Üe Europeesche Oorlog. I FIRMA H. BRANDENBURG» SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL annex KOOPLUST I. ONZE ETALAGES Firma TROMP Sneek Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Afschaffing van Bakkers nachtarbeid. Fransch, Duitsch, Engelsch. Woensdag 7 Maart 1917 33e Jaargang 46. No. RE3C LA MEK OLOM g’ ontstaat, wanneer neemt in VELE ARTIKELEN voor DAMES en HEEREN. Concurreerende Prijzen. Beleefd aanbevelend, a. Punt V. Interpellatie van den heer Bak- van een Oosterdijk. Tel. No. 208. Prima Adres voor wederverkoopers. amen om aan Maart 1917, 's avonds 7% uur. Punten van Behandeling: Punt I. Nieuwe stemming over het dement van den heer F. de Wolf c.„ J. Andringa vergunning te verleenen tot den bouw van een werkplaats met boven zaal aan de Triiffelsteeg. Punt II. Voorstel van Burg, en Weth. tot gewijzigde vaststelling der verordening op p.v e/< mvuiuenng van uen nooiae- 1 lijken omslag. Punt UI. Voorstel van Burg, en Weth. tot gewijzigde vaststelling der gemeente- begrooting voor 1917. Punt IV. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging der verordening betref lende de jaarwedden van het onderwijzend per- U een kijkje gj NIEUWE SIÏEEKER GOÏÏHANT la |e i® je de Russen weder te lijf zal gaan. ia it verkeerde leefwijze en verwaarloo- it |e te 1, 0 )r »0 ce m jt sr d, 15 te it. 31 Vere chijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snïek Telefoon No. 150. 1. te >n ot te s, 5, m al I leger te verkrijgen, daar de oorlog in een kri tiek stadium is gekomen”. Wisseling in het Oostenriiksche opperbevel Tot de maatregelen welke er op wijzen dat kritieke dagen aanbreken, behoort waarschijn lijk ook die van Keizer Karei van Oostenrijk. Deze heeft den Oostenrijkschen chef van den grooten generalen staf von Hötzendorf ont slagen en generaal von Arz tot diens opvolger benoemd. Von Hötzendorf krijgt een speciale opdracht en het zou ons niet verwonderen als hij en von Falkenhayn, van wien men in den laatsten tijd ook niets hoort, aan Oostelijk of Weste lijk front plotseling als aanvoerders op belang rijke punten opduiken. Zoo dikwijls te wijten aan zorgeloosheid. De meeste huidkwalen en de verschillende vormen van aambeien (jeukende, bloedende en uitwendige aambeien) zijn gewoonlijk te wijten aan een zing. Een te rijke voeding, onvoldoende lichaams oefening, onregelmatige ,en opgehouden stoel gang, te weinig slaap en overworking leiden tot bloedziekten, verstopping en zenuwachtig heid drie gewone oorzaken van eczema, dauwworm, gordelroos, psoriasis, puisten en aambeien. Een eenvoudige, geregelde leefwijze en de gezondheidsregels, die het gezond verstand ons zegt, zijn de beste voorzorg. Tot bestrijding van het ongemak en tot genezing wordt Fos ter’s Zalf aanbevolen. Deze bizondere zalf bevat alle noodige ver zachtende, antiseptische en genezende eigen schappen. Zij past de meest gevoelige of ont stoken huid, en geeft verzachting vanaf de eerste aanwending. Een voordeel is, dat de zalf niet te spoedig opdroogt en niet te gemakkelijk kan worden weggewreven. Bij het gebruik verdwijnen spoedig de ellendige prikkeling, jeuk en ont steking en Foster’s Zalf bleek succesvol zelfs bij hardnekkige gevallen van inwendige, uit wendige en bloedende aambeien. Ook bij win terhanden en -voeten, huiduitslag en insecten beten. Geen huis diende zonder Foster’s Zalf te zijn. Foster’s Zalf (let op den juisten naam) is te Sneek verkrijgbaar bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 per doos. De Copenhagen getorpedeerd. Het Engelsche stoomschip Copenhagen van