ien, 1 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) E,| I. TROMP, Sneek. es. MEUBELFABRIEK NEDERLAND Telefoon 118. Zaterdag 5 Augustus 1916. 32e Jaargang. No. 89. in lan aal jer Nieuwstijdingen, RECLAMEKOLOM. ve- an- Feuilleton. m; len lat 50 Vrouwenregeering •EL. 1 J. A. HUIZINGA, Groningen. BINNENBETIMMERINGEN. cohol Hg. jen I ’t ANNEX OOSTERDIJK. Tclef. 208. Per ons. 12 et. 14 14 14 12 14 12 14 n 20 25 12 10 12 12 beurd. werd in totaal aange- reen. van een Wordt vervolgd. A J kt. de benoeming van lee- rechtlijnig teekenen aan ROMAN NAAR HET DUITSCH (Weiberregiment) x van A. OSKAR KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling) (Nadruk verboden.) XVII. Eindexamen H. B. S. Te Groningen slaagden voor liet eindexamen H. B. S. de heeren I). Smit en P. Al. beiden van bier. Verjaardag Koningin-Moeder. Woensdag herdacht de Koningin-Moeder haar 58sten geboortedag. Van alle openbare gebou wen hier ter stede werd gevlagd. Ook uit vele particuliere woningen was de vlag uitgestoken, terwijl 's avonds het Sneeker muziekcorps op het Schapenplein een uitvoering gaf, welke veel belangstellenden trok. Kamerverkiezing Almelo. De uitslag van 'de gehouden stemming voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature- mr.‘ Aalberse) is als volgt: Aantal kiezers 10.753. Uitgebracht 5371 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heer A. H. J. Engels (r.-k.) 4310 stemmen en de heer M. Wibaut (s.-d.) 1061 stemmen. Gekozen is dus de heer Engels. Het geheele personeel met uitzondering van den hoofdopzichter Mandlick en den schacht- meester Oswald, verwijderde zich, waarna Mandlick uit de kast de groote kaarten te voorschijn haalde, de zoogenaamde doorsnee- teekeningen, waarop de onderaardsche gangen stonden afgebeeld. „Hier is het oude gedeelte”, verklaarde ge heimraad Kersten, „hier is twee jaar ggleden brand uitgebroken. Gelukkig werd deze bijtijds ontdekt. Het brandde in een diepe laag, die zich aan weerszijden tusschen zandsteen be vond. Wij waren in staat de pompmachinês te laten stoppen, waardoor de geheele laag onder water geraakte. Maandenlang hebben we de laag onder water gelaten: daarna hebben we het water weggepompt en zijn den mijngang ingegaan, zoover de uitstralende gloed zulks veroorloofde. Vervolgens hebben we over de geheele doorsnede van de laag een muur ge metseld van vuurvasten steen, en op tien meter afstand weer een, terwijl we tusschen beide muren een zandbuffer hebben aange bracht. Daarna hebben op 10 meter afstand nog weer een dikken muur gebouwd en weder om zand gestort. Bij deze laatste muur heeft men nog maandenlang de hitte kunnen voelen. Thans is, zooals men tenminste wel mag aan nemen, het vuur uitgedoofd, daar de lucht toevoer is afgesloten. We hebben in overleg met den Staatsbergmeester langdurig gewikt en gewogen, of we het zouden wagen, den nieuwen mijngang dwars door het oude brand- veld aan te leggen. We hebben het echter niet aangedurfd en daarom besloten een omweg te maken. Ge ziet hier op de kaart die nieuwe route r'ecds aangegeven. Zij leidt bijna over den éeheelen afstand door zandsteen, slechts op twee plaatsen door kleischiefer. De zand steen is zoo solide, dat we de gewelven ge woon daarin kunnen uithouwen, zoodat we hout noch ijzer voor den onderbouw noodig hebben. In de volgende weken komen we in de nabijheid van het brandveld, dan echter Werner deed inspecteur Lenske bericht toe komen, dat hij met geheimraad Kersten naar de Justinus-groeven was gegaan en dat hij waarschijnlijk niet voor den namiddag zou te rugkomen. Onderweg zeide Kersten tot Werrier: „In de Justinus-groeven zijn 3000 arbeiders en 30 beambten werkzaam. De hoofdzaak is, dat de dwarsgang naar de Kleophas-mijn ge reed komt, wij hebben daar twee jaar geleden een belangrijken brand gehad, die wij door af dammen tot staan hebben gebracht. We moe- tenninu echter met