f25 f2000 f 150 1 f TROMP, Voor 3 cent, Sigaren OffioieeS Orgaan ösr Sneek. 1 MEUBELFABRIEK NEDERLAND I, n I. 5 5 5 O DE VRIES, Opticus - PEPPEL is a.s. Dinsdag 9 Jan. in ’t Hotel SCHRAM te Sneek te spreken en te ont bieden van 9 tot 12 uur voor de levering van BRILLEN voor alle ooggebreken. O F. SLUIS, ^gglvOGEbEN PLUIMVEEVOEDER. Zaterdag 6 Januari 1917. 33e Jaargang" No, 29. 8 Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGS Ged. Poortezijlen, - Hoek Kletaöd - Sneek. TBLBPÜOS Sfo. 150. Vrouwenregeering Ooggebreken. Oogzwakte. SNEEK. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Nieuwstijdingen. De Abonne’s op dit blad worden op aanvraag QFNtüs voraolkoiM! tegen de gevolgen van Ongelukken voor onderstaande bedragen. (Risico gedekt door de Hollands:-'ie Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.) bij levenslange g AAA geheele f /lit! Invaliditeit. Z%001AXKl.es o I. m 0- 8, )t J. A. HUIZINGA, Groningen. Batiks voor Wandversiering, Kussens etc. bij verlies van een W ij s v i n g e r. bij verlies van elke andere Vinger. bij Overlyden Telefoon 118. a- ei r- )e m 18 ANNEX' SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) 4 WYMBRITSERADEEL (14a. Jaargang) bij verlies van Hand, Voet, of O og. ABOfifKBMElVTS-FRIJS Per jaar f2.franco per poet f2.50, buitenland f 5.— A^Gsdarlijka nummers 5 oeni. 1—5 regels 35 sent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrgke korting. lageaondsa Mededeelingen 10 eest per regsl. bij verlies f 4 w van e8n Duim. Groots Advertentiên kuimon uiterlijk tot Maandags- on Donderdags- avoads itsgesonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- tKorgene 1© ssr in Cott ons. XLVÏ. DERTIENDE HOOFDSTUK. F I I VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 3 Januari. ROMAN NAAR HET DUITSCH (Weiberregknent) van A. OSKAR KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling) (Ncdruk verbotfea.) t fi jn niet dat van zijn personeel de een weet wat de ander verdient. De rijksadvocaat acht het ten laste gelegde bewezen. De wet schrijft de mededeeling.voor: beklaagde wil zich nu boven de wet plaatsen. 'Waar een kleine boete verkeerde gevolgen zou hebben, vraagt hij de hoogste boete, nl. f 100. De subs.-officier kan zich met dezen eisch vereenigen. NIEUWE SNEEKER COURANT Verbetering van predikantstraktementen. De Koningin-Moeder heeft een belangrijke gift dóen toekomen aan dr. H. M. van Nes, kerkelijk hoogleeraar te Leiden, voor een bij een len van te brengen fonds, waarvan de renten zul- aangewend worden om de tractementen de 'predikanten der Nederduitsch Her vormde Kerk te verbeteren. „Hierbij bericht ik de ontvangst vaij de mededeeling, dat mejuffrouw Dora Buchwald mijn diensten vanaf 31 Maart van het volgend jaar niet meer behoeft”. C. Faber, J. de Jong, G. W. Walinga, U. Woud- stra en J. Nooitgedagt, gevormd naar aanlei ding van een motie aangenomen in de anti-rev. kiesvereeniging alhier, vergaderde 30 Dec. ter bespreking van het plan van een weg IJlstj Hommerts. Besloten is een onderzoek in te Vonnissen. M. R., 74-jarig koemelker te Sneek, wegens het afleveren van vervalschte melk. Geëischt 14 dagen gevangenisstraf en tot die straf ver oordeeld: - Een gerucht in de kamer naast haar deed Dora opschrikken. Ze stond op en opende de deur. Geheim raad Kersten zat aan de schrijftafel op de plaats, die hij vroeger ook ingenomen had. Toen hij Dora zag, sprong hij met bijna jeugdige veerkracht op. Dora zag. hoe Kersten in den laatsten tijd geleden had en een diep medelijden kwam over haar. „Goeden dag, kindlief1’, sprak Kersten met eigenaardig'weeke stem. „Goeden dag! Daar ben ik weer en naar ik hoop, zal er nu niets Voor overtreding wet Inkomstenbelasting staat terecht P. H., 56-jarig fabrikant te Grouw. Hij heeft geweigerd den Inspecteur, der Belas