Filiaal Sigaren-Fahriek „CUBA” Ub tuiwmote Oorlig,. SNEEKER COURANT (67ste Jaanjana) en WYMBRITSERADEEL <14de Jaargang) Woensdag 24 Januari 1917. S Nog niet iedereen weet, 33e Jaargang. No. 34. «ECLAMEKOLfm Nieuwstijdingen. r- !6 Het Us. 5 1 10 o, iO o t. wwwwwwwwww AIIEX j I het vorenstaande stelt de v. k. nog niet i d. i 8. I don duur te staan ter •6 5, I d. welke kwaliteiten wij leveren in alle pi ijzen. -:- Neemt e v.p. een» proef! «blSl.4fc.dBs A Op de oorlogsterreinen. In het Duitsche legerbericht Zaterdag uitge geven kwam o. a. de volgende zinsnede voor: „Tusschen Doller en het Rhöne-Rijnkanaal begonnen verkenningen zijn door Wurtemberg- sche troepen met succes volbracht”. Het hier bedoelde front ligt in het Zuiden van den Elzas tegenover Belfort, waar het gedurende bijna den geheelen oorlog rustig is geweest. Za* deze rust nu worden verbroken? Ónmogelijk is het niet. Reeds hebben wij medegedeeld dat groote troepenmachten van beide partijen in de omgeving van de Zwit- sersche grens zijn samen getrokken. Deze con centratie nu kan een voorbode zijn van een offensief tegen Belfort, wanneer het van Duit sche, vanuit de richting Belfort, wanneer het van Fransche zijde zou worden begonnen. Van welke zijde de aanval echter ook zou worden gedaan, zeker is het dat een doorbraak hier het geheele vijandelijke front tot den te rugtocht zou nopen. Dat Zwitserland bij een dergelijke actie op z’n tellen moet passen, is te begrijpen. Ongetwijfeld toch zullen dan po gingen worden gedaan eikaars vleugels om te trekken en wanneer de Zwitsersche grens niet werd verdedigd zou al spoedig een der partijen er toe kunnen komen over Zwitsersch gebied te trekken. Ziedaar onderstellingen, alle gebaseerd op bedoelde zinsnede uit het Duitsche legerbe richt. Het is moeilijk aan te nemen dat wanneer de Duitschers hier een offensief beoogden, zij dat door deze zinsnede zouden verraden. Eer is het aan te nemen, dat zij het willen doen voor komen alsof zij gereed zijn voor een Fransch offensief in deze richting öf dat zij trachten de aandacht van de Fransche staf op dit punt te vestigen en van elders af te leiden. Is dit laatste het geval, dan zouden de Duitschers elders een stoot tegen het Fransche front wil len doen. Een dergelijke stoot zou bv. gedaan kunnen worden in Vlaanderen, in de richting Duinkerken. Het bezit van de kust tot aan deze plaats moet voor Duitsch- land in dit stadium van den oorlog, dat het kenmerk draagt van een worsteling tusschen Engeland en Duitschland, van groot belang wor den geacht. Het zou daarom niet onmogelijk zijn dat de Duitsche staf hier een actie beoogde. Het Bel- Over den vrede geen nieuws. In het Pruisische Huis van Afge vaardigden heeft de soc.-democraat Hoffmann kritiek geoefend op het Duitsche vredesaanbod, dat z. i. niet oprecht was. Hem werd het zwij gen opgelegd, toen hij daarna ook nog wilde spreken tegen de verscherping van den duik- bootoorlog, waarvoor door andere leden van het Huis gepleit was. De Pool Korfanty sprak een hartig woord over de onrechtvaardige behandeling van de bewoners van Duitsch-Polen, waarop de mi nister van Buitenlandsche Zaken de Polen be schuldigde van ondankbaarheid. Een en ander toont aan dat ook aan de eens gezindheid in Duitschland nog wel wat ont breekt. Ontmoediging helpt niet. Het is geen wonder, dat vrouwen bij tijden moedeloos worden. Zij zijn zoo