annex RECLAMEKOLOM MEUBELFABRIEK NEDERLAND Thee en Koffie is reeds duur en Cacao wordt duur. F. SLUIS. FIRMA H. BRANDENBURG!! SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwstijdingen. Firma TROMP, Sneek. j Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Uit de stilte. Zaterdag 10 Maart 1917 33e Jaargang No. 47. J. A. HUIZINGA, Groningen. VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER in. I NIEUWS SNEEKEE COURANT Ruzie onder naaisters. Versche waar 1 Telefoon 118. H. BINNENBETIMMERINGEN. lijke niet het minst, de lichamelijke. Ook dit deel der met zorgvuldigheid. Beleefd aanbevelend, ;i Groothandel Tel. 208. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 7 Maart. Voorziet Uavau voorraad, vindt de grootste aorteering bij ONS. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snïek Telefoon No. 150. een 17-jarige Duit- uit gebrek aan de De 22-jarige W. IJ., naaister op de fabriek der fa. Bervoets alhier, vertelde de rechters dat Jantina Dijkstra, uit Bolsward, een andere naaister op de fabriek, haar treiterde en dat aan die plagerij wel eens meedeed Jantina’s zuster Wilhelmina. Om daaraan een eind te maken heeft zij, W., met andere naaisters Jantina en Wilhelmina, terwijl deze met de tram naar huis zouden te- rugkeeren, op den Stationsweg opgewacht en beide meisjes rekenschap van haar gedrag ge vraagd. De antwoorden bevredigden W. niet. Toen heeft ze de zusters mishandeld, de eerste, door haar te slaan en te schoppen, de andere door haar te slaan. Het zusterpaar ontkent het schelden, maar getuigen a décharge bevestigen de verklaring van beklaagde in dit opzicht. Uit de behandeling der zaak krijgt men den indruk, dat men met echt meisjesgescheld te doen heeft. De subs.-officier heeft van den politie-com- missaris uit Sneek de inlichting ontvangen, dat beklaagde een brutaal en onverschillig meisje is. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Diefstal van gas. In den nacht van 23 op 24 November werd de politie te Leeuwarden door een bewoner van de Pijlsteeg opgebeld, omdat een sterke gaslucht in zijn woning hem verontrustte. De agent Grondstra vervoegde zich aan het op gegeven adres en achtte het noodig, terstond een gasfitter te waarschuwen, die kwam en een onderzoek instelde. Men kon nergens een lek vinden. Toen is de agent naar het belendende perceel gegaan, bewoond do’or den 34-jarigen smid T. M. In diens werkplaats bleek de zaak lang niet zuiver te zijn. Men kon het er van de gas lucht niet uithouden en al spoedig bleek, dat het gas vrij uit een eindje pijp van de buitenlei ding, door den muur in de werkplaats komen de, stroomde. Van deze pijp, die niet met den meter ver bonden was, had M., eenigen tijd geleden, de prop verwijderd, ten einde meer toevloed van gas voor zijne moffelinrichting te verkrijgen, op welke manier echter de gemeente Leeuwar den werd benadeeld. Door deze leiding verkreeg M. ongeveer 25 M.3 gas per uur extra. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Meubeimakersstaking te Joure. Te Joure werden tusschen de patroonsveree- niging en de hoofdbesturen van de Algemeene Nederlandsche, de Christelijke en de Roomsch Katholieke Bonden van meubelmakers, behan gers, enz., onderhandelngen gevoerd over het afsluiten eener nieuwe «arbeidsovereenkomst. Omtrent de loonbepalingen werd geen over eenstemming verkregen, met 't gevolg, dat op Zaterdag 3 Maart voor alle patroons de arbeid is opgezegd tegen Zaterdag 10 Maart. Wordt er deze week alsnog geen overeen stemming verkregen, dan staat Maandag 12 Maart het geheele bedrijf stop, waardoor ruim 100 werklieden op straat komen. De beide vorige keeren is eerst na een sta king de overeenkomst tot stand gekomen. Eindexamen Gymnasium. De minister van binnenlandsche zaken noo- digt hen, die zich in 1917 aan het eind-examen van het gymnasium of aan het Staatsexamen ter toelating tot de universiteit wenschen te onderwerpen, uit, daarvan vóór 1 April te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te ‘s Gravenhage. Het teere van de verhouding ligt echter op het gebied van de geestelijke opvoeding. Hier ligt ook de moeilijke taak: de stem van het kindergemoed te beluisteren. Hier ook kunnen de herinneringen def enders aan hun eigen jeugd tot voorlich ting wezen. Zijn ze van droeven aard, men zal het kind voor zulke ervaringen trach ten te beschermen. Zijn ze van aangenamen aard, laat men ze dankbaar gedenken en ook het kind een blijde jeugd trachten te geven. Op onschuldige verlangens van het kind past een tegemoetkomende houding. Ver langt het kind poëzie, men late het niet in proza verkleumen, men gunne en bereide het onschuldige genoegens. Zij hebben op voedende waarde, zij zullen het gemoeds leven rijker maken. Laten de ouders, die angstig zijn, dat hunne kinderen bij het minste bewijs van toegenegenheid zullen bederven, bedenken, dat ook door hardvochtigheid iets in de kinderziel kan worden gedood. Dat hard vochtigheid verwijdering zal doen ont staan, dat liefdebetoon daarentegen de band tusschen ouders en kinderen hechter zal maken. Vertoonen zich bij het kind, grooter ge worden, neigingen, die niet geheel over eenstemmen met de levensinzichten van de ouders, maar die niet slecht genoemd kun nen worden, men werke het kind in het volgen er van niet tegen. Een kind met een standvastig, goed karakter kan de proef van de vrije ontwikkelingsgelegen heid voor eigen neigingen doorstaan. Door eene opvoeding met ware, warme liefde en tact Volvoerd, zal in de mooie verhouding tusschen ouders en kinderen niets gebroken zijn. Ouders en kinderen zullen elkanders vrienden zijn geworden. Het kind zal in moeitevolle omstandighe den den steun en de troost der ouders willen zijn. Sn., Jan. ’17. Evenredige Vertegenwoordiging. De afd. Sneek van de Vereen, v. Vrouwen kiesrecht hield Dinsdagavond op de bovenzaal van café „Onder de Linden” een 'openbare ver gadering, waar de heer Mr. P. C. Andreae sprak over: Evenredige Vertegenwoordiging. Evenredige Vertegenwoordiging, aldus spr.. is in vele vergaderingen aan de orde van den dag. Geen wonder, want het stelsel is een na dere beschouwing waard, maar het is door de jongste grondwetsherziening tevens een urgente zaak geworden. Mogclijk, dat over een jaar het stelsel reeds in volle werking is. In plaats van 100 kiesdistricten krijgen wij dan 18 kieskringen: Gelderland en N.-Brabant zullen elk 2 kieskringen omvatten, N.-Holland 3 en Z.-Holland 4. Elk der andere provinciën vormt één kieskring. Elke kieskring heeft één hoofd-stembureau, terwijl in Den Haag wordt gevestigd een centraal stembureau. Eerst komt nu de dag der candidaat-stelling. Elke groep van 25 kiezers kan een lijst inleveren met hoogstens 10 candidaten. Deze lijsten gaan alle naar de hoofd-stembureau’s. Nemen we aan dat 7 politieke partijen elk een lijst inleveren, dan komen is Friesland 70 candidaten, over het geheele land 18 X 70. Treden twee of meer provinciën in overleg met elkaar over de candidaatstelling, dan ont staan lijstengroepen. Deze groepeering geeft in vele gevallen voordeelen. Kieskringen, die af zonderlijk geen kans op een zetel zouden geven, kunnen door vorming van lijstengroepen een zetel verkrijgen. Nu komt de dag der stemming. Iedere kiezer krijgt in ons verondersteld geval een lijstje van 70 namen, waaruit hij één moet kiezen. Dat lijkt een moeilijke keuze, doch de kiezers zullen spoedig onderricht zijn, welke de man hunner keuze moet zijn. Elk neemt één candidaat van zijn eigen partij. De eerste van elk 10-tal namen zal wel de meeste stemmen verwerven. Is de stemming afgeloopen, dan gaat alles naar het hoofdstembureau en vandaar naar Den Haag. Daar wordt de uitslag opgemaakt. Heeft men daar het totaal aantal stemmen opgeteld, dan is vierderlei noodig: 1. Men deelt het aantal stemmen door de 100 J te bezetten zetels. Zoo krijgt men den kies- opvoeding geschiede deeler. Stel het aantal uitgebrachte stemmen Immers, de mensch j°P L400.000. Dan wordt de kiesdeeler 