ch ter I. 1 SNEEKER COURANT (67ste Jaargang)WYMBRITSERADEEL (14Ue Jaargang) Or Europewdie Oorlog. No. 40. IA. 33e Jaargang. Woensdag 14 Februari ISS7. RECLAMEKOLOM Nieuwstijdingen. d. oan yn syn in an- syn dat zis- och jin- yt- geen Bor- I I 103 Duitschers aangehouden. AIBEX door de verzorging van anderen zichzelf? Engelsche schepen nasr Nederland 1 en een j e I De koiennoodc i i a. NEDERLAND EN DE OORLOC-. I. Kon. Nationaal Steuncomité. De Koningin heeft andermaal een bedrag i i nar in ek him niel to en ier! Hen wegens de groote hoeveelheid steenkolen, die voor verwarming noodig is, en in de andere kerken de avondgodsdienstoefeningen tot nader order niet te houden. Tn Deventer zgn alle scholen van lager-, middelbaar- en hooger onderwijs tijdelijk geslo ten. rtim liet i ’e den 'or- ou- len, ge- din De „V 69” kiest zee. De Telegraaf meldt: Zondag heeft den ganschen dag een buiten gewone drukte geheerscht aan boord van de Duitsche torpedoboot V 69, die nog altijd lig plaats heeft aan een steiger in het buiten-toe- leidingskanaal naar de oude sluizen te IJmui- den. Reeds vroeg was die bedrijvigheid aan gevangen en de toebereidselen wezen op een aanstaand vertrek. Naast de V 69 lag de groote Duitsche zee- sleepboot „Sued-Amerika VIII” uit Hamburg, die des nachts nagenoeg onopgemerkt de ha ven van IJmuiden was binnengekomen. Onder de manschappen aan boord van de V 69 wer den later op den morgen onderscheidene vreemde 'gezichten opgemerkt. Daar ook die nieuwe men'schen de marine-uniform droegen, leidde men daaruit af, dat de „Sued-Amerika Bij Enschede is een Duitsche deserteur met zgn vrouw over de grens gekomen. De man was te Gronau in ’t ziekenhuis geweest en zou nu na zijn herstel, weer naar het front hebben moeten vertrekken. Over de grens gekomen. Te Bellingwolde zgn twee Servische N van f 50.000 geschonken aan het Koninklijk Na- Riemersma en Weissenbach Drukkerij „De Motor” onderhandelingen met de Engelsche regeering gaande. Nederlandsche zeelieden op Engelsche stoomschepen. Naar aanleiding van het bericht dat de „Al- g-imeene Nederlandsche Zeemansbond”, afdee- ling Rotterdam door de Engelsche zeelieden- irganisatie was aangezocht om door haar be middeling Nederlandsche zeelieden in Engeland te plaatsen, meldden zich te Rotterdam en te Amsterdam vele zeelieden aan bij het bestuur. Naar men deze meedeelt, hebben alleen te Rotterdam zich plm. 500 zeelieden tot het be- gevangenen over de grens gekomen. Nabjj Vlodrop is een in Duitschland vast gehouden dienstplichtige Italiaan over de grens gekomen. Nabjj Glanerbrug is Zaterdag een Russische militair, ontvlucht uit een Duitsch gevangen kamp, over de grens gekomen. Gisternacht zgn te Sittard 103 Duitschers wegens smokkelarg aangehouden. Gisteren zgn te hebben gezien. Verder deelde hij nog mede, zg door marechaussees over de grens gebracht. Steuncomité is besloten, met 't oog op de tegen- Boek- en Steendr. v/h A. Flach Firma H. Brandenburgh A. J. Wiersma De laatste 5 onder voorwaarden. De gunning is aangehouden. Het bestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, vakvereeniging van Nederlandsche architecten, heeft o.a. be noemd tot lid van de commissie, belast met het afnemen van de in Februari, Maart en April te houden examens voor bouwkundig opzichter en bouwkundig teekenaar do heer G. Stapenséa, architect, alhier. WOÜDSEND. Benoemd als le botermaker aan de Zuivelfabriek te Boornbergum de heer J. Koornstra alhier. WOÜDSEND. Beroepen bij de Gereformeer de Gemeenten te Zuilichem en Vinkeveen Ds. Zwiers alhier. worden gegeven, biuskerk aldaar voorloopig niet te gebruiken, zal zijn 25 pCt. ~- Te Amsterdam is overleden de bekende organist bij de Luthersche gemeente de heer A. Pomper, die den 4en Januari 1862 alhier werd geboren. Bij de door B. en W. dezer gemeente gehouden aanbesteding van het drukken van het raadsverslag gedurende de jaren 1917, 1918 en 1919 werd ingeschreven door de h.h. per vel. - - - f 20.