onzen dwarsgang daar vlak langs c'n zulks vordert, zooals je begrijpt, de grootste voorzichtigheid en oplettendheid. De mijnopzieners, waarover je beschikt, zijn ge schikte en flinke lui, maar hebben geen initia tief. Krachtige leiding is daarom onontbeerlijk, wil alles naar wensch gaan. Neem daarom een goeden raad van me aan, beste kerel, over drijf de zaak niet en werk niet te veel. Met iemand zooals jij, is men wel verplicht een der- gelijken raad uit te spreken. Als je er bij neer valt, loopt de boel in de war. Laat de projec ten van het waïswerk daarom maar wat rus ten, hoezeer je die ook ter harte gaan en breng Zuivelexport. -Uit het in de te Leeuwarden gehouden al- gemeene vergadering van de Friesche Coöp. Zuivel-export-vereeniging uitgebrachte jaar verslag over 1 Mei 19151 Mei 1916 bleek, dat het aantal deelgenooten, coöp. zuivelfabrie ken, van 34 steeg tot 36. De boterhandel ver liep in het begin van het boekjaar vrij gere geld, van oorlogsinvloeden werd in het eerste kwartaal weinig gemerkt. In September ging plotseling de prijs omhoog, zoodat deze in ’Oc tober zelfs steeg tot f3.25 per kilo. Door de maatregelen van Duitschland voor een norma- hadt en deel u tevens namens de eigenares mede, dat mijnheer Spalding in ieder opzicht de plaatsvervanger van haar is en .volle vrij heid heeft de zaken naar zijn inzicht te rege len”. „Mijne heeren, verrassend gauw en eigen lijk tegen mijn wil ben ik als leider van dit bergwerk aangewezen", zei Werner, „ik neem de leiding over op een moment, uat er werk zaamheden te verrichten zijn, even spoed- eischend als gewichtig. Ik wil trachten deze zware opgaaf tot een goed einde te brengen, indien ik slechts op uw medewerking kan re kenen, zonder welke ik niets kan tot stand brengen. Tot mijn genoegen heb ik gehoord, dat mijn voorganger .in een uitstekende ver standhouding tot u allen stond, en uw volle ver trouwen genoot. Ik beloof u plechtig, dat het mijn streven zijn zal, mij eveneens dit ver trouwen waardig te maken. Ik verzoek u, in mjj niet alleen den chef, maar voor alles ook een kameraad te zien, een makker bij het scheppingswerk, dat door u wordt verricht. Even dringend als ik om uw vertrouwen en vriendschap verzoek, beloof Tk u, dat ieder van u ten allen tijde op mij kan rekenen, hetzij dat het persoonlijke, hetzij dat het dienstzaken betreft. Laat ons in wederzijdsch vertrouwen aan den arbeid gaan, een arbeid die niet alleen de eigenares van de werken, doch evenzeer ons zelf ten voordeele en tot zegen zal strek ken. Ik noodig u uit uwe niet aanwezige col lega’s mededeeling te doen van hetgeen ik tot u heb gesproken”. Daarop werden binnengeroepen de buiten wachtende groepen uit het personeel welke tusschen de arbeiders en beambten in stond- den. Ook van hen waren slechts diegenen aanwezig, welke vrij van dienst waren. Ieder werd afzonderlijk aan den nieuwen bedrijfslei der voorgesteld en Werner hield tot hen een korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat zij er steeds op konden rekenen, dat hij een wel willend en rechtvaardig chef zou zijn. bereiken we onmiddellijk den dwarsgang. welke van uit de Kleophasmijn naar hier wordt uitgehouwen. Geef me eens de mijnkaart van dat gedeelte, Oswald! Hier zie je de vertikale doorsnede. Je ziet, de hoofdschacht is door getrokken tot aan den vierden schachtbodem. Zijwaarts van den derden tot den vierden gaat een zoogenaamde blinde schacht. Deze moet nu verder doorgetrokken worden om de daaronder liggende horizontale kolenlagen te bereiken. De boring heeft bewezen, dat daar zeer goede en overvloedige lagen liggen. Om echter een goeden luchttoevoer te verkrijgen zullen 'we tegelijkertijd de hoofdschacht uitdie pen tot aan de blinde schacht bij den vierden schachtbodem. Met de uitholling der blinde schacht zijn we een heel stuk verder dan met de hoofdschacht. Als we genoeg diepte hebben, zullen