E, D, I*. s. MME r SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) «n WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) K(S zï t 45 O gl’; p No» 20. F. SLUIS, MEUBELFABRIEK NEDERLAND fR!OT>WAK! IA Zaterdag 9 December 1916. 33e Jaargang. lar N i en wstijdi ngen. REClOEKOLOd ES beter dan andere merken 1' I, t A goedkooper d„ „d„. ten van gelijke kwaliteit. 8 )5. ■o I e> I i ct. J. A. HUIZ9ÜSGA; Groningen. Bscldhoawerij ook in steen Frsosohei F r i ft Baai ia deze gedeponeerde verpakking Stijn VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER rsï c o o •k. De de gasfabriek verdiend. Hetns^.en prim; voor de gemeente, maar op dezen avöni SNEEK, 1 Dec. 1916. SNEEK. 4 Dec. '16. M. de R. i’ van ge lijken priie, hjj op zijn verjaardag de vermeestering Alsboven. ■V Telefoon 118. U* dw., J. I.' SANDERS. Als men opstaat, verliest men zijn plaats, zegt het spreekwoord. Als men voor zijn dage- lijksch brood werkt is het ook niet goed zijn plaats te verlaten, zelfs niet wegens ziekte. Het werk wacht niet en als men zich wederom voor zijn werk aanbiedt aan het atelier loopt men groot gevaar zijn betrekking vervuld te zien. Als de Pink Pillen zoo waardevol zijn voor de bloedarmen, dan is dat wegens de snelle bijna onmiddellijke uitwerking. Zij hou den U op de been en bewerken tevens Uw vol slagen genezing. Daar de behandeling tot geert enkele speciale leefwijze verplicht en het slechts -noodig is enkele pillen per dag te ne men, kan men zich gemakkelijk verzorgen, zonder zijne bezigheden of studiën te verlaten. De Pink Pillen zijn het krachtigste genees middel tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge- meene zwakte, maagpijnen, hoofdpijnen, zenuw zwakte en neurasthenie. Zij verrijken en zui- veren het bloed en wekken de zenuwen op. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hoofd depót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amster dam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. „Gelijk aan vele mijner vriendinnen hebben Uw Pink Pillen ook aan mij mijne gezondheid teruggegeven. Als ik dit uitstekende genees middel niet gevonden had, zou ik zeer zeker verplicht zijn geweest allen arbeid te staken, want ik kon niet meer. Ik zou U niet kunnen zeggen hoe ik bloedarm was geworden; dat gebeurt langzaam aan en ik had er niet op gelet, ik gevoelde mij somtijds zéér vermoeid, ik was bleek en mager geworden. Den eenen dag ge voelde ik mij goed en den volgenden dag ge voelde ik mij slecht. De minder goede dagen werden talrijker, volgden elkander sneller op en ten slotte heb ik een tijdperk doorgemaakt, waarin ik geregeld leed aan fnaagkrampen, be nauwdheid, bevingen en hoofdpijnen. Ik gevoel de mij iederen dag zwakker. Toen heb ik ge lukkig de Pink Pillen genomen en ze hebben mij zooveel goed gedaan, dat ik mijn werk niet heb behoeven te onderbreken. Steeds dóór werkende heb ik de behandeling voortgezet. Mijne ongemakken zijn verminderd en weldra verdwenen. Ik ben op het oogenblik zéér ge zond". Hier spreekt men wederom goed van de Pink Pillen. Thans vertelt ons een jeugdige naaister veel goeds van de Pink Pillen. Mej. Renée Manin, wonende te Lyon, rue de l’Abondance 75, was er volgens de volksuitdrukking, slecht aan toe, maar een behandeling van eenige dagen m?t de uitstekende Pink Pillen is voldoende geweest om alle ongemakken, die haar diet werk be moeilijkten, te verzachten, te verminderen en te verjagen. Zij schrijft ons: I Oneerlijke dienstbode. De politie to Zeist heeft gisteren een 17 jarige dienstbode aangehouden, die van een pensionhoudster een bedrag van ruim f 1000 had ontvreemd. Een groot deel van het geld was reeds omgezet in goederen. Het meisje had plan te trouwen. Enq«isohe ««rllezen. De Britsche verliezen te land—op alle ge vechtsterreinen, gedurende de periode 1 Juli tot 30 Novemberhebben, voor zoover zij tot dusver ambtelijk zijn geplublieoerd, 463,697 manschappen bedragen en 21,440 officieren, Rekent men daarbg de