Westerhofs Koffie. r. „Het blauwe wonder SNEEKER COURANT (67ste Jaar gang) en WYMBRITSERADEEL (14* Jaargang) MEUBELFABRIEK NEDERLAND TROMP, Sneek. Zaterdag 7 October 1916. 33e Jaargang. No. 2. RECLAMEKOLOM. 3 cents SIGHAft. Nieuwstijdingen. naar k m Onze prijzen zijn kwaliteit 64 - 67—75 - 85 ets. per pond Vrouwenregeerirg L R J. A. HUIZINGA, Groningen. VERHUIZINGEN. 5. .1- 8, ANNEX is de naam van onze nieuwste Beleefd aanbevelend n- 1- 15 L. Ct. if- XIX. verlegen Wordt vervolgd. 6- schikking”. Vijf minuten later stond de' auto 0 4) er ts. a- rk ir. 118 dl d. nn te met ge- r j. Ie Telefoon 118. 31 Be rn 15 3 2 12 >0 2 a. rt 1- at s- t. t. t. t. ROMAN NAAR HET D UI T S C H (Weiberregiment) van A. OSKAR KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling) (Nadruk verboden.) Het model is middelmatig. Het dek is prachtig. De brand is zeer goed. De kwaliteit is uitmuntend. De benzine-nood. Het gebrek aan benzine begint steeds nij pender te worden. Er zijn nu reeds verschil lende bedrijven en particulieren, die de benoo- digde hoeveelheid voor bedrijf of auto niet meer kunnen krijgen, zoo schrijft de T e 1. Deze ben- zine-schaarschte komt niet voort uit inbeslag nemingen door de militaire autoriteiten, zoo- als eenigen tijd geleden verkeerdelijk werd ge- Een oorlogsfilm. In een der bioscopen te Den Haag werd voor een aantal genoodigden vertoond de oorlogs film, met toestemming van de Engelsche regee ring vervaardigd, op een deel van het oorlogs terren! aan de Somme. Tot de aanwezigen behoorden o. a. de ge zanten van Roemenië en Japan, de ministers van Oorlog en Marine, generaal Snijders met links van den weg, gemakkelijk naar het oude stedeke toe. Niet heel ver meer van de hun zoo bekende huizen, die daar in,een hoek aan de zee bij elkaar staan, zei de zoon eensklaps: „Vader! daar komt een motorfiets aan”. Van Meekeren Sr. had niet het minste sig naal gehoord. Hij keek verschrikt om, merkte nog. dat zijn jongen zich in de berm liet neer vallen en werd op hetzelfde oogenblik door den motor, die hen van achteren inhaalde en tusschen de. beide fietsen door had willen stui ven, tegen'den grond gesmakt. De aannemer schuurde met zijn gezicht over den weg en werd, dermate toegetakeld, dat hij een week het bed heeft moeten houden. Voor het veroorzaken *an lichamelijk letsel door schuld, gepleegd onder Hindeloopen, heeft M. de W„ 41 jaar, koopman te St. Nicolaasga, zich te verantwoorden, doch hij is niet ver schenen. Uit het getuigenverhoor blijkt,'dat beklaagde onvoorzichtig snel heeft gereden en hoogstens eenmaal een signaal heeft laten hooren. De subst.-officier is van oordeel,- de De VV. zich bovendien aan^overtreding der Motor- en Rijwielwet heeft schuldig gemaakt. Hij- moet gewoon zijn, zoo onvoorzichtig te rijden. Eisch: 14 dagen hechteqis en ontzegging van het recht tot berijding van een motorrijtuig' voor den tijd van 1 jaar. den. Hij zette zich naast Dora in de auto en beval den chauffeur, naar het Theresia-werk te rijden. Zonder een woord te spreken, zat hij naast Dora. Voor de poort van het werk steeg hij uit, boog voor Dora en wilde heengaan. Dora aar zelde een oogenblik, reikte hem dan echter de hand en zei: „Het blijft dus afgesproken: mor gen beginnen ze en maken het met den groot- sten spoed af. U wilt me wel meedeelen, wan neer u denkt, dat het geheel klaar kan zijn. Onderwijl kan ik zorgen voor