de Harwich—Hoek van Holland-lijn is gister morgen 10 uur bij de Noord-Hinder getorpe deerd. De bemanning is gered aan boord van het vuurschip „Maas”. Vermoedelijk vervoerde 't schip alleen pak ketten voor de Engelsche krijgsgevangenen in Duitschland. Volgens latere berichten was het schip nog drijvende om 1 uur gistermiddag. is de moeite waard. De aandeelhouders in de stootnvisscherij „Eendracht” te IJmuiden krijgen over 1916 een dividend van niet minder dan 100 percent. De oorlog, die voor sommigen gouden eieren I legt Abonnement: per jaar^f2. fr p post f 2.50. Losse Noe. 5 ct. Advert^ntiën 15 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon- nemon» belangrijke korting. Onze Ab> nné’a hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken In Mesopotamia zijn de Engelschen thans een eind in de rich ting van Bagdad gevorderd. Wanneer de Rus sen thans in Klein Azië aanvielen, zou de Turk ditmaal een zeer vuile pijp te rooken krijgen. (Zie telegrammen.) Vlaanderen. De Duitsche rijkskanselier heeft aan een, de putatie Vlamingen meegedeeld dat in Bëlgië tijdens de bezetting een bestuursscheiding zal worden doorgevoerd. De taalgrens moet, aldus Gasfabriek stopgezet. De gasfabriek te Vianen is, wegens gebrek i aan grondstof, stop gezet. Vernietiging van voedings- en brandstoffen. De Nationale Commissie tegen het Alcoholis- me heeft aan de Koningin verzocht hare regee- ring op te dragen ten spoedigste maatregelen te beramen waarbij, zoolang het gevaar voor een tekort in de voeding en verwarming zoo groot blijft als thans, de vervaardiging van bier en van sterken drank uit granen van aller lei soort verboden wordt. De maximumprijs der kipeieren. De minister van Landbouw heeft voor ver- sche kipeieren vastgesteld een maximum klein- handelprijs van 9 cent per stuk. f de duikbootoorlog zou mislukken. De houding van de Vereenigde Staten. Wilson vastbesloten. Men heeft Wilson wel eens onvastheid van lijn in zijn politiek verweten. Dat dit verwijt onjuist is blijkt thans. Men weet dat de presi dent aan de Huizen van Afgevaardigden mach tiging gevraagd heeft om koopvaarders te be wapenen en de vloot te gebruiken om ze te beschertnen tegen duikbooten. Het Huis van Afgevaardigden heeft vergunning verleend om koopvaarders te bewapenen, doch nog niet om de vloot te gebruiken, niettegenstaande Wilson de verzekering gaf Duitschland niet den oorlog te verklaren zonder het Congres nogmaals bijeen te roepen. In de Senaat, het andere deel van het Ame- rikaansche parlement, is een overweldigende meerderheid er voor den president de volle macht te geven waarom hij vroeg. Daar in de Senaat ieder senator echter het recht heeft t e praten zoolang h ij wil, blijven de tegen standers maar spreken, zoodat er niet ovgr de wet kan worden gestemd. Niettegenstaande dat verklaarden 83 van de 96 senatoren zich voor de wet. Daar nu 13 senatoren de machtiging van den president kunnen beletten, heeft pre sident Wilson Zondag een manifest tot het volk gericht, met de mededeeling dat hij de Senaat in extra zitting op Maandag (gisteren) heeft bijeen ge roepen om aan dat praatsysteem een eind te maken. De regeering zal voorstellen de debat ten te beperken en de overweldigende meer derheid in de Senaat zal zich daarvoor ver klaren. Wilson zal dan de verlangde machti ging wel krijgen. Tal van senatoren, die voor de wet waren, verklaarden dat ze oorlog ten gevolge zou hebben, maar aanvaardden die mogelijkheid. Zoo begint Wilspn zijn tweede periode als president onder de schaduw van een oorlog piet de