Westerhof’s Koffie. 4 De EuropessebB Oorlog. SNEEKER COURANT (67>u Jaargang)WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) „Het blauwe wonder TROMP, Sneek. Woensdag 18 October 1916. 33e Jaargang. naar Nieuwstijdingen. Onze prijzen zijn kwaliteit 64 - 67—75—85 ets. per pond REGLAMEKOLOM, No, 5. 3 cents SIGAAR» Speciaal adres voor wederverkoopers. - OOSTERDIJK. Telef. No. 208. I» AIIEX d. Veer—Boomsma en nu bijzonder onderwijs den broekzak had, docent aan de Vlaamsche universiteit te Gent alsmede 'V Lading en schip waren voor 25 millioen kronen verzekerd. L.S.C. de overwinning. L.S.C. had eenige van Het model is middelmatig. Het dek is prachtig. De brand is zeer goed. De kwaliteit is uitmuntend. Beleefd aanbevelend, In Roemenië zal de toestand nu spoedig interessant worden. Zoo dikwijls te wijten aan zorgeloosheid. De meeste huidkwalen en de verschillende vormen van aambeien (jeukende, bloedende en uitwendige aambeien) zijn gewoonlijk te wijten aan een verkeerde leefwijze en verwaarloo- zing. Een te rijke voeding, onvoldoende lichaams oefening, onregelmatige en opgehouden stoel gang, te weinig slaap en overworking leiden tot bloedziekten, verstopping en zenuwachtig heid drie gewone oorzaken van eczema, dauwworm, gordelroos, psoriasis, puisten en aambeien. Een eenvoudige, geregelde leefwijze en de gezondheidsregels, die het gezond verstand ons zegt, zijn de beste voorzorg. Tot bestrijding van het ongemak en tot genezing wordt Fos ter’s Zalf aanbevolen. Deze bizondere zalf bevat alle noodige ver zachtende, antiseptische en genezende eigen schappen. Zij past de meest gevoelige of ont stoken huid, en geeft verzachting vanaf de eerste aanwending. Een voordeel is, dat de zalf niet te spoedig opdroogt en niet te gemakkeijk kan worden weggewrevén. Bij het gebruik verdwijnen spoedig de ellendige prikkeling, jeuk en ont steking en Foster’s Zalf bleek succesvol zelfs bij hardnekkige gevallen van inwendige, uit wendige en bloedende aambeien. Ook bij win terhanden en -voeten, huiduitslag en insecten beten. Geen huis diende zonder Foster’s Zalf te zijn. Foster’s Zalf (let op den juisten naam) is te Sneek verkrijgbaar bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 per doos. Bronbeek, met teekeniugen van Van der Velde. Zoowelwat inhoud als teekeningen betreft is het ook tijdelijk, terrein te heroveren, wat zij in langen tijd nimmer hadden vermocht. Ten Noorden van de Somme heeft een Duitsche tegenaanval Fransche terreinwinst uit een vo- rigen aanval (bij het bosch St. Pierre Vaast) weer in het bezit van de Duitschers gebracht, en dit hebben de Franschen nog niet weten te veranderen. Het algemeene aspect blijft in het Westen dus nog hetzelfde: schoksgewijze vooruitgang van het Fransch-Engelsche offensief, het nieu we is alleen, dat ditmaal in de voorafgaande gevechten wat meer afwisseling in de krijgs kans was dan vroeger, het is wat minder me chanisch in zijn werk gegaan. Het Italiaansche offensief op de Karst (het achtste) gloeit nog wat na, maar is feitelijk toch afgeloopen, zonder dat men kan zeggen, dat de Italianen door de (be trekkelijk) geringe terreinwinst, die zij be haalden, Triest (het doel van al die acht offen sieven) sterker bedreigen dan vroeger. Dit offensief der Italianen begon juist op het moment, waarop dat van de Russen (waarmee het in verband stond) zoowat was afgeloopen. Nu de aanval der Italianen