18 i i k SNEEKER COUR ANT (óis.e Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14^ Jaargang) MEUBELFABRIEK NEDERLAND Zaterdag 26 Augustus 1916. No. 95. nd. RECLAMEKOLOM. ct. ct. 6- Nieuwstijdingen. Feuilleton. Ifrouwenregeering «eg, K. Sigaren. Sigaretten. Firma Johs.Trompf 32e Jaargang. [NG, 1.20 J. A. HUIZINGA, Groningen. OOSTERSCHE TAPIJTEN, doeken, kleedjes etc. MIEX G. Zwaagstra Sneek, E, wedorverkoopers. 'Ct. Wordt vervolgd. d. ons. ons. ons. ons. ons. ROMAN NAAR HET DUITSCH (Weiberregiment) van A. OSKAR KLAUSMANN. (G e a U t o r 1 s e erde vertaling) (Nadruk verboden.) iste, ren: ulke inen »pad ge- aain Telefoon 118. lens op het leel- ge- ven. im- der- de ;iek- hem >gen cht- ;tige i in en. ;hen liten ge- n te eigd de van toch dat arte raar kon ■om de levensmiddelenvoorziening ter hand te nemen. Behalve het college van B. en W. zijn vijf burgers tot lid gekozen, terwijl het secre tariaat wordt waargenomen door den inspec teur van politie. Uitvoer van bletenbladeren. Aangèzien gebleken is, dat in sommige stre- n n 5 toegestaan na zij zich weder VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 23 Aug. VONNIS. Art. 247.- Op Maandag 21 Aug. jl. stond terecht Heden echter waren de geluiden anders dan gewoonlijk. Auto’s reden heen en weer, in, snelle vaart, hetgeen men bespeuren kon aan het dringend getoeter, dat wccrklonk. Het kwam Werner voor, als hoorde hij de marsch- tred van groote legers iir de verte. Ook meende hij muziek te booren. 'Echter twijfelde hij aan zijn zinnen, hij wist in het geheel niet meer,‘of hij zijn gedachten meester was. De re'gulateur-klok in de kamer sloeg'licht, uur. Werner en graaf Klinter haalden hunne horloges uit de zak om ze té vergelijken. Kersten legde de kaarten' op tafel, stond op en opende de balkondeur. Hij ging het balkon op, terwijl Werner hem wilde volgen. Met een allervriendelijkst lachje versperde graaf Klin- ter hem den weg en zeide: „Waarde vriend, bederf nu ons pleizier niet!" Eer Werner in de gelegenheid was, ophel- dering te vragen, wat toch dit alles te betee- - <S b ele g n tijd liet, om even te eten? Tooverde de on rust, waaraan hij den laatsten tijd ten prooi was, hem soms hersenschimmen voor oogen? Werner en zijn beide gasten namen plaats aan de speeltafel en daar het buiten reeds don ker begon te worden, werd het electrisch licht ontstoken. Werner speelde verstrooid, maar Klinter en Kersten nog meer. Inderdaad kon men zich geen vreemder manier van spelen denken: ieder der spelersscheen aan wat anders te denken dan aan het spel. „Mijne heeren, ge hebt honger, dat merk ik aan uw spel. Een fijne skaatspeler ben ik-niet, maar werkelijk, ge speek naar mijn bescheiden meening ook bijzonder slecht. Ik geloof, dat de zaak beter zal gaan, als we een stukje hebben gegeten”. „Wees toch niet zoo materieel in je opvat tingen", zei geheimraad Kersten ietwat geër gerd, „en praat niet zoo voortdurend van eten! Wanneer we onder het spelen fouten maken, kenen had, zette buiten een muziekcorps schet- dan komt dat, omdat we nog niét met elkander ingespeeld zijn. Heusch, Klinter, je kunt wel wat beter Opletten, Door je onoplettendheid hebben we' de beide laatste spellen verloren". Graaf Klinter antwoordde niet, maar lachte gehéimzinnig en vergenoegde zich met op zijn horloge te kijken, welk voorbeeld door Kersten werd gevolgd. „Ik zou willen voorstellen”, merkte Kersten op, „dat we doorspeelden tot acht uur, dan kunnen we voor mijn part gaan eten. Een half uurtje kunnen we het nog wel-uithouden”. Werner speelde door zonder zijn gedachten bij het spél te. hebben. Hij werd voortdurend afgeleid door een voor hem onverklaarbare drukte, die buiten op straat in de nabijheid van de villa scheen te heerschen. Hij kende alle ge luiden, die overdag of des nachts in de omge ving van zijn woning pleegden te