i I SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Westerhof's Koffie. reclamekolom Sneek. TROMP, 33e Jaargang. Woensdag 8 November 1916. naar 64 De Oorlogswinstbelasting. No, II. Üieuwe Hoekjes. Onze prijzen zijn kwaliteit 67 75-85 ets. per pond s Lijst PADVINDERS PRACHT-SPECULAAS LETTERBANKET ANNEX Slot volgt. Briefkaarten, 3e de 4 f A msterdam. Amsterdam Amsterdam. Div. Veldleger. Amsterdam. Amsterdam- Hcerenveen. Amsterdam. Sneek. Groningen. St. Nicolaasga. Sneek. Oosterzee Fr. Haag. SUCCES-ARTIKELEN Beleefd aanbevelend, G. ten Brink, Ontvanger Dir. Bel. Wed. Pasman, M. Vetthe, ’s Gravenhage, op de gasfabriek uit goot gevallen men. NIEUWE SNEEKER COURANT gemiddelde prijs per. K.G. als normaal f 1.30 en in 1915 op f 1.70, dan is de oorlogs winst in 1915 gemaakt: 81.438 X f0.40 f32.575.20, vermeerderd met 18.562 X f 1.70 Ongelukken. Een 4-jarig kind, dat Zaterdagmiddag in een perceel aan de Laan van Meerdervoort te ’s Gravenhage een kuil had gegraven, is onder het zand bedolven geraakt. Toen het ongeval werd bemerkt, was de kleine reeds overleden Te Delft is de werkman W. Lets, uit een dak en op het hoofd terecht geko- Kort daarna is de man overleden. Te Sprang is het 12-jarig zoontje van den landbouwer de R. van een zolder dood gevallen. Te Appelscha sloeg het paard van den veehouder E. J. vop hol. J. viel van den wa gen met het gevolg, dat hij ernstig verwond, werd en overleed. Zekere K. uit Siebengewald (L.) die voor zgn overleden kindje uit Gech een dood kistje had gehaald, is toen hij weder vlak bg de Nederlandsche grens was, door de Duit- sche grenswacht doodgeschoten, In de nieuwe spinnerjj van de bekende firma De Wit Co., te Helmond is een brand uitgebrokon, welke jhet geheele gebouw van twee verdiepingen en de kostbare inventaris geheel verteerd heeft. Nu de heffing der Oorlogswinstbelasting wer kelijkheid begint te worden, zal menigeen, die tot nu toe alleen den naam kende, met belang stelling iets naders over deze wet hooren. Bij het ontwerpen van de wet had men de keus tusschen verschillende stelsels, volgens welke geheven zou kunnen worden. In de eer ste plaats: heffing naar de inkomstenvermeer dering of naar de vermogensvermeerdering. Men koos het eerste en wel om deze goede reden, dat hij, die van zijn abnormale winsten veel verteert en dus weinig overhoudt, wiens vermogen m. a, w. minder vooruitgaat dan dat van den zuinigen man, veel minder belasting dan deze zou betalen bij een heffing gegrond op de vermogensvermeerdering. Bovendien zou in dat geval oiftduiking al heel gemakkelijk gaan, door zijn inkomen niet te beleggen, maar in geld te bewaren, zoodat dit niet-aanwijsbaar- zijn van een grooter vermogen geweten zou worden aan groote verteringen. Nu deze kwestie opgelost was in de richting, dat de inkomsten ais grondslag genomen zou den worden, deed zich de tweede belangrijke vraag voor: heffing van alle inkomstenvermeer dering of alleen van zoodanige, die haar ont staan te danken heeft aan de bizondere om standigheden. Terecht koos de wetgever het laatste: de Staat toch, die voor haar taak niet voldoende eigen inkomsten heeft, maakt in breuk op de wijze, waarop de rijkdommen onder de individuen worden verdeeld. Nu in dit bizondere geval naast de gewone uitgaven er „crisisuitgaven” te doen zijn, is liet dus zeer goed te verdedigen, dat de Staat, nogmaals Zich wendende tot de inkomsten der bevolking, alleen die belast voor zijn uitga ven, noodig geworden door den abnormalen toestand, die zelf een gevolg zijn van dien ab normalen toestand. Het is dan ook een verkeerd begrip, dat evenwel nog zeer sterk verbreid is, dat de oorlogswinstbelasting een soort strafoefening is op hen die van de bizonde're omstandighe den hebben geprofiteerd. Zij keert zich niet anders tegen de personen, dan omdat deze de dragers zijn van het