weer voorbij is, be ginnen de Russen zich in Wolhynië weer te roeren. Oogenschijnlijk is daar een nieuwe aan val op handen. IfiS in de eerste plaats voor Troelstra, maar naast hem voor de velen, grooten en kleinen die in die beweging trouw hebben meegestreden. (Luid applaus.) De vrg goed bezochte vergadering werd ge leid door ds. G. Horreus de Haas, terwijl de zangvereeniging „Morgenrood” eenige goed uitgevoerde zangnummers bg droeg. De Duurte. Door het Comité van Actie uit deafd. S. D. A. P. en de Sneeker Bestuurdersbond is aan B. en W. een adres gericht, waarin dringend verzocht wordt om een flinke uitbreiding te geven aan de uitvoering der Distributiewet. Door de afd. Rauwerd der S. D. A. P. zgn als voorloopige candidaten voor de Kamer verkiezing 1917 op de groslijst geplaatst de hh. J. IJtsma alhier en A. v. d. Heide, Brits- werd. Grond wr«t*h«rziening. Voor de afd Sneek der S. D. A. P. trad gisteravond aan den vooravond der openbare beraadslagingen over de voorstellen tot grond wetsherziening op de heer A. B. Kleerekoper, lid dèr Tweede Kamer tot bespreking dezer voorstellen. Spreker schetste eerst de beteekenis van het algemeen kiesrecht. Waarom vraagt Spr. loo- pen wij zoo warm voor die zaak? Niet om dat stembiljet op zich zelf, want daar steekt Waarlgk geen beteekenis in. Maar omdat wij in dat stembiljet een geloofsbrief zien, die ons binnen brengt in de huizen van die groote massa arbeiders, die nog buiten onzen strjjd staan. Niet het stembiljet is ons doel, maar de arbeidersklasse zelf. In haar moet de be teekenis gewekt worden die zij voor de toe komst bezit. Nu is de band, die de massa der arbeiders aan den staat bindt i nog niet wat die staat eigepljjk beteekent. Maar het kiezerschap zal hem geven ’t gevoel van burgerrecht, zal den man zijn beteekenis in de samenleving doen verstaan. En dat, zegt Spr. is de motor, die ons in den strjjd om ’t kiesrecht voorwaarts drijft. Want wij moeten een arbeidersmassa hebben, die bewust is van haar beteekenis, die weet wat in de toekomst haar taak en plaats zal zijn. Daarna behandelde Spr. de onderwijskwestie, de tweede zaak, die bg de grondwetsherzie ning zal worden geregeld. Nu wordt er be- Zevenburgen vlak bij de grens zijn gekomen en dus dra zal moeten blijken, wat hun verdere voornemens zijn. Zijn deze rechtstreeks tegen Roemenië gericht, dan mag men met spanning afwachten, of de entente dit land alleen met raaie zinnen in redevoeringen enz. of ook tijdig met troepen zal helpen. In Macedonië weer grootere krachtsinspanning der Serviërs aan de Tserna. ’t no. bgzonder goed verzorgd. Overtreding belastingwet De rechtbank te Leeuwarden heeft S. B., oud 54 jaar, notaris'aldaar, wegens hot opzette Ijjk onjuistalthans onvolledig invullen van het aan giftebiljet van de belasting, veroordeeld tot f2000 boete subs. 1 maand hechtenis. De eisch was f3000 boete, subs. 3 maanden hechtenis, het maximun, dat de wet toelaat. Tegenspraak. Dr. F. Buitenrust Hettema, privaat-docent in de Friesche taal- en letterkunde aan ’s Rijks universiteit te Utrecht en leeraar aan het NIEUWE SNEEKER COURANT ’t Eerst speelde* V.A.C. met wind in rug, toch kon het niet verhinderen dat L.S.C. de eerste goal maakte. Even daarna maakte V.A.C. gelijk, en brak rust aan met gelijk 1-1. Uit België wordt weer eens een eigenaardig staaltje van Duitsche rechtsopvattingen gemeld. De Tel. schrijft: Werd