Zitting Keuringsraad. On EurapeatchB Oorlog. Thee en Koffie is reeds duür en FIRMA II. BRANDENBURG!! Gezouten Varkensvleesch. SNEEKER COURANT en WYMBR1TSERAOEEL annex RECLAMEKOLÜK Officieel Gedeelte N ie uwstijdingén. I Firma TROMP, Sneek. Cacao wordt duur. Oflicieel Orgaan der Gemeente Sneek. Vertelling. 33e Jaargang Woensdag 14 Maart 1917 48. No. L NIEUWE SNEEKEH COURANT Verscbe waar 1 wcor M. de ministers r i f 4 Beleefd aanbevelend, Groothandel Tel. 208 Voor «iet van voorraad. U vindt de grootste sorteering bij ONS. VOOR DE LICHTING 1918 ver- ge- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snkek Telefoon No. 150. De oorlogskaart is dus weder iets meer ten gunste der gealli eerden gewijzigd en de toestand voor de Cen- tralen moeilijker geworden. De Centralen, die toch al met zooveel tegenspoed te kampen heb ben. Voetbal. Zondag jl. is er een heel aardige wedstrijd gespeeld tusschen L. S. C. I alhier en Fries land van Leeuwarden, welke eindigde met een 20 overwinning voor de Leeuwarders. „Friesland” en „Harlingen” zijn nu de beide clubs die dingen naar het kampioenschap le klas. Daar „Friesland” geen terrein meer tot hare beschikking heeft, is ze met L. S. C. over eengekomen om de kampioenswedstrijd op het L. S. C.-terrein te spelen. Deze wordt Zondag a.s. gehouden. De Burgemeester van Sneek brengt ter alge- meene kennis, dat in verband met het staken der verstrekking van slachtrijpe regeerings- varkens, tot nadere aankondiging bij de slagers beschikbaar is gesteld: gezouten var- kensvleesch tegen den prijs van 55 cent per K.G. Sneek. 12 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, P. j. DE HOOP. De Vereenigde Staten immers hebben zoo goed als partij gekozen, nu president Wlison bevolen heeft Amerikaan- sche koopvaarders te bewapenen en het Ameri- kaansche publiek voorbereidt op deelname aan den oorlog aan de zijde der Entente. Want dat dit Wilson’s doel is blijkt al weer uit de rede voering welke hij bij het banket der democra tische partij te New York uitsprak. Hij zeide nl. o. a. overtuigd te zijn, dat er geen oorlog zou zijn uitgebroken, indien alle Europeesche naties onder het democratisch regime zouden hebben geleefd, zooals de Vereenigde Staten, Frankrijk en Engeland dit hebben. De oorlog is uitgebroken door den wil van zekere auto cratische regeeringen tegen den wil der volken. De essentieele voorwaarde voor den toe- komstigen vrede zal zijn, dat geen volk tegen zijn wil zal geregeerd worden en geen regee- ring heerschappij zal kunnen voeren over een volk, dat weigert deze te erkennen. De president wees op hetgeen de laatste 40 jaren in Elzas-Lotharingen is geschied. Hij noemde dit een eenig voorbeeld van hetgeen voorkomen moet worden, om een duurzamen vrede in het leven te kunnen roepen. Hierin laat Wilson duidelijk genoeg dóórsche meren dat hij de Centralen als de aanstichters van den oorlog beschouwt. Behalve met Amerika krijgt Duitschland het waarschijnlijk ook aan den stok met Chin a. Het Chineesche ministerie wilde vermoede lijk onder den druk der geallieerden 'reeds de betrekkingen met Duitschland afbreken, maar de president der republiek verklaarde zich daartegen. Toen het ministerie daarna echter aftrad en toen bleek dat het de groote meer derheid van igeering siddert uit angst voor de agrariërs en angst voor het volk, als een riethalm in den wind en kan niet tot het besluit komen, om de vleeschprijzen te verlagen. Thans geeft men het volk in plaats van aardappels koolrapen en mangelwortels, later mischien nog slechts hooi, stroo en distels. Als gij den oorlog nog voortzetten wilt, dan moet gij minstens voor een voldoende voeding voor het volk zorgen. „De toestand is erger dan men erkennen wil. Het aantal zelfmoorden uit wanhoop neemt toe. Ouders het parlement achter zich had, en verzocht Dit zullen Overtollig urinezuur. