Firma Johs. Tromp., NHniBMI r Aanbevolen MEUBELFABRIEK NEDERLAND Nieuwstijdingen» No. 12. 33e Jaargang. Zaterdag II November 1916. RECLAMEKOLOM. ►f Vrouwenregeering nergens deze De Oorlogswinstbelasting. ar. J. A. HUIZINGA, Groningen. KANTOORMEUBELEN. Telefoon 118. Neemt proef Beleefd aanbevelend, SNEER, OOSTERDIJK. TEL. No. 208. HET adres voor wederverkoopers merken per stuk. Schaakspelers 3 et Grompie 3 Blauwe Wonder 3 Prachtmodjo’s 3 Flor de Alberto 4 Special 4 Mylord 5 De concurrentie is groot te Sneek, maar U koopt AHH EX SNEEKER COURANT (67ste JaarganflLnWYMBRITSERADEEL (14de Jaarflanfl) hen daarom bijzonder aanbevolen. De Pink ZOO van Ivers- tot de ROMAN NAAR HET DUITSCH (Wclberregiment) van A. OSKAR KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling) (Nadruk verboden.) XXXV. in het algemeen en de menschen in het bijzon der uit hun voegen schenen te geraken. Voor hemzelf was het oogenblik gekomen, dat een paar meisjesoogen hqm meer interesseerden dan zijn werk. Bergraau Spalding was melan choliek en nu - scheen ook een zielestrijd me vrouw Glover, de ongenaakbare, te beroeren. In de wereld schijnt toch nog meer te be staan dan kolenmijnen en walswerken!” Tot dit resultaat was graaf Klinter gekomen, toen hij voor zijn villa stilhield en uit den zadel steeg, om zijn paard aan een stalknecht over te geven. kamer terug. Hier liep zij langen tijd op en neer. Toen ging zij naar haar schrijftafel en nam uit een der laden een brief, dien zij den vorigen dag had ontvangen en waardoor zij in zulk een opwin ding was geraakt. Deze brief kwam van kapi- In het volgende oogenblik gebeurde er iets zonderlings, dat graaf Klinter geheel en al verbaasd was. Mevrouw Glover begon plotse- tein Lothar Kersten en luidde: „Liever de dood, dan die onzekerheid! Ik verkeer sedert verscheidene dagen wederom in een koortsachtigen. toestand, die geen einde wil nemen, daar de opgewondenheid van mijn geest het lichaam niet in de gelegenheid laat tot rust te komen. Op een of andere manier moet daaraan een einde komen. Ik moet klaar heid hebben. Waartoe kan ik genezen, wanneer het leven voor mij geen waarde heeft en waarom zou ik mij verder kwellen, als het worden belast ï^ar de winstdeeling, die zij doen, gelden thans tiezelfde regelen van winst bepaling, die bij de individuen voor hun inko men gelden. Zoo vallen de reserves, die een Naaml. Vennootschap vormt .onder de gemaak te winst; zijn deze bedragen grooter dan in de normale jaren, dan moet daarover dus ook oorlogswinstbelasting betaald worden. Een eigenaardige bepaling is deze, dat wan neer de winst geen 5 bedraagt van het ka pitaal deze geheel, en bedraagt zij meer, zij tot dat bedrag, buiten de belasting valt. Deze be paling is voornamelijk opgenomen om nood lijdende of zwakstaande maatschappijen deze gelegenheid om zich te versterken, niet te ont nemen. Met het kapitaal is hier bedoeld, al is het alleen met eenige moeite en in verband met de geschiedenis der totstandkoming, uit de wet te halen, het werkkapitaal, dat is dus niet alleen het gestort aandeelenkapitaal, maar ook de zgn. reëele reserves. Ook voor de Nhaml. Vennootschappen etc. wordt de normale winst berekend uit de 3 voor afgaande jaren indien er een boekhouding is; is deze er niet, dan wordt wederom verge leken met het jaar 1913; voor na 1 Aug. 1913 opgerichte maatschappijen wordt de geheele winst op de bovengenoemde 5 na, als ver meerdering beschouwd, onverminderd