 14 niet voor den keuringsraad zijn verschenen. De Frsïzendei. Woansdei is yn 'e Greate tsjerke hjir de Friezendei balden fen it Kristlik Frysk Sel- skip. Nei mienskiplik sjongeny gebet en it lé zen fen in pear stikken üt ’o Bibel, alles yn it Frysk, hou Dr. W u m k e s syn rede oer de lögjende hagebeam, in byld ut de skied- nis feu Mozes. Bg de lögjende hagebeam hearde by Gods stim, dy him syn ropping oanwiisde. Do waerden»alle slomjende kreften yn him wekker, ih hillich fjür laeide yn him op. Der is ek folie onhillich fjür, fjür fen mam- monisme on fen imperialisme, ensf. Us* tiid is ek earm oan idealisme. Min hat it üterlike Provinciale Staten. De commissie van rapporteurs omtrent liet voorstel van Gedep. Staten om afwijzend te beschikken op een verzoek van vier ver eenigingen tot bestrijding van den sterken drank, om een subsidie uit de provinciale fondsen, geeft den Staten in overweging aan die vereenigingen, tot wederopzegging, voor waardelijk een jaarlijksch provinciaal subsidie van f 800, nl. f 200 voor elke vereeniging, te verleenen. De commissie geeft in overweging niet aan te nemen liet voorstel van Ged. Staten om de provinciale regelingscommissie voor de paar denfokkerij voor de jaren 1917, 1918 en 1919 een jaarlijksch subsidie van f 1000 te, verleenen. De commissie stelt voor aan de provinciale commissie voor de veefokkerij in 1917 een subsidie te verleenen van f 5000, welk subsi- Soc.-Dem. Kamerfractie gehouden. Bij de naaml. venn. S.S. Flevo III te Vlaardingen is bericht ontvangen, dat haar stoomlogger VI. 73 Flevo III, schipper L. Muis, door Engelsche oorlogsschepen naar Kirkwall is opgebracht. Maximumppljz.il bloemkool. De minister vau landbouw, njjverheid en handel heeft tot de burgemeesters een circu laire< gericht meldende, dat de maximumprijs van bloemkool 1ste soort voor den groothan del van 9 cent, op 12 cent per stuk is gebracht en voor den kleinhandel van 12 cent op 15 cent, een en ander in verband met de ver- hooging van het percentage, dat voor binnen- landsch gebruik beschikbaar moet worden ge steld en met de omstandigheid dat deze bloem- koolsoort hoofdzakelijk door de meer gegoeden wordt gebruikt. D* pnstbestrljdlng in Indlë. Opnieuw worden door den minister van Ko loniën artsen gevraagd voor de pestbestrijding in Indië. was de weerstand tegen de groepen die naar oorlog dreven, verlamd. Het evenwicht der machten als grondgedachte van het stelsel der Europeesche politiek heeft niet alleen den vrede niet kunnen verzekeren, maar integendeel den naijver geprikkeld en van iedere plaatselijke botsing een ernstig gevaar voor den wereld vrede gemaakt. In het duister der diplomatie en der geheime verdragen werd de spanning al meer ondraagljjk. Aan dat alles moet een eind worden ge maakt. Bij den vrede, die dezen oorlog be ëindigen zal is daarvoor de gelegenheid, een gelegenheid die misschien nimmer wederkeert. De verzekering van oen duurzamen vrede, en het leggen van nieuwe grondslagen voor de wereldpolitiek raakt de gansche menschheid. Daarom moet in aansluiting aan de vredes onderhandelingen die meer bijzonder den oor logvoerenden staten aangaan, een wereldcon gres, de derde Haagsche vredesconferentie bij eenkomen. Maar méér moet er geschieden. De tijd is nu gekomen dat ook de volken een woord moeten medespreken. De buitenland- sche politiek moet niet langer het uitsluitend domein zjjn van een kleinen kring van be roepsdiplomaten, een stelsel, dat thans op vol slagen mislukking uitliep. Nieuwe banen moe ten worden betreden, nieuwe krachten moeten i, worden te hulp geroepen. Onze roepstem gaat uit tot allen, zonder onderscheid van nationa liteit, godsdienst, partij, of maatschappelijke positie. De politieke en geestelijke leiders der volken die tegen nieuwe aanranding onzer