MEUBELFABRIEK NEDERLAND No. 93. RECLAMEKOLOM, De Zeilwedstrijd. 4 Nieuwstijdingen. f -Zaterdag 19 Augustus 1816. 32e Jaargang. Telefoon 118. f J. A. HUIZINGA, Groningen. BEELDHOÜWERIJ ook in «teen. -J ANNEX Ie H. Klein, te Sneek, in 41.53. Briefkaarten, I de i 1 5 ters van 2e route De Jonge Minne bakboord naderde, haalde de premie. De Jonge Bolsward. Hommerts. Leeuwarden. Sneek. Gcëogarijp. Sneek. 4e Divisie. Middelburg. Amsterdam. Sneek. en on- D. v. d. Molen, H. Nieuwenhuijs, J. Polak, H. v. d. Wal, Aan de afzenders wordt aanbevp- en adres op de brieven of gedeelte van 50 gram. Art. 3 luidt: „De invordering van gelden op kwitantiën. wisselbrieven, assignation en ander handelspa- pier, een door de Kroon te bepalen bedrag niet te boven gaande, kan geschieden tegen voor uitbetaling van een recht van vijf cent voor elk afzonderlijk in te vorderen bedrag niet hooger dan f 1, van 7X> cent voor elk bedrag tusschen f 1 en f25 en van 15 cent voor elk bedrag van f 25 en hooger. Bij de uitbetaling is bovendien wegens het bedrag, afgevorderd door eenzelfde postkan toor, het recht verschuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag". Deze wet treedt in werking op een nader bij Koninklijk besluit te bepalen dag. vulling van de artt. 3, 5 en 19 van de wet tot regeling der brievenposterij. Art. 1 bepaalt m.: ..Het port der brieven bedraagt, bij vooruit betaling, voor elke briefkaart 3 cent; voor eiken anderen brief: van een gewicht van niet meer dan 2(1 gram 5 cent, i boven 20 tot en met 100 gram 10 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 gram. 5 cent daarboven; behoudens dat het port van een brief, te bestellen binnen den kring van het post- en hulpkantoor, waar die ter post is be zorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart 2 cent; voor eiken anderen brief; van niet meer dan 20 gram 3 cent, boven 20 tot en met 100 gram 6 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 10 gram of een gedeelte van 100 gram, 3 een daarboven”. Art 2 bepaalt omtrent het port der gedrukt, stukken, dat dit bedraagt 1 cent per 50 gran dit kantoor ter post be- briefkaarten, gedurende de i on do geadresseerden niet zijn Postkantoor Sneek. Ljjst van de aan zorgde brieven en le helft der maand Aug. welke wegens bekendheid van f kunnen worden uitgereikt. Binnenland. Brieven. fl Prijsvraag. Van de door de directie van het Geïllustreerd Schildersblad (uiig. W. Eisma te Leeuwarden) uitgeschreven prijsvraag een zolderversie- ring heeft de jury van de ruim 100 inge- kemen antwoorden, den len prjjs toegekend aan het ontwerp „Groei”, van M. Wilmink, te Rotterdam den 2en prjjs aan „Lierstaart”, van S. Sevensma, te Heerenveen den 3en prjjs aan „Roset”, van J. Balt, te Zwolle den 4en prjjs aan „Zolderversiering”, van N. Peeters, te Rotterdam. De aardappeloogst. Nu meir hier en daar, zoo wordt uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de T e 1. geschreven, begonnen is met het rooien der aardappelen, blijkt meer en meer, dat de opbrengst verre beneden het middelmatige zal zijn. De aard appelen hebben door de ziekte veel geleden. Men mag er wel op rekenen, dat de opbrengst dit jaar in deze streken nog niet de helft zal zijn van 1915. Men verwacht algemeen zeer hooge prijzen. Geen zin aan den dienst. Een Fries, die langer dan 20 jaren in Duitsch- NIEUWE SNEEKERCOURANT Bruirsma, J. Cnossen,- A. C. M. Hlobruin, •I. Kroes, Mej. C. Velstra, P. v. d. Wal, gewonnen. Klasse