inkomen, waarvan een deel wordt opgeëischt. Op de vraag wie belastingplichtig zijn, kan Na eene rede van den heer J. Wacht, dis- irictsbestuurder der Algem. Nederl. Metaalbe- werkersbond is gisterenavond alhier eene af- deeling van dien Bond opgericht met een 15- tal leden. OUDEGA (W.) 3 Nov. De woning met 8 p. m. land thans in huur by J. Wijnja te Nij- huizum is aangekocht door G. Renema, alhier. WOUDSEND. Bij de Ne(J- Herv. Gemeente alhier is beroepen ds. A. van Kooien te Steen-- wijk. men in het algemeen als antwoord geven: alle personenen lichamen, die dit ook volgens de wet op de inkomstenbelasting zijn. Wol in de Oorlogswinstwet en niet in de wet op de In komstenbelasting zijn genoemd’de reederijen: deze zijn opgenomen, om daaronder te begrij pen zulke lichamen, die, in den vorm van een Naaml. vennootschap, het scheepvaart- oi visscherijbedrijf uitoefenende, niet volgens de wet als N. V, bestaan. De stichtingen, die een bedrijf uitoefenen komen, daar inkomsten uit landerijen hieron der vallen, vrij veel voor: o. a. zullen daartoe te brengen zijn de Kerkvoogdijen en de Lee- nen. Andere bedrijf uitoefenende stichtingen zijn somtijds: spaarbanken. Ook buitenlanders kunnen belastingplichtig zijn, maar een be spreking daarvan kan hier gevoegelijk achter wege blijven. De belangrijkste kwestie is wel, waarover men belastingplichtig is. Dit is: de vermeer dering van inkomen of winst, die een onmid dellijk of middellijk gevolg is van den oorlogs toestand. Aangezien het voor de belastingad ministratie niet doenlijk zou zijn aan te wijzen wat een gevolg is van den oorlogstoestand, heeft de wet bepaald, dat alle vermeerdering van inkomen daarvoor gehouden wordt, „in dien en voorzoover het tegendeel niet aanne melijk is gemaakt”. Deze laatste woorden'zijn van zeer groot gewicht. Daaruit vloeit voort, dat op den belastingschuldige drukt de last om het tegendeel aan te toonen, maar tevens ook, dat hij dat niet hoeft te bewijzen in den stren gen zin van het woord, maar slechts aanne melijk maken. Om een vermeerdering aan te wijzen, moet er een grondslag zijn, vanwaar uit men re kent en deze wordt gevo’hden in het inkomen genoten in 1913, of voor personen die een boekhouding hebben of hadden, in'het gemid deld inkomen over 1911, 1912 en 1913. Dat normaal inkomen wordt vergeleken met i het inkomen over 1914, 1915, 1916 enz. Nu worden de inkomsten voor de Oorlogs winstbelasting op enkele wijzigingen na, gelijk begroot als die voor de Inkomstenbelasting, maar deze wijzigingen zijn zeer belangrijk. Ie. Voor de inkomstenbelasting telt mede iedere bron, die op 1 Mei bestond; deze wordt dan berekend voor het bedrag, dat hij in het iaatst- verloopen jaar opbracht. Dit is nu voor de O.W.B. anders; thans wordt iedere bron wan inkomen genomen voor hetgeen hij werkelijk heeft opgebracht. Een voorbeeld lichte dit toe: Een veehandelaar staakt 1 Maart 1915 zijn beroep; nu wordt voor de Inkomstenbelasting- deze bron niet meer op 1 Mei in rekening ge bracht; had hij dit beroep eerst I Juni 1914 aangevangen, dan betaalt hij dus nooit over het daaruit genotene inkomstenbelasting; om dat 1 Mei van het vorig jaar de bron nog niet bestond. Toch vallen alle voordeelen daarin behaald in de oorlogswinstbelasting. 2e. Als inkomen wordt niet beschouwd' wat men geniet aan periodieke uitkeeringen, d i e niet in rechte gevorderd kunnen worden. Deze mogen aan den anderen kant niet door den gever op zijn inkomen in min dering gebracht worden. Deze' bepaling dient om te voorkomen, dat door het doen van vele uitkeeringen de gemaakte oorlogswinst zoo versnipperd zou worden, dat, door de mini mumgrens van f 1000.geen deel in de be lasting zou vallen. 