Oe Europeesche Oorlog 1 Firma GEL DE GRAAF, I wr FIRMA H. BRANDENBLRGH WYMBRITSERADEEL op Zaterdag 17 Maart, 's voorm. 9% uur. Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Opgave voorraad Peulvruchten ■o. annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM. V E R O D E ’s Artikelen Officiëer Gedeelte. rs Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Woensdag 21 Maart 1917 33e Jaargang 50. Voor alle HET ADRES voor is Sneek en Omstr. Grootzand 48. •tl jr aan- ireau ireau en rnede- rem. dijk, 1. taai. aan VerEchijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snbek Telefoon No. 150. 9 <T. I I. pCt ureat Vermalen Rijst. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse ^Nos. 5 et. Advertentiën 15 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken Punt VIII. Vaststelling van het primitief kohier van hoofdelijken omslag dienst 1917. Punt II. Ingekomen stukken deelingen. Punt lil. Ontslag en benoeming van weg werkers. Punt IV. Schrijven van het Bestuur der aid. Friesland der Vereeniging van Ned. Gemeenten over toetreding tot die Veree niging. Punt V. Verzoek van A. Bijlsma te IJs- brechtum om zijn ziekteverlof te verlengen. Punt VI. Voorstel inzake toekenning op brengst pacht grasgewas aan den aanne mer van den weg A. Melles te Franeker. Punt VII. Vaststelling van de kohieren van schoolgeld voor het herhalingsonder- wijs cursus 1916117. NIEUWE SNEEKER COURANT J 9 De Revolutie in Rusland. van >r oi hoogste zes maanden, of geldboete inniger en steviger zullen worden onder het Bulgaren wordt om naar aanleiding I AK- >t ’t enz. ider ,r all inden ooo De Burgemeester van Sneek brengt ter alge- meene kennis, dat vanaf heden verboden is, zonder schriftelijke machtiging van den Minis ter van Landbouw. Nijverheid en Handel, rijst van welke soort ook, te vermalen. Sneek, 19 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOR. uitgëbracht. Hierna sluiting. In besloten zitting raads- Z. h. s. De 47-iarigen. Men meldt: Duitscliers, die hun 47e jaar zijn ingetreden, zullen binnenkort in militairen dienst treden. Ophooping van Levensmiddelen. Op uitdrukkelijken wensch van keizer Karei wordt in een bevel van het Oostenrijksche levencommando het ophoopen van levensmid delen met landverraad gelijk gesteld en met de strengste straffen bedreigd. schuldige toebehooren, met hunne verpakking worden verbeurd verklaard. der bovenvermelde wet, luidende als voigt: 1. Hij, die a^n eene schriftelijke vordering als bedoeld bij artikel 9, opzettelijk niet vol- nieuwe bewind dat in Rusland is gevestigd en dat zich laat leiden door demokratische be ginselen en den eerbied, verschuldigd aan kleine en groote volken, aan de vrijheid van hun ontwikkeling en een goede verstandhou ding tusschen de volken". Een program dat voorloopig ook de arbei dersklasse bevredigen zal. Waar de liberale afgevaardigden Rodzianko en Miljoekof leidende persoonlijkheden in de nieuwe beweging zijn, en de laatste in het nieuwe ministerie minister van buitenlandsche Zaken wordt, staat het vast, dat de buitenland sche politiek der nieuwe Russische regeering zal zijn gericht op versterking van het ver bond met Engeland en Frankrijk en krachtige voortzetting van den oorlog met tot oorlogsdoel verovering van Constan- tinopel. De nieuwe minister van justitie, Kerenski, is als arbeidersafgevaardigde tegenstander van dit laatste oorlogsdoel, maar zal zich niet ver zetten tegen voortzetting van den oorlog nu behandeld Sedert de verschijning van ons vorig num mer zijn berichten omtrent de revolutie in Rusland ingekomen, welke bewijzen dat inder daad bij deze ommekeer de liberalen de lei ding hadden, de partij dus. die den oorlog wenscht voort te zetten