Wat willen ze weg, r, r. TROMP SNEEKER COURANT <67«e Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) No, 32. Eieren el, en id. Broodkaarten-aanvrage^ Broodkaartenregeling. Woensdag 17 Januari 1917. 33e Jaargang. RECLOEOLOtö a. ra; ra Officieel gedee-te. N ieu wstijd ingen. ra Groene Erwten. Havermout. Melkvonrziemng. Vischverkoop Brooddistributie. en in 4 20. 40 45 40 20 45 35 55 50 SMEEK, Beleefd aanbevelend, Groothandel, (Speciale droogkamera.) ea be- ct. ct. h,v. die fi jte dxcge belegen SIGAREN, an, ,en poe- i ct. De Staatscourant no. 12 bevat de statuten van de Hengstenvereeniging Sneek, gevestigd alhier. F. Semplonius te Tjerkgaast, tot boekhouder A. v. d. Weij te Doniaga en tot taxateur R. de Hoop alhier. Van de oprichting verwacht men de beste resultaten. >ud- wit- !eep iel. ■'7 ra nt, n> in alle prijzen. Concurrentie onmogelijk! De Burgemeester van Sneek maakt bekend, dat van Woensdag 17 dezer af, bij de ver schillende winkeliers verkrijgbaar zijn Regee- rings-Groene Erwten en Regeerings-Haver- mout, tegen de volgende maximum-prijzen: Groene Erwten p. K.G. 22 ct., p. K.G. 11 ct. Havermout p. K.G. 16 ct. Het is verboden deze artikelen van meerdere winkeliers te betrekken. Wordt hieraan niet voldaan can zal worden overgegaan tot invoering van een bonstelsel, en zullen de ingezetenen, welke zich hieraan niet hebben gehouden, worden uitgesloten tot het bekomen van alle Regeeringsartikelen. Sneek, 15 Januari 1917. De Burgemeestei voornoemd, P. J. DE HOOP. Burgemeester en Wethouders van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Minister van L., N. en H. bij beschikking van 13 dezer heeft bepaald: lo. de brooddistributieregeling treedt in wer king op 5 Februari 1917, met uitzondering ech ter van artikel 12, le lid, luidende: „Aan bakkers en winkeliers worden nieuwe voorraden grondstof voor hun bedrijf verstrekt tegen inlevering bij het gemeentebestuur van de door hen ontvangen W.B. en R.bons”. 2o. Art. 12, le lid, der brooddistributierege ling treedt in werking op 5 Maart 1917. 3o. De verstrekking der grondstoffen, doeld in art. 12, le lid, der brooddistributie regeling in het tijdvak van 5 Februari tot 5 Maart 1917 zal geschieden op den tegenwoor- digen voet. Sneek, 15 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. Loop der bevolking. BAARDERADEEL, 15 Jan. De bevolking de zer gemeente bedroeg op 1 Januari 1916: 2785 m. en 2772 vr., totaal 5557. Zij vermeerderde in den loop van het jaar door geboorte met 73 m. en 52 vr. en door vestiging met 232 m. en 245 vr., zij verminderde door overlijden met 29 m. en 21 vr., door vertrek met 272 m. en De Statenverkiezing. Door de federatie der S. D. A. P„ district Leeuwarden, is tot candidaat voor lid der Pro vinciale Staten, ter voorziening in de vacature- Bestrijen, gesteld de heer M. Hillebrand, lid van den gemeenteraad van Dokkum. Openbare Leeszaal. In Se vergadering van het voorloopig comité voor de stichting eener openbare leeszaa’ te Heerenveen iss tot oprichting eener vereeni- ging besloten. Alle aanwezigen traden als lid toe. Verschillende corporaties beloofden fihan- cieelen steun in de voorloopige kosten; andere zullen daartoe worden aangezocht. Hierop is een bestuur gekozen, bestaande uit een 20-tal personen. Aan mr. H. Binnerts, lid der Eerste Kamer, zal het eere-voorzitterschap worden aangeboden. Provinciale Staten van Friesland. Provinciaal ElectriciteitsbedrijL Ged. Staten deelen de Staten o. a. mede: Het ligt in de bedoeling om zoo spoedig als doenlijk is met de voorbereiding eener boven- grondsche leiding LeeuwardenSneek en de uitbreiding van de gebouwen der centrale te beginnen of indien dit wenschelijker zal blij ken, tot den bouw eener nieuwe centrale over te gaan. Ged. Staten stellen voor deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Het Havengaljoen te Hindeloopen. Punt 76. Voor de vernieuwing van het gal joen of westhavendam te Hindeloopen, dat in bouwvalligen