uk a F I It Krystfeest fen Pake. SNEEKER COURANT(67ste Jaargang) en WYMBRITSERADBBl(14deJaaraanfl) MEUBELFABRIEK NEDERLAND P. SLUIS, VOGELr EN PLUIM.VEEVOEDIR No, 24. e. m- ijd ne 33e Ja&rgang. Zaterdag 23 December S9i6. n h RECLAMEKOLOM. Uit de stilte. H, J.A. HUIZINGA, Groningen. H. AA, rjE is F. i m Het oordeel der m ens che n. er MATRASSEN, DEKENS etc. den Ouderdom ii au k. T. 1 ike aan aat ale- i Hja draegt in greate, och, sa’n greate hoed. gyng er nei de krêbbe ta om to sjen, ho’t dy RINKE TOLMAN. omkriten. Hwet kloppe syn hert, do’t er it gerdyn oan jWitte ho’t it fjürseinen harde? Harkje den mar j him!” om?" ren op te zal is lat rd. Telefoon 118. an r- >P :h ,u ri ie. de ?e j- .ft zn. Onder dezen titel zuilen wij nu en dan eenvoudige opstellen publiceeren, die, geschre ven van'een Sneeker ziekbed, getuigen hoe het niet altijd waar is, dat een gezonde geest slechts in een gezond lichaam kan wonen,' en die onze lezers allicht een oogenblik stof tot nadenken geven. RED’. byinoar bliuwe, los mei woartel en sêfte, wea- ke ierde. En it liket den. as hat men yn keapje. Hwent de boerkes meitsje sé mei hjar mar winskje, kin men krije. En hwet binne kinstich biskildere! De kleuren binne tear depót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amster dam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. ris goed nei my: x Foar’t men by de tafel sitten gyng en alle hüsgenoaten byinoar wierne (oh! dy prachtige Krysttafels, blank-blinkjend en fol mei alder- hanne fruchten: dadels en oranjeapels, dy’t forsierd wierne mei griene laurier), liken as ik sei: as men by de tafel-sitten gean scoe en der nimmen üntbriek, den gyng de aldste ef de jóng ste nei de skoarstien ta, stiek dè hanüt nei de flam fen_.it hirdfjür en- sei: „Fjür, wêz seine! Jy forwaermje üs en bakke ós brea: wêz seine! En pleagje üs neajiet: wird nea in bran. Wy halde fen jo, Ijeaf fjür en seine jo”. As dizze ef likernóch deselde wirden spritsen wierne, gyng meh om ’e tafel hinne sitten. om sellich meiinoar to iten. It aldermoaiste fen de Krysttiid wier, det seis de sibben, dy’t noch sa fier óf wennen, byinoar kamen en dit brükme wirdt nou noch hildige. Minsken, dy’t eltsoar in hiel jier lang yen EL, 8 ein Te Ï8, syn han in kampke greide! Sims wirdt der ek VE- lee- e kant skotide. Alles styng noch op syn plak: de keningen, de stjer, de harders en de hutte, dêr’t Jezus op it strie laei. Mar op itselde stuit nimmen wit, ho’t it eigentlik barde forbline in fjürskynsel de eagen fen it bern. En Japik rop: „Bran, bran! Mem, bran, bran!" De krêbbe barnde en de skoarstien loek goed: in amerij letter hienen de flammen it gerdyn oantaest en do koe men klear en düdlik sjen: de krêbbe, it moaije toa- niel mei syn earme en rike persoanen, syn harders en keningen. En alles barnde, barnde, barndeDe bosken knitteren en wrongen hjar yn tüzen bochten. De reade hulstbeijen krómpen oan it ein fen ’e swarte twiichjes ■yninoar en foelen op de droege greide, dy’t bigyng to rikjen. De heide, dêr’t de pearske blomkes noch oan sieten, waerd ien greate sê fen fjür en flam. En as men it net better witten hie, den scoe men sein hawwe: der is in ma in de Jeugd moet men voor zorgen. Het bovenstaande is nu meer waar dan ooit. Tegenwoordig wordt door overspanning, bui tensporigheden, eerzucht, dagelijksche zorgen, ons organisme ondermijnd en zijn wij te vroeg versleten, zoodat onze oude dag heel dikwijls een treurige periode van ziekten en lijden wordtwaar zijn de krasse oudjes van weleer! Om zijn krachten tot op vergevorderden leef tijd te bewaren, moet men er telkens weeraan de bronnen van ververschen; deze bronnen zijn het bloed en het zenuwstelsel. Gij zult steeds