Uit onze Raadzaal. LS£*-=— 1 1 MIIABAK DE VRIES, MEUBELFABRIEK NEDERLAND FIRMA II. BRANDENBURGH SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL annex RECLAMEKOLOM KOOPLUST Firma TROMP Sneek ik Nieuwstvdfrsreïi Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. ONZE ETALAGES f BI H Zaterdag 3 Maart 1917 33e Jaargang No. 45. ontstaat, wanneer VELE ARTIKELEN voor Friesohe Heeranbaai HETER dan andere merken van ge en 1934 bij de Franekervaart. .E c o Oosterdijk. Tel. No. 208. Prima Adres voor wederverkoopers. U een kijkje neemt in J. A. HUIZINGA, Groningen. NAMES en HEEREN. Concurreerende Prijzen. Beleefd aanbevelend, Friesohe Baai in deze gedeponeerde verpakking zijn i pSl Opticien >MEPPEL X i£i Li. Punt VII. Advies van Burg, en Weth. op het verzoek van J. G. van der Valk, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, om vergunning tot het bekleeden der betrek king van tijdelijk leeraar aan de Riikszui velschool te Bolsward. Punt VIII. Advies van Burg, en Weth. op een adres van bewoners van het Steen- klipplein, om dat plein in zijn geheel te bestraten. Punt IX. Nader advies van Burg, en Weth. op het adres van H. Tromp, de Vries en B. Velsink, aannemers van onder houdswerk der gemeente gedurende 1916, Punt I. Notulen van de vergaderingen van 2 en 29 Januari 1917. Punt II. Ingekomen stukken. dl om eene schadeloosstelling in verband met de prijzen der materialen en naar aanlei ding van het raadsbesluit van 3 April 1916 no. 18. Punt X. Advies van Burg .en Weth. op een adres van J. Andringa, houdende be roep tegen het besluit van Burg, en Weth., waarbij hem opnieuw vergunning is ge weigerd tot het bouwen in de Truffelsteeg. Punt XI. Advies van Burs, en Weth. op het adres van I. J. de Jong, houdende ver zoek om vergunning tot den aanleg van Punt lil. Benoeming van een onderwij zer aan school no. 1. Punt IV. Benoeming van een onderwij zer aan school no. 2. Punt V. Advies van Burg, en Weth. naar aanleiding van door h.h. Gedep. Staten gemaakte opmerkingen betreffende de bij raadsbesluit van 11 Dec. 1916 vast gestelde verordening op de heffing van den hoofde- lijken omslag. NIEUWE SNEEKER COURANT Telefoon 118. ■t in in 1916. u Ji J 4 L. J d. Linde): d. Meiden lijken prijs. 4 KANTOOR MEUBELEN. s S3 Verfchijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snïek Telefoon No. 150. SI het verslag over den toestand der-gemeente Interc. Telefoon 215, is a.s. Dinsdag 6 Maart in ’t Hotel SCHRAM te Sneek te spreken en te ont bieden voorde levering van BRILLEN van 9 tot 12 uur. tot onderbandscltc aanbesteding de perceelen I en II der verfwerken enz. de nieuw te bouwen getneentewoningen de Kloosterdwarsstraat. Alsvoren. f. Goedkeuring door Gedep. Staten van het raadsbesluit van aan aan L..." Groningen. 7ff B. en W. stellen voor op ’t adres van adres sant aldus te beschikken, dat inplaats van de gevraagde straten-aanleg de Bloemstraat wordt door^etrokken tot de spoor-overweg. Door 434 M.2 terrein van de gemeente aan te koopen voor f 1.20 per M.2 zal adressant aansluiting aan de Bloemstraat verkrijgen. De helft van de kosten van deze straat, geraamd op f 4245 zal adressant moeten dragen. De heer Blok acht dit voorstel voor de ge meente alleszins aannemelijk. Spr. vraagt ech- ter of met adressant ook overleg is gepleegd, want dit voorstel beteekent een belangrijke wijziging in de aanvraag. De heer De Wolf vraagt of ’t voorstel van B. en W. wel billijk is. Z. i. is het beter dat de gemeente de Bloemstraat