de be voegdheid aannemelijk te maken dat zij noch- thans geen o o r 1 o g s winst is. Het spreekt van zelf dat het vaststellen van de aanslagen in de oorlogswinstbelasting een zeer moeilijke taak is; vandaar dat dan ook vele middelen in de wet opgenomen zijn, om die taak te verlichten. Zoo is ieder, aan wie een aangiftebiljet is uitgereikt, gehouden dit zonder voorbehoud, duidelijk en stellig naar waarheid in te vullen en onderteekend bij den ontvanger binnen 20 dagen terug te bezorgen. Wordt de vereischte aangifte niet gedaan, zoo wordt de belasting verdubbeld. Blijkt een aangifte opzettelijk onjuist of on volledig te zijn geweest, dan is, indien daaruit nadeel voor het Rijk kan ontstaan, gevangenis straf van ten hoogste zes maanden bedreigd. Ook is ieder, die volgens het Wetboek van Koophandel verplicht is boek te houden, op aanvraag gehouden inzage van zijn boeken te geven, ook aan de Rijksaccountants. Voldoet men daaraan niet volledig, dan moet men, evenals bij de inkomstenbelasting, ingeval van reclame niet alleen het ongelijk van de belas tingadministratie aantoonen, maar levens wordt de belasting met 100 verhoogd, dus verdub beld. Zeer gevaarlijk is ook het overleggen van valsche of vervalschte geschriften als bewijs stukken of zoodanige boeken; als straf is hier tegen bedreigd twee jaar gevangenisstraf. Een eigenaardige opvatting, waartegen ik meen te moeten waarschuwen, is deze, dat een lid eener vennootschap onder firma geen boe ken zou hebben en dus ook niet zijn boeken zou kunnen overleggen. Voor ons recht gaat dit volstrekt niet op. De firmant is lid van de ven nootschap en als zoodanig een met de vennoot schap. De boeken der firma zijn dus zijn boe ken en gevraagd om boeken over te leggen zal hij die van de firma moeten vertoonen. Zij, aan wie geen aangiftebiljet is uitgereikt, zijn verplicht zich op te geven binnen een maand na het verstrijken van een termijn, door den Minister van Financiën te bepalen. Voor dit jaar is deze nog niet bepaald, maar zal waar schijnlijk niet zoo - heel lang meer uitblijven. Voldoet men in dien tijd niet aan de verplich ting tot eigen aangifte, dan kan men gestraft worden met hechtenis van één maand. Tot slot rest mij de bespreking van het be drag der belasting. Dit is tijdens de behande ling in de Kamer verzwaard; het oorspronke lijk wetsvoorstel liet f2000 vrij, maar bij Nota van Wijziging zijn de oorlogswinsten van f 100(1 Mevrouw Glover hield haar paard in en droogde haar tranen. Zij stak haar zakdoek in den zijzak van haar rijjacket en reikte haar begeleider de hand. „U hebt mij zwak gezien, in een toestand van opwinding en verwarring verkeerend, die mij helaas door de omstandigheden en het lot is opgedrongen. Ach, ik had nimmer kunnen denken, nog eenmaal voor zulk een dilemna te moeten komen. Ik verzoek om uw discretie en reken op üw vriendschap en uw stilzwijgen. U zult bij gelegenheid ook vernemen, wat de oorzaak van mijn leed is; alleen nu niet, nu niet. Qa nu heen, asjeblieft. De menschen bij mij thuis zullen toch wel kunnen bespeuren, dat ik geweend heb en wanneer zij zien, dat u mij thuis brengt, zouden er onnoodig praatjes ont staan. Men zou gaan fantaseeren, dat er tus- schen ons iets was voorgevallen. Blijf mijn vriend, graaf Klinter. Ik zal uw vriendschap en uw hulp in de volgende dagen wellicht zeer behoeven. Ik heb hier geen vriendin; het ligt misschien aan mijn heerschzuchtig en zelfstan dig karakter, dat