be schaving te waken hebben, de mannen van den vreedzamen arbeid en de werkers in in ternationale organisaties die de vrucht van hun moeizaam streven met redelooze vernieti- tiging bedreigd zien, de vrouwen op wier toe nemenden invloed do vrede nieuwe hoop mag bouwen, de massa’s die niet weer opnieuw ter slachting, ten doode gevoerd willen worden allen moeten de handen inéén slaan, want aller belang is één.” Wij hebben aan het bovenstaande niet meer rende landen, werd eon manifest vastgesteld, toe te voegen. Daarin is uitgesproken wat thans als algemeene minimum overtuiging moet vaststaan, en wat deels door internationale verdragen, deels door de wetgeving van ieder land moet worden verwezenlijkt. Het is er verre vandaan dat de erkenning van dit een en ander reeds algemeene, bewuste overtui ging is geworden. Toch moet zij dat, om door middel van personen, partgen, vereenigingen zich te kunnen doen gelden tegen alle oor logsmachten in. Dat moet en daarom hebben wij het boven staande hier geschreven. Door ons gansche land gaat bij de herdenking van hot tweede oorlogsjaar deze wekstem ter herinnering en tot aansporing om niet te vertragen in het vormen van een persoonlijke overtuiging en het steunen van het’ vredeswerk. Zich steeds meer bewust te worden van de schande van den oorlog, van de noodzakelijkheid van den vol- kerenvrede, eh van de middelen waarmee deze moot worden nagestreefd, dat is de taak waar toe thans, en ook op dezen dag, de gaheelé wereld wordt opgeroepen. Namens den Neder landschen Anti-Oorlog-Raad voor den len Augustus 1916. Men geeft zich op als medestander van den N. A. O. R. (minimum contributie 25 ct.) bij den algemeenen secretaris Theseriastraat 51, 's Gravcnhage, of bij den heer Mr. Gerbrandy, hier. - die-bedrag ieder jaar met f 1000 zal worden verminderd en in 1922 geheel zal ophouden. De commissie geeft, in strijd met het voor stel van Ged. Staten, in overweging om het bestuur der Friesche Mij. van Landbouw mede te deelen, dat zijn verzoek om de subsidie-re- geling voor land- en tuinbouwwintercursussen ook toepasselijk te verklaren op de cursussen in landbouw-huishoudkunde voor meisjes en vrouwen ten plattelande voorwaardelijk zal worden ingewilligd. De commissie geeft in overweging aan te nemen het voorstel van de Staten-leden Hiem- stra c. s. betreffende het verhoogen van de loonen van hulp-, brug-, sluis- en kettingwacli- ters en van de vaste arbeiders in dienst der provincie en niet aan te nemen het voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een toe slag op de jaarwedden van die ambtenaren. Subsidie Baai*d«pade«l. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Baar- deradeel een subsidie verleend van f235, daar zij door de uitgaven, gevorderd door do Pen sioenwet en de Weduwenwet, in verhouding tot haar middelen en tot haar overige uitga ven over 1915 te zeer zou worden bezwaard. Gebrek aan tarwebloem. Uit vele plaatsen van ons land komen be richten waaruit blijkt, dat er sehaarschtc heerscht aan tarwebloem. Ook te Leeuwarden big kt dit ’t geval te zijn. De coöperatie „Excelsior” zond reeds het volgende telegram aan den minister van Land bouw „Wij kunnen niet genoeg tarwebloem van fabriek ontvangen. Verzoeke maatregelen te nemen om te voorkomen, dat het bakkersbe drijf moet worden stopgezet.” Engeland en onze vicecherevlont. De algemeene secretaris van den Ohristeljj- ken Zeeliedenbond in Nederland, do heer K. Vink te Scheveningen, ontving een bericht van den Engelschon gezant, dat deze bereid was het adres van den bond, betreffende het aanhouden van visschersvaartuigen, onder de aandacht van minister Edward Grey te brengen, indien uit het adres werd weggelaten de zin: „Dat de Engelsche regeering zich in deze zaak aan groots rechtschending schuldig maakt". Aan het ver zoek is gevolg gegeven en het adres is opnieuw verzonden. Een deputatie uit de soc.