tingen opgave te verstrekken van bij hem in dienst zijnde personen en de door deze ver diende loonen, óp grond dat de gemeente Idaarderadeel deze gegevens overneemt voor haar hoofdelijken omslag, waarvan de cijfers worden gepubliceerd. Van geheimhouding is dus practisch geen sprake, en beklaagde wil Diefstal van vee uit de weide. Toen op 10 November de veehouder O. Hoek stra te Rijperkerk zijn vee uit een weide on der Goutum zou'’halen, miste er ’n hokkeling. Voor verduistering' daarvan staat terecht W. S„ 32-jarig veedrijver te Leeuwarden. De eerste getuige P. Dekker verklaart het be wuste dier op 3 Nov. van beklaagde te heb ben gekocht voor f 145. Beklaagdes kostvrouw verklaart, dat Jtij op denzelfden Vrijdag haar heeft aangeboden kostgeld vooruit té' betalen, wat anders zijn gewoonte niet was. Den vol genden dag had hij wel f 60 aan bankpapier bij zich in ’n gloednieuwe portefeuille en ’n paar gouden ringen. En ten slotte verklaart A. Fransen, dat hij gehoord heeft, dat Dekker en S. over ’t dier onderhandelden. Maar ondanks dat alles blijft S. ontkennen. Hij had het dier op deh genoemden datum naar de markt gebracht voor een hem onbekend persoon. Hij had alleen zijn dienst als vee drijver gedaan: van verkoopen van. ’t dier was geen sprake. Hij zóu doodvallen als het niet waar was. De Subs. Officier achtte echter het ten laste gelegde bewezen en vroeg 9 maanden gevan genisstraf. De verdediger mr. P. A. Gerbrandy te Sneek ziet geen kans, iets anders te doen, dan zich te refereeren aan het oordeel der rechtbank en hoopt, dat deze rekening zal houden met de omstandigheid, dat beklaagde voor het eerst terecht staat. Beklaagde beweert dat de getuigen valsch hebben verklaard. SNEEK. Onze vroegere stadgenoot de hr. O. S'. van der Wal, thans te Wolvega, is benoemd tot evangelist bij de vereeniging tot in- en uit wendige zending te Middelburg. De weg IjlstHommerts Jutrijp. IJLST. De commissie bestaande uit de hee- ren Th. Nooitgedagt, voorzitter, A. Nauta, secr Toen Dora den volgenden dag haar kamer in het directiekantoor binnentrad, lagen er op haar schrijftafel een aantal brieven en bovenop lag er een met het handschrift van Werner, geadresseerd aan het directie-kantoor; het luidde: Gewetensgeld. Bij den inspecteur der registratie en domei nen te Leeuwarden is een bedrag van f 151.756 gestort wegens te weinig betaalde vermogens belasting. Tram Drachten-Groningen. ’t Gaat met deze nieuwe lijn nu juist niet als op rolletjes, hoezeer dat voor ’n tram ook ge- wenscht is. Zondagavond werden bij Marum maar even 5 schapen overreden; later was de. machine defect, zoodat de machinist niet ver der durfde rijden. Eindelijk echter kwam ze weer op gang, en ruim een uur te laat kwamen de passagiers in Groningen. Maandagavond nieuwe moeilijkheid. Bij Peize moest gewisseld worden, maar Gronin gen was er niet. Dan maar doorrijden, zei de conducteur. Maar plotseling kwam Groningen ppdagen en ondanks krachtig remmen botsten de trams op elkaar. Wat zal ’t eerstvolgende ongelukje zijn? De Ongelukkigsteii onder de Menschen. Er zijn tal van mannen en tal van vrouwen voor wie het leven een last is, die noch vreugde kennen noch hoop, die langzaam weg kwijnen en het verval hunner krachten zien, zonder de kracht te hebben weerstand te bie den, wij bedoelen de lijders aan neurasthenie. Deze lijders beklagen zich over en lijden ook werkelijk aan zeer vele kwalen. Zij hebben last van bevingen, beklemdheid, duizelingen, nachtmerrie, hun spijsvertering is' moeilijk, de natuurlijke functies zijn bij hen aan kortere of langere storingen onderhevig. Langzamerhand worden zij physiek zoo terneergedrukt, dat alle werk hun onmogelijk wordt. Zij verliezen den moed en worden lastig van karakter Zij ma ken het leven aan hunne omgeving onmogelijk. Iedereen vooral