we een zijgang maken naar de hoofd schacht en dan deze van onder en van boven af bewerken. We hebben hier betrekkelijk weinig ontvlambaar mijngas, maar zeer veel stikstof. Daarom moeten we de Lichtschacht van het oude mijnveld verder doortrekken, om een ;afvoer van het mijngas met behulp van ventilatoren tot stand te brengen. Dit alles is nu wel geen kunstwerk, maar het moeilijke ervan is, dat het moet gedaan worden, terwijl het bedrijf in vollen gang is. We zijn wat onze steenkolen betreft, juist op de Justinusmijn aangewezen, want de Justinianusmijn kan pas in exploitatie komen als alle verbouwingen zijn gereed gekq^ien. De overleden heeren Buchwald zijn wel tijdig genoeg aan deze groeve begonnen, doch allerlei hindernissen met losrakend gesteente en ojideraardsche wa termassa's hebben de exploitatie bemoeilijkt. Ik vrees, dat de Justinianusmijn wel altijd een moeilijk punt van ons bedrijf zal blijven. Als je het goed vindt, moesten we nu maar in de mijn afdalen". „U mag niet in het Friesch Oorlogswinst. Een landbouwer te Schagen weigerde een bod van 2800 gld. voor een H.A. uien. Dat land werd verleden jaar gekocht voor nog geen 3000 gld. per H.A. NIEUWE SNEEKER COURANT Het dienstweigeringsmanifest. Naar de A v p. meldt, is aan de autoriteiten van de landmacht een naamlijst gezonden, be vattende 704 namen, allen onderteekenaren van het dienstweigeringsmanifest, met op dracht na te gaan of zich daaronder ook per sonen bevinden, die behooren tot het leger. Oorlogswee. Een dezer dagen ontmoette de politie te Hil versum des avonds laat in de Kerkstraat een meisje, als dienstbode gekleed, dat zich zeer zonderling aanstelde. Men nam haar mede en waarschuwde den politie-dokter, die consta teerde, dat het meisje niet goed bij het hoofd was. Het bleek een Duitsch meisje te zijn, dat met haar mevrouw in een pension te Hilver sum vertoeft en krankzinnig was geworden door het bericht van het sneuvelen harer drie broeders. De ongelukkige is naar de kliniek te Utrecht overgebracht. len prijs daalde de prijs spoedig, was die einde October teruggebracht tot f2.35 om regelmatig te dalen, tot begin Mei jl. f2.10 werd geno teerd. Wegens den Imogen prijs door Duitsch land betaald is bijna geen boter naar Engeland uitgevoerd. Van de productie moest een goed deel voor het binnenland worden afgestaan: daarvoor werd van f 1.40 tot f 1.65 bedongen. Aangevoerd werd 5.446.871 (v. j. 4.619.656) K.G., waarvoor bruto f 10.505.618 (f 6.789.092) ontvangen werd. De gemiddelde aan de deelgenooten afge kende boterprijs was f 1.85 'A ruim of 43 'A ct. per K.G. meer dan over 1914. Daar de kaasprijzen in Duitschland en Oos tenrijk het hoogst waren, is ongevèer alle kaas daarheen verkocht. Aan Cheddarkaas v.oerd 270.699 (1.417.859) K.G., waarvoor bruto ontvangen werd f327.861 (f 1.016.378); aan Cheshirekaas in totaal 134.738 (611.805) K.G.; waarvoor ontvangen f91.906 (f351.695); aan Goudakazen. inclusief Derby- en broodkazen. <met gehaltes van resp. 40 pet., 30 pet. en 20 pet., werd aangevoerd 2.652.558 (502.422) K.G., met een bruto-opbrengst van f3.088.667 (f404.404). terwijl aan Edammers met gehaltes alsboven werd verk-ocht 627.713 (123.832) K.G., waarvoor de bruto ontvangst was f750.397 (f 94.130). De geheele omzet van boter en kaas leverde over 1915 een bedrag op van f 14.764.448, in 1914 van f8.655.709. Ramp van het s.s. Koningin Wilhelmina. De stoker De Vries, die bij de ramp van het s.s. Koningin Wilhelmina ernstige brandwon den bekwam, is overleden. Ook de derde ma chinist. de heer Holl.ebrands, is Dinsdagmiddag overleden. De toestand van de timmerman Baan, den stoker Labbeur en den steward Van Dierendonck is ernstig: zij hebben allen ern stige brandwonden aan gelaat, handen en voe ten. Stoker Lippens is licht gewond aan den voet. in de Statenzaal„Wij Friezen knibbelje allinne for God”. Laten wij dan niet knielen voor