toestand verkeert, vraagt het ge meentebestuur een subsidie van 90 pet. in de kosten van dit werk, geraamd op f 8625. De begrooting, opgemaakt in 1916, is thans niet meer voldoende. Het werk zal thans f 9200 kosten. De hoofdingenieur kan zich met een en ander vereenigen en Ged. Staten stellen daarom voor het gevraagde subsidie te ver- leenen: De Burgemeester van Sneek brengt ter openbare kennis, dat de ingezetenen, welke de voor hun gezin benoodigde melk thans nog niet kunnen bekomen en het tekort wenschen te zien aangevu’d, zich rechtstreeks moeten wenden tot den Veehouder F. FEÏKEMA, Cementpolle. Sneek, 15 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. De Burgemeester van Sneek herinnert de ingezetenen dat de aanvrage tot uitreiking der broodkaarten, uiterlijk Woensdag 17 dezer moet worden ingeleverd bij den bakker, door wien deze aanvrage is verstrekt. Sneek, 15 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd. P. J. DE HOOP. De Burgemeester van Sneek maakt bekend, dat de maximum-prijs voor veTsche kipeieren is vastgesteld op 11 cent per stuk. Sneek, 15 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Telef. No. 208 schiedt niet dan tegen behoorlijk onderteekend ontvangstbewijs, door den bakker bij het ge meentebestuur in te leveren. (4.) De kaarten, welke door een bakker niet konden worden uitgereikt, levert hij zoo spoe dig mogelijk weder bij het gemeentebestuur in. Art. 4. (1.) Door of namens het hoofd van een gezin wordt van iedere wijziging in de op gaven, door hem verstrekt ingevolge artikel 2, 1ste lid, sub a en b, ten spoedigste mededeeling gedaan aan het gemeentebestuur. (2.) Aan het verlangen tot wijziging in de opgave, gedaan ingevolge art. 2, 1ste lid. sub c, mits kenbaar gemaakt aan het gemeentebestuur ulterlijk twee weten vóór den aanvang van een tijdperk van vier weken, zal worden vol daan bij de uitreiking der broodkaarten voor dat tijdperk. Art. 5. (1.) Zoolang geen wijziging is gedaan van de opgaven, verstrekt ingevolge art. 2, wordt, tenzij het tegendeel blijkt, aangenomen, dat ook geen wijzigingen hebben plaats gehad. (2.) Over ieder volgend tijdperk van 4 weken heeft de verstrekking van de bedoelde brood kaarten plaats als in het derde lid van art. 3 bepaald. Art. 6. (1.) Door het gemeentebestuur wor den ter plaatse, bij gebruikelijke openbare ken nisgeving aan te wijzen, formulieren beschik baar gesteld, bestemd tot het aanvragen der broodkaarten, welke niet overeenkomstig het bepaalde in art. 3 kunnen worden uitgereikt. (2.) Op deze formulieren is het bepaalde in art. 4 van toepassing. (3.) Ter plaatse, door het gemeentebestuur aan te wijzen, worden de broodkaarten, aan gevraagd overeenkomstig het eerste lid, uit gereikt. Art. 7. (1.) Aanvullingsbroodkaarten worden uitsluitend uitgereikt op een rechtstreeks tot het gemeentebestuur door den belanghebbende gericht, met redenen omkleed verzoek, waar van het formulier door dat bestuur wordt vast gesteld; de wijze van uitreiking dezer kaarten wordt door het gemeentebestuur bepaald. Bij zijn verzoek geeft belanghebbende op of hij een bruinbrood- dan wel een roggebrood-aan- vullingskaart verlangt. (2.) Een aanvullingsbroodkaart wordt uit sluitend verstrekt aan hem, voor wten naar het oordeel van het gemeentebestuur de hoeveel heid brood, te verkrijgen op een wittebrood-, een bruinbrood- of een roggebroodkaart niet voldoende is, in verband met den aard zijner werkzaamheden, en zijn normale wijze van voeding. (3.) Door of namens dengene, wien een aan vullingsbroodkaart is uitgereikt, wordt onver wijld mededeeling gedaan van het vervallen der redenen, welke tot de uitreiking aanleiding gaven. (4.) Zoolang “een -mededeeling, als in het voorgaande lid gedaan, niet wordt ingezonden, noch wijziging is gebracht in de keuze, ge daan ingevolge de laatste zinsnede van het eerste lid van dit artikel, worden telkens voor een volgend tijdperk van vier opéénvolgende weken, vier