De Europeesche Oorlog. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYNBRITSERADEEL (14de Jaargang) MEUBELFABRIEK NEDERLAND DE VRIES, Opticus - MEPPEL is a.s. Dinsdag 5 Sept, in ’t Hotel SCHRAM te Snkek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN voor alle ooggebreken. RECLAME KOLOM. Nieuwstijdingen. Ooggebreken. Oogzwakte. No, 97. Zaterdag 2 September 1916. 32e Jaargang. Sigaren. Sigaretten. Firma Johs.Tromp, J. A. HUIZINGA, Groningen. Matrassen, Dekens enz* der der der der der voor de plantsoenen. Telefoon 118. Punt X. Benoeming van 3 leden der voor den gemeentelijken wo- VERGADERING van den raad der ge meente IJLST op Maandag 4 Septem ber te 63/« uur 's avonds. Punt I. Notulen. Mededeelingen. Ingeko men stukken. Punt II. Nadere behandeling van het adres van de hh. 1). Woudstra en Zoon. Punt III. Aanbieding gemeentebegrooting 1917. Punt IV. Aanwijzing personeel en rege ling van het a.s. herhalingspnderwüs. Punt V. Vaststelling eener verordening omtrent de jaarwedden van het onderwij zend personeel volgens voorstel B. en W. Punt VI. Verzoek om subsidie der.Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer aid. Zuidwesthoek. Punt VIL Toetreding tot de Vereen, van Ned. Gemeenten en de Frtesche afdeeling. Punt VIII. Wijziging gemeentebegroo ting 1916. doorlating van vaartuigen. Punt XVII. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het aantal lesuren der leeraren aan de H. B. S. gedurende het schooljaar 1916-1917, tevens advies op het adres van den heer Z. J. van den Bout, aan- Punt Xiy. tVaststelling der gemeentere- kening over 1915. Punt fXV. Voorstel van B. en IE. tot het opnieuw vaststellen van verordeningen op de helling en invordering van markt- en weeggeld voor vee. Punt XVI. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen van verordeningen op de helling en invordering eener belas ting voor het bedienen der bruggen tot leeruur in het Duitsch, terzake deze gelegenheid. Punt XVIII. Advies van B. en W. op een adres der afdeeling Sneek van de Frie- sche Maatschappij van Landbouw, hou dende verzoek gebruik te mogen maken van een der lokalen in het gymnasium. Punt XIX. Advies van B. en W. op een adres van den Directeur der Rijksnor maallessen, houdende verzoek voor het nieuwe cursusjaar wederom gebruik te mogen maken van de teekenzaal der H. B. S. Punt XX. Advies van B. en W. op een adres? van de Coöperatieve vereeniging tot aankoop en bewerking van land bouw- benoodigdheden voor Friesland te Leeu warden, houdende verzoek om vergunning tot het aanbrengen van een loopbaan op drie plaatsen over den Sneeker trekweg en van een achttal steunpunten in dien weg. Punt XXI. Advies van B. en W. op een adres van de gezusters I. en G. Bosch, houdende verzoek aan haar wederom op de thans geldende voorwaarden onder hands te verhuren het tolhuis c. a. aan den trekweg bij, Leeuwarden. Punt XXII. Advies van B. en W. op een adres van het Bestuur der Sneeker Lawn Tennisclub, verzoekende -langs het bij de club in huur zijnde perceelsgedeelte een walbeschoeiing' te mogen maken aan de zijde der Kerkholsgracht. Punt XXIII. Advies van B. en W. op een adres van J. Stienstra en B. de Vries, aannemers van het maken en leveren van 350 stuks privaattonnen, houdende ver zoek ontheffing te verleenen van de hun opgelegde boete ad l 70, verschuldigd we gens te late oplevering. Punt XXIV. Mededeeling van B. en W. betreffende den cokesverkoop. VERGAQERING van den Gemeente raad van Sneek, op Dinsdag 5 Sep tember 1916, 's avonds 7'A uur. Punten van behandeling: Punt I. Notulen der vergaderingen van 27 Juli, 7 Augustus en 21 Augustus 1916. Punt II. In gekomen stukken. Punt III. Benoeming van twee onderwij zers aan de Herhalingsschool. Punt