verliezen van de vloot dan komt het verliezental in de buurt van het halve millioen in vjjf maanden tjjds. Gsnerawl Mackansen. Mackensen was Woensdag jarig. In 1914 kon van verbruikers een minimum bepaald, dat iij het geheel niet verhoogd zal worden, hetgeen m. i. ook volkomen juist is. Maar hierbij bleef het niet, de groote verbruikers zullen nog verder worden getroffen. In dien hun 2/s bv. 750 kub. Meter is, dan zullen zij niet 750 kub. Meter voor 7 ct. hebben, maar slechts 500 kub. M. Alles wat zij boven de 500 kub. M. gebruiken, zal tegen 25 ct. worden berekend. Bovendien is aangenomen dat elke winkelier, die na 8 uur ’s avonds ook zelfs maar 1 gaspitje in zijn winkel zal hebben branden, zal worden gestraft metf5, f 10 boete?, neen.... met directe afslui ting van -de Gasleiding. De laatste bepaling ging er door als koek. De Voorzitter zeide: „Wij moeten er toch een straf op stel len, wanneer een winkelier toch een gaspitje heeft branden dus, dan sluiten wij het gas maar af”. „Wel ja”, zei de Raad, die graag naar huis wilde, „dat doen wij dan maar, dan sluiten wij hem het gas af”. Geen stem ging er op om te zeggen, dat men met een dergelijken draconi- schen maatregel veel te ver ging. Mijn indruk, in deze vergadering opgedaan, is deze: Een winkelier wordt beschouwd als een parasiet, die bij de eerste de beste gele- fel ik geenszins dat, waar over het gasverbruik der Sneeker Industrieelen nader moet worden beslist, men op den krassen maatregel van afsluiting der gasleiding, van eiken winkelier, die na 8 uur een pitje heeft branden in zijn winkel, zal terugkomen. Hoogachtend, Mijnheer de Redacteur, Ik hoop dat U mij zult toestaan iets van Uw plaatsruimte te vragen. Bij voprbaat mijn op rechten dank. t Het was Donderdagavond ongeveer 12 uur, toen ik van de Raadsvergadering kwam, die ik als belangstellend toehoorder bijwoonde. Van de door 12 gaspitten hel verlichte Raadzaal kwam ik in mijn, door een enkel pitje verlichte kamer. Doch in figuurlijken zin kwam ik van de duisternis naar het licht, want in de Raad zaal was het duister van verwarde ideeën en eindeloos gewijzigde voorstellen. Onze vroede vaderen waren bijeen om de middelen te bera men „Gas te besparen”.’ Door een tijdelijken noodtoestand moet gas bespaard worden. Er is, volkomen terecht, een regeling aangenomen, waardoor ieder, die meer dan 2/3 gebruikt van de hoeveelheid gas in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, voor dat meerdere,, in plaats van 7 ct. 25 ct. per kubieke Meter zal Lodz melden. In 1915, toen zijn hoofdkwartier in Servië was, viel een dag voor zjin verjaar dag Monastir. En thans werd op zijn verjaar dag de val bekend van Boekarest, aan welken hij eveneens een belangrijk aandeel heeft gehad, INGEZONDEN. Gronlnj|>n< genheid maar moet worden genest. Geen stem ging er op uit de vergadering, die er op wees, dat de groove verbruikers toch niet voor hun pleizier 1000 tot 1500 kub. Meter per maand gebruiken. Een dergelijk verbruik was een ten hemel' schreiende gasverspilling en gasver kwisting. Maar er werd niet aan gedacht, dat diezelfde gasverspilers en gasverkwisters ja- ren lang aan de gemeente duizenden guldens hebben laten verdienen. Dat door hun ver spilling de Hoofdelijke Omslag eenige procen ten lager kon blijven, dat, door hun verspilling, verschillende werken konden worden uitge voerd, ten bate van het algemeen, die anders achterwege hadden moeten blijven. De consequentie van het besluit van den Raad is deze: Iedere particulier, iedere fabrikant en iedere grossier mag zijn gas laten branden, zoo lang hij wil, de Gemeenteraad mag 12 pitten gebrui ken, bijna voor elk lid een, maar zoo’n win kelier mag, indien hij in zijn winkel noodza kelijke arbeid heeft te verrichten, noodzakelijk zijn cliënten moet helpen, geen enkel pitje heb ben branden, zelfs geen sake), De meer derheid van den Raad schijnt te denken, dat de winkeliers voor hun pleizier winkels er op na houden, dat bv. winkeliers, die