TROMP SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) e» WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Westerhofs Koffie. De Europeesehe Oorlog. 33e Jaargang. Woensdag 4 October 1916. RECLAMEKOLOM. Vrouwenregeering Chocolade, Suikerwerken, Banket, Cacao enz. enz. No, 1. Onze prijzen zijn naar kwaliteit 64 67^75 v-85 ets. per pond Briefkaarten. 15 parturen van 3 woord van dank*bp zjjn plaats XXVIII. ACHTSTE HOOFDSTUK. deze Griekenland. Nog -geen beslissend nieuws. Zeppeün-aanvai op Engeland. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben Zeppelins weder een aanval np Engeland ge daan. Over de schade wordt nog niets gemeld, doch wel berichten de Engelschen dat zij op nieuw een luchtschip hebbén neergeschoten. 8. 9, de Goorn. Harlingen. Amsterdam. Birdaard. 13. 14. ROMAN NAAR HET DUITSCH (Weiberregiment) van A. OSKAR KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling) (Nadruk verboden.) 11. - 12. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. maakt hen onrustig, zenuwachtig en tot ondoor dachte daden geneigd. Een dwaas was hij, dat hij zich hrer op de bank had neergezet en zich als een schooljon gen had verloren in dweeperijen! Hij hady een geweldigen honger t.i liet zijn etei) koud wor den. Werner sprong op en ging met haastige schreden huiswaarts, zonder zich verder om de natuurschoonheden te bekommeren. Juffrouw Wolf verontschuldigde zich, dat het eten mis schien niet zoo goed was als hij verwachtte, doch zij had niet geweten, wanneer hij thuis dacht te komen. Werner zei, dat het zijn eigen schuld was en dat het eten zeker nog wél te genieten zou zijn. Juffrouw Wfllf was over deze vriende lijke woofden echter heelemaal niet gesticht. Ze gaf zich de grootste moeite voor het koken en voor een goede leiding'van het huishouden, doch Werner begreep dat zoo niet; hij had waarschijnlijk geen verstand van huishoudelijke vaardigheid en bijgevolg ook weinig waardee- ring er voor/ Indien bergraad Spalding tot neg toe een autoriteit voor haar geweest was, dan was dit aanzien wel een beetje verminderd door de woorden van mevrouw Schottelius. Wie weet, hoe lang deze regeering hier nog duurde! Me vrouw Schottelius hield niets van den bergraad en zij was de tante van de eigenares, die hier onbeperkt als eene koningin hee-rschte. P. Groot J. de Jonge (2 stuks) Poortermans Geertje Pot 2 zonder adres. NOTA. Aan len hun naam briefkaarten te besloot men le en 2e prijs f 15 verdeelen tussohen de parturen 1 dat elke speler f 3.75 ontving. Hoewel deze wedstrijd niet uitging van het bestuur der kaatsvereeniging Sneek, is hier toch zeker een 1 men, over de gemeenten naar het 'zielental om te slaan, omdat men geen kans ziet een rege ling te 'maken, waarbij die kosten ten laste der gemeente worden gebracht, waar de artikelen worden geconsumeerd. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren Piccardt, van Beijma en De Hoop. BRITSWERD, 1 Oct. De kaatsvereeniging Britswerd—Wieuwerd hield héden een, wed strijd onder de leden, waaraan slechts door 8 parturen werd deelgenomen. De prijzen, die in luxe voorwerpen bestonden, werden behaald door R. Bakker en L. Riemersma van Brits werd (prijs) en O. Metzlar van Wieuwerd met A. de Vries van Britswerd (premie). IJLST, 30 Sept. Hedenmiddag omstreeks 2'/2 uur arriveerde de Commissaris der Konin gin van onze provincie alhier. Na ruim oen uur op het gemeentehuis ver toefd te hebben vertrok hjj weder per auto, IJLST, 30 Sept. Benoemd tot tijdelijk hoofd der school te Betterwird de heer T. E. Holtrop, alhier. BALK, 30 Sept. Benoemd tot onderwijzer aan de Nutsschool te Eindhoven de heer R. A. Overdiep, alhier. Na veertien dagen ging alles weer zijn ge wonen gang op het hoofd-bureau. Dagelijks kwam Werner op den bepaalden tijd naar Saar- kirchen en vond op de schrijftafel zoowel de klaargemaakte brieven als de rapporten der Voetbal. L.S.C.