IV. Benoeming van 3 leden Commissie voor strafverordeningen. Punt V. Benoeming van 3 leden Commissie voor gemeentereiniging. Punt VI. Benoeming van 3 leden i Commissie voor openbare werken. Punt VII. Benoeming van 3 leden Commissie voor de begrootingen en reke ningen. Punt VIII. Benoeming van 3 leden der Commissie voor de gemeente-eigendom- men. Punt IX. Benoeming van 3 leden Commissie Commissie ningbouw. Punt XI. Benoeming van 3 leden der Commissie voor de gasfabriek en water leiding. Punt XII. Aanwijzing van commissiën voor het onderzoeken van reclames in zake den Hoofdelijken Omslag, dienst 1916. Punt XIII. Aanbieding gemeentebegroo ting 1917. li. /elf,, dat do consternatie van 0 7 snt. [i. •MUk WWIJ J T 5 schepen, die dienst zullen doen bij de vissche- rijvloot. V n n n be de Ktaatspartlj Bolsward. Bg de groote kaatspartjj Dinsdag te Bols ward gehouden moest om prjjs en premie ge kaatst worden tusschen de parturen No. 5 Jan Vlietstra te Franeker, A. Rienstra en A. (bruinbrood strekt. De De wachtparade. Als het waar is. wat gemeld wordt (deze reserve mag men tegenwoordig wel maken bij elk niet-pfficieel bericht) worden stappen ge daan om na de opening der Kamerzittingen op h'et Binnenhof dagelijks de wacht te doen be trekken door 20 vrouwen getooid met de kies- rechtkleuren, die „door een zwijgende belon ging aan den wensch der vrouwen zullen her inneren en dit zoo lang blijven doen tot het doel bereikt zal wezen”. De wachten zullen geregeld worden afgelost. Als dit plan doorgaat, krijgen wij dus onze dagelijksche wachtparade. Wie de Hagenaars kent, mag gerust vóór spellen, dat het bij die 'aflossing van de wacht niet aan toeschouwers zal ontbreken. Zoodra eenige personen zich op min of meer opvallen de wijze naar het Binenhof begeven, richt ook de politie hare schreden derwaarts, eveneens opvallenderwijze, ea als de lui op straat politie zien stappen naar een doel, is dit het sein om te volgen. Het „kijken naar vrouwenkiesrecht” belooft dus zoolang het duurt een nieuw nummer op het dagprogramma van den wan delenden Hagenaar. Avp. dit jaar do Russen door aan do Styr braken, toenmalige chef van generalen staf afgezet en raai von Falkenhayn. Zoo zocht men in do legers altgd naar een zondebok wanneer er tegenslagen waren geleden. Ook generaal von Falkenhayn is thans op' zgn beurt zondebok geworden. Men mompelde reeds lang in Duitschland, dat deze chef van den staf het plan van hot offensief tegen Ver dun had ontworpen in overleg met don kroon prins, om dezen de eer van een mogeljjke groote overwinning te geven, terwgl generaal von Hindenburg dezen aanval zou hebben ont raden en voorgesteld zich met een sterke macht tegen de Russen te keeren. Von Falkenhayn en- de Kroonprins kregen hun zin, met het gevolg dat voor Verdun het Duitsche hoofd zich een buil stiet. Of er destjjds werkeljjk verschil van mea ning in den Duitschen generalen staf bestaan heeft is natuurlek niet te zeggen. Dergeljjke geruchten ontstaan altgd wanneer eene onder neming niet gelukt en ware hot plan van von NIEUWE SNEEKER COURANT ANNEX' Onze industrie'. Te Ruincrwold (Dr.) wordt een fabriek ge opend voor hot vervaardigen van carburators voor explosiemotoren ten dienste van auto mobielen, vliegmachines, enz. Een. soldaat op kousen. Een dezer dagen zag men, aldus Het Volk, bij een afdeeling op het sportterrein aan den Cruqtiiusweg te Amsterdam een soldaat, zon der schoenen aan, bij den dienst. Het bleek, dat hem was gelast om op kousen bij den dienst te gaan, omdat hij niet in het bezit was van rijksschoenen, waarvan een paar afgekeurd en 1 paar ontvreemd was. De soldaat, die ge huwd eir vader is, heeft aan den hem verstrek ten last voldaan uit vrees voor verdere ver volging. Gratificatie. De