en krachtiger wil voe ren dan tot heden geschiedde. En in 1915 èn in 1916 moetMe conservatieve Russische regeering reeds getracht hebben vrede te sluiten met Duitschland, welke pogin gen mislukt zijn door toedoen van de Russische legeraanvoerders, die van geen vrede wilden weten. Deze vredespogingen bleven echter niet buiten kennis van de Engelsche en Fransche regeering, vermoedelijk zijn zij door de Rus sische generaals ingelicht. Tevergeefs heeft daarna de Engelsche re geering tijdens de Petrograder geallieerden conferentie getracht tusschen Czaar en Rijks- doema, welke in groote meerderheid tegen de Russische regeering en de toenadering welke deze tot Duitschland zocht, was, een vergelijk tot stand te brengen. De Czaar weigerde alle voorstellen van lord Milner, den Engelschman, die met deze speciale zending belast was. Dat de geallieerden daarna hebben besloten een poging van de Rijksdoema om deze regee ring aan kant te zetten te steunen en in de hand te werken, ligt voor de hand. Sir George Buchanan, de Engelsche gezant, heeft ver moedelijk een groote rol in de revolutie ge speeld, die door enkele Duitsche bladen dan ook genoemd wordt de Engelsche revolutie in Rusland. Men zal echter deze daad van Sir George moeilijk in Engelands zondenregister kunnen van een weg- Als alles mis gaat. Verschijnselen van nierzwakte, zooals onna tuurlijke vermoeidheid, schemeringen voor de oogen, rugpijn, waterstoornissen, spit, nier- gruis, -steen, rheumatiek en waterzucht, zijn voldoende om iemand het gevoel te geven of alles mis gaat. Hoe spoediger zulk een stand van zaken veranderd wordt, des te beter, want uit ver- waarloozing komen vaak ongeneeslijke nier ziekten voort. Misschien hebt gij te veel vleesch of ander zwaar voedsel gebruikt, u te veel zorgen gemaakt, en niet voldoende lichaams oefening, frissche lucht en slaap genomen. Als dit het geval is, wees dan geregelder in uw gewoonten en een poos zorgvuldiger met uw dieet. Dit is een verstandige, nuttige raad, maar dat is niet voldoende, want de door een of an dere oorzaak verzwakte nieren kunnen niet van zelf beter worden. Zij hebben behoefte aan een speciaal niergeneesmiddel. Het eenige. waarop de echte Foster’s Rug pijn Nieren Pillen ooit aanspraak maakten, was dat zij een speciaal geneesmiddel voor de nie ren en blaas zijn. Als bijtijds met dit middel begonnen wordt, vóór de nieren ernstig ziek werden, dienen de goede resultaten duurzaam te zijn. Maar verwaarloos uw nieren niet te lang. Te Sneek verkrijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Eisch de echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op de verpak king. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes dooen. hoogste zesduizend gulden opgelegd. 3. De goederen, met betrekking tot welke het feit is gepleegd, kunnen voorzoover zij den voor om doet, of die op zoodanige vordering opzettelijk eene onjuiste opgave doet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of eene geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. 2.^ Indien het niet voldoen aan de vordering --- d„_.i van eene onjuiste opgave aan of het doen van eene onjuiste epgave schuld is te wijten, wordt hechtenis van ten van ten Het Fransche kabinet afgetreden. Het Fransche ministerie Briand is afgetreden wegens moeilijkheden om een nieuwen minis ter van oorlog te vinden. Duitschland en China. Nederland heeft de behartiging der Duitsche belangen in China op zich genomen. Neder- landsche soldaten hebben de wacht van het Duitsche gezantschap ontwapend en de ka zerne bezet. De duikbootoorlog. Volgens officieele Duitsche berichten zijn er in Februari vijandelijke en neutrale sche pen in den grond geboord met een