den demon van dan drank. De hear Groeneveld was tegen het toestaan der subsidie. Daarna werd het voorstel van de commissie van rapporteurs (toestaan der subsidie) aange nomen met 28 tegen 17 stemmen. Dinsdag werd na een zeer uitvoerig debat goedgekeurd de verordening ontworpen door de heeren Krop c.s. waarbjj een premievrjj pensioen wordt toegekend aan leden van Gede puteerden en hun weduwen en weezen. Ver worpen werd het voorstel-Binnerts c.s. om het salaris van Ged. Staten tot f 30Q0 te ver- hoogen. Subsidie* voor wegen. Oosthem—Remserd. De aanleg van den weg van Oosthem naar Remserd met een zijtak naar Folsgare was ge schat op f40.530. I'e kosten bedroegen echter f 66.418.53 en daarom hadden Ged. Staten voorgesleld, tot dit bedrag een aanvullend subsidie, 20 procent, te verleenen. De heer de Roos zegt, dat deze groote ver- hooging van de kosten niet het gevolg is van den abnormalen toestand. De begrooting heeft absoluut niet gedeugd. Wij hebben toch ge zien, dat bij twee andere wegen, waarvoor tot een verhoogd bedrag subsidie is verleend, de verhooging slechts bedroeg 6 en 14 procent. Meten wij 't Wjjmbritseradeel ruim toe, dan brengen wjj de verhooging op 25 procent wegens de huidige duurte en dan komen de kosten op f 50.662. In dien geest stelt spre ker een amendement voor. De heer Nauta heeft zich ook verwonderd over een stijging met bjjna f26.000 op f 40.000. Het is zeer eigenaardig met de verharding van dien weg gegaan. Op den veenachtigen ondergrond moest de weg wel verzakken. Toen ging de aannemer bjjna failliet, vervolgens nam de gemeente den weg in eigen beheer en daarna is hij weer aanbesteed. Daarom stelt hij de vraagIs ’t nu geoorloofd, dat de pro vincie financieel meedraagt de fouten, die door het gemeentebestuur van Wjjmbritseradeel en zjjn ambtenaren zijn gemaakt Spreker wacht daarop het antwoord van Ged. Staten af. De heer Reitsma (rapporteur) zegt, dat de commissie lang en breed over de geschiedenis heeft gesproken, nlaar ten slotte met het voor stel is meegegaan, omdat de cjjfers door den hoofdingenieur zijn goedgekeurd. De hoer Okma (Ged.) is' 't daarmee eens. Door de bizondere omstandigheden is de weg wel zeer duur geworden. Daar de hoofdinge nieur alle cijfers tenslotte heeft goedgekeurd, was er geen reden om thans af te wjjken van den gewonen gang van zaken, om het subsidie öok uit te strekken over de verhoogde kosten. De heer De Roos meent, 'dat men te veel vasthoudt gan het advies van den hoofdinge nieur. De provinciale waterstaat kan zich niet practisch met alles bezighouden. Het keurt rekening en begrooting goed naar de verstrekte eenheidscijfers. Daarenboven heeft de hoofdin- Aanbeveling voor raar in het hand- en i de Hoogere Burgerschool en in handvaktee- kenen aan de Burgeravondschool alhier de b.h. No. 1. C. J. J. Bosch, leeraar te Gouda. 2. A. L. GerretSen leeraar te Vlissingen. 3. J. G. v. d. Valk, leeraar te Utrecht. IJLST. De „Staatscourant” bevat de sta tuten van de afdeeling IJlst van het Nedcr- landsch Werkliedenverbond „Patrimonium”. OUDEGA (W.). 30 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. W. Timmermans Paquy, predikant te Cubaard, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Achter eenvolgens diende Z.Eerw. de gemeenten vau Hooger-Smilde. Oudega (W.) en Cubaard, de laatstgenoemde gemeente sedert 1899. Provinciale Paardenkeuring. Op de terreinen der Veemarkt' te Leeuwar den werd de,centrale keuring gehouden, uitr geschreven door de Provinciale regelingscom- missie voor de paardenfokkerij in Friesland. O. a. werden bekroond: Friesch ras. Stamboektrierriën beneden 8 jaar met veulen: „Olkje”, van B. B. Kramer te ijlst, f40. i~ Entermerriën: Een bijdrage van f30 kreeg „Sijsje", van P. Knol te Scharsterbrug. Hengstenveulens van de vereeniging „Het Friesche Paard”: Een bijdrage van f 15 kreeg „Taekele”, van J. W. Hoogterp te Deersum, een