minister van marine heeft eene gratifica tie voor hét aankoopen van een nieuwen zee kijker aan den zeelqods R. Zorgdrager te Vlis- singen toegekénd voor het feit, dat deze reeds driemaal bij de ongevallen, welke de mailboo- ten der Maatschappij „Zeeland” troffen, tegen woordig was zonder eenige vrees te toonen én dat hij zijn dienst gewoon blijft vervullen. Tevens is den heer Zorgdrager toegestaan een jaar langer in den loodsdienst te blijven dan het aangewezen tijdstip, waarop hij den dienst zou moeten verlaten. Liefhebbende ouders. Twee vreemdelingen droegen aan den por tier van het station te Arnhem de zorg op voor hun kinderen, 3 en 5 jaar oud. zeggende even naar het passenbureau te gaan. Geen van bei den kwam echter terug. De politie heeft de kinderen in de inrichting „Welkom” doen op nemen. Zevenentwintig duizend gulden gerold! Bij de Amsterdamsche politie is aangifte ge daan door een persoon, dat 'hem tusschen Zon dag en Woensdag een bedrag van f 27.000 is ontrold. aan de Marne in slaagde de Duitschers terug te slaan, werd de den grooton Duitschen vervangen door gene- Pflanzer Baltin uit de rg generaals der Centralen. Toen generaal Joffre er Nog duurdere sigaren? Naar de T e I. verneemt, heeft de Zuidelijke Bond Van Sigarenfabrikanten in een vergade ring, de vorige week gehouden, besloten, bin nenkort nogmaals de prijzen der sigaren te verhoogen. Deze verhooging zal ten gevolge hebben, dat de winkelprijs weer 1 cent hooger wordt dan thans. Voor een sigaar, die ’t vorige jaar nog 3 ct. kostte (thans is de prijs daarvan 4 ct.), zal men dus weldra 5 cent moeten betalen. Wanneer de verhooging zal ingaan, is nog niet bepaald. De Noordelijke Bond heeft nog geen besluit genomen: maar de conferenties, welke op het oogenblik tusschen de bij dezen Bond aange sloten fabrikanten worden gehouden, zullen vrijwel zeker lot resultaat hebben, dat oök*'ui>. r dezen -Bond tot dezelfde verhooging wqrdt overgegaan. Roggebrood-voorziening. Door den minister van Landbouw is aan de burgemeesters medegedeeld, dat de rogge van den nieuwen oogst door de regeering aan d.e f gemeenten zal worden geleverd voor f9.10 per IH.L. van 70 K.G. en aan de bakkers moet wor den geleverd voor f 6.30 per H.L. van 70 K.G. Het verschil, f2.80, zal voor “/io worden ge dragen door het rijk en '/iU door de gemeente. Het is 's ministers bedoeling in het vervolg in alle gemeenten ook goedkoop roggebrood op dezelfde voorwaarden als het bruinbrood beschikbaar te stellen. De maximum hoeveel heid op een roggebroodkaart verkrijgbaar, is gemiddeld drie K.G. per week en per persoon. Aan personen wordt slechts één broodsoort of roggebrood) goedkoop ver- maximale hoeveelheid goedkoop bruinbrood wordt teruggebracht van 'A K.G. per dag, op 3 K.G. brood per persoon pep week en ongebuild meel van 3J4 H.G. per dag tot 21 H.G. per week en per persoon. De roggebroodprijs zal door de provinciale broodcommissie worden vastgesteld. Dr. Vitus Bruinsina. f Te Rotterdam is Dinsdag overleden dr. Vit its Bruinsina, bekend uit de vroegere volksbewe ging in deze provincie. Hij was leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden geweest en schreef vele jaren de hoofdartikelen in de Bildtsche Courant. De zondebok van Verdun. Toen in 1915 de Duitschers door de Rus sische legers braken en de Russen hun groote terugtocht begonnen waren, werd de Russi sche grootvorst Nicolaas afgezet als chef van den generalen staf en nam de Czaar zgn plaats in. Vorst Nicolaas werd naar den Kaukasus ge zonden. Tqen in Juni van de Oostenrjjksche legers verdwenen de namen van den Oostenrijkschen aartshertog Josef Ferdinand en van generaal Pflanzer Baltin uit de rg van aanvoerende Decastieau Snoek en No. 12 K. Heyhdrix, G. j