Wat willen ze weg, TROMP NEEKER COURANT (67 ste Jaargang) e„ WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Zaterdag 13 Januari 1017. 33e Jaargang. RECLAMEKOLOM. 1 if Ifrouwenregeering Nieuwstijdingen. Jit!««1™- I No. 31. Concurrentie onmogelijk! Beleefd aanbevelend, die fijne, droge belegen SIGAREN, SNEEK, 1 is (Speciale droogkamera.) plichtigen XLVI1I. Wordt vervolgd. in alle pryaen. Groothandel, Telef. No. 208. 10/8 vaten, en 748/6 vaten. De vlaggen wapperden op alle werken, de Theresia-werken waren geheel in vlaggendos, zelfs de villa van den bergraad was getooid met de zwart-wit-roode banier. De Justinus- ROMAN NAAR HET DU1TSCH (Wdberreiiment) van A. OSKAN KLAUSMANN. (Geautoriseerde vertaling) (Nadrak verbodea.) liefde zwaar gekwetst en beleedigd. Dat was natuurlijk zeer onrechtvaardig van haar en het was haar plicht, onverwijld dit onrecht goed te maken. Hoe dat moest gebeuren, wist Dora niet en ze vermoedde wel, dat haar dit zwaar zou vallen. Ja, als ze een man geweest was, dan had ze het recht gehad, naar Werner toe te gaan, hem de hand te reiken en te zeggen: „Ik heb je onrecht aangedaan; dat doet me bitter leed vergeef me daarom en blijf me genegen, evenzeer als je het vroeger was". Als vrouw kon ze dezen stap niet doen, di rect noch indirect. Ze kon tegen Werner on mogelijk zeggen: „ik heb me door ijverzucht, door dwaze, razende ijverzucht laten verlei den, maar ik heb je lief en waande me door je bedrogen". Dat kon en mocht ze hem niet zeggen, want de vrouw mag nu eenmaal den man haar liefde niet verklaren. Het was moeilijk, haar daad weer goed te maken; maar het moest haar gelukken en Dora wist: het zou haar ook ge lukken. De liefde, het bewustzijn van de heilige gevoelens, die ze in zich omdroeg, het bewust zijn ook zelf bemind te worden, had in Dora alle sluimerende vrouwelijke krachten gewekt. Zij kwam zichzelven voor als een bevrijde, als iemand die van een zwaren dwang bevrijd is. Ze voelde zich zelfstandig als nooit te voren, ze was moedig en sterk genoeg om zelfs de grootste moeilijkheden te overwinnen. Wat had haar eigenlijk gebracht tot haar dwaasheid en overijling. De onafgebroken sto kerijen van tante Schottelius? Neen, Dora zocht waarlijk niet naar een zondebok, ze wist wel in hoeverre zij zelf schuld had, doch haar tante had tegen Werner geïntrigeerd sedert den dag, dat hij in Saarkirchen gekomen was. Nu vielen Dora de schellen van de oogen. Björnson (vertaling van H. D.) laatste toespraak” van Plato. stamboek. Alleen die koeien welke minstens eenmaal gekalfd hebben, worden ter uitvoer toegelaten. In geen geval vet vee. De stieren moeten zjjn volbloed stieren, tus- sehen de 14 maanden en 2 jaar oud en inge schreven in het stamboek. Da aankoop zal, zonder eenige beperkende mijn vlagde, in Dorotheen-hof stonden eere- poorten en alle huizen van de groote arbeiders- kolonie waren versierd. Toen Dora, begeleid door mevrouw Schotte lius. in haar automobiel arriveerde, kraakten de saluutschoten en de muziek zette fanfares in. De inwijding van de door Dora gestichte meisjesschool had heden plaats. In een bemin nelijk schrijven had ze Werner verzocht, de leiding van het inwijdingsfeest op zich te ne men, daar het aan zijn ijverige bemoeiingen te danken was, dat de school nu al gereed was gekomen. Werner had haar brief als een dienst order beschouwd en had de maatregelen voor het feest zoo goed als hij kon getroffen. Aan den ingang van het terrein, waarop de school zich bevond, stonden mijnwerkers in hun beste pakje op wacht en vormden een haag tot aan de toegangspoort. Voor de poort werd de eigenares der werken opgewacht door de leeraren en leeraressen, de verzorgsters van 't kinderhuis, den architect en een aantal van de hoogere beambten, waaronder ook Spalding. De muziek speelde een koraal en iedereen ontblootte het hoofd. Voor de eerste maal stond Dora weer voor Werner. Ze zag aan zijn rechterslaap de bree- de roode streep die tot in zijn haren toe liep. Voor haar had hij zijn bloed vergoten, voor haar had hij zijn leven gewaagd. Als deze man toch eens had kunnen gissen, wat er in dit oogenblik in Dora’s binnenste omging, als hij had kunnen vermoeden, wat zij voor hem voelde, dan had hij stellig niet zoo ijzig koel voor zich kunnen kijken en een zoo gereser veerde houding bewaren. Q Het begin van den honger. Een eerste uitwerking van de Pink Pillen 2 a®’ aan zieken hunne eetlust weer te geven. 