centralen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Pokken in Duitschland. Wegens 't voorkomen der pokken in Duitsch land heeft de opperbevelhebber bepaald, dat de tijdelijke algemeene (periodieke) verloven voor Nederlandsche militairen naar Duitschland en de verloven van geïnterneerde Duitsche mi litairen naar hun land tot de hoogst noodige zooals om reden vajj. levensgevaarlijke ziek te der naaste familieleden beperkt worden. Echter zal aan de Nederlandsche dienstplichti gen vorenbedoeld verlof worden toegestaan, indien de overtuiging bestaat, dat zulks ge vraagd wordt, om in het belang van het onder houd van het eigen gezin, hun in Duitschland gelegen land te bewerken. De Limburgsche mijnen en de kolennoud Onze Limburgsche mijnen leveren op het oogenblik nog geen gaskolen (kolen die 3J of meer gas bevatten). Doch van de in aanleg zijnde Staatsmijn „Maurits” en de spoedig in exploitatie komende Staatsmijn „Hendrik” ver wacht men, dat ze gaskolen zullen leveren. Intusschen levert de Staatsmijn „Emma” ko len met 20 a 24 gas, zoogenaamde vetkc len, die in geval van nood te gebruiken zijn voor de gasfabricage. De „Emma” heeft 11. Zaterdag het maximumcijfer van opbrengst bereikt: ep dien dag zijn naar boven gebracht 3000 ton kolen. Dit cijfer vertegenwoordigt een jaar opbrengst van 900.000 ton, waarmede de be hoefte van de gasfabricage vrijwel gedekt z: u zijn. tusschen de twee bestuursgebieden worden, die beide onder het bevel van den gouverneur- generaal komen, maar overigens gescheiden zijn. Het Duitsche rijk zal bij de vredesonderhan delingen en ook na den vrede alles doen wat dienstig kan zijn om de vrije ontwikkeling van den Vlaamschen stam te bevorderen en te waarborgen.” De duikbootoorlog. Berlijn rapporteert weer eens een paar groo- te cijfers: Duitsche duikbooten zouden alweer 36 stoomschepen, 17 zeilschepen en 16 vis- schersvaartuigen tot 'zinken hebben gebracht, totaal 155000 ton. Op de reedersvergadering in Londen heeft een bestuurslid medegedeeld, dat, winnen de geallieerden, Duitschland zijn geheele koop vaardijvloot aan de Entente zal moeten af staan als schadevergoeding. De groote reeder Phillips zeide nog dat het reeds vast stond dat Aan de Tweede Kamer is d.d. 3 Februari j.l. het navolgende adres gezonden: Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mijne Heeren, De samenwerkende arbeidersorganisaties in het Bakkersbedrijf te weten: de Algemeene Nederlandsche Bond van Ar beiderspers) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbedrijf, de Nederlandsche Centrale Bond van Chris telijke Arbeiderspers) in de Bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen, de Nederlandsche Roomsch-Katholieke Bond van Bakkers en Cacao-, Chocolade- en Suiker bewerkers en de Federatie van Neutrale Brood-, Koek- en Banketbakkersgezellenvereenigingen in Neder land, Hebben ons opgedragen Uwe vergadering dringend te verzoeken nog in deze parlemen taire periode te willen medewerken aan het tot stand komen van Wettelijke bepalingen voor Zondagsrust en tot verbod van Nachtar beid in het Bakkersbedrijf. Het zij ons vergund u er met bescheidenheid op te wijzen, dat de drang naar uit den weg ruiming van bedoeld euvel sterker dan ooit leeft, niet alleen bij de gezellen, maar in even sterke mate bij de werkgevers en patroons. De moeilijke omstandigheden, waarin telkens het bedrijf wordt geplaatst, hebben daaraan veel bijgedragen werkgevers, die tot voor enkele jaren tegenstanders van verbod van nachtarbeid waren, zijn in de laatste twee jaren in grooten getale voorstanders gewor