totale in houd van 780.000 ton. Volgens Engelsche berichten zijn in Februari 78 Engelsche schepen vernield. Zondag zijn drie Amerikaansche sche pen door Duitsche duikbooten vernield. Engelsche torpedojager gezonken. De Engelsche admiraliteit deelt mede; Een torpedojager van oud type is gisteren in het Kanaal op een mijn geloopen en gezonken. Alle officieren zgn gered; een man is gedood en 28 worden vermist; zg zgnj vermoedelgk verdronken. Een Zeppelin neergeschoten. Uit Pargs wordt d.d. 17 Maart officieel ge meld Vanochtend tegen half zes is de Zeppelin L 39 die boven de streek van Pargs had ge vlogen, op 3800 M. hoogte boven Campiègne door het vuur van het Fransche afweerge schut getroffen en brandend in het Stadspark neergestort. Noch door den val van het lucht schip, noch door de ontploffing der bommen is schade aangericht. De geheele bemanning van het luchtschip is omgekomen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Duitsche onderzeeër geïnterneerd. Volgens een officieele mededeeling heeft een ingesteld onderzoek uitgemaakt, dat het binnenkomen in Nederlandsch rechtsgebied van de in den nacht van 11 op 12 Maart op de Hinderribben gestrande Duitsche onderzeeboot liet veroorzaakt is door averij of gesteldheid Ier zee. De regeering heeft derhalve beslist, lat de onderzeeboot zal worden ontwapend en de bemanning geïnterneerd. De boot is onder geleide sluis gebracht. De Engelina getorpedeerd. In den nacht van 15 op 16 Maart is de Ne derlandsche tjalk „Engelina” door een Duit- schen onderzeeër getorpedeerd. De bemanning kreeg 3 minuten tijd, om in de booten te gaan. Toen werden bommen,aan boord van de tjalk tot ontploffing gebracht. Het schip zonk niet, waarom het getorpedeerd werd. Dit geschiedde 25 mijlen W.N.W. van het Maasvuurschip. De lading bestond uit ledige flesschen voor Lon den. Later gingen de vier leden der beman ning aan boord van den onderzeeër over en werden naar Zeebrugge gebracht, vanwaar zij via Sluis te Breskens aankwamen. Over de be handeling aan boord van den onderzeeër wa ren zij tevreden. Nederlandsche schepen aangekomen. De Nederlandsche schepen Rijndijk en Dar- danus met mais en lijnkoeken, zijn Nederland sche havens binnengeloopen, evenals de Som- merstad met graan. Alle voeren op eigen risico van Engeland naar Nederland. Broodgraan. Het Ned. Corr. Bureau meldt dat het, in verband met de vertraging van den graanaan- voer niet aan twijfel onderhevig is, of er wordt ernstig overwogen, het broodrantsoen te ver minderen. Zijn wij echter wèl ingelicht, dan zal dit op deze wijze geschieden, dat die deelen der bevolking, die de minste draagkracht heb ben, zooveel mogelijk hun rantsoen brood zul len behouden. Verbouw van voedingsgewassen op zijkanten van wegen. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter algemeene kennis, dat zijn aandacht wordt gevestigd op het feit, dat vol gens een globale schatting de lengte van de wegen in Nederland meer dan 30.000 K.M. bedraagt en dat vele dezer wegen zeer breede bermen of zijkanten hebben, welke slechts voor een klein deel noodig zijn voor ’t publiek verkeer. Op vele wegbermen zouden dus met succes allerlei voedingsgewassen kunnen wor den verbouwd. In verband hiermede worden de betrokken autoriteiten hierbij mtgenoodigd een onderzoek ter zake in te stellen en waar dat mogelijk is te bevorderen, dat deze bermen aan de productie van voedingsmiddelen dienstbaar worden gemaajrt. (Stct.) Duitschland—Engeland—Nederland. Het Ned. Corr.Bureau meldt dat Duitschland feitelijk Engeland van levensmiddelen voorziet, daar het de Ned. schepen met graan, die thans in Engeland liggen, bij uitvaren met torpedee- ren bedreigt. Duurt deze toestand nog eenigen