in de afgeloopen week gemeld, dat de Duitschers te Gent de werkloozen verplichtten zich te laten inschrijven en vreesde men, dat zulks een eerste stap was tot werkdwang, dit vermoeden wordt maar al te zeer bewaarheid. Van die werkloozen zijn er uit Gent reeds on geveer tweeduizend naar Duitschland gevoerd. Ze werden de laatste dagen naar den trein geleid. Gent is feitelijk door zijn kanalen en grach ten in een groot aantal eilandjes verdeeld, die door talrijke kleine bruggen met elkander la gemeenschap staan. Te beginnen van heden zullen die bruggen maar enkele uren per dag gesloten zijn. Aldus wordt de stad feitelijk ge ïsoleerd in haar verschillende wijken. Men kent de reden dezer verordening niet, maar ver moedt, dat ze dienen moet om opstootjes, welke door dat wegvoeren kunnen ontstaan, gemak kelijker te bedwingen. Er is veel verslagenheid en men wacht in spanning af, of er nog meer deportaties zullen volgen. Ook te Ronse en wellicht in meer plaatsen moeten de werkloozen zich bij de Duitsche overheid laten inschrijven. Duikboot-actie. Een meesterstukje van een Russische duik boot wordt uit Petrograd gemeld. De duikboot „Tyuler” heeft bij de Bosphorus, na een onge- lijken strijd, die een uur duurde, met het ge wapende Turksche transportschip „Rodosto”, dat 6000 ton meet, en door Duitsche officieren gecommandeerd werd, dit schip vermeesterd en ondanks de opgeloopen averij naar Sebasto pol gebracht. De „Tyuler” is een duikboot van 450 ton en gebouwd in 1910. De „Rodosto” is vermoedelijk een schip van i de „Deutsche Levant-Linie”, dat in het begin van den oorlog waarschijnlijk naar Constanti- nopel vluchtte. De Frankf. Ztg. verneemt uit Christiania: Vrijdagnacht is het voor Roemenië bestemde munitie-vaartuig „Bistritza”, op weg van Brest naar Archangel, door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De bemanning is gered. den(je geesten, die ons zoover hebben gebracht: gemeld is, heeft aan de Zw. Ct. meegedeeld, I nnincr oti erhin worpn vnnr mi llicipn krnnpn Monnik conclusie nemen. □oadelijke val Te Workum kwam een jongetje van 5 jaar op straat te vallen. Toen men bet ventje op richtte, bleek hij ernstig gewond. Een fleschje, dat hij in den broekzak had, was gebroken en een glasscherf^zóó ongeluk kig in de dij gedrongen, dat de slagader was doorgesneden. Niettegenstaande geneeskundige hn]p ver leend werd, is het kind spoedig overleden. Loggara gestrand. Gistermorgen is op Texel, tusschen strand- paa!2Len22, de logger „IJM. 264” gestrand. Zeven der opvarenden hebbenTzwemmende het strand bereikt, en zes anderen zjjn door de reddingsboot van de Koog van boord gehaald De logger is vermoedeljjk* verloren. De logger Adriana”, Sch. 11, van Scheve- ningen, is, toen men het vaartuig zeilende de Scheveningsche visschershaven wilde binnen brengen, door de zware branding bezuiden de haven op het havenhoofd geslingerd. De be manning, bestaande uit 13 personen, is van boord gehaald kunnen worden. Het schip, dat een lading van 9 last haring heeft, wordt verloren geacht. Na zeven jaar. In het laatst van December van 1909 werd, terwjjl de bewoners uitstedig waren, ten hui ze van den heer S. T. Berkhout te Leeuwar den, ingebroken, waarbjj veel porcelein en an tiquiteiten werden ontvreemd. Thans, na haast 7 jaar, zjjn de daders ontdekt, tengevolge van verwjjtingen, welke gevangenen in de gevange nis te Leewarden elkaar