VIII: le prijs: Zeven Gebroeders van L. A. Visser, te Oudemirdum, in 2.32.53; 2e prijs: Op Hoop van Zegen van Sj. Duiker, te Hommerts in 2.38.54. Andere prijzen niet toegekend. Klasse IX: le prijs: Liberty van J. Swart, te Westzaan, in 39 min.: 2e prijs: Fluks,^yan Dr. Hst grootst» dier, dat ooit bestond. Hiervan moeten oe overblijfsels door zeke ren Barnum Brown in den Amerikaanschen staat Montana in een uitgebreide krijtforma- tie gevonden zjjn. Do resten zijn van een voorhistorische roofdiersoort, van den naam Dincsaurcs. Uit gevonden beenderen zjjn twee volledige geraamten samengesteld. Een derde bleek onvolledig. Het dier moet eventjes ruim 14 M. lang zjjn geweest en 6 M. hoog. NOTA. len hun naam t briefkaarten te vermelden, opdat deze bjj hen kunnen worden terug- Een prachtig geslaagde wedstrijd, die van Woensdag jl. Weer een van die dagen, die als gloriepunten zullen worden opgeteekend in r annalen van onze zeilvereeniging „Sneek”. Kbat de wedstrijd belangrijk zou worden, was /eeds te voorspellen uit de groote deelname. G'al van vreemde jachten lagen de laatste da gen aan onze kaden gemeerd; ze wilden den kamp wagen tegen hun Friesche collega’s. ’t Weer was de eenige-factor, die ’t kon be derven en Dinsdag was ’t zóó, dat men alles kon verwachten, De lucht was afwisselend be wolkt: nu en dan viel er wat regen, de wind blies uit ’t Zuid-Westen. Geen gunstig voortee- K'en! Maar Woensdagmorgen was de wind fljnk aangewakkerd: hij had de wolken uiteen ge jaagd en een vrpolijk Augustuszonnetje be groette de duizenden, die zich meerwaarts spoedden. Wat ’n gezellige drukte langs de kaden en in Zomerrak en Houkesloot. Wat een schilderach- tige aanblik bood de Meer met de tallooze witte zeilen getooid, hoe vroolijkten gepavoiseerde motorbooten en groote jachten het geheel op. ’t Was weer 'n ouderwetsche „hardzeildag”. Ook op ’t kermisterrein. Want de stoomboo- ten brachten al maar meer feestgangers aan, en de „kermisspullen” die er inderhaast waren op geslagen, hadden ’t druk! Maar ’t drukst hadden ’t toch de zeilers zelf. Van alles moest er nog even nagezien of in orde gebracht worden: want om half twaalf zou de kamp al beginnen. Precies te half twaalf startten als eerste klasse de Vracht- en Beurtschepen. Ze was dit jaar lang niet zoo goed bezet als an ders. We herinneren ons dagen met 15 stuks en zien nog de groote gevaarten allen bijeen koers zetten naar Sijbesloot. Ditmaal kwamen er slechts 5 schepen uit (6 ingeschreven), van welke nog een direct gediskwalificeerd moest worden wegens ’t niet goed passeeren van de startlijn. Voornamelijk ging de strijd tusschen de nos. 9 Oeral Thus van Sj. Hiemstra, Warga en no. 11 Zeven Gebroeders van L. A. Visser te Oudemirdum. Deze twee waren geregeld zij aan zij, met niet meer verschil dan 'A mi nuut. No. 9 bleef voor, tot in de 3e route no. 11 zijn concurrent voorbij wist te streven. Aan de eindstreep waren beide ongeveer gelijktij dig, doch lagen over verschillende boeg, zoo- dat niet te zeggen viel wie zou winnen. Toen passeerde no. 9 als eerste de eindstreep, 15 se conden vóór no. 11. Tengevolge een protest van de laatste, nl. dat no. 9 niet tijdig had ge draaid, werd dit nr. echter gediskwalificeerd, zoodat aan no. 11 de eerste prijs werd toege kend. De tweede prijs kreeg Sj. Duiker van Hommerts met Op Hoop van Zegen, die 6 mi nuten na no.