f2000 Firma IJ. ten CATE. TROMP Westerhof's Koffie. 9e Eurapeesche Oorlog. b,] XXan8e f 260 Oï f 150 HbLTv™,f 75 -r f 50 b™-s f 25 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) e. WYMBRTTSERADEEL (14de Jaargang) Oftee! Orgaan der Semoente Snoek. GESLOTEN. te st- De AbÓnne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis verzekerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande "*3M| RffCLAMEKOLOM Bericht. na 10 uur is enz< Nieuwstijdingen. Onze prijzen zijn naar kwaliteit 64- 67—75—85 ets. per pond Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleiozaod - Sneek. TELEFOON No. 150. er- Vrouweoregeering bedragen. (Risico gedekt door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) Nov 104. Woensdag 27 September 1916. 32e Jaargang. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. 74 R, bij verlies van een Duim. els bij verlies van elke andere Vinger. bij Overlijden. Invaliditeit, V* Overlijden, f jJU of’Oog. j J van een D u 1 m. j JU Wijsvinger. Chocolade, Suikerwerken, Banket, Cacao enzr BÜ OO8TERDIJK, SNEEK aan Beleefd aanbevelend. XXVI. oogen staat". Wordt vervolgd. '*x, Groote Adver.entiön kunnen uiterlijk tot Maandags* en Donderdags* avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrjjdaga- morgens IC nar. den Grootsten Ontzet de Nieuwste Artikelen. Versche Waar Lage Prijzen. jhen liug. Een valsclie N. O. T.-verklaring. De 39-jarige rijwielhersteller te Amsterdam. Luitzen Bouma, die een N. O. T.-verklaring omtrent rijwielbanden met een valschen naam onderteekende, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot -3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Zondagochtend is de „Batavia II” naar Zee- brugge opgebracht. j'. De Veemarkt. Naar wij vernemen is door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier wederom een met je eens, dat de moeilijkste plaats gepas seerd is. De vijfde mijngang is reeds ten oosten gekruist”. „Acht dagen geleden hebben we den zesden mijngang al ten oosten gekruist en we zouden al veel verder geweest zijn, als we niet uit de zandsteen, waarin het gemakkelijk valt, ge welven te maken, in de klei waren aangeland. Wij moeten daar ondersteuningen aanbrengen en dat houdt erg op”. „Die klei zal ons nog heel wat moeilijkheden bereiden”, meende Kersten, „ik geloof, dat de kleilagen zich kilometers ver uitstrekken. Het komt me voor, dat het raadzaam zal zijn, de gangen te metselen, daar anders de constructie niet bedrijfszeker wordt”. SNEEK, 26 Sept. Onze vroege/e plaatsge noot, de heer W. v. d. Meer, machinist bij de H. IJ. S. M„ thans te Leeuwarden, wordt met ingang van 2 October a.s. overgeplaatst naar Hoorn. De Duitsche actie ter zee Wolff's Bureau seint uit Berlijn het volgende omtrent het aanhouden en opbrengen van de „Zeelandboot”: De Nederlandsche mailboot „Prins Hendrik" van de lijn VlissingenLonden werd Zaterdag ochtend acht uur, op haar weg naar de Theems- monding, door onze marinestrijdkrachten voor de Vlaamsche kust aangehouden en doorzocht. Een groot aantal, Russische en Frahsche krijgs gevangenen, die uit de Duitsche kampen waren gevlucht, benevens Engelsche soldaten die in Nederland geïnterneerd waren geweest en klaarblijkelijk verlof hadden gekregen, werden in verzekerde bewaring genomen. Ditzelfde ge schiedde met eenige vijandelijke, koeriers en hun zendingen. Te twaalf uur. des middags van denzelfden dag werd het stoomschip met al zijn tot onzij dige landen behoorende passagiers, benevens vrouwen en kinderen, alsmede de post, we der vrij gelaten en door een der Duitsche tor- pedobooten uitgeloodst. Bij het uitstoomen van de „Prins Hendrik" werd de Duitsche torpedo boot, die haar begeleidde, door drie vijande lijke vliegtuigen met bommen aangevallen, waardoor de „Prins Hendrik” licht werd be schadigd en drie leden van haar bemanning ROMAN NAAR HET DUITSCH (Weiperregiment) van A. OSKAR KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling) (Nadruk