Herphelin en V. Paternoster uit Harderwjjk.l Men ziet alweer hoe uitstekende kaatsers) de Belgen zgn. De beste Friesche kaatsers) nismen aan de wedstrijd deel en toch ging def strijd om prijs en premie tusschen een Bel-J gisch partuur en een Friesch in welk laatste de Belg Decastieau zat. De strijd kwam intusschen niet tot een einde, want toen de beslissende partg op gang was gebeurde er een betreurenswaardig ongeval de groote tribune op het terrein zakte ineen onder luid angstgeroep van de inzit tenden. Deze kwamen er allen zonder ernstige ver wondingen af, maar voor eenige kinderen die onder de tribune waren gekropen liep het minder goed af. Een 11-jarig zoontje van den heer de Bis, werkzaam op de „Hollaudia‘‘-fabriek, had beide boenen gebroken, terwijl een rib den ongeluk- kigen knaap naar binnen gedrongen was. Na een half uur overleed hij. Een andere knaap, Jau Stienstra, had ook een been gebroken. Zijn toestand is bevredi gend. Albert Hollander werd niet ernstig gekwetst. Na verbonden te zijn kon hg te voet naar huis gaqn. Een dochtertje van den heer Mous werd bij de firma v.d. Werf, vlak bjj hot kaatsterrein binnengedragen, Haar kwetsuren werden ver bonden, waarna zg ook loopemke weer weg kon gaan. Het spreekt groot was. Natuurljjk werd niet verder gespeeld. De prijs en premie, f90 en 1’45, werden tusschen parturen 5 en 12 verdeeld, de medailles wer den ingehouden. De derden prijs f 24 verwierf partuur 1G I. Roukema, te Witmarsum, R. Yetsinga to Arum en C. J. Werkhoven te Witmarsum Den 4en prjjs f 7.50 partuur No. 1 H. van Haitsma, Jac. Jellema Franeker en S. Tiche laar Dronrgp. BOLSWARD, 31) Aug. Hedenmorgen is bij de Marnèzijl uit de Makkumervaart het lijk op gehaald van dep militair de J. int Exmorra, die waarschijnlijk door regen of duisternis mis leid, daar met zijn fiets te water moet zijn geraakt. Omtrent dit ongeval vernamen wij nog het volgende: De J. was met zijn ouders te Bols- ward.'Tlij het vallen van den avond sprak hij met hen af. dat hij vast vooruit zog gaan om thee te zetten. 'Poen zijn ouders eenigen tijd later thuis kwamen, vonden zij hem niet en was er ook geen thee gezet. Onmiddellijk gingen zij terug naar Bolsward, doch ook daar vonden zij hun zoon niet. Pogiqgen om een spoor te vinden, hadden geen resultaat, tot hedenmor gen zijn lijk gevonden werd even -voorbij de Hitllandia-fabriek. WOUDSEND, 30 Aug. Mei. Lodder, onder wijzeres aan de Chr. school alhier is als zooda« nig benoemd te Veenendaal. BALK. 30 Aug. Bij de Geref. Kerk te Exmor ra c. a. is beroepen ds. J. van Henten te Wijckel en alhier. HENNAARDERADEEL, 31 Aug. Bij Koninkl. Besl. is een pensioen van f 203 toegekend aan J. Tinga, wegwerker in deze gemeente. Drankbestrijding. Te Amersfoort is de 42e aigemeene verga dering gehouden van den Volksbond. De heer J. M. Swelp, civiel-ingenieur en reserye-luitenant der grenadiers, hoofd van de afdeeling ontwikkeling en onderwijs voor ge- mobiliseerden deed mededeelingen omtrent de huisvlijt bij de landmacht. Ruim 55.000 militai ren, waarbij rond 2000 analfabeten, hebben trouw de onderwijs-cursussen gevolgd. Weldra kwam ook het verzoek om leiding bij huisvlijt. Deze huisvlijt omvat houtbewerking, rietvlech- ten, stoelenmatten. het maken van vloermatten, knoopwerk en maccrame-werken en dient vooral om Nederlandsche en Nederlandsch-In- dische grondstoffen bekend te maken bij de landgenooten. In de plaats van dr. W. P. Ruysch en mr. H. Vefkouteren, die niet terstond herkiesbaar waren, werden gekozen tot leden Van het hoofdbestuur de heeren P. W. J. van Hassel, lid van het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond te Utrecht, en mr. Tilanus, te Tiel, die 1 Januari 1917 in functie zullen tredeh. Een