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van eenvoudige, natuurlijke leefwijze in de buiten lucht, is een vergift binnen het menschelijk li chaam gevormd door over.werking, het gebruik van vleesch, zorgen, laat naar bed gaan en ge brek aan rust. Als gij u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak, zenuwachtig en vermoeid, gij last hebt van hoofdpijn en aanvallen van duizeligheid, is het waarschijnlijk, dat zich te veel urinezuur in het gestel ophoopt. De nieren dienen al het over tollige urinezuur uit het bloed te filtreeren. Rugpijn en abnormale waterloozing zijn het eerste protest van zwakke nieren, en bij ver zwakte nieren heeft urinezuur spoedig de over hand. Dan bestaat gevaar voor niergruis, rheu- matiek, spit, ischias, waterzucht of verharding der aderen. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen versterken zwakke nieren, maar bij minder zware voe ding, en meer frissche lucht, lichaamsoefening en slaap werkt het geneesmiddel spoediger. Vrij drinken van water is ook behulpzaam. Foster’s Pillen werken rechtstreeks op de nieren en helpen deze om de vergiftige afval stoffen behoorlijk uit het lichaam te verwijde ren. Dit geneesmiddel regelt de urine-organen en'is van groote waarde bij niergruis, -steen, waterzucht, rheumatiek, rugpijn, spit en alle urinezuurkwalen. Wacht u voor namaak onder gelijkluidende namen. De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn te Sneek verkrijgb. bij F.rven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. De Burgemeester van Sneek brengt ter ken nis van de ingezetenen, dat ingevolge opdracht van Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, zal worden over gegaan tot eene veetelling in deze gemeente. Deze telling omvat: Rundvee: 1. Springstieren. 2. Melk- en Kalfkoeien. 3. Mestkoeien en Mestossen. 4. Mest kalveren. 5. Kalveren geboren in 1917 (met uitzondering der mestkalveren). 6. Jongvee ge boren in 1916. 7. Jongvee geboren vóór 1916 Varkens: 1. Fokbeeren en Fokzeugen. 2. Biggen beneden zes weken. 3. Loopvarkens en Mestvarkens beneden 50 K.G. getaxeerd slacht- gewicht. 4. Mestvarkens boven 50 K.G. geta xeerd slachtgewicht. Schapen, met uitzondering der in 1917 geboren lammeren: 1. Heideschapen. 2. Andere schapen. Ter toelichting diene het volgende: Melk- en kalfkoeien. Hiertoe moeten worden gerekend alle koeien, die voor de melkproduc tie worden gehouden, nadat zij voor den eer sten keer gekalfd hebben. Eene koe, die eeni- gen tijd droog staat vóór het kalven, behoort dus in deze rubriek. Eene drachtige vaars behoort tot het afkalven onder jongvee te worden gerekend. Mestkoeien. In sommige streken worden de koeien, die gemest worden, gedurende den ge- heelen mesttijd gemolken. Dergelijke koeien moeten als mestkoeien en niet als melkkoeien worden beschouwd. Fokzeugen. Onder fokzeugen moeten alleen gerekend worden gedekte zeugen, zeugen met biggen deze laatste echter onder de biggen te tellen en afgezoogde zeugen, voor zoover men er mede wenscht door te fokken. De -telling zal geschieden langs de huizen. Er zal in den loop der volgende week een aan vang mee gemaakt worden. De veehouder, die weigert de gevraagde ge gevens te verstrekken of die onjuiste opgaven doet, is strafbaar overeenkomstig de bepalin gen der Distributiewet 1916. Sneek, 13 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Gewetensgeld. Bij den ontvanger der directe belastingen te Sneek is ontvangen f 11.98 wegens te weinig betaalde belasting. WOUDSEND. Uitslag