* 11 aankwam. De andere prijzen in deze klasse werden niet toegekend. Als tweede startte te 11.35 de klasse Boe iers, waarin 4 schepen uitkwamen. Hiervan liep Njord van Mr. S. Boltjes, Leeuwarden, direct flink uit en wist die voorsprong geregeld te vergrooten, zoodat hij won ruim 4 minuten' gelegd door de Sally in 2.12.13. vóór Albatros van P. Bokma, Leeuwarden. Bencor van B. J. M. Bothe, Amsterdam, die heel mooi gestart was, scheen eerst nog een geduchte concurrent te zullen worden voor Albatros, maar later verloor hij telkens meer terrein. Te 11.40 startten daarop de Groote Tjotters, 7 in getal, waarvan er 5 ongeveer De bloedarmen. c De bloedarmen, die men ook de zwakken kan •noemen, zijn jammerlijke wrakken die door een stoot op de eerste de beste klip gebroken worden. Zonder krachten, zonder wil, zien zij hunne geestelijke en lichamelijke vermogens langzamerhand verkwijnen, en zij zijn weldra verplicht allen arbeid, zoo goed als alle ont spanning op te gevent Indien zij zoover zijn gekomen, is dit doordat zij te lang sommige storingen verwaarloosd hebben, die toch goed merkbaar waren. Zij hebben op rekening van een voorbijgaande ver- moéienis gesteld de duizelingen, de hoofdpijnen, de maagpijnen, de slapeloosheden, terwijl deze ongemakken enkel een verslapping van het bloed aanduidden. Het bloed eischt in onzen tijd van werkzaam leven dat zijne krachten worden hernieuwd, dat zijn zuiverheid wordt onderhouden. Daarom is een kuur met de Pink Pillen noodig bij iedere seizoenwisseling; zoo wel als bij het minste teeken van afgematheid. De Pink Pillen zijn bij uitnemendheid de her- nieuwers van het bloed. Zij zijn eveneens een krachtig versterkingsmiddel der zenuwen. De bloedarmen, de zwakken, de overwerkten, de lijders aan neurasthenie die er gebruik van maken, vinden spoedig hun gezondheid en hun bedrijvigheid weer. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1.75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hoofd depot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Am sterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle .goede Apotheken en Drogisterijen. Engeland en onze visschers. Weer zijn tal van de naar Engeland opge brachte visschersschepen daar naar ’t Prijzen- hof verwezen, zoo met schip en lading te Aberdeen 9, te Kirkwall 16, te Peterhead 6, met schip en lading of lading alleen daar omtrent bestaat nog geen zekerheid te Grangemouth 6. Bovendien te Aberdeen 1 en te Kirkwall 3 ladingen. Engeland en onze mail. De stoomschepen „Amsteldijk" en „Maartens dijk", van New-York onderweg naar Rotter dam. hebben de post te Kirkwall moeten los sen: het stoomschip Menado, op de reis van Batavia naar Rotterdam, heeft de mail te Fal mouth moeten ontschepen. Modus Vivendi. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft, naar aan de N. R t. C t. gemeld wordt, met 10 stemmen vóór haar instemming betuigd met het beginsel vair het modus-vivendi-ont- werp en besloten, het aan de ontwerpers terug te zenden niet verzoek, het in reglementairen vorm te brengen, omdat het ontwerp in zijn tegenwoordige,! vorm niet aan de consideratiën 'der kerk kan worden onderworpen. De Duitach» l»koopcantr*ale. Zooals men weet mogen alleen levensmidde len in Duitschland worden ingevoerd wanneer zo in Nederland aangekocht zjjn door de Duit- sche inkoop centrale. De Ned. handelaars kla gen over het optreden van dat lichaam, dat schadeljjk is voor de Nederlandsche belangen, daar het de pryzen