tijd voort dan zullen deze schepen, om bederf der lading te voorkomen, in Engeland moeten lossen en het graan verkoopen. Met een lading mais is dit reeds geschied. Omgekeerd zai Engeland zoo spoedig moge- lijk den aanvoer van uit Amerika over Halifax naar Nederland mogelijk moeten maken, zal de minister van landbouw niet genoodzaakt wor den, wegens gebrek aan veevoeder, een zeer groot aantal dieren te moeten exporteeren of te moeten gebruiken als ruilmiddel voor brood graan. Dit aantal dieren men spreekt van 20.000 stuks zal dan wel geen voordeel op leveren voor vee-exporteurs, omdat de heele ruil in handen van de regeering zou Blijven, maar wat betreft den door Engelsche maat regelen veroorzaakten steun in de voeding van Duitschland, doet dit natuurlijk niets ter zake. naar Hellsvoet- veel Russisch gebied in handen van den vijand is. Waar de leiders der Russische legers voor de voortzetting van den oorlog zijn, is een af zonderlijke vrede met Duitschland dan ook onmogelijk. Wat de voedselvoorziening in Rusland be treft, het schijnt dat de nieuwe regeering er reeds in is geslaagd ze iets beter te organi- seeren. Heeft ze hiermede verder succes, dan is vermoedelijk het gevaar voor verdere on lusten geweken en zal Rusland als bondgenoot der andere geallieerden meer waard zijn dan ooit sedert Mei 1915. Tot de personen die door het nieuwe Russi sche bewind gearresteerd zijn, behooren be halve een vrij groot aantal oud-ministers, ook generaal Rennénkampf, de afgezette leider van de cavalerietocht in Oost-Pruisen in 1914, en generaal Soechomlinof, oud-minister van oor log, verdacht van pogingen vrede te sluiten met Duitschland. Eenige generaals en adellijke personen, die zich verzetten, werden terstond door de garde neergeschoten. Zij zal echter nog groote moeilijkheden heb ben te overwinnen, dat blijkt wel uit de be richten uit Petrograd, die melden dat een groep arbeidersafgevaardigden het volk en de sol daten tracht over te halen de nieuwe regee ring niet te erkennen. Ook de conservatieven stoken reeds tegen haar. Van de fronten. Het begint thans aan het Westelijk front te spannen. De Duitscliers die aanvan kelijk hun terugtocht beperkten tot de streek voor en tusschen de linie GommecourtBa- paunie Péronne, trekken thans ook verder zuidelijk terug, zoodat de Fransche legers ook in beweging zijn gekomen en de Fransche ca valerie Nesle Maandagmorgen kon binnenruk ken. De Duitsche linies bij Roye en Noyon, waar deze het dichtst bij Parijs lagen en de hoofdstad het meest bedreigden, zijn ontruimd. Waar Franschen noch Engelschen gevange nen maken, geldt hef hier voorloopig een ge ordende terugtocht, ondernomen omdat de Duitsche legerleiding vreesde, dat bij een nieuw offensief der geallieerden aan Somme en Ancre de Duitsche linies zouden worden door gebroken. De terugtocht zal naar een meer rechte en dus korter linie worden voortgezet, die dus sterker en dichter kan worden bezet. Mis schien dat dan ook nog troepen vrij komen voor actie op een ander deel van dit front of op een ander gevechtsterrein. Dezelfde voor- deelen gelden echter eveneens voor de ge allieerden. Alleen wanneer Hindenburg van plan is in het terugtochtsgebied de oprukkende geallieerden slag te' leveren, zijn deze in zooverre in het nadeel, dat zij hunne zware artillerie niet snel genoeg kunnen op voeren, terwijl de Duitschers die reeds opge steld hebben op de linie waar zij van plan zijn stand te houden. Met dit nadeel zullen de ge neraals der geallieerden echter wel rekening hebben gehouden. De beslissende slag Schijnt nabij. Zoolang de terugtocht der Duitschers duurt is het zaak voor de geallieerden te trachten deze in de war te sturen. Het is een uiterst