den. De arbeiders, die hetzij voortdurend nachtarbeid, hetzij om beurten nacht- en dag- arbeid verrichten, vragen met klem een eind aan dezen dwingenden last te maken, terwijl degenen, die met de broodbezorging zijn be last, hun stem met die der bakkers paren. De concurrentie eischt thans nog, dat de broodbezorgers reeds in het holst van den ----- nacht aanvangen, het versche brood rond heffing en invordering van den hoofde- brengen, waarbij dezen aanstonds den last van de administratieve bepalingen der broodrant- soeneering zullen ondervinden. Patroons en arbeiders zijn het er over eens, dat het thans tijd is den nachtarbeid te ver bieden om daardoor tevens de momenteele moeilijkheden, waarin het bakkersbedrijf is g ■- plaatst, voor een groot deel op te heffen. - Reeds heeft de Nederlandsche Bakkersbond, snneel '>'1 Mt lager onderwijs. een Patroonsorganisatie van ruim 4000 ledein zich vóór het wettelijk verbod van nachtar’ ker betreffende de vaststelling beid verklaard; reeds zijn te Hoorn, Purme- werkliedenreglement. Gij kent van deze talen niets en voelt het gemis hiervan, of gij hebt in uw jeugd een of meer dier talen geleerd, doch zijt het geleerde grootendeels vergeten. Gaarne wilt gij alles nog eens grondig repeteeren. Gij zijt echter te oud voor de schoolbanken geworden. Wat staat U nu te doen? Proefnummers aan< racen van „Ons studiebled" week blad voor zelfstudie. Voor elke taal een afzonderlijk weekblad. Prijs per maand f O 50 Proefnummers gratis en franco. A. F. G. LEIDERITZ, D H SCHENK,Hoofdonderwijzers, Witte de Withstraat 23, AMSTERDAM. Telef. Zuid 4072. ..-<•■ awnar.?. rend en Enkhuizen maatregelen door de werk gevers getroffen om des nachts niet meer te bakken, terwijl de Bakkerspatroonsvereeniging te Steenwijk met algemeene stemmen de wen- schelijkheid uitsprak tot wettelijk verbod van nachtarbeid. In navolging van de bakkerspa troons te Sassenheim, Voorhout en Lisse, is thans ook door de patroons te Noordwijk be sloten, met ingang van 23 Jan. 1.1. des nachts niet meer te bakken. De bakkerspatroonsvereeniging te Assen verzond in December 1916 aan den Minister van Landbouw het volgende telegram: „De Bakkerspatroonsvereeniging te Assen verzoekt Z.Exc. den Minister van Landbouw spoedige maatregelen te nemen om te komen tot afschaffing van nachtarbeid in het Bakkers bedrijf”. Mijne Heeren, wij verzoeken u wel deze wet gevende periode niet te laten verstrijken, zon der voor allen, die in het bakkersbedrijf werk zaam zijn, den last van den nachtarbeid van de schouders te nemen, waardoor mede het bedrijf op een hooger, plan van ontwikkeling kan worden gebracht. Wij hebben derhalve de eer u te verzoeken er bij Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel op aan te dringen met zoodanigen spoed een wetsontwerp te wil len indienen en door uwe vergadering te doen behandelen, dat nog in deze zittingsperiode, deze voor ons zoo urgente zaak kan worden afgedaan. Hoogachtend, Voor de besturen: Algemeene Nederlandsche Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Choco lade- en Suikerbewerkingsbedrijf A. HILLEBREGT, voorzitter. I. GOUDSM1T, secretaris. Nederlandsche Centrale Bond van Christelijke Arbeiders in de Bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen, M. STEUSSY, voorzitter. A. HANEMAAIJER, secretaris. Roomsch-Katholieke Bond van Bakkers, Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers, P. A. WANNEMAKERS, voorzitter. H. J. SPROKOP, secretaris. Neutrale Federatie van Brood-, Koek en Banketbakkersgezellenvereenigingen in