-dem. Kamerfractie, bestaande uit de heeren Troelstra, Spiekman en Kleerekoper, vergezeld van den heer Brau- tigam, secretaris van het hoofdbestuur van de Nederlandsche zeemansvereeniging „Volhar ding" te Rotterdam, en den heer Heykoop, ver tegenwoordiger van den Centralon ;Bond van Havenarbeiders, beide welke organisaties aan gesloten zijn bij het Nederlandsch Vakverbond, had een onderhoud met den minister van bui- tenlandsche zaken in diens kabinet in verband met de aanhouding van visschersschepen door Engeland. De conferentie duurde ongeveer 3 kwartier. Na afloop werd naar aanleiding der besprekin gen met den minister een vergadering van de De Pink Pillen laten niet wachten. Snelle genezing eener dactylografiste. Na een behandeling van eenige dagen met de Pink Pillen, heeft een jonge dactylografiste zich verlost gezien van een bloedarmoede die haar sedert veie maanden ondermijnde. Met de Pink Pillen wacht men niet. „ik verheug mij er over de Pink Pillen te hebben genomen. Zonder deze pillen ben ik zeker dat ik niet verlost zou zijn van den toe stand van bloedarmoede waarin ik meerdere- maanden verkeerde. Ik was in de hoogste mate verzwakt. Ik was zeer vermagerd en kon bijna niets meer eten. Bovendien leed ik voort durend aan benauwdheid, hartkloppingen en schele hoofdpijnen. Ik had geen kleur meer. Toen ik zag, dat ik, ondanks versterkende en opwekkende middelen, meer en meer verzwak te en genoodzaakt zou zijn mijn werk te sta ken, heb jk een laatste proef willen nemen met uwe Pink Pillen. De Pink Pillen hebben mij niet lang doen ^vachten. Zoodra ik de eer ste pillen genomen had, voelde ik verbefering. Het zou mij moeielijk zijn met juistheid op te geven hoe zich die verbetering voordeed, want ik ondervond een algemeen welzijn. Ik at met eetlust, mijn spijsvertering was goed, ik ge voelde mij sterker, ik was warmer, ik werkte zonder zoo gauw moe te zijn. Ik ging er niet alleen beter uitzien, maar bovendien nam mijn gewicht snel toe. Ik ben inderdaad van 45 kilo’s, die ik in het begin van de behandeling woog, geklommen tot 52 kilo's, die ik nu weeg. Sedert meerdere maanden ben ik met het ge bruik der Pink Pillen opgehouden en toch heeft hun goede invloed voortgeduurd, daar ik altijd even gezond ben”. Mej. Marie-Louise Pommier, die dezen brief schreef, is dactylografiste aan de fabriek Al fred Chancerelle, Concarneau (Finistère, Frankrijk). De bloedarme die de Pink Pillen neemt, wacht niet lang op zijn genezing. Het ont breekt hem aan bloed. En nu geven de Pink Pillen rijk en zuiver bloed met iedere pil. De Pink Pillen genezen de bloedarmoede zooals het brood den honger geneest. Zij zijn onovertroffen in alle ziekten die slapte van het bloed of zwakte der zenuwen tot oorzaak hebben: bleekzucht der jonge meisjes, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, hartkloppingen, onregelmatighe den, zenuwuitputting. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofd depot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Am sterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. (Ingezonden.) „Do wereld is dood voor hoop, doof voor haar eigen doodsstrijd, die zij kenbaar maakt in een algemeene kreet. Wat valt er te doen Is er iets te doen Wie kan iets doen En hoe moet het geda’Sh worden Denkt gij aan deze dingen”. Dat was eenmaal de vraujg die uit de ziel geperst werd van een groot man, toen hij, laug geleden, dacht aan de smart en schande van zjjn wereld. Maar dat is weder om de vraag die leeft in duizend menschen- harten, en die levon moet in ieder mensehen- hart, nu, twee jaren na het begin van den grooten volkenoorlog. Twee jaren oorlog Niemand kan uitdruk ken wat dat beteekent