tegenwoordig heeft min of meer aanleg tot neurasthenie. Deze ziekte is nl. een soort uitputting der zenuwen, die meestal voortkomt uit overspanning, buiten sporigheden en ook uit onaangenaamheden èn verdriet. Zij kan ook een gevolg zijn van eene verarming van het bloed. Om deze te voor komen en te genezen moet men den rijkdom en de zuiverheid van het bloed, alsmede de kracht der zenuwen bewaren of terug ver krijgen. De Pink Pillen zijn daarvoor bijzonder aangewezen, wegens hunne merkwaardige kracht van vernieuwer van het bloed en op- wekker der zenuwen. Deze Pillen leveren opmerkelijke resultaten, bij verarming van het bloed en afmatting der zenuwen, zelfs in de weerspannigste gevallen. Zij bevrijden Jiet bloed van alle onzuiverheden en geven het bloed in roode bolletjes zijn kracht terug. De Pink Pillen herstellen boven dien het evenwicht van het' zëïiöw'steisel en hebben een krachtdadige uitwerking op de spijsvertering. De Pink- Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hoofd depót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amster dam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Metier en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goéde Apotheken en Drogisterijen. 1 stellen,' wat de meest geschikte plaats voor Iden weg zal zijn. Aajigezien de vroeger be- 1 staande „overhaul” geheel is vervallen, doet de behoefte aan ’n goede verbinding met Hom- merts-Jutrijp zich nog meer gevoelen. IJLST. Pe Staatscourant bevat de statuten van de Chr. Zangvormen. „De Lofstem” alhier. BOLSWARD. Me.. T. de Boer alhier is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. s. te Makkum. aan zijn opvolger overlaten.. Hij moest de vier volgende maanden nu maar door zien te ko men, zoo goed en zoo kwaad als het ging. Anderhalf uur had hij nu al zitten nadenken onder afwisselende stemmingen. Toen keerde hij weer tot zijn werk terug en maakte dit zoo snel hij kon af. Werk, arbeid! Dat was het eenige genees middel voor hem. Met werken zou hij zich door den onaangenamen tijd, dje nog voor hem lag, heenslaan. En wanneer hij zich hier niet nut tig meer kon maken, hier, waar hij alles maar moest laten gaan zooals het wilde, dan moest hij maar eigen werk scheppen. 's Middags kwam graaf Klinter zijn dage- lijksch bezoek brengen en, daar het zonnig weer was. gingen ze in den tuin. Werner voelde zich verplicht, Klinter, die steeds zoo’n trouwe en beminnelijke vriend voor hem geweest was, een en ander te ver tellen van zijn ontslag. Het zou hem natuurlijk niet gemakkelijk vallen, over de zaak te spre ken, daar hij niet verraden wilde, hoe het er in zijn binnenste uitzag.Graaf Klinter bood hem echter zelf de gelegenheid, over de zaak te, beginnen. „Weet je, beste vriend, je moest in elk ge val verlof nemen”, meende de graaf. „Je moet een week of vier naar het Zuiden. Ik heb er gisteren al met den geheimraad over gespro ken en die was ook van dezelfde meening, vooral omdat er hier niets gewichtigs te doen is op het oogenblik. Je zoudt minstens tot Kerstmis in Italië of Egypte kunnen blijven. Dan zou je van alle eventueele nadeelige ge volgen van de verwonding zeker genezen. De geheimraad heeft mij zelf opgedragen je te overreden en hij zei tevens, dat je je Over het verlof niet ongerust behoefde te maken, daar zou hij wel voor zorgen”. Wordt vervolgd.. kwetsende beleediging; en dat men hem zijn, ontslag toestuurde,, zelfs vóór dat hij in dienst terug was, was heelemaal grievend en tact loos. Men zette hem gewoon aan den dijk als den minsten arbeider. Dat was heel krenkend voor hem en schaadde hem bovendien in zijn gansche carrière, want de smet bleef op hem rusten, dat irtén hem uit zijn beduidende en verantwoordelijke betrekking na een korten tijd onverwachts ontslagen had. Het was een bittere morgen, dien Werner