doortrekt en dan aan adressant 't bedoelde terrein tegen den gewonen prijs verkoopt. Het voorstel, van B. en W. wordt ten slotte aangenomen met alleen de stem van den heer De Wolf tegen. Inventarisatie Brandstoffen. De agenda is hiermede afgehandeld en de heer K u ij t krijgt thans verlof tot het houden van zijn interpellatie over de inventariseering van de brandstoffen. Spr. vraagt op wiens last en met welk doel die is geschied. Het feit heeft eenige onrust gewekt onder de burgerij. Bovendien vraagt Spr. waarom dan niet tevens de voorraden le vensmiddelen, die hier en daar dik opgestapeld schijnen, zijn geïnventariseerd. De V o o r z. antwoordt, dat als de politie in ventariseert, dat natuurlijk geschiedt op last van hem. De voorraad turf in deze gemeente is zeer gering. Door ’t ingevoerde bonnenstelsel hoopt men ieder zijn deel te geven waar nu echter blijkt, dat ook zij, die flinke voorraad hebben, van hun bons gebruik maken achtte spr. 't gewenscht de turfvoorraad te doen op nemen. Wat de voorraden levensmiddelen be treft, door den heer Kuijt genoemd, hoopt spr. dat de heer Kuijt hem de namen op wil geven, waar die zitten. Hij zal dan zijn maatregelen nemen. Spr. hoopt, dat ’t gevolg van de inven tarisatie zal zijn, dat men niet meer voorra den zal gaan opslaan. Want komt de nood aan den man, dan wordt het toch in beslag geno men. GOEDKOGPER dan andere soor ten van gelijks kwaliteit Woensdags- en Zaterdagsmiddags gegeven mogen worden en adressant steeds beschikbaar blijft voor 't onderwijs aan de H. B. S. Aldus z. h. st. besloten. Naar aanleiding .van een opmerking van den heer IJtsma wordt de algemeene wensch'e- lijkheid uitgesproken, bij ’t toestaan van 't ver vullen van nevenbetrekkingen niet meer be trekkingen in één persoon te vereenigen, dan voor dezen wenschelijk mag worden geacht. B. en W. stellen voor ook djt verzoek toe te staan doch voor den tijd van 1 jaar. Z. h. s. aldus besloten. B. en W.. hoewel geenszins het wenschelijke van deze bestrating ontkennend, moeten met 't oog op de financiën ('f werk zal f 3100 kos ten) adviseeren thans niet gunstig op 't adres te beschikken. Voor 1918 kan men opnieuw aan dit verzoek aandacht schenken. De heer Blok meent, dat het, wanneer men tot bestrating overgdat, wenschelijk is in midden een bloemperk aan te leggen. De V o o r z. antwoordt, dat zulks ook den geest van *t I). B. is. e» a>v T3 u tZ <9 gT; d 5 t a o o Vergadering van Woensdag 28 Februari, *s avonds 7X> uur. Voorz. de heer P. j. de Hoop, Burgemeester. Seer, de liger P. Sikkes. Aanwezig 13 leden. Afwezig met kennisge ving de heer Visser. 1 vacature. Na opening der vergadering vraagt de heer K u ij t verlof B. en W. een vraag te mogen stellen over de inventarisatie va’n brandstoffen, de heer IJ t s m a over inventarisatie van alle levensmiddelen en de heer Bakker over 't werkliedenreglement, 't geen wordt toegestaan. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn: Vleeschkeuring. Verslag van den gemeente-veearts betref fende den gezondheidstoestand van den vee- 1 stapel en de vleeschkeuring in deze gemeente j gedurende 1916. I De V o o r z. stelt voor i kennisgeving aan te nemen. De heer Rijpma vestigt er de aandacht op, I dat in 't vorig verslag de veearts klaagde over i; betrekkelijke machteloosheid, wat de keuring li van vleesch voor uitvoer betreft. Spr. heeft II toen voorgesteld, die zaak onder de aandacht te brengen der comm. voor strafverordeningen. II Nu dit jaar in 't rapport