Gekwek, het vrouweneendje door L. A. DOKKUM. De Europessche Oorlog. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Pepermunt Nienwetijdhigeii. No. 90. Woensdag 9 Augustus 1916. 32e Jaargang. REGLAMEKOLOM. J I te daardoor de huishoudelgke eenheid sen ’t hok, die hij plotseling k (Overgenomen uit het tijdschrift „De Levende Natuur” van 1 Juli 1916.) Hl. (Slot.) De algemeene toestand. J De „Boerenzoon” had haar gezien, haar her kend, en stil van boom tot boom gaand, nader de hij de schuif van deed neervallen. Hevig schrok ze: ze fladderde door het een- denhok, de kinderen bang makend, die op hun beurt met slaande vleugels heen en weer wiek ten, nog banger vqor de vreemde. In haar overgroote moedervreugde had zij niet bemerkt, dat de „Boerenzoon” de schuif opende om haar te grijpen. Hevig spartelde ze tegen, maar tegen zoo’n kracht was niet te worstelen; zij moest zich gewonnen geven, terwijl de man haar bij de vlerken vasthield en meevoerde. Wat er toen gebeurde wist ze niet, maar zeker is het, dat toen hij haar losliet, zij niet van den grond kon opvliegen en dat haar tong telkens tegen een scherp uitgeknipte rand van de onderkaak kraste, wat haar pijn deed. Ze moest dus blijven bij de „Plaats” en weer mee doen aan 't vernederende leven der „tammen”. Maar ze werd langzamerhand sterker en zwom reeds verder dan de anderen, vooral naar dé breede kolk, waar het wier zoo dicht lag. Daar ging ze heerlijk slobberen; maar vree- selijk, ’t wier bleef haken en hangen in het uit geknipte merk aan de onderkaak, zoodat ze soms meters lange draden achter zich sleepte. Dom was ze echter niet, immers zij stamde af van de „wilden”, van de oerstammen. Dikwijls op den dag roste ze de onderkaak langs de modder op ’t heem, en werkelijk was ’t alsof het merk zich vulde; bij 't heerlijke slobberen werd de ellende door den scherpen (iet voorjaar, weer loensde zij naar den prach- tigen kop en'de mooie kleuren, weer zeilde onder hen door het baken en het wilgen- boschje, en weer zag ze de wereld van blauw, toen ze boven „de Meer” kwam. Daar lag de stam in ontelbare exemplaren; ze zaaiden tusschen haar neer. Heerlijk, hier was weer de vrijheid, ze had weer haar „wil de", die sterke, met de prachtige indigokleuren in den kop. Hij was nóg mooier en forscher en grooter dan in ’t voorjaar. Toen gebeurde het vreeselijke. Op een afstand kwam snel een wit vaartuig op hen aan; nóg ziet ze hoe de „wilde” op vliegt en haar roept te volgen, maar op het zelfde oogenblik hoort ze een geweldigen knal en voelt ze een druk.alsof ze geen lucht meer kan krijgen. Ze ziet de „wilde" terugvallen, rondspartelend met den kop hangend in het water; zonder zich te bezinnen keert zij terug en valt neer naast den prachtigen vogel. En nog nader komt de witte boot; ze ziet nog even dat haar maneend de kop stuurloos op richt, die waggelend weer terug valt in ’t water. Eén kreet van wanhoop, de laatste die op- krijschté uit haar ziel; tóén voelde ze een slag in haar hals en kop, ze viel op zij, sloeg nog even met de boven' liggende vleugel en stierf naast hem, dien ze hoog had vereerd en met heel haar ziel had liefgehad. van den strjjd in Galicie be- bjj den uitslag trokken is Up het Kaukasisch oorlogsterrein bljj- ven de Russen nog altjjd meester van den toe stand. De Turken worden steeds verder terug gedreven. Aan het Suezkanaal hebben de Turken getracht het offensief te nemen, doch zij sche nen er daar leeljjk te zijn ingeloopen. De En- gelschen melden tenminste, dat de Turkeu.die met veel zwaar geschut en ongeveer 14000 man aanvielen bij een terugtocht van de En- geische zuidelgke flank in don val zijn geloo- pen en, door sterke Australisch-Engelsche strijd krachten aangevallen, moesten terugtrekken met achterlating van 2500 gevangenen. De toestand in Duitschland' Sebrubd enkel ~-i i liiL-'y Pi r ma Joh.» Tromp ip -?