oter I» iste nd. „Het blauwe wonder" TROMP, Snoek. No. 7 J.S. A, FE. pen rookt, geld, terug 3 cents SIGAAR» RECLAMEKOLOM, Heilich patryottisme. 9 ch W Y|M BRI TSE RADEEL Woensdag 25 October 1516. 33e Jaargang. IEN X aan 117. ur oo 17, - mid, L Mar wy seis biwünderje dy skatten net ef halde der fen mei in nüvere apeljeafde. Wy pronkje der mei as it to pas komt en laitsje forhüge as in oar der hwet Ijeafliks fen seit. Mar, weitsje, weitsje der oer, Friezen: jimme kinne en moatte der for soargje, dat jimm’ tael net as in museum-antikwiteit opbirgen wirdt! Ef binne libbene skatten net weardiger as deade? En is in skiere memmetael net to forkiezen heech boppe in forskimmele sprake, ünhuer en foracht- lik, sadat nimmen der notysje fen-nimt? Wêz jimm’ seis einlings ris en wird wek ker üt de deadske dodde. En rop net sa lüd: „Fryslan boppe”, mar bodzje weit- sjend en weitsje bodzjend fen grize moarn oant grize joun for it bihald en it florearjen fen de Fryske saek op alle gebiet. Jimm’ patryottisme wêze hillfch, fordet de fruch- ten fen Frysk wollen en striden heil bringe oan in greater part fen de wrald as Frys lan allinne. Stjür it earst dy kant ris üt, dat in net-Fries yn biwündering for jimm’ ster ke, seinespriedende dieden, spontaen en mei enthousiasme ropt: „Fryslan boppe!” 21 Sept. 1916. RINKE TOLMAN. 5, DEN. d als man. IAL- ie, y. ld. I (Oanteikening by „Heilich Patryottisme” fen Dr. G. A. Wumkes.) i Sa hat men ornearre, de tinkstien moast OOSTERDIJK. Telef. No. 208. R freegje om de seine fen üs skatten. Mar safier is it foarearst noch net: wy hawwe sa’n bytsje bitsjuttende geastelike wearden. Wy hawwe gjin’ kinsteners: skriuwers, dichters, -sjongers; skilders, tinkers ef skeppers. Wy dogge alles faek bikrompen en al is it Fryske lan rom, üs tinken is faek binypt, lyts en lef. Us üntbrekt it hil- lich striidfjür. Wy Ijeavje üs tael en wê- zen mar mei de’müle. Yndied, ’t is lippe- wirk, dat eltsenien kin dy’t praeten leard hat yn syn jonge bernejierren. Wy sliepe en binne Hik as immen üs der op wiist. Wy misse, lyk as ik yn in artikel, dat forskine scil yn ien fen de greatste Amsterdamske wykblêdden, fêststêlde: selsrespekt en wol yn sa’n miette, dat wy üs sims skamje de Fryske tael to broken, om’t wy eangje eventueel for ününtwikkeïe oansjoen te wirden. En ik wit it foarüt: men scil my lêstich falie mei forwitings, dat myn stik yn niisneamde periodyk in anti-fryske geast ammet. Mar dy biskildigings scille Ijeagens wêze. En praet net jimmer oer de minnens fen Hollan, dat in kinst en littera- tuer hat en dat greatsk wêze mej op tin kers en witters fen nou en earder tiden. Mar bisjuch jimm’ seis yn ’e spegel: skamje jimme jimm’ net oer de greate balke yn eigen each? De measte Friezen witte dat sa net, mar derom meye hja it wol ris witte, det greate taelgelearden yn Leiden, yn Berlyn, yn Oxford en oer 'e Oseaen noch mei ear- dizze^leffe üterings eltse dei om üs hinne. Mat men is eang fen dieden. Hünderten binne de 20ste Septimber nei Ljouwert tein hja dy’t wezentlik fielden for de fryske saek en hja dy’t gyngen om’t it sa hearde. En f’ral de lésten! Wis, wis: de taspraken wierne oandwaenlik en hja hawwe harke nei de rdmjende wirden, wyd oan de nei- tins fen de „frjeön fen alle Friezen”, de fjuchter for it bihald fen de Fryske egen- skippen! 