Westerhofs Koffie. Uit onze Raadzaal. „Het blauwe wonder” SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) TROMP, Sneek. Woensdag I November 1916. 33e Jaargang. No. 9. RECLAMEKOLOM. naar Onze prijzen zijn kwaliteit 64—67—75—85 ets. per pond 3 cents SIGAAR. N ieuwstijdingen. OOSTERDIJK. Telef. No. 208. AIREX Punt II. Voorstel van B. en W. tot het in het openbaar verhuren van landerijen der gemeente. Punt UI. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der begrooting voor 1916. Punt IV. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening als bedoeld in art. 114bis der Gemeentewet, ten aanzien van de distributie van levensmiddelen. Punt I. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van cokes der gemeente- gasfabriek tegen verminderden prijs. Punt II. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1916, met besluit onvoorziene uit gaven en distributieregeling. Punt lila. Voorloopige vaststelling arm- voogdij-begrooting. Punt lllb. Voorloopige vaststelling der gemeente-begrooting, dienst 1917, waarbij diverse adressen, geldleeningsbesluit enz. Punt V. Verzoek van den Frieschen ho telhouder sbond in verband met mogelijke demobilisatie op de belangen zijner leden te letten. Punt VI. Verzoek van het hoofd der school om duurtetoeslag. leend. Speciaal adres voor wederverkoopers. 27 Bij den post: voor- is de naam van onze nieuwste Het model is middelmatig. Het dek *is prachtig. De brand ia zeer goed. De kwaliteit is^uitmuntend. Beleefd aanbevelend, Ontdekt. In het interneeingskramp te Groningen is een toestel voor draadlooze telegrafie ontdekt en in beslag genomen. ministratie. Spr. wil gaarne eens hooren hoe anderen hierover oordeelen. De heer De Vries erkent ook, dat f 140 2 wel wat laag is. Spr. herinnert aan het werk door hem verricht bij de voorgenomen bouw van gemeentewoningen. De Voorz. zegt ook, dat het salaris niet hoog is. Als alles mis gaat. Verschijnselen van nierzwakte, zooals onna tuurlijke vermoeidheid, schemeringen voor de oogen, rugpijn, waterstoornissen, spit, nier- gruis, -steen, rheumatiek en waterzucht, zijn voldoende om iemand het gevoel te geven of alles mis gaat. Hoe spoediger zulk een stand van zaken veranderd wordt, des te beter, want uit ver- waarloozing komen vaak ongeneeslijke nier ziekten voort. Misschien hebt gij te veel vleesch of ander zwaar voedsel gebruikt, u te veel zorgen gemaakt, en niet voldoenle lichaams oefening, frissche lucht en slaap genomen. Als dit het geval is, wees dan geregelder in uw gewoonten en een poos zorgvuldiger met uw dieet. Dit is een verstandige, nuttige raad, maar dat is niet voldoende, want de door een of an dere oorzaak verzwakte nieren kunnen niet van zelf beter worden. Zij hebben behoefte aan een speciaal niergeneesmiddel. Het eenige, waarop de echte Foster’s Rug pijn Nieren Pillen ooit aanspraak maakten, was dat zij een speciaal geneesmiddel voor de nie ren en blaas zijn. Als bijtijds met dit middel begonnen wordt, vóór dê nieren ernstig ziek werden, dienen de goede resultaten duurzaam te zijn. Maar verwaarloos uw nieren niet te lang. Te Sneek verkrijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Eisch de echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zijn handenXu de lendenen op de verpak king. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwiseel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. VERGADERING van den gemeenteraad van IJLST, op Vrijdag 27 Oct., ’s nam. 6 u. Voorzitter de heer H. P. Fledderus, burge meester. Aanwezig alle (7) leden. Na lezing van het formuliergebed opent de voorz. de verg, met het gebruikelijke welkom. Punt I. Notulen der vorige vergaderin gen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Na voorlezing worden de notulen der verga- De Bioscoop bij de Waag Twee dramatische hoofdnummers worden deze week in bovengen. Bioscoop gegeven, ge titeld „Ondank is ’s werelds loon” en „Om zjjn eer te redden”. Het laatste is een prach tige film in 4 acten, van de firma Nöggerath te Amsterdam. „Opgravingen te Ostia” geeft een interessant natuurbeeld, welke laat zien hoe door opgravingen heele deelen van de oude Romeinsche steden weder boven den grond komen. ,,Op zoek naar Mary Brown” doetje schateren van hot lachen om het dol-komisch optreden van de cow-boy Clem. Als extra nummer een comedie „De Vondeling”. Voetbal. Zondag jl. hebben de L. S. C.-reserven al hier met 30 weten te winnen van W. V. V. van Workum. L. S. C. was over ’t geheel genomen veel sterker, doch kon dit niet in doelpunten uitdrukken. Dan was de stand minstens 100 geweest. NIEUWE SNEEKER COURANT hardnekkig tegen alle bezorging verzetten: het bezorgt het personeel enorm veel last, terwijl zij de voordeelen niet ziet. Zij die verhinderd zijn zelf te halen, kunnen het zich door iemand anders thuis laten brengen; of ze,aan de gas fabriek of aan een particulier die 5 ct. bezorg- loon betalen blijft toch hetzelfde. De hh. IJtsma en Rijpma daarentegen verdedigen bezorgen. Het publiek is dan niet overgelaten aan de willekeur van particulieren, die het eerst en best bedienen, wie de grootste fooi geeft. Zij willen de wijze van organisatie gaarne aan D. B. en gascommissie overlaten, indien slechts de mogelijkheid van bezorgen wordt vastgelegd. De heer Bakker wil alles doen bezorgen; hij meent, dat dit de beste waarborg is tegen fraude. Een voorstel in dien geest, ondersteund dooi den heer Brouwer, wordt verworpen met al leen de stemmen van de voorstellers vóór Hierna wordt in stemrr .ig gebracht het voor tel IJtsma-Rijpma om bezorgen mogelijk te maken. Dit voorstel wordt aangenomen met 113 stemmen, van de hh. Visser, Kiezebrink en De Wolf. Hierna wordt over den prijs gestemd en met 95 stemmen (van de hh. Visser, Blok, Kiezebrink, De Wolf en Brouwer) volgens het voorstel IJtsma-Rijpma besloten de prijzen te bepalen op 60 cent ongeklopt en 65 cent ge klopt. Bezorgloon voor beide 5 cent. Het geheele voorstel wordt daarna aldus ge amendeerd z. h. st. aangenomen. Ook over dit punt hebben de vorige keer de stemmen gestaakt, nl. over ’t voorstel-Visser om de verhuring ditmaal voor 3 jaar te doen geschieden. Ook nu is de uitslag weer 77, zoodat ook dit voorstel als verworpen be schouwd wordt en ’t voorstel van B. en W. om als gewoon voor 5 jaar te verhuren z. h. st. wordt aangenomen. Vóór 3 jaar stemden de hh. Rijpma, IJtsma, Zelvelder, Visser, Bont, Kiezebrink en Blok Van de geldleening aangegaan voor den aan leg van de Prins Hendrikkade is een bedrag van f 600 overgebleven. B. en W. stellen voor dit bedrag over te brengen naar de post Wes- tersingel. Deze ligt thans feitelijk onafgewerkt. Voor die f 600 wil men er een eenvoudig plantsoentje aanleggen, door een hekje afge schut. De heer Brouwer acht dit heel mooi, doch vraagt of er met andere zaken zijn, die meer dringend voorziening eischen, bv. de rioleering van de Bothniakade. De Voorz. antwoordt, dat men aldus voor stelt omdat men thans de Westersingel onder handen heeft en die dus anders onafgewerkt zou blijven liggen. Z. h. st. wordt het voorstel goedgekeurd. Bij deze verordening wordt de