-Balgen Gaasterland 2-3. L S.C. heeft zich evenals de vorige week tegen Frisia, Zondag j.l. tegen do Belgen uit het kamp Gaasterland uitstekend geweerd. Dat kan bljjken uit do score 2-3 waarmee de Bel gen op ’t nippertje af de wedstrijd hebben ge wonnen. Vooral aan de achterhoede van L.S.C. is het te danken dat de stand zoo werd. S. Velleman en de Belg Gealdino hebben veel weten te redden. Ze haddén handen vol werk aan het vlugge spel van de Belgische voorspelers. Voor rust was de stand 2-1 Voor de betrekking van machinist bij de Sneeker Waterleiding hebben zich 490 sollici tanten aangemeld. Bovendien kwamen nog 10 sollicitaties te laat in. De uitslag van de gisteren gehouden ver kiezing van negen Gemachtigden van het Kies college der Ned. Herv. Gemeente alhier was dat de candidaten der Vrijzinnigen verkregen J. H. Bont 370, B. A. Kleinstra 373, H. Koopmans 372, K. Nauta 373, S. G. Ruiter 373, G. A. Djjkstra 372, C. Karstkarel 374; en de candidaten der Rechtzinnigen J. Bos 325, A. Brouwer 322, R. Brouwer 323, J. W. Deenik 323, B. Hofstee 332, L. Metz 325, B. S. Pjjlgroms 322. R. Tolsma 327, D. Nauta 323. Uitgebracht waren 710 st., van onwaarde 8 st., volstr. meerderheid 352 st. Gekozen zjjn alle candidaten der Vrijzinnigen terwijl herstemming moet plaats hebben tus- schen de hb. Bos, R.Brouwer, Hofstee en Metz Op de te Bolsward gehouden athletiek wedstrijden word de le prijs in de afdeeling polsstok hoogspringen gewonnen door den heer H. Ras alhier met een sprong van 3.20 M. De Distributiewet. In een te Leeuwarden, gehouden vergadering van de Vereeniging van burgemeesters en ge- meente-secretarissen in Friesland is een voor stel van den heer Piccardt aangenomen, om een commissie naar den minister af te vaar digen met het verzoek, om het 1/10 gedeelte der kosten, welke ten laste der gemeenten ko- Bij OOSTERDIJK, SNEEK vindt U de grootst denkbare sorteering in Wij voeren die Artikelen als specialiteit en niet als bijzaak en daarom hebben wij den Grootsten Omzet de Nieuwste Artikelen. Versche Waar Lage Prijzen. Beleefd aanbevelend. De algetneene bestand. W e s t e 1 ij k front. De Engelsche troepen hebben aan de Somme nog eenige vorderingen gemaakt en Eaucourt l’Abbaye veroverd. Het aantal gevangen genomen Duitschers nam in drie dag.en weder met 1500 toe. Een algemeens aanval op de Duitsche stellingen is echter nog niet weder ondernomen. O o s t e 1 ij k front. De Russen zijn in Ga- licië opnieuw tot het offensief overgegaan. Op enkele punten van het front, nl. bij Brody en aan de Zlota Lipa hadden zij succes en slaag den zij er.in de vijandelijke linies» terug te drukken, waarbij ongeveer 4500 gevangenen werden gemaakt. Dit zijn echter plaatselijke successen, die nog geen invloed op den alge- meenen toestand aan dit front hebben gehad. Daar de Duitschers melden, dat de vijand ook ten westen van Luck zijn artillerievuur weder tot groote hevigheid opvoert, zullen de Russen wel van plan zijn op he geheele front ten zui den van de Pripet het offensief te hernemen. Zoo zij er al niet in zouden slagen groote di recte resultaten te verkrijgen, hetgeen ove rigens nog niet zeker is dan zou dit offensief misschien toch ten gevolge ktinnen hebben dat de centralen genoodzaakt waren hun druk tegen de Roemeniërs te verminderen. Zooals nl. verwacht werd gaan deze hun nieuwen vijand krachtig te lijf. Dit was dan ook de actie die voor hen het gemakkelijkst en het meest vruchtbaar kon zijn. Het gemakkelijkst omdat het Roemeensche leger ten slotte maar 600.000 man' groot is, dat is verdeeld over een uitgestrekt grensgebied. Tegen’ dat leger een macht samen te trekken, die tot een vruchtbaar offensief tfver kon gaan, was natuurlijk gemak kelijker dan een onderneming op een der an dere fronten. Het Jneest vruchtbaar kon deze actie zijn, omdat de verbinding der centralen met den Balkan door het