\ Sneek. >3 Al til V. JSw*'—i hongering van Duitschland de ergste vjjand van den vrede is. Re diefstal te Oen Held«tr-. In aansluiting aan het bericht van jl. Vrij dagavond, aangaande de diefstal aan de mari newerf te den Helder, kan men nog meededen dat de door de politie uit den Helder en een marechaussée, op verzoek meegegeven door den brigade-commandant alhier, in beslag genomen goederen ten huize van den werkman 8. te Poppihgawier, allen door de marine-autoritei- ten zijn herkend. Ook moet de dader reeds bekend hebben genoemde voorwerpen te heb ben gestolen. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Maandag 7 Aug. Diefstal. De 40-jarige Jan v. Wtimmerman te ’t Meer, wilde op 6 Juli j.l.naar Sneek om werk te zoeken. Te Irhsum kreeg hij op zijn ver zoek van den fietsbandelaar E. Wiersma een karretje te huur. Het ging dan wat vlugger; Wat Jan, die niet geheel nuchter meer was, bjjzonder paste. Te Sneek word er nog een borrel opgezet en toen heeft de timmerman het rijwiel voor f5 van de hand gedaan. „En waar heb je de f5 gebracht?” Opgemaakt”, is het antwoord. Toen de timmerman ten slotte weer nuchter was geworden en nog/altjjd geen werk NIEUWE SNEEKER COURANT «HEX Ze waren met hun beiden in snelle vlucht over meren en plassen gevlogen, over torens van dorpen, over weiden en boschjes, óren lang; mi had zij niet de kracht om weer dien grooten tocht door de lucht te maken; in al hare ellende uitte ze een kreet van hevige smart. Zélf schrok ze en vloog op; vloog verder naar den kant waar de zon haar reis begint, al hooger, alsof het sterke verlangen haar buiten-natuurlijke kracht gaf. Met de kop iets naar achteren gekromd, de pooten hangend, vloog ze met vermoeide, slappe vleugelslag; later de hals gerekt en de pooten opgetrokken, werd de vlucht sneller. Ze vloog over de dor pen, over watermolens, tusschen hoog riet half verborgen, tot ze zakte en vermoeid neerviel in ’n plas, die bedekt was met groene -wieren. Werktuigelijk begon ze te slobberen; de vlucht en de frissche lucht hadden haar goed gedaan; ze at van het heerlijke voedsel dat hier volop was en rustte later uit tusschen het riet in den modderigen piasoever. Den anderen morgen voelde ze zich ster ker; ze voelde in zich de kracht om verder te gaan, om de „Plaats” te bereiken; en toen ze fokkers door bemiddeling van vertegenwoor digers der landhuishoudkundige belangen, zoo genaamde varkensfokverdragen te sluiten, waar door de voorziening met varkenvleesch den vol genden winter nog beter verzekerd zal zjjn. De fokkers krjjgen goedkooper fokvoer en moeten daarvoor een bepaald aantal vette var kens aan de steden leveren; Bij alle leveringen is verder zorg gedragen om het melkvee te behoeden. Alleen melk koeien, die geen melk genoeg geven en voor het fokken geen dienst kunnen doen, worden geslacht. Do algemeene rantsoen-bepaling voor de vleeschbehoefte, die binnenkort in werking treedt, verzekert een gelijkmatige vleeschvcr- deeling over het geheele volk. Evenzoo wordt