verdiept in het welvaren van anderen, de zorgen voor de fa milie en het geluk van het eigen huis, dat haar eigen gezondheid vaak verwaarloosd wordt. Als rugpijn, waterstoornissen, zenuwachtig heid of verlies aan gewicht hieruit voortvloeien, toont dit aan dat de nieren aan het verzwak ken zijn en dat urinezuur zich in het lichaam ophoopt. Men dient te bedenken, dat dan ver dere verwaarloozing kan leiden tot rheuma- tiek, ischias, niergruis- of steen, ontstoken nie ren en blaas, of tot graden van ongeneeslijke nierziekte. Ontmoediging dient tot niets. Geniet liever meer frissche lucht en slaap. Verlicht zoo mo gelijk uw werk. Neem slechts licht verteerbaar, gezond voedsel, met genoegzaam melk, genoeg zaam water, maar geen onnoodige opwekken de middelen, en versterk de nieren door een kuur met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel herstelt de werkzaamheid van alle urineorganen, zuivert het bloed en doet een nieuw levenstijdperk voor u beginnen. Mannen zoowel als vrouwen ondervinden nut van Foster’s Pillen, want deze bevatten de zuiverste bestanddeelen uitsluitend voor nier en blaaskwalen. De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, ken baar aan het handelsmerk (de man met zijn handen in de lendenen) op het etiket, zijn te Sneek verkrijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. weinig instemming ontvangen. De Commissie van rapporteurs stelde dan ook voor de gevraagde subsidie van f 500 voor 22van vijf achtereenvolgende jaren toe tegemoetkoming in de uitgaven der vereeniging voor „afschrijving hypotheek en interest” (post der begroeting), mits in acht worden genomen do eventueel door Ged. te stellen voorwaarden, teneinde deze subsidie te kunnen bt schouwen als eene bjjdrage in de oprichtingskosten (welk denkbeeld in een der afdeelingen door een der leden geopperd werd.) Be Middenstandsbond en de verkiezingen Het bestuur van den Middenstandsbond heeft een commissie opdracht gegeven, om naar aan- leidingjvan de invoering van de evenredige ver tegenwoordiging, te onderzoeken de wensche- Ijjkheid en de mogelijkheid voor de vertegen woordiging van dsn Middenstand. Be Frleeche taal aan de Gron. Hoogeschool. De Friesehe Vereen. „Us Tael” te Gronin gen doet pogingen om aan de Gron. Univer- siteit een privaat-docent in de Friesehe taal aangesteld te krijgen. Vergiftiging. D i familie v. D. in de Bceimeerstraat te Breda liet bij den drogist aldaar, borstkrui den ha len. Bjj vergissing heeft men bjj den drogist verkeerde kruiden gegeven. Toen de familie, bestaande uit man, vrouw en kostganger, deze kruiden had laten trekken, in do meeningdat het borstkruiden waren, en men ervan gedron ken had, openbaarden zich zonderling verschijn selen. Voorbijgangers zagen, dat de drie personen op de tafel dansten met de brandende kachel in hun midden. De veldwachter van Teteringen M. verschafte zich toegang en ontbood een geneesheer. Dr. Schaly constateerde aanstonds vergiftiging. werd gehoopt op de Minister een meerdere kosten voor zijn rekening neemt. De vraag naar woningen was echter zoo sterk, dat het bestuur niet langer kon wach ten, en door dezen een begin maakt met de. voorziening. uitpuilende oogen en waren hun orienteerings- vermogen kwijt. Zjj wisten niet waar zjj wa ren en wat zjj deden. Den volgenden dag was de man in staat aan den arbeid te gaan. Thans is de toestand der drie