— - 25.71 - 26.— - 26.— - 26.— - 26.— - 26.— regel als het begin van het einde, dat hier mede wordt ingeluid.” In Engeland zoowel als in Frankrijk ontkent men echter niet dat het optreden der Duitsche duikbooten nog veel schade aan de koopvaardij kan doen. Hoe zou men dat ook kunnen ont kennen waar op één dag zelfs reeds sche pen tot een gezamenlijke!! inhoud van 32000 ton in den grond zijn geboord. De Engelsche admi raliteit is echter, zooals een harer leden mede deelde, overtuigd, dat deze duikbootcrisis over wonnen zal worden. Zij is reeds bezig met uit breiding van het aantal torpedojagers, die de koopvaarders zullen escorteeren en hen tot schild dienen; verder wordt voortgang gemaakt met het bewapenen van koopvaarders om ze in staat te stellen Zichzelf te verdedigen. Dan wordt in ruime mate partij getrokken van de uitvindingen om vijandelijke duikbooten te vernietigen. Verzekerd werd, dat de uitkom sten daarvan, waarover men zich echter niet nader kon uitlaten, uitnemend zijn. Ook neemt Engeland krachtige maatregelen om de onzij dige scheepvaart te beschermen, en hun veilige routes te maken door de gevaarlijke gebieden. De bouw van nieuwe schepen wordt zooveel mogelijk bespoedigd. Binnenkort zal een in krimping van den invoer worden afgekondigd. om scheepsruimte voor andere, noodzakelijke doeleinden te winnen. De bevolking moest zich voorbereiden op veel grooter beperkingen, dan haar tot dusver waren opgelegd. In Frankrijk heeft de regeering bepalingen gemaakt op het broodgebruik. Geen versch brood- mag worden verkocht,-het brood moet minstens 12 uur oud zijn. Zoo zullen de geallieerden trachten de gevol gen, die de duikbootoorlog ongetwijfeld heb ben zal, te boven te komen. In Duitschland schijnt men nog altijd vol goeden moed. De bladen bevatten alle interviews met regee- ringspersonen, die de overtuiging uitspreken dat de duikbootoorlog de geallieerden tot vrede zal dwingen, zoodra zij zien dat hun geheele koopvaardijvloot gevaar loont. Men kan de gedachte echter niet van zich afzetten dat al deze interviews bedoelen de stemming bij de bevolking wat op te wekken. Daarom toch verschijnen eiken dag in de Duit sche bladen de Wolf-berichten. meldende enor me cijfers over het aantal in den grond ge boorde schepen, die geen waarde hebben, zoo lang de Duitsche admiraliteit niet meedeelt hoe veel duikbooten haar die successen kosten. Daarom vermoedelijk ook verschijnt tegen woordig bijna eiken dag een nadere officicuse toelichting op het legerbericht waarin de da den van het Duitsche leger worden geprezen. De werkelijke stemming onder Duitschlands bevolking en leger kan men beter afmeten naar 't aantal deserteurs dat over onze grens komt. Waar bijna eiken dag tientallen soldaten van de betrekkelijk kleine legermacht, die aan onze grens ligt, overkomen, treden verschijnselen aan het licht, welke wijzen op geleidelijke de moralisatie van het leger.. Toch kan merr er op rekenen dat Duitschlands weerstandsvermogen aan het Westelijk front nog ongebroken is. De keurtroepen, daar bijeengebracht, zullen, ge