in waarheid. Maar ieder kan iets beieffen van wat dat beteekent aan verwoesting van itoffeljjke welvaart, vernieti ging van millioenen menschenlevens, lastering van de geestelijke goederen der menschheid. In ieder kan oh moet de vraag leven, wat moet er gedaan worden, en wat kan ik doen. De Vereeniging, die voor dit ingezonden stuk een plaats heeft gevraagd,kan op die vraag niet voor ieder het antwoord geven. Zij moet aan ieder zelven overlaten na te denken over de vraag van welke maatschappelijke en geestelijke krachten en van welke persoonlijke daden hij een betere toekomst verwacht. Maar niettemin wendt zij zich tot alle personen van alle partjjen en richtingen om hunne instem ming te vragen voor eene overtuiging, die de overtuiging van allen kan zgn en moet wor den. Do Vereeniging, hier aan het woord, is overtuigd van tweeërlei, en zij gelooft dat het goed is deze overtuiging uit te spreken on zoo mogelijk te maken tot eene algemeene publie ke overtuiging. Ten eerste is zij overtuigd, dat het eene dwaling is om te meenen op grond van de gebeurtenissen van het oogenblik dat het stre ven naar een duurzaam volkenrecht en een duurzamen volkerenvrede toch op niets zou moeten uitloopon. Een dwaling, om dat te meenen, en eene verkeerdheid om daarom af te laten van eenigon medearbeid in dienst van het beschavingswerk. Integendeel zij ten eer ste de overtuiging uitgesproken dat trots alles, de toekomst is aan een streven naar waarheid, recht en vrede in onze menschenwereld, en dat het schuldige plicht is voor ieder, ook die zich tot zulk een geloof niet verheffen kan, een streven zijn steun te geven, over- onze oorlogswereld een schande is alle hooger beginsel en ideaal. Ten tweede zijn wjj overtuigd, dat bij alle verïcbil van meeningen en inzichten bjj per sonen en partgen het mogelijk en noodig is enkele stellingen als inhoud voor oeno alge meene overtuiging uit te spreken. Op eene door onze vereeniging samengeroe pen bijeenkomst van afgevaardigden van der tien verschillende, ook de groote oorlogvoe- faek wol forsjoen, mar der giet gjin kreft fen üt. It hillige fjür moat komme üt do iansu- mens. As it komme moat fen foarsten en ge bieders, den is de saek forlern. Litte wy dos net sjen op hwet him great neamt, mar op de lögjende hagebeam. eWy ha forlet fen de wirking fen ’e Heilige Geest om stevige Christelijke karakters to foarmjen. Der moatte mannen opstean as Mo zes, as Amos, Jesaja, Jeremia en oaren. Man nen als Paulus, Luther en Kalvijn hawwe wy noadich. Ho stiet it nou mei de Friezen? Hja binne bird en skerp. Det wier de hagebeam ek. Mar nou moat it fjür fen Gods geast er nog yn. Hollünske ynfloeden moatte wy keare. De geast fen Hollftn haget üs net. Der is in rop ping for de Friezen weilein en dy moatte wy sjên yn God. Den komme er hirde en drege karakters. D s. Huismans, de Selskips-foarsitter, spriik oer de Fryske biweging yn heger Ijocht. It rjucht fen Evangöelje-forkindiging yn ’e Fryske tael woe hy oantoane op groun fen hwet Paulus die te Jeruzalem. Do hy him tsjinoer it folk forantwirde, brükte hy hjar eigen tael en it waerd opiens müsstil. Sjedêr de macht fen ’e folkstael yn it hillige. De folks- tael docht twa goede dingen: 1. hja bringt stillo oandacht en 2. hja jowt oan it Evan- geelje in scherper snood. Hwant de folkstael is in macht en hwerom seoenen wy dy macht ek net brüke yn de Evangeelje forkindiging Al hjar godstsjinstige hanlingen dogge de Friezen yn it Holliinsk, om ’t it hjarren fen bern óf sa leard is. Mar oer syn eigen inerlik libben sprekt hy yn it Frysk. Moat it Evangeelje him deljaen by ien tael? Hwet in lijerich en earmoedich preekjen scoe det wirde. En it soil de fraech weze, ef it don djippernoch giet. Derom Friezen: de folkstael op ’e preekstoel. Hwent de