14.000. met de meest krachtige gezondheid zal het best zijn plaats in het maatschappelijk leven kunnen vervullen. Het kind te gewennen aan een eenvou dige, hygiënische levenswijze, zij het doel. Eene levenswijze, die het krachtige gestel van het gezonde kind niet aantast, die de gezondheidstoestand van het zwakke kind verbetert en het ziekelijke kind, zoo mo gelijk, tot herstel brengt. WOMMELS, 6 Maart. In de algemeene jaar vergadering van „Het Groene Kruis” Hennaar- deradeel bleek, dat de vereeniging 1122 leden telt, dat in ’t verloopen jaar 477 verplegings- artikelen zijn uitgeleend, dat men beschikt over 6 ligtenten, die 7 maal zijn gebruikt. De wijk verpleegsters legden 2040 bezoeken af. De in komsten bedroegen f2328.0214, de uitgaven f 1925.13. De begrooting voor 1917 is vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 2290.7214. Het salaris der wijkverpleegster is gebracht op f850 plus f 50 vergoeding voor rijwiel. Onderscheidene wijzigingen zijn aangebracht in statuten en huishoudelijk reglement. Bij art. 8 van dit laatste is thans bepaald, dat de jaar- lijksche contributie der vereeniging minstens 50 ets. bedraagt. Het bestuur, dat in zijn geheel moest aftreden, is met algemeene stemmen her kozen. Ouders en kinderen. De verhouding tusschen ouders en kin deren is van teeren aard. Groote verantwoordelijkheid dragen de ouders voor de lichamelijke en geestelijke opvoeding van het kind. Voor de geestc- maar toch ook voor Hartelooze ouders. Te Lunteren werd Zaterdag in een arbeiders gezin een ongeveer 8-jarig, buiten echt geboren knaapje vermist, dat in zijn jeugdig leven nog weinig liefde ondervonden had. Ongeveer 30 uur later vonden medelijdende buren het bekla- genswaarige kind in de schuur achter een hoop hooi verborgen, waar het uit angst voor slaag was weggekropen. Van koude en uitputting kon het arme knaapje toen niet meer op zijn bee- nen staan. Een klok voor prinses Juliana. Voor prinses Juliana is in opdracht van de Koningin, te ’s Gravenhage een oud-Holland- sche staande klok vervaardigd. Op deze klok is de inneming van den Briel aangebracht, voorgesteld door bewegende figuurtjes, die on der het spelen van het carillon „In naam van Oranje” te voorschijn komen, vervolgens de in brand gestoken poort rammeien om daarna bij het einde van het vers van het lied van Koppelstok te verdyvijnen. f 38500 aan gewetensgeld. Volgens de Staatscrt. kwam weder f38500 aan gewetensgeld binnen. De petroleum-aanvoer. Gemeld wordt, dat de groote petroleum-im- porteurs met het oog op de belangrijke ver traging der zeetransporten en daardoor ont stane onzekerheid bij den aanvoer van petro leum besloten hebben voorloopig hunne afleve ringen te beperken tot 75 van de in de overeenkomstige periode van 1916 van hen be trokken petroleum. De uitvoerende commissie der N. O. T. deelt mede, dat hare onderhandeling met de Britsche regeering tot het resultaat hebben geleid, dat de stoomschepen „New-York”, „La Cantine” en het motorschip „Gallia” in ballast via Hali fax naar de Noord-Amerikaansche havens ten N. van kaap Hatteras kunnen varen, om volle ladingen gasolie en petroleum in te nemen. Broodkaarten in beslag genomen. Bij drie bakkers te Tilburg heeft de politie broodkaarten in beslag genomen, o. a. bij K., in de St. Jozefstraat, 117 stuks. Gebleken is, dat een zoon van dezen en een zekere v. d. W., beiden ten stadhuize werkzaam, de kaar ten aldaar ontvreemd hebben. Dure grond. Zes en een halve hectare bloembollengrond te Hillegom is verkocht voor f 86.400, plus de kosten. recht op een zetel. Heeft men voor den laatsten zetel twee of meer gelijke resten, dan beslist het lot. Zoo krijgt men een zeer eerlijke verdeeling der zetels. 