tracht te drukken. Naar aanleiding van twee ingezonden stuk ken daarover in de N. Rott. Crt. scbrjjft do redactie van dat blad Wat do Duitschers doen is voer ons onaan genaam, doch geen onrecht. Wil men aan het onaangename van do Duitsche organisatie ont komen, dan is daartegen een afdoend middel: cene Nederlandsche organisatie daartegen in. Eu is het dan inderdaad waar, dat de Duitsche organisatie de prgzen zoo terneerdrukt, dan heeft de Nederlandsche organisatie een mooi verweer bij de hand: zich in verbinding stel len met Engelsche afnemers. Onze handel heeft de fout begaan wjj hebben daar meer op gewezen het Engelsche afzetgebied ge durende den oorlog te verwaarloozen. Er zou dus, ook voor de toekomst, goed werk aan worden gedaan, zoo do Engelsc-e relaties weer konden worden opgevat. Indion Nederlandsche samenwerking dit wist te bereiken, dank zij het optreden van de Duitsche inkoop-centrale, dan mochten wjj haar per slot nog dankbaar zijn. I'o winsten zouden wellicht wat minder gioot worden, doch de toestand werd veel ge zonder, en met het oog op den vrede, die dan toch wel ooit gesloten zal worden, veel beter. Be tunnel onder het Kanaal. De voorzitter van do commissie uit het Engclsch Lagerhuis voor het aanleggen van een tunnel onder het Kanaal, heeft een brief gericht tot den eerste-minister, waarin hij het belang bepleit van een onmiddellgk na het beëindigen van den oorlog aan te leggen tun nel. De Franschen zjjn van hun kant bereid het werk onmiddellijk ter hand te nemon. Amsterdamsche oorlogswinsten. Er gaan, volgens het „N. v. d. D.”, geweldige geruchten over de hooge raming voor de in komstenbelasting over 191’6/17. Er zouden door een aantal Amsterdamsche ingezetenen zulke groote oorlogswinsten zijn gemaakt, dat de ad ministratie der belastingen het belastbaar in komen over 1916 meer dan100 millioen hooger zou hebben geraamd dan over 1915. Nu dient men in het oog te houden, meent het blad, dat het bedrag over laatstgenoemd belastingjaar opzettelijk zeer laag was geschat Maar afgescheiden daarvan kunnen wij wel mededeelen, dat het bedrag van 100 millioen meer aanmerkelijk overdreven moet zijn. Dit toch zou aan opbrengst van de belasting on geveer het dubbele zijn van het vorige jaar. Men zal de waarheid meer nabij zijn, als het belastbaar inkomen óp ongeveer 25 millioen meer wordt geraamd, wat dan een grootere opbrengst aan inkomstenbelasting voor 1916/17 van ongeveer één millioen beteekent. Vee ïO'-derburesux. De mi' ist-.-r van- Landbouw Imeft tot le b n vaa het voor de provincie Friesland in gestelde veevoederburoau benoemd de hoeren dr. H. Molhuysen en D. Wieliuga te Leeu warden. Nader zal worden bekend gemaakt, waar en wanneer het bureau in werking treedt. Inspectie iagai* onderwijs. Op verzoek is eervol ontslagen, onder dank betuiging voor de bewezen diensten, als inspec teur van het lager onderwjjs in de derde in spectie (Friesland, Overjjsel, Groningen en Drente) de heer mr. Th. Ruys J.Pz. te Zwolle. Nekkramp. In de laatste dagen heeft de nekkramp weer oanige slachtoffers gemaaktzoo overleed te Rheuen een 12-jarig jongetje aan de ziekte, te Vinkeveen een 2-jarig kiad; te Zwjjndrecht twee kinderen van 3 en 6 jaar uit één gezin. Soh?p«nvl«e*oh. Te beginnen mot 21 dezer zal aan alle on- derdielen van de landmacht gedurende 4 we ken, eenmaal per week fchapenvltesch moeten worden verstrekt. Het benoodigde schapenvleesch ten behoeve van de