3o. Terwijl winsten en verliezen uit specu latie buiten het bedrijf, zoowel in goederen als effecten, voor de Inkomstenbelasting buiten aanmerking blijven, en worden getrokken bij of van het vermogen van den belastingschul dige, worden voor de O.W.B. winsten uit spe culatie in goederen steeds als inkomen gete kend. Al moge het jammer zijn, dat vele spe culanten in effecten nu niet door de O.W.B. getroffen zullen worden, het is in de wet niet anders geregeld, voornamelijk omdat het niet wel mogelijk is onderscheid te maken tus schen belegging en speculatie in fondsen. Na dus opgenoemd te hebben, hoe het in komen gevonden moet worden, kan ik over gaan met aan te geven, wat nu voor de oor logswinst niet in aanmerking komt. In de eer ste plaats datgene, wat met de oorlogstoe stand geen middellijk of onmiddellijk verband houdt, inkomstenvermeerdering dus, die ook plaats gehad zou hebben, ware de oorlog niet uitgebroken. Men heeft toch verschillend^ bloeiende zaken, die jaar op jaar vooruit gaan en die dus ook zonder deze bizondere omstandigheid, meer winst opgeleverd zou den hebben. Men spreekt hier veelal van het „normaal accres”. De moeilijkheid is hoe dit te berekenen. Het meest juist lijkt mij hiervoor de toename van den omzet te nemen in verband met de prij zen voor en tijdens den oorlog. Een voorbeeld kan hier veel tot de duidelijkheid bijdragen: Stel een botferfabriek had in 1910 een omzet van 50.000 K.G.; 1911: 55.000 K.G.; 1912: 61.000 K.G.; 1913: 67.0Q0 K.G.; 1914: 80.000 K.G.; 1915: 100.000 K.G. Men kan dan als nor male toeneming aannemen het gemiddelde accres over de jaren 1911, 1912 en 1913 in procenten: dus gemiddeld 10.25 Van de omzetvermeerdering in 1914 is dus normaal 6.867 K.G., abnormaal: 6.133 K.G.; over 1915: normaal 7.571 K.G.. Vergeleken met het laat ste normaaljaar 1913 had dusde omzet in 1915 moeten zijn: 81.438 K.G.; de omzet is dus voor 18.562 -K.G. abnormaal. Stel nu de op Het lijnmeel, waarvan een monster ter on derzoek is opgezonden, was geleverd door een handelaar uit Coevorden. Heling. Als verdacht van heling is Zaterdag te Zeist aangehouden het echtpaar V. Hun 15-jarigen zoon stal gedurende twee jaar goederen uit een magazgn, welke zg verborgen hielden. Er zgn al voor ongeveer f 1000 goederen aan ’t licht gebracht. Mr. M. Tydeman Jr. f Te Hilvarenbeek is Zaterdag, terwijl hij op jacht was. plotseling overleden de heer Mr. M. Tydeman Jr., sedert 25 jaar afgevaardigde yoor het district Tiel in de Tweede Kamer. De heer Tydeman was voorzitter van den Bond van Vrije Liberalen en van de Vrij-Libe- rale Kamerclub. Hij was een van de bekendste en knapste politieke figuren van ons land. Iemand in wie de echte oude liberale tradities en beginselen leefden. Vooruitstrevend was hij niet. Dat bleek nog dezer dagen duidelijk bij zijn standpunt inzake de Grondwetsherziening, aan welker voorbe reiding hij een werkzaam deel nam. Daarom is het zoo tragisch, dat hij juist nu aan zijn werkkring moest, ontvallen. Wel zijn er den laatsten tijd verschillende groote politieke figuren van ons heen gegaan. Na dr. Bos oud-min.-- Talma. En nu Mr. Tyde man. Drie grooten van zeer verschillende be ginselen, jnaar die allen naar hun overtuiging hun beste krachten hebben gegeven aan ons land. por ons. 10 cent. 10 cent. 12 cent. Voor wederverkoopers in halve blik ken. Postkantoor Sneek. Lijst van de aan dit kantoor ter post be zorgde brieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand Oct. welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Binnenland. Brieven. Een Oranjeboek. In den loop van deze maand is weder de verschijning van een Oranjeboek te verwachten. Beschoten. Naar „De Toekomst” meldt, zgn de Neder landsche onderzeeboot »K. I.” en de sleepboot „Witte Zee” op hun tocht naar Nederlandsch- Indië beschoten, eerst aan de Fransche kust door een Fransch patrouillevaartuig, later bij Gilbraltar van Engelsche zgde, ofschoon de bei de vaartuigen door de vlag die zij voerden dui