voorzien in een gelijkmatige melk- en vetverdeeling. De groote steden ontvangen voldoende hoe veelheden melk. Er is geen gebrek aan melk. Het vetrantsoen, dat per hoofd en per wéék is toegestaan, bedraagt 90 gram, wat wel weinig maar voldoende is. Later zal dit, wanneer voldoende1 reserves zijn opgelegd, /vermeerderd worden. De suikorvoorziening is voor het einde van het huishoudjaar 1915—16 niet rijkelijk, door dat wat te veel werd gebruikt, maar met 1 K.G. per hoofd en per maand komt men toe. Voor 1916—17 zal het suikerbeheer beter geregeld worden en zal door vermindering van suikerwortelen, voor veevoeder bestemd, gezorgd worden, dat er evenvet-1 suiker is als in vre destijd. De voor de voeding noodzakeljjke aardappe len zijn aanwezig. Groote gemeenten zullen zich voor den wintervoorraad vroegtijdig ge noeg voorzien. Ook in de behoefte voor het volgende voorjaar is nu reeds voorzien. De handel in eieren, groenten en ooft is even eens geregeld, zoodat gelijkmatige verdeeling zal plaats hebben. Ook de bewering dat afzonderlijke bondssta- de voorraad' niet onaanzienlijk verminderd werd. ten door uitvoerverboden voor elkaar, zgn af- g0sioten en daardoor de huishoudelgke eenheid van het Duitsche rijk verbroken zou zjjn, is onjuist. Bg het stelsel der voedselvoorziening in Duitschland toegepast en waarbjj van bepaalde streken vaste leveringen aardappelen, vleesch, vet, eieren, enz. worden betrokken, is het na tuurlijk noodzakelijk, dat zulk een streek een in zich zelf afgesloten geheel moet zjjn, omdat slechts dan de verplichtingen kunnen worden nagekomen, wat het geheele rijk waar ten goede komt. De uitvoerverboden berusten dus niet op kwaadwilligheid der bondsstaten onderling, doch op oen huishoudelgke doelmatigheid, waar aan in de meeste gevallen niet is ontkomen. Voor de "koloniale waren wordt een ver goeding gezocht in peulvruchten, waarvan de teelt zeer is toegenomen, en welke voedzame vruchten veel meer dan anders als voedsel ge bruikt worden. De vooruitzichten zjjn goed voor het nieuwe jaar. Wij zullen niet alleen uitkomen maar, go- Ijjk nu reeds kan worden vastgesteld, zullen wjj met belangrjjke reserven h,et nieuwe huis- ^oudjaar'1917 18 ingaan, welke ons ook het uithouden van een vierde oorlogsjaar mogeljjk zullen maken zelfs wanneer in 191718 de oogst mocht mislukken. Met onze bondgenooten staan wij ook op huishoudelijk gebied in nauwe betrekkingen. Wjj zullen van weerszijden met hen levensmid delen ruilen, voor zoover dat noodig is. Voor de hoofdvoedingsmiddelen brood, aardappelen, vleesch en vet heeft elk land in ’t algemeen aan zijn eigen voortbrengselen genoeg.” De beschouwing eindigt met de verzekering, dat alle berichten die melding maken van hon gersnood, opstanden of afvuren van machine geweren op opstandige vrouwen in Duitschland onwaar zijn en met het beroep door het oor- logsbureau voor voedselvoorziening gedaan op alle betrokkenen om met dezelfde trouw vol hoek hoe langer hoe minder gevoeld. Dit hield ze vol, weken lang; ondertusschen voelde ze zich weer de oude worden, ze voelde de vleu gels groèipn, zij probeerde zelfs in den nacht te vliegen. Wat had ze hier? Haar kinderen wilden haar niet herkennen en zij, die alles voor hen had opgeofferd, was en bleef een vreemde voor hen. Langzamerhand werden de dagen korter; de wind roesdé in herfst-toon en het riet tintte in zijn sterven, zij was weer sterk, de vleugels waren weer aangegroeid. Voor