weerklinken. Ook thans nog leveron wij do BESTE KWALITEITEN voor den LAAG ST E N P R IJ S. -Gegarandeerd droog en door plaatsing in geïsoleerde droogkamors. Van alle bekende merken steeds voorraad, o.a.Simon Artz, Le Khédive, Kremlin en Peterhof, Ardath, Westminster, Crescent enz. enz. A augewezen adres voor Beleefd aanbevelend, Sneek, Groothandel, Tel. 208. Duitsche deserteurs. Te 's Heerenberg is een Duitsch deserteur over de grens gekomen. Een deserteur, die te Enschedé in uniform over de grens kwam, is naar het interneerings- kamp te Bergen overgebracht. Een Duitsch artillerist, die bijna twee jaren aan het westelijk front had gestreden, wist Gennep te bereiken. De man, die vóór enkele maanden gewond van het front terugkeerde, kreeg na zijn herstel 14 dagen verlof, doch zag er vreeselijk tegen op naar het front terug te moeten gaan. Hetgeen daar voorvalt wordt, zvolgens Jiem, slechts zwak door de dagbladen weergegeven en Js» onbeschrijfelijk. Ook zou de verpleging aan het. front tegen woordig veel te wenschen overlaten. Bij Sas van Gejit kwamen op verschillende plaatsen een zestal Duitsche deserteurs over de grens, allen nog jonge mannen, die genoeg van den oorlog en zijn verschrikkingen hadden. Zij vervoegden zich aan de verschillende fa brieken om werk. Te Reuver (Limb.) is een Oostenrijksche de serteur over de grens gekomen. Te Valkenswaard is een Duitsche deserteu aangekomen. Volgens zijn verklaring was hi van de wacht Neerpelt (België). Hij moest oi Post aan de grens en daar hij wist,'dat hij dei volgenden dag naar het front moest, was hi over een muur van de wacht geklommen, alzo< den electrischen draad mijdende. Hij had eei hoed op en een burgerjas aan. Zijn uniformja: (tuniek) is later aan de grens, waar hij ze ver borgen had. teruggehaald. Zijn wapens had hl aan de wacht gelaten. Te Valkenswaard zjjn Woensdag vie Duitsche deserteurs over de grens gekomen. Woensdagmorgen is te Welle een Duitsch deserteur van de grenswacht te Weeze over d grens gekomen. Duit.ohe kinderen. Te Leiden zjjn Woensdag weer 24 Duitsch. kinderen aangekomen, afkomstig uit Dusseldorf en Elberfeld. 12 flinke ken des lands bladeren van bieten worden op gekocht, waarschijnlijk met de bedoeling deze uit te voeren, brengt de minister, van landbouw ter kennis, dat deze bladeren, alsook die van knollen en soortgelijke gewassen, worden ge acht te vallen onder hetiuitvoerverbod van „gras, klaver en ander gröenvoeder, in ver- schen en gecónserveerden Toestand". De uit voer van deze bladeren is sderhalve verboden en ontheffingen van het verbod zullen niet wor den verleend. Hooge belastingopbrengst. Tot de cijfers, die op de gemeentebegrooting van Amsterdam voor 1917 de aandacht, trek ken, behoort dat van de geraamde opbrengst der plaatselijke directe belasting: f8.400.000, tegen een ontvangst van f6.962.001 over 1915 en een toegestaan bedrag van f6.700.000 voor 1916. Uit de toelichting van B. en W. blijkt, dat ook 1916/T7 'zeer voordeelig is geweest. Im mers daarinTezen wij: Ingevolge de gewijzigde verordening wordt voor het dienstjaar 1916/T7 in den regel bet over het jaar 1915 genoten inkomen belast. In verband met de bijzonder gunstige uitkomsten van vele zaken van handel en bedrijf over dat jaar en voorts met het oog op enkele andere wijzigingen van de verordening, die een honger belastingbedrag doen verwachten, wordt de opbrengst over 1916/T7 geraamd op f9 mil lioen. van den geheimraad en den graaf. Zij hadden hem letterlijk overrompeld, in zijn bureau ge vangen gehouden en naar zijn woning overge bracht, opdat hij zich niet zou ktinneh onttrek ken aan de ovatie. De muziek zwenkte den voortuin in en een oorverdoovend gejuich ter begroeting van Werner, die thans alleen op het balkon stond, daar de graaf en de geheimraad naar binnen waren gegaan, steeg uit de menigte omhoog. Toen