van de alhier ten overstaan van notaris Mulder gehouden ver huring van een paar perceelen land te Indijk igen aan I's. Djjk c.s., is dat bij combinatie huurder werd de heer T. Eppinga te Indijk voor f 861 80. OPPENHUIZEN, 10 Maart. Op Zondag 18 Maart a.s. hoopt ds. J. P. Dijk te Broek op Langendijk afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente aldaar, en den daarop volgen den Zondag zijn intrede te doen bij de Herv. Gemeente te Oppenhuizen, na des morgens be vestigd te zijn door den consulent dr. W. Lod der te Ijlst. WARNS, 11 Maart. Ds. Nijdam, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Veenwouden, heeft bedankt voor het beroep naar hier. ST. NICOLAASGA, 9 Maart. De vorige week trad hier als spreker voor Volksonderwijs op de heer KI. de Vries uit Amsterdam. Als gevolg daarvan is heden een afdeeling Doniawerstal opgericht en zijn tot bestuursleden gekozen de heeren A. van Staveren te Scharsterbrug, F. Zandstra te Boornzwaag, P. Haven te Idsken- huizen, J. Woudstra te Doniaga, J. Prakken te Tjerkgaast en J. Hoogland en K. Andringa te St. Nicolaasga. De afdeeling telt thans 73 leden, van wie 44 te St. Nicolaasga. ST. NICOLAASGA. 12 Maart. Aan de R.-K. school alhier wordt tijdelijk geen onderwijs gegeven wegens gebrek aan brandstof. IJLST. Onze vroegere stadgenoot de heer P. van Tuinen is benoemd tot hoofd der Chr. school te Heemskerk. Friesch Rundvee-Stamboek. Het verzamelboek van het Friesch Rundvee- Stamboek, bevattende het bij de leden aanwe zige stamboekvee op 15 November jl., is ver schenen. Het bevat de gegevens omtrent 36.740 stuks stamboekvee. De lijst van eigenaren, wier beslag uitsluitend uit stamboekvee bestaat, wijst 136 namen aan: 96 leden hebben het tuberculinatie-teeken ver kregen. Nekkramp. Bij een soldaat, die sedert 20 Februari in het hospitaal te Leeuwarden wordt verpleegd, is nekkramp vastgesteld. Bij een te Steggerda met verlof zijnd mili tair uit het garnizoen Amersfoort is nekkramp geconstateerd. £>e Duitsch« bedrijvigheid aan onze grens. Een correspondent van de „N. R. Ct.” aan de oo-tgrons meldt, dat hjj uit zeer vertrouw bare bron heeft vernomen, dat de Duitschers thans te Gildehaus en omstreken zeer diepe loopgraven aanleggen en dat er voortdurend groote partijen hout en prikkeldraad per trein aankomen, om hiermede deze loopgraven te versterken. „Alles voorzorgsmaatregelen tegen een inval der Engolschen”, beweert men daar ernstig bedreigd werd. Hun snelle opmarsch is thans met een gro<jtx$ucces bekroond. Want inderdaad mag de bezetting van Bagdad een groot succes worden genoemd. Het veroveren van de oude khaliefenstad zal een geweldigen indruk maken overal in de wereld waar Mo hammedanen gevestigd zijn. Bovendien betee- kenf dit feit dat een dam is geworpen voor de Duitsche drang naar de Perzische golf, en dat Mesopotamië en Perzië, zoo niet onder En- gelsch-Russisch bewind, dan zeer zeker onder den invloed van die rijken komen. Duitschland is hiermede reeds in zijn wereldmacht getrof fen, voor het nog eigenlijk aanspraak kan ma ken op dien naam. Opnieuw is gebleken dat de Centralen niet in staat zijn al het door hen bezet, gebied te verdedigen- tegen hun tegenstanders. De Duit sche staf heeft Turksche legercorpsen in Roe menië en Galicië moeten opstellen om de Rus sen te keeren. Daardoor is de Turksche macht in het Oosten te klein om het eigen gebied van den Sultan te verdedigen en dat zal een zeer slechten indruk onder de Turksche bevolking maken, zoowel als onder de Arabieren, waar van toch al een groot deel in opstand is. Zoo wordt beweerd, dat .Medina, in Hedsjas, dat reeds lang door.opstandige Arabieren belegerd