De man Gilray genaamd. 3- IS k löl, breed it me FIRMA II. BRANDENBURG!! SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL annex RECLAMEKOL.OM N ieuwstijdingen. ich lijk 1 den Officieel Orgaan der Gemeente Sneef er, i 60 traat, J 33e Jaargang Woensdag 28 Maart 1917 52. No. het re* 1 neder Hout- luwer vrage we-k neven r. fok prijs gbool VOl d”. Vvrfcbijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers jhe 1 i 7. AND n «ei prg» Jurt-ai Abonnement: per jaar f2. fr. p, post f2 50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken Punt lil. Verzoek van de onderwijzeres G. Postma om ontslag als zoodanig met ingang van 15 Juni a.s., waarbij bespre king ter voorziening in de vacature. Punt IV. Bespreking vacature gemeente ontvanger. Punt V. Beslissing inzake urmenprac- tijk. en zoo mogelijk gemeentegeneesheer. Punt VI. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1916 met besluit onvoorziene uit gaven. Punt VII. Af- en overschrijving Arm- voogdijbegrooting, dienst 1916. Punt VIII. Verzoek der dijkcommissie IjlstHommerts c. a. om voorloopige toezegging van f 200.— voor kosten harer plannen en voorts om steun. Punt IX. Nadere behandeling betrekke lijk het bouwen van 4 werkmanswoningen door de gemeente. Punt X. Verzoek restitutie H. O. Punt XI. Vaststelling primitief kohier hoofdelijke omslag, dienst 1917. Punt I. Notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Punt II. Nadere behandeling der rege ling der jaarwedden van het onderwijzend personeel. NIEUWE SNEEKER COURANT ting zal hebben. (Voor de acté Fransch was tn van wordt en de andere ’t een Wordt vervolgd. j niet blijven. De V o o r z. zegt toe, dat B. en W. alles zuilen doen om deze zaak in orde te brengen. Voorts vraagt de heer Visser of, met het oog op den woningnood op 12 Mei, de Messen klopper niet in orde kan worden gebracht, om daar huisvesting mogelijk te maken? De V o o r z. dankt den heer Visser voor deze opmerking en zal die zaak overwegen, maar de kosten. Hierna sluiting der openbare vergadering. Verdronken. Te Emmercompascuum is de 72-jarige land bouwer F. G. uit Valthermond, die van een begrafenis terugkeerde, in het kanaal verdron ken. Het 4-jarige dochtertje van den tuinier v. d. L. te Konderkerk aan den Rijn is verdronken. OORSPRONKELIJK VERHAAL UIT HET ENGELSCH. Geautoriseerde vertaling. I, >t tie op Jie en, ten tot Snbkk .Telefoon No. 150. n. i- >n B. 6, Elsie aarzelde een oogenblik; zij had dikwijls naar de kans om met Temple te spreken ver langd en nu durfde zij niet. En toch had Phi! het recht om alles te weten, het was zijn eigen dom, waarmee chantage gepleegd werd. Ik ben blij, dat ik nu de gelegenheid heb, mompelde Lady Silverdale. Herinner je je de vreeselijke dagen, toen wij scheidden, toen ik moest besluiten of ’t liefde of plicht moest zijn? een verontschuldiging voor haar daad te vin den. Temple wendde zich ongeduldig af. Iets in zijn handelwijze hinderde Elsie. Philip, mompelde zij, o, Philip, als je eens wist, hoe ongelukkig ik ben. Temple’s gelaat veranderde dadelijk. Hij nam Elsie’s handen in de zijne en drukte ze feeder. Zijn oogen zagen haar vol liefde aan. Wij zijn beiden ongelukkig, zei hij. Het lot heeft ons wel stiefmoederlijk behandeld. Ik ben je zooveel mogelijk uit den weg getre den, maar den laatsten tijd heb ik heel veel gehoord. Is hij weer onvriendelijk geweest. Heeft hij geweld gebruikt? Een bitter glimlachje kwam op Elsie’s ge laat. Hij gebruikt nooit geweld. Er is absoluut niets, dat voor het gerecht bewezen zou kun nen worden. Een man kan het hart van zijn vrouw breken, terwijl de wereld om haar ver haal zou lachen. Ze zouden zeggen, dat zij hysterisch en zenuwachtig was, dat ze al die dingen verzon en ze zouden medelijden met den echtgenoot hebben. O, je weet wel, wat ik bedoel, Philip! Ja, zei Philip ernstig. Ik weet, wat je bedoelt, lieve,’ ik heb zulke gevallen meege maakt. Maar men zegt, dat Silverdale op reis is. Waarheen? Ik weet het niet. Hij komt en hij gaat. Soms maar een dag, een volgenden keer een geheele maand of langer. En er zijn menschen, die Silverdale beklagen, omdat hij aan zoo’n ijsblok geklonken is. Men zegt, dat ik koud, on gevoelig ben. Maar jij weet beter, Philip. Phil Temple beet zich op de lippen. Ja, hij wist beter, niemand beter dan hij. Zijn hart vloeide over van liefde en medelijden hij had gaarne Elsie in zijn armen genomen en haar gelaat met kussen bedekt. Ik moet je meer zien, zei hij. Ik moet. De band tusschen ons is reiner en eervoller dan de wettige band, die je aan Silverdale bindt. Maar je hebt nog een andere zorg. Ik kwam hier om met Silby over een politieke zaak te praten. Toén hij wegging, bleef ik nog even nadenken en toen zag ik wat je op den zonnewijzer legde. Waarom? Voetbal. Zondag heeft op het L. S. C.