verboden.) d of was lijke ond, dere >naf- der ca- van i ge- mee. Afri- fest- kko. i hij d het de- naar der- zijn Zes- teld, rniki wam Hing rdun pas dit- c dit 1 de dijke je onzen hulpvaardigen vriend, die mij zal ver vangen en die het meerdere werk gaarne op de schouders heeft genomen. Tenminste aldus heeft hij mij huichelachtig verzekerd. Dora reikte Werner de hand en Werner bukte zich öm die te kussen. Hij volgde een impuls, een plotselingen inwendigen drang, maar werd, tot bezinning komend, eenigsziris verlegen. Nog nimmer had hij haar de hand ge kust wanneer hij voor dienstaangelegenheden bij haar kwam. Dora kleurde en verzocht de heeren met een handbeweging plaats te nemen. wat ik gisterenavond reeds vermoedde, wat jij en graaf Klinter veronderstelden, dat mijn zoon aan tropen-kolder lijdt. Gelukkig heeft hij die ziekte niet in den ergsten graad, maar toch zijn de woede-aanvallen beangstigend en moet er iets aan gedaan worden. De huisarts meent, dat de verandering van klimaat te groot voor hem is'geweest. De herfst is in aantocht en het was de laatste dagen reeds tamelijk koel, vooral op de reis van Genua naar hier heeft mijn zoon koud en vochtig weer gehad. Lothar moet naar het Zuiden. In zijn toestand is het niet geraden, hem alleen te laten reizen. Ik ben daarom als vader verplicht hem te vergezellen. Ik hoop daarenboven, dat mijn tegenwoordig heid kalmeerend op hem werken zal, terwijl ik dan tevens kan zorg dragen, dat de voor schriften van den dokter trouw worden op gevolgd. Wij gaan eerst naar Meran, om daar na, wanneer het koeler wordt, in den herfst naar Egypte te gaan. Ik zal waarschijnlijk meer dan drie maanden wegblijven. Natuurlijk kun nen de Buchwald-werken gedurende dien tijd niet zonder leiding blijven. 'Daarom moet je, zonder als directeur-generaal te zijn aange steld, mijn plaats innemen. Na mijn terugkeer zullen we de zaken definitief regelen, waarbij je als directeur-generaal zult worden benoemd. Je hebt op die manier uitstekend de gelegen heid, het heele bedrijf te overzien en je met alles vertrouwd te maken. Wellicht besluit je dan, om ook al is het proefjaar, dat je bedon gen hebt, nog niet ten einde, het directeur- generaalschap te aanvaarden. Ik geloof even wel, dat Dora Buchwald er heel veel voor zou gevoelen, indien je nu reeds als zoodanig zoudt Ondergeteekende bericht aan hare ge achte Clientèle, dat de Winkel vanaf 1 October a.s. ZONDAGSMORGENS te wijden, mijnheer Kersten”, sprak Werner, „het spreekt van zelf, zooals ik reeds zeide, dat ik mijn best zal doen, u, zoo goed als in mijn vermogen ligt, te vervangen. Op de Justinus-mijn gaat alles naar wensch; vol gens den landmeter' en ook te oordeelen naar de mijnkaart zijn we de moeilijkste plaats voorbij. Wij zijn de afgedamde brandhaard om gegaan en verwijderen ons dagelijks meer van die plaats. Ik heb voortdurend gëvreesd, dat verbrandingsgassen uit het afgedamde gedeel te zouden ontsnappen. Echter is dit niet het gevaltgeweest. Naar mijn meening is het voor naamste gevaar- voorbij. Waarschijnlijk is de brand gebluscht en zijn geen verbrandings gassen meer voorhanden”. „Daar moet je niet al te vast op rekenen”, „verbrandingsgassen raakt waar zouden gewond werden. De torpedoboot bleef onbe schadigd. De „Prins Henrik” zette haar reis voort. De Londensche correspondent van de Tel. meldt: Tijdens het onderzoek door de Duitsche offi cieren vlogen vier Duitsche watervliegtuigen boven het schip. Eensklaps hoorden de passa giers een hevigen knal, waarschijnlijk doordat een Duitsch kanon werd afgeschoten op een Fransch vliegtuig, dat plotseling verscheen. On middellijk hierop viel eeri granaat in het water een paar meter van de „Prins Hendrik” af. Scherven vielen op het dek en wondden licht een Nederlandsch stoker, een matroos en een mannelijken passagier. Deze laatste werd aan den neus en het been gewond, terwijl de gra naatscherf