wordt, spoedig moet vallen. Natuurlijk kan de va! van Bagdad geen be slissenden invloed op den afloop van den we reldoorlog hebben. De beslissing moet in het Westen of in Rusland vallen. Maar groote ge volgen kan het nemen van Bagdad toch heb ben. De Engelschen staan hier thans bijna in den rug der Turksche legers, die uit Perzië voor de Russen terug trekken. Gelukt het Rus sen en Engelschen eljsaar de hand te reiken, valt Medina en rukt de Engelsch-Egypfische expeditie, die thans aan de grens van Palestina staat op, dan kan het ziin, wanneer de krijgskans niet keert dat dë Turksche legers in de knel raken en enorme gedeelten van het Turksche rijk in handen der geallieerden val len. Bij de vredesonderhandelingen bezitten zij dan veel terrein, waarvoor Duitschland gaarne een deel van het door dat land bezette gebied zal willen ruilen. Ziedaar ’n beeld van den toestand in Duitsch- iand. De Duitsche regeering hoopt wel een soortgelijke toestand in het leven te roepen bij de geallieerden, door middel van den ver scherpten duikbootoorlog, maar deze duikboot- oorlog dreigt op mislukking uit te loopen. Bo vendien, daardoor wordt het Duitsche volk toch niet van den honger gered. Ongeregeldheden te Petrograd. hr Rusland is het niet alles koek en ei tus schen regeering en bevolking. De Russische regeering schijnt te trachten iedere poging der vooruitstrevende partijen tot verbetering van den politieken en economischen toestand te on derdrukken. ’Daardoor zijn thans reeds arbei- dersopstootjes te Petrograd vóórgekomen. De militaire commandant heeft den troepen gelast daartegenover desnoods met de wapenen'op te treden. Toch zal het zaak zijn voor Ruslands bondgenooten, om de Russische regeering tot matiging te nopen, daar anders ernstige gevol gen uit dien toestand kunnen voortvloeien. De Möwe II. Te Buenos Ayres is uit Pernambuco een tele gram ontvangen, waarin op gezag van een Bel gisch consulair ambtenaar wordt beweerd, dat de Engelsche kruisers Glasgow, Amethyst en Kent den Duitsche kaper (Möwe II) na een gevecht van drie kwartier in den grond hebben geboord. Naar het heet hadden de Engelsche kruisers een vrachtboot als lokaas vooruitgestuurd naar de streek waar zij hadden gehoord dat de ka per zich ophield. De/.e vrachtboot stoomde de oorlogsschepen zoover vooruit, dat zij buiten zicht bleven, maar binnen bereik van 't .draad- looze toestel. Toen de kaper werkelijk op de vrachtboot af kwam werden de kruisers in code-seih verwittigd. Bij het gevecht moet de kruiser Amethyst erg beschadigd zijn, en de kaper met man en muis gezonken. Hoewel het bericht niet officieel bevestigd is door de Engelsche admiraliteit, behoeft het daarom alleen niet onjuist te zijn. Vermoede lijk zou deze admiraliteit de vernieling van een kaper niet terstond melden. Zij deed dit bv. evenmin toen de Duitsch kaper Greif in de Noordzee tot zinken werd gebracht. Eerst veel later lekte het feit uit. Bulgarije en Amerika. Uit gezaghebbende bron wordt tegengespro ken, dat de Bulgaarsche regeering aan de Ver eenigde Staten een nota heeft gezonden, waar door de verbreking van de betrekkingen onver mijdelijk was geworden. In de laatste dagen is geen enkele nota aan de Vereenigde Staten ge zonden, noch aan den Amerikaanschen verte genwoordiger te Sofia overhandigd. Het is ten eenenmale. onjuist, dat de Bulgaarsche gezant te Washington instructie heeft gekregen om zijn paspoort te vragen. d o o d e n hunne kinderen, omdat onthouding. Vooral die, welke in de Ned. Ver. zij ze niet voeden kunnen en dan wil men de naast de persoonlgke propaganda, de steun prijzen der aardappelen nog verhoogen.” „au den wetgever zoekt te verwerven. En