3. Nu komt de kwestie: hoe moeten de ze tels, waarop een groep (partij) recht heeft, ver deeld worden over de 18 kieskringen? Weer gebruikt men den kiesdeeler (14.000). De kies kring, waar men boven dit cijfer is, krijgt een zetel. Voor de overblijvende zetels gelden weer de resten. Hier, evenals onder 2, tellen de ge tallen minder dan de halve kiesdeeler (dus beneden 7000) voor-de resten niet mee. Om te voorkomen, dat groote getallen kie zers bij deze verdeehng niet vertegenwoordigd worden, is het bovengenoemde overleg noo dig. Men levere zooveel mogelijk gelijke lijsten is, met de namen in dezelfde volgorde. 4. Ten slotte komt nog de vraag: Wie der candidaten van de lijsten zal een zetel bezet ten? Allereerst wie 14.000 en meer stemmen heeft. Heeft deze, gewoonlijk no. 1 der lijst, belangrijk meer dan 1,4.000, dan mag zijn teveel worden overgedragen op no. 2, tot deze ook de 14.000 heeft. Zijn er nog meer over, dan komen die no. 3 der lijst ten goede enz., tot men het aantal zetels bezet heeft. Nu kan zich hierbij hef geval voordoen, dat iemand onder aan op de lijst, een zetel ver krijgt, terwijl no. 2 enz. buiten de Kamer blij ven. Dat is eenerzijds onbillijk en tevens niet in overeenstemming met den wensch van de meerderheid der kiezers. Daaraan zal men kun nen ontkomen, door niet op alle lijsten dezelfde persoon bovenaan te plaatsen. De plaatselijke bekendheid der candidaten zal hier een factor zijn, waarmee men mbet rekenen. Met het vor men van lijstengroepen zij men dus voorzichtig, want hier zit een fout in het aangenomen stelsel. Tusschentijdsche verkiezingen vervallen. Komt een zetel open, dan wijst men door het lot den plaatsvervanger van de lijsten aan. Allen treden gelijk af. Ook voor provincie en gemeente geldt dit stelsel. Niet voor de Eerste Kamer. De voordeelen van Evenredige Vertegen woordiging zijn behalve de genoemde: Elke stem heeft evenveel waarde. Men kan overal met animo zijn stem uitbrengen. Ieder kan ook zijn eigen mannen stemmen. Het partijleven zal er gezonder door worden. Een uitvloeisel er van noemt spr. de stemplicht. Ten opzichte van de Vereen, v. Vrouwen kiesrecht is spr. niet erg hoopvol gestemd. Als de stemmen, uitgebracht op de candidaten van Toeval tegenspoed of. mijn schuld! ..Wij zijn ten opzichte van het leven als de touristen in die landkroegen waar men zijn eigen eten meebrengt. Alles wat ons genot en onze wanhoop uitmaakt, dragen wij met ons mee, ontleenen wij aan ons zelven.” Deze woorden van een groot filosoof kwamen mij in de gedachten bij gelegenheid van een woor dentwist. Ik hield vol dat voor de meerder heid de gezondheidstoestand zoo was als men zich dien maakte. Met een schijn van waar heid riep mijn tegenpartij uit: „Gekheid! De gezondheid is een loterij. Zie eens dien man, die er uitziet als volmaakt gezond; hij is een tram binnen gegaan waar griep was en hij heeft ze gekregen. Die ander, die hier of daar een glas water heeft gedronken, waarin ty- phusbacilen waren, bibbert van avond van de koorts. Nog een ander is onder dezelfde om standigheden tuberculeus geworden." Gelooft toch niet dat, indien de ziekte u overvalt, dit door toeval of door tegenspoed gebeurt. Neen, in het algemeen betaalt gij zoo uwe zonden tegen de hygiëne en uw onoplet tendheid. uw onverschilligheid tegenover u zelf. Het is maar al te waar, dat de ziekte de zwakken aantast, hen die in een toestand van ziekelijke ontvankelijkheid verkeeren, hen die gewillig de deur voor het kwaad hebben open gezet. Ziedaar de waarheid. Er zijn dagen dat gij niet ziek zijt. dat gij moeielijk zoudt kunnen zeggen hieraan of daar aan te lijden, maar dat gij heel goed voelt dat het niet goed gaat, dat gij niet zijt zooals gij wezen moet. Gij hebt geen eetlust, de minste - inspanning vermoeit u, uw geest is lui, gij eet met lange tanden, gij hebt slecht geslapen en gij zijt meer vermoeid dan gij den vorigen avond bij het naar bed gaan waart. Past op, de dagen dat gij u in dien toestand gevoelt, zijn slechte dagen. Gaat dan de booze microbe voorbij, dan zet hij zich bij u vast, daar hij in uw lichaam verwoestingen kan aanrichten en niets er gereed is om hem dit te beletten. En dat zal uw schuld zijn! Er zijn herstellende geneesmiddelen uitge vonden ter bestrijding van dien toestand van machteloosheid, waarin het lichaam de noodige veerkracht mist om zich te verdedigen. Gij kent zeker van naam een der meest verspreide, de Pink Pillen. Twee of drie Pink Pillen daags zijn voldoende om de zwakheid te bestrijden, de werking van alle organen te versterken, het bloed te herstellen en te verwarmen. Op de moedeloosheid volgt heel spoedig een groot gevoel van welzijn, van kracht, van weerstand. Van dat oogenblik af, kunnen de microben niets meer uitrichten. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofd- depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amster-- dam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. Gezondheidsraad, waarvan in Barradeel 1. Ten gevolge van nekkramp is te Uden bij den landbouwer R. een dochtertje van 15 jaar overleden. Eene levenswijze, die bevordert, dat het kind, als volwassen mensch, niet veel- eischend is, dat het stoffelijke dingen, in het bijzonder de voeding, naar hun juiste waarde weet te schatten. Abonnement: per jaarj f 2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken Kamers van Koophandel. Te Utrecht is een gecombineerde vergade ring gehouden v.an de Kamers van Koophan del en Fabrieken in Nederland. De bijeenkomst, die uitging van de Kamer van Koophandel te Meppel, werd bijgewoond door den vertegen woordiger van de regeering, mr. J. C. A. Ever- wijn, referendaris aan het departement van Landbouw. Aan het einde der vergadering werden twee moties aangenomen, luidende: 1. gehoord de inleiders en de gehouden be sprekingen, spreekt als hare meening uit, dat eene goede vertegenwoordiging van den handel en de nijverheid noodzakelijk is, waarvoor de tegenwoordige organisatie onvoldoende wordt geacht, draagt aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Utrecht en Meppel op om in samenwerking met eene uit elke provincie aan gewezen Kamer van Koophandel en Fabrieken eene commissie samen te stellen die tot taak zal hebben zoo spoedig mogelijk aan eene te houden gecombineerde vergadering van Ka mers van Koophandel en Fabrieken uitgewerk te voorstellen te doen; 2. overtuigd van het groote belang, dat de Nederlandsche handel en nijverheid hebben bij een spoedige invoering van een handelsregister, acht de onmiddellijke voorziening in de bij han del en nijverheid gevoelde behoefte meer dan ooit noodzakelijk, dringt met allen nadruk bij de regeering aan op het tot stand brengen van een wet ter instelling van een handels register, besluit deze motie ter kennis te bren gen van de regeering en draagt den afgevaar digden van de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Utrecht en Meppel op aan dit besluit uitvoering te geven. Mr. Everwijn zeide er van overtuigd te zijn, dat de ernstige wil der Kamers om te willen medewerken tot reorganisatie van eigen zaken bij de regeering een open oor zal vinden. WIEUWERD, 5 Maart. Heden trad hier voor een vrij talrijk publiek op de heer B. S. Hijl- kema, van Leeuwarden, tot het houden eener volkslezing. De spreker, die op ’t gebied van het Friesch ook als schrijver geen onbekende is, wist door zijn stuk: „Murk mei de koerren” de aanwezigen van begin tot einde te boeien. Qok de nastukjes: „In jounpraetsje” en „In tel- tsje sunder ein”, beide van een humoristisch genre, vielen bijzonder in den smaak, getuige het hartelijk gelach, dat herhaaldelijk in de zaal weerklonk, en het levendig applaus, dat den spreker te beurt viel. BAKHUIZEN, 7 Maart. Tot tijdelijk onder wijzeres alhier is benoemd rnej. J. Sixma te Franeker. Vrouwenkiesrecht, .’I 7000 te boven komen (zie boven), dan is er kans op een zetel. Maar deze stemmen zijn eigenlijk van andere poli tieke partijen afgesnoept. En daarin zit een gevaar. En als men algemeen vrouwen-kiesrecht in voert, waarvan spr. een voorstander is, dan betreurt spr. de stemplicht. Met staatjes en cijfers verduidelijkte spr. zijn interessante beschouwingen. De presidente, mevr. Gortervan Gorkum, die met een kort woord de bijeenkomst had geopend, bracht den spr. een woord van war men dank. F. Sneeker Zweminrichting. In de Dinsdag in „Amicitia” alhier gehouden algemeene vergadering van de „Sneeker Zweminrichting” bleek uit het jaarverslag, dat in 1916 genomen waren 4746 abonnements- en 37 losse baden. Na afgelegde zwemproeven waren 3 diploma’s uitgereikt De rekening en verantwoording, groot in ont vang en uitgaaf f 999.76, met een batig saldo van f 80.60. is goedgekeurd. In de vacature-Dwarshuis is tot bestuurslid gektjzen de heer Th. Brouwer, die-de benoe ming aannam. LEMMER. 