dezelfde opmerking l! door den veearts wordt gemaakt, stelt spr. voor het weer in handen dier comm. te stellen. Besloten wordt liet verslag op te nemen in School 1. b. Adres van de afd. Sneek van de Vereen. Volksonderwijs houdende verzoek zoo spoedig mogelijk tot de reorganisatie van het onderwijs over te gaan en te besluiten tot het stichten van een nieuw schoolgebouw voor school no. 1. Wordt gevoegd bij de andere stukken op deze zaak betrekking hebbende. De V o o r z. deelt mee, dat de plannen be treffende school I binnenkort den Raad zullen bereiken. c. Resolutie van Gedep. Staten, houdende be slissing op reclames H. O. 1916. Voor kennisgeving aangenomen. d. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1916. Wordt in het Gemeenteverslag opgenomen. e. Goedkeuring door Gedep. Staten van het raadsbesluit tot het doen van rechtstreeksche uitgaven uit den post voor onvoorziene uitga ven. Voor kennisgeving aangenomen. De Comm. v. Openb. Werken, in wier han den dit verzoek is gesteld, adviseert op billijk- heidsgfonden aan adressanten eenige tegemoet koming te geven, ui. Tromp f 10, De Vries f20, Velsink f 170. B. en W. blijven aanraden afwijzend op ’t verzoek te beschikken, omdat men daardoor een gevaarlijk antecedent schept. Den heer De Wolf verwondert dit. Door 't enorme prijsverschil ten tijde der besteding en der opdracht heeft Velsink bv. een schade ge leden van f 762. Het voorstel van de Comm. O. W. is dus zeer billijk. De heer Blok meent dat de beweerde schade niet door bewijzen gestaafd wordt. Het loon, dat als eerste argument dient, is bijna niet verhoogd, en wat 't materiaal betreft, dat kon voor 't overgroóte deel direct na gunning worden besteld. En bovendien was in de in- schrijvingssom op prijsstijging gerekend. Spr. raad hebben geen gebruik meer zouden ziet geen reden tot toeslag. In elk geval zouden - *- dan de cijfers door den heer De Wolf genoemd, eerst door de directie van Gemeentewerken moeten worden nagegaan. De hli. Westra en IJtsma meenen dat men geen toeslag moet geven omdat men daar door een gevaarlijk antecedent schept. Doet men ’t dan vervalt het heele stelsel van aan besteding. Dat brengt altijd risico mee, maar de aannemer zal ook geen terugbetaling aan de gemeente doen, als de prjizen dalen! De heer K i e z e b r i n dat hoewel de aannemers volstrekt geen récht hebben, hij op billijkhejdsgronden de voorgestelde toeslag wil geven. Het door den heer De Wolf gedane voorstel hiertoe wordt door hem ondersteund. Met 85 stemmen, van de hh. De Boer, Brou wer, De Wolf. Huges en Kiezebrink wordt dit voorstel echter verworpen, waarna z. h. st. af wijzend op het adres wordt beschikt. Adressant vraagt aan de Truffelsteeg een timmerwerkplaats te mogen bouwen, met daar boven een vergaderzaal. B. en W. deelen mede, dat zij geen recht hebben ontheffing te verleenen van 't betref fende art. der Bouwverordening, doch dat zij die in dit geval toch niet zouden verleenen, omdat 't hun niet gewenscht lijkt een verga derzaal te laten bouwen met de ingang aan een steeg van 2.80 M. breed. De heer D e W«o 1 f meent, dat met twee maten gemeten wordt. Toen verleden jaar aan mocht dat wel en nu niet. Door de interpretatie van B. en W. maakt men 't bouwen aan stegen onmogelijk. En ’t gevolg zal zijn, dat straks de afgekeurde wo ningen aan stegen als afbraak zullen blijven liggen. Men ziet die toestand bv. ook aan 't zg. Klooster tusschen Zuidend en Oude Koemarkt. De menschen laten de boel daar gewoon