RITSERADEEL (14* Jaargang) 12000 Aan onze Adverteerders f No. 28. Woensdag 3 Januari 1987. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag Gratis werzelcerd tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande "*N*OI Nieuwstijdingen. BECLAMEKOLONL Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged, Poortezijlen, Hoek Kletaüd - Sneek. Tmnpoosr sr*. iso, Vrouwenregeeridg Oflwieei Orgon der Oernmte Sneek. 33e Jaargang* bedragen. (Risico gedekt door de Holiandsehe Algemeen© Verzekeringsbank te Schiedam.) bij ';“ge f 200 ovehun f 150 h»To™, f 7 5 v b« f 50 b~ f 25 Invaliditeit. «f V V Ovsi lijden, f of Oog. i W van een Duim. Wijsvinger. AfsJ Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. e, s 1. DE UITGEVERS. f bij verlies van een Duim. bij verlies van elke andere bij O v e r 1 ij d e n. AMH EX SNEEKER COURANT (67st. Jgargang) WYMB ABONNEMBNTS-PRIJS Per jaar f2.—, fr&aco per post f2.50, buitenland f 5.— Afsondorlgke nununera 5 eest, ADVBBTBNT1&PB1JB 1 5 regels 55 eent, elke regel meer 6 oent. Bij abonnement bolangrgke korting. Ingebonden Modedselingen 10 eent per regel. verzoeken wij nogmaals dringend hunne advertentiën zoo vroeg tijdig mogelijk in te zenden, waardoor wij in staat zullen zijn ons Blad vroeger te doen verschij nen dan de laatste tijden het ge val was. - j. 5, Donderdag? te gaan, daarbij ’n aanziennlijk bedrag noemen den (St.ct.) XLV. 'V/ordt vervolgd. Luchtballon aangespoeld. TuSSchen Katwijk en Noordwijk is een lucht ballon van groene kleur aangespoeld. Hij is van grooten omvang en van Engelschen oor sprong. gezien heeft”. De oude man scheen nog iets te willen zeg gen, doch hij vond er de woorden niet toe. Maar zijn oogen bleven met een bijna smee kenden blik op Barbara rusten. „Mag uw zoon bezoek ontvangen?” „De dokter heeft reeds eenige korte bezoe- Het duurde wel een half uur, vóór de ge heimraad en Klinter binnentraden. Zoo lang hadden de uiteenzettingen in den gang geduurd, zoo lang had het geduurd, eer graaf Klinter den ouden heer aan ’t verstand had gebracht, hoe ’t duel mogelijk geweest was en hoe alles zich ROMAN NAAR HET DUITSCH (Welberregiment) van A. OSKAR KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling) (Nadruk verfcoda..) I men Groote Adverientién kunnen ui tor lijk tct Maandags- en avonds lag&nmdes worden, kleine tot Dinadaga- en Vrijdags- morgens 10 ««r eerste protest van zwakke nieren, en bij ver- bijna verdwenen en een aderlating is ook wel eens goed.” „U spreekt zoo vriendelijk over uw tegen- zoon noemt voortdurend uw De Gaulois getorpedeerd. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche kruiser „Gaulois” den 27en December in de Middellandsche Zee is getorpedeerd. Het schip zonk in een half uur. Vier leden van de beman ning kwamen om het leven, waarvan twee door de ontploffing. (De Gaulois is een linieschip van 11.300 ton en gebouwd in 1896.) Overtollig urinezuur. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van eenvoudige, natuurlijke leefwijze in de buiten lucht, Is een vergift binnen het menschelijk li chaam gevormd door overwerking, het gebruik van vleesch, zorgen, laat naar bed gaan en ge brek aan rust Als gij u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak, zenuwafhtig en vermoeid, gij last hebt van hoofdpijn en aanvallen van duizeligheid, is het waarschijnlijk, dat zich te veel urinezuur in het gestel ophoopt. De nieren dienen al het over tollige urinezuur uit het bloed te filtreeren. Rugpijn en abnormale waterloozing zijn het ken toegestaan. Maar uw bezoek zal hem onder alle omstandigheden aangenaam zijn”. Kersten liep naar de deur, om deze voor Barbara te openen, doch Klinter hield hem bij den mouw van zijn jas terug en zei halfluid tegen hem: „Laat mevrouw alleen naar binnen gaan. Ik moet u nog spreken; ik moet u nog vertellen, Het huis aan de Oppenhuizer weg. be woond door den heer Gerardus Zoethout en eigen aan den heer W. Zeijl, is onderhands aangekocht voor de som van f 1400 door heer Gerlof Zoethout, scheepstimmerman. - Onze vroegere stadgenoote mej. A. Re genbogen is voor het jaar 1917 benoemd tot assistent voor de pharipacie aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Onze vroegere stadgenoot de heer R. Vjsser slaagde voor het examen als eerste stuurman groote stoomvaart. Melk. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald-, dat tot nader vast te stellen datum in de gemeenten Culemborg, Enkhuizen, Gouda, ’sGravenhage, Hoogvliet, Nieuwveen en Sneek geen volle melk mag worden gebruikt bij het bereiden van brood. (St.ct.) BOLSWARD. Te Den Haag slaagde voor het examen M. O. Ned. Taal en letterkunde de heer A. L. Wijtzes van hier. JOURE. Op de voordracht voor onderwijzer aan de o. 1 school voor u. I. o. zijn geplaatst NIEUWE SNEEKER COURANT Jeugdige personen in de herbergen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft jde, hetwelk hij bij zich zou hebben. Onder de den volgenden brief tot de Ged. Staten in de ’zich in het café bevindende personen was ook onderscheidene provinciën gericht: In den laatsten tijd wordt in tal van streken van ons land door jeugdige personen van 13 tot 16 jaar veel geld verdiend, dat zij, naar mij wordt medegedeeld, voor een groot deel in bierhuizen verteren. Dat zulks in velerlei op zicht valt af te keuren, behoeft geen betoog. Ik heb daarom de eer uw college te verzoe ken de aandacht- van de gemeentebesturen in uwe provincie op het bedoelde kwaad te ves tigen, met verzoek, om, indien daartoe aanlei ding bestaat, hun medewerking te verleenen om door een verordening krachtens artikel 135 der Gemeentewet het bezoeken van herbergen door jeugdige personen zooveel mogelijk tegen te gaan. Bioscoopverbod voor kinderen. Bij den Raad der gemeente Groningen is door B. en W. ingediend een voordracht betref fende het weren van kinderen van lichtbeel- denvertooningen. Door den electrischen draad gedood. Van Breskens is naar Vlissingen ’t lijk over gebracht van éen Nederlandsch korporaal bij de grenswacht, die te Heille, gemeente Sluis, door struikelen met ’t gelaat op den electri schen draad viel en onmiddellijk gedood werd. Men vervoerde den doode naar Oldenzaal, waar de korporaal, gehuwd en vader van twee kin deren, woonachtig was. Motorboot ontvreemd. In Rotterdam is van de Ruderverein aan de Oude Plantage een motorboot ontvreemd. Zondagmorgen werd deze boot drijvend op de Maas gevonden, doch de motor ontbrak. „Ik dank u duizendmaal”, riep hij uit, „dui zendmaal, mevrouw, dat u gekomen bent. Mijn 1naam en ik ben stander”, zei mevrouw Glover, „dat ik den bang, dat hij niet genezen zal, voordat hij u moed vind, u nog een verzoek te doen: kunt u uw vijand vergeven?” „Maar natuurlijk! Waarom zou ik iemand niet vergeven, die in éen ziektetoestand ge handeld heeft? Ik hoor, dat het hem nu wat beter gaat en dat er hoop is, dat hij geneest. Maandag ga ik weer voor het eerst uit en be gin ik ook weer met mijn dienst. Ik wilde ’s middags even naar Dasburg rijden, den kapi tein spreken en hem de hand reiken." „U bent een goed, een edel mensch!’.’ riep mevrouw Glover uit en begon weer te schreien. Graaf Klinter wilde deze scène zooveel mo gelijk bekorten, alleen al om der wille van den patiënt en zei dus: „Mevrouw, we moeten nu naar L_.