3 ®Bhn twee redenen is dit een resultaat van groot ifflelang- I” de eerste P,aats voedt een zieke, Hie zijn eetlust weervindt, zich beter, en zoo tflaat de herstellende werking van het middel Hhmen met de natuurlijke versterkende elemen- Üqlsn van het voedsel. In de tweede plaats heeft Üffle terugkomst der eetlust een zeer gunstige ^M.erking op den geestestoestand van den zieke, galij gevoelt zich krachtiger door meer eetlust hebben; hij gevoelt zich herleven omdat hij ^JHpnger heeft; hij begrijpt dat dit de eerste stap RWi tot den terugkeer naar de gezondheid. Me]. Héiène Elie, die te Clairvaux (Frank- Ijk) woont, schrijft ons het volgende: „Zoodra ik met de behandeling der Pink lillen begonnen ben, heb ik spoedig bemerkt at ik veel beter werd. Terwijl ik sedert langen üd heel weinig at en zonder de minste eetlust, terheug ik mij nu honger te hebben. Bovendien eb ik aan mijn eetlust kunnen voldoen, want e behandeling met de Pink Pillen heeft zeker ten toestand van mijn maag verbeterd. Mijn pijsvertering was gemakkelijk geworden en t kon zonder onderscheid zoowel zwaar als Cht voedsel eten. De behandeling met de Pink 'illen heeft mij al mijne krachten weergegeven n mijne schele hoofdpijnen en duizelingen oen verdwijnen. Ik ben niet zenuwachtig leer en slaap rustig. Sedert ik die goede be- andeling gevolgd heb, ben ik niet meer be- auwd zooals vroeger, toen ik maar iets bar er had te loopen of een trap op te klimmen, |m dadelijk buiten adem te zijn”. Het feit dat de zieken, zoodra zij de Pink 'illen gebruiken, de verloren eetlust terugvin- en, bewijst dat die pillen de levenskracht ermeerderen. Onder hun invloed verkrijgen e luie organen een nieuwe werkzaamheid en rordt de stofwisseling beter. Doordat de ar- ield van het ontwaakte organisme krachtiger rordt, vermeerderen de behoeften er van, en ierdoor komt het dat de zieke na eenige da- en uitroept: „Ik heb honger". Die ontwaking lan het organisme brengen de Pink Pillen altijd »t stand doordat zij de kracht hebben met :dere pil rood en rijk bloed te geven. Het is e gunstigste behandeling die bloedarmen, ver- wakten en overwerkten kunnen volgen. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed- rmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maag- ijnen,, zenuwuitputting. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 Ier doos en f9 per zes doozen bij het Hoofd- epót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amster- am. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. V. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en alle goede Apotheken en Drogisterijen. Ze begreep, waarom tante Schottelius Werner zoo vijandig gezind was. Hij bracht haar plan nen in de war; zij werd overbodig, als hij met Dora trouwde. Dora schaamde zich over haar onzelfstandigheid, over de gemakkelijkheid, waarmee ze zich had laten beïnvloeden door de intriges van haar tante. Ze had toch altijd geweten, dat haar tante boosaardig en kwaadsprekerig was en trots dat had ze zich zoo laten ompraten. Ze dacht eraan, hoe ze voor weinige weken, in Berchtesgaden, op haar morgenwandeling zich zelve beloofd had, haar overtuiging ge trouw te blijven; ze had dit moeten doen, ook nadat ze bij haar terugkeer in het hotel dien hevigen slag kreeg, dien de brief van mejuf frouw Wolf veroorzaakte. Ze had misschien wel mogen twijfelen, echter geenszins had ze Werner mogen veroordeelen, alvorens beter op de hoogte der