een zuiver, rijk en krachtig bloed heb ben, Uwe zenuwen zullen sterk zijn en weer stand kunnen bieden en Uw organisme zal in goeden staat blijven verkeeren als gij U er aan gewent, U vaiwtijd tot tijd met de Pink Pillen te behandelen. Op alle tijdstippen des levens wordt het bloed en de zenuwen op eene harde proef gesteld: de groei, de overgang, de verwisseling der jaargetijden en de talrijke ongemakken, die ons geregeld hinderen zijn even zoovele oorzaken dat het bloed verarmt en het zenuwstelsel verzwakt. Neem dan in ai deze omstandigheden uw toevlucht tot de Pink Pillen, die aan het bloed zijn kracht terug geven, de zenuwen versterken, het organisme op krachtdadige wijze opwekken-. De Pink Pillen worden in het bijzonder aan bevolen aan degenen, die overwerkt, terneer gedrukt, zenuwachtig of zwak zijn. Eene be handeling met de Pink Pillen is de steeds krachtdadige geneeswijze tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekten, maag pijnen, rheumatiek, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofd net sjocn hienen, seagen eltsoar dy jouns wer. sasyn rnei boskrüd yn ’e loft flein. De flam slikke al oan it eintsje tou, dêr’t Gabriël oan hong. Do ynienen briek it en Gabriël, de bazün yn 'e han en wild de wjukken ütspraet, foei mei syn hiele gewicht op in harder, dy’t op syn bar op in skiep tolanne kaem. Dat wier ünge- lokkichhwent it skiep wier swierder as it mos: de harder briek ien fen syn earmen en ien fen de wjukken fen Gabriël wier tohaverie. Minsken, dy’t oan 'e kant fen de ófgroun fre- dich stienen to praten, tommelen rêd nei On deren. De twa wite keningen waerden swart en o, nuyer wünder! de neger ‘waerd wyt, trochdet de ferve der ófspatte! Dat wier ne mirakels, dy’t hielendal net bilachelik wier ne. Enjt wier sa aerdich, det men de bran net dwêste; elts, dy’t yn 'e hüs wier roun der op ta ën biskóge it barnende toaniel, de sliepmikse op-’e holle! It wetter fen it marke. dat wol bifêrzen like, om’t it fen glês makke wier, raende. De stien-- nen spatten ütinoar en foelen del. En einliken saeide de stjer üt ’e himel del en glanzge en glinstere sa moai as 't mar koe. Mar it aldermoaiste mpast noch komme: de Jiirtte dêr’t it berntsje laei wier biskerme troch in pear greate stiennen, dy’t djip yn ’e groun slein wierne, en rekke it alderlêste yn ’e brün. Do’t it sahwet ófroun wier de skoarstien koe het better lüke fleach it strie, dêr’t it berntsje op rêste, yn 'e bran. Pake, dy’t do noch in lytse jonge wier, bigyng to skreauwen, fleach ünter 'e skoarstien, helle it berntsje twis- keri de rikjende pünheapen wei en-laei it, wylst de oaren der jüchjend nei styngen to sjen, op it tapyt del. Sadwaende rédde pake de Rêddër fen de wrald, om’t er him Ijeave. Hwent hy hie yn it Evangeelje lézen: „Ljeavje eltsoar". En do’t de popkes wer op ’e nij biskildere waerden, makke men it oare jier in hiele moaije krêbbe for pake. Dy stiet noch altiten ünder ’e skoarstien. Ik biwarje him noch altiten efter in gerdyn; mar nimmen mei him sjen. Nea net, hwent ik bin fiersten to bang, det in oar him forbarnt. gedragen. Op 1 Jan. j.L bedroeg dit f8881.36 zoodat het mot deze vermeerdering de eerste f 10.000 nabij komt. De h.h. O. Vroljjk en J. Volkers werden aangewezen de rekening over 1917 na te zien. Mevr. Volkers-Sevensma werd als bestuurs lid herkozen, de heer A. ten Cate als admini strateur beide met algemeene stemmen. Bg de rondvraag werd besloten de propaganda- commissie uit te breiden en daarna te trachten door persoonlek bezoek hot aantal leden der Vereeniging uit te breiden. AH tweede poging om voor de Ver. meer geldeu bijeen te brengen, word de mogelijkheid besproken om een Rusthuis-orgel aan