Spr. eindigt met ’n krachtige oproep zich bij die Ver. aan te eluiton. Door verhindering van den heer IJ. C. Schuitmaker trad de heer J. Werkhoven var Franeker op die met eenige voordrachten en goocheltoeren ’t publiek aangenaam bezig hield, terwijl de Zargver. „Morgenrood” een aantal goed geslaagde Zangnummers ten beste gaf. Het aantal leerlirgen, ingeschreven voor den nieuwen cursus aan de Jan van Nassau- school alhier bedraagt 90, waarvan 30 voor de afd. M.U.L.O. en 60 voor de beide Lagere Scholen. krabbelde de president terug aan te blijven. zij waarschijnlijk wel doen en de Duitsche ge zant zal dan wel zijn paspoort krijgen. (Dit was reeds geschreven toen wij het vol gende telegram ontvingen: Het Chineesche Huis van Afgevaardigden heeft in geheime zit ting met een meerderheid van meer dan 300 stemmen, de politiek der regeering goedge keurd, welke het afbreken van de betrekkin gen met Duitschland insluit.) Zoo schijnen de Centralen er nog meer bui- tenlandsche vijanden bij te zullen krijgen, ter wijl de binnenlandsche vijand, de honger, hen sterker bedreigd dan ooit. Dr. Michaelis, de staatscommissaris voor de voeding in Prui sen, heeft daarover gesproken in het Pruisische Huis van Afgevaardigden. Er waren toestan den in de dichtbevolkte streken, welke n a u- welijks erger konden zijn, zeide hij. Zeer groote moeilijkheden zouden nog ko men. De algemeene stemming der be volking was niet meer zoo standvastig, ['van Abonnement: per jaar f2. fr, p post f2.50. Losse Nob. 5 ct. Advertentiën 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken De BURGEMEESTER van SNEEK, brengt ter algemeene kennis, dat de keu ringsraad voor de lichting van het volgend jaar voor deze gemeente zitting zal houden te Sneek in het voormalige Paleis van Justitie aan de Marktstraat op:Zaterdag 21 April, voorm. 9| uur, yóor de ingeschrevenen, vermeld op het alphabetisch register, onder de volgno. 1 t/m 45, Maandag 23 April, idem idem46 t/m 90, Dinsdag 24 April, idem idem 91 t/m 135, Woensdag 25 April, ’s voorm. 9| uur voor de overige ingeschrevenen. Voor den keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen To. die bij onherroepelijk geworden uit spraak var den dienst, hetzij voorgoed of tij delijk zijn vrjjgesteld, hetzij voorgoed of voor- loopig zijn uitgesloten 2o, die doen blijken door ziekte of gebre ken buiten staat te zijn voor den keurings raad te verschijnen 3o. die zich in verzekerde bewaring be vinden of die verpleegd worden in een rijks werk inrichting, een rijksopvoedingsgesticht of een tuchtschool 4o. die verpleegd worden in een krank zinnigen-, idioten-, doofstommen- of blinden gesticht 5o. die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevisscherij bui tenslands 6o. die woonplaats hebben of verblijf hou den in het buitenland 7o die zich in vrijwilligen militairen dienst bevinden. De onder 5o. en 6o. bedoelde ingeschreve nen kunnen zich echter desgewenscht bij den keuringsraad aan een meting en, zoo noodig, aan een geneeskundig onderzoek onderwerpen, althans indien zij niet reeds op andere wijze een meting en een geneeskundig onderzoek hebben ondergaan. De Commissaris der Koningin kan op ver zoek van een ingeschrevene bepalen, dat deze zal worden onderzocht voor een an deren keurir gsraad dan dien in het district, waarbinnen hij voor de militie is ingeschre ven. De ingeschrevene moet het zelf vragen een verzoek van den vader, de moe der, den voogd of den curator is niet vol doende. De ingeschrevenen kunnen bij den keurings raad hun wenschen met betrekking tot de in lijving bi een bepaald korps of in een be- padd garnizoen, dan wel bij de zeemilitie kenbaar maken. Zp, die zich opgeven voor de zeemilitie, kunnen bovendien opgeven,wan neer zij het liefst zouden worden ingelijfd, in het tpdvi.k van 3—5 September of in het tijdvak van 10—12 December 1917. Er bestaat geen gelegenheid tot het aan vragen van herkeuring. Met hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd- vijftig gulden wordt gestraft de ingeschrevene, die niet voldoet aan een op hem rustende ver plichting, om voor den keuringsraad te schijnen of zich aan een meting of een neeskundig onderzoek te onderwerpen. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden wordt gestraft hij, die opzet telijk een der hiervoren bedoelde feiten pleegt. Sn-ek, 9 Maart 1917. Te Burgemeester voornoemd P. J. DE HOOP. Middelbaar Technische School Bouwkunde t« Sneek. Bevordering van leerlingen. Van de le naar de 2e klasse. Bevorderd: B. Westendorp, Lonneker. Zijlstra, Bozum. J. Sitenga, Idskenhuizen. B. Weis, Drachton. R. Hjjlkema, Deersum. S Jager, Pr. Compagnie. A. Starkenburg, Bozum VoorwaardtljjkF. Hiemstra, Grouw. S. Dijkstra Wommels. T. Renger, Drachten. Van de 2e raar de 3e klasse. Bevorderd H. Ecenshuistra, Beetsterzwaag. D. IJbema, Schettens. H. Koetzier, Sneek. P. Postma, Woudsend. K. Koopman?, Oosterzee. J. Lusihoff Sneek. A. Santema, Sneek. IJ. Huismans, Scharregcuium. T. Abma, IJsbrech- tum W. lest, Drachten. ÏJ. Boomstra, Schar neg< uturn. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van do 3e raar de 4o klasse. Bevorderd J. D. Aris, Drachten. D. Wiei da, Tetzool. K. Dijkstra, Sneek. W. Huistra, Scbar- negoutum. G. de Boer, Woudsend. S. do Wolf, Sneek. Van do 4e naar de 5o klasse. Bevorderd J. Loop‘tra, Beetsterzwaag. H J. ngbloed, Sne.-k. J. Huitema, Beetsterzwaag. K. Dnursma, Clpeinde. J. do Jong, Sneek. H. Wiersma, Abbega. Niet bevord-rd 1 leerling, De le rlingen der 5e klasse doen deze week eind xamen. Ten opzichte van sommige leerlingsn in militairen die.ist, die met studieverlof de Essen gedeeltelijk bazochten is een afzonder lijke regeling getroffen. Ned, Ver. t. Afach, w. Alc. Dranken. De Theeprijzen. De regeering heeft aan de theehandelaars te kennen gegeven dat zij geen genoegen kan ne men met het opvoeren van de kleinhandelprij - zen van thee en verlangt dat deze tot een meer normaal peil zullen worden teruggebracht. Het is van belang voor den handel te verne men, dat een consent is uitgeseind voor de verscheping van 36.000 kisten thee uit Indië gedurende de eerstvolgende maanden. Gereformeerde Kerken. Het aantal Gereformeerde Kerken in ons land bedraagt thans 701, met 553 dienstdoende predikanten, dat is 6 minder dan in 1916. Deze kerken tellen tezamen 472.706 leden, dat is bijna 10.000 meer dan verleden jaar. Het aan tal vacante predikantsplaatsen is geklommen van 179 tot 186. De visschersvloot vaart weer uit. In een te IJmuiden gehouden vergadering van reeders van stoomtreilers is besloten, de in verband met den verscherpten duikboot- Voor de afd. Sneek van bovengenoemde Ver, oor]og opgelegde visschersvloot na 15 dezer weer te laten uitvaren. Schip verbeurd verklaard. Zaterdagmorgen zijn, naar uit Sas van Gent aan het Hdbl. wordt gemeld, in het schip Ama zone eenige honderden K.G. bakvet ontdekt, verborgen in de bolders. Het schip is verbeurd verklaard. De algemeene toestand. Op het W e s t e 1 ij k front duren de, tot groo- tere actie inleidende, kleine gevechten nog steeds voort. Over en weer maakte men ge vangenen. De Franschen hernamen een paar stellingen in Champagne, de Engelschen kwa men aan de Ancre aanmerkelijk vooruit, doch schijnen nog steeds niet zoover opgemarcheerd dat zij voor de nieuwe Duitsche stellingen staan. Men mag hieruit afleiden, dat de Engel sche staf zeer voorzichtig te werk gaat en eerst zorgt voor versterking van 't gewonnen terrein, voor aan een verdere opmarsch te denken. Dit is de meest voorzichtige taktiek tegenover een man als Hindenburg, die noê steeds bezig schijnt zijn troepen te groepee- ren. De Belgisch-Nederlandsche grens is ge heel afgesloten om het overbrengen van be richten te voorkomen. Hospitalen worden in plaatsen niet ver van onze grens ingericht enz. Ook de namen van.