Even Snoepen? SNEEKER COURANT (67ste Jaaraanfl) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) NIEUWJAARWEHSCHEN kunnen a 25 et. worden opgeno men in ods nummer van TROMP, Inkelde tinzen oer de oarloch. MEUBELFABRIEK NEDERLAND Brieven uit de Friesche Hoofdstad. 33e Jaargang. Zaterdag 16 December 1916. Officieel Orgaan dar Gemmte Sneek. RECLAMEKOLOM N ieuwstijdingen. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZand Sneek. TBLBPOOK No. 150. Sneek, Oosterdijk, Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. DE UITGEVERS. I buitengewoon geschikt terecht bij I I JANUARI a.s. J. A. HUIZINGA, Groningen. OOSTERSCHE TAPIJTEN, doeken, kleedjes etc. Telefoon 118. ANNEX TELEF. 208. ZIET DE ETALAGES. HET adres voor wederverkoopers ABONNEMBNTS-PRIJS Por jaar fl.50, franoo per poai fl.buitenland f5.— Afeonderl|ka uammew 3 cent. ADVHB.THNT1E-PRU8 1—5 regels 35 cent, elke rogeï meer 6 cent. Bi? abonnement helsngrgke korting. Ingeuonde^ Mededeelingos 10 eest per regel. zorg zjjn B I VIJLTJE. I kunnen daarvoor verhoogde. ino- Vroegtijdige inzending word: vriendejtk verzocht. Albert Verwey: Holland en de Oor log (Maatschappij voor goede en goed- koope lectuur, Amsterdam). onver beeld as minsken, dy’t troch hjar ynfeksje as In ge- faer blskóge wirde moatte for elts, dy’t tich- Het Zelfvertrouwen. De voornaamste voorwaarde om in de we reld te slagen is een juist gevoel van eigen waarde. De mensch die weet, wat hij waard is en zich een bepaald doel stelt, moet in ge wone omstandigheden in zijn ondernemingen slagen. Nu is het vertrouwen in zichzelf voor namelijk 'een kwestie van gezondheid. Heel dikwijls kunnen tal van personen, zonder be slist ziek te zijn, toch geen profijt trekken van al hun hoedanigheden, omdat zij niet alleen geen sterke, doch zelfs geen normale gezond heid bezitten. Het volmaakte evenwicht der organen hangt af van de zuiverheid en den rijkdom van het bloed en den goeden toestand van het zenuwstelsel. Om beide tegelijk te verkrijgen is het noodig het bloed met regel matige tusschenpoozen te bevrijden van de schadelijke bestanddeelen die er zich langza merhand in ophoopen en bovendien moet men bij de eerste teekenen van algemeene ver moeidheid, die kenbaar zijn aan een verslap ping der werkkracht, het verlies der eetlust en gebrek aan slaap, de dreigende afmatting der zenuwen, onmiddellijk tegengaan. Het is niet noodig U daarvoor een lastigen leefregel, die U verplicht Uwe gewoonten te wijzigen, op te leggen. Eenige Pink Pillen per dag na iederen maaltijd zullen Uw verarmd bloed spoedig nieuwe kracht hebben gegeven en Uw zenuwstelsel spoedig hebben versterkt. De Pink Pillen zijn inderdaad een merkwaar dige versterker van het bloed en een krach tige opwekker der zenuwen, terwijl zij tevens een krachtig hulpmiddel zijn voor alle levens functies. Hunne uitwerking is zeker in geval len van bloedarmoede, bleekzucht, neurasthe nie, zenuwziekte, maagpijnen, rheumatiek en algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hopfd- depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amster dam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. „It is yn dizze dagen de’ plicht fen de ün- sidigen, dat hja it gewisse binne fen de wrald. Binammen de biwenners fen lytse lannen, dy’t ünsidich bleauen, moatte rounüt en earlik sizze, hwet neffens hjar bitinken de wierheit is. En boppedat: hja binne ek party. Hwent if is lang net ünforskillich, hokfor hearsker de macht yn hannen kryt. Mar dit bitinken, al jowt it stim- ming oan hjar