des Maan dagsavonds commissies moeten klaar maken voor den Dinsdag en dit beslist in hun winkels moeten doen, of aanstonds inventaris moeten maken, dit doen om hut) personeel te plagen. Of plaagt soms de Raad thans niet de win keliers? Men zou het kunnen noemen „pest de Raad niet de winkeliers?” Het woord „pesten” is parlementair, want in den Raad werd ook gesproken over „pestilentie”. Van zekere zijde kwamen wèl stemmen op om gas voor drijf kracht niet te bezwaren, dit laatste vraagstuk zal nog worden onderzocht. Van uit een ze keren hoek werd maar even „La mort saus phrase” uitgesproken over de bioscoophouders. „Doe die dingen maar dicht”, werd gezegd. Er werd niet aan gedacht, dat diezelfde bios coophouders ook hunne lasten hebben te dra gen en ook hun personeel hebben, dat zij moe ten betalen. Wel neen, men redeneerde: „er is oorlog, daardoor is er weinig aanvoer van steenkolen, daardoor moet er gas worden be zuinigd. Z o o'n buitenkansje zullen wij ons niet laten ontgaan om voor onze principes eh beginselen alle moge lijk e winst naar binnen te ha- 1 e n”. Geen stem ging er op om te waarschuwen en te zeggen: „ziet den toestand nu eens even duidelijk in. Wij hebben hier een gasfabriek, die tonnen heeft gekost. Tot voor betrekkelijk korten tijd hebben wij duizenden pes-jpar door de gasfabriek verdiend. Hetns^.en prijna zaak voor de gemeente, maar op dezen avönd doen wij ons uiterste best, onze beste cliënten van ons te vervreemden, die cliënten, die het meeste geld in het laadje brachten, zullen wij leeren, hoe zij zich zonder ons kunnen redde n”. Wat zal er gebeuren met een koopman, die zijn beste cliënten beleedigt en treitert op het oogenblik dat hij moet zeggen: „ja, ik heb toch geien goederen, leveren kan ik ze toch niet, dusloop maar heen”. Wanneer er weer eens normale tijden komen, dan zullen misschien de cliënten zeggen: „maat nu heb ik jou niet meer noodi g”. Zoo’n koopman gaat op de flesch. Dat ge vaar bestaat er ook voor de gasfabriek. Wan neer eenmaal de groote winkeliers zich aan den nieuwen- toestand hebben aangepast, dan is er zeker kans, dat zij zullen zeggen: „maar zonder die groote verlichting kunnen wij het ook best redden. Wie is er mede gediend?” M. i. heeft de Raad blijk gegeven van een kortzichtigheid, die zich vroeg of laat moet wreken. Met een verhooging van den gasprijs met bijna 300 voor het laatste derde ge deelte, kan men iedereen, die niet winkelier is, wel dwingen tot bezuiniging, maar voor die ongezeggelijke winkeliers moeten nog eens twee uitzonderingsbepalingen worden ge maakt. Onder het mom van gasbesparing gaat men de persoonlijke vrijheid van de winke liers aan banden leggen, zoo zwaar als het in het brein van den felsten winkelsluiter nog niet was opgekomen, en zoodoende tegelijk een onherstelbaar lek slaan in de schatkist der stad. Bovenstaande geef ik eerbiedig aan de hee- ren leden van den Raad in overweging en twij- Door den trein gedood. Woensdagmiddag half zes zijn door den sneltrein uit Arnhem tusschen Bunnik en Utrecht een man en een vrouw overreden. De vrouw was onmiddellijk dood, de man werd zwaar verwond naar de Rijkskliniek te Utrecht vervoerd, waar hij spoedig overleed. Brand; tw.ee dooden. De vernikkelaar H. Klip te Rotterdam werd Woensdagavond omstreeks 10 uur, toen hij thuis op de 3e verdieping van pand no. 5 aan de Nieuwemarkt aldaar lag te slapen, door zijn vrouw, die nog. op was, gewekt met de mede- deeling, dat zij geloofde, dat er brand was. In een oogenblik was hij in de kleeren en de trap af om zich van den toestand op de hoogte te stellen. Op de. eerste verdieping gekomen, stuitte hij op de vlammen en zag zich den weg naar de straat afgesneden. Hij snelde terug naar de derde verdieping, waar zijn vijf kin deren in de keuken lagen te slapen. Daar greep hij den 2 -jarigen Jacob en de 5-jarige Hendrika Frederika en onder eiken arm een kind vluchtte hij, door zijn vrouw gevolgd, De verhoogde gasprijs. M. de