aanvullingsbroodkaartin van de zelfde soort als een vorige maal ter beschik king van den belanghebbende' gesteld, tenzij van den aanvang af reeds vastgesteld was, dat die uitreiking slechts voor een bepaald tijd perk zou geschieden. Art. 8. Aan houders van inrichtingen, waar nachtverblijf aan tijdelijk hier te lande vertoe vende vreemdelingen wordt verstrekt, kan een bepaald aantal dagbroodkaarten ter uitreiking aan hunne logeergasten in voorraad worden gegeven onder verplichting: a. iedere dagbroodkaart, vóór hare uitrei king, te voorzien van den datum van afgifte en den naam der inrichting, door welker houder zij wordt uitgereikt; b. geen volgende dagbroodkaart af te geven dan tegen overgave van de vorige kaart met de bons, voor zoover daartegen geen brood werd gekocht; c. wekelijks nauwkeurige verantwoording te doen van de ontvangen, van de uitgereikte en van de ingevolge het bepaalde sub b terug ontvangen dagbroodkaarten, zulks onder over legging van extracten uit het nactjiregister. Art. 9. (1.) Van iedere verstrekking van broodkaarten, evenals van iedere voorkomen de wijziging, hetzij in het getal, hetzij in den aard der broodkaarten (a's bv. verwisseling eener wittebroodkaart voor een bruinbrood kaart enz.) wordt aanteekening gehouden op door het gemeentebestuur aan te leggen con- trólekaarten, waarop zijn vermeld; a. de naam, voornamen en woonplaats van het hoofd van het gezin; b. het aantal leden van het gezin, kinderen beneden den leeftijd van één jaar niet mede- gerekend;, c. de hoeveelheid broodkaarten aan het hoofd van het gezin verstrekt; d. de datum dier verstrekking met het tijd perk gedurende hetwelk de broodkaarten gel dig zijn: e. de mutaties in de broodkaartenverstrek king. Art. 10. (1.) Elk houder van een broodkaart is verplicht' op eerste aanvrage van de agenten van politie zijn broodkaart aan hen ter iazage te verstrekken. (2.) Elk houder van een broodkaart is even eens verplicht zich persoonlijk met zijn brood kaart bij het gemeentebestuur te vervoegen, indien dit van hem wordt gevorderd. Art. 11. (1.) Wordt gestraft overeenkomstig de bepalingen der Distributiewec 1916: a. hij, die de opgaven, ingevolge art. 2 dezer regeling, doet in strijd met de waarheid; b. bij, die, daartoe gehouden, verzuimt de opgaven te doen, voorgeschreven in art. 4, le lid, dezer regeling; c. hij, die onder onjuiste opgaven, als bedoeld in art. 7, te zijnen behoeve uitreiking eener aanvullingsbroodkaart verzoekt; d. hij, die verzuimt opgave te doen, als voor geschreven in art. 7, 3e lid, van het vervallen van de redenen, die tot afgifte van een aan vullingsbroodkaart anleiding hebben gegeven; e. hij, die weigert gevolg te geven aan een der eischen, als in art. 10 omschreven. (2.) Wordt gestraft overeenkomstig de bepa lingen der Distributiewet 1916 de bakker, die bij de uitvoering van de bem in art. 3 opge- Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is de volgende broodkaartenregeling ter goedkeuring aan den Minister van L., N. en H. opgezonden. Art. 1. Door het gemeentebestuur worden op daartoe strekkende verzoeken van belang hebbenden tegelijkertijd vier broodkaarten, ieder geldig voor één week, voor een tijdperk van vier opeenvolgende weken uitgereikt: a. aan allen, die, als hebbende hun hoofdver blijf in de gemeente, in het bevolkingsregister staan ingeschreven; b. aan allen van wie blijkt, dat zij te beschou wen zijn als hebbende, tijdelijk of voor goed, hun hoofdverblijf in de gemeente. Art. 2. (1.) Een verzoek tot uitreiking van broodkaarten wordt tot het gemeentebestuur gericht door ieder hoofd van een gezin op een daarvoor bestemd formulier, hetwelk zoodanig is ingericht, dat daarop kan worden ingevuld: a. de naam en voornamen van het hoofd van het gezin, zijn beroep, zoomede de namen van de tot dat gezin behoorende personen, kinde ren beneden den leeftijd van één jaar niet medegerekend; b. de woonplaats van het gezin: c. in welk aantal