uitvoering der Distributiewet tot een afzonderlijk gemeente bedrijf gemaakt, zoodat de financiën niet over den gemeente-ontvanger hoeven te loopen. Van den administrateur zal een persoonlijke borgstelling van f 1000 worden geëischt. Z. h. st. wordt de verordening goedgekeurd. Afscheid Zelvelder. Aan het slot doet de Voor z. mededeeling van een ingekomen stuk, waarin de heer Zel velder tegen 1 November ontslag neemt als lid van den Raad, wegens vertrek naar elders. Hij dankt in zijn schrijven voor de vriendschappe lijke verhouding, die steeds tusschen hem en zijn medeleden mocht bestaan, en spreekt daar bij den wensch uit, dat Sneek steeds moge toe nemen in welvaart. De Vo o r z. is overtuigd, dat de Raad met leedwezen van 't vertrek van den heer Zel velder heeft kennis genomen, omdat deze alge- genoeg oplevert? De Voorz. acht dit ook al moeilijk. Na nog eenige bespreking komt het voorstel- Visser in stemming en wordt aangenomen met 4 tgen 3 stemmen. De heer v. d. Goot stemt blanco, de heeren Abma en Nauta stemmen te gen. De concierge krijgt dus een verhooging van totaal f 100, waarvan de laatste f60 over zijn drie gemeentebetrekkingen gelijkelijk wordt verdeeld. Wordt voorgesteld den gemeente-opzichter f40 meer toe te kennen. De heer Visser meent, dat het salaris van dezen ambtenaar in vergelijking met dat van den gemeente-ontvanger, al een heel slecht fi guur maakt. De man moet nog al wat tijd geven voor zijn ambt en de daaraan verbonden ad- Van den heer Kuyt is bericht ingekomen, dat hij op Vrijdagavond om principieële redenen niet wenscht te vergaderen. De V o o r z. deelt mee, dat hij in de meening verkeerde, dat de heer Kuyt ongesteld was en dus toch niet ter vergadering kon komen. An ders had men wel rekening gehouden met diens principes. Aan de orde is Goedkoope cokes. In de vorige vergadering hebben de stem men gestaakt over het amendement-Bakker om de welstandsgrens te bepalen op f 1200. Thans wordt opnieuw over dit voorstel gestemd en weer staken de stemmen 77, zoodat het nu als verworpen wordt beschouwd Voor stemden de hh. De Boer, Blok, IJtsma, Zelvelder, Brouwer, Bakker en Rijpma; tegen ,5 f;1- Visser, Bouma, Westra, Kiezebrink, De Wolf, Huges en Bont. Het voorstel van B. en W. om de welstands grens te bepalen op f 1000 wordt daarna z h st. aangenomen. Hierna komen de prijzen aan de orde. B. en W. stelden voor f 0.60 ongeklopt, f 0.70 geklopt, beide afgehaald. De heer IJtsma stelde voor f0.60 ongeklopt, •0.65 geklopt. Voor bezorgen 5 cent. De V o o r z. deelt mee, dat de zaak van het bezorgen nogmaals met de gascommissie is ’sproken, doch deze blijft zich beslist tegen i z°rgen kanten. De Directeur heeft ernstige leerrtart!?:kde praktijk heeft vorig jaar ge- r at bezorgen veel te veel tijd eischt. k a W.'llcn trachten tot een vergelijk te maar dan bezorsing mogelijk te maken, niet elkn J^L 2i v,'cken tegelijk, waardoor men IJitvnpX k dtdrukte van bezorgen heeft. disïuss^eerd- dOrdt nog!naals over de zaak ge- dé van d Jdhhd V-C°mmiASie blijft zich> b*j mon- de van de hh. Visser, De Wolf en Kiezebrink, ringen van 18 en 30 Sept, onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. De Voorz. deelt mede: a. dat binnen den kosteloozen kring in de maand September 49 telegrammen zijn besteld; b. dat aan den districts-schoolopziener. den heer Zelvelder eervol ontslag is verleend; c. dat door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit betreffende den verkoop van ge- meenteland; d. dat gebleken is, dat Vergadering van den Raad op Vrijdag October, ’s