troepen, die uit de étappen-slachterjjen van vleesch worden voorzien, moet uit die slachterijen worden ontvangen. Do rapporten omtrent de gehouden proef worden einde Sep tember ingewacht. (Avp Dcodgeachoten. Men seint uit Eindhoven aan hot Volk Gisternacht is in Stratum bij Eindhoven door een soldaat doodgeschoten de circa 30- jarige J. v. Gestel Het geval droeg zich als volgt toe. Van Gestel kwam met enkele anderen ’s nachts om één uur van een feestje on pas seerde oen post van twee militaren, waarvan één korporaal. Deze laatsto werd nog een sigaar gepresenteerd. Toen men verder ging en zich enkele passen had verwijderd, klonk plotseling achtor het groepje een schot en viel Van G. dood neer. Ter verklaring wordt ons meeegedeeld dat do militairen met een ander groepje even te voren eenige oneenigheid hadden gehad. De militairen waren geplaagd on do korporaal moet naar aanleiding daarvan zich hebben laten ontvallen f „wacht maar, als jullie terug komt, schiet ik.” In de meening met hot eerste groepje te doen te hebben, had hij na hun vertrek geschoten, met het vermelde noodlottige gevolg. Do zaak is in onderzoek bij de justitie. De nieuwe posttarieven. De S t s c r t. van Woensdagavond bevat wet van 29-Juli, houdende wijziging en aan tegelijk de startlijn passeerden. Dat leverde een magnifieke aanblik. In de eerste roiide streden Maria' van P. Vrolijk, Sneek en Mercurius van R. Buisman, Leeuwarden, vinnig om den voor rang. Met slechts enkele seconden verschil pas seerde Maria de eerste maal als no. 1 de uit legger. Daarna liep ze snel vooruit vooral bij de wind bleken weer eens de uitstekende kwaliteiten van dit schip en ze won dan ook bijna 2 minuten vóór Mercurius. De Kikker 111 van -W. Jongejan te Amsterdam, die op de Hollandsche wedstrijden geregeld no. 1 was, bleef vrij ver achter. O. i. had ze niet moeten reven: ze had dan zeker een beter figuur ge slagen. De klasse Tjotters 4.80 M., die we wel de nationale Friesche klasse kunnen noemen, startte te 11.45 met 6 deelnemers. Marnöcht van F. H. Pijttersen, Sneek (stuurman S. J. Oly) startte prachtig als no. 1 en behield glans rijk deze plaats gedurende heel den wedstrijd, ’t Was jammer dat in deze interessante klasse heel wat protesten loskwamen. Iwee Gezus- J. Haagsma, Workum, moest na de worden gediskwalificeerd wegens t verkeerd nemen wan den uitlegger. Ze lag toen op no. 2 en had een goede kans op de premie gehad. Aleida Anna van Jhr. v. Swmderen, Loosdrecht, die ook een ernstig candidaat voor de premie was geweest, werd na de 3e route- gediskwalificeerd wegens niet draaien terwijl ze over stuurboord lag, toen van S. B. v. d. Werf over 1. I aatstgenoemde l.„- -- - Pieter van K. Vrolijk Fzn., anders steeds een van de puikjes, bleef ditmaal ver achter. In de klasse niet overdekte Kiel- en Mi d- dcnzwaardjachten (groote), die' te 11.50 startte met 4 deelnemers, ging de strijd tus schen Mignon- van Syndicaat Heringa en Hen- derika van F. de Groot Boersma. De laatste die als no. 1 startte, was na de le route no. en bleef dit. Voila en Woelwater bleven vrij ver achter. In de Internationale T-k 1 a s s e kwam alleen uit de Sally van M. de Wit, Zaandam, aan wie de le prijs werd toegekend. Het mooiste moment uit den wedstrijd was wel de start in klasse 1 en 2, beide overdekte Kiel- en M i d d e n z w a a r d j a c h- ten, te 11.55. In klasse I kwamen 6 Friesche schepen tegen elkaar uit. in klasse 11 6 