hebben gedaan. Het zijn Joh. G en M. Joh. Sch. Een avontuurlijke vlucht. Te Rotterdam is aangekomen een Russische soldaat, die in Zeeuwsch Vlaanderen over de grens kwam. Deze Rus ontvluchtte reeds eerder, toen hg als krijgsgevangene in Duitschland in een kamp was ondergebracht. Destijds in ons land aan gekomen, scheepte hg zich in op de Batavier II om naar Engeland over te steken. Toen nu de Batavier II naar Zeebrugge werd opgebracht, bevond hg zich ten tweeden male in Duitsche krijgsgevangenschap. Met drie andere Russische krijgsgevangenen werd hij ditmaal te Brugge in een cachot op gesloten. Een raampje in dit cachot werd door hen opengebrokon en met een kameraad ge lukte het hem zich daardoor in vrgheid te stellen. De beide andere opgesloten Russen waren te zwaar van postuur en konden zich onmogelgk door het opengebroken raampje werken. Da beide ontvluchten spoedden zich naar de Hollandsche grens in Zeeuwsch Vlaanderen. Een hunner, de nu aangekomene, kwam er over, zijn kameraad kwam met den electrischen draad in aanraking en werd gedood. Mijnongeluk. Zaterdagmorgen had in de Dominiale mgn bg Kerkerade een ernstig ongeluk plaats. Omstreeks 6 uur in den morgen daalden 24 man in de kooi, toen plotseling door een tot nu toe onopgehelderd ongeval de lift naar beneden stortte. Er werden 16 man zwaar gewond en 5 be- bekwamen lichtere verwondingen. Allen werden naar het hospitaal te Kerkrade overgebracht Onder de gewonden bevinden zich eenige bui tenlanders. Tot dusver is de toestand van geen der gewonden levensgevaarlijk. Het bedrijf, dat eenige vertraging ondervond, werd echter later voortgezet. De 3 overige ar beiders, die zich eveneens in de lift bevonden, kwamen met den schrik vrg. Thans is officieel bekend gemaakt, hoe groot het vermogen is door den spoorwegko- ning James J. Hill nagelaten, n.l. 240.000.000 gulden. Hill, die als zoon van een onbemiddel- den* Canadeeschen boer zjjn carrière was be gonnen, had het gebracht tot machtigste spoor- wegmagnaatl van de Ver. Staten. Er zjjn tien erfgenamen. De weduwe ontvangt c.a. 75 mil lioen gulden, elk der kinderen c.a. 18 millioen De successierechten komen om 3*/2 a 4 mil lioen. Voetbal. L.S.C.—V.A.C. 4-1. ’t Voornemen van L.S.C. om V.A.C. eens een flinke nederlaag te bezorgen, is Zondag nog zeer los: hg begrijpt j.l. uitstekend geslaagd, met 4—1 behaalde m I wlr Lx zx4-zx/-.Lr zx-wx 4- T Cf /T - L.S.C. had eenige van haar beste spelers laten overkomen en kwam met een flink elftal voor den dag. welverdiend met 41 goals. De punten werden gemaakt door J. de Ree I, van Rhjjn 2 en E. Bergsma 1. Onze vroegere stadgenoot, de heer G. J. de Vries Nzn., is benoemd tot leeraar in Engelsch en Aardrijkskunde aan de Handels- school te Waalwijk. Voor de acte Vrjje- en Ordeoefeningen slaagden te Leeuwarden de dames A. A. Bax, G. Jedema en J. de Jong, en de heeren A. de Boer en H. Bijlsma, allen leerlingen van de Rijksnormaallessen alhier. Hengstenfokkurij Alhier is opgericht de hengstenvereenigiug Sneek, waarvoor is aangekocht de vierjarige stamboekhengst „Paulus”, gefokt door de ver- eeniging „Het Friesche Paard”. DEERSUM. Alhier is opgericht een afdee- ling van de Ned. Ver. tot Afsch. v. Alcoholh. Dr. met aanvankelijk 20 leden en 2 adspirant- leden. Het Bestuur bestaat uit de hh. H. Dijkstra, Voorz., M. Schaafsma, Seer., C. Mollema, Pen- ningm., mevr. J. mej. G. Hoekstra. HOMMERTS. De