De Eeropeesche Oorlog. SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYNBRITSERADEEL (14de Jaargang) op dat niet te doen, er is maar één goede weg: laat men aan het kapitalisme den dienst opzeggen en beginnen dat te doen aan het militairisme. Peperryrunt van de No, 102. Woensdag 20 September 1916. 32e Jaargang. RECLAMEKOLOM Nieuwstijdingen. >t d S. ni- gel d n P. debat. kocht zgn. Om mg uw a s De En- nieuw wapen, a o a a Amsterdam. Harskamp Folsgare. Oosterwolde. Amsterdam. De onlusten op Sumatra. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. gemeld, dat de toestand in noord-Djambi gevaarlijk is. De bevolking, die bij de rivier de Toëngkal woont, is gewapend naar de streek van Ren gat getrokken, om den aldaar wachtenden lei der te halen en hem tot radja van Toëngkal te maken. De resident van Riouw heeft de overheid ge waarschuwd, dat hij vreest, dat def invloed van den verbannen sultan van Riouw, die thans te Singapore vertoeft, in ’t spel is. igen then ge il it e t. and >or- eer len, /ol- ok: ilve de ren, ten. ik léér lan- door tzes lol- was tard tdig run- ren,( iker den. niet l- k :e e Gebruikt enkel x Firma Joh.* Tromp Sneek. SNEEK. 18 Sept. Onder leiding van enkele leden der Leeuwarder orde der Goede Tem pelieren is hier ter stede gisteren een jeugd- loge van genoemde orde 'opgericht, waarbij zich een 30-tal personen aansloot. Dienstweigering. Amicitia” werd gisteren de aangekon- en on- hen kunnen worden terug- Kiesrechtdemonstratie. Op het terrein van de Amsterdamsche Ijs club heeft Zondagmiddag een betooging plaats gehad ten behoeve van het algemeen kies recht voor mannen en vrouwen, vastgelegd in de Grondwet. De belangstellingvoor de be tooging was overweldigend en naar schatting waren er ongeveer 40.00Ü mannen en vrou wen op het terrein aanwezig. Die betooging was ingericht door de hoofdbesturen van de S. D. A. P. en het N. V. V. en werd geopend RasovaTuzla die nog 20 K. M. ten zuiden van Cernavoda—Constantsja ligt. Er zal daar dus een nieuwe slag geleverd worden. Tevens zien wij dat in enkele dagbladen aan genomen wordt dat de Bulgaren b g de „beslis sende overwinning” 25000 gevangenen hebben gemaakt en 100 kanonnen veroverd. Deze con clusie uit het Bulgaarsch legerbericht is on juist daarin wordt slechts melding gemaakt van het totaal aantal gevangenen sedert het begin van den oorlog met Roemenië. In deze 25000 zijn dus 23000 bij Tutracan gemaakte begrepen. de Nederlandsclre Padvinders nieuwe gebouw overgedragen. De artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. De minister van Oorlog heeft thans ingesteld een commissie belast met het onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden bij de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug. Daarin zullen zitting nemen prof. mr. Aalberse, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, als voorzit ter; I). WStork, industrieel, Eerste Kamerlid, en J. v. d. Tempel, Tweede Kamerlid. Als secretaris zal optreden mr. C. W. Fitter, com mies aan de afdeelin^ arbeid van het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel. De beschieting van de „Geertruida”. De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak betreffende het tot zinken brengen van de stoomdrifter „Geertruida” Sch. 103. De Raad is van oordeel, dat nóch aan den schip per noch aan de andere opvarenden van de „Geertruida” kan worden verweten, dat zij iets hebben gedaan of nagelaten, dat den com mandant van de Onderzeeër eenigszins tot ver ontschuldiging kan strekken voor zijn weder rechtelijk optreden, om zelfs zonder eenige waarschuwing het schip