f2000 ade ïk. 1 B Ifc :2 SM i 3 t 0 0 b““ge f200 0 f ISO 75 JVS* f 50 f 25 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) I nt, P. SLUIS. MEUBELFABRIEK NEDERLAND Telefoon 118. fROTgAAITABAK! ft ,N” Zaterdag 16 September 1616. 32e Jaargang. No. 101. Officia! Orgaan der Osmnnntn Snaak. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verasekerd tegen de gevolgen van Ongelukken onderstaande RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. r<E Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Klêtafld - Sneek. TELEFOON No. 150. E Ifrouwenregeering ns l voor bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Wijsvinger. bij Overlijden. bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere Vinger. Sa Fritsohe Baai VOGEL- EN PLUIMVEEVOEDER. J. A. HUIZINGA, Groningen. BATIKS voor wandversiering, kussens etc. ^NlEHKËT5' BETER dan andere merken van ge lijken prijs. GGEDKOOPER dan andere soor ten van gelijke kwaliteit. •o Invaliditeit. XvV Overlijden. J UU ol o o g. 4 J ™n een D 1 m- 1 JU wiiavinver. ABONNEMHNTS-PRIJS Per jaar fL50, franco per poet f2.—, buitenland f5.— Afzonderlijke nummers 3 oent. ADVERTENTIEPRIJS 1—5 regel» 35 cent, elke regel moer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. Groote Ad vertentiön kunnen uiterlijk tot Maandag»- en Donderdag»- avondiB ingewnden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags» morgens I© aar, r. f. E L )UI*> in de parken te maken. Wordt vervolgd. XXIV. ZEVENDE HOOFDSTUK. ROMAN NAAR HET DUITSCH (Wciberregiment) van A. OSKAR KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling) (Nadruk verboden.) •n in deze gedeponeerde verpakking zijn a cr> c o van het nachtelijk festijn waren vervlogen; hij at met smaak, ging daarna nog een uurtje sla pen en verkleedde zich vervolgens. Graaf Klinter zou Werfier komen afhalen voör een bezoek, aan mevrouw Barbara Glo- ver, aan wie zij advies zouden uitbrengen be treffende de verpachting van de zandgroeven. Prompt op tijd kwam de graaf met zijn auto voorgereden en nadat Werner was ingestapt, Nadat Kersten zijn zoon aan Werner had voorgesteld, verzocht de gastvrouw de hee- ren met haar de koffie te gebruiken in de tuin de kapitein verplicht, zich -- amuseeren, van welke nog eens een betere positie te verkrijgen. Mevrouw Schottélius zeide, dat zij op "haar, steun kon rekenen, maar voegde er aan toe: „Natuurlijk hangt alles van uw toewijding en uw plichtsbetrachting af. Vergeet niet, dat u in alle opzichten uw plichten ten opzichte van degene, die u heeft aangesteld, trouw hebt te vervullen en dat u in dienst bent genomen door mejuffrouw Buchwald en niet door den bergraad.” Juffrouw Wolf sloofde zich uit‘om haar trou we aanhankelijkheid te betuigen aan mevrouw Schottélius en haar onderdanigheid aan mejuf frouw Buchwald. Zij verzweeg, dat zij ber greep, dat voortaan haar taak daarin zou be staan, dat zij ten opzichte van den bergraad een oogje in het zeil had te houden. Na jbijna een uur in de directeurs-villa te zijn geweest, reed mevrouw Schottélius weder om naar, Saarkirchen terug in het aangenarpe bewustzijn, in de directeurs-villa een kleine mijn te hebben gelegd, die zij naar believen kon laten springdn. Werner, die natuurlijk niets vermoedde van de vriendelijke belangstelling, die mevrouw Schottélius jegens hem koesterde, deed een verren verfrisschenden wandelrit én kwam eerst kort voor etenstijd thuis. De naweeën beleefdheid veel aan VOETBAL. Op de Zondag j.l. gehouden algemeene jaar vergadering van de voetbalvereeniging L.S.C, alhier, werd o.m. besloten om in ’t komend seizoen voorloopig met één elftal uit te komen. L.S.C. wordt versterkt met een 2 tal Belgische krachten. Zondag a.s. wordt de Competitie F.V.B. geopend. L.S.C. alhier