de anderen en ook voor den Boerenzoon bleef ze nog vleugelkort. Ze was immers in dien bepaalden nacht al eenige malen om de „plaats" gevlogen, zonder dat ze moe werd. Op een morgen, toen de zou haar reis weer was begonnen en 'n dunne mist'over 't veld waasde, was ze de sloot opgezwommen, ze plaste en waschte zich in het heerlijke frissche water, dook kopje onder en sloeg met de vler ken, van louter speelschheid op ’t water. Wat was dat? Ze hoorde het toch duidelijk, „kom!" Ze hoorde den zwaren vleugelslag! Dat kon niet anders zijn dan de „wilde”, de prachtige „wilde”, die edele, die haar dus niet had vergeten. En weer hoorde ze „kom” en plotseling ook het piepen van den zwaren slag, dat nader kwam, dat over haar heen ging en haar be dwelmde en suggestief haar zich deed opge ven. Weer vlogen ze vleugel aan vleugel als in te houden, als de Duitschers in de loopgraven, en door een grondig huishoudelgke levenswijze mede te werken tot een doorstaan van den „opgedrongen” oorlog. KOPENHAGEN, 6 Augustus. De sociaal democraten Hansen, Madsen, Oksen zijn van een studiereis door Duitschland en België terug gekeerd en hebban daarover aan het blad Sozialdemokraten mededeelingen gedaan. De reis, zoo zeiden zij, had negentien dagen ge duurd en was gedaan in gezelschap van drie Zweedsche partijgenooten, op uitnoodiging van een sociaal democratische Duitsche vakvereeni- ging en niet, zooals in een deel van de Deen- sche pers beweerd was, op uitnoodiging van de Duitsche regeering. De afgevaardigden hebben verscheidene gevangenkampen bezocht. Van den voedingstoestand in Duitschland hadden de Deensche socialisten den indruk ge- 'kregen, dat die de laatste maanden tengevolge van het gebrek aan vet, zeer drukkend was geweest. Van bepaald hongerlijden was nergens sprake. Het slimst was de toestand te Berlijn. Buiten Berljjn schijnt de toestand, wat te voe ding betreft, bevredigend. De stemming ie goed. Een derde winterveldtocht wordt vrij kalm tegemoet gezien. De reizigers waren getroffen, dat er zooveel veld bebouwd was en dat de meeste industrieele ondernemingen met volle kracht aan ’t werk waren. De oogst is dit jaar in België over ’t alge meen uitstekend uitgevallen, en reeds thans voor het eigen verbruik van België in beslag genomen. Terstond na de bezetting van België waren er daar 120 tot 130.000 werkloozen, thans nog slechts 40 tot 50,000. De voedings- toostand in België wordt als gunstiger voor gesteld dan die te Berljjn. Men kreeg niet den indruk, dat de Belgische bevolking noodlijdend was of ondervoed. Wjj kunnen niet nalaten, hebben de Deensche socialistische reizigers verklaard, te getuigen, dat het Duitsche orga- nisatie-talent de gevolgen van den -oorlog zoo veel mogelijk tracht weg te nemen. Alle Duitsche socialisten, met wie wjj spra ken, beschouwen het als vanzelf sprekend, dat de volkomen zelfstandigheid van België weer hersteld wordt. Het Deensche blad besluit zijn mededeeling met de verzekering, dat de drie Deensche socialisten, evenals vele anderen, die Op alle gevechtsterreinen bljjven de geal lieerden de overhartd behouden, doch nergens zijn zjj er nog in geslaagd voordeelen van be slissenden aard te behalen. Op het Westelijk front zjjn de Engelschen, vooral aan de Somme actief, in de om geving van Pozières, waar zjj de tweede Duit sche linie over een lengte van een paar kilo meter namen. Volgens Engelsche berichten be strijkt do artillerie