zenuwachtig makend werk voor de Duitschers, deze ont ruiming van sterke, twee jaar lang bezet ge- houdefi stellingen onder den druk van een machtigen vijand. Vooral nu de Duitsche lei ding haar plannen laat zien, en de geallieerden hun cavalerie in actie brengen, zal die 'druk toenemen en de ontruiming steeds sneller in haar werk moeten gaan. Met verrassende ma noeuvres ook op andere deelen van het front zal men rekening moeten houden. Op het O o s t e 1 ij k front geen verandering. Uit de mededeelingen thans uit Petrograd ont vangen. blijkt, dat een deel der munitiefabrie ken tijdens de revolutie niet heeft gewerkt, doch dat het treinverkeer geregeld plaats had. Hieruit volgt dat de Russische munitie- productie iets heeft geleden, maar dat de aan voer van munitie uit Engeland, waar men deze tijdelijke staking wel verwacht zal heb ben, is doorgegaan. Door de revolutie achten wij dan ook het Russische front geenszins verzwakt. Blijft ze beperkt tot de gebeurlijkheden, welke thans reeds achter ons liggen, dan zal dit front bin nenkort veel sterker zijn dan ooit te voren. Immers, ontlast van de vrees dat Rusland een afzonderlijke vrede zal sluiten, zullen Enge land en Japan in ruimer mate dan vroeger wapens ter beschikking der Russische legers stellen, terwijl de troepen voor hun vernieuw de vaderland waarschijnlijk met minder weer zin zullen vechten dan voor het oude regime. Bovendien is, nu grootvorst Nicolaas, de vroegere opperbevelhebber, uit de Kaukasus is teruggeroepen en weder het opperbevel heeft gekregen, aan een zeer bekwaam generaal de leiding toevertrouwd. Want hoe groot de neder laag der Russen in 1915 ook was, grootvorst Nicolaas heeft destijds de terugtocht op wer kelijk geniale wijze geleid, niet hij was aan sprakelijk voor den slechten afloop van de campagne 1915. In Ar.tpertië en Perzië rukken de Rus sen verder op. Wan is genomen. Ook de En gelschen versloegen 36 mijl boven Bagdad de Turken opnieuw. In Macedonië vallen de geallieerden de -1 aan. 1000 gevangenen maakten zij. doch veel vooruit kwamen ze nog niet. Fransche vliegers aan het werk. Zaterdag zijn de Fransche vechtvliegers erg iii de weer geweest. In talrijke luchtgevech ten zijn acht Duitsche vliegtuigen neergescho ten, drie ervan door kapitein Guynemer, die nu 34 Duitsche toestellen heeft geveld. Een ne gende toestel is, door het afweergeschut ge troffen, in de streek van Corbeny op den grond te pletter gevallen. RAADSVERGADERING van Aanwezig alle (15) leden. Punt Notulen van den 24 Febr. 1917. Deze worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. a VM Tot deze ingekomen stukken behoort o a lypo- een schrijven van Ged. St. waarbij enkele ruime w«zismgen worden aanbevolen in het K besluit betreffende den woningbouw. 1 hiertoe besloten. Voorts wordt besloten schrijven, want het Russische volk heeft alle reden ieder dankbaar te zijn die hielp om het te bevrijden van een regeeringsstelsel, dat ge haat was bij bijna alle klassen en die haat ten volle had verdiend. De revolutie kan „voorloopig geslaagd” wor den genoemd. Gedwongen door het uitvoerend Doema-comité en door de legeraanvoerders deed de Czaar afstand (men zegt dat hij door de revolutionnairen werd gevangen genomen op reis naar Moskou). Zijn broeder Michael Alexandrovitch nam voorloopig de regee ring op zich, doch zal eerst den troon definitief aanvaarden wanneer een nieuwe Kamer sa mengesteld door afgevaardigden bij algemeen kiesrecht gekozen, hem deze aanbiedt. Het blijft natuurlijk moge lijk,-dat de meerderheid c/ezer Kamer de voor keur zal geven aan het republikeinsche stelsel, in welk geval grootvorst Michael vrijwillig af stand zal doen. Door deze wijze beslissing van