heer J. Tjallema alhier is benoemd tot assistent-directeur aan de coöp. zuivelfabriek te Akkerswoude. KOUDÜM. Ds. S. W. Bos alhier heeft be dankt voor het beroep bij de Ger. Gemeente rechtbank oorbaar acht, aan den eischer reke ning en verantwoording te doen van het door hen over de helft der nalatenschap van Elisa beth van den Hulst gevoerde beheer en na goedkeuring dier rekening en verantwoording aan eischer af te geven alle tot die nalaten schap behoorende en daarvan afkomstige goe deren, gelden, effecten enz., met 'de vruchten en interessen daarvoor. In de betreffende dagvaarding zjjn deze eischen gegrond op de volgende overwegingen Op 30 Juli 1784 is door het Hof van Hol land een vonnis uitgesproken, waarin werd bepaald dat Catharina Ólthoff en als eenige naaste bloedverwante van Elisabeth van den Hulst en als eenig in wezen zijnd kind van de volle nicht in den bloede van Pieter Teyler van den Hulst gerechtigd is tot de helft van de natenschap Van den Hulst met inbegrip van een legaat van f 100.000. Deze helft is, behoudens het legaat van f 100.000 nooit uitgekeerd. Louise Catharine van Det is de eenige naaste erfgename van Catharine Olthof, die op 23 April 1784 te Haarlem is overleden. Zjj is volgens de dag vaarding gerechtigd rekening en verantwoor ding mitsgaarders uitkeering van het saldo te voceeren. Van haar rechten heeft zg afstand gedaan aan Gerrit Olthof, den eischer. Na herhaalde verleening van uitstel zal heden mr. weerd, zegt Spr., dat de openbare school ver sjacherd wordt voor het algemeen kiesrecht. Dit is echter onzin. Indien niet ook onder de rechtsche arbeiders zoo’n levendige begeerte was naar het algemeen kiesrecht, zou men ’t rechts niet willen, ook niet in ruil voor finan- tieele gelijkstelling van openbaar en bgzonder onderwijs. En de liberalen Zij verlangen waarlijk niet zoo naar het alg. kiesrecht, dat ze daar voor iets zouden opofferen. Integendeel, kon den ze, dan zouden veel liberalen het nog gaarne tegenhouden. Maar stel ’t geval, dat ze inderdaad zóó vurig naar het alg. kiesrecht verlangden, dat het hun pen opoffering waard was, dan was de openbare school toch wel een zeer bescheiden prgsje. Want wat hebben de liberalen met al hun liefde voor de openbare school er voor ge daan Niets. De groote opbloei van ’t chr. onderwijs is voor een goed deel te wjjten aan de schandelijke verwaarloozing van de onder- wjjsbelangen door de liberalen. Hoe is nu ’t standpunt der sociaal-democra- ten in den schoolstrijd Dat werd reeds 14 jaar geleden vastgelegd in de Groninger motie, waarin op de voorgrond staat dat’t onderwijs goed moet zgn en kosteloos; ’tmoet op ’n zm uu uu OpuCUiS unnwuiucu, hoog peil komen te staandan, met deze waar- daar de centralen nu ook in het Oosten van borgen voorop, achten wij finantiëele gelgk- - --- stelling van openbaar en l'j 1-- y recht, zegt Spr. En wanneer men tot ons het verwijt richt, fe Oenkerk. dat wij de openbare school versjacherd heb ben voor het alg. kiesrecht, dan, zegt Spr., stellen wij daar tegen over ons standpunt, dat van de openbare school zonder het alg. kies recht nooit iets tot stand zal komen. In de grondwet worden slechts algemeene beginselen vastgelegddo uitwerking daarvan is belichaamd voornamelijk in de Lager Onder wijswet. En die zal eens duchtig moeten wor den herzien door de nieuwe kamer gekozen met algemeen kiesrecht en evenredige verte