Hollandsche. Hiervan gingen er ongeveer 8 tegelijk door de star t, om daarna bij de wind op naar Sijbesloot te ste venen. Van klasse I was Sneek van H. v. d. Zee weldra een flink eind vooruit. Anna Maria van R. Sevensma volgde als tweede, kort gevolgd door Brise van G. E. de Boer, Joure. Zoo bleef de stand, tot in de 3e route Anna Maria de mast brak en dus den strijd op moest geven. Brisé kwam daardoor als tweede aan, maar door de voorgift behaalde zij den len prijs en Sneek den tweeden. Klasse 11 zeilde prachtig gelijk op. Say When van de hh. Hulscher, Deventer, Lida van J. Vis, Zaandijk, Narmada van De Voogt, Haarlem en Norremeer van Fontein en v. d. Mei, Leiden, verschilden telkens slechts enkele seconden en verwisselden geregeld van volgnummer. Nor remeer bleef ten slotte no. 1, Narmada 2, Lida 3, Say When 4. Dank zij de voorgift kreeg de laatste echter de tweede prijs. De klasse kleine Kiel- en Midden- zwaardjachten (niet overdekt) telde maar even 8 deelnemers, w. o. 2 Sneekers, Ui belle en Anna. Jammer dat deze, die prachtig zeilden, een verkeerde route namen, waardoor ze moesten worden uitgesloten. Stella van G. Visser, Groningen, brak de mast. Met mooie voorsprong werd Sterna van W. Endt, Zaan dam, eerste, Lyonel van W. C. Knottenbelt, Paterswolde, tweede. De laatste klasse, die startte, was die der D i n- ghies, de leuke kleine jolletjes, die zich ech ter kranig weerden. De prijs was voor Liberty van J. Swart, Westzaan, de premie voor Fluks, van dr. H. Klein, te Sneek. Dank zij de stevige bries was de wedstrijd voor half drie reeds afgeloopen. ’t Weer had zich uitstekend gehouden; wel had 't nu en dan gedreigd, doch 't was droog gebleven. De wind was wat buiig, maar hierdoor kregen de zeilers volop gelegenheid hun stuurmanskunst te toonen. 't Was een indrukwekkend schouwspel toen na afloop al die vaartuigen naar Sneek terug keerden, om hun last vroolijke menschen de stad te doen doorstroomen. ’t Was een mooie dag geweest; geen wonder dat er 'n goede stemming heerschte. ’s Avonds had in de-Buiten Sociëteit de prijs- uitdeeling plaats. De president, de heer J. G. Hibma, stelde den overwinnaars de mooie prij zen met een toespraak ter hand. Daarbij werd bekend gemaakt, dat de Deli-prijs voor 1916 was toegekend aan den heer P. Vrolijk Hzn. als prijswinnaar in klasse VI. De Vereeniging Vreemdelingenverkeer bood een groot concert aan, gegeven door het be kende Stedelijk Muziekcorps van Leeuwarden, directeur de heer J. Paardekoper. Er was bal na. Hieronder laten we de officieele uitslag met de berekende tijden volgen. Daaruit blijkt, dat de groote route (6.2 K.M.) het snelst is- af- --„i en bijna even vlug door de Sneek in 2.13.01. De Sneek heeft dus kranig gezeild. De kleine route, 4.6 K.M., werd ’t snelst afgelegd door de Maria in 2.06.57 (gezeilde tijd). De volledige uitslag is: Berekende t ij den: 6 M.-klasse. Niet gestart. 75 M.2-klasse: le prijs: Sally van M. de Wit, te Zaandam in 2.12.13. Klasse I: le prijs: Brise van G. E. de Boer, te Joure, in 2.10.38; 2e prijs: Sneek van H. v. d. Zee te Sneek, in 2.13.01. Klasse'II: le prijs Norremeer van Th. Fon tein en W. v. d. Mei, te Leidn, in 2.25.32; 2e prijs Say When van R. A. en L. H. Hulscher, té Deventer, in 2.27.14. Klasse III: le prijs: Mignon van Syndicaat Heringa, te Sneek, in 2.22.25; 2e prijs: Hende- rika van F. de Groot Boersma, te Sneek, in 2.23.29. Klasse IV: le prijs: Sterna van