ontvangt op haar terrein Friesland van Leeuwarden. KAATSEN. Op de groote kaatspartij welke Zondag a.s. te Leeuwarden plaats vindt, (Oldehove-Partij), zullen in één partuur uitkomen A. ’Rienstra, A. Decastieau beiden alhier en S. Kooistra, Witmarsum of e.a Gemeenteraad Leeuwarden. Bij de gehouden stemming voor den ge meenteraad in district II, 2 vacatures, werden en L. Djjkstra, ondervindt van den tegenwoordigen toestand' Met algemeene stemmen wordt besloten adres sant te berichten, dat in deze het initiatief niet van de Kamer kan uitgaan. Daar bij de rondvraag niemand der leden een voorstel heeft in te dienen, sluit de Voor zitter de vergadering. jf van Sneek om en tenten op de NIEUWE SNEEKER COURANT ANNEX Ieder in zijn vak. .Gij meent zeer zeker terecht, dat gij Uw vak kent. Uwe ondervinding, Uwe praktijk, de be wijzen, die gij van Uwe bekwaamheden gege ven hebt, versterkten in U dat schoone zelf vertrouwen. Gij zult hét dan pok niet verkeerd vinden, dat wij met eenzelfden wettigen trots zeker v.an onze zaak zijn. Wij hebben een ja renlange ondervinding, melden iederen dag in de bladen de onloochenbare resultaten, die wij verkrijgen. Gij kunt dan ook niet aan ons twij felen, als wij het volgende verklaren: als gij U na een tijdperk van bijzojider hard werken, of ten gevolge van overspanning uit welke oor-1 zaak dan ook, zeer vermoeid of gedrukt ge voelt, als gij maagpijnen of hoofdpijnen hebt, aan hartkloppingen of slapeloosheid lijdt, zoekt dan alleen in de Pink Pillen het middel om al Uw ongemakken te doen verdwijnen en U weder gezond en werkzaam te maken. De verzwakking en de afgematte zenuwen, die de zeer hinderlijke verstoringen hebben te weeg gebracht, komen daaruit voort, dat Uw bloed verzwakt en verarmd is door intellectueele overspanning en alle soorten buitensporighe den. Gij moet dus aan Uw bloed zijn rijkdom en zuiverheid terug géven, en aan Uwe zenu wen het weerstandsvermogen. Daarom raden wij U de Pink Pillen aan, wier versterkende en opwekkende hoedanigheden zoo merkwaar dig zijn: Sinds lang reeds is bewezen dat deze pillen de krachtdadigste versterker zijn van het bloed en de machtigste opwekker der zenuwen. Het is nog niet voorgekomen, dat zij, wanneer zij regelmatig en met standvastigheid werden ingenomen, geen overwinning behaald hebben over de hardnekkigste- bloedarmoede en de uiterste zenuwverzwakking. Een behandeling met de Pink Pillen is het krachtdadigste middel tegen bloedarmoede, bleekzucht, zenuwziekte, rheumatiek, neurasthenie en algemeene ver zwakking. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofd depot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Am sterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. wat nog over was gelaten, verdwenen was. Mevrouw Schottélius liet het luttele overschot aan mejuffrouw Wolf en het overige personeel van de villa, evenals de aangebroken fles- schen wijn. De volle fleschen, evenals het zilver en het porcelein werden zorgvuldig in gepakt, om ’s middags naar Saarkirchen te worden gebracht. Mevrouw Schottélius informeerde, hoe lang de gasten den vorigen avond waren gebleven; jufrouw Wolf deed haar omstandig verslag en voegde er uit eigen beweging aan toe, dat de gasten uitbundig geweest waren in hun lof over de wijnen en de heerlijke gerechten. Zij vertelde ook, dat de bergraad was uitgereden en dat hij niet voor het eten kon terugkomen. Daarna zou hij waarschijnlijk wel weer' aan het werk gaan; het was bijna niet te gelooven zoo ijverig als hij was; tot diep in den nacht zat hij te werken. Mevrouw Schottélius antwoordde met een verachtelijk schouderophalen en maakte de op merking: „Nieuwe bezems' vegen schoon’-. Door deze woorden was jufrouw Wolf, die heel voorzichtig en niet