'Wis, wis: hja scille de oare moarns under it brea-iten yetteris it kran- teforslach trochsneupe, mar jear’t in wike forroun is, is it barnend fjür wêr dwêst en hja litte in krigel, mar in lyts, och sa lyts, keppeltsje, dat de die Ijeavet, skreppe en switte en bodzje. Binammen de Friezen hawwe hjar to wachtsjen tor alle lüdroppery, as wierne hja de eite Germanen, as hiene hja in streekje four by oaren. Poeha en swéslaen binne altiten ot to karren, mar hja binne bispotlik, as der neat is om greatsk op to wezen. Ik wit net ef de Waling Dykstra-sigaer fen goede kwaliteit is en like min ken ik de swietrook fen it merk „Fryslan boppe”. Mar wol wit ik, dat de Fryslan boppe-gea$t yn de herten en hollen fen in great tal lansljue, wenjend twisken Fly en Lauwers, hearsket. Mar jimme binne net better as de minsken üt oare kontreyen, om’t jimme tafallich tahalde op de klampe groun der’t Ljouwert de haedstêd fen is! Wy scille greatsk op üs seis wêze meye, as wy stean Fryslan driget oan to taesten yn 'e hert- ier. En it is binammen de geast fen matnmo- nisme en materyalisme, dy’t de rike boeren en boargers bihearsket. Hja kinne by som- like gelegentheden danich kleye oer tael- forbastering en it forlêrn-gean fen ienfald, wensten en brükmen. mar dat hinne meas- tentiids skynhillige üterings; en de ant- litten fen in great tal boeren klearje foart- dalik op, as in bütenlanner for in pear tü- zen goune in prachteksemplaer fen in bolle keapet en de büterprizen yn ’e hichte geane. Hja tinke oih ’e pong! Hwet seoene hja de striders for de fryske saek bystean kinne! Hwet seoenen hja, troch it biskik-i ber stellen fen flinke fünsen derta moai mei- wirkje kinne, dat goedkeape Fryske boe ken, dy’t yn hannen fen eltsenien kamen, forkqft waerden. Hwent wol hawwe wy boekjes mei teltsjes, ferskes en stichtlike stikjes, mar hwa kin Fryske ütjeften oan- wize oer djier-, plant- en hatürkinde, oer lerdrykskinde, pedagogyk en stoarje, oer wittenskip, kinst, aesthetyske Onderwerpen ensfh.? Wy moatte boargje by oaren, jim mer liene, lieue en üs bihelpe mei wirken, skreaun yn oare talen. Hokker boer hat de sedelike courage in som oer to hawwen for it stiftsjen fen in Fryske Wrald-Biblio- theek? Dy scoe in stanbyld fortsjinje neist it stiente for Waling Dykstra. It is syn eare, det er tochten hat tsjin de trommens, dy’t mei de sneinsklean yn it kammenet giet. MSI EX SNEEKER COURANT (67ste Jaargang)WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) il Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt III. Rapport van de commissie over de begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur voor 1917. Punt IV. Vaststelling van de gemeente begrooting voor 1917 met het rapport der commissie. ten mammonisme en materyalisme. dy’t Ijeafde, de foarmelike tawying, wy sjugge metael biwonderje. scille greatsk wêze meye as oaren üs is de naum van onze nieuwste en en Speciaal adres voor wederverkooperr. ld. beiders zonder bepaald beroep. nut ïii&ii oitiecue, tic iiiiksiich iiiocisi siean mids under it tolk, dêr’t eltse Freed X i drinken van water is ook behulpzaam. Het model is middelmatig. Het dek is prachtig. De brand is zeer goed. De kwaliteit is uitmuntend hou- and- kerg J iets iook- lilie- dige inke Gevraagd 1 smid 1 steendrukker 1 boekbinder 1 apothokors-a8sisrent(e.) HET BESTUUR. De post jaarwedden onderwijzers is verhoogd met de kosten van tijdelijke waarneming der betrekking van het H. d. S. te Wolsum, die in militairen dienst is. Op ’t verzoek der onderwijzeressen in de handwerken om verhooging, wordt besloten deze bezoldiging te verhoogen tot f 100 voor Beleefd aanbevelend, matiek, spit, ischias, waterzucht of verharding der aderen. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen versterken i zwakke nieren, maar bij minder zware voe- 1 ding,-en meer frissche lucht, lichaamsoefening j en slaap werkt het geneesmiddel spoediger. Vrij moeten passen, door de reis- en verblijfkosten te verhoogen. De heer Wesselius kan zich na deze in lichtingen met den post vereenigen. De heer B r e e u w s m a deelt mee, dat de comm. wel geclacht heeft over verhooging van den post presentiegelden van den Raad, doch kieschheidshalve wilde men niet met een voor stel komen. De Voorz. zou dat ook niet aanraden: kort geleden nog is die post verhoogd en in Wijm- britseradeel zijn die in verhouding tot andere gemeenten vrij goed. De post wordt hierna z. h. st. goedgekeurd. De comm, is van oordeel, dat meer nog dan deze post, er op de begrooting een memorie- post diende voor te komen voor verplaatsing van het huis 'der gemeente binnen de eigen grenzen. Zoolang dat in Sneek staat, kan men de hoogere ambtenaren niet verbieden in Sneek te wonen, waardoor de gemeentebelasting schade lijdt. De comm, acht deze verplaatsing van veel grooter belang dan de vernieuwing van de Wolsumerketting. De Jaarwedden der veldwachters, nu f 600 met 4 driejaarlijksche verhoogingen van 25, worden op voorstel van B. en W. met f 50 ver hoogd. De duurtetoeslag blijft ook voor hen ge handhaafd. Overtollig urinezuur. - Urinezuur, weinig bekend in d.e dagen N e i s k r i f t: It artikel „De Jong friesche Be weging” is forskynd yn de Nieuwe Am sterdammer fen 30 Sept. 1916. van eenvoudige, natuurlijke leefwijze in de buitên- lucht, is een vergift binnen het menschelijk li- chaam gevormd door overworking, het gebruik van vleesch, zorgen, laat naar bed gaan en ge- i brek aan rust. Als gij u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak. I zenuwachtig en vermoeid, gij last hebt van I hoofdpijn en aanvallen van duizeligheid, is het waarschijnlijk, dat zich te veel urinezuur in het gestel ophoopt. De nieren dienen al het over tollige urinezuur uit het bloed te filtreeren. Rugpijn en abnormale waterloozing zijn het j eerste protest van zwakke nieren, en bij ver- zwakte nieren heeft urinezuur spoedig de over- hand. Dan bestaat gevaar voor niergruis, rheu- l«I. - Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. RAADSVERGADERING van op Zaterdag 21 Oct. 1916, ’s voorm. 9JZ uur. -mar scille tüzenen dy net biskögje as in pronk- stik, in kuriositeit, hwaens bistean yn hwet banale wirden meidield wirdt yn Baede kers en oare pompieren paedwizers, sadat licht it frjemdelingenforkear dertroch bi- foardere wirdt? Men stiet sa1 faek foarmen oan to gap- jen, towile men de saek, dêr’t it om giet, forjit. Wis, wis: de boeren scille komme, mei hjarren rjeauen en sizze: „Der stiet er nou!’’ Ma? as hjarren frége wirdt om stipe, om jildelike stipe, der’t geastelike bilangen mei tsjinne wirde kinne, den kleye hja oer de djüre tiden en sizze mei in grouwélige lieagen: „It is dizenich yn üs kammenet”. Hja halde de han op de büse en priizgje; „In flinke keardel wier üs Walingom. Dêrom, wy hawwe trede mei dat plak ten it earestiente tsjinoer de Beurs, mar Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Paleis van Justitie, Marktstraat, Telefoon No. 13. Geopend: alle werkdagen van 79 uur ’s av. behalve Woendags en Donderdags. NIEUWE SNEEKER COURANT Werkzoekenden 1 confectie bediende 1'incasseerder 2 VSR reiziger bakkerswaren 1 schilder. 