het aanwerven van leerkrachten". Ze knikte hem nog eens toe en dan reed haar auto snel heen. Werner ging naar zijn kantoor, gooide de rol teekeningen op de. tafel en zette zich op ^chrijfstoel met het gevoel van iemand, die door een zware» slag getroffen is. „Lomp en ontactvol! lomp en ontactvol!” sprak een stem van binnen. Had hij niet precies gedaan als zijn beroemde voorganger? Op een domme, tactlooze manier had hij zich opgedron gen aan zijn meesteres, op een wijze, die hem diep moest doen dalen in de oogen van dit wan trouwige meisje. Alle goede voornemens, alle plannen, alle vaste besluiten, ze waren in één moment weggevaagd als kaf voor den wind. Het was een regelrechte liefdesverklaring, die hij met die paar woorden tegen het kleine meisje, aan Dora bad'gedaan. Ja. als hij een vrij man geweest was en Dora niet zijn meesteres, niet de rijke erf dochter! Dan was zijn opmerking niet zoo heel erg geweest, dan was ze misschien een echte waagsprong geweest, zooals geoorloofd is in de liefde en waarvan de vrouwen juist wel houden. Het was nu echter een formeele ver klaring geweest op het ongelukkigste oogenblik en op de slechtste plaats. van verlegenheid en schelmschheid was nog bekoorlijker dan voorheen. Ook Werner had. zich tot het kind overgebo gen en knielde naast Dora. „Weet je, wie ik ben?” vroeg Werner. „U bent de Bergraad”, zei Marietje. „Zoo, ken je mij zoo goed?” zei Werner ver rast. „Ja, u rijdt altijd in de tauto”, antwoordde het kind. „En wie ben ik dan?” vroeg Dora. Marietje lachte schelmsch en hief haar kleine gewerkt, nietwaar?” vroeg Dora nog eens. .dikke handje op, wees niet- met den wijsvinger doch met haar middenvinger eerst naar Dora en dan naar Werner en zei: „U bent de vrouw van den Bergraad”. Het volgend oogenblik gebeurde er iets, tegen Werners wil, als een natuurverschijnsel. Wer ner hoorde een stem en wel de' zijne, en deze stem sprak: „Ach nee, kindjelief, zoo’n hemel op aarde is mij-'niet beschoren!” Nauwelijks had hij deze woorden gespro ken, of hij hoorde een geweldig ruischen in zijn ooren en hij had het gevoel, alsof hij zich zelf voor het hoofd moest slaan of in een of ander muizengat zien weg te, kruipen. Maar het was te laat. Hij had deze onzinnige woor den gesproken. Hij had gesproken Neen, hij niet, doch een ander, een tweede ik, een dwaas, die lomp en onvoorzichtig alle zelfopgebouwde muren omvertrok, alle plan nen vernielde en een onhoudbare, ondragelijke positie had geschapen. Dora richtte zich op. Haar gezicht was vuur rood. „Ga nu maar weer met de anderen spe len”, zei ze tegen het meisje. Ze ging naar de poort en steeg in de auto, terwijl Werner zwijgend en geheel van zijn stuk volgde. Hij voelde, dat hij afwisselend rood en bleek werd over zijn ontactvol optre- OOSTERDIJK. Telef. No. 208. onderscheidene officieren van het algemeen hoofdkwartier, en vele andere militaire autori teiten. „Ik dank u,” zei ze, „ik dank u hartelijk, dat u zoo’n belang in mijn plannen hebt gesteld. Ik weet, hoe u overkropt zit met werk en toch hebt u nog tijd gevonden, om u met mijn aan gelegenheden te bemoeien. U hebt me een groot genoegen gedaan. Hoe hebt u zich den aan bouw bij de bewaarschool gedacht?” „Dat zou ik u eigenlijk het beste op de plaats zelf kunnen uitleggen. U behoeft maar te zeg gen, wanneer u het terrein wilt bezoeken. Ik zal er dan zijn met de schetsen en kan ze