avonds te 8 ure. Voorzitter de heer dr. Bouma, loco-Burge- meester. Secretaris de heer P Sikkes. „VV1V „VWII>O „,„uau al^. Aanwezig 14 leden; afwezig de heer Kuyt. meen gewaardeerd wordt als een sympathieke d. dat gebleken is, dat de restitutie van schoolgeld aan G. de Vries abusievelijk is ver leend. De mededeelingen a—c worden voor ken nisgeving aangenomen; het onder d bedoelde besluit wordt terug genomen. Ingekomen zijn a. Het verslag der hooibroeicommissie, dat melding maakt van een voldoenden oogst, ech ter van minder goede kwaliteit. In 26 percee- len werd hooibroei geconstateerd, waarvan in 19 moest worden gedolven. Brand kwam echter niet voor. Dit verslag wordt met dank aan de commis sie, voor kennisgeving aangenomen. b. Van Ged.' St. het besluit tot vaststelling der gemeente-rekening; c. het verslag van de gehouden kasverificatie bij den gemeente-ontvanger en den secr.-boek- houder van het armbestuur. Stukken b en c worden ook voor kennisge ving aangenomen. d. Een ongezegeld adres betreffende genees kundig onderzoek voor het huwelijk met een geschriftje voor uitdeeling. Nadat niemand hierover het woord verlangt, wordt ook dit voor kennisgeving aangenomen. Omtrent de distributieregeling merkt de V oor z. op, dat deze zaak zeer ingewikkeld en tijdroovend is. Een algemeene regeling door middel van bonboekjes bleek te duur en ts daarom vervallen. Daarna heeft eene commissie uit de vereen, van burgemeesters en secreta rissen een regeling ontworpen, die door den heer Commissaris der Koningin is aanbevolen. Toen kwam er weer een regeling van den Mi nister. Enkele gemeenten hebben ectiter de re geling van bovengenoemde commissie reeds aangenomen. De Voorz. stelt voor ook met deze regeling mee te gaan, tenzij de Minister aanmerking maakt. Zonder stemming wordt hiertoe besloten. De wijziging der begrooting dienstjaar 1916, werd mogelijk gemaakt, doordat de verhooging van de jaarwedden van burgemeesters en se cretarissen dit jaar nog wel nie* in werking zal treden. Betrefende de distrbutieregeling oordeelden B. en W., dat een zelfstandige regeling met eigen beheer vele bezwaren in had. Daarom is bij de ontvangsten voor deze zaak een be drag van f4000 op de gemeenterekening ge bracht, bij de uitgaven een bedrag van f4480. De hoofelijke omslag werd verhoogd met f319, verschillende uitgaafposten werden ver laagd, de post onvoorziene uitgaven met f300. Met alg. stemmen wordt een en ander goed gekeurd.. Zonder bespreking wordt deze begrooting aangenomen met een totaal-cijfer van f 2993.73s. De subsidie van de gemeente bedraagt f 2200. Uitgaven: De jaarwedde van den burgemeester wordt verhoogd met f 100, van de wethouders ook met f 100, van den secretaris met f 70, van den ontvanger met f 100, van den ambtenaar ter secretarie met f 100, op advies van heeren Ged. Staten, daar de taak der gemeente-administra- tie belangrijk is toegenomen. Wordt voorgesteld het salaris van den con cierge’in het gemeentehuis te verhoogen met f40. De heer Visser vraagt, hoeveel inkomsten de concierge nu van de gemeente heeft. Nadat gebleken is, dat dit f440 is met inbe grip van vrij wonen, vraagt de heer Visser verder, of dit bedrag in de tegenwoordige om standigheden niet te laag is. De verhoogingert van andere ambtenaren bedragen meer. Is daar een reden voor? De Voorz. antwoordt dat bij het dag. best, den doorslag gaf, dat deze ambtenaar niet ten allen tijde voor de gemeente behoeft dienst te doen. Spr. geeft echter toe, dat f440 in dezen tijd wel wat laag is. De heer Visser wijst er nog op, dat de