te schaf fen. Wanneer dat geregeld wekelijks door de stad gaat met ’n duidelijk opschrift „Steunt het Rusthuisfonds” verwacht men daarvan een niet onaardige opbrengst in do collecte-bussen. Algemeen werd de wenschelijkheid gevoeld op deze of andere wjjze voortdurend de aan dacht op de Ver. gevestigd te houden om zoo spoedig mogelijk het goede doel te kunnen verwezenlijken. - Landstorm 1908. In de gemeente Workum waren voor den landstorm, jaarklasse 1908, 18 personen inge schreven 5 zijn niet verschenen 9 zgn geschikt en 4 ongeschikt bevonden. Van de 8 ingeschrevenen in de gemeente IJlst zijn 2 niet voor den keuringsraad ver schenen 2 zjjn ongeschikt en 4 geschikt be vonden. Pensioen voer zuivelbewerkers* WOMMELS. In de ledenvergadering der ccöp. stoomzuivelfabriek is besloten om het personeel der fabriek op 65 jarigen leeftijd pen sioen te Verleen-m. Aan den directeur is een toeslag van f 500 toegekend. wol ris in farentsje mei üt 'e groun litsen; den liket it noch mear op in stikje greide mei in greate beam yn’t midden! As men mos ge- nóch hat (men kin it ek op mürren fine dy’t op 't noarden lizze; mar dit mos is lang sa sêft en moai en fris-grien net!), den bringt men it nei hüs fci en leit it. nei ei^en ,i» aanleg sterk staan tegenover ’s levens min der goede verlokkingen, dat niet allen de wilskracht bezitten om -den soms waar schijnlijk gaarne begonnen strijd tegen eigen verkeerdheden inderdaad te begin nen, of zooal begonnen, door te zetten. Medegevoel zou zijn oordeel vanzelf minder hard doen zijn daar, waar ’s men- schen handelingen eigen leed ten gevolge hebben. Medegevoel laat niet‘toe zich te verlustigen in de tegenslagen van anderen, al hebben die ook eigen schuld tot oorzaak. En medegevoel gepaard aan een door zelf kennis en menschenkennis verruimden blik, zouden hem doen begrijpen en ver ontschuldigen, ook daar, waar derden of hij zelf zijn geschaad. Of dan het kwaad'moet worden vergoe lijkt? Neen, steeds is strijden tegen kwaad handelen en wijzen op de noodzakelijkheid van het verrichten van goede daden tot vermoeiing onzer samenleving plicht. Maar waar de kwade daad heeft plaats ge had, daar zij het oordeel zacht. Sneek, December 1916. te en en. eau oor As 't Krysttiid wirdt yn myn lan Provence, den binne de bern, o, sa bliid. En hwerom? Dat scil ik jimme 's sizze. Der is gjin Krystbeam en hja sette ek gjin klompen ünder 'e skoarstien.: hwent dy drage hja net. Ja, men mei se wol drage, as men der sin oan hat,-mar it is gjin fêst'brükme yn üs lan, tominsten net by uzes yn it doarp. Ik haw wolris sizzen heard, dat oare bern hjar skoen ünder 'e skoarstien setten: mar ik haw it nea net dien. Foarst om’t ik net leaude oan it bistean fen it krystmantsje, sa't ik ek gjin skoen ünder ’e skoarstien sette: twad, om’t neffens myn bitinken der dochs neat yn leiri wirde scoe. Mar hwerom hawwe de bern by üs den wille as it Krysttiid wirdt? Nou: hja meitsje lytse krêbben. En ho wirde dy makke? Harkje mar ris nei my. Men nimt den in houten kiste sa great as men seis mar wol en set him den op in tafel ef in kaske; net mei de iepening nei boppen ta, as woe men der eat yn dwaen; né: men leit him op ’e side. En sadwaende. troch de iepening fen foaren, liket hy daelk al op in lyts toaniel. Den moat it toaniel moai makke wirde. O, o, al dy moaije forsierings! Om mar hwet to neamen: alderearst stiennen. Ho mear gat ten en bulten hja hawwe, nammesto better is it. Men kin der mear. as genóch fine bij de heuvels of op it stran. Dêrnei moatte der prach tige fris-griene stikken mos socht wirde. Om de noardkant fen de heuvel en yn ’p djippe küle dêr’t nea de sinne skynt, kin men it fine. Rês- tich waechst it ek