n daar toelichten”. „Ja, waarom eigenlijk te dralen?” meende Dora. „Komt het uit met uw tijd, dat we er nu heengaan?” „Natuurlijk”, antwoordde Werner. Dora schelde en beval den kantoorknecht haar auto voor te doen komen. „Wilt u mij een oogenblik verontschuldigen?” vroeg Werner. „Ik moet een paar spoedstukken onderteekenen en ben dan geheel tot uw be- NIEUWE SNEEKER COURANT Het „strunen” verdedigd. Als de jonge dochters van L. Vellinga te Gie- kerk bezoek van haar vrijers hadden, waren er ook „struners om ;e glêzen”. Dat begon de meisjes en ook haar ouders te vervelen. Men verzocht veldwachter'Stuveling eens wacht te houden. Deze was dén menschen daarin' gaarne ter wille en bevond zich in den nacht van 25 op 26 Juni op zijn post. Hij heeft toen drie jon gens op het goed afgesloten erf geattrapeerd, nl. den 20-jarigen A. D„ den 19-jarigen J. B. en den 17-jarigen R. K„ de eerste en de derde van boerenbedrijf, de tweede smidsknecht. Voor erfvredebreuk staat het drietal terecht. Zij geven toe, op het erf te zijn geweest. De subst.-officier zal ditmaal nog geen stren ge straf vragen. Eisch: ieder f 10 boete, voor D. en B. te vervangen door 10 dagen hechtenis, voor K. door 1 maand tuchtschool. De raadsman van den minderjarige, mr. van Appeldoorn te Leeuwarden, brengt onder de aandacht, dat het „strunen” een gebruik in Friesland is, waar niemand kwaad in ziet. Hij leest een passage uit een van Waling Dijkstra’s werken aangaande deze jongensliefhebberij voor. De veldwachter heeft de zaak erg over dreven en had eigenlijk op de bank der be schuldigden moeten zitten, omdat hij. de jongens met een stok tegen het hoofd heeft geslagen. Pleiter dringt er op aan, dat de rechtbank de knapen zal vrijspreken, omdat zij met- het be treden van'het erf geen misdadig doel hebben gehad, en daar evenmin waren in den tijd, voor de nachtrust bestemd. Het zou hem spijten, als een zoo oud en bekend Friesch gebruik nu ook al tot misdrijf werd gestempeld. Alle kleur zou op die manier aan het leven worden ontnomen. De subst.-officier is het niet met den verde diger eens. Waarom zou deze Velinga niet mo gen wordey beschermd, als hij dat. vraagt. Hij is toch niet dadelijk naar de politie gêloopen eri ongetwijfeld heeft men hier met een misdrijf tegen de openbare orde te doen. Volgt dupliek van den raadsman. meld, maar is eenvoudig het gevolg van het vasthouden der benzineschepen door Engeland. Zoo waren er twee schepen voor de „Ko ninklijke” en één voor de „Automaat" onder weg, die nog steeds worden opgehouden. Het motief voor deze handelwijze vindt de Engelsche regeering in het meerdere benzine verbruik in ons land gedurende 1916. Hieruit zou dan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat er benzine het land uitgaat en"wel naar Duitschland. Het spionnagegeval te Rotterdam. Over den heer Vollrath, oud-gezagvoerder der HamburgAmerika-lijn, die, verdacht van spionnage, te Rotterdam gearresteerd is, ver neemt de Tel. nog het volgende: Zijn correspondentiebureau voor het „Ham burger Fremdenblatt” bestond reeds sedert ’t begin van den oorlog. Met toestemming van de Nederlandsche regeering kon de heer Voll rath dag en nacht telefoneeren met Wezel. Er is zelfs een tijd geweest, dat de telefoon van den heer Vollrath voortdurend verbonden stond met Wezel. Later is de permissie, om 's nachts te telefoneeren, na een klacht, ingekomen bij