verwaarloozen. omdat B. en W. hun verhinderen, daar te bouwen op grond van de bepaling der bouwverordening dat ze 3 M. uit de as van de straat moeten blijven. Naar Spr.’s meening was 't beter dat daar nette pak- huisjes werden gebouwd, dan dat de rommel zoo blijft liggen. In een uitvoerig betoog sluit de lieer Blok zich hierbij aan. Spr. meent, dat wel degelijk onderscheid gemaakt moet tvorden tusschen straten en stegen, terwijl de heer IJ t s m a 't advies van B. en W. verdedigt. Het voorstel van 't Dag. Best, om afwij zend te beschikken wordt verworpen met 7- 5 stemmen, van de hh. Bouma, Westra, IJtsma. Rijpma en Brouwer. (De heer Huges had de vergadering verlaten.) Over een voorstel De Wolf om de ver gunning te verleenen overeenkomstig de bouw verordening. staken hierna de stemmen 66, zoodat in de volgende vergadering zal moeten worden beslist. Vóór stemden de hh. Kiezebrink, Bont, De Boer, Blok, De Wolf en Kuijt, tegen de hh. Bouma, Bakker, Westra, IJtsma, Brouwer en Rijpma. Inventarisatie Levensmiddelen. De heer IJtsma stelt de volgende vragen aan den Voorz.: Acht U het niet gewenscht zoo spoedig mo gelijk over te gaan tot opname van alle levens middelen zoowel bij particulieren als hande laren? Hebt U gezorgd, de benoodigde machtigin gen in handen te hebben om eventueel tot in beslagname over te gaan? Spr. licht zijn vragen als volgt toe: Er wordt beweerd dat hier en daar groote voorraden zijn opgeslagen. Inventarisatie zou deze groote voordeelen hebben, dat menschen, die voor- i mo gen maken van de distributiebons en dat t e groote voorraden in beslag genomen konden worden. Bovendien zouden de vele praatjes, die thans de ronde doen, opgehelderd worden. Waar Spr. vreest, dat wij een nog donker der toestand tegemoet gaan acht hij *t niet meer dan billijk, dat wat er is, gezamenlijk opgemaakt wordt. De burgerij moet er op voorbereid worden, dat men thans geen groote vooraden er op na mag houden. De Voorz. antwoordt,- dat B. en W. zullen zorgen, d i e machtigingen te krijgen, welke noodig zijn om met kracht te kunnen optre den en Spr. zal niet aarzelen om indien zulks noodig blijkt, daarvan gebruik te maken. Met het oog op 't vergevorderd uur ('t was middernacht) stelde de heer Bakker zijn in terpellatie uit. waarna de vergadering werd gesloten. Sneek voor Vreemdelingen. In de „Watersport” schrijft de heer J. H. Bergmann over ’n Motorboottocht door ons land. Eerst ging de reis naar Friesland en ’t is niet onaardig te lezen, hoe de heer B. daarbij oordeelt over Sneek, dat als uitgangspunt van de tochten door Friesland werd genomen. Hij noemt Sneek „de schilderachtige stad, met het mooie stadhuis, kerken en Waterpoort” als middelpunt voor watertochtjes zeer ge zocht. „Vreemdelingen verblijven hier dikwijls ge- een steeg van dezelfde straat gebouwd werd, ruimen tijd, om op de meren te zeilen en te visschen. Het groote bezoek van watersport liefhebbers kan dan ook reden zijn, dat juist de Sneeker bevolking zoo vriendelijk en voor komend is, minder teruggetrokken als gewoon lijk de Friesche volksaard aan vreemdelingen toeschijnt. Juist omdat Sneek het centrum is en het hotelwezen er gunstig bekend staat, wat van provincieplaatsen niet altijd gezegd kar^^ worden", bleef men alle 3 dagen in Sneek over nachten. Leeuwarden werd slechts ’n vluchtig bezoek gebracht. Voor Sneek ’n zeer te waardeeren reclame! Nuttige handwerken. Te Zwolle slaagden voor de acte nuttige handwerken o. a. de dames R. de Jong, Oppen