ingrijpen van Roe menië zeer ernstig bedreigd wordt, welke be dreiging afleen verminderd kan worden door een snelle vernietiging van de Roemeensche legermacht. Daarom werd generaal Mackensen belast met een inval in .de Dobroedsja, welke als eer ste doel moest hebben de vermeestering van de spoorlijn Cernavoda—Constantsja. Dit of fensief heeft eenige vrucht gedragen, maar is in zijn hoofddoel mislukt de bedoelde lijn bleef in het bezit der Roemenen. Tegelijkertijd en vermoedelijk daarmede sa menhangend. uitte zich een offensieve bewe ging der éentralen op het front in Zevenburgen. Daar namen de Duitsche troepen de Vulkanpas. Doch de Roemenen begonnen hier een tegen offensief én hernamen deze pas. Toen meldden de Duitsche legefberichten dat bij Hermann- stadt gevochten werd. Na vijf dagen van strijd is het hun thans gelukt de daar staande Roe meensche afdeeïingen, die door de Roode To renpas waren opgerukt, te verslaan en te om vatten. Dit laatste gelukte hun doordat zij deze Roode Toren-pds wisten te veroveren. De Roemenen waren dus van hun terug- tochtsweg afgesneden en werden in het ge bergte gedreven. Daarheen konden zij. hun trein niet medenemen, zoodat 300 wagons munitie en levensmiddelen, 70 auto’s. 13 kanonnen in handen der centralen vielen. Bovendien maak ten zij 3000 gevangenen. Hier hebben de centralen dus een succes be haald. De beteekenis van dit succes is nu nog niet te beoordeelen. De buit is- niet >van dien aard dat men kan zeggen, dat hier een beslis sende slag is geleverd. Daar echter de Roode Toren-pas door deze manoeuvre, in het bezit der centralen is geraakt, staan zij hier op Roe- meensch gebied. Wanneer zij hier een zeer sterke legermacht ter beschikking hadden, zou den zij een poging tot doorbraak van de Roe meensche linies kunnen ondernemen, welke, indien zij gelukte, zeer treurige gevolgen voor de Roemeensche legers, welke westelijk van het doorbraakpunt opereeren, zoude hebben.- Het is echter nog niet zeker, of de centralen daarvoor over de noodige troepen beschikken. Niet alleen worden de meeste van hun troepen thans vastgehouden door de Russen, maar ook de Roemenen hebben het gevaar van een ver der oprukken, der cen(ralen op Roemeensch grondgebied beseft en vallen de in Zevenbur gen optredende legers van uit het Oosten>aan. Óp- enkele punten hebben de Duitschers reeds moeten wijken en zullen zij waarschijnlijk ver sterkingen moeten aanvoeren. Tegen deze bedreiging zullen zij dus eerst front moeten maken voor zij aan een groote actie in Zuidelijke richting kunnen denken. Hier door ook zullen de Roemenen in staat zijn re serves naar de streek van de Roode Toren-pas te voeren en zich een verdedigingsfront in te richten. De Russen zullen daarbij de Roemenen moeten helpen en zullen dat ook wel doen, daar voor is hun belang -bij den toegangsweg tot den Balkan groot genoeg. Welk gewicht dè Duitschers aan de actie tegen Roemenië hechten, kan men afleiden uit het feit, dat de beste generaals hier strijden. In de Dobroedsja voert von Mackensen- het bevel, in Zevenburgen schijnt generaal von Falkenhayn, de pas aïgetreden chef van den grooten staf, het bevel te hebben. De Roeme nen schijnen echter eveneens onder bekwame leiding te staan. Zij strijden dapper, dat melden ook de Duitschers. en blijkt uit het feit, dat de Roemeensche afdeeïingen bij Hermannstadt stand hielden nog 4 dagen nadat de Roode Toren-pas in hun rug door de Duitschers was bezet. voor de zeer welwillende medewerking zijner zijds en tevens aan allen die hebben bijgedra gen tot het welslagen van dezen interessanten wedstrijd, die, wat spelkwaliteit betrof, op hoog peil stond en dikwjjls zeer spannende momen ten gaf. Daar schoven de omstandigheden hem weer een stuk voorwaarts in een richting, die hij, voorloopig althans, nog in het geheel niet over zien kon. Tot nu toe was hij weinig met Dora persoonlijk