personen goed. Bij het door den kapitein-apothekor v. Wa- geningen ingestelde onderzoek is gebleken, dat door den 17-jarigen bediende van den drogist S. in plaats van borstkruiden strammonium- bladeren zjjn afgegeven. Deze worden aange wend voor lijders aan astma. Ze worden dan verbrand en de rook wordt ingeademd. Deze kruiden zjjn evenwel zwaar vergif en wanneer de gebruikte dosis grooter was geweest, zou ongetwijfeld de dood gevolgd zjjn. De officier van justitie heeft een onderzoek doen instellen. (Dagbl. v. N.-br.) Begrafenis ms*. Goeman Borgeaius. Onder buitengewoon betoon van deelneming is Maandag te Den Haag ter aarde besteld het stoffeljjk overschot van den Tweede Kamer voorzitter mr. H. Goeman Borgesius. NIEUWE SNEEKER COURANT Engeland en onze graanaanvoer. Het stoomschip „Westerdijk van Solleveld, van der Meer en van Hattem’s Stoomvaart maatschappij te Rotterdam, ligt, naar het Hbl. meldt, nu al 34 dagen in Stornoway, Enge land, waar het stoomschip, geladen met 4500 ton graan voor de regeering van Nederland, moest binnenloopen wegens gebrek aan kolen. Toen de kapitein brandstof wilde aanvullen, bleek dat niet te zullen gaan, tenzij de reederij zich verbond, hetzij 30 pct. van haar laadruimte af te staan aan de Engelsche regeering, hetzij bereid bleek elk van haar schepen een reis voor Engelsche rekening te laten maken. De reederij kon natuurlijk in dit aanbod niet tre den, omdat haar schepen waren gerequireerd door de Nederlandsche regeering voor het vervoer van granen ten behoeve van de Ne derlandsche bevolking. De reederij heeft sedert alle fflogelijke stap pen gedaan in Engeland, de Nederlandsche re geering heeft vertoogen gericht, doch het eenige resultaat tot heden is, dat 4500 ton re- geeringsgraan, die we hier zoo goed zouden kunnen gebruiken, in de haven van Stornoway ligt te verrotten, terwijl het schip, waaraan mede dringende behoefte bestaat, kalm te Stornoway blijft liggen met de volledige be manning aan boord. De communicatie van de reederij met het schip is eveneens verbroken, daar de reederij een telegram van den kapitein heeft gehad en verder onkundig is, of haar eigen berichten den gezagvoerder bereiken. De eenige wijze tot terugkeer is, dat het schip door een sleep boot wordt gehaald, doch de betrokken sleep- bootreederijen zijn, uit vrees voor represaille maatregelen van Engelsche zijde, hiervoor niet te vinden. J. Haitsma; troostprijs W. Bouwhuis, H. Zwier- stra en A. Talma. JORWERD, 22 Jan. Aan de hardrijderij door manspersonen, zonder onderscheid, werd deel genomen door II rijders. Ie prijs f50: Jan Douwe Baarda van Blessum; 2e prijs f20: Bon ne v. d. Zee van Leeuwarden; 3e prijs f 10: Jelle Postma van Oosterzee. DEERSUM, 22 Jan. Hardrijderij van man nen van de ijsclub „Adam en Atze”. 18 deel nemers. Prijs: J. Boersma, Oudega H. O. en N.; premie: H. de Jong, Rauwerd; cadeau: Joh. De menschen hadden gezwollen gezichten, v. d. Heide, Deersum. Van enkele groote rijderijen, die heden ge houden worden, hopen we den uitslag onder de telegrammen te kunnen mededeelen. begonnen. A k k r u m was de eerste plats waar enkele bekende rijders tegen elkaar uitkwamen. Men was er daar vlug bij. Zondag reeds werd er op de gladde baan gestreden. De uitslag was dat de prijzen (samen f 100) werden behaald door: 1. S. Kastelein van Tzummarum; 2. E. de Vries van Lemmer; 3. J. Hofstra van