doormaakte. Doch hij was reeds zoover dat' hij de veerkracht had, zich zelf op te houden. In plaats van de bitterheid, die hij eerst ge voeld had, kwam nu het medelijden, het op rechte, hartelijke medelijden met Dora, die hij met z’n ganschè hart lief had. Zij zelve had -den brief geschreven en dat was al' demonstratie genoeg. Zij was de stuwende kracht in deze geweest: zij stiet hem van zich, omdat haar hart vol argwaan en wantrouwen was. Hoe jammer was het, dat deze vrouw, die een man zoo gelukkig zou kunnen maken, bestemd scheen, in afzondering en eenzaamheid haar leven te slijten. Dit medelijden met Dora was zoo groot, dat Werner alle bitterheid vergat. Dan kwam de gedachte aan de toekomst en' vóór ales dacht hij eraan, hoe hij binnen wei nige maanden'weer in Amerika Zou zijn, waar hij, vrij van alle kleingeestige beschouwingen, weer ongestoord zou kunnen werken; dit denkbeeld troostte hem zeer. Weliswaar lagen er nog vier onaangename maanden voor hem. Meer dan honderdtwintig dagen moest hij met tegenzin dienst doen. Wat hij nog tot stand zou brengen, daarin stelde hij weinig belang. Van zijn plannen, die door de omstandighe den waren blijven liggen, Werd natuurlijk niets meer uitgevoerd -en yerdere nieuwigheden of ingrijpende maatregelen zouden hem zeker niet meer toegestaan worden; dit moest hij Teyler’s stichting. De heer F. Ch. Cunes te Amsterdam, voor zitter van de Vereeniging van erfgenamen van P. Teyler van der Hooft, die meer dan 600 leden telt, heeft bij de Haarlemsche rechtbank een verzoekschrift ingediend om den officier van justitie te gelasten, strafrechtelijke vervol ging in te stellen tegen de directeuren van Teyler’s stichting te Haarlem, op grond dat het testament na den dood van Teyler zou vervalscht zijn. De heer Cunes verzoekt, de directeuren van Teyler’s stichting klit hun ambt te ontzetten en beslag te leggen op den boedel. De officier van justitie te Haarlem heeft ge weigerd, deze zaak ter hand te nemen, vandaar dat dit verzoekschrift bij de rechtbank is in gediend. Engelsch Gezantschap. De Engelsche gezant bij ons Hof Sir Alan Johnstone zal binnenkort van zijn post wor den ontheven. Over de reden hiervoor wenscht de heer Johnstone zich niet uit te laten, doch hij verzekerde, dat de verandering geen wij ziging zal brengen in de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Nederland. Als opvolger noemt de Liverpool Post Sir Walter Townley, die o. a. aan de gezantschap pen te Parijs, Lissabon, Berlijn, Rome en Washington werkzaam is geweest. Het conflict in het scheepvaartbedrijf. Ten gevolge van de weigering der machi nisten om op de oude voorwaarden te mon steren, zijn te Rotterdam weer niet minder dan 11 stoomschepen komen stil te liggen, behalve de 9 vaartuigen, die de vorige week niet konden vertrekken. Algemeen hoopt men, dat een oplossing van het conflict zal worden gevonden, daar de stagnatie in de algemeene vrachtvaart van merkbaren invloed op den aanvoer dreigt te worden. 1 P. Peereboom. De heer P. Peereboom, het oudste lid van de Ged. Staten, heeft te kennen gegeven, dat hij met 1 Juni zijn ambt zal neerleggen, om zich in ’s Gravenhage te gaan vestigen'. Voor onze provincie, aan wier belangen hij vele jaren zijn beste krachten wijdde, is dit vertrek zeker te betreuren. In 185.0 te Bólsward geboren, werd de heer Peereboom in 1884 in zijn vaderstad tot bur gemeester benoemd. Onder zijn bestuur kwam de belangrijke restauratie van het beroemde raadhuis tot stand. De kosten van dit groote werk, die dertig duizend gulden bedroegen, werden door Bólsward uit eigen kracht, zon der hulp van buiten, gedragen. In 1894 werd de heer Peereboom, en wel in het district Franeker, tot lid der Provinciale Staten gekozen. In Maart 1898 benoemden de Staten hem tot Gedeputeerde, een functie, die