te beschieten, terwijl de bemanning zich aan boord en op het dek bevond. Westelijk front. Op het westeljjk front hebben Ehgeischén en Franschen aan de Somme linie opnieuw voor- deelen van beteekenis behaald. Weder zijn door den heer W. H. Vliegen, voorzitter van het partijbestuur der S. D. A. P„ met een rede. Nog geruimefi tijd na de opening stroomden de betoogers, die met tal van extra-treinen naar de hoofdstad waren gevoerd, toe. De heer Vliegen deelde mede, dat ter betoo ging waren vertegenwoordigd 1244 organisa ties met 140.00Ü leden en dat er 737 vaandels en banieren aanwezig waren. Spr. opende de bijeenkomst in de overtuiging, dat binnen en kele maanden het algepieen kiesrecht zal zijn verkregen en dat het zal worden aangewend tegen alles wat de arbeiders drukt. Er waren zes spreekgestoelten opgericht. Van elk dezer gestoelten hebben twee spre kers de aanwezigen toegesproken. Het woord is gevoerd door de heeren J. W. Albarda, J. A. Bergmeyer, L. M. Hermans, E. Kupers, J. Oudegeest, mr. P. J. Troelstra, F. v. d. Goes, N. van Hinte, .1. H. Schaper en H. Dijkgraaf en door de dames Heleen Ankersmit en Suze Groeneweg. Droevig ongeluk. HINDELOOBEN, 17 Sept. Toen de vee houder P. S. en zjjn vrouw gistermorgen met paard en wagen uitreden, om te gaan mel ken, schrok, bij bet passeeren der spoorlijn, het paard voor de daar verricht wordende werk zaamheden. Het anders zoo makke dier zette zoo forsch aan,’ dat de vrouw van den wagen viel, met het treurig gevolg dat een slagader sprong en zij direct overleed. S. bekwam eenige blesuren aan hoofd en handen. GAASTMEER, 18 Sept. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen (toez.) ds. Siemelink te Melis- en Marienkerke. JORWERD, 18 Sept. Aangesteid als tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school te Tzum mej. H. Roersma, van hier. De padvinders. Zaterdagochtend is door Prills Hendrik te Amsterdam het door hem aan de Vereeniging geschonken Vrijdag: „De vgand is in de Dobroedsja ver nietigd. Ónze troepen vervolgen den terug- ongeveer 7000 gevangenen gemaakt, gelschen bedienen zich van een 1 de automobiel-geschuttoren. Oostelijk front. Geen verandering van beteekenis. De Rus sen vallen ten zuiden van de Pripet opnieuw met sterke strijdkrachten aan doch sehjjnea nog geen resultaten van groot belang behaald te hebben. Italiaanse!) front. Opnieuw zjjn de Italianen tot den aanval bij de Karstplateau' overgegaan. Zij hebben vorde ringen gemaakt en 4000 gevangenen en dra gen op deze wijze er toe bjjjdat den centralen het troepenverplaatsen moeilijk wordt gemaakt, Macedonisch front. Het leger van Saloniki is in volle actie. Vooral de Serven weren zich en zjjn een heel eind opgeschoten in de richting van de Grieksch- Servische grens. De slag heeft echter nog niet zjjn hoogste pnnt bereikt; op verschillende deelen van het front is de artillerie der geallieerden nog he vig aan het woord. Men krijgt den indruk dat de Bulgaren zich met moeite handhaven. De Bulgaren meldden in hun bericht van Vrijdag: „De vgand is in de Dobroedsja ttzyv.rrz\l rlnn ia trekkenden vjjand." Daargelaten dat het eenigszins eigenaar dig klinkt, dat een vernietigde vijand nog kan terugtrekken, wekte ook dit telegram evenals de Duitsche berichten de onderstelling dat de centralen een zeer groote overwinning in de Dobroedsja hadden behaald, een die in ieder geval van beslissenden invloed op den strijd tegen Roemenië zou zjjn en misschien ook op den strjjd op alle fronten. Sedert dien echter zjjn geen verdere berich ten over den omvang van deze overwinning gekomen. De Roemeensche legerberichten