der geallieerden thans de streek tot aan Bapaume en kunnen hier groote gevechten verwacht worden. De Franschen hebben de laatste dagen ter rein bij Verdun gewonnen. Ook hier hebben zjj de Duitschers genoodzaakt verdedigend op te treden en hun het werk Thiaumont weder afgenomen. Duitsche tegenaanvallen bleven tot nog toe zonder succes, doch de strijd zal hier nog wel blijven voortwoeden. Iets verder zui delijk vallen de Duitschers nog aan, doch voor deelen van eenige beteokenis hebben zij er niet behaald. De totaal indruk van den toestand aan het westeljjk front is dat de Duitschers er zich staande houden, maar meer ook niet. Of zjj dit kunnen volhoudon zal afhangen van de kracht, welke de geallieerden nog verder kun nen ontwikkelen en van de kracht waarmede de Russen hun offensief zullen blijven voort zetten. Dit Russisch offensief heeft de laatste da gen wedsr eenige vorderingen van betoekenis gemaakt, n.l. aan den bovenloop van de Sereth, die zjj hebben kunnen overtrekken. Lemberg wordt opnieuw sterker bedreigd. Een 106 00 gevangenen hebben de Russen hier gemaakt. Elders op de front is goön verandering van belang ingetreden. Maarschalk Hindenburg heeft thans alle Duitsche en Oostenrjjksche strjjdkrachten van Riga tot aan de Strypa on der zjjn bevel. De legers van generaal von Bothmer tot aan de Roemeensche grens staan onder opperbevel van Karei Frans Jozef, den Oostenrjjkschen troonopvolger. Vermoedeljjk zullen deze laatste legers wel trachten een tegenoffensief te ondernemen om het Oostenrjjksch grondgebied van den vijand te bevrijden. Wanneer deze groote plannen niet bestonden, zou men waarschjjnljjk den naam van den troonopvolger niet aan deze le gers hebben verbonden. Op deze poging tot een tegenoffensief wijzen reeds de Duitsche en Oostenrjjksche berichten over voordeelige gevechten ten Zuiden van De- latyn. De Russische troepen staan hier onder bevel van generaal Letschitsky, die een goed strateeg schjjnt te zjjn. Hjj heeft echter in de laatste weken weinig van zich doen hooren. Misschien staat dit in verband met een her- groepeering van zjjne troepen in verband met het verwachte tegenoffensief. Misschien ook wacht hjj af wat Roemenië zal doen, dat nog steeds geen beslissing schjjnt te hebben geno men on schjjnt te willen afwachten of de Rus in staat zullen zjjn ook vorderingen te maken, nu de groote Hindenburg onmiddelljjk had, heeft lig zich bij de politie aangegeven. „Allemaal ellende met jou, hé wordt hem .toegevoegd. De man is herhaalde malen tot gevangenisstraf veroordeeld en ook reeds op gezonden geworden. Tegen hem werd voor dit feit veroordeeling gevraagd tot 5 maanden gevangenisstraf. L. O. Bedelarij Achter de balie, op de publieke plaats, staat een man te snikken. Het is H. V. Z’n vrouw, de 49-jarige Hendrikje O., heeft zich te verantwoorden wegens bedelarjj Te Sneek was ’t gebeurd. De inkomsten waren niet ruim. Men moest toch leveg Met schuurpapier ging ze de huizen langs. „Ook wat koopen?” Klonk een weigering, dan deed de vrouw gevoelen, dat ook giften door haar niet werden versmaad. Van den een kreeg ze brood, van den ander centen. De politie hield de vrouw aan. Het schuurpapier was op. Het bleek, dat onte genzeggelijk bedelarjj had plaats gehad. De zaak heeft een treurige zjjde voor de vrouw. Betereen dubbel treurige. Want toen de politie haar aantrof, was zenietnuch- ter De drank speelt in bekl.’s verleden een voor name rol De