de fakkeldragers de villa gepasseerd waren en het begin van den stoet zich op eenigen afstand van de villa bevond, werd er „halt!" gecommandeerd. De fakkeldragers maakten front en lieten de noodige ruimte vrij voor de mijhwerkers, die m rijen kwamen aan- marcheeren, om ziel], vóór de fakkeldragers op te' stellen. De tweeduizend fakkels en de acht tienhonderd mijnlampen, die thans in een kleine ruimte waren vereenigd, vormden een schilder achtig geheel. De mijnwerkers droegen hun werkkleeding en ook de fabrieksarbeiders wa ren gekleed in hunne eigenaardige dracht, de groote hoeden op en de schootsvellen voor. Het geelachtige licht van de mijnlampen en de groene schijn van de magnesiumfakkels maak ten tezamen schitterende lichteffecten. Met een luid en eindeloos herhaald „Gliick auf” begroetten de mijnwerkers van de Justi- nus-mijn hun chef op het balkon. Een deputatie van hoogere beambten van de Theresia-werken en van de Justinus-mijn be- gaf zich door den tuin naar de villa. „We moeten naar beneden", verklaarde Ker sten, „om benedetj de deputatie te'ontvangen". Werner was verrast, ja, getroffen door de ovatie, die hij in het geheel niet had verwacht. 800 K.G. Amerikaansch en 200 K.G. inlandscb. Thans mag hem dus ook ten hoogste maar 200 K.G. inlandscb meel door de molens ver strekt worden. Maar het Amerikaansch meel is thans gestegen van f 19.50 op f25'per 100 K.G., terwjjl de broodprjjs bepaald is naar den pigs van f 19.50. Bovendien is er slechts wei nig Amerikaansch meel te verkrijgenzelfs wordt in bakkerskringen algemeen geloofd, dat de 73 000 b’alen, voor welke Vrijdag in Rotterdam een inschrijving is geopend, het laatste Amerikaansche meel is, dat nog in ons land' aanwezig is. Het tekort aan inlandscb meel met Amerikaansch aanvullen, gaat dus allerminst en wannaer dan ook niet héél spoe dig een andere regeling intreedt, zullen ver- NIEUWE SNEEKER COURANT XXII. Dut was een week van inspannenden arbeid voor Werner .geweest! ’s Morgens op het berg werk, ’s middags in dè fabrieken: geen oogen- blik verpoozing, voortdurend in beslag geno men door nieuwe projecten. Van vroeg tot laat was hij aan het werk en zelfs wanneer hij in den nacht ontwaakte, stonden hem de plannen, die hem des daags' vervulden, opnieuw voor den geest. Van nature was Werner rusteloos en deze j ongedurigheid werd nog vermeerderd door de gedachten aan Dora, die zich onophoudelijk en i met onwederstaanbare kracht drongen tus- schen zijn zakelijke overwegingen. Tusschen de walsen in de fabrieken, te midden van de heen en weer vliegende gloeiende ijzermassa’s, onder in de .mijnen, waar de eenzaamheid en de stilte slechts werden onderbroken door het geluid van de voetstappen en de duisternis ten deele werd weggedrongen door het flauwe schijnsel van de veiligheidslamp, overal zweef de Werner het beeld van Dora voor oogen, voornamelijk haar gelaat, haar vriendelijk tin telend gelaat met de stralende oogen, het ge laat, dat op dien avond zoo’n schoonen en bë- tooverenden indruk op hem gemaakt had. Aan de twijfelaars. Indien gij geen verlichting hebt gevonden bij een der behandelingen die gij hebt gevolgd, gelooft daarom niet dat er geen behandeling bestaat, die u verlichting brengt. Kent gij 'zelfs wel de juiste oorzaak van uwe ongemak ken Gij voelt u afgemat, gij slaapt weinig en dan gejaagd, gij verteert uwe spijzen slecht, de functies van uw lichaam zijn onregelmatig. Gij zijt ontevreden over alles, o"v er-iedereen en over uzelf. Al die storingen duiden een- voudiig aan dat uw bloed is verarmd, dat uw zenuwstelsel van streek is, dat heel uw ge stel ongeregeld is. Het is niet noodig het middel daartegen ver te gaan zoeken. Het is bij de hand in den vorm van de Pink Pillen Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofd depot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Am