be vestigden de terugtocht met de mededeeling: „In de Dobroedsja trekken onze troepen terug”. Voor zoover wjj weten was er eigenlijk geen blad in Nederland, dat wist hoe het met deze groote overwinning aan moest. Het laatste Duitsche legerbericht voor dat de mare der over winning kwam luidde dat de Roemenen terug geworpen waren in de linie Curnuz-Caraomer. De meeste bladen hebben de onderstelling'ge maakt dat met-dit Caraonrer bedoeld was een plaats Karaoerman, 40 K.M. ten noorden van de Roemeensche Dobroedsja-haven Constantsja. Inderdaad paste déze onderstelling geheel in het raam van het „beslissende overwinning- bericht”, daar men mocht aannamen, dat de Roemeensche linie die ver ten zuiden van Constantsja was ingericht, totaal was doorge broken, Constantsja van de landzijde was inge sloten en de rest van het leger tegen de Donau was gedrukt. Thans bljjkt echter dat dit Caraomer niet Karaoerman was, maar een plaats een eind- weegs ten zuiden van Constantsja op één lijn met Cnrnuz dat ten Oosten van Silistrie ligt. Hieruit volgt dus dat het eenvoudig den cen tralen gelukt is het Russisch-Roemeensche leger dat ongeveer 180.000 man sterk was, terug te slaan, vermoedelijk met verlies van een aantal gevangenen en kanonnen hoewel daarvan nu drie dagen na de beslissende overwinning nog elke opgaaf ontbreekt en verder in de Dobroedsja op te rukken. Ongetwijfeld een voordeel van beteekenis voor de centralen, ongetwjjfeld ook een tegen slag voor vde entente, die waarschjjnljjk ge hoopt had op een beteren afloop van de eerste phase van Roemenië’s meedoen, een tegen slag vooral ook voor Roemenië zelf. Maar of hier van beslissende overwinning mag worden gesproken, wij gelooven het niet. De gebeurtenissen op de andere slagvelden hebben immers aangetoond, dat zoolang een vjjandeljjk leger terug kan trekken van geen beslissende overwinning kan worden gespro ken. Eerst de totale vernietiging der vjjan- deljjke strjjdkrachten geeft het recht een be slissende overwinning te melden. Dit is zooals uit alles blijkt niet geschied, de Roemenen trekken terug in de richting Constantsja-Cernavoda. Hier zal blijken in welke mate hunne strjjdkrachten door den te genslag hebben geleden. Het is voor hen van groote beteekenis de eenige verbinding van Roemenië met de Zwarte Zee, waarlangs dus het zeeverkeer met Russische havens kan wor den onderhouden te verdedigen. Trekken zjj zonder slag of stoot achter deze linie terug dan moet men concludeeren dat de centralen werkelijk een belangrjjk voordeel hebben be haald. Stellen zij zich hier echter op voor een nieuwen slag dan hebben de centralen op nieuw te vechten. Hoe men de zaak ook be schouwt, men moet echter tot de conclusie komen dat de voorstelling alsof de Duitschers hier een beslissende overwinning zouden heb ben behaald, op zijn minst zeer voorbarig kan worden genoemd. Dit bljjkt ook hieruit dat de Roemenen in Zevenburgen vooruit big ven dringen. Wan neer de toestand in de Dobroedsja zoo ernstig voor hen was als de staf der centralen wil doen voorkomen, zou daarvan geen sprake kun- nnen zjjn. Na het schrjjven van het bovenstaande kwam het officiëele Bulgaarsche bericht dat de Roe menen en Russen stand houden op de linie Spionnage? Te Pliifippine is ter beschikking van de ma réchaussee gesteld een Belg, zekere van H„ die bij het onderzoek opgaf een Belgische vluchteling te zijn, blijkens zijn pas in October 1915 bij Esschen over de grens gekomen. Hij had zich nu bij Bouchate op Belgisch gebied, begeven, waar hij aanraking zocht met den commandeerenden officier. Nadat hij dezen verlaten