minder slim was, on- middëllijk op de hoogte van de situatie. De huishoudster begreep opperbest, dat de berg raad bij mevrouw Schottélius niet in de gratie Was en dat zij haar eigen positie zou schaden, indien zij hem prees en zijn lof verkondigde. Zij zorgde er dan ook wel voor, niets meer te zijnen gunste in het midden te brengen en haastte zich, om als haar meening te kennen te geven, dat het op de villa toch ,een echt jonggezellen-huishouden was, waarin niet alles toeging, zooals het behoorde. Uit eigen bewe ging voegde zij er dan nog eenige kletspraatjes gekozen de h.h. F. Terpstra candidatcn van de S.D.A.P. Door deze verkiezing verliest de anti-rev. partij haar laatsten zetel in den Raad, de 25 leden behooren er (r. katholieken) tot de rechterzijde. OUDÉMIRDUM; 13 Sept. Ds. H. A. Leenmans te Schoonebeek heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. WORKUM. 13 Sept. Ds. S. Idema, alhier, is beroepen bij de Geref. Kerk te Werkendam (A). STAVOREN, 12 Sept. Hedenavond werd hier door de gemeentepolitie aangehouden de stoomboot „Handel en Nijverheid", kapt. Post, van de firma Koppe en Verschure, met een la ding vee, bestaande in 150 varkens en 50 kal veren, van Sneek naar Amsterdam. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens on voldoend vervoer. Drie varkens warén reeds bezweken. Een deel der varkens is uitgeladen, om per trein te worden vervoerd. L. C. KOUDUM. 12 Sept. Uitslag van de finale ver koop van de sate en landen, eigen aan en bé- woond door Otte H. Bajema te Koudum, ten overstaan van notaris Sierké, alhier. Koopers zijn geworden: van perceel 17, 8, 9, 12 en 13 Jouke Osinga te Cubaard en Jacob Winia te Spannum voor f 39.375.55, van perceel 10 Bauke J. Dijkstra te Bolsward voor f 7332, van per ceel 11 Sjebolt Mensonides te Koudum voor f3046.40, van perceel 14 Jetze Reijenga te Id- Van thans slechts twee VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 13 Sept. Vonnissen: Terecht hebben de vorige zitting gestaan wegens: z zega voor f2920.50, van perceel 15 Haije A. Elgersma te Koudum voor f2737.80, totaal f55.412.25. kamer. Hierna was de kapitein verplicht, zich een tijdlang alleen te taak hij zich kweet, door een wandelingetje Moordaanslag. De jachtopziener Haarbos, uit Goirle, was Woensdagochtend op jacht met enkele hoeren, toen zij een strooper bemerkten, op wien zjj toeliepen. Deze schoot den jachtopziener neer, die doodeljjk verwond werd. De strooper ont kwam. De jachtopziener is gehuwd. Nader meldt men de dader van den moord aanslag op den jachtopziener bjj Tilburg, zekere F. de K. is gepakt. Niet voor acht uur in den morgen ontwaakte Werner; de laatste gasten waren om 3 uur vertrokken. Hij ontbeet vlug en steeg daarna te paard, om een grooten wandelrit te maken. ‘s Morgens om negen uur kwam mevrouw Schottélius met tie auto naar de villa gereden, om de noodige maatregelen te nemen betref fende de resten van het koude buffet, het por celein en het tafelzilver. Zij was alleen, want deze huiselijke aangelegenheden behoorden tot haar domein. Juffrouw Wolf ontving haar met de noodige en onderdanigheid. Er was haar gelegen, de gunst van mevrouw Schottélius te mogen behouden. Niet alleen dat zij aan haar te danken had, dat zij huishoud ster van de directeursvilla was, maar zij hoop te bovendien op haar voorspraak, om eenmaal té worden belast met de leiding van een der weldadigheids-inrichtingen, die binnenkort door Dora Buchwald zouden worden gesticht. Van het koude buffet was niet veel over gebleven. De heeren hadden ’s nachts nog maals een kloeken aanval gedaan, waardoor al Antwoord van B. en W. van Sneek op missive 667 d.d. 13 Juli j.l., dat aan ’t ver zoek der Kamer niet kon worden voldaan, om dat de staanplaatsen op