delijk kenbaar waren. Da granaten vielen op korten afstand in zee. Na eenigen tgd zag men blijkbaar de fout in en het vuren hield op. Kolengebrek. Te Sittard is wegens gebrek aan kolen de gasfabriek buiten werking gesteld. Overreden. J. Dijk te Sassenheim is door de stoomtram aangereden en deerlijk gekwetst. Hij is aan de gevolgen overleden. Ernstig tramongeluk. De stoomtram van de Rotterdamsche Stoom- tram-Mij., die Zondagmorgen 9.50 uur van Burgh-Zierikzee naar Rotterdam vertrok, is bij Noordwelle ontspoord. De locomotief sloeg om. De 18-jarige stoker Kasteel werd gedood. Gestikt. Bij het grondwerk aan den Zuiderzeedijk onder Waardpolder viel een werkman van een der kipkarren met het gevolg, dat hij voorover in den weeken modder terecht kwam en daarin onmiddellijk stikte. Een schipbreuk. De vrachtboot „Connemara”, op weg van Holyhead in Wales naar Groenere injerland, is gedurende een hevig onweer en na met een andere boot in botsing te zijn gekomen, gezon ken. Er waren 50 passagiers en 31 man equi page aan boord. Verscheidene lijken zijn reeds op de kust geworpen. Ook het andere schip, de „Retrievin’’, is gezonken en alle opvarenden, op één man na, zijn verdronken. Het autogevaar. Zondagmiddag liepen» op de Laarderhoogte 2 jongens van ongeveer 19-jarigen leeftijd, toen vanuit de richting Laren een auto uit Amster dam kwam aarlrijden. De jongens, die zich rechts van den weg bevonden, liepen plotseling over den weg toen de auto vlak bij was. De 19-jarige W. werd door den auto overreden en onmiddellijk ge dood. f31.555.40, totaal dus f64.130.60, tez verminde ren met de meerdere kosten van het product als melk, steenkolen, arbeidsloonen 'etc. Bij een 'goed ingerichte boekhouding zijn al deze bedragen wel te bècijferen, al zal menig een eenige moeilijke avonden er aan te be steden hebben. Toch loont het nog wel de moeite, want als men de opbrengst in 1915 direct met die in 1913 vergelijkt, dan komt men tot een vérschil van f82.900. Hoewel de hier gevolgde wijze van berekenen niet in de wet te vinden is, meen ik toch, dat zij, gelet op een antwoord, dat de minister in de Twee de Kamer gaf, als bedoeld is aan té nemen. Een tweede inkomstenvorth, die niet in aan merking genomen wordt, zijn de bedragen, die men geniet als uitdeeling, in welken vorm ook, van een binnen het rijk gevestigde Naamlooze Vennootschap of ander lichaam. Onder het begrip uitdeeling vallen ook de tantièmes en andere gratificatiën, die bestuur ders of verder personeel van dergelijke' licha men, hetzij volgens overeenkomst, hetzij als bizondere uitkeering, genieten. Evenwel mag de oorlogswinst over die bedragen door het uitkeerende lichaam betaald, op die tantièmes, gratificatiën etc. in mindering gebracht wor den. Evenmin wordt door de Oorlogswinstbe lasting getroffen, hetgeen iemand geniet uit hoofde van zijn dienstbetrekking, hetzij bij eet^ publiekrechtelijk lichaam, d. i. rijk, pro vincie, gemeente of waterschap, hetzij bij een particulier ingevolge een arbeidsovereen komst. Indien in het laatste geval de belooning het gebruikelijke loon of salaris overtreft, wordt d i e vermeerdering wel in de belasting betrokken. De zaak-Schröder. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de beide zaken tegen J. C. Schröder, waarom trent beroep was ingesteld door den procureur- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam. In de eerste zaak („De schurken van Euro pa”) heeft de Hooge Raad het arrest van het gerechtshof vernietigd en de zaak voor nieuwe behandeling verwezen naar het gerechtshof te 's Gravenhage. In de tweede zaak „De Perscamarilla te Am sterdam” is het cassatieberoep van den pro- curcur-generaal verworpen en het arrest van het Gerechtshof bevestigd. Tentoonstelling voor Huisvrouwen. Te Leeuwarden is Maandagavond, vanwege de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, in