van f 7.50 „Theunis”, van J. J. de Vries teUpecolsga en een van f2.50 „Taede", K. W. v. d. Sems te Lippenhuizen. PROVINCIALE STATEN. Subsidie drankbestrijding. In de vergadering van Maandag jl. is uitgebreid debat gevoerd over het voorstel der commissie van rapporteurs, om aan vier pro vinciale organisatie’s tot drankbestrjjding een jaarlijksch subsidie van f 800 gezamenlijk toe te kennen, dus f 200 voor elke vereeniging. Ged. Staten .waren tegen subsidie. De heer Hannema lichtte de houding van Ged. Staten toe, o.m. wijzend op hot bloeiende be staan der vereenigingon, die de subsidie niet noodig hebben. Ook uit moreel oogpunt is subsidieering, onnoodig, aangezien de drank bestrjjding immers schier aller sympathie reeds heeft. Men kan, zoo hier subsidie verleend wordt, voor zooveel andere doeleinden bijdra gen schenken. De heer Van der Vegte hield een zeer warm pleidooi voor de subsidie, en bestreed de ar gumenten van Ged. Staten? Z.i. kunnen Ged. Staten, als ze door bljjven gaan op den door hen ingeslagen weg, niet anders dan van on wil beschuldigd worden. Een incident had plaats, toen de heer Sjouke de Zee het woord vroeg, Ik woe ek for in egenblik it wird freegje” De voorzitter vooral de Justinus-groeven tot haar volle pro ductie. Daarna kunnen we ai onze aandacht besteden aan je plannen betreffende de There- sia-mijn”. „Ik dank u voor uw goeden raad”, verklaar de Werner, „maar de krachten waarover een mensch beschikt, stellen hem Vanzelf een grens, welke hij in zijn werkzaamheid niet kan overschrijden”. „Men moet echter zijn krachten niet over matig inspannen”, meende Kersten. „Daar zijn we reeds aan de Justinus-groeven aangeland. De beambten zijn reeds telefonisch ingelicht, dat ze in de mijn-cantine aanwezig moeten zijn om aan je te worden voorgesteld. Binnen een half uur zijn we onder den grond om het bergwerk in oogenschouw te nemen”. Het ijzeren hek werd geopend en het rijtuig reed het terrein op. Een gedreun van honder den van de meest verschillende geluiden kwam hen tegemoet en maakte de paarden wat onrustig. Maar de koetsier hield de teu gels strak en reed tot vóór het lange gebouw der cantine, alwaar Kersten en Werner uit stegen. In de groote zaal van de cantine, waarin voor en na de dagtaak de mijnwerkers zich verzamelden om te worden opget'eekend en waar zij dan tevens aan moesten geven, hoe veel steenkolen door hen was gewonnen, wa ren ongeveer vijftien beambten, die geen dienst hadden, aanwezig; de anderen bevonden zich in het bedrijf. De hoofdopzichter Mandlick kwam de bin nentredenden tegemoet en geleidde hen naar de lange tafel. Daarna verzocht bij de beamb ten nader te komen en nadat hij zelf aan Wer ner was voorgesteld, noemde hij één voor één de namen van de verschillende beambten. „Mijne heeren, bergraad Spalding zal zich van af dit oogenblik belasten met de bedrijfs leiding van de Justinus-mijn”, sprak Kersten. „Ik verzoek u vriendelijk, in hem het ver trouwen te stellen, dat ge in zijn voorganger geniaur erkend, dat de begrooting niet deugde. Er is meer uitgegeven dan de buitengewone tijdsomstandigheden noodzakeljjk maakten en daarom blijft spreker zijn amendement hand haven. Den heer Nauta is uit de verklaringen van Ged. Staten gebleken, dat het gemeentebestuur van Wjjmbritseradeel van meet af overleg heeft gepleegd en' het college bekend was met het verloop der geschiedenis. Daarom zal bjj zich ditmaal er bij neerleggen. De heer Okma (Ged.) zegt dat de heer de Roos te veel hecht aan de begrooting. Deze is juist bjj de jongste besluiten uitgeschakeld. Men rekent thans met de werkeljjke kosten. En die bedragen hier ruim f 66.000. Daarnaar moet ook gesubsidieerd worden. Het amendement-de Roos wordt verworpen met 29 tegen 15 stemmen. Voor de heeren: v. d. Wint, L. J. de Jong, de Zee, L. Zand- stra, Joustra, Vos, Bos, de Roos, Dekenga, v. Zandbergen, H. de Jong Wzn., de