had, werd' voor hem de poort in de grensversperririg geopend en hij op Neder- landsch gèbied -gelaten. De omstandigheden trokken de aandacht en waren aanleiding tot zijn aanhouding. Bij fouilleering bleek, dat hij ruimschoots was voorzien van Duitsch bank papier en ander geld. Hij is door de marechaus- sée naar Middelburg overgebracht. Ondeugdelijke kaas. Door den provincialen keuringsdienst werd Zaterdag té Leeuwarden na onderzoek 2400 K.G. kaas afgekeurd, aan de consumptie ont trokken en voor kippenvoer bestemd. Het Elspeter bosch. Naar aanleiding van het bericht, dat Prins Hendrik voor het Elspeter bosefi een bod van f 285.000 heeft gedaan en er veel kans bestaan zou, dat dit bod zou worden aanvaard, meldt men aan de N. R t. C t„ dat het besluit tot verkoop bij inschrijving, genomen in de Ver gadering van aandeelhouders, gehandhaafd blijft. Maastricht. Scheveningen. Rijs. Hengeloo. Beetsterzwaag. Haarlem. Oldeholtwolde. Irnsum. Aan de afzenders wordt aanbevo- en adres op de brieven briefkaarten te vermelden, opaat deze bjj 'bestelbaarheid aan gegeven. ïn „Amicitia” werd gisteren de aangekon- digde vergadering, uitgeschreven door het hier ter stede bestaand Comité, gehouden. De zaal was maar matig bezet. Als eerste spreker trad op de heer Laasink. die den heer Alb. den Jong, die verhinderd was, verving. •Spreker wees er op hoe in de kringen van het proletariaat de gedruktheid, die in het begin van den oorlog over allen wazs gekomen, geleidelijk is overgegaan in onverschilligheid. Dia zelfde onverschilligheid der massa die ook een deel van de schuld van den oorlog draagt. Ware het proletariaat niet onverschillig, het zou niet verdragen dat de heerschersklasse in dit land ‘/3 der belastingen aan militaire uit gaven besteedt en dat daarbuiten in twee jaar 140 milliard gulden aan oorlogsuitgaven werd verspild, terwille van kapitalistische belangen. Dezelfde belangen, die naar Spr.’s oordeel ook de Nederlandsche regeering drijven in de rich ting van den oorlog die bjjv. kan ontstaan uit ons imperialisme in Indië, dat met Japan in botsing kan komen. Het Ned. proletariaat heeft geen enkel belang bjj dien strijd. Om dat het rev. soc. comité beseft, dat onze re geering ouder dien invloed de bewapening steeds opvoert en naar oorlog drjjft,stelt het den eischdemobilisatie. Spr. wekt niet op tot dienstweigering omdat hij zelf te oud is om dienstweigeraar te zjjn, maar spreekt zjjn eer bied uit voor de dienstweigeraars en wekt op om zich aan de zijde der socialisten te scha ren tegen het kapitalisme, de eenige vjjand der arbeiders.) Mevr. KoomansTimmer behandelde het onderwerp Indië. Zjj was van oordeel dat de onverschilligheid der arbeiders voor de groote kwesties door dezen oorlog opgeworpen, voor sproot uit de houding van S. D. A. P. en N. V. V.,die den strijd hadden gemaakt tot een broodkwestie, die door de Godsvrede ver raad aan de Internationale zaak hadden ge pleegd en waarin alle revolutionnair gevoel ver stikt was. Ook het officieele Christendom heeft teleur gesteld. Spr. zelf, christen-socialiste, erkent dit met droefheid. Spr. hekelt vervolgens scherp de houding der Ned.