de dames zich niet tot mij aangetrokken voelen. Ik heb geen vriendin, tegen wie ik mij kan uitspreken en de oude geheimraad, wien ik mijn volle vertrouwen zou kunnen schenken, ié er niet; bovendien zou hij mij in dit geval ook niet kunnen helpen. Neen, vooral hij heelemaal niet! Tot morgen,'graaf Klinter. Morgen vroeg dus rendez-vous hierin Ivershofen om te gaan rij den. Wellicht doen we morgen den laatsten wandelrit. Het is mogelijk, dat ik ook op reis ga, misschien is dat de beste oplossing”. Graaf Klinter kuste Barbara nog eerbiediger dan vroeger de hand. Uit zijn oogen straalde een zoo hartelijk medelijden, dat mevrouw Glover hem nog eens toeknikte, alvorens haar paard in gang te zetten. Graaf Klinter draafde naar huis en dacht er onderweg aan, hoe den laatsten tijd de wereld kwaliteiten. NIEUWE SNEEKER COURANT waarom zou ik verder leven? Zonder jou wil ik en kan ik niet leven. Ik bemin je niet, zooals een gewoon mensch be mint; neen, tot in het waanzinnige ben ik op je verliefd, van jou zal het afhangen of ik verder zal leven of niet. Word mijn vrouw, Barbara, en ik zal ge nezen, van af het oogenblik, dat je mij met ja zult beantwoorden. Ik weet, dat ik een dwaas ben. Jarenlang ben ik van je verwijderd ge weest, jaren geleden heb ik je mijn liefde be tuigd en nu kom ik wederom met de bede, mij het hoogste te geven, dat je te geven hebt: jezelf. Iets is er in mij, iets van een ziener, dat mij voorspelt dat je me zult liefhebben. Ik heb vier en twintig uur laten voorbij gaan, .„-..omdat ik bemerkte, dat ik onlogisch werd en Voor korten tijd keerde ik dat mijn gedachten zich verwarden. IR, wil niets vader mij, je huis te betreden, omdat hij zaken [stelt, om je liefde te verwerven, met je had te bespreken. ct~' Eindelijk zag m je weder, Barbara, en ik leed verschrikkelijk. Ik zag je, schooner en begeer- lijker dan ooit, ik zag jé vrij, ik hoorde hoe iedereen je prees en vereerde. Alles wat ik in mij zelf gestorven gewaand had, werd weder levend. Den volgenden dag bracht mijn vader mij weg uit je nabijheid naar hier, ofschoon hij niet vermoedde, wat in mij omging. Eerst hier in de eenzaamheid is alles weer levendig geworden, wat ik ooit voor je heb gevoeld. Niets daarvan is verbleekt of minder geworden. Neen, warmer, hartstochtelijker, gloeiender zijn de gevoelens geworden, die ik voor je koesterde. De verschrikkelijke opstand, waarin mijn ziel verkeert, heeft de koorts weer over me gebracht. Ik heb eenige dagen bewus teloos gelegen en ik geloof dat ik niet anders dan jouw naam heb geroepen. Ik ben weer tot het leven weergekeerd. Ik gevoel me uit geput en koortsig, en ben soms mijn zinnen niet de baas. Ik vraag me voortdurend af;- Een punt, dat nog tot heel wat moeilijkheden aanleiding zal geven, is dat der afschrijvingen. Immers, voor de berekening van de zuivere op brengst -van een bron Van inkomen mag be halve beroepsonkosten, onkosten tot verwer ving, ook in mindering gebracht worden af schrijving volgens goed koopmansgebruik. Ter wijl voor de inkomstenbelasting dit al een moeilijkheid is, wordt dgze nog* veel grooter voor de Oorlogswinstbelasting. Er zijn zooveel zaken thans in g^bruiC die na den oorlog haast geen waarde meer heb ben; anderen hebben in hun onderneming za ken, die een fabelachtige marktwaarde hebben op het oogenblik en die waarschijnlijk na den crisistijd weer tot normaal terugloopeti; zoo bv. zeeschepen. Verder, hoe groot is niet het risico, dat