Akkrum. Maar de eerste groote rijderij werd, als ge woonlijk, te J o u r e gehouden. „De Vlecke Joure” zag gister op zijn baan 20 van de beste rijders tegen elkaar uitkomen. Meest bekende namen prijkten op de lijst; daar tusschen en kele nieuwen. Tot veler verwondering ontbrak de prijswinnaar van Akkrum: S. Kastelein. Ook Baarda van Blessum, de beste rijder van ’t vorig seizoen, ontbrak, terwijl enkele van de ouderen er blijkbaar het bijltje bij neer hebben gelegd, zooals Holst, A. Poepjes en C. de Jong. De lijst, waarop een viertal Hollanders voor kwam, bevatte de volgende namen: 1. J. Coehoorn, Lemmer; 2. H. Romkema, Joure; 3. L. Dijkstra, Lemmer; 4. M. Slager, Wolvega; 5. H. Dijkstra, Lemmer: 6. H. ten Hoeve, Oosterzee; 7. K. Velstra, Oudkerk; 8. Jac. Poepjes, Delfstrahuizen; 9. W. Bocxe, Ab coude; 10. G. Dops, Woerden; 11. E. Wind, Nieuwebrug; 12. H. Bosse, Nieuwer-Amstel; 13. W. Wind, Nieuwebrug; 14. G. Goodijk, Ma- rum; 15. B. de Wrede, Lemmer; 16. H. Por tengen, Diemen; 17. J. de Jong, Nieuwebrug; 18. Jac. A. de Vries, Joure; 19. C. Dijkstra, Lemmer; 20. E. de Vries, Lemmer. In den eersten omloop vielen af de nos. 2, 3, 6, 8, 10, 11, 13, 16, 18 en 20, nadat no. 7 en 8 prachtig hadden gekampt. De eerste rit werd met ’n halve meter verschil gewonnen. Ook de strijd tusschen no. 19 en 20 was zeer span nend. In den tweeden omloop slaat SlagerCoe hoorn, VqldstraH. Dijkstra, Bocxe Bosse, Goodijk—De Wrede en DijkstraDe Jong, de laatste in 3 ritten. De derde omloop geeft een prachtigen strijd tusschen Veldstra en Slager. Met flinken voor sprong wint de laatste in 16*/s seconde (baan 160 M.). Denzelfden tijd maakt Goodijk, die Bocxe verslaat. Dijkstra blijft staan en komt op de vierde lijst tegen Slager, die van hem weet te winnen. Slager rijdt een prachtige streek en alge meen verwacht men, dat hij de winnaar van den dag zal zijn. Maar in den eindstrijd blijkt Goodijk zijn meerdere ofschoon met 'n klein verschil, zoodat de uitslag is: le prijs f60.G. Goodijk, Marum. 2e prijs f30M. Slager, Wolvega. 3e prijs f 20.C. Dijkstra, Lemmer. Er was veel publiek, dat bij 't mooie weer I genoot van de eenig mooie rijderij. j Bij dezen wedstrijd werd een nieuwe start- meter gebruikt, uitgevonden door Franke Looijenga te Joure, welke uitstekend voldeed- Kampritten worden hierdoor vrijwel onmoge lijk. Te Poppingawier Zondag ledenrijderij vain 3 aan den stok. Acht parturen dongen mee. Prijs: IJ. Buiteveld, A. Veldman en J. de Leeuw; premie A. Zwierstra,, A. de Graaf en Voorbereidingen tot de laatste worsteling. Te Berlijn en in Weenen hebben conferenties plaats gehad tusschen Duitsche en Oostenrijk- sche autoriteiten, waar maatregelen voor dit voorjaar besproken zijn. In Rusland volgt de eene ministerwisseling op de andere. De conservatieven schijnen hun in vloed in regeeringskringen den laatsten tijd aan merkelijk versterkt te hebben, waarover de Engelsche pers met misnoegen schrijft. De be noeming van Beljajef tot minister van oorlog wordt intusschen allerwege toegejuicht, daar hij een zeer bekwaam militair moet zijn, die niet aan politiek doet. In Engeland hebben conferenties plaats ge had tusschen Fransche en Engelsche generaals en Engelsche bewindslieden. De directeur van den Engelschen nationalen dienst, Chamberlain, heeft medegedeeld, dat de Engelsche regeering alle krachten in zal span nen om nog meer menschen