man een gezin heeft. Hij trekt nog een pensioentje en dat houdt hem nog wat staande, maar wij mogen toch wel wat royaler zijn. De Voorz. merkt op, dat hij destijds ge wezen heeft op het bezwaar van een huishou ding. De heer Visser meent, dat waar de Raad hem indertijd toch benoemde, hij ook voor de gevolgen moet staan. Spr. stelt voor het sala ris van den concierge te verhoogen tot 500. De heer Nauta zegt, dat deze zaak altijd wat moeilijk zal blijven. Hij herinnert er aan, hoe het bij de oproeping van sollicitanten en het benoemen is gegaan. Er bestond toen eenige kans om bv. tweede politie-agent te worden. Dit is niet geschied, maar de concierge heeft bijwerk. Daar dit dezen zomer echter niets opbracht, gelooft spr. wel, dat de toestand thans nijpend kan zijn. De heer Visser wijst er nog op, dat de ge legenheid voor bijwerk niet zoo groot is, daar de concierge zich zonder verlof van Burg, en Weth. niet mag verwijderen. De heer v. d. Goot zou wel met het voor stel-Visser willen meegaan, als dan de bijwerk- zaamheden aan huis kunnen gestaakt worden. De heer Bakker oppert het denkbeeld van hulp-politie. De Voorz. moet dit echter om verschillen de redenen afraden. De heer Visser voelt ook dat de zaak moeilijk wordt. Maar kunnen wij niet een fa cultatieve regeling maken? Dus dat de ver hooging wordt toegekend, als het bijwerk niet verschijning in den Raad. In 1907 als raadslid opgetreden heeft hij getoond een warm hart te hebben voor ’t onderwijs en voor de minder bedeelde klassen. Niet altijd was de heer Z. het eens met B. en W. en nog van zeer recente datum mag dit getuigd worden. Maar toch was ’t prettig met den heer Z. samen te werken. Want was de zaak eenmaal afgedaan dan bleef de vriend schap even degelijk als te voren. De heer Zel velder had een eigen meening, maar wist te vens de meening van anderen te waardeeren. Het vertrek naar Arnhem is voor den be trokkene zeker een gelukwensch waard, en Spr. roept hem namens B. en W. en Raad een har-> telijk vaarwel toe. De heer Zelvelder is dankbaar voor de tot hem gesproken woorden. Spr. heeft ge tracht zich zoo goed mogelijk van zijn taak als Raadslid te kwijten. Maar voor Spr. is zijn ambt steeds no. 1 geweest en waar dat riep moest al het andere wijken: Inderdaad is er menigmaal verschil van mee ning geweest, maar daardoor behoeft de goe de verhouding niet verbroken te worden. Voor zich persoonlijk zou Spr. nooit over plaatsing hebben gevraagd, want hij had hier een mooie, aangename werkkring: de scholen zijn hier over ’t algemeen goed. Bij zijn vertrek spreekt hij den wensch uit, dat ’t Sneek goed moge gaan en ’t onder ’t be- leid en samenwerking van D. B. en Raad, krach- tig moge voortbloeien. Een zeer zwak Sneek elftal trok naar V. A. C. te Heerenveen en verloor met 40 goals. Te ’sGravenhage slaagde voor het 3e gedeelte notarieel staatsexamen de heer S. J. J. Luykx te den Helder. Mej. A. M. Volkers alhier slaagde te Groningen voor het examen als apothekers assistente. Onze vroegere stadgenoot de heer D. de Vries, thans te Nijmegen, slaagde te’s Graven- hage voor het 3e gedeelte notarieel staats examen. LEEUWARDEN, 30 October 1916. Gedep. Staten van Friesland hebben benoemd tot des kundigen voor de klassificatie der eigendommen in het waterschap „Wollegaast” gelegen in de gemeenten Doniawerstal, Gaasterland, Lemster- land, Sloten en Wjjmbritseradeel, de heeren A. Jansma te St. Nicolaasga, T. T. Jorritsma te Oppenhuizen en Y. P. Veldhuis te Snoek. Da» DïMtributiewet. Minister Posthuma had beloofd dat nog deze maand