velen op hun eigendommen loopen, hetzij dat ze kun nen vergaan, waaronder behalve schepen ook te rangschikken zijn bezittingen in oorlogvoe rende landen, hetzij dat ze door een eventu- eele crisis na den oorlog geen inkomsten zullen opleveren en renteloos blijven liggen. In hl deze gevallen moet natuurlijk een hooger percen tage voor afschrijving toegelaten worden, dan normaal gebruikelijk is. Velen maken zich bezorgd voor'latere tegen slagen; hoe zullen zij daaraan het hoofd bieden, als zij hun grootste kracht moeten afgeven aan de schatkist, vragen zij. Maar dit heeft de wet voorzien. Niet alleen voor oorlogsverliezen van vorige jaren, ook voor latere jaren is 'een regeling,getroffen. Een oorlogsverlies over 1914 zal dadelijk verrekend worden met de winst in 1915 enz.; maar eveneens wordt een verlies in 1915 geleden, bij den eersten aanslag reeds in mindering gebracht op de winst in 1914. Zoo worden ook naderhand geleden verliezen terug betaald, maar deze terugbetaling blijft beperkt tot de heffing van de 2 voorgaande jaren, om dat anders de schatkist te veel in het onzekere zou verkeeren over 't haar bij slot toekomende bedrag. Bovendien, de belastingplichtige zelf heeft toch 70 van zijn oorlogswinst gehou den. Die billijkheid wordt ook in andere opzichten in de wet betracht; zoo wordt geen inkomsten belasting geheven over dat deel, dat als oor logswinstbelasting wordt gevorderd; is de in komstenbelasting reeds vastgesteld voordat de oorlogswinstbelasting vastgesteld wordt, en dat is het geval met de aanslagen tot het dienst jaar 1916—T7 toe, dan wordt na vaststelling van de oorlogswinstbelasting, ambtshalve de aanslag voor de inkomstenbelasting terugge bracht. Ook Op andere wijze is gezorgd geen dub bele belasting te heffen. Heeft iemand een oorlogswinst gemaakt van f 80.000 over zeker jaar, dan heft de Staat daarvan 30 f 24000. De overige f 56.000 leveren dezen man op stel f 3000. Wanneer dus het volgend jaar nog oorlogswinstbelasting geheven' wordt, zou hij van die f3000 wederom moeten betalen; dit nu voorkomt de wet door de rente, bij behoor lijke belegging te behalen voor deze, uit oor logswinst opgelegde bedragen, vrij te laten. Over die kapitalen wordt eerst 5 afgetrok ken; eerst wat dan overblijft (in dit geval dus f 3000 f 2800 f 200) wordt dan weer door de O.W.B. getroffen. Ih het voorafgaande heb ik vrijwel alleen ge sproken over natuurlijke personen; zooals ik reeds zeide vallen Naamlooze vennootschap pen, coöperatieve en andere vereenigingen en andere lichamen ook in de belasting. In hoofd zaken geldt daarvoor hetzelfde als voor de na tuurlijke personen. Terwijl voor de inkomstenbelasting de Naam looze Vennootschappen en de vereenigingen Het slechte jaargetijde voor de rheumatieklijders. Niet zónder een gerechtvaardigde vrees zien de rheumatieklijders het regenachtige jaarge tijde naderen. Hunne pijnen, die de mooie dagen nagenoeg hadden doen verdwijnen, ontwaken plotseling onder den invloed der vochtigheid. Hunne arme gewrichten doen, wanneer men ze in beweging brengt, knarsingen hooren die van hevige pijnen vergezeld gaan. De rheuma- tiek treft zonder onderscheid de jongen en de ouden, maar zij valt bij voorkeur de verzwakte en overwerkte personen aan, en in het alge- meen hen wier bloed, om de een of andere reden, verarmd en met urinezuur beladen is. De eerste voorzorgsmaatregel der rheuma tieklijders en van hen die voor rheumatiek vat baar