passyf-wêzen, mei nea de klea- rens skeine fen in ynsjuch, dat troch de wirk- likens fen in oarloch licht ünsüver wirdt. Hja kinne oannimme en‘ moatte der foar soargje, dat de oarlochsfordwazing dy’t hjar bürljue ynfektearret, hjar geast mei frede lit. It bi- warjen fen de rest fen hjar geast bifoarderet net allinne hjar persoanlik bilang en is hjar net allinne oan to rieden om foar to kommen, dat troch eigen ünforstan de ünsidigens oanranne wirdt, mar is ek heilsum for de stridenden. For dizzen en for allegearre is it in foardiel, dat hja hjar antlit, troch hertstocht tohavene, nou en den’ ris sjen kinne yn ’e kleare spegel fen hjar bürljue. Boppedat is dit tor it hiele minsk- dom fen net genöch to romjen wearde, dat yn dizze dizige, tizige en sike tiden earne to wrald sa’n kleare spegel bistiet. Net de striid ommers, mar de minskelikens, dy’t yn üs alle gearre wennet, is it bisit, der’t wy, nei’t ein- gjen fen de skelen, greatsk op wèze meye. Yn tiid fen kriich fluchtet dy minskelikens nei de ünsidigen. As oeral yn it roun allinne tocht wirdt om it bilang fen persoanen en groepen, lelt hja rêstich en wachtet der op, dat eltsen- ien wer nei hjar harkje scil. Mar elts eagen- blik, as hja mierTt, dat swyen skande is, lit hja it lüd fen hjar stimme hearre en seit hwet neffens hjar ynsjuch de wierheit is. Wé hjar, dy’t den net nei hjar harkje, dy’t oanfitere troch tsjoede selssucht en eigenbilang hjar eigen dwylwirdien for wierheit, eigen dream- bylden for wirkelikens'oansjugge en boppedat yet winskje, dat oaren der in gelikense mie- ning op neihalde. Slimmer is it mei hjar as bern, dy’t troch de koartsbylden dy’t hja regel voor een koopje onder dak en wie doet je wat? Vandaar dan ook, geloof ik, dat je in onze groote steden over ’t algemeen deze punten van attractienergens vinden kunt. Nou zoo grootsteedsch doen wij hier ook min of meer. Vlak tegenover hotel „Amicitia”, in een tuintje, dat ieder oogenblik in onmacht dreigt te waaien, staat het marmerwerk van Pander, rustig van lijn, bondig en eenvoudig, van ’n frissche oprechtheid, met ’n fijn-typee- rende bronzen kop van Waling als plaquet ingehouwen. Maar merkwaardiger dan dit is de entourage. Op den achtergrond een rijtje mal tegen mekaar gezakte groene struiken, meer naar links meerder groen, een uiterst nut tige, graskleurige ijzeren inrichting, die ’k als man van fatsoen niet nader omschrijf. Voorts is er om liet voetstuk, met angstwekkende volharding, een soort kropsla geplant, wat geen kropsla is. Wat hiervan de symboliek is, heb ’k nog niet vermogen te ontdekken. In dit win derig, vergeten tuintje staat het monument fen ’e Friezen. Tot nu toe heb ’k er da ook zoo goed als niemand zien binnen trekken, 't Geen klaarblijkelijkde bedoeling is. Zie boven. NIEUWE SNEEKER COURANT Hate rigearret dizze wralden, wyldens fen de striid skeint frede’s fleur en tier en Gods geast fen Ijeafde wirdt hünd mei wird en died. Broerskip fen de minsken stoar as in al te rike weelde. En de Kriich strünt troch de fjou- wer tiden fen it jier as in jimmer-dürjende Hjerst. It blomte fait, de fügel swyt en, och, for bliere lieten binn’ dizz’ tsjoede skoften a 1 to pleagjend, a 1 to rou. De seine kultuer to- barnt de kathedralen, wylst ’t kjirmjen fen de wounen gült yn dizze mistreastige tiden. Wy mienden, dat it simmer wier en minskne mu ien treast fen frede’s fromme stounen romje mochten as in hearlik heil fen God de Heit. Mar selssucht en felle bijearten hat de lye simmer ho sweve swietrook op de winen, ho