steund door de massa’s materiaal, welke ook de Duitschers nog ten dienste staan, de geal lieerden nog wel menigen harden dobber be zorgen. Er zijn tal van berichten dat de Duitschers aan onze grens groote troepenmachten samen trekken. Wij gelooven niet dat men zich on gerust over deze berichten behoeft te maken. Had de Duitsche staf werkelijk iets in den zin. dan zouden deze berichten wel niet rond- gebazuind worden. Wij gelooven dat Duitsch land óf slechts voorzorgsmaatregelen neemt óf dat al deze berichten door de Duitschers verspreid worden om hun werkelijke bedoelin gen te bedekken. Dit laatste achten wij het meest waarschijnlijke de troepen die in Duitschland in Westelijke richting trekken zul- leji wel bijna alle afzakken naar Vlaanderen, waar zij zullen versmelten in een Engelsch of Duitsch offensief. De Engelschen treden, hier en daar, o. aan de Somme, reeds aanvallend op. Zondag namen zij aan de Somme de eerste Duitsche linie over een front van 1200 M. en maakten 215 gevangenen, een aantal, dat de totale En gelsche verliezen overtrof. China en Duitschland. Bericht wordt dat de meerderheid van de Chineesche ministers voor het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Duitschland is. De Chineesche bank betaalt geen coupons meer voor Duitsche rekening. NIEUWE SNEEKER COURANT Kaderpilcht. Bg de Tweede Kamer is een voorstel inge diend om in geval van oorlog, oorlogsgevaar en bgzondere omstandigheden miliciens, die daartoe geschikt worden geacht, te kunnen verplichten een opleiding tot eenigen rang te volgen. Amerika—Duitschland. Er is nog steeds geen verandering gekomen in de verhouding tusschen bovengenoemde sta ten. Uit Washington wordt gemeld dat Duitsch land een nota aan de Ver. Staten heeft ge richt, waarin gevraagd wordt hoe oorlog te voorkomen zal zijn. Wilsons antwoord op een dergelijk verzoek wanneer dit werkelijk is gedaan ligt voor de hand. Minder eischen dan: staking van den genadeloozen duikbootoorlog en terugkeer tot de beloften in Mei 1916 gedaan, kan hij niet. (Men zie hierover nader onder telegrammen.) Intusschen zal Duitschland spoedig kunnen toonen dat het ernst is met de bedreiging van Amerikaansche schepen. Twee onder Amerikaansche vlag varende vrachtbooten, de „Orleans’j en „Ro chester” zijn Zaterdagnamiddag naar de oor logszone uitgevaren. Dit zullen de eerste schepen onder Ameri kaansche vlag zijn, die na de Duitsche nota betreffende de onbeperkte duikbootactie der waarts gaan. Op de wanden van geen van beide zijn de strepen aangebracht,- die door Duitschland zijn voorgeschreven, alleen staat er in groote letters op geschilderd „U. S. A.” De eigenaars verlaten zich op het recht van Amerikaansche schepen om alle zeeën te be varen en plaatsen geen kanonnen aan boord, om zich tegen onwettige aanvallen te verde digen. Het eene schip heeft aan boord den Ameri- kaanschen kapitein Tuckes, en een 35 koppen sterke bemanning, van wie 32 Amerikaanse!! burger zijn. Naar medegedeeld wordt, hebben zij contrabande aan boord, beide zijn voor deaux bestemd. Het kan zijn dat deze schepen aan de torpe do ontsnappen, maar toch blijft het ons voor komen, dat een oorlog tusschen de Ver. Staten en Duitschland wanneer dit laatste niet terugkrabbelt slechts een kwestie van tijd is. De Ver. Staten hebben er alle belang bij den uitvoer naar hunne goede klanten de gealli eerden te handhaven en hun industrie te be schermen. Bovendien kunnen de Ver. Staten niet gedoogen dat de geallieerden geslagen worden. Voor