zijn, dat wil zeggen de overwerkten, de vermoeiden, de'bloedarmen en alle zwakken in het algemeen, moet zijn hun bloed te zuiveren en- te verrijken. Een kuur met de Pink Pillen is hen daarom bijzonder aanbevolen. De Pink Pillen zijn inderdaad onvergelijkelijk als her stellingsmiddel van het bloed. Door hun gebfuik hebben tal van rheumatieklijders hunne pijnen 1 volmaakt zien verdwijnen. Het is natuurlijk noodzakelijk de behandeling met volharding te Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen leven mij niets meer te geven heeft? Zes jaar is het geleden, dat ik je op een oogenblik, dat ik de controle over mezelf kwijt was, mijn liefde verklaarde. Je wees mij met verontwaardiging af en had daarin ge lijk, omdat je de vrouw was van een ander. Ik verliet om jouwentwille het vaderhand en tot f2000 ook nog onder de heffing begrepen, zij het tegen een lager tarief. Thans wordt ge heven voor bedragen die f 1000 te boven gaan maar minder zijn dan f 2500 10 over dit ver schil. Van bedragen, grooter dan f2500 30 van hetgeen zij meer zijn dan f2000. D e b e- lasting wordt alleen geheven over ronde sommen van f 100. Heeft iemand dus f 1J00 oorlogswinst gemaakt, dan betaalt hij, daar f 1000 vrij zijn, 10 van f 100 f 10; bij f2500 dus f 150; bij f2600 30 van het verschil met 2000, dus 30 van f 600 f 180; en verder f 30 voor iedere f 100 meer. Over 1914, dat slechts 5 oorlogsmaanden telde, worden de grondslagen tot ongeveer 5/12 teruggebracht, zoodat voor f 1000 komt f400; voor f 2000 komt f 825 en f 1025 in plaats van f 2500, zoodat over dat jaar voor f 500 is ver schuldigd f10; van f 1025 wordt geheven f60, van een winst van f 1200 30 van 300 f 90. Ik hoop, dat men na lezing van dit artikeltje den indruk moge gekregen hebben, dat de oor logswinstbelasting is streng maar rechtvaardig. PONGSTRA. Op 26 Augustus nl. was nabg Ngland de woonwagen van den kermisreiziger J. Westen berg in de zachte grond van den Bolswarder- weg vastgeraakt, dicht bij de tramrails. Bij ’t voorbjjrijden raakte de tram de wa gen en sleepte deze een eind mee, waarbjj de dochter van W., Maria onder een der wielen geraakte. Ze werd vrg ernstig aan de rechter hand verwond, zoodat ze drie weken lang haar beroep van acrobaat niet heeft kunnen uit oefenen. S. wordt verweten, dat hij zich niet vol doende heeft vergewist, dat de' weg vrg was, dat hij de machine niet voldoende in zgn macht had en niet op tijd heeft geremd, althans den stoom afgesloten. Uit hot getuigenverhoor bljjkt o.m. dat er op 200 meter afstand van den woonwagen een fluitsignaal is gegevende tram reed met een snelheid van hoogstens 20 K.M. per uur. De opzichter bg de H.IJ.S.M. de heer J. C. Horst (oud-macbinist) verklaart, dat z.i. de trein binnen don afstand van 200 meter tot stilstand had kunnen worden gebracht en de machinist in elk geval in dezen buitengewo nen toestand al zgn aandacht aan den weg vóór hem had moeten wijden. Het is getuige echter niet bekend, of beklaagde den woon wagen opgemerkt heeft. In elk geval is de man onattent geweest. Do verdediger, mr. A. J. Rozeveld uit Utrecht brengt onder de aandacht, dat beklaagde met een signaal heeft gewaarschuwd en daarna gewoon is doorgereden, in de verwachting, dat hg kon passceren, omdat de woonwagen niet op de trambaan, maar er naast op den rijweg stond. Zou de deskundige, vraagt de verdediger, onder dergelgke omstandigheden, voor eiken wagen stoppen Getuige antwoordt, dat hg in