wier dizz’ ierde Ijocht fen sinne’s glans! fier fordreaun. Gods golle jeften binn’ bi- smodzke en efter de flapperjende, drokke fin- dels rinne en jeye de legers. En skel sketteret de musyk en God wirdt hünd, hünd, hünd en promowearre ta’n Hoedër en Noeder fen elts lan apart! Mar nimmen dy’t Gods greatme bi- grypt! God hatet nóch de Franskman, nóch de Dütsker, nóch de Ingelskman, noch de Rus, mar wol hatet God de hate. En Syn wil is 't dat Syn bern, dy’t doarmje op de wei, wis liedend nei fordjer en ünk, de broerskip heger achtsje as hwet earme winst en tidelike rom De dagen binne tsjoed; dizz’ oarloch fordyl- get geastelike wearden en lang scil’t oan- halde, ear t men eltsoar wer fordraecht, wir- dearret, helpt en stipet. De tiid „bonket foar üs op as in ünbidich DAMES en IIEEREN, die voor klein of groot bedrag, iets willen koopen in BONBONS, TABLETTEN, alle soorten REEPEN, PASTILLES, PEPERMUNT, CHOCOLADE- en DESSERTWERKEN, Opera-Soliet«n Ensemble. Het Ned. Opera-Solisten Ensemble heeft ons Dinsdagavond eenige oogenblikken van muzi kaal genot bezorgd, een genot, waarvoor we te dankbaarder zyn, omdat Sneek op dit ge bied, zoo weinig biedt. En al mogen dan opvoeringen als deze niet te vergelijken zpn met opera-vertooningen in de groote plaatsen, het feit dat een aan tal inderdaad goede solisten hier optreden, is resds een zeer te waarde eren iets. In de eerste plaats meanffh we een wcord van hulde te mogen brengen aan den heer Jan van Duinen, die aan de piano, de zeer zware taak te vervullen had, het or chest te vervangen. Dat ook enkel bij pianobegeleiding een opera-vertooning iudruk kan maken, mits deze begeleiding in goede handen is, heeft de heer v. D. ons getoond En we gelooven, dat een goed'deel van 't applaus, zijn meester lijk spel gold. llaarnaast echter oogstte de heer Job Mas tenbroek veel succes, zoowel als Turiddu in Cavalleria Rusticana, als in den rol van Car.io in Paljas. Was zijn spel eerst iets overdre ven, in do afscheidsscène mot moeder Lucia, zoowel als in ’t smartlied van Paljasso, deed hij zich kennen als iemand met groote dra matische gaven, terwijl hij, ook op die menten volkomen zjjn stem beheerschte. De proloog werd uitstekend gezongen door vele besprekingen met de Zoowel de zeer moeilijk. De commissie wil beginnen met de eenvoudige ouderdomsverzekeriog op 65 jarigen leeftpd. Steenkolen. In den laatsten tijdis de i. ’t Is.... anders. Vanuit een kleine schaduw-grijze kamer, gebouwd, als het nest van ’n vogel, in de hanebalken, aan de grens van veel licht-over- waaide landen en waar de stilte van den nacht wordt gehoord, schrijf ik over de levende stad Leeuwarden. De vernuftige lezer, wijsgeerige oolijkerd, meesmuile niet noch make zich bui tengemeen vroolijk over deze vluchtige schet sen, die gekleurd zijn door het eigen-persoon- lijk betrachten van den d.w. ondergeteekende. Ieder ziét op z ij n wijze tegen de dingen an, ’t is wel zóó maar ookanders. Erger nis en vreugde, (Schadenfreude 1st doppelte Freude) hebben hier dus geen reden van be- great fort, dêr’t oan alle kanten de metalen kenünnen yen üt tomiette loerkje en dêr’t de Zeppelins oerhinne levearje. De kwea-geast dy’t dat levere hat, skriuwt him Imperialisme, in moaye namme, mar ün- der it forwiel sitte de kloeren fen in twing- boal, dy’t fen syn libbensdagen noch gjin Ijeafde kend hat. Hy makket fen ‘e mylde Heite-God in hirde kriichsgod. Hy forleget it Christendom ta in Wodantsjinst mei Walhalla en Walkyren, sadet seis de sielen fen ’e del- sketten soldaten