Amerika is een overwinning der Entente van belang omdat alle geallieerden thans groote schulden in de Nieuwe Wereld hebben. Alleen Engeland, schrijft de financieele redacteur der N. Rotterdamsche Ct„ staat bij de Vereenigde Staten met 4 milliard gul den in het krijt. Zoo zijn de Ver. Staten met gouden banden aan de zaak der geallieerden gebonden. De sympathie voorts, welke het grootste deel der Amerikaansche bevolking voor deze zaak voelt en ten slotte het weerzinwekkende van den duikbootoorlog zelve scheppen daar in de Unie een atmosfeer, waaruit waarschijnlijk de donder bui over Duitschland te eeniger tijd zal moeten losbarsten, die het noodlottig einde dat deze oorlog voor de Gentralen dreigt te hebben, sneller naderbij zal brengen. Zooals wij meermalen scljfeven achten wij het een illusie dat de Duitche marine er in zou slagen met den duikbootoorlog alle toevoer naar de geallieerden af te snijden, wij zagen in de afkondiging van dezen oorlog niets dan een wanhoopsdaad. Oud-minister Treub beziet de zaak in het zelfde licht. «Jn een interview zeide hij over de afkondiging van den duikbootoorlog het vol gende: „Duitschlands houding beschouw ik als een indirecte erkenning van eigen zwakheid. Inder daad beschouw ik den laatsten Duitschen maat- Sneeker Onderling* Brandwaarborgverssnlging. In de Voorzaal van „Amicitia” hield gis teravond de Sneeker Onderlinge haar jaarver gadering onder presidium van den heer O. G. Stockmann. Het verslag der vereeniging over 1916 luidde gunstig, zóó zelfs dat nooit te voren de cjjfers zoo gunstig waren. Slechts fl22.36'/2 werd aan brandschaden uitbetaald, waarvan f 85.46 door herverzekering was gedekt, zoodat de ge leden schade voor de Ver. slechts f 36.67 */2 heeft bedragen. De exploitatie-rekening heeft een saldo op geleverd van f2067.87'2, de kapitaal-reke- ning f 2582.81, zoodat de totale winst f4650.68| heeft bedragen. De onkosten-rekening bedroeg f 1266.60, .netto overschot f3384.081/2. Met de entrée-gelden a f816.43, vermeerderde het kapitaal der vereeniging met f4200.51*/s tot f62601.99. Een bedrag van fl340jvoor koers winst op de effecten is hierbg buiten reke ning gelaten. Er zgn 281 polissen uitgegeven, deels nieuwe, vele echter voor verhooging van bestaande ver zekeringen in verband met de duurdere bouw prijzen. Het verzekerd kapitaal steeg met f442.920 tot f7.576.670 wat vermeerderd met f 480.520 voor tijdelijke verzekeringen een totaal verzekerd bedrag vormt van ruim 8 millioen gulden. Nog vermeldde het verslag het verlies, dat de Ver. heeft geleden door ’toverlgden van den heer K. J. P. Dwarshuis die ruim 6 jaar bestuurslid was geweest. De commissie die de rekening had nage zien, rapporteerde bg monde van den heer Meima tot goedkeuring en dank aan den Direc- teur-Boekhoudei- voor diens beheer, waartoe onder applaus werd besloten. De heer J. H. Doodkorte werd met vrgwel algomeene stemmen als bestuurslid herkozen, terwgl in de vacature-Dwarshuis met 29 van de 53 stemmen werd benoemd de heer J. H. Bont. Op den heer K. Meima waren IJ stem men uitgebraeht, op de h.h. J. Heringa en P. T. Potma elk 3 stemmen, 1 blanco. Als commissie voor 't nazien der rekening voor 1917 werden gekozen de h.h. L. R. Veen, Joh. A. Bervoets en D. W. Dikland. Blgkens schrijven van de herverzekeraars, wier contract 31 Dec. jl. afliep, wenschen deze evenals vrgwel alle verzekeringsmaatschappijen dat doen voortaan niet meer te vergoeden schade geleden tengevolge oorlogsomstandig heden. Aangenomen werd daarom het