zulk een ge val zeker zgn voorzorgsmaatregelen [zou nemen. Beklaagde beweert, niet te hebben kunnen zien, of de woonwagen vlak bg do rails stond. Dit merkte hij eerst op 50 a 60 meter af stand, toen de man van den woonwagen alarm maakte. Op ongeveer 60 meter afstand ver trouwde hij de zaak al niet recht, waarom hg toen den stoom afsloot. De subs-officier acht het noodzakelijk, nog andere getuigen te hooren, b.v. den bedoel den kermisreiziger en diens dochter, die nu niet bereikt konden worden. De ambtenaar vraagt daarloj schorsing van behandeling tot over 14 dagen. De verdediger zou niet weten, waarom uitstel moest worden besloten, omdat z.i. dagvaarding niet goed geredigeerd is. Het gaat niet aan, dat de Tramwegmaatschappij het grootere gevaarrisico van hot rgden langs den openbaren weg, dat zg ter wille van de financiën heeft aanvaard, op bet personeel legt. Pleiter voorziet, dat zgn cliënt kal worden vrggssproken. Wil echter de rechtbank na der onderzoek, dan kan hij zich daarbg neer leggen, als het op over 3 weken wordt be paald. Dienovereenkomstig wordt besloten. Vonnissen: S. H. 32-jarig arbeider te IJlst, wegens be- loediging van een politieagent in functie al daar. Geëischt f 5 boete of 5 dagen hechte nis en tot f 1 of 1 dag veroordeeld. E. M., 22-jarig militair te Ede, wegens diefstal van een fietslantaarn te Roordahuizum. Geëischt f 25 boste of 25 dagen hechtenis en tot die straf veroordeeld. Over boord geslagen. De in don Waterweg binnengekomen stoom- logger VL. 194 rapporteert, dat door een stortzee 5 man van de equipage overboord zgn geslagen. Het gelukte echter weder, 4 man te redden. De vgfde, A. de Jonge, is verdronken. volgen. Op die voorwaarde geven de Pink Pil len altijd de gunstigste resultaten. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hoofd- depót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amster- dam. I ling te weenen. Twee groote tranen biggelden langs haar wangen en zij begon zoo te snikken, dat haar paard onrustig werd. „Mevrouw! riep graaf Klinter geheel ont steld. „Wat is er gebeurd? Ik heb toch geen schuld aan uw tranen?" Barbara schudde heftig van neen. „U hebt mij naar mijn aangelegenheden ge vraagd en ik heb mij in vertrouwen geuit. Kunt u mij niet zeggen, wat u drukt?” Mevrouw Glover streed moedig met haar tranen en zei dan: „O, wat zijn de mannen dwaas! Eerst zet ten zij ons de revolver op de borst en wanneer we ons dat niet laten welgevallen, richten zij het wapen op zichzelf”. En wederom weende mevrouw Glover, dat het graaf Klinter door het hart sneed. Hij begreep, dat iedere tegenspraak op dit oogenblik nutteloos was. Hij kon er bij haar j ook niet op aan dringen, een geheim prijs te geven, dat haar klaarblijkelijk zwaar drukte en dat baar binnenste in de hevigste beroering bracht. Daarom bleef hij slechts zwijgend naast haar rijden. Inmiddels bereikte men het park hofen. liet plotseling na een verblijf van 6 jaar Mevrouw Glover was door den slottuin tot [in de tropen, mijn lichaam mij in den steek, voor den stal gereden; zij steeg af en ging het," huis in. Ze zei aan den knecht, dat zij voor memand was te tspreken en trok zich in haar Zondagsrust Posterijen. Met ingang van 12 November e.k. zullen de navolgende maatregelen tot beperking van den Zondagsdienst van kracht worden le. De gelegenheid om, zonder betaling van busrecht, aangekomen stukken van de post kantoren af te halen, wordt opgeheven. 