folkstael feecht er ek better yn. De minsken moatte hjit ef kald wirde, it Evan geelje oannimme ef forsmite. It moat komme ta it iene ef it oar. God komt ta syn eare sa- wolyn dy ’t Ijeauwe as yn dyjingen, die Syn wird tfijinsteane. Mar de folkstael hat mear ütwirking. Al- linne mei it Frysk kin men komme ta in eigen libben en hoeve wy altyd net nei in oar to gapjen. Der is gjin rjucht Evangeelje to kearen. De hear Akkerman wiisde er yn syn taspraek op, ho swier de Friezen to rissen Det gie ek sa yn ’e tiid, do ’t de büterfebriken en de mesjines hjir kamen. Al- linne do ’t min seach, det it hwet joech, wier min gau aarsom. De tael lykwols bisköget min nog faek as in ding fen in bytsje wearde. Min komt er net fier mei. For earnstige dingen is hja ftn- geskikt. Mar makket min er wol stiidzje fen Ef rint men de moeyens fen 'e tael sa mar forby Min moat batter mei de tael for ’t Ijocht komme en hjar it plak jaen, det hjar takomt. In ein moat er komme oan alle healens on sloppens. It sprekken waerd nou en den öfwiksale mei mienskiplik sjongen ef mei it sjongen fen detrye koaren üt Heech, Warkum en Suits. De koaren ha tige hjar bést dien on fleurden de dei hiel hwet op. Foaral de middeis wier de tsjerke skoan biset. OUDEGA W,), 26 Juli ’16. Ta Groningen slaagde voor do hoofdacte de heer A. Kingma van hier. gericht aan de volkoren, waaruit deze stellin gen en overtuiging naar voren treden. Wij drukken dat manifest hier af „Heel de wereld verlangt, dat de vrede, die op dezen vreeselgken oorlog moot volgen, een duurzaam karakter zal dragen. Dat verwachten niot alleen de oorlogvoerende volken, maar >ook alle neutralen. Allen zijn zij getroffen door den oorlog, die een huiveringwekkend bewijs heeft gegeven van de solidariteit van belangen van heel het menschelgk geslacht. Zal de vrede duurzaam zijn, dan moeten de oorzaken worden aangetast, die tot den oorlog hebben geleid. Waardoor werd deze wereld ramp mogelijk Verschil van meening kan be staan over sommige der diepere oorzaken van het oorlogsgevaar, over het verband tusschen den oorlog en de inrichting der maatschappg, over de rol van den ra^senstrgd,’ over de on middellijke aanleiding tot dezen oorlog, over de verantwoordelijkheid van bepaalde personen. Maar sommige algemeene oorzaken staan bo ven allen twijfel. Gebrek aan eerbied voor de vrjjheid en do gelgko rechten der nationalitei ten deed de gedachte aan inmenging, desnoods met geweld, opkomen en prikkelde nationale hartstochten. Door de voortdurende ophitsing van een zekere gawetenlooze pers, tuk op sen satie en willig werktuig van de belangen- der wapenindustrie, is de «verstandhouding tus- schen do volkeren vergiftigd, ton spijt van zoo vele oprechte betuigingen van vrodelioven- den zin. De expansiepolitiek, de daarmede samenhan gende imperialistische stroomingen, de naijve rige jacht naar eigen afgesloten markten en koloniën deden de gevaarlijko vijandschappen ontstaan. De politieke organisatie der wereld beantwoordt in geenen deele meer aan de toe nemende dooreenstrengeling van de belangen der volken. Ondanks allen voortgang van het volkenrecht zijn wij in een toestand van in ternationale anarchie bljjven leven. Eerbied voor hot recht was nog ver van algemeen. Het werk der vredesconferenties bleef onvol tooid. Er was geen bruikbare instelling tot beslechting van belangengeschillen. Het stelsel der steeds toenemende bewapeningen dat den vrede verzekeren zou, verwekte integendeel een atmosfeer van wantrouwen en vijandschap, het leidde er van zelf toe deze bewapeningen te gaan gebruiken om den tegenstander neer te slaan, om den voorspoed van den handels- concurrent te vernietigen. De voorstelling vatte post dat oorlog onvermpdeljjk was, daarmede

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1