huizen M. Visser, Oosterlittens J. van Dijk, Oudega; J. Zandhuizen, Sneek en S. Wiersma en E. E. Seffinga, beiden te Wommels. Aanvaarding legaat. LEMMER, 1 Maart. Bij Kon. besluit is mach tiging verleend aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Lemmer c. a. tot aanvaar ding van een legaat ad f4000, besproken aan het diaconie-armhuis dier gemeente te Lemmer door wijlen S. J. Visser te Apeldoorn. Landstorm. Van de landstormplichtigen in Hennaardera- deel, jaarklasse 1906, zijn gekeurd 20, afge keurd 10. Van de jaarklasse 1907 gekeurd 12, ongeschikt verklaard 4. H1NDELOOPEN, 1 Maart. Bij de aanbeste ding van het nieuwe marktterrein der vereeni ging „De Afslag” te Berlikum, warenlaagste eene straat op de perceelen kadastraal be- inschrijvers de h.h. H. M. en M. H. van Mee- kend gemeente Sneek sectie A no. 1755 keren alhier, met f33612. Gunning aangehouden. De bloedarmen. De bloedarmen, die men ook de zwakken kan noemen, zijn jammerlijke wrakken, die door een stoot op de eerste de beste klip ge broken worden. Zonder krachten, zonder wil. zien zij hunne geestelijke en lichamelijke ver mogens langzamerhand verkwijnen, en zij zijn weldra verplicht allen arbeid, zoo goed als alle ontspanning op te geven. Indien zij zoover zijn gekomen, is dit door dat zij te lang sommige storingen verwaar loosd hebben, die toch goed merkbaar waren. Zij hebben op rekening van een voorbijgaande vermoeienis gesteld de duizelingen, de hoofd pijnen. de maagpijnen, de slapeloosheden, ter wijl deze ongemakken enkel een verslapping van het bloed aanduidden. Het bloed eischt in onzen tijd van werkzaam leven dat zijne krach ten worden hernieuwd, dat zijn zuiverheid wordt onderhouden. Daarom is een kuur met de Pink Pillen noodig bij iedere seizoen wisse ling; zoowel als bij het minste teeken van af gematheid. De Pink Pillen zijn bij uitnemend heid de hernieuwers van het bloed. Zij zijn eveneens een krachtig versterkingsmiddel der zenuwen. De bloedarmen, de zwakken, de over werkten, de lijders aan neurasthenie, die er gebruik van maken, vinden spoedig hun ge zondheid en hun bedrijvigheid weer. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1,75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hoofd- depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amster dam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. De Bioscoops. g. Adres van Rijpkema, houdende ver zoek liet raadsbesluit van Februari 1.1. ten op- zichtc van het gasverbruik in bioscopen te wil len wijzigen. Adressant verzoekt de bepaling voor bios coops zoo te wijzigen, dat hij, mits hij dezelfde bezuiniging verkrijgt als thans, in plaats van 4 weer 6 dagen mag draaien. De Voorz. stelt voor het adres in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. De heer D e W o 1 f meent, dat het wel direct behandeld kan worden. Er kan, dunkt Spr., hoegenaamd geen bezwaar zijn adressant tege moet te komen om andere uren en dagen vast te stellen, wanneer de bedoelde gasbezuiniging wordt bereikt. De hh. Kuijt, IJtsma en Kiezebrink sluiten zich bij dit betoog aan. Adressant vraagt niet meer uren te mogen draaien, doch slechts die uren anders te verdeelen, dan door den Raad is bepaald. Deze bespreking geeft den heer B1 o k aanleiding te verklaren, dat hij zich niet kan begrijpen, hoe men hier zoo warm pleit om de bioscoops. die schunnige inrichtingen, vooral ter wille te zijn, terwijl andere bedrij ven evenzeer gehinderd worden door de gas besparing. Schunnig