--- - tot Werner en zei verklarend: „We hebben den ouden geheimraad op zijn uitdrukkelijk verlangen beloofd, vandaag het eerste bezoek aan den zieke te brengen”. Werner wilde zijn gasten uitlaten, maar ze wilden niet, dat hij verder dan de kamerdeur ging; toen moest hij terug. Het heele bezoek had slechts een kwartier geduurd. De auto reed terug naar Dasburg en sloeg een zijstraat in, waar midden in een grooten tuin het sanatorium lag. Graaf Klinter hielp Barbara uit den wagen en ging met haar door het voorgebouw en den daarachter gelegen tuin naar het tweede groote gebouw, waarin zich de ziekenkamers bevon den. De portier riep een knecht en deze ge- „Wees toch alstublieft stil", antwoordde Wer ner. „Noch u, noch de ongelukkige kapitein heeft schuld. U wist niet wat er gebeuren ging en hij handelde in een ziektetoestand. Men heeft me verteld, dat hij onmiddellijk na het duel flauw gevallen is en in een ijltoestand ver viel. Dus wind u niet op, mevrouw! Het is Dankbaarheid. Twee personen uit Düsseldorf zijn ter be schikking der justitie gesteld, omdat zij bij een boer te Lichtenvoorde,' die hun gastvrij heid verleende, als dankbetuiging een horloge hadden gestolen. De moord met roof te Oss. De te Oss de vorige week begane moord met berooving moet zich afs volgt hebben toe gedragen. De veekoopman Marinus v. Heesch moet zich in het café „den Engel”.uitgelaten hebben over zijn voornemen naar de veemarkt te ’s B'sJi De kolennood. Wegens het uitblijven van kolenzendingen moeten vier fabrieken van de firma Van Heek en Co. te Enschede worden stop gezet. Drankbestrijding in Indië. Van de Indische regeering is bericht ontvan gen,' dat de verkoop van alcohol met ingang van 1 Januari op alle stations der staatsspoor wegen in Nederlandsch-lndië zal worden ver boden. De „Oldambt” weer opgebracht. Het ^lederlandsche stoomschip „Oldambt”, metende 470 ton bruto, met contrabande, w.o. levensmiddelen, aan boord, den 29en December op weg zijnde van Nederland naar Engeland, is door de Duitsche zeemacht op de Vlaamsche kust aangehouden en opgebracht naar Zee- brugge. Mtn zal zich herinneren, dat de „Oldambt”, eigendom van de reederij N. de Haas, te Rot terdam, reeds in den nacht van 1 op 2 Novem ber op weg van den waterweg naar Londen, door vijf Duitsche torpedobooten werd aan gehouden. De Duitschers zetten een prijsbe- manning op het schip, om het naar Zeebrugge te brengen, maar toen verscfienen zes Engel- sche torpedobooten, die de prijsbemanning ge vangen namen, waarop <Je Duitsche onder zeeërs het hazenpad kozen, na eerst twee bom- in de machinekamer sim de „Oldambt” te de hh. 1. W. D. Postma te Oldeberkoop, 2 J. I hebben doen ontploffen. Het schip bleef ech ter drijvende en werd den volgenden dag door sleepbooten naar Rotterdam gebracht. Op een mijn geloopen. Het Nederlandsche stoomschip „Brunswijk” is op een mijn geloopen, doch wist, geassis teerd door het Nederl. stoomschip „Noordwijk”, den Waterweg te bereiken. Het broodrantsoen. De nieuwe, distributieregeling van brood zal niet 5 Januari, doch 5 Februari in werking treden. Terpstra te Kollum, 3. L. Algera te Woudsend. SLOTEN. Tot onderwijzeres aan de be waarschool is benoemd mej. IJ. Algera te Fra- neker. WOUDSEND, 2 Jan. Ds. F. H. Oosten te Makkum heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. Districtsveearts. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met ingang van 1 Jamjari den bij Kon. besluit van 28 Dec. jl. benoemden districts veearts C. Tenhaeff, te Leeuwarden, als stand plaats aangewezen de gemeente Leeuwarden en als werkkring de provincie Friesland als mede de Noordhollandsche gemeenten Vlieland en Terschelling. C. H. Stroop aanwezig. Bij dezen persoon moet toen het plan zijn opgekomen, v. Heesch van dit bedrag te berooven. Hiervoor is hij in den nacht van Dinsdag op Woensdag vertrokken naar een plaats, waar zijn slachtoffer des mor gens zeer vroeg moest passeeren en heeft, toen deze passeerde, hem in den rug geschoten, waarop v. Heesch kwam te vallen. Bemerken de, dat deze nog leefde en hem herkende, heeft S. z’n wandaad volbracht door den loop van de revolver voor het hoofd van zijn slachtoffer te plaatsen en voor de tweede maal een schot te lossen. Na den gevallene beroofd te hebben van de met