genwoordiging. In die kamer zullen de onder- wijsbelangem die bij ons steeds voor de hoog ste hebben gegolden, in goede handen zgn. Dit is ’t mooie zegt Spr. in onze strjjd voor deze grondwetsherziening, dat ze is een strijd voor ’t kind: ’n strijd voor z’n onderwijs, een strijd voor zijn burgerrecht. Want pas ’t vol gend geslacht zal in vollen omvang van ‘t al gemeen kiesrecht de vruchten plukken. Juist waar ’t hier in de eerste plaats de be langen van ’tkind geldt, is ’t zoo jammer, zegt Spr., dat de vrouw hier buiten staat. Want aan wie zouden wjj de belangen der kinderen beter kunnen opdragen dan aan de vrouwen En Spr. hekelt dan de weglating van ’t vrouwenkiesrecht in de Grondwet, en de mo tieven, die daartegen worden aangevoerd. De vrouw hoort in de huishouding, zegt men, en dat in een tijd, die de vrouw uit haar huis haalt naar de munitiefabriek, waar ze grana ten draait! In een tjjd die de vrouw dwingt om te slooven heel den dag, zoodat er van al dat poëtische van de vrouw in haar gezin niets overbljjft. Daarom, zegt Spr., hebben wij ons amende ment ingediend voor invoering van algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht. Maar wil men trachten daardoor heel ’t kiesrecht van de baan te knikkeren, dan zullen we ’t vrouwenkies recht voorloopig laten vallen, in de overtui ging dat do macht die het algemeen mannen kiesrecht wist te veroveren, ook aan de vrouw eens het kiesrecht zal brengen. Want, besluit Spr., wanneer thans deze twee groote kwesties, het kiesrecht en het on derwijs, zullen worden geregeld, dan is dat te danken aan de groote krachtige beweging voor deze twee zaken, die is uitgegaan van de massa der georganiseerde arbeiders, van de sociaal democraten. En wanneer wjj dan thans de vruchten van die strijd zullen binnen halen, gymnasium te Zwolle, wiens benoeming tot dan past ons een diepe eerbied voor de lei- In de 2e speelhelft was het gedaan met V.A.C. en had L.S.C. tot het einde toe het spel in handen. 3 maal wist L.S.C. het vgande- lijk doel te doorboren en won alzoo de kamp Verduistering. Gisteravond werd te Heerenveen gevankelijk binnengebracht A. W., ambtenaar ter gemeente secretarie van Ooststellingwerf, verdacht van verduistering van gelden, eigen aan de gemeen te. De verdachte, die voortvluchtig was, werd in Den Haag aangehouden. Na verhoor gaf de rechter van instructie last tot gevangenhouding en werd de verdachte in de gevangenis alhier opgesloten. Een mooi Indië-nummer geeft deze week „de Amsterdammer” weekblad voor Nederland. Naar aanleiding van het feit, dat ’t 100 jaar geleden is dat Nederlandsch-Indië weder in Nederlandsch bezit is overgegaan, verscheen dit Indië-Nummer in dubbelen omvang van een gewoon. In dit feestnummer komen onder meer de artikelen voor van Oud-Gouverneur-Generaal Idenburg Oud- Minister J. H. Colijn, Cud-Minister J. T. Cre mer, Ond-Minister Mr. D. Fock, Prof. Car pentier, W. O. J. Nieuwenkamp, Jan Fabri- cius, Dr. Frederik van Eeden, H. W. A. De- tording, D. H. de Vries, Mr. J. H- Abendanon, Dr. E. B. Kielstra, H. H. van Kol. J. L. van Eerde, Prof. Went, Henri Borel, C. K. Elout, Dr. H. T. Yap, Tan Tjoen Hay, Ralu Langie, Mr. Fromberg, Dr. Swellengrebal, Dr. H. C. Prinsen Geerlings, Re-Tjat-Tjong, Prof. Brug mans, Noto Soeroeto e.a. Voorts Melis Stoke bij zijn strjjdmakkers op Westelijk front. Van de verschillende fronten valt weinig bijzonders