^regeering inzake de duurte, zij doet letter”k niets daartegen de distributiewet zal geen vruchten afwerpen en komt daarna lot de behandeling van het militairisme. Zjj wees op het ontzettende van den oorlog, met zijn bloed en tranen, toe nemend zedenbederf, verruwing der moraal, alles het gevolg van het feit dat de oorlogen zijn uitvloeisel van het kapitalistisch stelsel, dat geen eergevoel kent. Spr. waarschuwt dat vroeger of later ook over Nederland onafwendbaar de .oorlog zal komen, als het, gedwongen door kapitalistische belangen front zal moeten maken tegen Japan, die andere roofstaat, die de handen naar Indië uitstrekt. Spr. als Indische weet hoeveel Neder land in Indië misdaan heeft aan het zacht moedige Javaansche volk, thans tracht het dat volk aan zjjn zjjde te krjjgen, maar er is enkel haat tegen de verdrukkers. En niet alleen de Indiërs wil Nederland wapenen, ook de Ned. miliciens zouden naar Indië moeten om zich op te offeren voor het kapitalisme. Spr. wekt Sotioolvoeding. B. en W. van Hilversum stellen voor oen voorlpopig crediet van f 12,000 te verleenen ten behoeve der voeding van schoolkinderen. Dit bedrag wordt gevraagd ten einde uitvoe ring te kunnen geven aan den voorgestel den maatregel voor de voeding van een 500-tal kinderen gedurende 26 weken. Waling Dijketra-dei. Naar wjj vernemen zal Hare Majesteit de Koningin zich aanstaanden Woensdag lig do onthulling en overdracht van het gedenkteeken voor Waling Djjkstra, in het beursgebouw, en de voortzetting daarvan in de Groote Kerk te Leeuwarden doen vertegenwoordigen H. M.’s kamerheer in Friesland, mr. M. D. baron van Harinxma thoe Slooten. Door het uitsteken van vlaggen zal Leeu warden dien dag een feestelijk aanzien worden gegeven. Algemeen schijnt er bij de Friezen veel belangstelling te bestaan. De „Harmonie” moet voor den avond reeds nagenoeg uitver kocht zjjn. L. C. toeschouwers en over het algemeen mag de wedstrijd als een waardig slot van het seizoen worden aangemerkt. Onze kaatser Rienstra heeft thans totaal dit jaar gewonnen: le prijs Sneek. f 10 en 1 'medaille; le prijs Harlingen, f30 en 1 medaille;^ le prijs Harderwijk, f5 en l medaille; le prijs Menaldum, f20; le en 2e prijs gedeeld Bols- ward, f22.50; le prijs Amsterdam (Olympische spelen), 1 medaille en 1. diploma; le prijs Mars- sum, f20; le prijs Leeuwarden, f20; 2e prijs Dokkum, f 10; 2e prijs Harlingen (Bond), f 15 en 1 medaille; 2e prijs, Wommels,-f 8; 3e pyijs Franeker, f10. Begrafenis J. Voetberg. Zaterdag is teTWarga op het zoogenaamde „Nieuwe kerkhof” het stoffeljjk overschot van den heer J. Voetberg, in leven directeur van de ambachtsschool alhier, ter aarde besteld. Vertegenwoordigers van verschillende corpo raties en particuliere vrienden van den over ledene, bewezen den algemeen beminden leeraar de laatste eer. Aan de groeve sprak de heer Boerrigter na mens het bestuur der Ambachtsschool, de heer Bakker namens het personeel van die inrich ting en de heer Haitsma als leeraar van de middelbare technische school. Zjj getuigden van de algemeene sympathie en de groote ach ting voor en de bekwaamheden van den heer Voetberg. De heer Hofstee bedankte namens de familie voor de belanstelling. Er waren kransen o. a. van het bestuur der ambachtsschool, van de loge C. R. P. O., van het personeel der mid delbare technische school, van dat der ambachts school en van de leerlingen der beide inrichtingen Postkantoor Sneek. Lijst van de aan dit kantoor ter post be zorgde brieven en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Sept, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. B i n n e’n 1 a n d. Brieven. P. J. Honig Smits A. Kolen Mej. E. Nettinga D. J. Noormans Suiker distributiekantoor Briefkaarten. Marie Albertie Mina den Bakker Theo Bakker B. Brandi Mevr. Roelants A. Vogel A. J. de Vries J. Wijkstra NOTA. len hun naam NIEUWE SNEEKER COURANT Er werd veel geapplaudisseerd, er was geen De Voorz., de heer Wielinga, sloot de verg, met een woord van dank aan de Sprs. s Keuring afd. Sneek Friesche Mij. van Landbouw. Er was gisteren