drie gaten in zijn pantalon maakte. Nadat het onderzoek was geëindigd, leidde de Duitsche torpedojager de „Prins Hendrik" bui ten het Duitsche mijnenveld. Nadat de boot ongeveer veertig mijl was weggevaren, werd weer gelast te stoppen en kwamen de Duitsche officieren opnieuw aan boord met twee gear resteerde Belgische koeriers. De Duitschers gingen nu weer ijverig op zoek naar papieren en documenten, die ze hoopten te vinden. Het merkwaardige was, dat zij regelrecht afgingen op hut 7; ze wisten blijkbaar dat de koerier die in gebruik had gehad. Zij vonden twee va liezen, die ze in beslag namen, doch wenschten er' blijkbaar nog meer. De Duitsche officieren boden den passagiers 4000 mark, indien ze wilden vertellen waar de documenten, die ze zochten, zich bevonden. Niemand echter ant woordde. Toen ze niets meer vonden, gingen de Duit schers van boord en lieten het schip vrij. Drie Belgische dames, waaronder mevr. D’Xndremont; weigerden te vertrekken zonder haar echtgenooten, die waren gevangen geno men. Zij bleven daarom te Zeebrugge. Werner was den middag van den volgen den dag juist door de hoofdschacht van de Justinus-mijn naar boven gekomen en was be zig zich in het mijnhuis te verkleeden, toen hem werd medegedeeld, dat mijnheer Kersten er was om hem te spreken. Werner haastte zich, gereed te komen en trof op de estrade van het mijnhuis den ge heimraad aan met den mijnopzichter Mandlick, die bezig waren, de laatste aanvullingen van de mijnkaart te controleeren. „Ik kom u afhalen”, zeide Kersten en reikte Werner de hand. „Ge moet met mij mederijden, ik heb gewichtige zaken met u te bespreken”. Ze namen haastig afscheid van den opzich- ter en toen het rijtuig zich in beweging stelde, begon Kersten dadelijk. .k k°m helaas alweer met nieuwen arbeid bij je aandragen en wanneer je daarover wei nig bent gesticht, heb je niet heelèmaal onge- hjK. Je hebt gisterenavond de scène met mijn zoon bijgewoond. Ik heb van morgen mijn huis dokter geraadpleegd en deze heeft bevestigd, geland één Zeppelin, bij een aanval door 12 Zeppelins tegen Londen en omgeving Zaterdag ondernomen werden er twee door de Engel- schen neergeschoten. Waar de Duitschers vol gens Engelsche deskundigen wel over meer dan 100 Zeppelins beschikken is hot verlies niet onherstelbaar. Het feit bewgst echter dat met succes tegen deze luchtschepen kan wor den opgetreden, on dat is van groot be lang. Op het Westoljjk front staat men aan den vooravond van een nieuwen groeten strijd. De Duitschers melden dat de geallieerden een ongekend hevig bombardement aan de Somme onderhouden. Dat beteekent dat hier nieuwe stootjen tegen het Duitsche front zullen wor den gedaan. Van het front in Roemenië is vermeldens waard dat de Duitschers de Vulkaupas, een der passen die uit Roemenië toegang geven tot Zevenburgen, hebben hernomen. Hier staan dus Duitsche troepen op Roemeenschen bodem. Elders in Zevenburgen staat de strijd, even als in do Dobroedsja en op den Balkan. Griekenland. Over Griekenland geen nieuws. De Duit sche regoering schijnt zich onder zekere voor waarden bereid verklaard te hebben de in Duitschland geïnterneerde Grieksche troepo» vrg te laten. Tot die voorwaarden behoort de verklaring dat deze troepen niet ter be schikking van de Entente zullen worden ge steld. De koeten van een otferssisf. Om een beeld te geven wat een bombarde ment kost als de Franschen thans aan de Somme onderhouden, kunnëïi de volgende cjjfers die nen. Een kanon van 75 mM. kan totaal 6000 schoten lossen. Elk schot kost 30 francs, totaal wordt aan munitie voor een dergelijk kanon dus verbruikt voor 180.000 franc», waarbg de kosten van het dan versleten kanon komen die 18000 francs bedragen. Kanon en muni tie kosten totaal dus bjjna 200 000 francs? Op dezen grondslag voortbouwend, berekenen do Franschen dat de Duitschers in honderd dagen voor Verdun aan munitie en kanonnen ver bruikt hebben voor een waarde