in aanraking gekomen; dikwijls ging er een week of langer overheen, dat hij haar niet zag. Van nu af aan zou hij haar dagelijks zien. Onder andere omstandigheden zou dat inderdaad heerlijk geweest zijn. Onwillekeurig zouden ze nu vertrouwelijker met elkaar wor den. Hij wist uit ervaring, hoe de vormelijk heid er afgaat bij een dagelijkschen omgang met personen. Voor hem werd het gevaar nu belangrijk grooter, te verraden, wat er in hem omging. Hij zou zich natuurlijk in acht nemen, zoo veel hij kon. Maar door een toeval zouden mis schien zijn gevoelens verraden kunnen wor den en dan zou een onherstelbaar kwaad ge schied zijn; nimmer zou hij zoo iets ongedaan kunnerl maken. Dan zou ook hij op een goeden dag ^eggestuurd worden als de afgewezen, ihdritagerige minnaar; hij zou tegen zijn wil wegiaan, belachelijk in aller oog, zelfs van degenen, die hem genegen waren, zooals Ker sten en Klinter. Misschien was het wel het Jf>este,-dat hij uit zichzelf ging, zonder zich ver- de afzenders wordt aanfevo- en adres óp de brieven en vermelden, opdat deze bij on- bestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. Huisduinen. Haarlem. Koog aan de Zaan. Herbaijum. Workum. Leeuwarden. verschillende werken. De Buchwald-werken waren in een stadium van groote ontwikkeling en gingen geweldig vooruit. Bij alle bedrijfs leiders was een groote neiging tot uitbreiding en vergrooting van de werken. Dat vereischte middelen en, daar er zooveel nieuws uitgevoerd werd, was er ontzaglijk veel geld noodig. Het was van het grootste belang, deze ontwikkeling niet te overhaast te doen plaats vinden, doch hier en daar te matigen en zoodoende een ge- zonderen en meer regelmatigen gang van za ken te bevorderen, ’t Ging alles om belangrijke, doch zeer kostbare aangelegenheden en steeds weer moest Werner Dora uitvoerig uitlegging geven en er haar op wijzen, dat een forceeren. ook wat de uitgaven betrof, niet wenschelijk was. Dora zag .dat heel goed in; ze vond alle maatregelen die Werner nam, goed; deze had zijn eigen hervormingen op het Theresiawerk opgeschort. Er waren wellicht gewichtiger za ken te doen, vooral bij de kolenmijnen. Men moest het niet alleen zoo ver zien te brengen, dat er genoeg kolen gewonnen werden voor eigen gebruik, doch het was wenschelijk, dat er door den verkoop van kolen kapitaal in kwam. Dora was altijd van drie tot vier uur in haar kamer te vinden en zat aan de schrijftafel, waarboven het portret van haar vader hing. Werner had zooeven zijn betoog tegen Dora geëindigd en na eenig nadenken sprak deze: „Ik begrijp, dat we een deel van de plannen moeten laten liggen en al onze krachten moe ten aanwenden, om nieuwe kolenvelden te ver krijgen. Ook’mijn eigen plannen moet ik laten liggen. Ik weet niet, of geheimraad Kersten er al met u over gesproken heeft: Ik had het plan, een opleidingschool voor meisjes op te richten, waar voornamelijk naaien en huishou- raden te hebben: als het proefjaar om was, zou hij de Buchwald-werken kunnen verlaten en was dan weer een vrij man. Dan zou hij misschien naar Dora's hand kun nen dingen, dan zou hij onder gansch andere omstandigheden voor haar staan om haar van zijn liefde te vertellen. Dan was hij met meer de van haar afhankelijke ondergeschikte, die de bespottelijke gedachte had gekoesterd, zijn meesteres te willen huwen, om zich in „het warme nest” te kunnen neerzetten. Wanneer geheimraad Kersten niet de groe ven van mevrouw Glover gepacht had, had. Werner dit kunnen doen. Dan zou hij een voor wendsel gehad hebben, om, na zijn proefjaar, in Dasburg en in Dora’s nabijheid te blijven; dan zou hij voorzichtig, als onafhankelijk man kun nen beproeven, Dora voor zich te winnen. Doch waarschijnlijk zou men het hem zeer kwalijk némen, als hij na afloop van het eerste jaar weer wegging en zich als zelfstandig man in den omtrek vestigde. Kersten zou dat