met de distributie van verschil lende belangrgke levensmiddelen zou worden begonnen. Hij heeft woord gehouden, al komen de goe deren wel precies op het nippertje. Aan do gemeentebesturen is nl. bericht dat van jl. Zaterdag af een voldoende hoeveelheid van de volgende stapelgroenten ter beschikking van die gemeenten zjjn gesteld, welke tjjdig hier voor aanvroegon. Deze artikelen zjjn: roode kool, gele kool, uien, Friesche en andere soor ten fijne peen en van vatgroenten: pronksnjj- boonen, spercieboonen, zuurkool en andijvie. Een tweede mededeeling houdt in,, dat voor gemeentebesturen die dit tijdig aanvragen, van 1 November af de volgende levensmiddelen ter beschikking worden gesteld rundvet, spek, gort en havermout. Over de grens gekomen. Het heeft er weer alle schijn van of men in Duitschland de krijgsgevangenen maar laat loopen. De laatste dagen is ’t weer enorm hoeveel over de Hollandsche grens komen. Te Amsterdamscheveld zijn vjjftien Russi sche krjjgsgevangenen aangekomen, die uit een kamp te Meppen ontvlucht waren. Bij Emmen kwamen twee dagen achtereen elk tien Russen over de grens; bjj Melick vijf, by Sittard vier, bg Posterholt twee, by Bo- cholz één, bg Kerkrada één, by Enschedé twee en bij Maastricht drie Russische militairen. Bjj Maastricht kwamen ook twee Franschen over de grens en bij Dinxperlo een Duitsche deserteur. De heer V i s s e r wil de post straten nu ver hoogen met f 100, mits dit bedrag ook geheel of bijna wordt besteed. De heer v. d. Goot, nagaande wat het eerst verbetering behoeft, wijst aan: 1. de hoofd straat van het Gemeentehuis tot het huis van den heer Nooitgedagt; 2. de overkant, van de Kerkebrug tot het Zuidend; 3. de Geeuwkant. Men vindt dit plan aannemelijk, waarom de heer Visser in verband hiermee de verhoo ging stelt op f 75. Aldus besloten. De heer Nauta stelt nu voor den post rei nigingsdienst te verhoogen met f 104, ten be hoeve van de 4 werklieden. Dit voorstel wordt aangenomen met de be paling, dat aan B. en W. de billijke verdeeling wordt overgelaten. De post Onvoorziene uitgaven kan alsnu worden verhoogd met f 86, waarna deze wordt vastgesteld op f 186.06. De geheele begrooting wordt ten slotte voor- loopig vastgesteld met een eindcijfer van f 46.555.06. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Dit verzoek werd ondersteund door den Arrondissementsschoolopziener. De heer Visser vraagt over welk jaar dit verzoek loopt, 1916 of 1917. Voor 1916 is het bedrag niet te vinden op de begrooting en voor 1917 treedt de verhooging in werking. Spr. stelt voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus z. h. st. besloten. Het 3e suppl. kohier schoolgeld wordt vast gesteld op f 120.50. Hierna sluiting. De heer Visser komt nu met het voorstel om het salaris te brengen op f 175. Dat is niet voldoende, maar het geldt hier een nevenbe trekking. Krijgt hij daarbij zijn 2 van even tueel uit te voeren aanbestedingen, dan komt hij op ongeveer f200. Z. h. st. wordt dit voorstel aangenomen. Bij den post Bestrating, geraamd pp f 225, wijst de heer V i s se r op den allerellén- digsten toestand der straten. Hij vraagt of het niet mogelijk s, er flnk wat bij te doen? De Voorz. antwoordt dat dit alleen moge lijk zal zijn bij verhooging van den hoofdelijken omslag. Dan zijn we spoedig weer op het ma ximum. Toch voelt spr. veel voor het idee-Vis- ser. Hij stelt voor dezen post voorloopig aan te houden. De heer Nauta acht het begrip „radicale verbetering” nog al rekkelijk. Een paar ge deelten vereischen hoog noodig verbetering en er is