R., Verzoeke beleefd plaatsing voor onderstaan de. Bij voorbaat mijn dank. Door den Raad is in zijne vergadering van Donderdag een voorstel aangenomen, naar het heet, om het gasverbruik en daardoor het ko- lenverbruik te beperken. Althans van verschil lende zijden is daarop telkens de aandacht ge vestigd: het voorstel tot verhooging van den gasprijs was in de vorige vergadering geval len, men bedoelde nu niet het op een slinkschè wijze toch nog binnen te halen. Het is alleen de bedoeling de menschen te dwingen zui nig te zijn, waar zulks mogelijk is.. Duidelijk blijkt dat uit het besluit van den Raad om de minimum-verbruikers, die niet meer verbruiken dan 40 M.8, vrij te laten. Want, redeneerde men, voor hen is het on mogelijk om te bezuinigen. En tijdens de discussies is er eenige malen op gewezen, dat van een verkapte belasting hier geen sprake kan zijn. Immers zij die niet meer willen betalen, kunnen daaraan ont komen door hun verbruik tijdelijk in te krimpen, wat in de meeste gevallen wel voor een derde mogelijk is, indien men dat wil. x Waar nu dit telkens voorop heeft gestaan, dat men geen gasprijsverhooging wil, is het niet te begrijpen, dat niet terstond een uit zondering is gemaakt voor de gebruikers van gas als drijfkracht. Immers zij kunnen niet bezuinigen. Het gaat voor hen toch niet op hun bedrijf voor een derde van den dag stop te zetten! Dus beteekent dit besluit voor hen wel degelijk een verhooging. En een verhooging, die drukt op een zeer verkeerde categorie der ingezetenen. De industrie toch, die hier terstede waar lijk al niet zoo floreert, wordt hierdoor in een veel slechtere positie geplaatst, tegenover die in andere paatsen, waar men zulke fabelach tige prijzen als 25 cent per M.8 vraagt. Om dan nog maar niet eens te spreken van die bedrijven die 800, 900 en 1000 M.3 per maand gebruiken. Door het minimum-besluit (500 M.8 per maand) zou voor hen dit besluit een maan- delijksche schadepost beteekenen van f 50, f 70 en f 90. En dan spreekt men in den Is‘-a d nog maar kalm over deze bezuinigings maatregel, die niemand f in an tie el zal treffen, indien hij dat niet wil! Het gevolg kon wel eens zijn, dat enkele fabriekjes moesten sluiten! Daarbij komt nog, dat vergelijkingmet de overeenkomstige maand in het vorig jaar voor drijfkracht-gas niet opgaat, omdat het verbruik hiervan zeer wisselvallig is. Het vorig jaar kan men door slapte bv. 50 M.8 hebben ver bruikt en ditmaal nu m,en volop werk heeft 500 M.8 noodig hebben. Men zou dan voor 467 M.8 25 cent per uur moeten betalen! En wan neer men dan aangenomen werk heeft of naar vaste tarieven moet werken, komt men voor heel aardige verrassingen te staan. We mogen dan ook zeker met vertrouwen tegemoet zien het door den heer IJtsma aan- gekondigde voorstel, om voor het gas-als-drijf- kracht een afzonderlijke regeling vast’ te stel len, en we twijfelen niet of de Raad zal het onbillijke van deze prijsverhooging voor in- dustriegas inzien. EEN BELANGHEBBENDE. NIEUWE SNEEKER COURANT Daar, zooals U mij mededeelde, bovenstaan de niet in uw blad van jl. Vrijdag nog kon worden opgenomen, verobrloof ik mij, nog eenige woorden er aan toe te voegen. Men zal mij misschien tegenwerpen, dat in vele plaatsen in de laatste dagen een soort gelijke regeling is aangenomen als hier in Sneek. Ik weet dit wel, maar als tien ver keerd handelen, blijft het even verkeerd als wanneer er een verkeerd handelt, en brengt bovenstaande omstandigheid geen verandering in mijn opinie. Ik wijs er op, dat bv. in den Bosch ook is toegestaan, één gaspit per winkel te branden 's avonds na 8 uur. Geheel alleen sta ik dus niet. De indruk, dien ik opdeed op de Raadsvergadering was, dat de leden van de gas-commissie, de menschen, die het weten moeten, geen voorstanders waren van deze rigoureuze maatregelen, daar deze nog niet noodig schijnen te zijn. De outsiders hebben de door mij gewraakte voorstellen ingediend, en er door weten te