den grootvorst is vermoedelijk voorkomen, dat uit den uitslag van deze te wachten -zijnde verkiezing nieuwe troebelen zouden voort vloeien de verliezende partij zal zich bij het besluit van de meerderheid der Kamer moeten neerleggen. Het nieuwe ministerie dat optreedt, is zeer vooruitstrevende beginselen toegedaan, zoo als uit liet volgende blijkt: Bij zijn politiek zal het nieuwe kabinet uit gaan van de volgende beginselen: le. onver wijlde, algemeene amnestie voor alle politieke en godsdienstige misdrijven, met inbegrip van terroristische daden,* militair oproer en agrari sche misdrijven: 2e. vrijheid van meeningsuiting in woord en geschrift, van vereeniging en ver gadering, en van staking. Deze vrijheden ge-, nieten ook militairen binnen de grenzen dié de omstandigheden van militair-technischen aard stellen; 3e. opheffing van alle beperkingen van socialen, godsdienstige!! en nationalen aard; 4e. onverwijlde voorbereiding tot het bij eenroepen eener constitueerende vergadering, die gekozen bij algemeen kiesrecht, het regee ringsstelsel en de grondwet des lands zal vast stellen; 5e. vervanging der politie door een nationale militie, met gekozen hoofden en on derworpen aan de organen van het zelfbestuur; 6e. de gemeentelijke verkiezingen moeten ge schieden bij algemeen kiesrecht; 7e. de troe pen die hebben deelgenomen aan de revohi- tionnaire beweging zullen niet ontwapend wor den en in St. Petersburg gelegerd worden; 8e. ofschoon de strenge militaire tucht in den ac- tieven dienst gehandhaafd blijft, moeten voor de soldaten alle beperkingen der sociale rech ten, die andere burgers genieten, worden op- geheven. De voorloopige regeering verklaart dat zij geen plan heeft van de oorlogsomstandigheden partij te trekken ten einde de verwezenlijking van bovenstaande maatregelen te vertragen. Op het stuk van de buitenlandsche politiek zal het kabinet nauwgezet de internationale verplichtingen, door de gevallen regeering aangegaan, nakomen en het woord van Rus land gestand doen, „Wij scharen ons”, aldus eene mededeeling der regeering, „aan de zijde van de overige bevriende en verbonden lan den en vertrouwen, dat de betrekkingen nog De Burgemeester van Sneek. gelet op de missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gelast de in deze gemeente gevestigde handelaren, hem, overeenkomstig artikel 9 der Distributiewet 1916, vóór of op 21 Maart a.s., schriftelijk op gave te doen van de voorraden: a. BRUINE BOONEN. b. KLEINE GROENE ERWTEN. c. SCHOKKER-ERWTEN. d. KROON-ERWTEN. e. KAAPSCHE GROENE ERWTEN. welke zij onder zich hebben, uitgezonderd regeeringserwten en -boon en. Sneek. 20 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd. P. J. DE HOOP. De aandacht wordt gevestigd op artikel 14 van een ingekomen circulaire van den minister van Landbouw, in *e trekken de gemeente verordening betreffende het voederen van rogge aan vee. Daarvoor in de plaats treden de bepalingen der distributiewet. Eene wijziging in de begrooting van het B. A. wordt goedgekeurd. Alle andere ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ontslag en benoeming van wegwerkers. Ingekomen is een schrijven van K. de Jong, wegwerker te Oudega, die eervol ontslag vraagt omdat hij niet in de behoeften van zijn groot gezin kan voorzien, wanneer hij al zijn tijd in gemeentedienst moet besteden, zooals de nieuwe instructie eischt. Hij kan niet tege lijk zijn plichten tegenover zijn groot gezin en de gemeente vervullen en wenscht zijn gewe ten niet te bezwaren, waarom hij ontslag vraagt, ook, zooals uit een nader schrijven blijkt, wanneer Ged. St. mochten beslissen, dat de vroeger volgens de gemeenteverorde ning gestorte pensioensbijdragen niet worden