Boer, Krop, Jansonius en de Vos. (De heeren Bezema, Ren- gers en v. d. Vegte zjjn afwezig). Daarop wordt het voorstel aangenomen. Toegekend werd een subsidie van 20 procent voor verbetering van den weg Kippenburg— Oudemirdum en den Ljjkweg. Hierna werd de zomerzitting der Staten gesloten. L.C. Het Walenkamp bij Langweer. Thans zijn 170 jongens met de noodige lei ders in hot Waterkamp bjj Langweer gehuis vest, alles onder leiding van den heer P. Tjebbes, directeur der Zeevaartschool te Am sterdam. ’t Is er een en al beweging. Het terrein, waaraan ook verbeteringen zjjn aangebracht, ziet er keurig uit. Acht marine-sloepon met matrozen zjjn voor de jongelui beschikbaar, zoomede andere vaartuigen. Na afloop der raadsvergadering van Donia- werstal, brachten de raadsleden en de gemeente secretaris een bezoek aan ’t kamp. Zij werden vriendelijk door den heer en mevrouw Tjebbes ontvangen en rondgeleid. In de keuken was het op dat oogenblik druk. Na een enkel sein verschenen allen aan tafel en werd door het „kamp” zooals het bjj verkorting wordt genoemd, het middagmaal gebruikt. Alles was uitstekend geregeld. Er komen vele bezoekers. Naar men verneemt is het aantal meisjes, dat 15 Augustus a.s. komt, alreeds tot bjjna 100 aangegroeid. Nist bestellen op Zondag. De directeur-generaal der posterjjen en tele graphic maakt bekend, dat, te rekenen van 1 Augustus, op aanvraag kosteloos aan het pu bliek zullen worden verstrekt de thans tegen betaling op de postkantoren verkrijgbare eti- quetten„niet bestellen op Zondag”, welke kunnen worden gehecht op poststukken, waar van bestelling op den Zondag niet wordt ver langd. Vele verschijnselen. Eén zelfde ziekte. Eén enkel middel. De bloedarmoede is de arglistigste ziekte. Zij doet zicii op zeer onderscheiden wijze voor als zij zich in u genesteld heeft en hare herken ning moeilijk is. Zonder de bleekheid der kleur zou men zich zeer dikwijls vergissen. Kloppin gen. benauwdheid, duizelingen, hoofdpijnen, moeielijke spijsvertering, hardnekkige verstop ping, zijn de teekenen die zich bij sommigen voordoen. Bij anderen zijn liet neusbloedingen, bloedspuwingen: ook komen zeer dikwijls sla peloosheid voor, warme opstijgingen kleuren plotseling de wangen rood enz Al deze verschijnselen hebben een zelfde oorsprong: de verslapping van liet bloed door verschillende invloeden te voorschijn geroe pen: buitensporigheden, overdadige arbeid, ontberingen, verdriet, zorgen. Zij bezitten hun zeker tegengif in de Pink Pillen, waaraan de hardnekkigste bloedarmoede geen weerstand biedt. De talrijke genezingen, dagelijks verkre gen in de ernstigste gevallen van bloedarmoe de, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwak te, bewijzen de voortreffelijk herstellende en 'versterkende deugden van deze pillen, die de krachtigste en de langdurigste werking opjiet Moed en op de zenuwen hebben. Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij liet Hoofd depot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Am sterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. Rumboonen Arakbonbons Kirschbonbons Nougathopjes Frambozenkoekjes Haagsche Hopjes Zeer fijne Zuurtjes Fijne Flikjes Kwatta Flikken (Pastilles) Droste’s Flikken Fijne IJsbonbons Ulevellen Amandelen Geleiblokjes (frisch) enz. enz. enz. enz. enz. Beleefd aanbevelend. Het adres voor Wederverkoopers! spreken. Ik mag het Friesch heel graag hoo- ren, doch we kunnen niet in allerlei talen het woord nemen”. De heer De Zee: Ik spreek in de taal van het volk zelf. Het is hier vroeger meer ge- We zijn hier in Friesland De voorzitter: „In Nederland....” De heer De Zee vervolgde, daar de voor zitter hem niet in het Friesch het woord wil laten, zijn rede in het Hollandsch. Spr. hield een warm gestemd betoog voor de subsidie. Hij vlocht in zjjn speech de spreuk, prjjkend

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1