W. Endt, te'Zaandam, in 2.07.34: 2e prijs: Lyonel van W. C. Knottenbelt, te Paterswolde, in 2.07.48, Klasse V: le prijs: Njord van Mr. S. Boltjes, te Leeuwarden, in 2.27.42: 2e prijs: Albatros van P. Bokma, te Leeuwarden, in 2.32.03. Klasse VI: le prijs: Maria van P. Vrolijk Hzn., te Sneek, in 2.06.46; 2e prijs: Mercurius van R. Buisman, te Leeuwarden, in 2.08.39. Klasse VII: le prijs: Marnöcht van F. H. Pijt tersen, te Sneek, in 2.17.01; 2e prijs: Jonge Minne van S. B. v. d. Werf, te Sneek, in 2.26.31. De wisselbeker in deze klasse "is thans voor de tweede maal gewonnen door den heer Pijt tersen. In het geheel moet ze 5 maal worden ’‘land was, kreeg voor een paar dagen bezoek van de politie, om zijn nationaliteitsbewijzen. Hij antwoordde, ze direct in Friesland te zul len aanvragen. Den volgenden morgen werd hij op hét stadhuis ontboden, waar men hem een stuk ter teekening aanbood. Nationaliteits bewijzen waren dan niet meer noodig. Teeken- de hij niet, dan werd hij over de grenzen gezet. Hij weigerde, want door onderteekening was hij Duitsch onderdaan geworden en waarschijn lijk dadelijk in militairen dienst gesteld. De man is nu in Friesland, heeft zijn natio naliteitsbewijzen gehaald en is van plan, weer naar Duitschland te vertrekken. bestelbaarheid aan gegeven. Te Bremen is op 55-j‘arigen leeftjjd aan de gevolgen eener op°ratie overleden de heer A. Posfma, leeraai- in de Hoogduitsche taal en lid van de Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwjjs te Amsterdam, vroeger werkzaam als leeraar aan de H. B. S. alhier. Benoemd tot hoofdbrieveu- en telegram besteller alhier de kantoorknecht A. A. Lin deman te Zevenaar. Bjj Kon. besluit is met ingang van 16 October benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der Algemeene Wetenschappen aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwjjs te geven in de zuivere en toege paste wiskunde en mechanica, dr. F. Schub, thans lioogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, vroeger leeraar aan de H. B. S., alhier. HOMMERTS, 15 Aug. Ten overstaan van Notaris Mulder te Heeg is heden bij publieke verkooping van het Café Bloksma kooper ge worden W. B. Meilof alhier voor de som van f 3550. HOMMERTS, 16 Aug. Bij onderhandsche aanbesteding van het verbouwen der N.-H. Pastorie alhier is de heer Vlieger te Heeg voor de som van f7000 aannemer geworden. HOMMERTS, 17 Aug. Op het tweetal voor predikant bij de Geref. Kerk alhier komen voor ds. W. Goedhuis te Weesp en dr. O. N. Oos- lerhof te Hjjlaard. NIJEGA (H. O. N.), 17 Aug. Geslaagd te Haarlem voor de hoofdakte de heer G. A. Laurman, van hier,thans sergeant te Alkmaar. Met ingang van 16 Augustus is benoemd tot tjjdelijk onderwjjzer te Lonneker de hoer R. N. Laurman, van hier. Olympisch» «palen. Aan de Olympische spelen in het Stadion te Amsterdam zullen vanwege den Nedwlandschen Kaatsbond op 3 September deelnemen de par turen A. Rienstra te Sneek, J. Vlietstra te Franoker en J. Reitsma Jr. te PingjumM. Miedema te Franeker, G. Hoitsma te Berlikum en A. Smidts te Franeker. Ragseringsrunderen eevrasgd. Het provinciaal comité ih Friesland van den Christelijk Nationalen Werkmansbond heeft, ter bevordering van de levensmiddelenvoor ziening, aan den Minister van landbouw een adres ingediend, waarbjj wordt verzocht om, evenals regeeringsvarkens, ook regeeringsrun- deren beschikbaar te stellen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1