krijgen. Hoogachtend, VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 6 Dec. De diefstal bij de firma Tulleners. Ieder herinnert zich dezen diefstal nog. I heer Paulus, tot 20 October filiaalhouder in de zaak der firma Tulleners, vroeger firma Bin- kes, aan het Grootzand alhier, ging dien dag die zaak verlaten om voor eigen rekening er eene te beginnen op de Schaapmarkt. Het was dus dien dag druk in de zaak der firma Tulleners; er moest worden verhuisd, kas opgemaakt enz. Bij verschillende werk zaamheden hielp mede J. K., 38-jarig winke lier, vroeger in de zaak Tulleners werkzaam geweest, en die sedert eenigen tijd met finan- cieele hulp van den heer Paulus een sigaren handel aan de Wijde Burgstraat dreef. Terwijl nd 's avonds de heer Paulus en zij, die hem ter zijde stonden, de oude zaak had den verlaten en zich naar de nieuwe begaven, wist K. de plaat te poetsen. Hij ging naar de oude zaak terug en wist zich door inklimming daartoe toegang te verschaffen de geheele toedracht is destijds uitvoerig door ons ver-* meld. In den winkel gekomen opende hij de lade, waarin het kasregister bewaard werd en nam er eien blauw cartonnen doosje, een aan tal bankbiljetten van verschillende waarde be vattende, uit. Hij heeft het geld voorloopig verborgen en later nageteld: er was voor een waarde van f 900. Toen men het geld vermiste, kon men zijn oosten nauwelijks gelooven. Wie moest dat ge daan hebben? Een moeilijk op té lossen raad sel voorwaar. De echtgenoote van den heer Poulus is later nog bij K. gekomen, om geld te leenen. Hij stelde haar eerst f300 en ten slotte pog f 200 ter hand, naar hij beweert ge deeltelijk van zijn eigen geld. Geruimen tijd bleef men aangaande dezen diefstal in het duister rondtasten, doch einde lijk viel de verdenking op K. en de maréchaus- sée heeft liet vermiste geld te zijnen huize in beslag genomen. Hij werd gevankelijk naar Leeuwarden op gebracht, en staat thans terecht en bekent volmondig. De subs.-officier acht het een ernstig feit, dat betrekkelijk zwaar gestraft moet worden. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. W. Tijsma te Leeu warden, begint met onder de aandacht te bren gen, hoe licht iemand ten onrechte in ver denking kan komen. De eerste getuige is aan vankelijk voor den dader aangezien en wan neer men nog denzelfden avond een huiszoeking bij Poulus ffiad verricht, dan zou men daar de f 900 in een koffer hebben gevonden, wat er toe had kunnen leiden, dat de eerkte getuige op aanwijzingen was veroordeeld. Voorzichtigheid blijft dus ook in strafzaken een gebiedende eisch. Wat den beklaagde betreft, pleiter ontkent, dat hij een gevaarlijk inbreker zou zijn. Hij is eigenlijk een stumper, liet zich door zijn stum perachtigheid tot de daad verleiden, hielp er door zijn stumperachtigheid ook zich zelf in. Het geheele ontvreemde bedrag is in beslag genomen en de rechthebbende niet benadeeld. Daarmee dient rekening gehouden en ook met de persoonlijke omstandigheden van den be klaagde. Moet hij lang gevangen zitten, dan gaat hij financieel ten onder, komt ook zijn gezin in ellende. De rechtbank hebbe medelij den met- den man, die uit zwakheid is gevallen en van den beginne af aan berouw had van wat hij misdreef. Van hem is geen herhaling van misdrijf te duchten. Conclusie: een veel lichtere straf. Vonnis. In de vorige zitting heeft gta. terecht ge staan B. M., 35-jarig los werkman te Sneek, wegens ruitvernieling aldaar. Geëischt f 10 boete of 10 dagen hechtenis en tot die straf veroordeeld. WORKUM, 7 Dec. Tot onderwijzeres aan de bjjzondere school te Vrouwetparccbie is benoemd mej. A. Hobma alhier. Sljucht en Rjucht, van 9 December, bevat It Oardiel fen D. Kal- ma; Mobiliseasje: De Fryske sang omheech! fen J. P. Wiersma As de Ijeafde stjert fen v. d. M.; Selskipsnijs: Dv domme minsken fen D. H. Z. is geboord, een aan boord had. De Kolcnnood. In verband met den kc-lenr.ood zijn de school tijden der o. 1. scholen te Grooingen aldus gewijzigd :’s morgens van 