ongeveer f 800 gevulde portefeuille, welke in een binnenzak van het vest zat, is de moordenaar-roover langs den spoorbaan huiswaarts gekeerd. De portemonnaie, welke nog een flink bedrag aan zilvergeld bevatte, heeft de moordenaar ongemoeid gelaten. Den broeder van den vermoorde, die een eind verder woont en met dezen ook naar Den Bosch zou gaan, bevreemdde het lange weg blijven van zijn broer, waarom hij den Aveg naar diens woning in sloeg om hem te gaan halen, doch op weg daarheen het in bloed ba dende slachtoffer vond. Bij de schouwing van het lijk, vonden de doktoren de kogels terug, welke geheel over eenkwamen met de modellen, door de gemeen tepolitie gebruikt, waardoor vermoedens op kwamen tegen den buiten dienst gestelden po litieman Stroop, daar deze, zonder inkomsten zijnde, steeds ’s morgens en 's avonds in café’s te vinden was. Na op de maréchausséekazerne ontboden te zijn, werd hij in hechtenis geno men en werd op hemgevonden een nog ten deele geladen dienstrevolver, door hem na zijn buitendienststelling op het gemeentehuis ont vreemd, waaraan twee patronen ontbraken, terwijl in. de zakken van den dader, die niette genstaande alle tegen hem ingebrachte bewij zen blijft ontkennen, twee ledige patroonhulzen, passende op de revolver, gevonden werden. Bij het onderzoek, in de door hem bewoonde woning ingesteld, werd van onder de pannen in de nok van ’t dak een bedrag van f 620 te voorschijn gehaald. Men mag dus wel aanne men, dat de maréchaussée’s den juisten dader van dezen lagen moord in handen hebben. Be klaagde werd Zaterdagmorgen halfnegen zwaar geboeid naar de strafgevangenis te ’s Bosch overgebracht, uitgeleide gedaan door vele hem minder goed gezinde personen, waarvan iemand hem sarcastisch nog „een zalig uiteinde” toe riep. 11 Vil Z/Vl UHO. ,,1T1V V 1 VU vv v» w - -c het sanatorium”. Daarna wendde hij zich i wat er eigenlijk in uw afwezigheid is voorge vallen”. Daarna sloot Klinter de deur, waardoor Bar bara in de ziekenkamer getreden was en ging met den geheimraad de gang op en neer. Lothar Kersten zat in een leunstoel dicht bij het venster. Het donkere civiel, dat hij droeg, deed zijn gelaat nog- bleeker schijnen dan het was. Barbara drukte haar zakdoek tegen haar oogen en schreed zoo zacht mogelijk naar den stoel van den zieke. Zij zag slechts.de oogen in dat bleeke gelaat, die met een onbeschrijfe- lijketi blik van hoop en vrees al maar door op ■haar gericht waren. Zij stond naast zijn stoel en vatte zijn hand. „Hoe gaat het?” vroeg ze zacht. Een lichte blos kwam op zijn bleeke wan gen. „Dank je, dat je gekomen bent”, antwoordde hij met matte stem. Barbara wist, dat ze nu niet schreien mocht. Ze beheerschte zich, zooveel ze kon. Ze legde haar linkerhand op zijn voorhoofd. „Ik ben erg ziek geweest”, zei Lothar. „Dat weet ik, maar je zult weer beter wor den en zelf dezen naren tijd vergeten”. Weer voelde Barbara zijn blik op zich rus ten, dezen blik vol twijfel en hoop. „Ik schreef je een brief”, fluisterde Lothar en keek naar den grond. „Ik schreef een brief in koortstoestand. Maar wat in dien brief stond, was de waarheid.” „Ik weet het, dat je mij de waarheid schreef”, antwoordde Barbara, en haar stem klonk erg onzeker. „Krijg ik een antwoord op mijn brief?” vroeg Lothar. Barbara boog zich over hem heen en haar lippen beroerden zijn voorhoofd. „Je zult antwoord hebben. Word maar heel gauw gezond.” „En als ik beter ben?” vroeg Lothar ver der en hij vatte met beide handen Barbara’s hand en drukte deze aan zijn hart. Barbara boog zich nog dieper over hem en fluisterde hem in 't oor: „Dan zullen we den trouwdag vaststellen”. Zoo zwak hij was, trok hij haar toch naar zich toe en ze kuste hem onder tranen. Dan zette ze zich naast hem en hield zijn handen vast, en tusschen hen was het heilige zwijgen, dat door geen woorden verbroken mag wor den. leidde hen naar de eerste verdieping, waar hij den geheimraad riep, die in de kamer van zijn zoon was. Mevrouw Barbara schrok, toen ze den ouden geheimraad zag. Hij was in eenige we ken jaren verouderd. Maar een vreugdevol lachje gleed over zijn gezicht, toen hij Bar- nogal 'schappelijk afgeloopen. Die schram is al bara zag. zwakte nieren heeft urinezuur spoedig de over- hand. Dan bestaat gevaar voor niergruis, rheu- matiek, spit, ischias, waterzucht of verharding der aderen. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen versterken zwakke nieren, maar bij minder zware «voe ding, en meer frissche lucht, lichaamsoefening en slaap werkt het geneesmiddel spoediger. Vrij drinken van water is ook behulpzaam. I Foster’s Pillen werken rechtstreeks op de nieren en helpen deze om de vergiftige afval stoffen behoorlijk uit het lichaam te verwijde ren. Dit geneesmiddel regelt de urine-organen 1 en is van groote waarde bij niergruis, -steen, 1 waterzucht, rheumatiek, rugpijn, spit en alle i urinezuurkwalen. Wacht u voor namaak onder gelijkluidende namen. De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn te Sneek verkrijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt 1 franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. Het bezoek, dat mevrouw Glover met Klin ter bij Werner maakte, was al lang afgespro ken geweest, maar graaf Klinter had het nog steeds verschoven, omdat hij de onvermijde lijke opwinding vreesde, die voor Werner aan dit bezoek verbonden was. Mevrouw Glover zag er bepaald geschokt uit; haar gelaat was bleek, men zag het haar aan, dat ze een tijd van zware zorgen achter zich had. Ze weende en kon geen woord uit brengen, toen ze Werners kamer binnentrad en dezen de hand reikte. Werner zat met een dun zwart verband om het hoofd aan zijn schrijftafel en kuste haar de hand. „Gaat u zitten”, verzocht flij, „en meteen hartelijk dank voor uw vriendelijk bezoek”. Barbara kon nog altijd niet antwoorden. Eerst nadat ze behoorlijk had uitgehuild, bracht ze uit; „Ik ben de schuld van alles! Ik heb zoo dwaas gehandeld, doch ik wist niet wat ik doen moest. Ik had Lothar Kersten niet zoo hopeloos achter moeten laten; ik had zijn brief moeten beantwoorden, ik had hem zelf moeten ontvangen, toen hij bij me kwam. Dan zou ik hem niet tot dezen onzinnigen stap nebben gedwongen. Maar hij kan het niet hel pen, hij heeft in een koortstoestand gehandeld. Trots dat alles ben ik niet vrij van schuld en had ik bijna uw leven oh mijn geweten ge had”. in dien tusschentijd had toegedragen. De oude geheimraad was buiten zichzelf, dat Werner mede in de zaak betrokken was ge worden en dat zijn zoon hem haast het leven benomen had. „Wij hadden allemaal onze zinnen niet bij elkaar”, zei Klinter. „Tot laat in den middag van den dag van het duel was ik bij den zwaar gewonde. Daarna reed ik naar Ivershofen, om mevrouw Glover de treurige tijding mee te deelen en vond ze daar niet meer. Ze was op reis gegaan. Eerst acht dagen later kreeg ik een brief van haar uit Parijs en toen pas kon ik haar mededeelen, wat er gebeurd was. Telegrafisch heb ik daar na mevrouw Glover op de hoogte gehouden van den toestand der beide zieken. We heb ben zware dagen doorgemaakt, geheimraad, maar nu is alles voorbij. Laten we het beste hopen, en uw zoon geneest. Mevrouw Glover heeft me niet gezegd, hoe ze er voor staat, maar uit de weinige woorden, die ze in de laatste dagen daarover met me gesproken heeft, vermoed ik wel, dat daarbinnen twee harten elkander gevonden hebben. Het geluk zal uw zoon weer gezond maken”. Voorzichtig opende Klinter de deur en wenk te den geheimraad, naderbij te treden. Deze zag zijn zoon en Barbara hand in hand zitten en wist toen genoeg. Hij voelde, dat van nu af zijn zoon zou genezen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1