„ de legeraanvoerders, de kroonprins en Prins Rupprecht van Beieren worden niet meer genoemd. Vermoedelijk worden dus de legers verplaatst voor den be slissenden slag. De tijd dringt voor de Duitschers. Nog an derhalve maand en Russen zoowel als Italia nen zijn in staat ’t hunne te doen om het den Centralen lastig te maken. Vóór Mei moet Hin- ,enz- enz- Hier is dus de officieele erkenning denburg dus trachten zijn tegenstanden op het een zee.r ernstige toestand. Westelijk front een slag toe te brengen. j Na Michaelis voerde Hofer, van de soc. Ar- Uit berichten van onze Wadden-eilanden beitsgemeinschaft het woord. blijkt dat de Duitsche Hochseevloot zich ook j „Dat het volk thans honger lijdt", zeide hij, weer op zee vertoont. 30 torpedojagers, 6 slag- „daarvan draagt het agrarische jonkerdom de kruisers, 21 slagschepen en eenige Zeppelins ,schuld. Door hun voorraad-politiek richten de zijn niet ver van onze kust waargenomen. Zij agrariërs het volk te gronde. Reeds hebben blijven dus uit de buurt van de groote Engel- duizenden munitie-arbeiders te Essen en te sche vloot, die ten Noorden van Schotland ligt. Berlijn het werk gestaakt wegens te geringe Vermoedelijk trachten de Duitschers hun tegen- 'voeding. De sterfte onder de ouderen van da- stander te verlokken tot een splitsing van hun sen neemt schrikbarend toe. Epidemieën brei- macht om tegen een dezer deelen een slag te den tengevolge van dc verzwakking bij het aanvaarden in een met Duitsche duikbooten ivolk zictl snel uit- De vleëschrantsoenen zijn en door dezen gelegde mijnen bezaaid gebied. niet alleen, te klein, maar ook te duur. De re- Dat admiraal Beatty echter in dezen val zou loopen, achten wij weinig waarschijnlijk. Op het O o s t e 1 ij k front behaalden de Cen tralen een plaatselijk succesje. 1000 gevange nen werden gemaakt en eenige stellingen ver overd. Belangrijk nieuws is er echter van het front in Mesopotamië. Bagdad is genomen. In ons vorig no. wezen wij er op, dat de En gelschen zoo snel oprukten dat deze stad zeer trad Zondagavond in „Am'citia” op Ds. A. v. d. Heide. In zjju openingswoord, zei co Voorz. Ds. do Haas, dat ’tzeer noodig bleef ’t propagandistisch woord geregeld te doen hoorjn, ook al hoeft de idee der onthouding voel terrein gewonnen. En dat ble k duidelpk uit de cjjfers die ds. v. d. Heide Bo mde. Ons Nedrrlaidsche volk koopt nog enormo hoeveelheden sterke drank, tot groote schade van de betrokken persoon, van ’tkind, van de maatschappij. En vooral ’t feit, dat in dezen tgd van misère, nu men alom klaagt over nood en gebrek het drankgebruik t zelfde bljjft, ja oer vermeer dert, moet de drankbestrijders tot grootere werkzaamheid prikkelen. Spr. toont aan hoe 't alcoholisme van tegen woordig, met z’n drinkgewoonte veel ernstiger is, dan ’t drankmisbruik van vroeger, dat zich alleen bij bjjzondere gelegenheden voordeed. Maar de drank is van feestgenoot een huisge noot van den mensch geworden, met al de droeve gevolgen, als kinderleed, ouder- en ocht- genooten-verdriet, lichamelijke en. geestelijke achteruitgang, misdaad en armoede. Taartegen moet iets gedaan worden zegt Spr. en ’t eenige radicale middel is de geheel-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1