oan ’e heideseam. It is ticht en sêft as in moai tapyt, en, o, men scoe it hast forwiel neame kinne. Mar, och, it is noch folie moaijer as forwiel! Dit mos 'bistiet üt tü- zenen fen lytse, griene stjerren, dy’t deun tsjininoar oan sitte. Sims lizze der dinnenid- dels op. Dy docht men der óf, mar as der net botte folie binne, lit men se der ek wol ris~ op lizze, hwent dat liket tige aerdich. It mos is, o, sa damp, hwent it libbet fen fochti- gens. Men stekt de fiif vingers der den rjucht vn gn den skout men tige foarsichtich de han der ünder, krekt liken as hwennear men in draeijende top op ’e han nimme wol. As men de han op dizze menear ünder it mos stitsen Met den Burgemeester werden een tweetal conferenties gehouden, om te voorkomen,dat bij de distribueering van levensmiddelen de winkelier wordt uitgesloten. Een tweetal com missies van advies: een van winkeliers en een van slagers zgn 't resultaat geweest. Een krachtig applaus dankte den Secretaris voor dit verslag. Door den heer Ypes werd een wcord van protest gesproken, dat waar Handelscursus en Credietbank beide instellingen van Middenstand zgn, de ndÈjige samenwerking ontbreekt. Im mers de HüWelscursus heeft dit jaar haar saldo bg de Credietbank opgevraagd en belegd bij een kassier hier ter stede. De Voorz. meent, dat deze vergadering riet de plaats is om deze zaak te bespreken. Hg stelt een conferentie tusschen de besturen van do beide ir stellingen voor- waartoe wordt be sloten. administrateuren van^ïet fonds’zal worden af- De heer Abbinga bracht een uitvoerig ver slag uit van de algemeene vergaderingen die hij als afgevaardigde bjjwoonde. In de Comm. voor het nazien van de reke ning over 1917, werden benoemd de h.h. T. WielingaHzn Tb. M. Brouwer en A. Brouwer. Bij monde van den heer F. de Wolf, bracht de Comm. voor 1916 rapport uit over de reke ning van dat jaar. De uitgaven hebben f451.48 bedragen, de ontvangsten f461.48, batig saldo f 10.—, terwjjl het spaarbankboekje f 14.69 bevat, totaal saldo f 24.69. De begroeting voor 1917 werd vastgesteld op f235.In die begrooting is een bedrag van f25.opgenomen voor het houden in samenwerking met andere corporatiën van oen winkelweek in het volgend voorjaar. Do heer J. Velleman werd als bestuurslid herkozen en in de plaats van den heer A. van der Kallen, die bedankte, de heer A. Postma, die de-benbeming aannam. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd benoemd de heer P. Abbinga. Bij de rondvraag wei^l de aandacht geves tigd op' het groote belang dat de kleine indu- strieelon hier ter stede-hebben, bij zoo spoedig mogelijke aansluiting bjj do Provinciale ELec- trisché Centrale. Het bestuur beloofde actief te zijn ten deze. Nog werd de aandacht gevestigd op de groote waarde iFan hot Prov. Bureau voor adviezen voor de Middenstand ook voor de leden der Sneeker vereeniging, torwjjl door een der leden het bestuur dank werd gebracht voor zpn be moeiingen inzake buitengewoon verlof voor militairen. Bij'de sluiting bracht do Voorz. onder luid applaus der vergadering hulde aan het afgetreden bestuurslid den heer A. van der Kallen, die varaf de oprichting der vereeniging, zgn krachten aan Middenstand had gewgd. Geneesmiddelen. Wp wyzen onze lezers op de in dit nummer voorkomende annonce over de als deugdelijk bekend staande geneesmiddelen der Pharma- ceutischeFabriek A. Mgnhardt, Zeist. Adv.