83/4 tot ll3/, uur en ’s middags van l‘/2 tot 3l/2 uur. Hand werk onderwas vervalt ’s avonds. Over de grens gekomen. Bij Sittard is een uit Duitsche krijgsgevan genschap ontvluchte Rus over de grens geko men. Te Buurse (gemeente Haaksbergen) zijn twee Russische onderofficieren aangekomen, die twee jaar in Tuitsche krijgsgevangenschap hebben dcorgebracht. Eenige dagen geleden werden zij onder militair geleide vervoerd en van het oogenblik, dat hun bewakers een dutje deden, moeten betalen. Er is voor de kleinste maakten ze gebruik om uit den trein ie sprin- L gen. Ongehinderd wisten ze verder de greis te bereiken. naar den zolder, waar de bewoners der tweede verdieping, de bloemenkoopman H. Schuring met zijn vrouw en een kostganger, zich reeds bevonden. Over het dak -hebben allen zich gered zonder letsel te bekomen. Inmiddels weerklonk op de straat het geroep van brand, want de vlammen sloegen reeds uit de eerste verdieping, een soort van zeet. naar buiten. Deze eerste verdieping wordt bewoond door den caféhouder G. Boehlé, wiens koffiehuis in het benedenhuis is gevestigd. Hij zelf was er niet, en zijn vrouw hielp in het koffiehuis. Op de eerste verdieping bevond zich, toen de brand uitbrak, niemand. Op het brandgeroep rukte spuit 19 uit, op den voet gevolgd door de reddingsbrigade. Toen de brigade ter plaatse voor het bran dende huis kwam, zag men, dat er een man stond voor een raam op de tweede verdieping. Fluks zetten de manschappen hun ladder over eind en daar langs heeft deze man de straat kunnen bereiken. Dit is de 75-jarige U. A. Or ganist, die als kostganger inwoont in het ge zin van H. Schuring en bij de algemeene vlucht naar het dak achtergebleven was op de tweede verdieping. Hij heeft hier en daar aan zijn lichaam lichte brandwonden bekomen en is naar het ziekenhuis gebracht. De chef van de reddingsbrigade, de assis- tent-opzichter de heer J. W. Malian, die met de brigade uitrukte, en J. Groeneveld, een der manschappen der brigade, baanden zich, zoo- dra zij hoorden, dat er nog kinderen in het brandende huis waren, een weg langs de trap naar boven en bereikten te midden van rook en vlammen de derde verdieping, waar zij twee kinderen vonden, beiden deerlijk met brandwonden overdekt. Dit waren de 4-jarige Leendert Klip en Catharina Klip, een meisje van acht maanden. Zij waren ook bewuste loos en half door den rook gestikt. De moedige mannén brachten de kinderen naar buiten, waar men het bewustzijn opwekte en een voorloopig verband gelegd werd door de men schen der brigade. Burgers en politie brach ten hen daarna naar het ziekenhuis, waar men den toestand ernstig achtte. Twee andere kranige mannen van de red dingsbrigade, G. van Bennekom en C. P. Krijgsman, die hun chef moedig gevolgd waren en intusschen de vierde verdieping bereikt hadden, vonden daar op den vloer liggen den 11-jarigen Klaas» Boehlé, terwijl de spuitgast H. van der Velden van’spuit 19 kort daarop op de derde verdieping den 6-jarigen Hermanns Klip vond. Van deze beide kinderen kon slechts de dood geconstateerd worden door verstik king. Bovendien hadden zij verschillende brand wonden. Dé brand is vermoedelijk ontstaan in een kast op de eerste verdieping, waarin de vrouw van den caféhouder Boehlé eenigen tijd voor het uitbreken van den brand naar een lap flanel gezocht heeft. Mljnongaluk. In de Limburgsche Staatsmijn „Emma’’ is men bij hot aanloggen van een mj'ugang op eea niet ontplofte dyoamiet-patroon geBtooten. Zeven arbeiders werden ernsiig gewond. Een van hen overleed dadelijk, twee anderen daar na ia bet ziekenhuis. Prins Hendrik Netl. officier. De minister van Oorlog heeft ten paleize aan den Prins het eereteeken voor langdurige Nederlandsche dienst als officier, met hst eg- fer 15, met bgbehoorende brevet uitgereikt. De Kedlèl. De Magdeb. Ztg. meldt, dat het stoomschip Kediri, dat op weg naar Marseille in den grond lading suiker voor Frankrijk

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1