veel belangstelling voor de door de afd. Sneek der Friesche Mij. gehouden najaarskeuring op de veemarkt alhier. De uit slag was de volgende: Rubriek A. Enterstieren. le prijs „Verwach ting”, van G. Eisinga en J. Speerstra, IJsbrech- tum; 2e prijs „Albert”, van D. Knol, te Hart- werd. Rubriek B. Kalverstieren geboren op of na den Duitschers een aantal dorpen ontnomen en. Nov. 1915 en vóór 1 Febr. 1916. le prijs - - „Meine”, van T. Hoekstra, Loënga; 3e prijs „August”, van Gebr. Boersma, Loënga; Kroon IX”, van W. Andringa, Tirns; „Piët”, van T. Hoekstra, Tinga. Rubriek C. Kalverstieren geboren op of na 1 Febf. 1916. le prijs „Feenktra”, van K. Vellin- ga, Scharnegoufum: Simon Drielser”. van P. Hulstra, Scharnegoutum; 2e prijs „Henri”, van K. Vellinga, Schatnegoutum; 3e prijs „Pel Zwarthak V”, van T. Hoekstra, Loënga. Rubriek D. Drietal melke koeien. 1e prijs .Nellie IV”, „Sibbeltje VII” en „Sibbeltje IV”, van T. Hoekstra, Loënga; 2e prijs „Crara IV”, „Mina” en „Laura”, van J. Koopmans, IJsbrech- tum: „Feikje II”, „Emma” en „Bonkje”, van S. Alberda, IJsbrechtum; „Aaltje”, „Geeske” en „Klein II”. van J. Bangma, Nijland; 3e prijs „Kuperus”, „Keulen II” en „Joustra VI”, van H. de Boer. Tirns. Rubriek E. Koeien met hooger opbrengst dan 250 K.G. boter, le prijs „Harmke V”, van H. de Boer, Tirns: „Klaske II”, van S. Kooistra, Folsgare: 3e prijs „Leentje”, van P. Altenburg, Tirns. Rubriek F. Koeien met hooger opbrengst dan 200 K.G. boter, le prijs „Melkbron II”, van Tj. Hoekstra, Loënga: 2e prijs „Feikje II”, van S. Alberda, IJsbrechtum; 3e prijs „Leentje”, van P. Altenburg, Tirns. Rubriek G. Koeien vóór 1 Januari kalvende, le prijs „Harmke V”, van H. de Boer, Tirns; „Geertje”, van H. Hannema, Nijland; 2e prijs ..Anna”, van J. Speerstra, IJsbrechtum: 3e prijs „Leentje”, van P. Altenburg, Tirns; „Bleske III", van S. Zwierstra, Offingawier: „Pel Ce res”, van P. Huistra, Scharnegoutum. Rubriek H. Tweetal Enterrieren, geboren op of na 1 Nov. le prijs „Trijntje VII en „Geertje”, van J- Leenstra, Scharnegoutum: 2e prijs „Ce res Aukje” en „Mina V", van K. Vellinga, Tirns? Rubriek I. Hokkelingen bij tweetallen, ge boren op of na 1 Nov. en voor 1 Febr. le prijs „Harmke IX” en „Aptje II”, van H. de Boer, Tirns?2e prijs „Trijntje IV” en „Emma”, van G. Eisinga: 3e prijs „Joustra IX” en „Jeltje IX”, van H. de Boer. Tirns: „Rintje IX” en „Aaltje IV”, van J. Koopmans. IJsbrechtum. Rubriek J. Koekalveren bij tweetallen, gebo ren op of na 1 Nov. en voor 1 Febr. le prijs „Sibbeltje IX” en „Sjoukje II”, van T. Hoek stra, Loënga: 2e prijs „Bontje XV” erf „Bontje XVIII”, van P. Altenburg, Tirns. Rubriek K. Koekalveretf bij tweetallen, ge boren na 1 Febr. 1916. le prijs „Harmke XII” en „Keulen IX”, van H. de Boer, Tirns; 2e prijs „Sietsche XI” err „Mina VII”, van S. Alberda, IJsbrechtum: „Eisinga VI” en„Kleiterp XIV”, van J. Speerstra, IJshrechtum.: 3e prijs „Maai ke” en „Okje”, van H. Bouma, Scharnegoutum. Rubriek L. Ramlammeren. le prijs, 4 stuks van Joh. de Boer, Nijland: 2e prijs 2 stuks van S. B. v. d. Velde, IJsbrechtum. Rubriek M. Ooien. Eervolle vermelding 4 stuks van Johs. de Boer, Nijland. Rubriek N. Beeren. le prijs „Rudolf II”, van J. Hiemstra, Offingawier. Rubriek O. Zeugeiu le prijs 2 zeugen Edel- zwijn, van J. Hiemstra, Offingawier. Rubriek P. Ter opluistering, le prijs „Pel Zwarthak III”, van K. Vellinga, Tirns; 3-jarige stier „Marius”, van J. Koopmans, IJsbrech tum: 2e prijs „Dina”, van R. Abma, Folsgare; „Pel Uiltje”, van S. Zwierstra, Poppingawier: 3e prijs „Prins Hovinga”, van P. Jotiwsma en M. Nauta, Oppeiyhuizen. Rubriek R. Tuigpaarden. le prijs „Nellie”, van Wed. Vellinga; 2e prijs'„Karel”, wan J. Bang ma, Nijland: 3e prijs,.