§ Rusthuis, Woensdagavond vergaderde de Rutthuisver- eeuiging in t?Cafe „Onder ’de Linden”. In zjjn openingswoord memoreerde de Voorz. de heer R. van der Meulen, onder dank de toezegging van het Weeshuis van ’n jaarlgksche subsidie van f250.Ook van andere zijde ontving men blijk van vooitdurende belang stelling, terwgl de propaganda-commissie weer actief word en ’n goed geslaagde kunstavond organiseerde, die netto f 121.50 opbracht. In ’t geheel werd over ’t afgeloopen jaar f736.78 ontvangen, waarvan 1’700.aan de l En foartdaelk bigjinne de stiennen den op bergen to lykjen. Den moatte der wegen makke wirde for de karren en güdden dy’t sa sniel binne. dat der allinne mar minsken en mül- ezels lans rinne kinne: en den noch oare paed- tsjes, dêr’t allinne mar geiten lans doare. De harder moat fensels ünder yn ’e lichte bliuwe; hwent dy bergen binne sa steil en heech, dat er net nei boppen ta klimme kin. As men den klear is mei it „lan”, den moat er fensels ek wetter komme! Dat is net sa slim: men leit/den in stikje glês fen in rut ef in spegel twisken twa stiennen yn. en hielendal yn ’e rounte moat men der den hwet grien Maximumprijzen. De huismoeders vinden in d’t blad eeue publicatie van den Burgemeester dezer gemeente, waarin du maximum-prijzen van verschillende artikelen nogmaals wordon bekend gemaakt. Wij raden hen aan deze publicatie, ter con- trolaeïing van ihkoopeg uit te knippen. Schriftelijko mededeling, dient te worden gedaan aan den Burgemeester bij het consta- teeren van overtreding van de maximum-prijzen. öe Sqeisks»* ir»fcw«p. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad mr. Noyon, heeft conclusie genomen in zake het cassatieberoep van de gemeente Sneek tegen de gemeente Leeuwarden, betreffende de ont- hij wetên, dat niet alle menschel! naar hun eigening van een gedeelte van den Sneeker trek weg. De conclusie strekte tot verwerping van het beroep in cassatie, dus tot handhaving van het in deze zaak door de rechtbank te Leeuwarden gewezen vonnis, waarbji, met betrekking tot de te betalen schadevergoeding, het aanbod der onteigenende partij voldoende werd geacht. Uitspraak heden Vrijdag. MlëdtmutaiMl. Op de bovenzaal van ’t café Hauenburg hield Dinsdagavond de Ver. Middenstand haar 9e algemeene vergadering. Du Voorz. de heer P. Abbinga koa in zgn openingswoord coÊstateeren/ dat de toestand van den Middenstand onder do oorlogsomstan digheden, nog tamfii.k gunstig genoemd mag worden. Maar juist d. ze tjjden hebben de nood zakelijkheid van organisatie aangetoond.- „Een dracht maakt macht”. Uit h> t jaarverslag door den Secretaris don heer P. Gorier nitgebracht, sprak tevredenheid. De handelscursus bloeit; het aantal leerlin gen bjj ’t begin van d n vorigen- cursus 112, was dit jaar 131. Voor klasse A waren zoo veel liefhebbers, dat paral)elklassen moesten worden ingesteld. Van den gemeenteraad werd een verhooging der subsidie mot f 225 verkregen om de meerdere kosten te bestrijden. Aan directeur en leeraren- werd hulde gebracht. Ook de andere Middenstands-instelling, do Coöp. Credietbank ontwikkelt zich, de om standigheden in aanmerking genomen, bevre digend. Van het Bureau .;ooj derzock van Ha’j- delswaren werd weinig gebruik gemaakt. De pogingen om een onderlinge operatie verzekering in ’t loven te roepen mislukten, slechts 12 deelnemers gaven zich op buiten ’t bestuur, waarom de betreffende commissie haar ontslag nam. NIEUWE SNEEKER COURANT mos by delhingje litte. Den is de fiver en de boarne yn oarder! O, hwet wirdt it den moai! Mar it „décor” hat- eigentlik net folie to bitsjutten. Der moat ek in toanielstik wêze. It is altiten it selde, mar hwet is it oandwaenlik! It Christusberntsje is’ berne yn in stalIt leit op it strie. Syn mem en de hilligexJoazef sjugge nei him en oeral fendinne komme de boeren en harders om him presintsjes to brin- gen, om’t in ingéi, dy’t üt 'e hiinmel del saeide, hjar de greate Tynge brocht hat.... Ek komme der keningen om Jezus yn syn krêbbe to sjen. In stjer