Nederland, M. v. HARREW1JN, voorzitter. A. PRUISEN, secretaris. Aan dit adres is van de zijde van het Nederl. Werkliedenverbond „Patrimonium” en den Chr. Nat. Werkmansbond, adhaesie betuigd, terwijl het Chr. Nat. Vakverbond zich met een verzoek tot de Kamer heeft gewend, om op grond van het verzonden adres, ten spoedigste een wet tot afschaffing van Zondags- en nacht arbeid tot stand te brengen. In tal van plaatsen wordt reeds door plaat selijke overeenstemming een einde gemaakt aan den onnoódigen nachtarbeid. De bezwa rende bepalingen betreffende licht- en kracht- gebruik werken dit ook zeer zeker in de hand. De dagbladen brachten ons schier dagelijks berichten over uit plaatsen waar rpen of tot afschaffing had besloten of was overgegaan, dan wel zich had gewend tot den Gemeente raad om een verordening daartoe vast te stel len. Wij noemen uit de vele o. m.: Delft waar met ingang van 14 Februari de nachtarbeid tot het verleden is gaan behooren. Enschede, waar besloten is vanaf 26 Februari geen nacht arbeid meer te doen verrichten. Gorinchem met ingang van 19 Februari en geen bezorging voor 1 uur des middags. Harderwijk evenzoo met ingang van 19 Februari. Zaltbommel, Culem- borg, Medemblik, Rijnsburg, en meerdere plaat sen gingen daartoe over. Te Haarlem nam de Gemeenteraad het be sluit dat er ’s avonds tusschen 9 en ’s morgens 5 uur geen licht mocht branden. Radicaal was hiermede dus de nachtarbeid afgeschaft, even wel zetelen nog te vele tegenstanders van ai- schaffing van nachtarbeid aldaar, om dit be sluit te aanvaarden. Conferenties met het Da- gel. Bestuur der Gemeente hebben reeds plaats gevonden, en met acetyleengas werkt men des nachts verder. In Leeuwarden is in den Raad der Gemeente die zaak ook besproken, en zei de Burgemees ter overleg met de organisaties toe. Ook in den Gemeenteraad van Amsterdam kwam deze zaak weder ter sprake. Het bestuur der afdeeling Amsterdam heeft op 27 Februari daarmede in verband een conferentie ten stad- huize gehad. (Overgenomen uit „De Bazuin”.) De terugtocht der Duitschers aan dé Ancre en de reden waarom zij gelast is, houdt nog vele pennen bezig. Er zijn zelfs onderstellingen geuit dat de Duitschers zien dit jaar tot eene verdedigende houding in het Wés ten zullen bepalen en dat Hindenburg, die zijne successen -tot nog toe in het Oosten bevocht. de Russen weder te lijf zal gaan. Wij deelen die meening niet. Het staat wel jxde ka,nselie,r' zoodra mogelijk de grensscheiding vast dat de centralen steeds er p uit waren snel een beslissing te bevechten. Tot nog toe is hun dat niet gelukt. Welnu, in het Oosten k a n de Europeesche oorlog niet ten g u n- ste der centralen beslist worden, omdat Ten succes daar, Engelands macht ongerept zou la ten en juist Engeland als de ruggcgriat van Duitschlands vijanden moet worden besen >uwd Engelands macht moet worden gebroken en dat Duitschland dit doel thans nastreeft, blijkt uit alles. Een poging daartoe doet het met den ver scherpten duikbootoorlog, welke tevens beoogt den munitieaanvoer der geallieerden aan het Westfront te verstoren. Logisch vloeit hieruit voort dat Hindenburg wel degelijk dit voorjaar zal trachten ook En gelands macht te land te breken, dus waar schijnlijk het plan heeft voor een offensief in het Westen. Daarvoor zal Duitschlands grootste krijgsman een geweldige macht aan het Weste lijk front hebben samengetrokken. Alle berich ten spreken van enorm Duitsch troepenver voer naar het Westen. Nu is het waar dat ook al trad Hindenburg hier verdedigend op, hij er een zeer groote macht noodig zou hebben, waarschijnlijk