noch meifjuchtsje oan it front. Hy neamt de bibel it striidhaftichste fen alle boeken. Hy foroaret de kansel, dy’t it Himel- boadskip to bringen hat, yn in sprektribune, dêr’t forkindige wirdt: „De oarloch is in fjür fen reiniging en forlossing; as Jezus noch op ierde wier, scoe er it mesine-gewear mei bi-r tsjinje ef in torpedo öfsjitte op in fyanlik skip”. Hy brükt Darwins lear fen ’e ütkar der sterk ste eksemplaren om de swakken to fortraepjen. Dy’t him net wit oan to passen oan ’e foar- skreaune libbenskondysjes en de tükelteammen net siket op to romjen.... foart er mei, oan kant! Hy fornedert de diplomaetsy ta in ransel en kwanselkantoar, en de polityk ta in grou- wen Jodzert, dy’t, as it oan parten takomt seit: „It earste komt my ta, omdet ik de sterk ste bin, it oafde om myn part to hawwen en it tredde scille wy der ris sjen, hwa dat hawwe scil". Sa üteret Dr. G. A. Wumkes him yn nü. 1 fen de pompéblêdde-rige: „Friezendom en Christendom” en ’t is dizze oarloch, dy’t tsjinwirdich it tinken en fielen fen de wrald- biwenners bihearsket. Boek nei boek forskynt oer dizze jierren fen forskrikking en kjel-mei- tjende tsjusternis, biskriuwend, lekjend, haet- sjend, priizgjend sims: de seinings en ilinde fen dizze wylde ünheildagen. Ek Dr. Albert Verwey, de bikende bistjür- der fen de periodyk „De Beweging”, hat in boekje skreaun nei öanlieding fen dizzé „wrak- seling fen dagen en nachten”, dat wy net hie lendal bihannelje kinne, mar der’t wy dochs somlike opfettings üt oernimme. Oer ünsidi gens skriuwt Dr. Verwey likernóch it folgien- de: ^„As-wy üs ünsidigens fordigenje tsjinoer im- men, dy’t üs oanfalt, den stride wy for it rjucht om hear en master yn üs eigen wente to we zen. Hwa’t libbet mids de oarlogjende naesjes, libbet den ek net yn frede, mar yn ’e öfwdch- ting, nei in oarlochsforklearringe. Hy hat de oarloch forklearre oan eltsenien, dy’t syn hüs binnenkringe wol. En it hinget net fen him seis, dochs fen oaren óf, as hy üt de réens for de kriich oergiet ta de oarlochsdied. Mar der binne ek omstannichheden, dat de ünsidigens foartdaelk in gelikense bitsjutting hat as in oarlochsdied. It ünsidige lan bifeiliget troch syn grinzen in oar lan; frjeonen wirde bihin- dere om by inoar to kómmen en fyannerr om eltsoar to bifjuchtsjen. It kin troch ’t ütfieren fen oarlochsark en dingen, der’t men yn it deiske libben iorlet fen hat, de iene strider helpe en de kreften fen de oare forlamje. It folk, hwaens rigear bisletten hat om ünsidich to bliuwen, moat net minder, mar just mear biredt wêze as in folk, dat foartdaelk oarlog- get. En it mei him nea .net liede litte troch tinzen, as koe, hwa’t soks mar woe, him yn de striid bihelje. Just oarsom: it moat jimmer- oan biseffe, dat it troch syn halding seis, fry- willich diel nirrrt oan ’e oarloch. It moat fry- willich bislüte om hear en master to- bliuwen yn eigen lan en op eigen grinzen. It moat dy grinzen by need fordigenje kinne, sünder dat it him liede lit troch sikelike, t o füleindich oan fitere heitelansljeafde, dy’t licht foroaret yn hate tsjinoer ien bisündere fyan, mar mei dy nea om to keapjen Ijeafde for it eigene, dy’t hjar forset tsjin al it frjemde, dat it eigene for- kringe wol. De Prussyske geast kinne wy üs hjir net tinke, mar likemin de Franske ef de Ingelske. Prüsen hat de ünsidigens fen it Belzenlan skeind, mar Ingelan hat de Boererepublieken forwoastge en Frankryk hat üs eren ynpaime. Gjin inkelde fen dizze greate steaten meye wy as bitrousume naesjes biskêgje. As fyan binne