noemt Spr. de bioscoop omdat er dingen vertoond worden, die onze kinderen niet moesten zien. En spr. acht de moraliteit van den Raad zeer laag gedaald, waar men voor die inrichtingen zoo pleit, terwijl daarnaast de vraag geopperd is, of niet ook kerken als „in richtingen voor 't publiek toegankelijk" onder de beperkende bepalingen moeten vallen. De heer IJtsma protesteert tegen het de magogisch (volksmisleidend) gedoe van den heer Blok, die uit deze zaak partij wil trek ken om de bioscoop een trap te geven. Het gaat hier niet om de bioscoop als zoodanig, maar om 't bedrijf van den bioscoophouder. Ook Spr. is geen onverdeeld bewonderaar van de bioscoop, maar moet toch ten sterkste pro- testeeren tegen 'n uitdrukking als „schunnige inrichtingen”. De heer Blok werpt daarmede een smaad op den Raad, want die heeft de taak te zorgen dat „schunnige inrichtingen” uit onze stad verwijderd worden. Doch ten aanzien der bioscoops is nooit een voórstel daartoe ingediend, ook door den heer Blok niet. Deze had beter gedaan dergelijke vuilig heid niet te zeggen van een plaats, waar hij niet ter verantwoording kan worden geroepen! De zaak waar 't om gaat, wordt door deze uitlatingen slechts vertroebeld, 't Gaat er hier om: de betrokken categorieën zooveel moge lijk ter wille te zijn, bij dezelfde gas besparing. De heer Kuijt sluit zich aan bij 't protest van den heer IJtsma: het geldt hier alleen de belangen van den ondernemer, niet het be houd der bioscoop. Spr. stelt een motie voor, waarin B. en W. worden uitgenoodigd. zoodra mogelijk met de bioscoophouders te conferee- ren om te komen tot een nadere regeling van Abonnement: per jaar f2.—, fr. p. post f2 50. Losse Nos. 5 et. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken van het dit verslag voor De Veemarkt. h. Adres van de Vereen. Middenstand, hou dende verzoek zoo spoedig mogelijk over te gaan tot uitvoering van de voorgenomen ver beteringen aan de Veemarkt. De Voor z. deelt mede, dat aan den ge- meente-architect is opgedragen plannen en be groetingen gereed te maken. (Wij meenen te weten, dat 't meest wensche lijke schijnt de Veemarkt te verplaatsen naar het Geeuwdal, nabij de los- en laadplaats van 't spoor, ‘t terrein dus tusschen de Almastraat en de lijn SneekStavoren. Red.) i. Adressen van de R.-K. Middenstandsveree- niging. Vreemdelingenverkeer, afd. Snoek van de Friesche Mij. van Landbouw, Sneeker v'ér- eenigjng van café- en vergunninghouders, ad- haesie betuigende aan vorenstaand verzoek van de Vereeniging Middenstand. Wordt bij de betreffende stukken gevoegd. j. Verslag van de Zuid-Fricsclje tuinbouw- verceniging betreffende door haar over 1916 gehouden veilingen. Voor kennisgeving aangenomen. k. Resolutie van heeren Gedep. Staten, hou dende mededeeling. dat de bij raadsbesluit van 29 Januari 1917 vastgestelde wijziging van de instructie van den gemeente-ontvanger voor kennisgeving is aangenomen. Alsvoren. l. Adres van A. Faber, wed. A. van der Zijl, houdende verzoek wegens overlijden van haren echtgenoot ontslagen te worden -van de pacht van de Woudvaartsbrug. In handen gesteld van B. en W. om prae. advies. m. Schrijven van J. Sijbrandij, houdende ken nisgeving, dat hij de vergunning tot liet ge bruik van den trekweg, hem verleend’ bij raadsbesluit van 29 Januari 1917. no: 5. niet kan aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. n. Verslag omtrent den toestand gymnasium in het jaar 1916. Wordt in 't Gemeenteverslag opgenomen. Afschaffing