bestuurs voorstel, om de verzekeringsvoorwaarden aldus te wijzigen. Daar geen der leden voorstellen had te doen sloot de Voorz. de vergadering met dank aan de aanwezigen en met ’n woord tot opwekking om de Sneeker Onderlinge bg kennissen aan te bevelen. Op de premie kan nu ’t kapitaal boven f 60.000 is gestegen 15 pCt. korting Zoodia dit bedrag f80.000 vergeten vrouwen Het zou beter zijn als vrouwen meer aan haar eigen gezondheid dachten. De beste gezond- heidsregels zijn eenvoudig en gering in aantal. Vrouwen dienen evenals mannen haar rust te hebben, ten minste acht uur te slapen, ont spanning in de buitenlucht en rust van den geest te hebben om gezond te blijven. Zij die nen niet te zwaar te eten, niet op opwekkende middelen te vertrouwen of haar werkkracht te overschatten. Onverstandige gewoonten overladen het bloed met vergiften. De nieren zijn de veilig heidskleppen. Zij onttrekken de vergiften aan het bloed en voeren deze veilig af. Maar de beste nieren kunnen geen overmatige inspan ning verdragen, en als zij falen, kan alleen rust en een speciaal niergeneesmiddel haar weder op streek brengen. Versterk bij waarschuwingen door rugpijn, waterstoornissen, duizeligheid, hoofdpijn en een dof, vermoeid, zenuwachtig gevoel de ver zwakte nieren met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Neem meer rust door oude gewoonten te veranderen. Slaap meer en maak u minder zorgen. Eet gemakkelijk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak iederen dag een wandeling in de buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster’s Pillen vertrou wen als speciale hulp bij nierkwalen, omdat Foster’s Pillen uitsluitend voor de nieren en blaas dienen en hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden werken. Alleen echt, wanneer op de verpakking de handteekening van James Foster voorkomt. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek verkrijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. an- sns. or- hte nd: ens kje or de de. feu nei iels In verband met de kolennood, zal voortaan met goedvinden van den bisschop van Roer mond, ook des Zondags in de staatsmijnen in Znid-Limburg worden gewerkt. De gemeenteraad van Groningen heeft een voorstel van burg, en weth. aangenomen, waarbij het gebruik van gas- en electriciteit in win kels na 7 uur ’s avonds wordt verboden. Hier bij werd tevens overgenomen een amendement, waarbij verboden wordt tusschen 8 uur ’s avonds on 6 uur ’s morgens in winkels en magazijnen petroleum te branden. B. en W. van Wormer treffen, naar Het Volk meldt, maatregelen om twee dagen per week van gemeentewege aan alle gezinnen ge stampte pot te verstrekken, bestaande uit ra pen, wortelen, knollen, sngboonen, zuurkool, hutspot of dergelijke, ten einde op die dagen het gasverbruik geheel te staken. Dit eten wordt door zich daarvoor beschikbaar gesteld hebbende dames bereid in de zaal van het distributiebureau, van waar het door de be trokkenen kan worden afgehaald tegen don kostenden prgs bij contante betaling. De ge zinnen moeten zich zoodanig verbinden, dat aan één persoon voor vgf personen tegelijk eten wordt medegegeven. B. en W. dringen er zoowel voor beperking van gasverbruik als voor voldoende en goedkoope levensmiddelen voorziening ten sterkste op aan, dat gezinnen van eiken maatschappelijken stand, deze ge meentelijke maaltijden zullen gebruiken. Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te Arn hem hebben besloten, de groote of St. Euse- stuur van den Alg. Ned. Zeemansbond gewend om zich disponibel te stellen voor het varen op Engelsche stoomschepen. Duitsche troepen concentratie aan onze grens. Naar men verneemt, zgn bg Neuenhaus in Duitschland 20,000 man artillerie met ka nonnen enz. gedetacheerd. Naar gemeld wordt, Belgische en te Roswinkel drie Russische krggs- wordt nog een zelfde getal verwacht. Van vele plaatsen in Duitschland langs de Nederlandsche grens worden, naar uit Mun- stersche veld wordt gemeld, alle huizen afge broken. Men schrgft aan de N. Rott. Crt. Van Duitsche zijde wordt ons medegedeeld, dat generaal von Falkenhayn, ae vroegere opperbevelhebber die de aanval in Roemenië leidde, te Munster is aangekomen. Onze zegsman beweerde, den generaal zelf dat groote troepenmassa’s te Munster waren ingekwartierd en dat daartoe alle scholen in beslag waren genomen. De Times hoorde echter van den 30en Jan. uit Athene, dat daar uit „vrij vertrouwbare bron” was vernomen, dat Falkenhayn toen te Sofia was, waar hg een belangrgken krijgs raad van Duitsche, Oostenrgksche en Bulgaar- sche generaals leidde. De Duitschers in Ned.-lndië. Volgens de „Tel.” vermeldt het „Bataviaasch Nieuwsblad” dat de Duitsche consul sedert eenige dagen alle Duitschers oproept. Zg moeten hem hun adres zeer nauwkeurig op geven. „Hauptmann” Nlalinckrodt. Men herinnert zich den len luitenant Malinc- krodt, die bij het Oostenrgksche leger in dienst trad. De „H. Ct.” verneemt thans, dat Ma- linekrodt in Oostenrgkschen krggsdienst tot „Hauptmann” is bevorderd en het Ijzeren Kruis verworven heeft. VIII" marïnevolk had medegebracht, om de ge dunde en daardoor incpmpleet geworden be manning aan te vullen. De commandant, dien we, als we ons niet vetgissén, voor den eer sten maal met het Ijzeren Kruis getooid zagen, liep af en aan en veel 'autobezoekers, die de V 69 opzochten, maakten den indruk afscheid te nemen. Men seint nader: De Duitsche torpedoboot V 69 is Zondag avond half zeven, gea^isteerd door de Duit sche zeesleepboot „Sued-Amerika VIII”, van IJmuiden vertrokken. Het Nederlandsche oor logsschip „Noord-Brabant” en 6 Nederlandsche torpedobooten zijn de V 69 voorgestoomd. De V 69 nam na het vertrek van IJmuiden aan vankelijk de Zuidelijke .richting. De „Noord-Brabant” en de zes Nederland sche torpedobooten zijn, na de Duitsche torpe doboot V 69 buiten de territoriale wateren ge leid te hebben, te half 11 te IJmuiden terug gekeerd. De Duitsche zeesleepboot Süd-Amerika 8 is dienzelfden avond om 11 uur de Nieuwe Wa terweg binnengeloopen. De kapitein heeft een bezoek gebracht aan het Duitsche consulaat, en de Süd-Amerika is reeds, weer uitgeklaard voor vertrek naar zee. Aan boord wordt niemand anders toegela- p ten dan zij, die daartoe bij de wet bevoegd zijn. Er wordt geen enkele tnededeeling gedaan over de Duitsche torpedoboot V 69. Nederland en de duikbootenoorlog. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft in den vorm van een Witboek aan de Staten- Generaal doen toekomen de diplomatieke cor respondentie tusschen hem en de gezanten van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije te 's Gra- venhage gevoerd, betreffende de verscherping van den duikbootoorlog. Uit deze bescheiden blijkt, dat minister Lou don beantwoordend de desbetreffende nota’s van kennisgeving omtrent de afsluiting van de zeegebieden en herinnerende aan de protesten, die de Nederlandsche regeering reeds vroeger richtte tegen van Engelsche en Duitsche zijde genomen maatregelen op de Noordzee, er op wijst, dat de Nederlandsche