wittebrood-, bruinbrood- en/of roggebroodkaarten ten behoeve van het gezin worden gewenscht. (2.) Een alleenloopend persoon, die een eigen huishouding voert, wordt beschouwd als hoofd van een gezin. (3.) De bestuurder van een binnen de ge meente gevestigd gesticht, ziekenhuis of der gelijke inrichting, wordt ten opzichte van hen, die, zij het ook tijdelijk, aldaar verblijven, aan gemerkt als hoofd van een gezin. (4.) Zij die, zij het ook tijdelijk, verblijf hou den in binnen de gemeente gevestigde gestich ten, ziekenhuizen en dergelijke inrichtingen, als mede vluchtelingen en buiten bestaande kam pen woonachtige geïnterneerden, worden ge acht hun hoofdverblijf in de gemeente te heb ben. (5.) Het gemeentebestuur zal aan aanvragen tot uitreiking van broodkaarten voldoen, tenzij hem blijkt, dat de aanvrage niet in overeen- t stemming is met de feiten. Art. 3. (1.) Formulieren, bestemd tot het aan vragen van broodkaarten met uitzondering van aanvullings- en dagbroodkaarten, worden aan de bakkers ter uitreiking aan hun klanten verstrekt. (2.) De bakkers, door wie formulieren, als be doeld in het voorgaande lid, ter uitreiking aan hun klanten zijn verstrekt zamelen deze, nadat zij door hun klanten zijn ingevuld, weder in en overhandigen die aan het gemeentebestuur. (3.) De uitreiking der wittebrood-, bruin brood- en roggebroodkaarten, aangevraagd op de wijze als in de voorgaande leden om schreven, wordt aan de bakkers, ieder voor zoover zijn klanten betreft, opgedragen, en ge- woont 57 pct. van de bevólking van Noord- Amerika op „droog gebied”. Het aantal „sa lons”, dat tengevolge van de nieuwe wetten gesloten moet worden, bedraagt rond 6000. Ook in Californië en Missouri woedt een he vige strijd, maar daar hebben de tegenstan ders van een drankverbod de overhand. In San Francisco alleen werd het verbod verwor pen met een meerderheid van 76.000 stemmen. Van de 30 staten zijn thans 24 „droge gebie den”, o. a. ook Maine, Washington en Alabama. Hflunitlw-producton. Dn reueachtige munitie-fabrioken' van de firma Krnpp blijken wat productievermogen betr ft door de Amerikaanscha Bethlehem-Steel- Company, welke inrichting ruim anderhalf maal zoo groot is, ver in de schaduw te zgn g'Steld. Deze fabrieken die aan de Entente le veren, kunnen per maand 100,000 zware grana ten afleveren, terwgl er bovendien iedere week een compleet schip van 10.000 ton kan wor den afgeleverd. er zijn beroep van maakte, smokkelwaar over het kanaal van Bellingwolde naar Duitschland te voeren. Dat kanaal werd overgestoken peropvouwbare boot. De „truc,’ werd op gemerkt en de dader aangehouden. Geen linnen uit Engeland. De Handelsvereeniging Rotterdam heeft van de N. O. T. bericht ontvangen, dat de Engel- sche regeering geen vergunningen meer ver strekt voor zendingen van linnen goederen van eenigen aard naar Nederland. Aanvoer van Engelsche kolen. De Tel. verneemt uit Rotterdam van bevoeg- NIEUWE SNEEKER COURANT Landstormkeuring jaark lassen 1907 en 1906. De Commissaris der Koningin heeft bepaald, dat de keuringsraden voor den landstorm, jaar- klassen 1907 en 1906, zitting zullen hebben op 26 Januari te Akkrum voor de gemeente Utin- geradeel; 27 Jan. te Grouw voor Idaardera- deel; 31 Jan. te Lemmer voor Lemsterland; 1 Febr. te Langweer voor Doniawerstal; 2 en 3 Febr. te Joure voor Haskerland; 5 Febr. te Mantgum voor Baarderadeel; 6 Febr. te Mant- gum voor Hennaarderadeel en Rauwerderhem; 7, 8 en 9 Febr. te Witmarsum voor Wonsera- deel; 10 Febr. te Bolsward voor Bolsward; 12 Febr. te Workum voor Workum en Hinde loopen; 13 Febr. te Koudum voor Hem. Oldeph. en Noordw. en Stavoren; 14 Febr. te Sneek voor Gaasterland en Sloten; 15 Febr. te Sneek voor Ulst; 15 en 16 Febr. te Sneek voor Sneek; 17 en 19 te Sneek voor Wijmbritseradeel. LEEUWARDEN. Door den directeur van de Electrische Centrale is aan de gebruikers van electromotoren een circulaire gezonden, waar in aangedrongen wordt op de grootst