hij sedert onafgebroken bekleed heeft, en waar in hij veel en belangrijk werk heeft verricht. In 1905 erkende regeering zijn verdien sten door hem tè benoemen tot ridder in de orde'van den Nederlandschen L’eeuw. 3 voor een dubbeltje, en hoogev koopt U de fijnste belegen bij ons. Weder serkoopers korting, currentie ónmogelijk. Beleefd aanbevelend, zieke althans”. Daarna vertelde Kersten alles wat er ge beurd was aan Dora en hij was zoo ijverig bezig, zijn zoon te verdedigen en verontschul digingen voor zijn gedrag te vinden, dat hij heelemaal niet zag, hoe Dora’s gezicht meer en meer veranderde. Eindelijk besloot Kersten: „En nu wordt alles goed. Die goede, beste Werner heeft het mijn zoon al vergeven. Maandag komt hij zelf bij hem, om hem de hand te reiken. Met Gods genadigen wil is er een groot ongeluk voor konden en nu hoop ik ook, dat alles weer goed wordt.” Kersten was zeer geroerd. Hij gaf Lora de hand, schudde de hare zonder te be merken, hoe koud deze was en ging naar zijn kamer terug, om zich wat van zijn emotie te herstellen. Dora zat roerloos voor haar schrijftafel, en haar blikken rustten op den brief van Werner, waarin hij meldde, dat hij het ontslag had ont vangen en aangenomen. Werner, behandelde de schriftelijke zaken van Tiet Tfrëresiawerk zoowel als van de Justi- nusmijn vanaf den dag dat hij weer aan zijn i schrijftafel kon zitten. Al veroorloofden de doktoren hem nog niet, zijn kamer te verlaten, toch kreeg hij geregeld twee maal daags de portefeuilles met de stuk- j ken, die hij alle keurig in orde bracht. 1 In een van de portefeuilles, die van het The- resiawerk kwam, vond hij den brief van het i directiekantoor, die persoonlijk aan hem ge- i richt was en die het ontslag bevatte. Werners verrassing was niet gering. Nu, in 1 dezen tijd, had hij een ontslag niet verwacht, hoewel hij er nog steeds een voorgevoel van had gehad, dat dit toch wej voor het eind van December zou gebeuren. - i Dat het nu zooveel vroeger kwam, was een i demonstratie tegenover hem, was /een diep i meer tusschenbeide komen. Kan ik je een oogenblik spreken?” „Natuurlijk, beste oom Kersten”, antwoorlde Dora en trad haar kamer binnen, terwijl Ker sten volgde. Kersten ging zitten op den stoel naast haar schrijftafel en begon: „Alles zal nu wel in orde komen, kind. Na regen volgt zonneschijn. Jij behoort tot de fa milie, ik houd van je als van een dochter; daarom zal ik je nu ook vertellen, hoe alles nu een gelukkige wending heeft genomen. Je bent discreet en zult er niet over spreken. Gisteren heeft de lieve, goede Barbara Glover haar hand geschonken aan Lothar; ze zijn ver loofd. Publiek kan de verloving nog niet wor den, want eerst wil Lothar zijn ontslag uit den dienst nemen. Dan hebben we gauw de officieele verloving en de bruilóft. Het harte- leed van mijn zoon is nu genezen. Wat zijn wij menschen toch dwaas en wat berokkenen we onszelven toch een onnoodig verdriet! Nu, zijn ze het gelukkig eens. Weet je, wat er hier is voorgevallen in den tijd, dat we op reis waren? Ik moet daarover met je spreken, ook in het belang van mijn zoon; want in zekeren zin ben jij er ook bij betrokken. Weet je, dat er een duel heeft plaats gevonden?” „Ik heb wel eenige vage geruchten daarover gehoord”, zei Dora, eenigszins onzeker. „Dan ben ik verplicht, je alles op te helde-' ren”, zei Kersten, „want het gaat ook om jouw persoon. In zijn koorts-paroxysme heeft mijn zoon, terwijl hij Spalding beleedigde, en hem uitdaagde, ook jouw naam genoemd en juist om die beleediging van jou heeft Spalding het duel geaccepteerd. De beleediging, die Lothar tegen jou geuit heeft, is heelemaal niet erg, is eigen lijk niet eens een beleediging, want het was de uiting van een waanzinnige, van een zwaar-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1