zeker kwalijk nemen, en Dora waarschijnlijk ook. En zou hij dan zeker zijn, dat Dora hem niet af wees? Was hij er zoo van overtuigd, dat Dora meer voor hem gevoelde, dan voor alle mannen die naar hare hand gedongen hadden? Hoe stond zij bijvoorbeeld tegenover Lothar Ker sten, die ongehuwd was en die ze vanaf haar jeugd kende? Deze kon haar meer onbevangen tegemoet treden dan elke andere man en had daarbij nog het voordeel, dat hij de zoon was vaft geheimraad Kersten, den man( die niet alleen de plaats van algeheel leider, doch ook eenigszins die van een vader van Dora had ingenomen. Af wachten! af wachten! Doch menschen met hartstochtelijke gevoelens, al houden slechts hooge vereering voor een vrouw in, zijn zeer ongedtjldig en het moeten wachten De Zondag j.l. alhier gehouden Kaatswed strijd uitgeschreven door eenige kaatsliafheb- bers met goedkeuring van het 'bestuur der kaatsvereeniging „Sneek” kan uitstekend ge slaagd genoemd worden. 15 parturen van 3 namen er aan deel. De lijst zag er als volgt uit. A. Rienstra, J. Vollema. W. Piersma. J. de Jong, P. Haga, J. Renema. J. Hoekstra, Bozum, L. Rosier, B.Poiesz. J. de Jong, I. Langius, Th, Hiemstra. J. de Vries, P. Jelte.ma, Tims. J. Velleman H. Risselada, J. v.d. Zee, S. Oppenhuizon. B. Wierenga, Bozum, J. Ringma, P. de Vries. G. Zwaagstra,K. J eltema, J. van Gorkum. H. de Jong, L. Altenburg, Tirns, IJde van Dijk. L. Ringnia, G. de Haan, H. Hofmeester. R. Karsten, A. Ferwerda, L. D’ Heer. K. Faber, IJsbrechtum, S. Broodwinner J. Meester, Leeuwarden. A. Decastieau, W. Jillings, G. v.d. Werf. A. Jonkmans, J. Jeltema, G v.d. Horst. 15. J. Jillings, W. Steegstra, J. Kuipers. x In de eerste omloop vielen af (Je nummers 2, 4, 6, 7, 9, 11, 14. No. 15 bleef staan en moest het.in de 2e omloop afleggen tegen No. 1 Rienstra c.s. Eveneens verloren hier de vol gende No.’s de partp 3, 8, 13. In laatst ge noemd partuur zat de Bélg Decastieau. Partuur 5 moest hot in de 3e omloop af leggen tegen No. 1 terwijl 10 het verloor tegen 12 zoodat de 2 cadeaux van elk f 3.— werden gewonnen door No. 5 en 10. Tot een volledigén uitslag kwam het echter niet. Toen de kamp om le en 2e prjjs gaande was, en het reeds tot 5 eersten gelijk was ge komen overviel de spelers de duisternis en en f 7.50 te en 12, zoo- Lijst van de aan dit kantoor ter post be zorgde brieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand Sept, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. B’i n n e n 1 a n d. Brieven. Catharina Boekel J. Dumans C. Honig Albert v. d. Veer Mej. H. v. d. Werf M. Zijlstra LEMMER. 29 Sept. Uitslag der verkiezing van 2 leden in het bestuur van den Veenpolder van; Echten: H. van Eijck, Echten. 338; J. H, Slump. Echten. 301; R. Hofstee, Oosterzee, 228 stemmen. Gekozen de heeren H. P. van Eijck en J. H. Slump te Echten. WORKUM, 30 Sep.t Voor het le proponents examen aan het seminarium der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit is geslaagd de heer J. IJntema, van hier. TERHORNE, 2 Oct. Benoemd tot tgdeljjk onderwijzer alhier de heer K. Dijksti# te Ak- krum terwijl aan de heer E. Wind alhier eer vol ontslag als onderwgzer is verleend. OPPENHUIZEN, 2 Oct. Geslaagd voor akte wiskunde, lager onderwjjs, de heer J. Keulen, van hier, thans milicien-sergeant te Amersfoort. Voor de Leeuwarder Rechtbank heeft te recht gestaan mr. S. B advocaat en notaris aldaar wegens overtreding der belastingwet (verkeerde aangifte). Eisch f 3000 boete of 3 maanden hechtenis. Naar de „Tel.” verneemt, wordt op last van den officier van justitie te Amsterdam een strafvervolging ingesteld tegen de redactie van de „Tribune”, wegens beleediging van Prins Hendrik in een artikel over den aankoop van een bosch op de Veluwe in de „Tribune” van 12 September. De Duitsche regeering heeft het verbod van de houtvaart op Dolfzjjl opgeheven. Men ver wacht binnenkort weer Duitsche