zaken te zijn. Ja, ze moest het weèr goedmaken; ze moest Werner dwingen, haar vergiffenis te schenken. Alle beminnelijkheid, waarover een vrouw beschikt, wilde ze in het werk stellen om den beleedigden man te verzoenen. Vroeger zou ze zich zelf een dergelijke taak niet hebben toe vertrouwd; nu echter wist ze, dat haar liefde ook deze hinderpalen zou kunnen overwinnen. De brief, dien ze van geheimraad Kersten ontving, was heel onaangenaam en beschamend, maar hij was ook een gevolg-van haar handel wijze en dus moest ze dit ook maar verdragen. Het sprak vanzelf, dat oom Kersten later ook wel weer anders over haar zou gaan den ken. Nog had zij vier maanden den tijd, nog had zij zooveel gelegenheid met Werner samen te komen en hem te toonen, hoe ze werkelijk over hem dacht, dat zij wel hoopte, het weer in orde te kunnen maken; Werner hield toch van haar en wie liefheeft, vergeeft gaarne. Zeker zou hij nu verdriet hebben, evengoed als ook zij geleden had en als ze gedaan had naar haar eigen wil, zonder te letten op gewoonten en welvoegelijkheid, dan zou ze door het berken- boschje naar zijn huis zijn gesneld, hem om den hals zijn gevallen en uitgeroepen hebben: „Mijn lieve Werner! ik ben een zottin ge weest en heb je verdriet gedaan. Hier ben ik om je te zeggen: ik wil je vrouw zijn en alles goed maken, wat ik misdreven heb". Hij had haar lief en daarom zou hij op den duur niet boos kunnen blijven op haar, als hij zag. Koe het eigenlijk met haar gevoelens stond. Dora was zoo veranderd, zoo rustig, zoo vroolijk, dat mevrouw Schottelius haar hoofd schuddend aanzag. Van Werner’s ontslag wist ze niets af. Deze kalmte en vroolijkheid van Dora kwam haar echter verdacht voor. Een nieuw gevaar kwam aansluipen. Dora had zich vol veront waardiging van Werner afgekeérd, toen ze meende, dat hij een ander liefhad. Nu echter hadden de verhoudingen zich geheel anders gemanifesteerd, mevrouw Glover had zich met Lothar Kersten verloofd, Werner scheen ge heel onschuldig aan de geheele duel-zaak en in ieder geval was hij geen aanbidder van mevrouw Glover geweest. Dit moest Dora gemerkt hebben en daarom zeker was zij zoo kalm en gelukkig. Nu was het zaak tegen dien afschuwelijken Spalding nieuwe aanslagen voor te bereiden en mevrouw Schottelius was daar in het geheel niet afkeerig van. ontmoeting L. S. C. Snoek. Te BolswardF. C. A. Harlingen”. Te Leeuwarden: Friesland”— „Workutn”. Loop der Bevolking. W1JMBRITSERADEEL. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1916 6.242 m. en 6.032 vr.; totaal 12.274 zielen. Zij vermeerderde door geboorte me 1154 m. en 167 vr.: door vestiging met 384 m. en 359 vr. en verminderde door overlijden met 82 m. en 72 vr., door vertrek met 413 m. en 416 vr. De vermeerdering bedroeg 1064 personen en de verminderng 983 personen, zoodat de ge heele vermeerdering 81 personen is en de ge meente op 1 Januari 1917 uit 12.355 zielen be stond, nl. 6.285 m. en 6.070 vr. Er werden in 1916 89 huwelijken gesloten, terwijl het aantal tweelinggeboorten 4 en het aantal levenloos aangegevenen 10 m. en 4 vr. bedroeg. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting vau Woensdag 10 Januari. 14 dogen «oor bijton on «•rafelen. De 27-jarige dienstbode A. V. te Sneek heeft te Speersterdgk (Rauwerderhem) Bankje van der Veer in de hand gebeten en later een ruit in de woning van deze vrouw vernield. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. WOUDSEND 11 Jan. Benoemd tot tjjde- Ijjk onderwjjzeres aan de christelijke school al hier mej. G. Zwiers. HENNAARDERADEEL, 10 Jan. De be volking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1916 uit 2518 m. en 2563 vr. totaal 5081 zie len. In den loop van^lölö bedroeg de ver meerdering door geboorte 47 m. en 47 vr. en door vestiging 194 m. en 168 vr.de vermin dering door sterfte 84 m. en 25 vr. en door vertrek 196 m. en 183 vr. Bevolking op 1 Januari 1917 2529 m. en 2570 vr., totaal 5099. Levenloos aangegeven 2. m. en 2 vr. Er zjjn 33 huwelgken voltrokken en 2 echt scheidingen uitgesproken. OUDEGA (H. O. en N.) 10 Jan. Heden avond worden ten verzoeke van de familie G. A. Wildeboer en ten overstaan van notaris Mulder te Heeg publiek verkocht twee onder een dak gebouwde woningen met timmerschuur enz. alhier. Uitslag was dat kooper werd de heer K. Koopman alhier voor f2112. Patrimonium. Onder hot voorzitterschap van den heer H. A. Verra werd te Leeuwarden de 25ejaarver- bepaling, geschieden op de vrjje markt door een commissie van Duitsche en Oostenrjjksche kooplieden. Aan deze commissie zjjn toegevoegd zes exporteurs van stamboekvee die voor hunne bemoeiingen een bepaalde provisie zullen ont vangen. O* postdlofatal te Delft. Er liggen thans op het politiebureau te Delft eenige duizenden brieven voor personen in Delft en elders. Een besteller, die deze brie ven had achtergehouden om er de geldswaar de uit te halen, had zooveel eerbied gehad IEUWE SNEEKER COURANT ANNEX heer Reinouts vatj Haga. Spreker geeft schets van den toestand in 1916 en spreekt den wensch uit, dat de leden ook weer in 1917 met dezelfde ambitie zullen werkzaam zijn in het belang van handel en nijverheid. 2. Verkiezing van het Bestuur. De heer Reinouts van Haga verzoekt de hee- ren Priester en Nieveen het stembureau met hem te willen uitmaken. Bij verkiezing van een voorzitter worden 4 stemmen uitgebracht op den heer P. Reinouts van Haga en 1 stem op den heer W. Nieveen. Bij de verkiezing van een vice-voorzitter 4 stemmen op den heer S. Henstra en 1 stem op den heer W. Nievten. Beide heeren, dankzeggend voor het in hen gestelde vertrouwen en rekenende op den steun van de leden en den secretaris, nemen de be noeming weder aan. Hiervan zal mededeeling worden gedaan aan B. en W. van Sneek. Hierna worden gekozen de leden der beide commissies. In de commissie voor spoor-, tram- en postzaken worden herkozen de heeren Pries ter, Brenninkmeijer en Gorter; in die voor stra ten en wallen de heeren Henstra, Nieveen en v. d. Meulen. 3. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. 4. De secretaris leest het jaarverslag van de Kamer over 1916. In 1916 hield de Kamer 14 vergaderingen, waaronder 3 buitengewone. Be halve een groot aantal tijdschriften, verslagen van Ministeries, Provinciale Staten, Kamers van Koophandel enz., kwamen er 122 stukken in, waaronder 72 om zakenverlof, welke wer den behandeld, terwijl er 114 uitgaande stukken door den secretaris zijn verzonden. Verder bevat het verslag een overzicht van de voor naamste werkzaamheden der Kamer. Wordt besloten dit verslag op te nemen in het Verslag der Kamer over 1916 van den Toestand van Handel en Nijverheid der ge meente Sneek. vast te stellen dit voorjaar. 5. Lecture der uitgegane stukken: a—i. Adhaesiebetuigingen bij adressen om zakenverlof. j. Mededeeling aan B. en W. van Sneek, dat de geloofsbrieven zijn onderzocht der opnieuw gekozen leden, die daarna zijn toegelaten. 6. Behandeling van ingekomen stukken. Mededeeling van het Bestuur der R.-K. Han- delsreizigersvereenigiing alhier, dat door de H. S. M. en Ned. Tramwegmij. afwijzend is beschikt op het verzoek om uitbreiding van 10- rittenboekjes. Voor kennisgeving aangenomen. 7. Behandeling van huishoudelijke Zaken. 8. Sluiting door den Voorzitter. Wjj verwijzen naar de advertentie in dit nummer. Mej. Mr. L. H. F. Wouda. werkzaam ter secretarie dezer gemeente, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Gronin gen. Bij de Woensdag door B. en W. van Bols ward gehouden aanbesteding van het drukken van het Officieele Raadsverslag dier gemeente gedurende de drie eerstvolgende iaren, was in geschreven door de hh. P. de Jong aldaar voor f37.10 per vel. Westerbaan en Pekema, id. -37.