naar het front te zenden. Hij zeide o. a.: „Van wat wij in de eerstvolgende weken doen zal het misschien afhangen of wij in het komende voorjaar de overwinning behalen dan wel of wij een vierden winter ven vijandelijk heden zullen hebben”. Aanval op Engeland. Naar een deserteur van de Duitsche marine aan de N. Arnh. Ct. meedeelt, is het in Duit- ringsgranen aan boord, is het rechtstreeks reedheid wordt gebracht om eerstdaags een aanval op de Engelsche kust te doen. Negen honderd duikbooten zouden voor dit doel zjjn aangewezen en gereed liggen. Het plan wordt geheim gehouden, doch is in marine-kringen vrjj algemeen bekend. Het Zwitsersche leger. De Zwitsersche consuls hebben last gekre gen, alle in do Vereenigdo Staten woonachti ge Zwitsers, die behooren tot de tweede divi sie van het Zwitsersche leger zoomede tot ge deelten van de vierde en vpfde divisies, mee te deelen, dat ze zich aanstoi ds bjj hun korp- sen hebben ie voegen. Deze Zwitsers mochten Zwitserland verlaten op voorwaarden dat ze onmiddellijk zouden terugkeeren, indien ze werden opgeroepon. (Naar men weet, zjjn dezer dagen de tweede divisie en twee brigades van de vierde en vijfde divisie, elk van het Zwitsersche leger, onder de wapenen geroepen NEDERLAND EN DE OORLOG. Over de grens gekomen. Te Enschede zjjn gisteren twee Duitsche deserteurs over de grens gekomen. Gisteren zjjn te Doetinchem twee Duitsche deserteurs over de grens gekomen. Te Winterswijk is gisteren een Duitsche de serteur over de grens gekomen, te Dinxperlo vier. WIJMBRITSERADEEL, 16 Jan. In de ge houden vergadering van het besiuur der Wo ningstichting werd o.m. besloten tot het laten maken van plannen voor de stichting van 4 woningen te Woudsend, en 6 te Heeg. In Hommerts en Scharnegoutum zal getracht wor den bouwterrein te bemachtigen. Tot nog toe werd gehoopt op een Koninklijk besluit waarbjj belangrijk deel (90%) der Dö nieuwe Möwe in actie. De Duitsche admiraliteit deelt mede: Den 31 Dec. is het Engelsche stoomschip Yarrowdale (4600 ton) als prijs een Duitsche haven binnen- geloopen met een prijsbemanning ter sterkte van 16 man en 469 gevangenen, afkomstig van de bemanningen van een'Noorsch en zeven Engelsche schepen, die door een onzer hulp- kruisers in den Atlantischen Oceaan waren opgebracht De ladingen der opgebrachte sche pen bestonden hoofdzakelijk uit oorlogstuig, dat uit Amerika voor onze vijanden bestemd was, en uit levensmiddelen, waaronder 6000 ton graan en 2000 ton meel, verder uit 1900 paardén. De Yatrowdale had 117 vrachtauto’s, een personenauto, 6300 kisten geweerpatronen, 30.000 rol prikkeldraad, 3300 ton staalblokken en bovendien veel vleesch. spek en worst aan boord. Van de in den geboorde stoomschepen wa ren drie Engelsche bewapend. Onder de be manning van de opgebrachte schepen bevin den zich 103 onderdanen van onzijdige staten, die in krijgsgevangenschap worden gehouden voor zoover zij zich op gewapende vijandelijke' schepen hadden laten monsteren. De Duitsche bladen melden nog dat het En gelsche stoomschip Yarrowdale als prijs in de haven van Swinemünde binnengesleept is. De gezagvoerder van het schip was, volgens een bericht aan de Köln. Ztg. uit Berlijn, de onderofficer Badewitz, die thans ter erkenning van zijn diensten tot luitenant ter zee der reserve is benoemd. Badewitz heeft zich reeds op de kruistochten van de Möwe onderschei den, toen