hja ien for ien gefaerlik; mar yette gefaer- liker meiskien as frjeon”. (Bis. 4 en 5.) teby hjar komt. Den is ’er yet in reden, hwerom binammen de ünsidigen yn oarlochstiid tsjügje moate for wierheit en minskelikens. It rjucht fen minske likens, dat troch de oarlogjende foltsen net allinne üntkend, mar seis skeind wirdt, hin get gear, for safier as it formulearre is, mei it folkerjucht. Mar hwet hat folkerjucht for machtige steaten yn tiid fen oarloch to bi tsjutten? De Dütske kanselier hat it tige naïef sein: „in stikje pompier”, dat forskoerd wirdt, as men der lést fen kriget. Mar hwet hat it to bitsjutten for lytse en minder machtige lan nen? It founemint fen hjar bistean mids de greate steaten! It stikje pompier, hwerop Dütsklan liken as de oare greatmachten for klearre. dat it for de ünsidigens fen België yn- styng, wier it founemint fen in feilich en wirk- sum België. En derom is it de plicht fen de lytse steaten nea it folkerjucht leech to lizzen. Aderearst, om’t it hjar eigen bilang bifoar deret; twad, om’t it heilsum is for oaren- Hwept men mey’ sa' faek as men wol sizze, dat macht rjucht makket. faker yet hawwe wy sjöen. dat macht rjucht fb r s k o e r t en derom is it wis nuttich, dat de ünmacht töminsten it rjucht fordigen’t mei hjar stimme. As ommers it rjucht in saek is fen biteikenis, liken as de lieders fen steaten üs sims as hjar miemng to witten dogge. I s it rjucht in saek fen biteikenis? As de Macht andert: ja, den sell hja it goedkarre, dat op hjar rjuchtsskeinings de oandacht fêsti- ge wirdt. Seit hja lykwol: n den is it düdli- kernöch, dat it de plicht fen de Unmacht is om it rjucht to fordtgenjen”. (Bis. 12, 13, 14.) Dizze sammeling tinzen fen de dichter en wiisgear fen Noordwyk a. Z. meye ünsidich wêze, i e n sidich binne se net. It lüd,- dat wy opklinken hearre, is nóch dimmen, nóch drok fen oerstjürens en fanatisme. En dat jówt just wearde oan dit boekje; de binlikens en wier- heitsljeafde, dy’t syn üterings kontrolearre haw we, meye wy biskógje as de nommele deugden sjugge, de medikaminten wigerje. Hja binne fen dizze skriuwer. RINKE TOLMAN. Groote Advertenties kunnen niterlpk tot Maandags- en Donderdags- rvends ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vjfjd.ag*- mssrgpns 1© usr. den heer Eugène Landré. Ook de andere artisten vielen over ’t alge meen te roemen, zoodat het geheel een ver toon ing was, die zeer in den smaak viel. nKinderzorg” Het bestuur der naaivereeniging „Kinder- ■“’•g” verzoekt ons de aandacht te vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin de jaarljjksche tentoonstelling van bo vengenoemde vereeniging wordt aangekondigd. Door den heer A. Hanewacker alhier van den eigensar den heer M. Blindeman ord«*rhandsch aangekocht de beide winkelhui zen in huur bjj de hh. H. Buster en A. J. Kooij, resp. aan God. Pol on Prins Hendrik kade. Koopsom f 10 000. Oe officicrs-Kabel. Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is dezer dagen, naar de „Tel.” meldt, bepaald, dat de officieren, die bij een storm aanval de troepen aanvoeron, hunne sabel of klewang achterlaten en zich wapenen met een geweer en bajonet. De vraag is nu maar waarvoor de sabel dan in het vervolg nog wel moet worden gebruikt. Het verkeer Stavoren-Enkhuizen. Do veerboot „Van Hasselt”, die geruimen tjd uit .de vaart was wegens reparatie, doet weor dienst. Een verbeterd systeem stoom- verwarming is aangebracht en het sloependek is verlengd, zooals by de zusterboot „Bosman” ten gerieve van reizigers op het