zoo’n groote macht zelfs, dat voor een offensief tegen Rusland niet voldoen de troepen beschikbaar zouden zijn. Maar nu toch eenmaal in het Westen zulk een millioenenleger door de geallieerden wordt vastgehouden is het alleszins logisch van een zoo voortvarend krijgsman als Hindenburg te verwachten, dat hij deze groote macht in de eerstkomende, maanden zal gebruiken voor meer dan enkel verdediging in het Westen. In de eerstkomende maanden zeggen wij, omdat gedurende Maart en April de terreinge- steldheid Italianen noch Russen gelegenheid geeft veel te doen om de druk op de geallieer den in het Westen geoefend, te verlichten. Ook de geallieerden zijn, daar kan men wel op rekenen, op dit optreden van Hindenburg voorbereid. Ook zij zullen zich wel niet door een terugtocht aan de Ancre laten verleiden om voorbarig een slag in het open veld te aanvaarden, onder voorwaarden, die voor hen niet de meest gunstige zijn. Hoe of waar dit Duitsche offensief zal plaats hebben? Er komen verschillende punten voor in aanmerking. Een terugkeer echter tot de oude plannen van den veldheer von Moltke uit de Augustus-September-dagen van 1914, een poging a la von Kluck om Calais te ver meesteren en de linkervleugel der geallieerden om te trekken, moet niet onmogelijk geacht worden. Er is misschien maar één op de tien kansen dat zoo’n poging zou slagen. Maar er zijn veldheeren geweest, die een dergelijke kans waagden. Daarvan zijn er, die hun reputatie er mee zagen ten onder gaan en er zijn er die er zich eeuwigen roem voor zoover krijgsmansroem eeuwig zal zijn --- verwierven. Wij gefóoven dan ook dat de dag nadert welke zal beslissen tot welke dezer categorieën Hindenburg zal behooren, en die tevens zal leeren uit welk hout Nivelle, de Fransche ge neraal, en Douglas Haig die ook geniale aanvoerders genoemd worden gesneden zijn. Die dag zal misschien beslissend zijn voor het lot van het Duitsche rijk. Is het te gewaagd te veronderstellen, dat daarbij ook de Duitsche Hochseevloot een rol zal spelen? Misschien zal zij daarbij den ondergang tegemoet stevenen, maar er is een bekend Duitsch veldheer ge weest die gezegd heeft, dat de opoffering der Duitsche vloot gerechtvaardigd zou zijn wan neer daarbijzekere andere voordeelen be haald kunnen worden. Er breekt dus een tijd van groote inspanning en waakzaamheid voor de Engelsche vloot aan. Die vloot staat echter onder leiding van den „Hindenburg ter zee’.', admiraal Beatty, wiens bekwaamheid en voortvarendheid in dezen oorlog reeds bewezen zijn. Men beseft het zoo goed in Engeland, dat de dagen der beslissing nabij zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat de Engelsche leger- VERGADER1NG van den Gemeente-order gegeven heeft tot herziening van raad van SNEEK, op Woensdag 7.al!e vrijstellingen toegestaan aan mannen on- Mnnrt ?o/7 c vder 31 jaar, ook omvattende hen, die in den dienst der kerken werkzaam zijn en de studen ten. De legetraad verklaart, dat het gebiedend noodzakelijk is meer manschappen voor het Aardappelcrisis. In een artikel over de aardappelcrisis komt het Hbl. tot het besluit, dat we waarschijnlijk voor ee;i tekort aan aardappelen zullen komen te staan, of 't rantsoen van 3 K.G. per week en per hoofd zal moeten worden verlaagd. Er zou een tekort zijn van 100 millioen K.G. Intusschen is een rantsoen van 3 K.G. gemid deld meer dan voldoende? in Amsterdam bv. werd het rantsoen niet gebruikt. Verder neemt het verbruik van aardappelen in de maanden April, Mei en Juni altijd af. Maar.... dat geldt gewone tijden, wanneer er volop „grutters waren", vooral peulvruchten, aanwezig zijn. Hoe de eischen van het publiek nu in die maan den zullen zijn, valt moeilijk te zeggen. Een andere mogelijkheid is er nog, nl. dat de voor raden bij het publiek mee zullen vallen. Varkensvleesch. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat, zoolang aan de ge meenten niet zullen worden geleverd levende varkens, verkrijgbaar zal worden gesteld ge zouten varkensvleesch en dat de maximumprijs tegen welke vorengenoemd gezouten varkens vleesch ten hoogste aan den verbruiker mag worden te koop aangeboden of verkocht, is be paald op f 0.55 per K.G. Melkprijzen voor den zomer van 1917. De Bond van Melkveehouders in Nederland heeft te Leiden een vergadering gehouden. Het bestuur heeft een berekening gemaakt van den productieprijs en deze bedraagt 11.6 cent per L. Rekent men daarbij als winst f 40 per koe (de fiscus te Rotterdam berekent f80), dan zou de prijs komen op 12.5 ct. Leden van den Bond laten voorloopig hun melkvee niet dekken. Wordt met April de meerprijs bekend, dan kan het altijd nog. Laat men het na, dan heeft men den volgenden win ter gebrek aan melk. Betoogd werd, dat wan neer men den veehouder onthoudt, wat hem toekomt, hij zich moet verdedigen. Onze verbinding met Indië. De directie der Maatschappij Nederland maakt bekend, dat tot nader aankondiging de vaart van passagiersschepen naar Nederlandsch In dië niet zal plaats hebben. Het ligt in het voornemen, het pantserdek- schip „Zeeland” de reis naar Indië te laten maken door het Panamakanaal en via San Francisco. Voor Duitschland nooit te duur. Voor jonge ganzen, die in het eerste oorlogs jaar in Twente betaald werden met 60 cents tot f 1, betalen opkoopers thans den ongehoord hoogen prijs van 6 a 7 gulden. Smokkelaar doodgeschoten. In de bosschen bij Groesbeek werd een lijk gevonden, dat bij onderzoek dat van een Duit- schen smokkelaar bleek te zijn. Men vond hem met een pak op den rug inhoudende eene hoe veelheid zeep en Kwatta. De kogel, die den man doodde, is door het pak heen gegaan, door den rug en heeft aan de borst het lichaam weer verlaten, zoodat hij letterlijk doorboord was. Duitschers over de grens. De grenswacht te Winterswijk heeft twee in uniform gekleede Duitsche soldaten bij een po ging tot smokkelen gearresteerd. Te Oidenzaal is een 21-jarige Duitsche de serteur uit Breslau aangekomen, tot nog toe als technicus werkzaam bij den scheepsbouw te Kiel. Hij had thans naar het front moeten vertrekken. Bij Nieuw Amsterdam kwamen twee Duit sche deserteurs over de grens. in do afgolorpen week zjjn bjj Gennep 11 I uilfeho en 2 Oostenrrjksche deserteurs over do grens gekomen. Ons da<gitlijkflch brood. Naar het „Hdbl.” verneemt, zal met ingang van een een nader te bepalen datum het witte brood worden gebakken van een vermenging v. n 50 pet. inlandsch me?l, 30 procent Ame- rTaanrche bloem en 20 pet. aardappelmeel. Het bruinbrood zal worden samengesteld uit 60 pet. o-gebuilde tarwebloem, 15 pet onge build roggemeel, 20 pet. aardappelmeel en 5 pet. zemelen. e vermenging zal plaats hebben aan de meelfabrieken. Ge koiennood-. Ter besparing van braidstof en licht zal de studen t sociëteit Minerva” te Leiden, tjjde- Ijjkom... 2 uur s’nachts worden gesloten. Tot nu toe was ze de heele nacht open. Acht maanden wegens verboden uitvoer Een rijwielhandelaar die 1300 K. G. cacao boter trachtte te smokkelen is door de recht- baak te Almelo veroordeeld tot acht maanden g vangerisstraf met~ verbeurdverklaring der boter.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1