hij als commandant van de Engelsche prijs Westburn gevangenen naar Teneriffe bracht en daarna het schip liet zinken. Badewitz werd vervolgens in Spanje geinterneerd, maar kon vluchten en bereikte Duitschland weer. Ofschoon Badewitz slechts 16 man bij zich had, had hij zijn 469 gevangenen zoozeer onder den duim, dat hij hen vrijelijk aan boord liet rondloopen. Aan de Progrès de Lyon wordt uit Rio de Janeiro^ geseind, dat de Duitsche kaper het prijsgemaakte s.s. Theodore heeft bemand en van wapenen voorzien, zoodat er nu twee kapers zijn. Eindelijk nog winter! We hadden al weer den moed opgegeven toen ook Januari reeds voor de helft verstreken was, zonder vorst. De zooveelste winter, zonder behoorlijk ijs. Maar plotseling is ’t meenens geworden. En hoe? Twee nachten van 20 a 24° vorst heb ben het hunne gedaan, zoodat sedert Zondag de scheepvaart in de heele provincie is ge stremd en thans de ijssport overal de belang stelling voor zich opeischt. Reeds zijn de Hardrijderijen Engeland en onze viesohesrij. Aan de visehmarkt te Rotterdam kwam de stoomtreiler M. A. met een vangst tongen, tarbot, schol, kabeljauw en schelvisch aange komen, bestemd voor den publieken afslag. Toon de visch gelost was kwam er van der reader order de visch in te pakken en naar IJmuiden te zenden. De overeenkomst met Engeland gaf den reoder geen vrijheid meer, zjjn gevangen visch aan de Rotterdamsche vischmarkt, wat een zui vere comsumptiemarkt is, te laten verknopen. Het geval verwekte bij de vischvrouwen, die er reeds op gerekend hadden, handel te heb ben, groote teleurstelling en zij zagen met leede oogen' do visch verzenden. De koptrasnvotr. De Tel. meldt, dat het stoomschip IJsseldjjk met 1000 ton koper ten behoeve van den mu- nitie-aanmaak, opnieuw door de Engelsche re geering is aangehouden. Toen eenigen tjjd geleden hot koper door de Engelsche autoriteiten werd aangehouden, is een Nederlandsche gevolmachtigde naar Lon den gezonden, teneinde over de zaak van ge dachten te wisselen. Deze is teruggekeerd met de verzekering, dat hst koper zou worden losgelaten. Thans blijken echter de moeilijk heden niet te zjjn opgehsven, en op dit oogen- blik is er belaas geen reden te veronderstellen, dat zij binnen korten tjjd opgeheven zouden zijn. Een vervolging. De Oostenrijksch-Hongaarsche legatie heeft onze regeering verzocht een vervolging in te stellen tegen de „Nieuwe Amsterdammer”, wegens publicatie van een plaat in het num mer van 9 December, waarop de overleden keizer Franz Joseph werd vo rgesteld als een gootdraak. die zijn tanden op de entente ge zet heeft. Aangekondigde Hardrijderijen. De ijsclubs profiteeren van de gelegenheid. Behalve een 25-tal rijderijen op vandaag zijn o. m. aangekondigd: Woensdag te Sneek (Friesehe Jeugd) jongens van 13, 14 en 15 jaar op de kunst ijsbaan; Haren bij Groningen: internationale hardrijderij van mannen; Woudsend mannen; IJsbrechtum leden met dames; Rauwerd vrou wen; DeersumTerzoolSijbrandaburen (ijs club Adam en Atze) jongens en meisjes; Kou- dum jongens; Poppingawier jongens tot en met 17 jaar; Heeg mannen; Langweer mannen; Bolsward jongens beneden 18 jaar. Donderdag: Sneek, ijsclub Friso, groote hardrijderij van vrouwen om prijzen van f60, f 40, f 20 en f 10, op het kanaal achter het spoor station; Sloten mannen; Franeker mannen; Bolsward mannen; Rien mannen. Provinciale Staten van