sterdam. Vóór Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. Zaterdagavond tegen zeven uur kwamen ge heimraad Kersten en graaf Klinter de fabrieks terreinen oprijden. Graaf Klinter beweerde, dat zijn automobiel niet goed in orde was en dat hij daarom met het rijtuig van Kersten was meegekomen. Hij stelde zich zooveel voor van de komende skaatavond, dat Werner onwille keurig bij zichzelf dacht: „Als ik niet beter wist, zou ik denken met een paar kwartjesvinders te,dóen te hebben,, die vanavond van zins zijn, mij uit te schud den”. De beide bezoekers gedroegen zich zoo vreemd, dat Werner in een onrustigen toestand geraakte, die hem overal ongewone dingen deed zien. Toen de heer Lenske afscheid van hem nam en Werner hem „tot Maandag” toe riep, lachte deze geheimzinnig. Een ongewone trek was ook te merken op de gezichten van den geheimraad en van graaf Klinter, toen zij Werner dis een gevangene naar huis brachten, en ook juffrouw Wolf, 'de huishoudster, keek anders dan gewoonlijk. Tenminste, zoo scheen het Werner. Juffrouw Wolf had de speeltafel boven op de balkonkamer voor de heeren klaargezet. „Laat ons eerst wat eten en dan gaan spelen”, stelde Werner voor;, maar graaf Klinter en Kersten wilden daar niets van weten. „Dat gaat niet”,, zeide Kersten. „Met een volle maag kan je niet goed spelen. We zul len daarom eerst een poosje skaat spelen en dan gaan eten”. „Maar ik heb verbazenden honger”, bracht Werner in het midden. „Je kali het nog wel wat uithouden”. Wernet had het gevoel, alsóf hijzelf, of zijn beide gasten niet wel bij het hoofd waren: Hoe was het mogelijk, dat overigens zulke verstan dige menschen zulke hartstochtelijke liefheb bers konden zijn, dat men hem zelfs niet den die het bloed zuiveren en er zijn kracht aan weergeven, die de zenuwen versterken en het gestel verkwikken. De Pink Pillen bezor gen alle dagen de gezondheid aan hen die er niet meer op hoopten zij geven-kracht weer aan de zwakken, bedrijvigheid aan de over werkten. terend de York-marsch in..De geweldige pau kenslagen, die in de onmiddellijke nabijheid van het huis weerklonken, deden Werner bijna schrikken. Kersten stiet d.e deur van het balcon open en riep beiden toe: „Nu is hef zoo ver! Kom nu naar buiten!" Een hel, groengchtig schijnsel deed Werner verschrikt .terugdeinzen. Honderden magnesi- um-fakkels warén beneden op de straat te zien, voortgedragen door een aantal mannen; achter het scherp groene licht van* de fakkels bewo gen zich vele honderden mijnwérkerslampen, waarvan de drag-ers in gelederen van twaalf over de volle breedte van den weg voprtmar- J cheerden. Een fakkeloptocht ter eere van Werners be noeming tot bergraad! Nu begreep Werner het zonderling gedrag IJpe Z., 38 jaar, werkman te Sneek, voor het misdrijf genoemd in artikel 247 van het Wetboek van Strafrecht. Gcëischt 2 jaar ge vangenisstraf sen tot 1 jaar veroordeeld. KAATSEN IJSBRECHTUM, 23 Aug. Do heden alhier gehouden kaatspartij van manspersonen boven de 16 jaar is uitstekend geslaagd. I" parturen waaronder uitnemende kaatsers had den zich aangogeven, terwijl het weer bijzon der meewerkte. Den geheelen middag kreeg men mooie partijen te zien. Op de drie waren nog aangebleven do parturen No. 2, No. 7 on No. 11. No. 2G. Zwaagstra Sneek, E. v. Zand bergen Idskenhuizen, K, Pollema Franeker. No. 7 J. Looienga Borlikum, Tj. Westra, Beetgum de Boer Wommels. No. 1-1L. Ringma, Sneek, 1’. Jeltema, Tirns, J. Hoeg, Oosterend. De uitslag was dat 't cadeau f 4.5Q ten deel viel aan No. 7 met den stand 52 en 6—4 voor No. 2. De kamp tusschen de parturen 2 on 11 om le en 2e prijs werd beslist ton voor dode van No. 11 mot den stand 5—4 en 6 0, zcodat laatstgenoemd partuur den len prijs f 24 ontving en No. 2 de premie f 12. Doze partij bad het volgende verloop No. 2: 8 4-8-4 0 8-8-0-2-0—42 punten. No. 