4 ar ijnde l tüzenen üt alle kontreijen fen Fryslan lans panderje, dêr’t de weinen lans bolderje en de auto\ lans gounzje. Fits moast him sjên kinne. Mar elts moast him ek bigripe kinne en de bitsjutting fiele fen it warber streevjen, it gol-him-jaen oan in ideëele saek. Fly hat i in tinkstien fortsjinne, de Holwerter, VO- te De- 100. eau Van den gemeente-opzichter is een adres in gekomen om verhooging zijner jaarwedde van f 1400 op f 1800, met 2 driejaarlijksche verhoo gingen van f 100 en vergoeding voor reis- en bureaukosten. B. en W. stellen voor de jaarwedde te ver hoogen tot f 1600, zonder mder. De comm. is van oordeel, dat deze ambte naar een veel drukker werkkring heeft dan de ontvanger, zoodat het niet aangaat beide ge lijk te bezoldigen. Zij stelt voor het salaris te stellen op f 1700, verhoogd met f50 reiskosten, f50 bureaukosten en f50 voor onderhoud van een rijwiel, zoodat de opz. op een zuiver inko men van f 1700 kan rekenen. De comm. Wilde daarbij de wenschelijkheid uitspreken, dat de opzichter binnenkortzijn woonplaats verlegt naar ’t centrum der gemeente. Dit laatste ontlokt den heer Rengers de vraag: waar dat centrum is? De Voorz. deelt mee, dat de opzichter vol gens de instructie zijn woonplaats kiest na overleg met B. en W„ bij voorkeur zoo dicht mogelijk bij ’t gemeentehuis. Wat het voorstel der comm. betreft voelen B. en W. niet voor afzonderlijke vergoeding van reis- ën bureaukosten, die brengt het ambt van den opz. nu eenmaal mee. Acht men het voorstal van B. en W. niet voldoende, dan is *t beter het salaris te verhoogen. De heer O p p e d ij k stelt dan voor een sa laris van f 1890, met f50 vergoeding voor een rijwiel. De heer R e i t s m a acht het ressort, waar over de opz. het toezicht heeft, groot genoeg voor één persoon. Moet men nu zooveel meer uitgeven, dan zou Spr. meer voelen voor een assistent, die den opz. 't werk kon verlichten. Spr. gelooft, dat dé gemeente dan beter af was. De heer Wesselius ondersteunt dit idee. Het is al meer aan de orde geweest. En Spr. ifleent, dat waar de werkkring van den opz. verbazend uitgebreid is, er veel voor te zeg gen valt. Algemeen wordt er geklaagd, dat men den opz. zoo weinig ziet, dat de wegen veel te wenschen overlaten, en over de weg werkers. Had men nu een onder-opzichter, dan werd het toezicht uitgebreid. En veel duurder zal 't niet komen, want nu moet men toch bij alle grootere werken een tijdelijk opz. aanstel len. Spr. wil dus naar ’t voorstel van B. en W. het salaris brengen op f 1600 en besluiten een assistent aan te stellen. De heer Breeuwsma acht dit laatste niet noodig. De opz. is nog een jonge man en kan best het werk doen, dat er is. Maar woonde hij in het midden der gemeente, dan zou het toe zicht naar alle zijden heel wat beter zijn. Ook de heer Landman vindt dit laatste een eisch. De opz. heeft hem eens gezegd, dat het geen wonder is, wanneer de ijver daalt als men zooveel lager bezoldigd, wordt dan in an dere gemeenten." Spr. meent dat men dan ook bij betere salarieering meer van den opz. mag vragen,, want thans laat het toezicht op de wegen zeer veel te wenschen over. De heer Abma’ verdedigt vergoeding der bureaukosten. Andere ambtenaren betalen die ook niet uit eigen zak. En voor ’t rijwiel, dat de opz. dagelijks gebruiken moet, is vergoe ding ook niet meer dan billijk. Men geeft de veldwachtersook rijwielvergoeding. De Voorz. vestigt er nog eens de aandacht op, dat men tegen die bedragen geen bezwaar heeft, maar dat mep ze ih 't salaris opgenomen wenscht en niet afzonderlijk. De heer Rengers meent dat voor twee ambtenaren niet voldoende werk zal zijn. En ook gaat het moeilijk, iemand.die in een plaats geboren en getogen is, te verplichten ergens anders te gaan wonen. Spr. zou er echter voor Voorzitter de -heer H. M. Tromp, burgemees ter. Secretaris de heer J. Poppinga. .Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Ages.. Na opening der vergadering met gebed lezing der notulen, komt aan de orde: Ingekomen zijn: a. Dankbetuiging van enkele wegwerkers voor ontvangen duurtetoeslagen; b. schrijven van de directie der H. IJ. S. M. dat het verzoek inzake het stoppen der laatste trein is ingewilligd; c. dat benoemd zijn tot wijkverpleegster door êe besturen van de afd. Groene Kruis te Heeg, mej. S. Veenstra, en te Woudsend mei. Dobben; d. dat herbenoemd zijn in het college van zet ters de hh. A. de Boer, H. P. .Wesselius en As- ^nan. Deze mededeeling'en v/orden voor kennisge ving aangenomen. Op een verzoek van de Ver. van Ned. Ge meenten om tot genoemde Ver. toe te treden, wordt op voorstel van den heer dr. Rengers besloten dit adres tot 1 Mei 1917 nogmaals aan aan te houden. Adhaesie zal worden' geschonken aan het adres'van den Nationalen Woningraad. De pontveèrwachter P. Ringnalda te Uitwel- lingerga verzoekt loonsverhooging. Op zijn adres zal bij de begrooting worden gelet. De onderwijzers komen hun verzoek om duurtetoeslag, dat in een vorige vergadering was afgewezen, herhalen en breedvoerig toe lichten. Ook op dit adres zal bij de begrooting worden gelet. De comm. wijst in haar rapport op het ver zoek van de armmeesters Rienstra en De Vries om een vaste aanstelling, om een salaris waar van ze zonder zorg kunnen leven, en om voor taan aan De Vries de functie van secretaris boekhouder van het B. A. blijvend op te dragen. De meerderheid wil aan het verlangen van de armmeesters tegemoet komen door hen een vaste aanstelling te geven .Ook zijn ze genegen De Vries te belasten met de functie van secre- taris-boekhouder. Hij vervult die functie thans tijdelijk tot aller genoegen. Voorgesteld wordt de jaarwedden van de armmeesters Rienstra, (die de dorpen Oppenhuizen en Uitwellingerga bij zijn ressort heeft gekregen) en De Vries met f50 te. verhoogen en De Vries de functie van secr.-boekh. op 'te dragen en hem daarvoor met f 150 te bezoldigen. Daar De Vries thans f 200 ontvangt zal de greep uit de gemeentekas niet gróót zijn. De meerdere kosten zullen slechts f50 bedragen. De begrooting geeft ahn een ontvangst van f 23.850.78, uitgaven f 23.848.75, waarschijnlijk batig saldo f 2.03. De inkomsten en uitgaven voor het armhuis te Heeg worden geraamd op f3870. Voorgesteld werd de begrooting aldus vast te snellen. De Voorzitter vraagt of de cdmm. zich ook nader wenscht uit te spreken over de vaste aanstelling. De heer Wesselius zou de armmeesters die wel een pensioensbijdrage hebben te stor ten een vaste aanstelling willen geven evenals onderwijzers. De Voorzitter voelt voor het bezwaar, dat d.e armmeesters periodieke aftreding heb ben heel weinig. Als zij hun plicht trouw ver vullen zal er geen verandering plaats hebben. De heer dr. Rengers stelt voor het voor stel der commissie inzake een vaste aanstel ling uit te ^tellen en te geven in handen van B. en W„ die dan* later met een voorstel kunnen komen. Aldus wordt beslpten. De heer Wesselius verdedigt hierna het voorstel om De Vries de functie van secr.