mogelijke beperking van het stroomverbruik voor kracht- doeleinden, zulks noodig geworden door een defect aan een der generatoren, welker repa ratie in de tegenwoordige omstandigheden minstens een maand zal duren. Mocht aan dit schrijven niet of niet voldoende worden vol daan, dan zal aan het gemeentebestuur wor den voorgesteld dwangmaatregelen te nemen. Practisch beteekent deze circulaire dat de ge bruikers van electromotoren verplicht worden ’s avonds bij het aansteken der lampen hun motoren stop te zetten. WORKUM. Geslaagd voor het toelatingsexa men voor assistent of conducteur der brieven malen de brievenbesteller W. de Grave, al hier. Vlissingen is gestrand, is Zaterdagnamiddag door de Nieuwe Bergingsmaatschappij te Maas sluis vlot gebracht en naar de Vlissingsche haven gesleept. Van het smokkelaarsambt. Het „vernuft” van den winstbelusten smok kelaar is vindingrijk. Te Nieuweschans Is er 258 vr. De geheele vermeerdering bedroeg dus [thans een beruchte gesnapt, A. I. geheeten, die 4 m. en 18 vr. of 22, zoodat de bevolking op 31 December 1916 bestond uit 2789 m. 2790 vr., samen 5579. ST. N1COLAASGA, 13 Jan. Op initiatief van een vijftal veehouders uit Doniaga is alhier een bijeenkomst gehouden van belangstellenden in de oprichting van een Onderlinge Paardenver- zekering voor Doniawerstal en Lemsterland. De heeren hadden satisfactie; de vergadering was goed bezocht en met algemeene stemmen is besloten tot oprichting, waarna de statuten werden vastgesteld. Tot bestuursleden zijn ge kozen K. O. de Jong, L. Agricola, H. Hofstee te Doniaga, Ti. Bouwhuis te St. Nicolaasga en Bevolking van Leeuwarden. De bevolking der gemeente Leeuwarden be stond op 31 December 1916 uit 19.516 m. en 21.359 vr., samen 40.875. Ministerie van onderwijs gevraagd. In onderwijskringen circuleert, naar de N e d. meldt, een adres aan de Koningin met verzoek de instelling van een ministerie van onderwijs te willen overwegen. Het gaat uit van prof, dr. B. Symons te Groningen e. a. Torpedoboot G 1. De torpedoboot G 1, die in den nacht van 30 op 31 December op een der paalhoofden bij in werking op 1 Januari 1918 en 1919. Dan de zijde, dat de onderhandelingen met Enge land het resultaat hebben gehad, dat de aan voer van Engelsche kolen met meer dan 100 pet. zal verhoogd worden. De invoer zal be dragen tot 200.000 ton per maand. Wat de Belgen wagen. Wat de Belgen wagen, als zij de grens naar ons land willen passeeren, blijkt ten duidelijk ste uit een te Brussel aangeplakte bekendma king, waarin gemeld wordt, dat van een bende van een 100-tal, ten deele bewapende mannen, die gepoogd heeft met geweld over de grens te trekken, van wie 37 zijn aangehouden, er 30 ter dood zijn veroordeeld, terwijl 4 perso nen beneden 18 jaar elk 15 jaar gevangenis straf kregen. Slechts als uitzondering is de doodstraf van de eersten veranderd in levens langen dwangarbeid. De stagnatie in het scheepvaart bedrijfde staking geëindigd. Da Bond van Machinisten ter Koopvaardij hoeft aan den minister van landbouw, nijver heid en handel het volgende getelegrafeerd „Wij zijn bereid, op de door u te bepalen voorwaarden naar zee te gaan”. De staking is geëindigd. dragen taak op eenigerlei wijze daarvan af wijkt. Art. 12. Deze verordening treedt in wer king op den dag, nadat zij, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel goedge keurd, op de gebruikelijke wijze zal zijn afge- kondigd. Uit zelfverdediging. Bericht wordt, dat de postbode H. S., te Niouwwoerdinge (Dr.) uit zelfverdediging ze kere N., een woestaard, heeft gedood. N. en de postbode waren buren, en N., een dronk aard, had reeds vaker den postbode het leven zeer zuur gemaakt. Donderdagavond kwam hg S. tegen. Hij viel op hem aan, doch werd mat een stokslag zoo wel ontvangen, dat hg op den grond tuimelde. Hierdoor nog meer ver woed geworden, trok N. zgn mes en wilde S. daarmee te Igf. Er ontstond een worsteling, waarbij S. het mes wist te krijgen, waarmee