Subst. Off. eischt 5 d. hecht, en *1 jr. opz. naar het gesticht voor vrouwen te Oegst- geest. Bekl. verzoekt van dit laatste verschoond te bljjven. Haar verder leven zal anders zjjn, dit belooft ze... L. N. HOMMERTS, Aug. ’16. De voreeniging van oud-leerliogen van Rjjks-Laudbouwonder- wijs te Oudega en Hpmmerts hield op 2 en 3 Aug een excursietocht, onder leiding van den heer E. Hazelhoff, landbouwonderwjjzer alhier, naar de heide ontginningen in Appelscha on Drenthe. Per tram tot Heerenveen en verder per fiets bereikte men om 11 uur Appel scha, waar men door den opzichter De Jong werd rondgeleid door de ontginningen aldaar. Deze vriendeljjke heer liet ons de turfgraverijen zien en vervolgens de mooie boerderijen die op deze nog jong in cultuur zijnde gronden waren gebouwd. Hoewel de boerderjjen voor gemengd bedrjjf zijn ingericht worden de gron den nog uitsluitend als bouwland gebruikt. Dat de ontginning van dalgronden wel renda- tjjdens den oorlog in Duitschland geweest zijn, on3 de gewassen die te velde van rneening, zijn, dat het geloof aan de uit- 3tcnden. Zoowel do oudere als die dit jaar voor '-■■■- - - t eerst in cultuur waren gebracht beloofden ean rjjken oogst. Deze resultaten doen ver wachten dat de nog uitgestrekte heidevelden binnen korte jaren in een welvarende streek zullen zjjn veranderd. Een excursietocht daarheen kan ieder wor den aanbevolen. Daarna word de reis per fiets verder voortgezet over Smilde naar Assen, van waaruit des avonds een tocht werd gemaakt naar ’t Zeierveld, waar de boerderij van de heer A. Zwart werd bezichtigd. Hier was de grond zoo goed niet als te Appelscha, alsTbe- staarde alleen uit zandgrond. Dat de bodem toch ook hier vóór ontginning geschikt is, blijkt uit het feit dat in de laatste zes jaren achttien flinke boerderjjen tot stand zjjn geko men. Kon men hier maar gebruik maken van de stikstof die ïn de vorm van gier op vele Friesche greidboerderijen ongebruikt wegloopt en voor een kapitaal nutteloos verloren doet gaan. Den 2en dag ging de tocht van Assen over Rolde, waar de Ballerkuil en twee Hunne- bedden werden bezichtigd, naar Grieten waar een kjjkje op de Hondsrug werd genomen. De terugtocht werd vanaf Gieten per spoor over Groningen gemaakt, waarna men in een ge noeglijke stemming welvoldaan huiswaarts keerde. Zeilwedstrijd te Akütrum, Begunstigd door een Hinken tries had Za terdag de jaarlijksche zeilwedstrjjd te Akkrum plaats, waarvan de uitslag was le klasse, vracht- en beurtschepen, prjjs Sj. Hiemstra van Warga met „Oeral Thüs”, pre mie B. Bergsma van Boornbergum met „De Door het Wolff-bureau wordt een poging gedaan om de ongunstige berichten over den voedingsnood in Duitschland te weerleggen. Ter wille van de onpartjjdigheid volge dit betoog hieronder. De voortreffelijke organisatie der brooduit- deeling, de voorbeeldige wijze van spaarzaam verbruik en opbergen van hetgeen te veel was hebben het mogelijk gemaakt, dat men het on gunstige jaar 1915/1916 zonder bjjzondere sto ringen in de huishouding der geheele bevol king is te boven gekomen en dat zelfs mat een voorraad, het zeker rgkere opbrengst ge vende jaar 1916/1917 wordt ingetreden. Me dedeelingen die van hongersnood of buitenge wone inkrimping van levensmiddel en verbruik of van gevaar voor de gezondheid der bevol king, speciaal die der opkomende jeugd, ge wagen, berusten op volslagen onkunde of op een kwaadwillige voorstelling. Wat de aardappelen