-boek- voelen, den opz. te verplichten een stoomfiets aan te schaffen, waardoor het bezwaar van de afstanden vervalt. De heer Re i t s m a vreest dat dit de zaak niet zal verbeteren. Als de opz. op een motor langs de wegen vliegt, zal hij de gebreken hee- lemaal niet meer ziep. De heer Landman meent, dat in.het voor stel van den heer Rengers alleen rekening ge houden wordt met de belangen van den opz., terwijl die van de gemeente de hoogste zijn. De heer Wesselius bepleit nog eens aan stelling van een assistent. Wanneer men eens nagaat, wat de laatste jaren aan tijdelijke op zichters is uitgegeven? zal men merken dat men niet veel duurder uitkomt. De V o o r z. antwoordt, dat van de Friesche gemeenten, die in uitgestrektheid enz. met Wijmbritseradeel gelijk te stellen zijn, alleen Wonseradeel een onder-opzichter heeft. De heer B o u m a wijst er ook op, dat de opz. niet klaagt over te veel werk, maar over te weinig salaris. Na eenige oogenblikken pauze, komt nu de comm. met een nieuw voorstel om de reis- en bureaukosten enz. te doen vervallen, maar het salaris te bepalen op f 1800, met de wensche lijkheid van verandering van woonplaats. Dit voorstel wordt hierna in stemming ge bracht en aangenomen met 10 tegen 3 stemmen (van de hh. Reitsma, Rengers en Wesselius) De heer weth. De Boer was na de pauze vertrok ken. Dë jaarwedden der wegwerkers (behalve die te Nijezijl) stellen B. en W. voor met f 50 te ver hoogen. De comm. acht dit alleen voldoende, indien de duurtetoeslag gehandhaafd blijft. De Voorz. deelt mee, dat dit de bedoeling is, waarna z. h. st. aldus besloten wordt. De post jaarwedden brugwachters is met f 400 verhoogd in verband met de opheffing van de tol bij Osingahuizen. Men zal hier een brugwachter aan moeten stellen op een jaar wedde van f400 met vrij wonen. Bij deze post stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den pont- wachter te Uitwellingerga om f 50 verhooging. Z. Ti. st. wordt aldus besloten, x De post onderhoud wegen is uitgetrokken voor f 20.000 of f 7000 hooger dan gewoonlijk. In 1915 en 1916 heeft men niet over voldoende materiaal kunnen beschikken, waarom men in 1917 die achterstand hoopt in te halen. Boven dien is f 2900 uitgetrokken voor aanleg van een opslag- en aanlegplaats voor stoombooten aan de Bolswardervaart bij Oosthem. Bij dit punt wordt weer geklaagd over den toestand van de wegen. De Voorz. deelt mede, dat de bazalt ver bazend moeilijk te krijgen is. Het onderhoud der wegen laat inderdaad te wenschen over, doch dit is voornamelijk aan dat materiaal-ge- brek te wijten. Voor verandering van de ophaalbrug bij de Wolsumerketting in een draaibrug is een me- moriepost uitgetrokken. Gezien Je toestand, waarin de onderbouw dezer brug verkeert, acht men het niet gewenscht, nu alle materialen zoo duur zijn, in 1917 tot de vernieuwing over te gaan. houder op te dragen. Er wordt een nieuwe toestand in het leven geroepen, nu de derde armmeester vervalt. De commissie wil de jaar wedden van f 700 op f 750 brengen en de be trekking van secr.-boekh met f 150 beloonen. De Voorzitter, hoewel er indertijd tegen, kan zich er nu wel bij neerleggen.. De heer Breeuwsma zou De Vries deze functie nog 1 jaar tijdelijk willen opd.ragen. De Voorzitter acht dit niet wenschelijk. De heer Abma zegt dat allen De Vries ken nen als een actief persoon. Hij' is de rechte man op de rechte plaats. Nu kan men deze zaak wel een jaar aanhouden, maar dan zullen we nog even ver zijn. De raad is nu wel in staat een besluit te nemen. Een voorstel van den heer Breeuwsma om de toestand