— Fa. H. Brandenburg!), Sneek - 34.40 Behoudens goedkeuring door den Raad ge gund aan de laagste inschrijvers. Overzicht Boterwaag. Bij de begroeting voor 1917 werd door den Raad besloten niet een nieuwe marktmeester te benoemen voor de boterwaag, wegens de steeds verminderende aanvoer. Over 1916 bedroeg de heele aanvoer: Boereboter 16/4 en Fabrieksboter 75/3 Boerekaas 340 K.G. Bij 1915 is er een geringe achteruitgang. Voetbal. Zondag a.s. alhier de belangrijke plaatselgko Hat Nut. Den leden van het Departement Sneek der Mg. tot Nut van ’t Algemeen en belangstel lenden wacht zeker een genotvolle voordracht avond, te geven door den heer Henri Dekking van Rotterdam. Deze begaafde spreker, die ook in Sneek volstrekt geen onbekende meer is, trad vroeger mede reeds voor het Nut op. Het program vermeldt,behalve humoristische voor drachten, „Het Faillissement” van Björnsterne en „Socrates’ VERSLAG van de vergadering der KA MER VAN KOOPHANDEL en FABRIE KEN te Sneek op Dinsdag 9 Januari 1917. Aanwezig de heeren: P. Reinouts van Haga, S. Henstra, W. Nieveen, E. Priester, S. v. d. Meulen Szn. en J. Lindeman, secretaris. •Afwezig met kennisgeving de heeren: H. Brenninkmeije en R.’Gorter. Punten van behandeling: 1. Volgens art. 17 van het Reglement wordt deze eerste vergadering in het nieuwe jaar geopend door het oudste aanwezige lid. den t een gadering gehouden van den Bond van afdee- lingen van Patrimonium in Friesland. Herdacht werd het 25-jarig bestaan der vereeniging. Telegrammen van hulde werden gezonden aan H. M. de Koningin, de h. h. v. Vliet en ds. Huismans. De ontvangsten cedroegen met het batig saldo van het vorige jaar f 168.77-1, de uit gaven f 81.46. Door de uitgaven ton behoeve *an de pro paganda is het batig saldo ad f 87.31 geslon ken tot pl.m. f 40. De rekening werd goedgekeurd. voor de verduisterde correspondenties, dat hjj alle brieven, die hg verdonkeremaande, heeft bewaard. Eenige bestellers van het postkantoor zul len op het politiebureau de teruggevonden brieven sarteeron en die aan de geadresseerden bezorgen. Er zjjn bjj den stapel poststukken van begin 1915. Veerdienst EnkhuizenStavoren. De avonddienst EnkhuizenStavoren hervat. Lijkverbranding te Leeuwarden? r, .- r j Naar een inzender in de L. Ct. mededeelt, I ders van die stad van het denkbeeld, om, na s vergrooting van het terrein der begraafplaats Ivan gemeentewege tot den bouw van een oven ivoor lijkverbranding over te gaan, in beginsel niet afkeerig zijn. Loonactie in Rauwerderhem. In de gemeente Rauwerderhem wordt door de landarbeiders een drukke loonactie gevoerd. Per circulaire wordt gevraagd: een minimum loon van f 18 per week, in den hooitijd f 30, om de vier weken een vrijen Zondag, en een uur loon van 30 ct. Een tot bespreking dezer eischen belegde vergadering van 37 boeren heeft be sloten op de gestelde voorwaarden niet in te gaan. Jonkh. J. W. J. C. M. v. Nispen tot Sevenaer. f Te Den Haag is op 55-jarigen leeftijd over-, leden Jonkheer J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer, Kamerlid voor Rhenen, hoofdredac- teur-directeur van „de Residentiebode" en oud-Statenlid van Zuid-Holland. De eerste vrouwelijke professor. Benoemd is tot buitengewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, voor onderwijs in de ziek tekunde der planten, mej. dr. J. Westerdijk, die thans S3 jaar oud is, uitgebreide studies in binnen- en buitenland achter den rug heeft en de eerste vrouwelijke professor hier te lande is. Woeker. Te Krefeld in Dultschland is de koopman Jozef Neuhaus in hechtenis genomen op de beschuldiging van woeker. Hij heeft groote hoeveelheden mout uit Zuid-Duitschland laten komen en jiie tegen woekerprijzen (24.000 mark per wagon, terwijl de gewone prijs 8000 mark is) aan brouwerijen verkocht. Zijn mede plichtigen worden ook vervolgd en eveneens de brouwerijen aan wie hij geleverd heeft. De Import opgebracht. Duitsche zee-strijdkrachten hebben het Ne- derlandsche stoomschip Import (847 ton) van Rotterdam naar Londen bestemd met een la ding katoenen goederen, oliën en drank, naar Zeebrugge opgebracht. Verhooging