„Maria”, van A. de Bper, Scharnegoutum; eervolle vermelding (bestuurs- prijs) „Ada”, van S. Kooistra, Folsgare. In de 2e klasse verkree?: le priLs „Koning”. van P. Andela Tirnsf 2e prijs „Anna”, van P. Zandstra, Sneek: 3e prijs „Nellie”, van Wed. Vellinga; eervolle vermelding (bestuursprijs) „Karei”, van J. Bangrfia, NOand. De prijzen bestonder) uit medailles en diplo ma’s,, waaronder twee in de laatste rubriek uit geloofd door de Vereëniging voor Vreemdelin genverkeer alhier. De jury bestond uit de heeren: P. v. d. Zijp, Warns, B, W. Okma, Woudsend, Tj. Zandstra, Cubaard, R. Schaap, Deersum en S. L. Brou wer, Westermeer. Voor de tuigpaarden uit de heeren: R. S. Bergsma, Sneek, W. Koopmans, Sneek, en Th. Popma, Bolsward. Voetbal. De voetbal weer aan ’t rollen! Zondag jl. heeft L. S. C. van hier, ’t voetbal seizoen geopend met een vriendschappelijke!! wedstrijd tegen W. V. C. vap Workunf. L. S. C. won den wedstrijd met 20. De doelpunten werden gemaakt no. 1 door J. Visser, no. 2 door den Belg v. d. Velde, ’t Workumer elftal speelde over ’t geheel beter dan L. S- C. en had wel een tegenpunt verdiend. Kaatsen. 1 Uitslag Oldehovepartij. De volledige uitslag van de Zondag te Leeu warden gehouden Oldehovepartij is: le prijs, f60, S. A. Kooistra te Witmarsum, A. Rienstra en A. Decastieau te Sneek. 2e prijs, f30, Tj. Strikwerda te Franeker, 1 C. Werkhoven en R. Zaagmans te Witmarsum. 3e prijs, f 15, A. Smidts en R. Werkhoven te Franeker en IJ. Smid te Dronrijp. 4e prijs, f 15, G. Herphalin, V. Paternoster en C. Hendrikx uit Harderwijk. Naar schatting waren er een paar duizend Waardevermeerdering. „Ons Eigendom” schrgft onder een bericht van den verkoop op 14 September van de bui tenplaats „Schoonoord” te Rotterdam voor f638.000. Den 7en December 1854 heeft nu wglen mevr, van Heel, geb. van Hoboken, gekocht van vijlen den hoer C. van Vollenhoven, oud- ontvanger der successierechten te Rotterdam, destij’ds woonachtig te Prinsenhage, de buiten plaats „Schoonoord”, welke toen een grootte had van twee bunders, vier en tachtig roeden, vier en zestig ellen, voor de som van f 60 000 Het overige gedeelte van do thans bestaande buitenplaats heeft wglon mevr, van Heelvan Hoboken later aangekocht, volgens de kadas trale gegevens vermoedelgk in publieke veiling op 29 Maart 1871, toen wglen haar echtge noot togelgk ook eenige andere daar in de omgeving liggende tuinen en buitens heeft ge- koeht. Dit latere gedeelte kostte haar circa f20.000, zoodat de aankoop van de geheelo buitenplaats, zooals die thans verkocht is, aan de vroegere eigenares ongeveer f 80.000 heeft gekost. Sociaal-democratïsche Kamerfractie. Het „Volk” meldt, dat in de vergadering der sociaal-democratisphe Kamerfractie mr. P. J. Troelstra weer bg acclamatie tot voorzitter is benoemd. Op gelijke wijze werd do heer Schaper weer tweede voorzitter en bleef de heer Albarda secretaris. Voor vice-voorzitter der Tweede Kamer stelde mr. Troelstra zich niet weer beschikbaar. Een beslissende overwinning? Do Duitsche Keizer seinde Vrijdag aan de Keizerin „Ik verneem zoooven van generaal von Mac- kensen dat de Duitsche, Bulgaarsche en Turk- sche troepen in de Dobroedsja eene beslissende overwinning op de Roemeensch-Russische troe pen hebben behaald”. Zaterdagmiddag kwam de Duitsche generale staf met hetzelfde bericht. Slechts was er aan toegevoegd„Onze troepen vervolgen den verslagen vijand”. De Bulgaren meldden in hun bericht van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1