nog een jaar te bestendigen, viel met 11 tegen-3 stemmen. Voor de heeren Breeuwsma, Koopmans Oppedijk. De heer De Vries werd daarna definitief be noemd als secretaris-boekhouder van het Burg. Armbestuur. Het voorstel tot tractementsverhooging werd z. h. s.' aangenomen. De begrooting werd hierna vastgesteld, zoo- als ze is aangeboden. Gemeentebegrooting. De begrooting is onderzocht door een com missie bestaande uit de hh. Oppedijk, Breeuw sma, Landman, Abma en Bouma. In haar rapport deelt de comm. mede, dat het budget der begrooting gaandeweg hooger wordt. Dse H. O. is tot het maximum f 45000 op gevoerd en bovendien heeft men een post van f 10.000 moeten aanbrengen als tijdelijke leening. Deze toestand kan op den duur niet bestendigd blijven, zoodat men tot een verhooging van het maximum van den H. O. zal moeten komen. Ofschoon er geen uitgaven voor werken van bijzonderen omVang op voorkomen, is de raming der uitgaven - toch f 15.000 hooger, als gevolg van meerdere kosten voor volkshygiëne en volkshuisvesting, verhooging jaarwedden, meerdere kosten armwezen ,enz„ welke meer dere uitgaven alle als vaste-posten op de vol gende begrootingen zullen terug keeren, terwijl als tijdelijke uitgaaf een' post van f 5000 voor komt voor uitvoering van de Distributiewet. De post salarissen ambtenaren ter secretarie wordt met f 1000 verhoogd. Bij de nieuwe sala rieering heeft men het3/, stelsel gevolgd, waar bij de le ambtenaar 3/t geniet van het mini mum salaris van den secretaris, de 2e 3A van dat van den le, enz. De salarissen worden dan resp. f 1500, f 1200, f900 en f350, met f 100 toeslag voor ’t bezit van het diploma. De Bond van Gem.-ambtenaren verzoekt de 3/t salarisregeling ook uit te breiden tot het maximum salaris van den secretaris, doch B. en W. adviseeren hierop afwijzend. De Comm. kan met B. en W. meegaan en z. h'. st. wordt dan ook aldus besloten. Naar aanleiding van een adres van den con cierge van het gemeentehuis wordt besloten diens jaarwedde met f 75 te verhoogen. Bij de post vergoeding Raadsleden stelt de comm. voor hierin een bedrag van f5 op te nemen voor reis- en verblijfkosten van raads- commissiën. De heer Wesselius voelt niet veel voor vergoeding van reiskosten, want in de praktijk komen die toch niet voor. Maar wel zou Spr. voor de commissie-vergaderingen, waarmee vaak veel tijd gemoeid is, presentiegelden wil len invoeren. De commissiën zijn feitelijk de paarden die het werk doen, maar de haver krij gen de raadsleden, die de (zaak geheel voor bereid krijgen en deze maar hoeven aan te nemen. De Voorz. deelt mee, dat voor ’t door den heer Wesselius gesprokene veel të zeggen valt, maar dit gaat niet, omdat de wet geen presen tiegelden voor comm.-vergaderingen kent. In Utrecht heeft men indertijd een dergelijk voor stel aangenomen, doch door Ged. St. is dat niet goedgekeurd. Wil men dit dan zou men er een mouw aan Foster’s" Pillen werken rechtsrteeks op de nieren en helped deze om de vergiftige afval stoffen behoorlijk uit het lichaam te verwijde ren. Dit geneesmiddel regelt de urine-organen ën is van groote waarde bij niergruis, -steen, waterzucht, rheumatiek, rugpijn, spit en alle urinezuurkwalen. Wacht u voor namaak onder gelijkluidende namen. De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen I dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn te Sneek verkrijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of flOp. zes doozen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1