Bakkers Nachtarbeid. o. Adres van de Bakkerspatroonsvereenjgiiig, houdende verzoek om het gebruik van lichtgas of petroleum des nachts in bakkerijen, fabrie ken of werkplaatsen te verbieden. In handen gesteld van B. en W. om prae- advies. p. Verzoek van den Christelijken Besturen bond om met de distributie van turf te begin nen op grond van de in deze gemeente heer- schende brandstoffennood. Wordt op voorstel van den heer IJtsma in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. De V o.o r z. deelt mee, dat zoo mogelijk meer turf zal worden aangevoerd. q. Verzoek van B. van Delden, baas bij de gasfabriek, om verhooging van zijn loon. In handen gesteld van B. en W. om prae- advies. r. Resolutie van Gedep. Staten, houdende bericht van goedkeuring van het raadsbesluit van 29 Januari 1917 no, J3, tot w ijziging der gemeentebegrooting 1916.” Voor kennisgeving aaiMagomen. s. Resolutie van Gedep. Staten. ïioudeilde be slissing op reclames H. O. 1916. Alsvoren. t. Adres van liet Bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs, houdende verzoek om in de plaats van het aangevraagd terrein aan de Schoolstraat in koop te ont vangen een terrein gelegen aan de Bloemstraat. In handen gesteld van B. en W. om prae- advies. Voorgedragen worden (vac. Schurink): 1. E. Wouda, Oude Pekela. 2. L. B. Muller, tijdelijk onderw. school 1. 3. A. W. Berger, Eenrum. Met 7 stemmen wordt benoemd de heer B. Muller. Zes w'aren uitgebracht op den heer E. Wouda. Voorgedragen worden (vac. A. 1. E. v. d. Meulen, h. d. s. Goënga. 2. E. Wouda. Oude Pekela. 3. U. Tijmstra, Lemmer. 4. F. Mobach. Follega. Met 10 stemmen wordt benoemd de lieer E. Wouda, terwijl 3 op den heer E. werden uitgebracht. Verordening Hoofdelijke Omslag. Ged. St. hebben verschillende opmerkingen gemaakt over de vastgestelde verordening H. O. In art. 1 willen zij de opbrengst der supple- toire kohieren aan een maximum binden, bv. 10 van het primitief kohier. B. en W. achten dit niet gewenscht omdat 't bezwaren op kan leveren, wanneer in den loop van een jaar veel vermogende personen zich in de gemeente vestigen. Besloten wordt 't artikel te handhaven, zoo- als vastgesteld. Bij art. 23a achten Ged. St. 't niet billijk, dat de aftrek voor noodzakelijk levensonder houd voor losloopende personen en hoofden van gezinnen tof 3 kinderen dezelfde zal zijn. In verband hiermede stellen B. en W. voor, de bedoelde aftrek te bepalen op f500, voor gehuwde personen te verhoogen met ’n toe slag van f25 per kind beneden 16 jaar tot een maximum van f 150.—. Aldus besloten. Voorts wordt 't bedrag dat mag worden af getrokken voor 't onderhoud vim personen bo ven 16 jaar, die door lichaams- of zielsgebre ken niet in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien, verhoogd van f 50.— op f 100.—. De aldus gewijzigde verordening wordt hier na z h. st. vastgesteld. Punt VI. Advies van Burg, en Weth. op [het verzoek van P. Sipma, leeraar aan het [gymnasium en de Hoogere Burgerschool uren en dagen van geopend zijn, waarbij nietiom vergunning tot het bekleeden der be- meer gas verbruikt zal mogen worden dan in [trekking van onderwijzer in Nederlandsch de vorige vergadering is vastgesteld. [aan de Rijksnormaallessen. Deze motie wordt met 10—3 stemmen, van B. en W. stellen voor de gevraagde toe- de hh, Westra, Blok en Brouwer, aange no- stemming tot wederopzegging te verleenem men. 'onder voorwaarde, dat de lessen alleen des

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1