7 Maart. Bij de aanbesteding van het maken van een machinale kistenfabriek voor rekening van de N. V. Stoomhoutzagerij voorheen firma wed. C. Sleeswijk te Lemmer werd hoogste inschrijver P. Jongbloed te Joure f49.530: laagste Th. van Hout te Balk f40.950. Er waren 26 inschrijvers. Begrooting f41.967. Een krasse kip. Uit Hintham (N.-Br.) meldt men aan de Nieu we Ct.: Als een groote zeldzaamheid is onge twijfeld wel der vermelding waard, dat bij W. v. S. alhier, gedurende de jongste strenge vorst een kip haar nest had gezocht in een ledigen stal tegen een dunnen buitenmuur op den grond en daar twaalf eieren uitbroedde, waaruit elf kuikentjes ter wereld kwamen. Slechts één ei was mislukt. De kuikens, die thans ruim vee- tien dagen oud zijn, groeien zeer goed. Te heete thee gedronken. Te Oude Pekela (Gr.) is een kind van den werkman Z., dat te heete thee dronk, tengevol ge van de bekomen brandwonden overleden. Bond tegen het vloeken. De bond tegen het vloeken is thans definitief opgericht. Het Kamerlid Scheurer heeft in het bestuur zitting genomen. Eens smokkelaars einde. Bij Gennep is uit de Niers opgehaald het lijk van een smokkelaar. Een zak met levensmid delen was om het lichaam gebonden en onder de kleeren werden reepen spek gevonden. Uitbreiding onzer luchtvloot. Naar de Msb. verneemt, heeft de Nederland sche regeering bij de fabriek van dr. Thulin te Stockholm 120 vliegtuigen besteld. Volgens de Tel. ligt de zaak aldus, dat de Nederlandsche regeering 75 motoren bij ge noemde fabriek laat vervaardigen. De motoren worden bij Trompenburg in de toestellen, die hier te lande vervaardigd worden, gemonteerd. De „Copenhagen”. Aan boord van het getorpedeerde Engelsche stoomschip „Copenhagen” bevonden zich de Nederlandsche gezantschapssecretaris te Lon den, J. E. H. baron yan Nagelt en diens echt- genoote, benevens de koerier van het departe ment van Buitenlandsche Zaken, graaf W. van Limburg Stirjim. Bericht is echter ontvangen, dat alle drie in volmaakten welstand zijn te ruggekeerd. Duitsche deserteurs. Het aantal Duitsche deserteurs neemt de laat ste dagen weer sterk toe. Dinsdag kwamen 17 Duitschers over de grens, Woensdag minstens 6. Bovendien kwamen de laatste dagen 18 ont vluchte krijgsgevangenen aan. Woensdagmorgen heeft zich bjj de militaire grenswacht te Oldenzaal scher aangemeld, die en noodzakeljjkste levensbehorften en uit vrees van weldra voor het front te worden opgeroepen als lid van een Jugendwehr, zijn vaderland had verlaten. Woensdagmiddag is bjj Oldenzaal een Duitsche deserteur uit Dusseldorf over de grens geko men. Hij was reeds viermaal gewond en had thans weer naar hat front moeten vertrekken. Nekkramp. In de week van 28 Februari tot 6 Maart j,l. zjjn niet minder dan 31 gevallen van nek kramp ter kennis gekomen van den Centralen Elke candidaat, die dit stemmenaantal heeft ver kregen, heeft echt op een zetel. 2. Vervolgens berekent men het aantal zetels, dat aan elke partij toekomt. Hiervoor gebruikt men den kiesdeeler. Het totaal aantal stemmen van elke lijstengroep deelt men door den kies deeler (14.00(1). De uitkomst geeft het getal zetels voor elke groep (partij) aan. Veelal zal men dan echter nog geen 100 zetels hebben verdeeld. Stel er blijven nog 7 zetels over. Dan gaat men de resten der gehouden deelingen bestudeeren. De grootste resten geven nog

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1