nog al wat steen voorradig. De heer Visser wil niet meer uitstellen, want later zal veel van de uitkomende steen waardeloos blijken. Overeenkomstig het voorstel van den Voor zitter wordt besloten tot aanhouding van dezen post. Bij den post vuilnisverzameling f 2700 wordt voorgesteld de loonen van den chef, be nevens die van de werklieden Leenstra en Buma te verhoogen met f 1.25 per week, het loon van den werkman Viersma met f 1. De heer Nauta bepleit meer verhooging. Alles tezamen genomen, hehben deze werk lieden ongeveer f 12 per week. De heer v. d. Goot is het met den heer Nauta eens en stelt daarom voor ook dezen post even aan te houden. Bij den post politie, geraamd op f 640 f 50 voor kleeding, spreekt de heer Visser zijn afkeuring uit over de handelwijze van den agent, die den Raad passeerde om zich voor salaris-verbetetring te wenden tot den Com missaris der Koningin. Bij den post subsidies komt ter tafel het adres van het bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Sneek. De Voorz. oordeelt, dat deze zaak wel steun waard is. Met het oog op het verkrijgen van Rijkssubsidie is een blijk van belangstelling van hoogere autoriteiten wel gewenscht. Bovendien heeft de Leeszaal hier een correspondentschap, dat f20 opbrengt. De heer Visser acht dergelijke inrichtin gen ook zeer nuttig. Is er niet iets te vinden uit den post schoolbibliotheken, belooningen en eereblijken? De f 15, daarvoor uitgetrokken, wordt nooit besteed. De Voorz. denkt er eveneens over. De heer Visser stelt dan vor een subsidie van f 10 te geven. De heer v. d. Goot wijst op de wetboeken, in de Leeszaal aanwezig, waarvan de gemeen te veel profijt kan hebben. De heer Nauta is tegen het subsidieeren van inrichtingen buiten de stad. Met alleen de stem van den heer Nauta tegen, wordt het voorstel Visser aangenomen. Post- en Telegraafkantoor wordt voorgesteld het salaris van den kantoor houder van f 250 te brengen op f 325. De heer Visser vindt het velvelend, al weer op verhooging te moeten aandringen. Maar aan de telefoon is heel wat werk. De Voorz. geeft toe, dat de drukte toe neemt. De heer Visser wil de royaliteit van hoo- gerhand navolgen. De ambtenaar ter secretarie kreeg f 100, spr. stelt voor dit ook aan den kantoorhouder toe te kennen. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. De post: renten van tijdelijke geldieeningen wordt met f50 verhoogd. Dit houdt verband met een tekort op de distributieregeling, dat door den Voorz. werd geraamd op f 1000. Hier voor zou hij voorloopig een tijdelijke geldlee ning willen sluiten. Na eenige bespreking werd aldus besloten, maar omtrent het plan der leening nog geen definitief besluit genomen. De post: Aflossingen werd verhoogd met f 1000. Een nieuwe post: Kosten in verband met de distributie wordt bepaald op f20.000. De post onvoorziene uitgaven wordt loopig aangehouden. Ontvangsten. In deze rubriek werd de post Hoofdelijke Omslag even aangehouden. Bii de post: Vuilnisverzameling (f 1400) geeft de heer Visser den wenk, om de com post niet te gauw in voorkoop van de hand te doen. De Voorz. zegt, dat B. en W. dit punt zul len overwegen. Er wordt al steeds getracht zooveel mogelijk uit de compost te halen. Nadat hiermee de geheele begrooting was doorgeloopen, bleek het, dat men stond voor een vermoedelijk tekort van f 135. De heer Visser stelt voor den Hoofdelij ken Omslag te brengen op f 9900 (het maximum is f 10.000). Dit voorstel wordt stilzwijgend aangenomen. Er is nu f265 in reserve.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1