11: 6-8-6-8-8-6-6-8-8 8=72 punten. Kamerverkiezingen 1917 De afd. der S.D.A.P. to Harlingen heeft voor dat district candidaat gesteld voor de Kamerverkiezing in 1917 den heer P. Tliem- straj te Leeuwarden. Motorrijd«r*curps« Bij koninklijk besluit is bepaald, dat met ingang van 28 dozer het vrij willig militair motorrijderseorps wordt opgeheven. De leden gaan gedeeltelijk over naar de depótafdeeling van dén motordienst en naar het landstorm- korps motor-, vaar- on voorwezen. Een jachtslot voor Prins Hendrik- Naar de N.R.Ct. meldt, heeft Prins Hendrik het voornemen het slot Cannenburgb te Vaas sen aan te koopen, om het na restauratie te bestemmen voor jachtslot. De Cannenburgb is hot voormalige slot van Maarten van Ros- sum. Verlof voor geïnterneerden. Vrijdag j.l. zijn, naar de „Times” mededeelt, te Leith 17 Engelsche geïnterneerden uit „Tim bertown” bij Groningen, aangekomen. Onze regeering heeft deze mannen een maand ver lof wegens bjjzondere ön persoonlijke redenen afloop van dien tijd moeten aan het kamp aanmelden. Jongen gedood. Eenige jongens vermaakten zich 'op den Stienserweg te Leeuwarden met rioolbuizen, door er in staande zich te laten voortrollen. Terwijl nu’drie jongens in een der buizen had den plaats genomen, is deze, vermoedelijk door tegen een andere buis aan te' stooten, plotseling uit elkaar gesprongen. Het noodlottig gevolg was, dat de 11-jarige Pieter T. onmiddellijk gedood werd, zijn speel makker Kornelis M. een ernstige verwonding ^an den rechterarm bekwam en de derde, Pie ter H„ aan den rug werd gekneusd. De gedoode jongen was pas van een zware ziekte hersteld en om te workomen dat hij tegen het verbod zijner ouders naar buiten ging, hadden deze zijn klompen verstopt. Hij wist echter toch te ontkomen met het boven vermelde tragische gevolg. Levensmiddelen-voofziening. Ook in Enkhuizen is een commissie benoemd het geheel genomen bevredigend; en ofschoon smokkelen onvermijdelijk plaats vindt, ’is' de Nêderlandsche wet er goed op berekend, de smokkelarij tegen te gaan. Het heeft de Engelsche regeering veel zorg gebaard, dat er in den export van Nederland naar Engeland vergeleken bij den export van vóór den oorlog, een zoo groote vermin dering was gekomen. Doch er was hierin de laatste weken een onmiskenbare, verbetering gekomen.- Vlaamsche Hoogeschool. De Duitsche regeering tracht in den laatsten tijd, in Nederland professoren te werven voor de door haar te Gent gestichte Vlaamsche Hoogeschool. De meeste, daarvoor aangezoch te Nederlanders, bedanken- echter voor de eer. Naar men .aan de N. C t. meldt is mr. J. Husen te Leiden van Duitsche zijde aangezocht voor het aanvaarden van het hoogleeraars- ambt in het Romeinsch recht te Gent, doch heeft hij daarvoor bedankt. Ook dr. H. Jakob, van ’s' Rijks Veeartsenij school heeft, naar ’t U. D. meldt, hét hem aan geboden G'entsche professoraat van de- hand gewezen. Voor een professoraat aan de Vlaamsche Hoogeschool te Gent hebben nog bedankt dr. A. Klarenbeek te Amsterdam en dr. K. H. E. de Jong te ’s Gravenhage. Aangezpoelde margarine. Gisternacht zjjn- aan het strand te Scheve- ningen honderden kisten met kilopakken mar garine, verpakt in perkamentpapier, aange spoeld. Dat was een buitenkansje voor de strandjutters. Ook was het spoedig in het dorp bekend, hetgeen ten gevolge had, dat velen zich naar het strand spoedden om deel te hebben in den buit. De politie was er ech ter ook spoedig bjj. Het gevolg was, dat eenige peisonon werden aangehouden en onder verdenking van strandroof in arrest gesteld. In het dorp, waar vele pakken terecht kwamen, wordt een streng onderzoek ingesteld. Vreemdelingenverkeer. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te ’s Gravenhage heeft zich met een request gericht tot den Mi nister van Landbpuw, Nijverheid en Handel met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat aan de Vereeniging voor het volge_nd be- grootingsji.ar eene regeeringssubsidie van ten minste f25000 zal worden verleend, opdat de vereeniging in staat zal zijn, met den steun, ook van particuliere zijde reeds ondervonden, een begin van uitvoering te geven aan hare plannen en o.a. het in het buitenland onder broken werk met' goed gevolg weder op te vatten. De yeldruimte in Nederland en de goudvoorraad. Bljjkens den laatsten weekstaat der Nedor- landsche Bank blijven de rekening-courant saldo’s van particulieren, waarvoor geen rente wordt vergoed, onophoudelijk stijgen. In do afgeloopen week bedroeg do vermeerdering f9.44 millioen. Het bedrag dezer renteloos aan de Bank toevertrouwdo gelden is hierdoor tot f 131.65 millioen gestegen, wel een bewijs, hoe groot du goldruimte ten onzent nog steeds bljjft. De Nederlandsche Bank houdt thans f587.22 millioen goud tegen ca. f 162 millioen bij hot uitbreken van don oorlog. Bovendien heeft zjj een in goud opvorderbaar tegoed in het bui tenland ten bedrage van f 57.59 millioen. In de afgeloopen week steeg dit tegoed met ruipi f 5 millioen, zoodat onder moor normalo om standigheden een aanmerkelijke stijging van den goudvoorraad zou zjjn ingeireden. Het Bakkersbedrijf, De toestand jn het bakkersbedrijf is woder verre van rooskleurig; laat zich zelfs, naar wij uit. Amsterdamsche bakkerskringen vornemon, donkerder inzien dan ooit, zegt de ,,Tel.” Er heerscht op het oogonblik woder zoo’n groote scbaarschte aan meel, dat velo bakkers geen raad meer weten. Wat toch is het geval? Do minister van Landbouw heeft bepaald, dat de bakkers niet meer ielandtch meel mogen betrekken, dan zjj in de laatste drie maanden van 1915 kregen. Toen was echter de prijs van het inlandsche f 19.25 de 100 K.G., die van het Amerikaun- sche f 19.50. Daar het verschil in prjjs zoo gering was en het buitenlandsche meel van veel betere kwaliteit is, betrokken de bakkers destijds zéér weinig van het inlandsche. Iemand die b.v. 1000 K.G. meel noodig had, kocht Ainbulaiice-treineii. In tegenwoordigheid van Prins Hendrik zijn Woensdag te Amsterdam aan de regeering overgedragen de ambulancetreinen. Deze beide treinen, waarvan de kosten door de Nederland sche bevolking in giften is bijeengebracht, naar aanleiding van een oproep van een daartoe opgericht comité, bestaan elk uit 15 wagens, welke tot nu toe dienst deden als personen rijtuigen en rijtuigen met bagageafdeeling voor locaal verkeer. Door de S.S, werden deze rij tuigen gratis ter beschikking gesteld aan het nationaal comité. De lengte van den trein gedraagt bijna 150, M. Voor dé gewondenwagens en den dokters wagen zijn Ille-klasse personenrijtuigen ge bruikt. De volgorde der wagens is, magazijn- wagen, vefbandwagen met hulpkquken en apo theek, negen gewondenwagens met elk 10 bed den, officierswagen met 8 bedden, personeel- wagen, dokterswagen en keukenwagen. De ge- heele trein kan gedurende den rit doorloopen worden en de wagens zijn telefonisch verbon den. In den gewondenwagen zijn TO brancard- bedden aangebracht, twee aan twee boven el kaar geplaatst in veerende stellages en op dus danige hoogte, dat de patiënten in de bedden rechtop kunnen zitten. Op de staaldraadmatras ligt een complete bed-uitrusting, bestaande uit: 1 matrasbeschermer, kapokmatras, moltonde ken, 2 lakens, 1 wollen deken en 1 hoofdkussen met sloop. - In de verbandkamer is o. a. boven de opera tietafel een lichtkap aangebracht. Ten slotte zij nog meegedeeld, dat de kap der waggons met een rood kruis op een wit vlak vóórzien is. Dit is geschied met het oog op eventueele vliegeraanvallen. Nederland en Engeland. Lord Cecil heeft Woensdag in het Engelsche Lagerhuis hét volgende meegedeeld: De Nederlandsche Overzee Trust werkt over-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1