houtschepen uit de Oostzee. Aanfok van varkens. Waar het in het belang der volksvoeding is, dat de aanfok van varkens geregeld voortgang heeft en ook de mesterij zonder stoornis wordt beoefend, wordt aan de belanghebbenden me degedeeld, dat wekelijks voor binnenlandsch verbruik benoodigd zijn tusschen 10.000 en 13.000 varkens, welke op te verstrekken op dracht geregeld zullen worden aangekocht, tegen een prijs, gesteld op de prijsbasis van f 1.20 per K.G. slachtgewicht, in ieder geval op een prijsbasis, die in overeenstemming is met den maisprijs. Een drama. Vrijdagmiddag 2 uur heeft zich te Hasselt een ernstig drama afgespeeld. Schipper v. d. B.. dié met zijn vaartuig een Rijnaak in Hasselt lag, kreeg in het café Gloerig ruzie met zijn knecht v. d. H. De laatste trok een revolver en schoot v. d, B. dood; hierna richtte hij het wapen op zichzelf en maakte met een schot een eind aan zijn leven. Toen de veldwachter v. d. B. uit Hasselt de revolver wilde ontladen ging deze af en werd een der omstanders doodelijk getroffen. Hij is reeds overleden. De juistitie uit Zwolle heeft zich omniddellijk per auto naar Hasselt begeven. De burge meester der gemeente, die toevallig te Zwolle was, is ook per auto derwaarts vertrokken. De bij ongeluk gedoode arbeider is de 65-ja- rige R. Hoogenkamp. Omtrent den moord zelf verneemt het H b 1. nog het volgende: Van der Beid, schipper op de 670 tons Rijn aak „Mülheim a. d. Ruhr”, thuis behoorende te Kampen, bevond zich met zijn knecht Van der Heuvel in het café van J. Goerig. De baas zei tot den knecht: „Dat is je laatste glaasje bier!” „Dat zal wel niet!” was het schertsende ant woord. Plotseling trok de knecht een revolver eir schoot zijn patroon door het hoofd. Na nog twee schoten op het publiek gelost te hebben, schoot hij zichzelf door den slaap. Beiden wa ren direct dood. Van der Beid laat een jonge vrouw met vier kleine kinderen achter. v den zou worden onderwezen. Het is ontstel lend, zoo weinig als de jonge meisjes bij haar trouwen van het huishouden afweten. Al heel jong gaan ze naar fabrieken en als ze trouwen, weten ze nauwelijks, hoe ze soep moeten koken; van inkoopen en huishouden hebben ze geen begrip en evenmin, hoe ze hun man het thuis- zijn behaaglijk moeten maken en hun kinderen moeten opvoeden. Deze opvoedingsinrichting voor meisjes heeft mij zeer na aan het hart gelegen, doch natuurlijk zal ik nu vooreerst de plannen daartoe maar opgeven’’. „Vergeef me”, zei Werner, „maar ik geloof niet, dat u dit behoeft op te geven. Mijnheer Kersten heeft mij twee maanden geleden reeds iets van uw voornemen verteld, en ik ver wachtte eigenlijk al eenigen tijd de een of an dere opdracht daaromtrent. Uw plan is zeer gemakkelijk ten uitvoer te brengen. We hebben een kinderbewaarplaats. waar de vrouwen, die in de fabieken werken, hun kinderen heen kun nen brengen. Hierbij is plaats genoeg om de school te bouwen. De kosten zijn werk^ijk, in vergelijking met wat er bereikt kan en zal worden, gering te noemen. Ik had onzen archi tect reeds opgegeven, alvast eens eenige schetsen en een kostenberekening te maken en we hebben kunnen vaststellen, dat we er met honderdduizend mark ruimschoots komen. Deze uitgaaf voor sociale doeleinden is niet te hoog en kan zonder bedenking worden gedaan. Er is slechts een bevel van u noodig en de huis houdschool kan nog dezen winter in werking treden”. Dora scheen aangenaam verrast; haar ge zicht straalde weer. Een betooverend lachje gaf het een aanvalligheid en bekoring, die Wer ner meer nog dan vroeger verrukte. Ze reikte hem haar hand en drukte krachtig de zijne. SKordt vervolid. 10. Verkiezing Gemachtigden Kiescollege N. Herv> Gem. NIEUWE SNEEKER COURANT &IIEX KAATSEN. Postkantoor Sneek. Ovartredlng belastingwet. Beleediglng van den Prins. De houtwaar! op Delfzijl.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1