de Pol voor dit jaar al waren toegezegd. Voör kennisgeving aangenomen. p. Antwoord van de Dir. der H. S .M. op missive 668 d.d. 13 Juli j.l. dat de bedoelde bestel- en jjlgoederen die met de eerste boot te Stavoren aankomen, regelmatig met trein 775 te 10.20 voormiddag» vandaar worden doorgezonden. Voor kennisgeving aangenomen. q. Mededeeling van B. en W. van Sneek uw aanleiding van bet advies der Kamer, 3 Aug. j.l., dat van de 7 opgegeven personen, 5 van dn kiezerslijst zjjn afgevoerd. Voor kennisgeving aangenomen. r. verzoek van den heer P. Gorter alhier, dat de Kamer bij den Raad dezer gemeente een adres wil indienen, om te verkrijgen dat gedurende de a s. winter niet alleen voor on en minvermogenden, doch ook voor de Sneeker Industrie cokes van de Sted. Gasfabriek tegen verminderden prjjs beschikbaar zal worden ge steld, omdat de laatste ook evenzeer de schade adhaesièbetuigingen aan adressen om zaken verlof. n. verzoek aan B. en W. met de kermis geen kramen Gedempte Pol te plaatsen. o. schrjjven aan de Dir. der H. S. M\ in zake het vervoer goederen van Holland naar Sneek. p. schrjjven aan het Bestuur der Afd. Sneek van „Volksonderwijs” omtrent een vergadering ter bespreking van de „beroepskeuze”. q. schrijven aan h.h. Gedeputeerde Staten van Friesland, inhoudende verzoek maatrege len te nemen tot opruiming van de gestorte baggeraarde in de Houkesloot tijdens de jong ste uitdieping van onze grachten en dat her halingen als deze in ’t belang van de scheep vaart worden voorkomen. 3. Behandeling der volgende ingekomen stukken am verzoeken om adhaesie-betuigingen aan adressen ter bekoming van zakenverlof. Deze zijn reeds op dato door 't Bestuur der Kamer afgedaan. n verzoek van B. en W. van Snuek om ad vies bjj de door hun collega opgemaakte voor- loopige kiezerslijst der Kamer over 1916. Ter behandeling van dit stuk is de Kamer den 1 Aug. in buitengewone Verg, bijeenge komen. De ijjst is nagezien. Van de daarop voor komende personen werden 7 niet meer geacht te voldoen aan1 het vereischte in art. 6 sub B van ’t Kon. Besluit van 4 Mei 1896. De aldus verbeterde Ijjst is den 3 Augustus j.l. aan B. en W. met begeleidend schrijven teruggezonden. o. Antwoord van B. en W. van Sneek op VERGADERING van de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te SNEEK op Dinsdag 12 September 1916. Aanwezig de heerenP. Reinouts van Haga, voorzitter, S. Henstra, E. Priester, S. v. d. Meulen Szn. en J. Lindeman, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren: W. Nieveen, H. Brenninkmeijer en R. Gorter. Punten van behandeling 1. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vergadering van 11 Juli en der buitengewone verga,dering van 1 Augustus voorgelezen en goedgekeurd. 2. Lecture der uitgegane stukken: a—m Het landgoed Ivershofen had een statig aan zien, het heerenhuis was eenige laren geleden geheel als slot herbouwd en maakte met zijn torens en tinnen een aangenamen, prettigen indruk. Mevrouw Glover vond het niet noodig, er een gezelschapsdame op na te houden, zooals Dora Buchwald in de gedaante van mevrouw Schottélius bezat. Zij was heer en meester over haar landgoed, en haar g-eheele optreden en houding teekenden haar als een heerscheres, die geen bescherming van anderen noodig had. Dat mevrouw Glover de teugels strak hield, bemerkte men aanstonds, als men het slot be trad; het dienstpersoneel was uitstekend ge dresseerd. Mevrouw Glover ontving de bezoekers in het salon en na eenige oogenblikken hoorde men het rijtuig van den geheimraad voorrijden. Kersten kwam evenwel niet- alleen: hij bracht een kast mede, een verjongd evenbeeld van zijn eigen persoon, een magere, pezige verschijning: zijn zoon, die dien middag met verlof uit Oost-Afrika was