hg N. een snede aan den hals toebracht, die den dood tengevolge had. Beide mannen waren getrouwd en vaders van kinderen, „Droge gebieden” in Noord-Amerika. Bij een onlangs gehouden volksstemmnig in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heb ben weer vier staten, nl. Michigan, Montana, Nebraska en Zuid-Dacota en het territorium Alaska zich voor een drankverbod verklaard. De wetten, die daarvan het gevolg zijn, treden De Burgemeester van Sneek brengt ter openbare kiennis, dat regeeringsvisch mede verkrijgbaar is bij: T. WOUDA, Oosterdijk. JOH. POIESZ, le Oostcrkade. Sneek, 13 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Oplichtstar. Zaterdagmiddag heeft de politie [te Amster dam een 21 jarige juffrouw gearresteerd, die er haar werk van maakte inzamelingen te hou den ten bate van het Russische Roodo Kruis. Bg onderzoek bleek, dat het bestuur der Am- sterdamsche afdeeling niets van die inzameling afwist. De juffrouw had dan ook tot dusver nimmer iets mot liefdewerk van doen tenzij ja, ze was vroeger kelnerin in een café in de Warmoesstraat. De Ijjst, die in beslag genomen werd, was reeds van 400 handteekeningen voorzien. Braoddistrlbuli>si*egellng. De minister van landbouw, ngverheid handel heeft bepaald lo. de brooddistributieregeling treedt in wer king op 5 Februari 1917, met uitzondering echter van art. 12, 1ste lid, luidende „Aan bakkers en winkeliers worden nieuwe voorraden grondstof voor hun bedrgf verstrekt tegen inlevering.bijjhet gemeentebestuur van de door hen ontvangen W. B. en R. bons.” 2o. art. 12. 1ste lid, der brooddistributie regeling treed in werking op 5 Maart 1917 3o. de verstrekking van de grondstoffen, be doeld in art. 12, 1ste lid, der brooddistributie regeling, in het tgdvak van 5 Februari tot 5 Maart 1917 zal geschieden op den tegen woor- digen voet. Vereenvoudiging eindexamen H B. S. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan het hoofdbestuur van de Vereeniging van Leeraren bij het M O. ter kennisneming toe gezonden een voorstel tot wgziging van regle ment en programma van het eindexamen H. B. S. met 5-jarigen cursus. Dit voorstel strekt tot vereenvoudiging van hot eindexamen. De minister hoopt vóór ultimo Januari a.t. te vernemen, tot welke opmerkingen dit voor stel het hoofdbestuur eventueel nadat do vereeniging in haar geheel daarover zal zgn geraadpleegd aanleiding geeft. Het voorstel bevat zeer belangrgke vereen voudigingen welke men in het „Weekblad voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs” vinden kan. Woorden voor vrouwen. Vrouwen dienen haar eigen gezondheid beter te begrijpen. Zij wijten haar slechte gezondheid zeer dikwijls aan verkeerde oorzaken en on derschatten het gevaar dat zij loopen door vei- waarloozing van verschijnselen van nierzwak- te, als: Rugpijn, ni00M,plM’ Duizeligheid, Bleekheid, Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pijn en Onzuiver Bloed. Deze leiden mettertijd tot ernstige nieraan- doeningen als rheumatiek, ischias, waterzucht, en zelfs tot ongeneeslijke ziekten. Vrouwen hebben behoefte1 aan meer li chaamsoefening in de buitenlucht, minder huis houdelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteerbaar voedsel is het beste, met weinig of geen opwekkende middelen, maar overvloe dig melk en water. Dit zijn verstandige ge- zondheidsregels, die met behulp van Foster s Rugpijn Nieren Pillen leiden tot het voorkomen en duurzaam genezen van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster’s Pillen heelen zachtjes de vermoei de, overwerkte nieren en zoodra deze gezond zijn, verwijderen zij de niergiften, die boven staande verschijnselen veroorzaken. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de inge wanden. Alleen echt, wanneer voorzien van de hand- teekening van James Foster op het etiket. Fos ter’s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek ver- krijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1