2e. Aan te teekenon en te adviseeren stuk ken met uitzondering van die, waarvan ex presse bestelling verlangd wordt, worden niet ter verzending aangenomen. Naar wij vernemen zal het Vrgdag 17 November 36 jaar geleden zgn, dat de heer R. Tolsma, thans adjudant-onderofficier bij het le Landweer Bataljon alhier in dienst trad. Ofschoon officiéél dit feit niet gevierd,wordt, daar voöi onderofficieren de dienstjaren bij de landweer niet meetellen, twjjfelen wg niet of het zal den algemeen geachten jubilaris dien dag niet aan big ken van belangstelling ont breken. De Raad der gemeente Hilversum be noemde tot Boekhouder-correspondent bij den dienst der Publieke werken aldaar, den heer F. H. Harms, le Ambtenaar bij de Gasfabriek en Waterleiding alhier. Voor de acte Wiskunde (L. O.) slaagde mej. G. Mointema te Britswerd (leerlinge van den heer 8. L, Frankena alhier.) „Ons Genoegen.” Naar wg vernemen zal het Reciteergezel- schap „Ons Genoegen’’ 10 Dec. a.s. zgn jaar- lijksche uitvoering in „Amicitia” geven. Opgevoerd zal worden „de Rgis naar Turkije” bljjspel in drie bedrijven van Oscar Blumen thal en Gustav Kadelburg. In het voorjaar 1917 zal deze vereen, haar 25.jarig bestaan op feestelgke wgze gedenken. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 8 Nov. Op 15 Aug. constateerde de brigadier der rjjksveldwachters Das een ernstige dierenmis handeling. De 50-jarige A. v. d. V. uit Leeu warden sloeg zoo onbarmhartig op ’n kalf dat hij vervoerde dat Das proces-verbaal opmaakte. Het is wel goed, dat er eons oen voorbeeld gestold wordt, want het gaat er soms schan dalig toe aan do Veemarkt. De officier van Justitie eischte f 12 boete of 12 dagon hechtenis, Daarna stond terecht de 22-jarige machinist der Ned. Tramweg Mij E. 8. te Lemmer we gens onvoorzichtig en roekeloos rijden. po.ogde door de beslommeringen en de inspan ning van het koloniale leven je te vergeten. Ik poogde mijn wederspannig hart te overwin nen, en, dwaas die ik was, meende ik een tijd lang, dat ik daarin was geslaagd. Ik wist, dat je twee jaar, nadat ik weg was, weduwe waart geworden; toch keerde ik niet terug. Ik was bang, je terug te zien, ik was bang, dat je mij onvriendelijk zoudt ontvangen, ik geloofde, dat je boos op mij waart wegens het verleden en bleef daarom verre van jou cn tiet vaderland. Er waren uren, dagen, weken, ja maanden, waarin ik geloofde, dat ik je vergeten had. I Daar Ik had met opzet nog geen enkele maal om Europeesch verlof gevraagd, -omdat ik je niet wilde terugzien. 1 terug en reeds den eersten dag dwong mijn 'anders van je, dan dat je me in de gelegenheid xrarlor mii io hnic fo ItAfrAdAn nmdof hii 7t)Vpn in iravivowan Stel me op de proef, verlang van me, wat je wilt; geef me^ alleen hoop, anders jpn ik niet leven. Ik zal en moet aan dit leven een einde maken, wanneer mij niet de gelegenheid wordt geboden, om je liefde te verwinnen. Ik weet niet, wat ik van je verlangen mag; ik weet niet, of ik hoop mag koesteren, antwoord op dezen brief te ontvangen. Ik weet niet of het me veroorloofd zal zijn, dezen brief na een paar dagen persoonlijk te volgen om je ant woord zelf te halen. Ik vrees je nu reeds onwelgevallig en onaan genaam te zijn en toch haak ik naar je liefde. Heb medelijden met mij! Lothar Kersten.” Barbara borg den brief weer weg in de lade van de schrijftafel. Toen verborg zij haar ge zicht in haar handen en weende. Wordt vervolgd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1