de Rotterdamsche politie, ingetrokken. Daarna sprak de heer Vollrath alleen overdag Duitschland. Deze telefoon-gesprekken schiedden volgens een code-systeem. Woensdagmiddag te 12 uur bevonden de 6 verdachten die in verband met het spionnage geval werden gearresteerd, zich nog aan het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven. Er was nog niets beslist over hun overbren ging naar het huis van bewaring. Maatschappij van Nijverheid Het hoofdbestuur der Maatschappij vau Nij verheid heeft aan de departementen verzeeht de volgende vragen te bespreken inzake eco nomische voorbereiding: 1. Is u van meening, dat nu reeds voor bereidende stappen dienen te worden gedaan om gereed te zjjn, indien na den oorlog ge wijzigde economische verboudirg>-n den bloei van takken onzer npverheid bedreigen of uit voer van ngverheidsproducten bemoeilijkt n 2. Zoo ja, moeten eventueel te treffen maat regelen dan doer de overheid worden geno- nnni of by voorkeur door particuliere lichamen En betreffende do fjjdregelmg 1. Zjjn de ervaringen in uw kring met den zomertijd gunstig? 2. Wenscht men in uw kring, dat, zoo de omstandigheden het veroorloven, de maatregel herhaald worde ?J 3. Wenscht men afgescheiden vau den zomertijd na’ den oorlog invoering van a. den Midden-Europeeschen tyd? b. den Greenwich-tjjd, met een vervroeging met één uur van ulle openbaar dagwerk Goedkoop* auto**. Ford, da schatrijke Amerikaan, die er niet in geslaagd is, op zgn expeditie naar de oude wereld, Europa van de oorlogsdwaasheden te bekeerer, verstaat het beter de wereld met zijn goedkoope automobielen te veroveren. Ford heeft absoluut geweigerd zijn fabrie ken voor de fabricage van ammunitie te be- s-temmen. Hy maakt goedkoop» auto’s en an ders niet. En hoe sne] zoo’n auto gemaakt wordt, daar staat men verstomd van. Bezoekers der fabriek griften onlangs by het binnenkomen hun naam op een onderdeel van een te maken auto on toen zy de fabriek be zichtigd hadden en wilden heengaan, zagen zij de auto reeds kant en klaar met hun naam op- het bedoeld onderdeel. Elk etmaal leveren de Fordfabrieken dan ook 1400 auto’s af. Kort geleden kocht Ford voor niet minder dan 81 millioen gulden aan rubber, die hij in de eerste anderhalf jaar noodig zal hebben voor de bandon zijner auto’s. Vrijzinnige Zondagsscholen. Woensdag vergaderde te Leeuwarden de Vereeniging van Vrijzinnige Zondagsscholen in Friesland. Vertegenwoordigd waren pl. m. 20 scholen. Nadat Psalm 73 13 gezongen was, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De portefeuille-commissie bracht verslag' uit bij monde van ds. Van Iterson. Mej. Beucker An- dreae werd als lid dier commissie herbenoemd. Als haar tijdelijke plaatsvervangster werd aan gewezen mej. Ebmeijer. De rekening en ver antwoording werd nagezien en in orde bevon den. De tentoongestelde platen' en boeken, die be trekking hebben op het Zondagsschool-onder- wijs, trokken algemeen de aandacht en menig een vond er wel iets bij, geschikt om voor zich zelf aan te schaffen. Na deputize hield ds. C. Nijdam, van Veen wouden. een verhandeling over Thomas a Kempis. De vergadering genoot zeer van deze lezing. Najaarskeuring Friesch Rundvee-Stamboek. Er was voor bovengenoemde keuring te Leeuwarden een zeer groot aantal prachtdie- ren aangeboden, een getal, dat tot nu to.e zel den is overtroffèn. O. a. werden de volgende bekroningen tóegekend: Stieren, geboren na 3.1 Oct. 1912 en vóór 1 Nov. 1913. Ie prijs Pel Albert I, van J. E. Dijk stra te Workum. Stieren, geboren na 31 Oct. 1914 en vóór 15 Febr. 1915 (bekende afstamming). Ie prijs Jan XX, van J. S. v. d. Wonde te Deersum: 2e prijs Roland II, van de firma Schaap, Deersum. Stieren, geboren na 14 Febr. en vóór 1 Nov. 1915 (met bekende afstamming). 