regeering zich thans niet te meer reden verplicht ziet zich met uiterste kracht te verheffen tegen het aan- gekondigde duikbootenstelsel. De Nederlandsche regeering kan, zegt de minister, in de vernietiging van onzijdige sche pen door oorlugvoereiiaeii slechts schending van het gevestigde volkenrecht zien, om nog te zwijgen van de aanranding der wetten van menschelijkheid, indien zij plaats had zonder eehige bekommering over de veiligheid van de zich aan boord bevindende personen. De verantwoordelijkheid voor eventueele vernietiging van Nederlandsche schepen in ge bieden waarvan sprake is en voor verlies van menschenlevens dientengevolge zal, zegt de minister, op de Duitsche regeering terugvallen, wier verantwoordelijkheid in 't bijzonder zwaar zal zijn in de te voorziene gevalletf, waarin die schepen zouden genoodzaakt zijn, zich bin nen de gevaarlijke zóne te begeven door den dwang van de zijde der oorlogsschepen Van den vijand, die onderzoekingsrecht uitoefent. Dc verscherpte duikbootoorlog. Duitsche duikbootcommandanten blgven zich iog steeds vergissen”. Het Ned. Stoomschip Mizar is door een Duitsche duikboot met granaten beschoten. Eerst toen Engelsche torpedojagers kwamen ipdagen dook de onderzeeër. De sleepboot Simson heeft Zaterdagavond van het lichtschip Terschellingerbank te Nieu- wediep aangebracht de bemanning, bestaande uit acht man, van den logger Marianne Sche- veningen 235.’ Deze logger is Vrijdagnamid- fag ongeveer halfvier 70 mijl uit de kust door de Duitsche onderzeeboot U 58 door middel v^n bommen vernietigd. De opvarenden wer- len op de U 53 aan boord genomen en Zater dagnacht omstreeks drie uur op het lichtschip overgezet. Zaterdagochtend vroeg hebben niet minder dan 10 Engelsche schepen, zoo goed als ge- Igktgdig, den Nieuwen Waterweg verlaten. Het Nederlandsche stoomschip Batavier I is, komende van Bordeaux, den Nieuwen Water weg binnengekomen. 4 Engelsche stoomschepen, alle komende van Londen, zijn Zaterdag den Nieuwen Waterweg binnengeloopen. Onze scheepvaart. Dank zij de bemoeiingen der N. O. T., is in beginsel met de Engelsche regeering over eenstemming verkregen omtrent een regeling, volgens welke de uit de Vereenigde Staten naar ons land uitvarende schepen niet ver plicht zullen zgn een haven in Engeland aan te doen, doch in de plaats daarvan Halifax of de Bermuda’s zullen aandoen. Omtrent de uit andere landen en onze kolo niën hierheen varende schepen en de schepen, welke Nederlandsche havens uitvaren, zgn nog tionaal Steuncomité. In de gehouden vergadering van de uitvoe-'L. Bosehma rende commissie van het Koninklijk Nationaal A. J. Osinga 1...- „„4 TJ1. 04.» woordige abnormale omstandigheden, krachtige opwekking te doen uitgaan tot plaatselijke stcuncomité’s om de volle aandacht te wijden aan de nooden. die thans voor leniging zijn aan gewezen. Daar de geldmiddelen van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité dringende ver sterking behoeven, zat andermaal een krachtig beroep op den weldadigheidszin van het Ne derlandsche volk worden gedaan. Duitsche deserteurs. Te Eindhoven zijn Woensdag 3, Donderdag 5 en Vrijdag 4 Duitsche deserteurs aangekomen. Voorts is te Oldenzaal een Duitsche deserteur aangekomen, die reeds twee jaar aan het front had gestreden en door een schot in de long en in de hand gewond was. Te Roermond zijn Zaterdag 10 Duitsche de serteurs over de grens gekomen, onder wie een gedecoreerde met het Ijzeren Kruis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1