promenadedek. Thans is de „Bosman” voor kotelinspectie naar Amsterdam. Spoedig zal dus de volledige dienst weer worden onderhouden door de zoo gewilde nieuwe booten. Bend van coöp. Zuivelfabrieken in Friesland. Op de algemeens vergadering te Leeuwarden gehouden, bleek dat het aantal leden van den bond thans 87 bedraagt, het aantal buitenge wone leden 790. De Exportvereeniging heeft nu 36 leden. Haar werk geeft alle redenen tot tevredenheid. De gebouwen- en pakbuizonruimte is ditjaar aanzienlek uitgebreid, getuige het thans byna voltooide trotsche gebouw aau den Sneeker trekweg te Leeuwarden'. Wanneer ooit, dan zal het na deze troebele tjjden bljjken, wat een goed opgezette exportvereeniging vermag en wat door haar bij het heroveren van ren goede plaats op de wereldmarkt verkregen wordt. De commissie, die de pensioersverzekeritrg voorbereidt, is na 1 ontwerp-statuten gereedgekomen, opzet als de samenstelling bleek staan, „lus suum quiquë” ieder z’n recht dit ons allen ter waarschuwing en tot troost. Monumentjes. Leeuwarden, geachte lezer, houdt nog altijd ’t midden tusschen een groot tochtig dorp en een groote-stad-in-hope, ze wriebelt nog wat heen en weer tusschen tamme, provinciale gemoedelijkheid ep driftig groote-stads-gedoe. Onze stad heeft bv„ als meerdere groote col lega’s, een paar monumentjes. Meen echter niet, dat er iemand ook maar eenige notitie van neemt, integendeel, ze worden hardnekkig ge ïgnoreerd net als in een grootp stad. „Pardon, kan U rmi den weg ook wijzen naar het standbeeld van Willem Lodewijk?” De aldus aangesproken Leeuwarder kijkt U zonder knipoogen ’n moment stil aan, zegt ver-' volgens er nog nooit iets van gehoord, noch gezien te hebben, en maakt U dan, met ’n niet bepaald bemoedigend lachje, attent op een abuis. Blijft U dan, gematigd, zij. ’t ook met vriendelijke koppigheid, volharden en valt U eindelijk op een gelukkig oogenblik de bijnaam in van den Nassïuer, „Us Heit”, dan is op slag al ’t pijnlijk-gedwongene van de situatie ver dwenen, en met 'n prachtige minachting, waar in met ontstellend juiste intonatie de groote- stads onverschilligheid wordt gelanceerd, wordt U geantwoord: „O, dat ding! Tegenover het Huis van den Gouverneur”. Ik mag dat wel. Je krijgt dan 'n gevoel of je 't dorp uit bent. 't Is U zeker bekend, dat wij een paar weken geleden er een tweede standbeeld bij kregen, van Waling Dijkstra de bladen schreven er oYer. De onthulling moet niet ge heel en al zonder plechtigheid zijn geweest, wat, als bij alle diergelijke feestjes, alleszins natuurlijk en begrijpelijk is. Zoo werd, bij wijze van verrassing, men pleegt ook daar wel eens min of meer vroolijk te worden verrast door de aangewezen m.;: het monument van dezen Frieschen taal-v echter voor de gemeente aanvaard meteen toespraak in hetHollands c h, 't geen niet alleen héél plechtig-voornaam moet hebben geklon ken, maar, naar ik meen, ook licht-komiek wat het effect van een en ander niet dienstelijk verhoogde. Evenwel het staat er. De doorsnee Nederlander „doet” niet buiten sporig aan heldenvereering. Doorgaans heb je bij d'r leven last genoeg van de heeren en bovendien kost ’t je je lieve duiten. Maar komt 't er ondanks alles toch van ’n mensch heeft niet alles in z’n macht en wordt er door het „dankbare nageslacht” een monu mentje of zoo iets opgericht, dan duw je be doeld voorwerp van vereering ergens in een hoek, waar, behalve padvinders en archeolo gen, geen sterveling komt. Je bent dan in den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1