2e prijs Per manent II, van J. S. Haagsma te Workum; 3e prijs Verwachting, van G. J. Eizenga en J. Speerstra te IJsbrechtum: Klaas 111. van R. D. -Algera te Gaastmeer. Stierkalveren, geboren na 31 Oct. 1915 en vóór 1 Jan. 1916. Ie prijs Meine, van T. P. Hoekstra te Loënga; 2e prijs Jan XXVI, van J. S. v. d. Wonde te Deersum. Stierkalveren, geboren in Januari 1916. 2e prijs Jan XXVIII, van J. S. v. d. Woude te Deersum: Pel Daisy XIII. van H. v. d. Hoek, Hommerts. Stierkalveren, geboren 1 14 Februari 1916. Bekroond werden met 3e prijs Simon Driel- ster, van P. U. Hulstra te Scharnegoutuni én Piet van H. R. Jonkmans te IJtens. Stierkalveren, geboren 1529 Februari 1916. Bekroond werden met 3e prijs Jan XXX, van J. S. v. d. Wonde te Deersum. verkocht voor f 4000. Stierkalveren geboren 1-15 Maart 1916. Bekroond werd met 2e prijs Augusta’s Ver wachting, van S. A. v. d. Hem te Terzool 3e prijs Hertog van G. F. Tijmstra te Wompiels. Inzendingen van Fokkers. Bekroond wer den piet :2e prijs de inzending van de firma Schaap te Deersum 3e prijs de inzending van B. W. Okma te IJpecolsga. Koekalveren bij tweetallen, geboren na October 1915 en vóór 1 Februari 1916. kroond werden met le prijs Sjoerdje Adema en lebeltje Adema, van P. IJ. v. d. Valk t,e. Gasterend 2e prijs Sibbeltje IX en Sjouke II. van T. P. Hoekstra te Loënga. vijl minuten later stond de' auto voor de deur; even daarna was Werner klaar niet zijn handteekeningen en steeg hij met Dora in. „Naar het Theresiawerk”, beval hij den chauffeur. „Ik heb de schetsen op mijn bureau liggen. ik zal ze gauw even halen en dan kun- Ten overstaan van notaris R. Gerben- sma alhier had in de Stadsherberg van Ozinga alhier de finale verkooping plaats in 18 per- ceeleti van de sate en landen „De Dageraad”, gelegen tusschen den Rijksstraatweg en het vaarwater de Wijnierts, onder Jutrijp, kadas traal groot 44.83 H.A. (122 pd.m.), in huur tot 5. Maart en 12 Mei 1917 bij den heer S. J. Leen- stra. In koop werden toegewezen de perceelèn I tot en met VI, en IX tot en met XIV, te zamen uitmakende de boerenhuiziïige. met schuur, hie- minge en ongeveer 8014 pdm. weiland, aan J. Keulen te Goënga voor f60.785.50; perc. Vil en VIII, samen 21.9 pdm. weiland, aan F. J. Klijn- stra te Jutrijp voor f 18.386.80: perc.XV, 8 pdm. weiland, aan P. Timmer, te Hommerts voor f6664;’perc. XVI, 6 pdm. weiland, aan J. K. Hettinga te Idsega voor f4602: perc. XVII, 5 pdm. deels binnen- en buitenland, aan J. T. Ziji- stra en A. D. -Cnossen, beiden te Heeg, voor f 2400, en perc. XVIII, ruim 0.6 pdm. hooiland, aan J. Haagsma te Hommerts-voor f.361. To tale opbrengst f93.199.20. Het verbouwen van de oliefabriek „De. Volharding” te Balk is getuïid aan den op drie na laagsten inschrijver, de heer A. v. d. Zee, alhier, voor f32.920. Raming f 33.333. LEKKUM. Op de voordracht voor onderwij zeres aan de openbare lagere school alhier zijn geplaatst de dames: 1. A .P. Boersma. Molk- werum: 2. T. Boonstra, Boxum: 3. J. v. d. Laan.’ Poppingawer. WOUDSEND. ’t Bestuur van het Groene Kruis alhier heeft benoemd tot wijkverpleeg ster te Woudsend c. a. mej. Debbe, verpleeg ster in het gemeenteziekenhuis te Den Haag. De indiensttreding is bepaald op 1 Nov. a.s. WOUDSEND. Benoemd als controleur bij de controle-.verceniging alhier de lieer D. F. de Jong te Langezwaag. DEERSUM, 4 Oct. Onze plaatsgenoot de heer G. Koolhaas is bestemd voor den Indischen diëtist als onderwijzer 3e klasse bij liet open baar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Sl'AVOREN, 3 Oct. In de vergadering van den gemeenteraad werd ^besloten, dat op de dagen van de demobilisatie, nader door den burgemeester bekend te maken, alle vergun- hings- en verlofslokaliteiten gesloten moeten zijn. Het bedras, waarvoor de te benoemen ge- meente-ontvanger zekerheid moet stellen, is bepaald op f 3000. De jaarwedde der onderwijzers is verhoogd met f 50, zulks met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren D. PlantingaT K. Jacobs Vis ser en D. Mulder. Aangehouden is een voorstel van B. en W. om het maximum van den te ■heffen hoofdelijken omslag te brengen op f 4000. L. C-t. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 4 Oct. Op den eersten Meidag van dit jaar keerden de aannemer H. M. van Meekeren uit Hindeloo pen en diens zoon, van Koudum komende, op de fiets huiswaarts. Ze hadden het voor den wind en trapten dus, de vader rechts, de zoon Het Zelfvertrouwen. De voornaamste voorwaarde om in de we reld te slagen is een juist gevoel van eigen waarde. De mensch die weet, wat hij waard is en zich een bepaald, doel stelt, moet in gewone omstandigheden in zijn ondernemingen slagen. Nu is het vertrouwen in zichzelf voornamelijk een kwestie van gezondheid. Heel dikwijls kun nen tal van personen zonder beslist ziek te zijn toch geen profijt trekken van al hun hoe danigheden, omdat zij niet alleen geen sterke, doch zelfs geen normale gezondheid bezitten. Het volmaakte evenwicht der organen hangt af van de zuiverheid en den rijkdom van het bloed en den goeden toestand van het zenuw stelsel. Om beide tegelijk te verkrijgen is het noodig het bloed met regelmatige tusschen- poozen te bevrijden van de schadelijke bestand- deelen die er zich langzamerhand in ophoopen en bovendien moet men bij de eerste 'teekenen van algerrreene vermoeidheid, die kenbaar zijn ■aan een verslapping der werkkracht, het ver lies der eetlust e.n gebrek aan slaap, d.e drei gende afmatting der zenuwen, onmiddellijk tegengaan. Het is niet noodig U daarvoor een lastigen leefregel, die U verplicht Uwe gewoonten te wijzigen op te leggen. Eenige Pink Pillen per dag na iederen maaltijd zullen Uw verarmd bloed spoedig nieuwe kracht heb’ben gegeven en Uw zenuwstelsel spoedig hebben versterkt. De Pink Pillen zijn inderdaad een merkwaar dige versterker van het bloed en een krachtige opwekker der zenuwen, terwijl zij tevens een krachtig hulpmiddel zijn voor alle levensfunc ties. Hunne uitwerking is zeker in gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekte, maagpijnen, rheumatiek en alge- meene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofd depót der Pink Pillen. Dacostakade 15, Amster dam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. WMeijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. nen we naar de bewaarschool doorrijden”. Gedu&ende de snelle rit was het voeren van een gesprek onmogelijk. Voor