commissie is benoemd tot onderzoek van het quotum-vraagstuk, bestaande uit mr. D. Fock, lid van het hoofdbestuur; den heer W. C. van Haeften, algemeen secretaris: en een afgevaardigde van de afdeelingen Rotter dam, Deventer, Sneek, Amsterdam en Wilder- vank, door deze afdeelingen nader aan te wijzen. Zonder bespreking werd aangenomen het voorstel-Sneek: Het hoofdbestuur wordt ver zocht een commissie te benoemen, welke tot taak heeft; te onderzoeken in hoever het wen- schelijk is, verandering te brengen in de uitgaaf van het Bondsorgaan. Dezelfde commissie als hierboven genoemd zal dit onderzoek instellen en voor xle volgen de jaarvergadering rapport uitbrengen. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal afdeelingen steeg met drie en thans 128 draagt. Het ledental ging, in verband met tijdsomstandigheden, met 150Ö achteruit. Hospitaalschepen. Een tweetal loodskotters, die te Harlingen met het begin der mobilisatie zijn opgelegd zullen naar IJmuiden worden 'gebracht, ten einde daar te worden ingericht als hospitaal- Gij kunt er door zijn aangetast zonder het te weien. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kun nen jaren bestaan, zonder dat de patiënt zich ervan bewust is en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden. Eenvoudige rugpijn is soms een waarschuwing. Daarom zijn rugpijn (zelfs licht en voorbij gaand), troebele urine, met bezinksel, voort durende aandrang tot loozing, hoofdpijn, duize ligheid, moeite bij bukken, opzwelling der voe ten en een algemeen onwelzijn verschijnselen, die men van het eerste oogenblik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijn selen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, waterzucht, nier- of blaasontsteking enz, Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas, reinigen de urinewegen en verdrijven het urinezuur de groote oorzaak van rheumatiek, jicht, ischias, niersteén enz. en eveneens het overtollige water, dat waterzgcht veroorïaakt. Zij kunnen zonder gevaar door iedereen, mannen, vrou wen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Te Sneek verkrijgbaar bij Erven Joh. Wi Meijer. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zës doozen. Eischt de echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. Ook thans nog leveren wg de BES T E K W A L T T E IT E N voor den L A A G- STEN PRIJS. Gegarandeerd droog en belegen door plaatsing in geïsoleerde droogkamers. Van alle bekende merken steeds voorraad, O.a.Simon Artz, Le Khédive, Kremlin en -Peterhof, Arduth, Westminster, Crescent enz. enz. Aangewezen adres voor wederverkoopers. Beleefd aanbevelend, Sneek, Groothandel, Tel. 208. Hindenburg uitgevoerd, ook dan zou mèri nog niet geweten hebben of het succes zou gehad hebben, daar in dat geval de vgandelgke legers aan het Westfront het den Duitschers misschien zeer lastig zouden hebben gemaakt. Maar hoe dit ook zij, nu de aanval op Ver dun mislukt was, moest von Falkenhayn weg Van hem beweerde men bovendien dat hij na ijverig was op vog Hindenburg, zoodat deze daarom niet de middelen ter beschikking ge steld werden, welke hij voor zijne plannen noodig had, Deze chef van deh generalen staf is dan nu ontslagen, „om in eene andere func'ie gebruikt te worden” en vervangen door den meest po- pulairen legeraanvoerder van Duitschland, ge neraal maarschalk Von Hindenburg, tot nog toe leider van de operaties aan het Oostelijk front. Zgn trouwe helper, generaal von Ludendorff wordt zijn onderchef beide zgn steeds aan het Oostelijk front geweest, zoodat wellicht in het vervolg de Duitsche legeraanvoerders aan dit front groote aandacht zullen schenken. De verdiensten van von Hindenburg zijn voldoende bekend, zij zijn zoo groot dat inder daad