te vermelden. Alleen blijkt uit de wederzijdsche berichten van het Westfront dui delijk, dat de tegenstand der Duitschers hier weer iets sterker begint te worden; zoo zelfs, dat de Duitschers enkele succesvolle tegenaan vallen hebben gedaan, waarbij zij eenig verlo ren terrein terugwonnen. De Franschen er kennen dit. Vermoedelijk zal deze meerdere actie der Duitschers een gevolg zijn van versterkingen, die zij hebben gekregen. De troepen die In Frankrijk en België in reserve lagen, schijnen voor zoover dat maar eenigszins mogelijk was, door recruten der jongste lichting te zijn afge lost en naar ’t front te zijn gezonden. Van onze Belgische grens was die omwisseling reeds gemeld. En thans meldt men uit Kleef, Goch en an dere grensplaatsen, dat daar troepenmassa’s worden samengetrokken, die blijkbaar voor het front in Frankrijk zijn bedoeld. Uit dit alles blijkt wel, dat de Duitschers gevoelen, hoe zij langzaam maar zeker door Franschen en Engelschen achteruitgedrongen worden. Zij schijnen zich thans zoo krachtig mogelijk tegen dien opdringenden stroom te willen keeren. Of ’t echter zal gelukken? Het resultaat van de afwisselende gevechten is toch telkens weer gunstig voor de Entente. Zoo hebben de Fran schen nu het Zuidelijk gedeelte van hun nieuwe linie (ten Zuiden van de Somme) op de plaat sen, waar die nog inhammen vertoonde, voor uitgebracht. De Engelschen hebben eenigen vooruitgang gemaakt ten Noorden van Thiep- val, alsmede ten Noordoosten van Gueude- court. De bondgenooten hebben dus op de beide uiteinden van hun rondgebogen nieuwe linie weer een rukje vooruit gedaan. Het is weer gelukt, het rukje, al kostte het ditmaal wat meer moeite dan de vorige keeren. De aanvallen der Franschen ten Zuiden van de Somme wiselden, zooals gewoonlijk met tegen aanvallen der Duitschers af. Deze tegenaanval len stelden de Duitschers echter in staat, zij dat hij van benoeming noch aanneming aan de Gentsche hoogeschool weet. Landweerlichtling 1916 o. naar huis. De landweerlichting 1916 c (militie-lichting 1908, zal 24 dezer in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld. Oudjes. De heer H. Wieriks te Apeldoorn, herdacht 15 October, zgn 102den verjaardag. Zgn vrouw, met wie hg meer dan 70 jaar is gehuwd, is de 100 jaar zeer nabij en beiden zgn voor hun leeftgd nog kras. I Spionnaga In verband met de jongste spionnage, waar- bg o. m. een oud-gezagvoerder der Holland— Amerika-lgn betrokken was, kreeg de rivier politie te Rotterdam mededeeling dat een groote cargadoorsfirma aanbiedingen had ontvangen van het bureau Stehlman en Co. te Rotterdam voor het leveren van ladingslgsten van schepen, waarin o. m vermeld moesten staan de na men der afzenders. Der politie is het bg contro- leering gebleken, dat dit bureau in verbinding stond met Duitschland. Op grond van een en ander zgn 4 personen, onder wie een gewezen inspecteur van politie, gearresteerd wegens het in gevaar brengen van de neutraliteit van den Staat. Oe Teyler-arfeniakwcstl». Sedert het begin van April is bg de Recht bank te Haarlem aanhangig een civiele proce dure van den heer Gerrit Olthoff te Nijmegen, die de directeuren van Teylers Stichting te Haarlem heeft doen dagvaarden teneinde te verkrggen, dat deze veroordeeld zullen worden om binnen een maand of zooveel langer als de is de naam van onze nieuwste

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1