van 2 milli ard 590 millioen francs, zjjnde een stapel gcud van een inhoud van 80 kubieke meter. De Franschen verbruikten voor VeTdun iets min der, maar aan de Somme reeds meer. NIEUWE SNEEKER COURANT „Ik voor mij had aan een onderbouw van ijzer gedacht”, zeide Werner, „hoewel zulks duurder is, dan een houtconstructie. In alle geval is ijzer toch goedkooper dan metsel werk”. „Je moet de zaak maar uitvoeren, zooals je denkt dat goed is”, verklaarde Kersten. Het rijtuig hield stil voor het heerenhuis te Saarkirchen en Kersten leidde Werner door de vertrekken van het hoofdbureau om hem aan de verschillende beambten voor te stellen en deze mede te deelen, dat Werner hem voor drie maanden zou vervangen. Naast de kamer van Kersten troffen ze in haar privé-bureau Dora aan, gebogen over een technisch mijnbóuwboek, waarin ze naar het scheen ijverig zat te studeeren. „AI weer ijverig aan de studie, kindlief? Het is werkelijk prijzenswaardig met wat een ze moeten blijven? Ik ben het echter geheel^volharding je bezig bent die vervelende mijn- j bouwkunde machtig te worden. Hier breng ik verzoek aan den Raai onzer gemeente gericht om meerdere wegtoestellen aan te schaffen op de varkensmarkt, en wel omdat bij be langhebbenden groote ontevredenheid, .bestaat over het enorm tijdverlies bij het wegen en de vertraging in het vervoer der dieren. ZtH de Sneeker markt blijven concurreeren dan moet zoo spoedig mogelijk, afgezien van an dere voorgenomen verbeteringen op de markt, in dit gemis van voldoende weegwerktuigen worden voorzien. Aldus het verzoek. Christlik Selskip. Hjir i_s, forearst mei in 10-tal leden, op- rjuchte in krite „Snits en kontreyen” fen it Chistlik Selskip for Fryske tael- en skriften- kennisse. It doel fen ’e krite is: de Fryske tael to bioefenjen, it ünderwiis to bifoarderjen en propaganda to meitsjen for de Fryske saek. O. m. scille ek de bigjinselbrieven fen ’e Jong Fryske Mienskip bispritsen wirde. Bistjürsleden binne: Dr. G. A. Wumkes, foar- sitter, J. Fennema, skriuwer, A. Osinga, pong- halder, A. C. Dijkstra en L. Westra, bysitters. Schipperswenschen. Het hoofdbestuur van- de schippersvereeni- ging „Schuttevaer" heeft aan den raad onzer gemeente verzocht, om, in verband met de re dactie van het desbetreffend reglement, de schippers van schepen, welke niet van de wa teren, wallen en kaden der gemeente gebruik maken, van de havengeldbelasting voortaan weder vrij te stellen. WOUDSEND, 25 Sept. De heer J. Zoethout, te Sloten, heeft voor de benoeming als tijde lijke onderwijzer aan de'Chr. school alhier, bedankt. willen fungeeren”. „Laten we hierover liever niet praten”, zei Werner. „In de huidige omstandigheden, nu juffrouw Buchwald in moeilijkheden verkeert, schijnt liet allerminst aan te bevelen, het con tract af te sluiten. De zaak verdient van alle kanten grondig te worden bekeken en het is mij niet anders dan aangenaam, dat ik als uw plaatsvervanger in staat zal zijn, mij in alle opzichten te oriënteéren. Wees er van verze kerd, dat het mijn ernstig streven zal zijn, u zoo goed mogelijk te vervangen, hoewel ik bij voorbaat overtuigd ben, dat mij dit slechts ten deele zal gelukken. Wees zoo vriendelijk, mijnheer Kersten, mij niet in de rede te vallen. Gij weet even goed als ik, dat ik nog slechts een beginner’ ben. Moeizaam zal ik den weg moeten zdèken, welke u met uwe'tneerdere er- jmeende Kersten; „verbranding yaring altijd, en qnmiddellijk duidelijk voor men’ zoo gemakkelijk niet kwijt, OOjSiCUStclclt *7 mvxoFzui hl iiira n 9 Ttr l-i n 4- „Ik zou je aanraden, de nieuwe projecten betreffende de Tlieresia-werken te laten liggen tot dat ik terug kom en de bedrijfsleiding ge heel over te laten aan den inspecteur Lenske, opdat je den noodigen tijd Zult vinden, om mijn werk over te nemen. Wij rijden nu naar Saarkirchen, waar ik je als mijn plaatsvervan ger moet voorstellen. Natuurlijk zal je lederen dag, op zijn minst genomen