Frienland. De natuurlijke afstrooming. Het voorstel van Ged. Staten om vooralsnog niet over te gaan tot uitvoering van de plannen tot verbetering van Frieslands natuurlijke af strooming (verbeterde uitstrooming van de Roptazijl en de Dokkumer Nieuwezijlen) heeft in bijna alle afdeelingen tot op- en aanmerkin gen aanleiding gegeven. De commissie van rapporteurs, in dezen ge hoord den hoofdingenieur, is van oordeel, dat uitvoering der werken in den tegenwoordigen duren tijd wel moeilijk zal zijn, doch dezelfde moeilijkheden op veel grooter schaal worden thans reeds met het stichten van het stoom gemaal te Lemmer ondervonden. De uitvoering van de verbeteringen, door de commissie hier verdedigd en die grootendeels uit grondwerk bestaan, is minder afhankelijk van dure of zelfs niet te krijgen grondstoffen. De kosten zullen natuurlijkerwijs hooger wor den dan nu, de schattingen van den hoofdinge nieur zijn toch een peulschil vergeleken met de kosten van het stoomgemaal. En eenmaal be taald, vergen deze verbeteridfcen van de na tuurlijke afstrooming zoo goed als geen exploi tatiekosten meer. De commissie meent, dat de rente van de stichtingskosten der verbeterin gen mogelijk gedekt zal kunnen worden door de mindere uitgaaf aan exploitatiekosten yan het stoomgemaal, doch het exact bewijs in den vorm van een rekensom zal in dezen wel door niemand gegeVen kunnen worden. Zij houdt zich evenwel overtuigd, dat de resultaten met de kosten in geen irrationeele verhouding staan en in elk geval mag de provincie het water- bezwaar niet uit het oog verliezen en het fi nancieel bezwaar te hoog aanslaan. „Door werken!” Op grond van commissie voor: Ged. Staten uit te noodigen in de volgende zitting met voorstellei. bij de Staten te komen betreffende de verbetering van de Dokkumer- Nieuwezijlen en de Roptazijl, zooals die door den hoofdingenieur in zijn rapport van den 6 Juni 1916 zijn aangegeven. Hulp aan Lupualijdera. Punt 59. Op het verzoek om subsidie van de Vereeniging voor huisvesting van en hulp aan lupusljjders te Heerenveen hadden Ged. Staten geadviseerd afwijzend te beschikken. Dit voorstel is in de meeste afdeelingen met Het Winringen. Het Nederlandsche stoomschip Wieringea van do reederjj W. Ruys Zonen te Rotter dam, dat spoedig aldaar wordt verwacht, is het volgende overkomen 5 December met ongeveer 4000 ton regee- --13 1_ xrii v --f -- V3D sche marine-kringen bekend, dat alles in ge- Baltimore naar Kirkwall gestoomd. Op den 26en December aldaar aangekomen, kon het stoomschip, omdat niet eerst Falmouth was aangedaan, geen uitslaring bekomen en moest weder naar Falmouth terug om de noodige uitklaring te halen. Aaagezien dit stoomschip nu een veel lan goren reis moest maken, geraakten de bunker kolen op. In Falmouth kon niet worden ge bunkerd, maar wel te Dartmouth. Nadat in laatstgenoemde haven de steonko- lenvoorraad was aangevuld, passeerde deWie- ringen op 14 dezer weder Lizard om nogmaals om het Noorden van Engeland de reis naar Rotterdam voort te zetten. gisch-Engelsche front wordt hier echter zeer sterk gehouden en is zwaar bezet met Engel sche legers, daar de Engelsche staf wel beseft welke waarde het bezit van de kuststreek te genover Engeland voor iJuitschland zou heb ben. Op het Roemeonsclie front namen de Duit schers in storm een dorp aan de Sereth.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1