het gebouw Amicitia, een tentoonstelling geopend van kin der- en vrouwenkleeding, practisch verstel werk en eenvoudige handwerken. Een belangrijke verzameling van kinder on der- en bovenkleeding, onder- en bovenklee- ding van volwassenen, practisch verstelde kleedingstukken, kleedingsrtukken uit gebruikte kleeding vervaardigd, handwerken van weinig kostbare grondstoffen vervaardigd, is hier in groote verscheidenheid aanwezig. De tentoon gestelde goederen zijn met smaak geëtaleerd en zoodanig dat ze van alle kanten bezichtigd kunnen worden. Het geheel maakt een aangenamen indruk; vele goederen getuigen van practische be kwaamheid en groote kjunstvaarjdigheid. het glas is zoo dik, dat ook onmogelijkheid is. Er in geloopen. Caruso is, zooals men weet, alles behalve atkeerig van het aardsche slgk. Er zjjn zelfs menschen, die hem als „gierig” kwalificeeren. Hoe dit zij, een feit is het, dat hij zich fabel achtige honoraria laat betalen en de minder met aardsche goederen bedeelden zelden of nooit in de gelegenheid zijn van zgn wonder mooie stem te genieten. Toch heeft Caruso eenmaal gratis moeten zingen. Het gebeurde, toen hg voor een gastvoorstelling te New- York was. Hg moest naar het postkantoor om een aangeteekenden brief te halen. De be ambte aan het loket verlangde, dat hij zich legitimeeren zou. Visitekaartjes, foto’s en brie ven werden niet voldoende geacht en Caruso, die meende; dat iedereen hem kende, had geen andere identiteitspapieren bij zich. De beambte, onverbiddelijk, weigerdexden brief af te geven en gaf hem den vriendschappelijken raad, als hij werkelgk Caruso was, zich dan door zgn zang te legitimeeren. De zanger, woedend, raasde en schold, maar daar hij geen tijd meer had van zijn hotel da benoodigde papieren te gaan halen, moest hg eindelijk wel toegeven. „Ik dank U, mijnheer”, zei de brutale be ambte, hem den brief overhandigend. „Ziet U, we hadden ons hier voorgenomen, U tenmin ste eenmaal in uw leven zonder honorarium te laten zingen.” En daarmee kon de verontwaardigde kunste naar heengaan. De viechrljkdom van de Wolga. Welke ongelooflijke massa’s visch zich in de Russische wateren bevinden, bljjkt uit enkele cijfers, gepubliceerd in een blad te Astrakan. In 1915 zgn in de beneden-Wolga en in haar mondingsgebied in de Kaspische Zee in het geheel gevangen 1 milliard 630 millioen vis- schen tot een gewicht van 7 millioen cente naars. Een overtuigingd bewijs voor de onüit- puttelijke vischrijkdom van deze wateren. Op vallend groot is het aantal vorens, niet min der dan 825 millioen. De vangst van dit jaar overtreft die van 1914 met bijna 700.000 cen tenaars, niettemin zgn de prgzen op de groote vischmarkt te Astrakan met 50—100 °/0 geste gen, zoodat ook hierin de invloed van den oorlog merkbaar is. Brutaal. Gistermiddag omstreeks half vier hebben een of meerdere personen een brutaal stukje uit gehaald. Voor het pakhuis van de expediteurs- firma Surendonk aan de N. Z. Voorburgwal 55 te Amsterdam stond een kar, geladen met een aantal pakjes, bestemd voor Haarlem. Toen de kar even onbeheerd werd gelaten en men even daarna terugkeerde was deze verdwenen. Van de(n) dader(s) geen spoor. De waarde der pakjes, die vermoedelijk vrij groot is, is nog niet bekend. D® Deutschland. De douane-ontvanger van Connecticut meldt, dat de lading van de Deutschland ten naaste- bjj een waarde van 10 millioen dollars heeft, waarvan 9 millioen uit effecten bestaat, teu einde Duitschland’s crediet te versterken. De rest bestaat uit verfstoffen, chemicaliën en een klein gedeelte kostelijke steenen. Mej. Z. E. Bos, J. Buwalda, Mej. Hakhof,— H. Hendepoel, Fam. de Jong, Mej. Lakemond, Nieuwsblad v. Friesland, Mej. L. Reitsma, Schuller tot Peussum, Mevr. S. Thomas, 2 stuks zonder adres. NOTA. Aan de afzenders wordt aanbevo len hun naam en adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij on- bestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. Woorden voor vrouwen. Vrouwen dienen haar eigen gezondheid heter te begrijpen. Zij wijten haar slechte gezondheid zeer dikwijls aan verkeerde oorzaken en on derschatten het gevaar dat zij loopen door ver- waarloozing van verschijnselen van nierzwak- te, als: Rugpijn, Hoofdpijn, Duizeligheid, Bleekheid,' Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pijn en Onzuiver Bloed. Deze leiden mettertijd tot ernstige nieraan- doeningen als rheumatiek, ischias, waterzucht, en zelfs tot ongeneeslijke ziekten. Vrouwen hebben behoefte' aan meer li chaamsoefening in de buitenlucht, minder huis houdelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteerbaar voedsel is het beste, met weinig of geen opwekkende middelen, maar overvloe dig* melk en water. Dit zijn verstandige ge- zondheidsregels, die met behulp van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen leiden tot het voorkomen en duurzaam genezen van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster’s Pillen heelen zachtjes de vermoei de, overwerkte nieren en zoodra deze gezond zijn, verwijderen zij de niergiften, die boven staande verschijnselen veroorzaken. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de inge wanden. Alleen echt, wanneer voorzien van de hand- teekening van James Foster op het etiket. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek ver- krijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. De dienstplichtigen, die in het bezit zgn van het bewgs van voorgeoefendheid, zullen twee maanden later worden ingelijfd. Rookverbod voor jeugdige personen. Instemmende met de ingediende adressen te dezer zake stellen B. en W. van Haarlem yoor, de Rechtsgeleerde Commissie uit te noodigen, om een verordening te ontwerpen, tot het te gengaan van rooken door kinderen. Slecht veevoeder. Uit Meppel schrijft men aan de Tel.Er schijnt geducht met veevoeder te worden ge knoeid. Stierven voor enkele dagen een. twee tal paarden te Ruinerwold onder vergiftigings verschijnselen, thans is een stier te Nieuw- leusden na ’t eten van lijnmeel gestorven en moesten nog twee koeien worden afgemaakt. Surrogaat voor gummlspenen. De gummiprijzen zgn in den laatsten tgd buitengewoon omhoog gegaan. In Duitsch- land kost een gummispeen,’ die vroeger voor 20 pfennig te krijgen was, thans 1.5 mark. Dit bedrag konden onbemiddelde vrouwen niet betalen. Er moest dus gezocht worden naar iets, dat de onmisbare speen vervangen kon. In de „Münchener Medizinische Wochenschrift” deelt dr. Oppenheim een en ander mee over die nieuwe speen. Het bestaat uit een kurken stop, waardoor een glazen buisje geleid is, dat 5 cM. lang is en eindigt in een mondstuk, dat eenigszins lijkt op een door den mond platge- drukten gummispeen. De kinderen wennen reeds binnen een dag aan die spenen. Het eenige nadeel ervan is volgens dr. Oppenheim^ dat de kinderen de flesch gauwer leegdrinken dan ze dat met de gummispeen kunnenvoor al in het begin als ze er nog niet aan gewend zgn. De speen kan makkelgk schoongemaakt en uitgekookt en het afbreken een Opsnbcre Leo0zaal. De afd. Volksonderwijs te Heerenveon heeft het initiatief genomen voor de oprichting van een openbare Leeszaal. Onder één dek van Jan Fabricius zal door de tooneelver. „Vriendenkring” te Oldeboorn in het Friesch worden vertaald. Inlijving militielichtmg 1917. In het tijdvak van 16—20 December 1916, zullen van de militielichting 1917 worden in- gelyfd 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan het eerste bataljon van een der regimenten gre nadiers en jagers of aan een der overige re gimenten infanterie; 2. de dienstplichtigen, toegewezen aan compagnieën wielrijders.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1