gedurende een uur. op het hoofdbüreau moeten zijn, om de uit gaande stukken te teekenen en beslissingen te nemen. Dora Buchwald is je dankbaar, dat je genegen bent-, mijn plaats in te nemen. Zij ziet zeef goed in, dat ik in het belang van mijn zoon verplicht ben met hem mede te reizen”. „U behoeft over dit alles niet verder uit De algemeene toestand. De druk der geallieerden op alle fronten houdt aan. In het Oosten hebben de Russen opnieuw een reeks infanterie aanvallen gedaan op het' front ten zuiden van de Pripet die geen resultaat van beteekenis hebben opgele verd. Met hulp van Duitsche troepen is dit front thans zoo versterkt, dat ook hier geen plotselinge doorbraakpoging meer resul taat schijnt te zullen brengen. Ook hier zullen de Russen hun toevlucht moeten namen tot den methodisehen aanval, zoo als die door de Duitschers tevergeefs werd gedaan op Verdun, en zooals deze thans door de geallieerden op het Westfront ondernomen wordt aan de Somme, waarvan het resultaat nog onzeker is. Dit methodisch offensief eischt de aanwezigheid van enorme muaitievoorraden en een enorm aantal kanonnen. Wanneer deze in voldoende mate aanwezig zjjn en dit me thodisch offensief op verschillende deelen der fronten tegen een aan menschen en materieel minder krachtigen tegenstander kan worden ondernomen, dan lijdt het geen twjjfel of op den duur moet dit ergens resultaat opleveren. Uit de gebeurtenissen, welke zich thans aan bet Oostelijk front afspelen moet men echter afleiden dat voor een dergelijk methodisch offensief de Russen nog niet voldoende mate riaal hebben. Qm toch in overeenstemming met de plannen der geallieerden den druk op den vjjand vol te houden hetgeen volstrekt noodig is, wil de Entente meester van het schaak bord big ven offert de Russische staf thans veel infanterie op. Men kan er echter op reke nen dat de Entente mogendheden bezig zijn Rusland vau het materieel voor een dergelgk methodisch offensief te voorzien, zoodat het meer dan ooit noodzakeljjk is voor de centra- len snel een grooten slag te slaan, daar zg vermoedelgk niet in staat zouden zijn lang het hoofd te bieden aan een dergelgk offen sief op twee fronten. De eenige beslissende actie welke den cen- tralen open staat schijnt wel een onderneming tor zee, waar zij bereid zouden moeten zijn allo kansen van den oorlog op één kaart te zetten en trachten de overmacht der Entente ter zee te breken. Bg den huidigen stand der krijgsbedrijven te land, waarbij ePDuitsch- land alles aan gelegen moet zijn om de aan voer vau Engeland en Amerika naar Frankrijk eff Rusland te belemmeren, moet deze poging voor mogelijk worden gehouden. In een der- gdijke actie zou, waar de Duitsche vloot, hoe goed ook geleid en hoe dapper ook vechtend, niet tegen de vloot van Engeland op kan, de Zeppelin een groote rol moeten spelen. Juist nu toonen de gebeurtenissen, echter aan dat ook tegen Zeppelins met succes kan worden opgetreden. Verloor do Duitsche lucht vloot een vorig maal bjj oen tocht boven En- De sleepbooten „Gouwzee" en „Lauwerzee", die Zaterdagnamiddag'halfvijf uit den Nieuwen Waterweg zijn vertrokken, elk met twee lich ters, op reis naar Londen, zijn des avonds half- negen zonder lichters te Hoek van Holland te ruggekeerd. De lichters zijn 4% mijl van het vuurschip „Maas” door de bemanning van een Duitsche duikboot niet bommen en handganaten tot zin ken gebracht. Wij vernemen, dat in zake het gebeurde mot de „Prins Hendrik” een ambtelgk onderzoek zal worden ingesteld. vindt U do grootst denkbare sorteering in Wij voeren die Artikelen als specialiteit en niet als bijzaak en daarom hebben wij ABONNBMBNTS-PRIJS Per jaar fl.50, franco per post f2.buitenland f5. Afiondarlijks nummen 3 cent. ADVBHTHNT1B-PBU3 1—5 regels 35 cent, elke regel moer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Ingeaonden Mededeelmgen 10 cent per regel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1