het Duitsche volk ten volle in hem kan vertrouwen en zoo er één in Duitschland is die den militairen toestand ten gunste van de centralen zou kunnen doen keeren, dan zal hij het wel zijn. Men zal er evenwel rekening mee moeten houden dat deze tegenwoordige toestand vermoedelijk meer het gevolg is van de overmacht van den vgand dan van minder bekwame legerleiding bij de Centralen. Nieuwe legers kan ook von Hindenburg niet uit den grond stampen. Toch eischten de omstandigheden dezen stap van den Duitschen keizer. Het volk vroeg als het ware om Hindenburg, om den legeraan voerder dat het had leeren bewonderen en ver- eeren. Nu heeft het zijn zin de Duitsche troepen aan West- on 'Oostfront, in den Bal kan en in Klein-Azie staan onder leiding van eenen generaal 'die in dezen oorlog gebleken ik te zjjn een militair genie. Het is een van de laatste stappen die men in Duitschland kan doen. Zou ook deze maar schalk zijn naam in do volgende periode zien slgten, dan zou er nog slechts één vervanger mogelijk zgn: de Keizer. Griekenland. Het partijkiezen van Roemenië en het op rukken der Bulgaren op Grieksch gebied heeft ook voor Griekenland het uur der beslissing doen naderen. De Koning moge er naar stre ven het land buiten' den oorlog te houden, vooral vermoedelijk uit tegenzin om die tegen de Centrale» te voeren hij is de zwager van den Duitschen Keizer de Griekscho bevolking schijnt anders te willen. Uit de be richten toch krijgt men den indruk dat de tegenwoordige minister-president Zaimis niet wil aanblijven, nu Roemenië partg gekozen heefthetgeen wel zal willen zeggen dat hij er voor is dat weder als minister-president op treedt Venizelos, de geliefde Grieksche volks leider, die zooals bekend Griekenland aan de zijde der Entente wil doen medestrijden. Thans wordt bokvnd gemaakt dat de Griek sche chef van den generalen staf, die pro- duitsch was, vervangen is door een generaal die voor de Entente is. Het Ijjkt niet on waarschijnlijk dat in de komende dagen ook interessante tijdingen uit Griekenland te wach ten zijn. De geheele toestand op den Balkan is ove- tigens zeer belangwekkend. Turkije heeft Roe menië den oorlog verklaard, Bulg yrijo zal ook wel moeten, al toont het niet veel lust daar toe. Dit is wel te begrijpen, immers verklaart het Roemenië den oorlog dan geeft het Rus land het voorwendsel om door Roemenië tegen Bulgarije op te trekken, waarvoor naar ver luidt Rusland 300.000 man beschikbaar zou hebben. Van de OoHogstepreinen. Geen nieuws van groote boleekenis. Aan Westelijk, Oostelijk, Italiaanscb-en Kau- kasisch front is de toestand onveranderd. Er zijn echter teekenen die wgzen op een hervat ting van het Russisch offensief. Waarschijnlijk zullen binnenkort ook Itali anen aan het Westelgk front verschijnen. Op den Balkan rukten de Bulgaren verder vooruit op Grieksch gebied. Er is nog geen ernstig treffen met de Entente troepen te mel den. Volgens Duitsche berichten zou het leger der' geallieerden van plan zgn tegen,midden September de actie te beginnen, welke thans echter door het oprukken der Bulgaren en het ingrjjpen van Reemenië vervroegd zal moeten worden. Op het Oóstenrgksch-Roemeensch oorlogs- terrein hebben de Roemenen hun eerste voor- deelen te boeken. Le Oostenrijkers trokken er voor da Roemen terug, zoodat deze o.a. de belangrjjke stad Kronstadt (Brasso) in Zeven burgen konden bezetten. Do Oostenrgkers zgn echter vrijwillig teruggetrokken, een grodte slag is nog niet geleverd. Toch wgst dit prijs geven van een belangrjjke stad er op dat de Oostenrjjkers hier niet sterk zgn en waarschijn lijk minder goed voorbereid waren op het in grijpen van Roemenië, dan zij willen doen voorkomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1