terugbetaald. De Voorz. deelt mede dat men nog steeds wacht op de beslissing van Ged. St. te dezer zake. Ingekomen is nog een verzoek van Jan El- zinga. wegwerker te Nijhuizum, die, ziek zijnde, niet in staat meer is zijne werkzaamheden te verrichten. Daar hij eerst in Juli pensioen kan krijgen, vraagt hij tot dien datum een tegemoet koming der gemeente. Nadat de h.h. Landman en Br uinsma deze zaak nader hebben toegelicht, worden B. en W. z. h. s. gemachtigd Elzinga tot dien datum het halve salaris uit te betalen, even als dat iu 1916 geschiedde. Hierna wordt de vergadering geschorst om de leden gelegenheid te geven nadere bespre kingen over de adressen en sollicitanten te houden. Na heropening der vergadering blijkt dat van de drie aanbevolen sollicitanten Pruiksma, J. Stienstra en H. Wierkma, slechts de laatste twee geneeskundige attesten hebben ingezon den. De heer Rengers stelt voor om nu de keus daardoor tot deze twèe sollicitanten be perkt is, de zaak aan B. en W. te renvoyeeren, opdat deze kunnen zorgen voor grootere keuze. Dit voorstel wordt verworpen met acht tegen zeven stemmen. Voor stemden de h.h. Breeuwsma, Rengers, Ages, Koopmans, Oppedijk, Reitsma en Nauta. Hierna wordt tot benoeming werker overgegaan. Met 8 stemmen wordt benoemd Gerlof Wiersma. J. Stienstra verkreeg 6 stemmen; één was in blanco uitgebracht. B. en W„ noch de raadsleden voelen er veel voor om nu reeds toe te treden. Liever wil men de zaak eerst nog eens een jaartje aan zien, zonder zich tot het lidmaatschap te ver binden. Aldus besloten. Op dit verzoek om na 1 April nog 2 maan den ziekteverlof te mogen hebben, wordt z. h. s. gunstig beschikt. Z. h. s. wordt besloten f 162.50, zijnde de helft van de pacht, aan den aannemer uit te keeren. 7.. h. s. vastgesteld als voorgesteld. De kwestie te Wolsum. De heer Landman vraagt, voor sluiting der openbare vergadering, het woord over het in de vorige vergadering voorgelezen ver weerschrift van den heer en mej. Huitema, on derwijzers te Wolsum. De heer Landman zegt, dat het onwaar was dat de Zaterdag, toen de onderwijzer en onderwijzeres verzuimden, slecht .weer was, het was koud maar mooi weer. Kinderen, die een half uur van de school woonden, kwamen te vergeefs. Wat de kwestie betreft van het beginnen der school op Zaterdagen om 8 uur, Spr. had daar omtrent alleen een vraag gesteld, geen be schuldiging geult. Niet om de beschuldigingen heeft mej. Hui tema naar eén andere school gesolliciteerd, maar omdat zij overbodig werd. De heer W e s s e 1 i u s had verwacht, dat B. en W. met een rapport over het beloofde on derzoek waren gekomen. Spr. beschuldigt den sluipertje” gemaakt te hebben. Het weer was heer Huitema er van op dien Zaterdag „een niet slecht. Spr. maakt aanmerking op de wijze, waarop de heer Huitema zich uit. De heer H. schijnt het niet ver gebracht te hebben in de kunst zich in het Nederlandsch uit te drukken, zegt Spr. Wijzend op het feit, dat wegwerkers wel een berisping krijgen bij plichtsverzuim, meent spr. dat de heer H. daarvoor ook in aanmerking komt. De Voorz. deelt mede dat de heer Hui tema in de vergadering van B. en W. is ge weest en daarna zijn verweerschrift heeft in gezonden. Spr. belooft echter een nader on derzoek en daarover rapport aan den raad te zullen uitbrengen. Wat de kwestie van het beginnen der school des Zaterdags om 8 uur betreft, die schikking is goedgekeurd door B. en W. en den arr.-schoolopziener. De heer Rengers zag liever dat B. en W de zaak ter afdoening ter hand namen. Doch de Voorz. zegt, dat waar de heer Wesselius staat op een nader onderzoek, dit zal worden ingesteld en rapport aan den fiaad

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1