Ijochte foar har yn ’e himels en wiisde hjar de wei Hwerom is de berte fen Jezus sa’n blier meitsjende Tynge? Om’t it lytse bern, do’t it in man wirden wier, eltsenien to wrald, o, sokke moaije en goede dingen leard hat, en sont dy tiid leare de heiten en de memmen dy rike dingen ek oan hjar bern. Binammen hat er de minsken leard om stees fen inoar to hal- den, eltsoar nea net to nleagjen én seis de bisten to Ijeavjen, üt tankberens for de ezel en de kou, dy’t him forwaermen mei hjar amme, do’t er sa lyts en neaken laei op it strie. En dat is nou it stik, dat opfierd wirde moat! De souder fen de'krêbbe moat mei blau pom pier biplakt wirde: dat is de himel. Ja, en der moatte ek silveren stjerren opplakt wirde. En oan dy souder, to sizzen: de himel, hingje twa eintsjes tou; oan it iene hinget de ingei Ga briël mei syn bazün yn ’e han en wiid-üt- sprate wjukken, hwent hy sweve, do’t er it hearlik boadskip brocht; en oan it oare tou sit de stjer, ja: in komeet, fêst, dy’t de trije ke ningen de wei wiist. Hja binne mei hjar trijen; ien fen hjarren is in neger, dy’t in tulban draegt. En hja scille wiereek en mirre en goud bringe. Al dy persoanen kinne wy by üs op 'e merk fingers fen klaei. Lytse en greate, .hwet jy mar xxrinclz’icï Izin rvinn T7„ 1x 1 J - --- en - fleurich. Wier: hja sjugge der alderaerdichst üt '.greater wierne as in pink, ‘en hja drage deselde soarte fen klean as de minsken yn it gea. Hoeveel milder zou het oordeel der ménschen menigmaal kunnen zijn. Had de gemiddelde mensch meer medegevoel, meer zelfkennis, meer menschenkennis, hij zou zachter oordeelen dan hij nu doet. Krachtens zijn zelfkennis zou hij ten op zichte van anderer falen bedenken, dat een leelijke of slechte gewoonte, of een zoo danige ingeboren eigenschap moeilijk wordt overwonnen. Op grond van zijn menschenkennis zou ken ■vrij tot hat, den moat men it, o, sa sêftkes omhegens j I tille; den skoerre de mosplantsjes, dy’t lykwol hüs |a en leit it, nei eigen goedfinen, op de stiennen del, dy’t it „décor” foarmje fen it toanieltsje. It barde wol ris det earme soannen, twa da gen fen to foaren op reis gyngen en rinnende, oer hichten en bergen, nei hjar ald(j mem ta teagen. En liken as de minsken, dy’t it Chris tusberntsje bisochten, brochten hja hwet mei: in hin, in sek mei kastanjes. Al dizze wensten en brukmen fordwine linkendewei. Der siet hwet moais yn. Hja wierne alderearst in sym- boal fen minskeljeafde. Ja, de minsken moatte fen inoar halde, hwent it libben is faek Jroart en dróvich. En as men eltsoar Ijeavet, is' men hast okkich En wylst hja ite, sjugge de bern nou en den ris nei de krêbbe. om ris to sjen ef alles ndch op syn plak stiet. Mar neat forweegt, as hja’ der net oap komme..... Wy geanc nou wer nei pake fa. Liken as ik sei: de krêbbe wier ünder de greate skoarstien makke. O, o, hwet wier it prachtich! De lampe waerdxoanstitsen en de bürljue kamen ek op bisite. En eltsenien yn it doarp prate der oer. „En forneatigje jimme dy moaije krêbbe den wer? Ho kinne jimme soks dwaen?” Né, hy waerd net forneatige. Der waerd bi- sletten, dat er ünder ’e skoarstien stean bliuwe scoe oant it oare jier ta. En yndied: hy bleau der stean. Mar der waerd in gerdyn foar hon- gen en de krêbbe wachte op in nije Krysttiid. En hja seinen tsjin myn pake: „Japik, nou meist’ der net-oan komme, foar’t it Krysttiid is. Hwent dat wol it Krystmantsje net lije”. Mar de divel is in hannige dogeneat. En do’t de Krystdagen yn sicht wierne, tocht pake, de lytse Japik, hieltiten oan ’e krêbbe. Scoe alles noch krekt gelyk bleaun wêze? Wier it mos noch grien? En al dy greate hulsttüken jnei reade fruchten? En de’ heide, dy’t wierwier bosk foarstelle