liet hek van het Theresia-werk hield de autQ stif. Werner steeg vlug uit en kwam na eenige minuten met een rol teekeningen en een portefeuille terug. Een kwartier later was de bewaarschool bereikt, die in Dorotheenhof naast de arbeiderskolonie was gelegen. De auto hield stil voor de groote Speelplaats, -waar juffrouwen met de kleine kipderen allerlei spelletjes lieden. De moeder van het huis, het hoofd van de bewaarschool, snelde toe om hare diensten aan te bieden voor het rondgeleiden van de gasten. Dora zeide haar echter, dat het niet in haar voornemen lag, de school te bezichtigen,' maar dat zij ge komen was om nieuwe bouwplannen te be-- spreken: ze verzocht de moeder van het huis, hare gewone bezigheden voort te zetten. -Wer ner ontrolde de teekeningen en hield met Dora het weerbarstige papier vast, dat zich bij de minste vrijheid weer -wilde oprollen. Hij ver klaarde hoe gemakkelijk de bouwplannen wa ren uit te voeren, wanneer men'de eene zij vleugel verlengde en op het geheele gebouw een tweede verdieping plaatste. Er zou daar door ruimte ontstaan voor een tweede bewaar school en voor de opleidingschool voor meis jes, waarbij plaats was voor huishoudonderwijs en voor een naai- en knipcursus, terwijl ook tuinbouw-onderwijs kon worden gegeven. Een moestuin was er reeds. Een weide, die zich naast de speelplaats uitstrekte «n die ook het eigendom van de familie Buchwald was, kon mede ommuurd worden en zou een tweede speelplaats kunnen worden, die ook voor de leerlingen der opleidingsschool zou kunnen dienen. Dora was verrukt over al deze plannen. „We moeten maar geen tijd laten verloren gaan", zei ze, en haar gelaat straalde van ijver en blijde opwinding, „we zullen dadelijk met de uitvoering der plannen beginnen". „U behoeft enkel uw naam onder de plannen en onder de kostenberekening te zetten en we kunnen morgen beginnen". In hun nabijheid stond een houten bank en een tafel van de kleintjes. Dora zette zich er op neder en plaatste haar handteekening on der teekeningen en berekénin-gen. „Wilt u ook nog even den datum er bij schrij ven?" verzocht Werner en Dora deed zulks. „Er wordt zeker met den grootsten spoed aan s ..Natuurlijk”, zei Werner, en toen .ze hém nog eens de hand reikte om hem te danken, kon hij niet nalaten, deze te kussen. Terwijl Werner de teekeningen ineenrolde, knikte Dora een klein meisje toe, dat van haar kameraadjes weggeloopen was en in hun nabij heid bleef staan. Het was een allerliefst schep seltje van vier of vijf jaar, met een klein enge lenkopje, omlijst door1 blonde lokjes: een schelmsch lachje lag over het gezichtje, een beetje verlegen door de aanwezigheid van de vreemde 'menschen. ,:Kijk toch eens, wat een snoezig kind”, zei Dora, terwijl ze op het meisje wees. „Kom eens hier”, riep Werner vriendelijk naar het kleintje. Doch dit scheen niet geneigd, aan de uitnoodiging gevolg te geven, hoewel het bleef staan, als het ware uitdagend tot spel. Even daarna liep ze weg, doch keek dadelijk weer oolijk. naar Werner en Dora om. Werner liep haar achterna, om haar te pak ken'en met kinderlijk instinct liep het meisje naar Dora, om bescherming te zoeken en ver borg zich achter haar rokken. Dora boog zich naar het kindje over, terwijl Werner naderbij kwam. „Hoe heet je?” vroeg Dora. „Marie”, zei het kleintje, en de mengeling

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1