betreft heeft bg het ge-, brek aan veevoeder, het verbruik van aard appelen voor dit doel plaats gehad, waardoor Evenwel is voorzien geworden in de nood zakelijke behoefte; in die streken, waar zich een aardappelnood voordeed, werden afzonder lijke rantsoenen koren voor broodbereiding ter beschikking gesteld. In groote steden worden volks-voedings-inrichtingen geopend om de on bemiddelde bevolking goed voedsel te verschaf fen, per portie van 20 tot 30 pfennig. Voor de bevolking, die zwaren arbeid moest verrichten, zijn in Juni en Juli afzonderljjke rantsoenen boter, margarine, spek, peulvruchten en bevroren vleesch verstrekt. Een crisis bestond dus niet. Moeilijkheden betreffende het voedselvraagstuk lagen, trots den mislukten oogst van 1915, slechts op het gebied der organisatie, maar zjj zijn thans over wonnen. Sedert tien dagen hebben wjj een weersge steldheid, die het goede binnenhalen van den korenoogst, die goed en ten deele uitstekend is, toelaat. Wjj zullen ten minste een door- snee-oogst uit vredestijd hebben, dus zeer veel meer dan in 1915, waardoor de arbeidende bevolking ook grooter broodrantsoen toegestaan zal worden, terwjjl hst rantsoen voor hen, die zwaren hrbeid verrichten, reeds ten deele is opgevoerd tot het dubbele van het normale kwantum van 200 gr. per dag. De veevoederoogst levert een bjjzonder goede opbrengst, wat de veeteelt, in het bjjzonder de runder- en varkensteelt, zal bevorderen, zoo dat de voorziening van vleesch voor leger- en burgerbevolking ten volle verzekerd is. Opvallend is het, dat juist door de bevolking van groote steden aangeboden werd om vleesch- looze maanden in te voeren. Dit aanbod werd niet aangenomen, daar er voldoende vleesch voorhanden is. Ten onrechte is gevreesd, dat door de groote vleeschleveringen de varkensstandaard geheel vernield en ten deele de melkveestandaard aan getast zou worden. Door centrale bureau’s zijn de gemeenten verplicht met de varkens opvloog, hoorde ze zelfs het piepend geluid van haar vleugelslag. Uren vloog ze; goddank, daar was „de Meer"; deze over en dan over "t wilgeboschje bij het baken, dan nog maar vijf minuten! Ze zag reeds de overhangende boomen der „Plaats” en daarnaast de bekende watermolen, zoo’n vreemde, die ze uit duizenden zou her kennen; toen hoorde ze weer in eens het ge- kwèèk der „tammen” en waaide neer in'de sloot die voor het heem liep. Moe was ze, maar niettegenstaande dat, maakte ze halve cirkeltjes, tegelijk naar alle kanten uitziende; even later zwom ze lang zaam naar de „Plaats". Daar zag ze den nieu wen toom, halfwassen eehden, prachtig wild- kleurig; ze voelde haar hart bonzen en in hevig verlangen vloog ze op en viel neer tus schen haar kinderen, die verschrikt uiteen stoven en zich op het heem werkten. Ze herkennen mij niet! kreet het in haar, en ik vóél toch, dat dat mijn kinderen zijn! Ze herkennen me niet! scheurde het door haar borst en zij wrakste zich ook op het heem, naar haar kinderen, die zij al haar warmte had gegeven, waarvoor ze zich toch een tijdlang met geheel haar lichaam en ziel had opgeofferd. Toch waggelde ze naar hen toe; maar bang als ze waren voor die vreemde, schoven ze in hun hok, waarin ze door een andere eend wa ren uitgebroed. Zij volgde; maar de „wilde toom” kroop op een hoop in den versten hoek van het hok, terwijl zij op een vijftal halsleng- ten afstands bleef.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1