moast? Scoene dy net ris nei- sjoen wirde moatte? Japik tocht der oer nei, En ja: der waerd in krêbbe makke ünder de dei en nacht, nacht en dei fgreate skoarstign en de moaiste keamer fen it Mar de nachts foar Krystmis koed er it net n er fen it bêd óf» stiek in lüsjefer oan, dy’t er biwarre En der is ek in man mei in tromme. De riem fen syn tromme hinget oer it lofterskouder'en it hiele ynstrumint slacht him tsjin syn foetten oan. As er^rint, slacht syn rjuchter han mei in tin stokje op de tromme en ünderwilens blaest er op in fioitsje, dat er mei syn lofterhan ticht by syn lippen fêsthaldt! O, en den binne der noch folie'mear persoa nen. Der is b.g. in harder mei in greate mantel, dy’t al syn skiep by him hat. En in aid wyfke, dat oan ’t spinnen is. En güdden, dy’t lamkes bringe en güdden, dy’t in sek drage. Elts docht hwet er dwaen kin. En sa goed as müchlik is, moatte al dy per soanen op it toanieltsje delset wirde. Alderearst moat it berntsje Jezus op hwet strie leiri wirde yn in hutte, dy’t Oan alle kan ten iepen is; en net fier fen him óf moatte syn alden sitte; en yet.te tichter by him de ezel en de kou, dy’t rêstich lizze, de poaten ünder 't lichem, -en mei de koppen ticht by him, dy’t hja forwaermje wolle. Den krije de persoanen, dy’t ai komd binne, in plak en den de oaren, dy’t in skoftke letter forskine, as .somliken wer foart geane. As de keningen yh ’e hutte binne. den bart der hwet nuvers: hwent de stjer, dy’t hjar laet hat, moat bütëndoar kalm op hjar wachtsje! Fierders set men oeral popkes del. Hjir: harders, dy’t nei de ingels harkje, wylst de skiep it kampke mos hiplüzje, dat gêrs foar stelle moat. Dêr: minsken dy’t eltsoar met hawwe yn 'e bocht fen de wei en tsjininoar sizze: „Hwer gean’ jy hinne?” „Nei Bethle- „Rin den mar mei my op”. „Hwer- „Dat 'scil ik jou ütjderweis woi ris fortelle; kom gau; ik haw net folie tiid”. En oeral fendinne komme de minsken; hja rinne op alle paedtsjes. En der moat for sorge wirde, det hja de kant fen de krêbbe üt geane; hwent der moatte hja ommers nei ta. En op dizze menear hawwe de bern wille yn myn bertelan Provence, as it Krysttiid is Ik haw jimme dit allegearre forteld, om’t ik jimme in forhael meidiele wol fen myn pake', do’t er noch lyts wier. Nou, dat is al hündert jier likernóch forlyn. Och, och, hwet fljucht de tiid! Ja, wy meije de skoandere tiid net for- knoeijeDo’t myn béste pake fyftjin jier forlyn is er stoarn lyts wier, woed er ek ris in krêbbe meitsje. Syn heit joech him de rie om him ünder ’e skoarstien to meitsjen, dy'-t mar komselden brükt waerd; it wier in aldër- wetske skoarstien, mei in greate mantel, sa great, dat der bést twa folwoechsen minsken ünder sitte koenen. Hwet wier pake bliid. Hwet in greate krêbbe scoe dat wirde! Hy moast nou poppen hawwe, sa great as in minskehan, wylst men óars meastal popkes naem, dy’t net Der is bygelyks in frou, dy’t in hinnepykje oan hiele hüs; en yn 'e seal dêrnjonken. dêr’t men ilanger üthaide. O, sa süntsjes gyng Jyzus jaen wol. Hja haldt it dier oan ’e poaten altiten siet to iten, waerd it fjür oanmakke, ‘bêd óf, stiek in lüsjefer oan, dy’t e fêst, mei de kop neLünderen ta: earm bistke! howol it dy winters net sa botte kald wier: hie (en dit hie men him noch folie faker for- Hja draegt in greate, och, sa’n greate hoed, sa ,mar dodestiids seine men, by üs Krystmis it bean as al it oar) en mei in kears yn ’e han great hast as in parreplu, om gjin lést fen ’e Jfjür noch. En boppedat: it is sa'n aerdich ge- gyng d“ krêbbe '’y sinne to haw wen. Dat is de dracht by üs yn ’e sicht, sa’n moai-barnend fjürke. Wolle jimme 'der ütseach

Sneeker Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1