aangekomen. Kapitein Lothar Kersten had een aschgrauwe ongezonde gelaatskleur. Blijkbaar had hij zeer geleden onder den invloed van het klimaat in de tropen. Van vroeger kende hij mevrouw Glover en graaf Klinter uitstekend. Een ver ontschuldiging, dat de oude Kersten zijn zoon had medegebracht, was dus niet noodig. aan toe: hoe de dochter van den mijn-dir-ecteur Grau in stilte verkeering had met een jongen mijn-beambte en andere onthullingen uit de chronique scandaleuse van den omtrek. Me vrouw' Schottélius luisterde zwijgend, maar zeker niet zonder aandacht naar deze verhalen. Juffrouw Wolf vergat ook niet er op te zin spelen, dat zij zich verzekerd hield van de genadige welwillendheid van mevrouw Schot- telius en dat zij hoopte, door hare bemiddeling sloeg men den weg in naar Ivershofen. „Ik heb met voorbedachten rade meyrouw Glover 'aangeraden ook den geheimraad uit te noodigen. Hij moet niet worden voorbijgegaan, en ik wil gaarne alles vermijden, wat hem on aangenaam treffen kan”. „Zoudt ge meenet}', dat hij zich gepasseerd- zou achten, wanneer mevrouw Glover niet evenzeer zijn raad inwon?” vroeg Werner. „Het is niet onmogelijk! De oude heer is nu eenmaal de autoriteit op mijnbouwgebied hier in de streek. Bovendien is het niet ondenkbaar, dat de geheimraad de groeven zelf pacht. Hij liet zich onlangs tenminste in dien geest uit. Hij doet nog altijd graag zaken en misschien heeft hij zin om een en ander op eigen risico te ondernemen. De leiding van de Buchwald- werken legt hij binnenkort toch neer. Het lijdt geen twijfel, of ge neemt nog dit jaar de gene- raal-directie van hem over en dan heeft de oude heef bezigheden noodig”. Wanneer graaf Klinter een antwoord van Werner verwacht had. dan had hij zich bedro gen. Werner was niet in staat, iets te antwoor den. Hij-kon niet ontkennen, dat hij het direc- teur-generaalschap waarschijnlijk zou over nemen. Echter waren het niettemin gemengde gevoelens, die hem bestormden, als hij aan de toekomst dacht. B e d e 1 a r ij. Jacobus J., 51 jaar, zonder beroep, geboren te Sneek. Geëischt 5 dagen hechtenis en 2 jaar rijkswerkinrichting én tot 12 dagen hech tenis veroordeeld. Netten overvaren. Jelle de M., 36-jarig schipper te Workum, wegens vernieling van vischnetten onder Hin- deloopen. Geëischt f75 boete of 75 dagen hechtenis en tot die straf veroordeeld. WOUDSEND, 14 Sept. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van het water schap Woudsend c. a. is aan ’t bestuur mach tiging verleend tot het gedeeltelijk verbeteren van bedijkingen gedurende den a.s. winter en tot secretaris-ontvanger benoemd de heer C. J. Cannegieter, onderwijzer en secretaris van het waterschap De Luts te Balk. ,,’t Boertje dat naar het bollenland wilde”. In het begin van den watersnood in Noord- Holland hebben wij o. m. melding gemaakt van het geval van een gezeten boer, longlijder, die wegens den slechten staat zijner gezond heid zou gaan stilleven en nu zoo goed als alles verloren had. ’t Geval trok de aandacht in wijden kring, en vele lezers zonden aan de administratie van de N. R t. C t. een extra- gift voor ,,’t boertje dat naar het bollenland wilde”. ,,’t Boertje" verzoekt thans dat blad de tolk te willen zijn bij al zijn onbekende vrienden en vriendinnen, en dezen recht hartelijk te willen bedanken voor hun steun en sympathie. Hij heeft gevolg gegeven aan zijn voornemens en woont nu in 't bollenland. Met zijn gezond heid gaat het redelijk wel, zoodat hij in staat is lichte werkzaamheden op het land te ver richten. Kort geleden heeft de Watersnood- commissie hem een schadevergoeding van f 5000 uitbetaald. Een en ander stelt hem in staat op bescheiden voet maar zonder zorg te leven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1