van de reizigerstarleven op de spoorwegen. In antwoord op vragen van het Kamerlid Schaper heeft de minister van waterstaat me degedeeld dat de verhooging der reizigersta- rieven haar grond vindt in den kolennood, die beperking van den treindienst en in verband daarmede dezen maatregel tot verkleining van het getal reizigers noodzakelijk maakte. Het ligt dan ook in de bedoeling om, zoodra het gevaar van kolennood zal zijn afgewend en de dienstregeling der treinen dientengevolge weder meer normaal zal kunnen zijn, dezen noodmaatregel in té trekken. Wegvoering van Belgen naar Dultschland. Het antwoord der Duitsche regeering op het vertoog der Nederlandsche regeering tot haar gericht in zake de deportaties uit België is thans bij het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen. Ten spoedigste zal daarvan mededeeling aan de Kamer geschieden. tot gevolg, dat de heer J. Kraak Jr. met bjjna algemeene stemmen werd herkozen, terwjjl werd gekozen de heer H. T. Oberman te Tzum- marum. Besloten werd binnen drie maanden een nieuwe vergadering te houden waarin het be stuur zal komen met voorstellen betreffende oprichting eoner levensmiddelen coöperatie. Aangedrongen zal worden op goede uitvoe ring der distributiewet. In voorbereiding is een nationaal sociaal congres. Het bestuur achtte thans geen aanleiding aanwezig om verdere stappen te doen inzake Zondagsrust voor provinciale brugwachters. Na deze besprekingen huldigden verschil lende sprekers de jubileerende vereeniging. Thomson monument. Het Thomson monument zal in Mei of Juni worden onthuld. Knmervorkioslnssn In 1917. Het bestuur van deu Algemeenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingon in Nederland heeft, naar Het Centrum meldt, besloten, aan de aan gesloten kiesvereenigingon aan te raden mee te gaan met het plan om bjj de verkjezingen voor leden van de Tweede Kamer, welke ten gevolge van de ontbinding, met het oog op de Grondwetsherziening, in 1917 zullen moe ten plaats vinden, deze bjj enkele candidaat- stelling te doen afloopen. Do actio dor Landstormors» De „Vereeniging van Landstormplichtigon in Nederland” verzoekt, waar de minster de toezegging van sterk vervroegde oproeping der militie- en landstormjaarklasse 1918 in de Kamerzitting van 20 November 1.1 deed, drin gend hot daarheen te willen leiden, dat de militieplichtigen van de lichting 1918 ver vroegd tot den werkelgken dienst worden op geroepen vóór de inlgving van de landstorm- plichtigen van de jaarklasse 1909. Ultvoar van «as. Naar het HnbL verneemt heeft de minister den uitvoer toegestaan van 750 koeien en 50 stieren. De regeling van den uitvoer is opge dragen aan het Ned. Rnndveestamboek. De koeien moeten voor 1 October 1916 zjjn in geschreven in register, stamboek of rundvee- Hij was dus niet ontrouw en oppervlakkig ieweest, hij had niet met haar hart gespeeld, glooit had hij mevrouw Glpver bemind, hij was foed en getrouw! Dat was het resultaat van de overpeinzin- !en, die Dora den heplen nacht wakker hadden Jehouden. Hij was standvastig en goed, dat vas de heerlijke kern der berichten, die Ker- ten aan Dora had gebracht. Werner was ook voor Dora opgetreden met ie wapens in de hand; hij had niet geduld, dat ij in zijn tegenwoordigheid beleedigd werd. Veliswaar rekende Dora dit hem niet zoo oog aan, hoewel ze zijn ridderlijkheid zeer waardeerde; doch het voornaamste was, dat 'ij haar liefhad en daarom niet kon velen, dat r verachtelijk over haar gesproken werd. Op dat diepe zielsverdriet was een stralende blijdschap gevolgd. Ja, ze hoorde iets jubelen aar binnen. Ze mocht liefhebben en vertrou wen en ze werd wederkeerig ook bemind. Dit iewustzljn was de vergoeding 'voor de laatste noeilijk doorworstelde dagen en weken. Ze had iemand lief en vond wederliefde! Uit verzucht, uit onbekendheid met de gebeurte- issen, uit overijling had zij den man harer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1