-terrein alhier de voorwedstrijd plaats gehad tusschen twee elftallen A en B van den Frieschen Voetbal bond. De uitslag was een 75 overwinning voor elftal B. Over ’t algemeen werd er flink gespeeld. Vooral de voorhoede van B. blonk zeer uit. De commissie heeft het Friesche elftal als volgt samengesteld: Doel: J. C. Geertsma (F. C. A.). Achter: H. Kampstra (Friesland), L. de Vries (V. A. C.). Midden: J. de Ree (L. S. C.), H. Mulder (L. S. C.), J. Luiting (Harlin gen). Voor: C. Burggraaff (Haringen), J. Vis ser (Harlingen), A. Dalhuisen (Friesland), B. Jorna (Workum), A. Haasdijk (Friesland). begin, alsjeblieft. - Het duurt nu al een jaar. Er kwam een aanvraag om geld, waarvan ik geen notitie nam. Daarna kwamen er dreigementen ze kere brieven van mij zouden aan mijn echt genoot gezonden worden, indien ik niet in willigde. Ik begreep niet, welke brieven be doeld werden, dus nam ik geen notitie van die dreigementen. Toen kwam een gedeelte van mijn eersten brief aan jou en dat maakte mij bang. Ik beproefde den afzender te vin den, maar slaagde niet. De man is mij te slim af; ik heb nooit een spoor van hem gevonden. Ik moest hem wel geld gevenik wilde niets met mijn echtgenoot te maken hebben. Je weet niet, hoe gaarne hij een geesel voor me in handenzou hebben. Sinds dien tijd koop ik je brieven, telkens bij heele en halve blad zijden. De man, die mij in zijn macht heeft, schijnt een goed inzicht in de menschelijke natuur te hebben. Hij heeft al het geld, waar over ik beschikken kon, reeds gehad en nu is hij bezig met mijn juweelen. Je kunt uit dien getypten brief lezen, wat ik vanavond doen moest. Wil je wel gelooven, dat die man zich nog wel als heer voordoet ook? - Dat schijnt wel, zei Temple. Het is on mogelijk, dat wij met een van de bedienden van de Herjogin te maken hebben. Uitgezon derd deze hebben alleen de gasten toegang tot den tuin. Schandelijk, mompelde Elsie. Zeer schandelijk, gaf Phil toe. Maar zul ke zaken gebeuren meer. Ongelukkig zijn er even groote schurken in de eerste standen als in de laagste. Mijn bloed kookt, als ik er aan denk, dat zoo’n kerel misschien tegelijk met ons aan tafel zit in ons eigen huis. Arm kind, wat moet je geleden hebben. En waarom, o waarom heb je mij het niet eerder verteld? Lady Silverdale zuchtte hulpeloos. Daarvoor al f 100 uitgetrokken). De heer Visser geeft in overweging een nieuwe regeling te maken. De groote sprong van 20 op 25 dienstjaren kan dan verkleind worden en de aanvangssalarissen kunnen wat hooger worden. De V o o r z. wil nu maar afhandelen en later een herziening ter tafel brengen. Het voorstel-v. d. Goot wordt bij stemming verworpen. Voor: v. d. Goot en Visser; tegen: Bakker, Abma, Nauta en Looijenga. De heer Nauta meent, dat in een vorige verg, aan den wensch van Ged. St. is voldaan en daarom stelt hij voor het eens genomen besluit te handhaven. De heer v. d. Goot kan niet meewerken aan iets, dat geen resultaat kan hebben. En hij verwacht niet goedkeuring van Ged. St. Het voorstel-Nauta wordt aangenomen met 42 st. Tegen: v. d. Goot en Visser. Het ontslag wordt tegen 15 Juni eervol ver leend. Een oproeping voor een onderwijzeres is in overleg met het hoofd der school reeds geplaatst. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Nauta wordt de verg, voor eenigen tijd geschorst. Na opheffing der schorsing wordt met alg. st. besloten sollicitanten voor deze vacature op te roepen. Omdat deze zaak nog niet in een stadium verkeert, dat een beslissing kan worden ge nomen, stelt de heer Nauta voor dit punt aan te houden. Met alg. st. daartoe beloten. De wijzigingen tot een totaal bedrag van f 786 worden goedgekeurd. Ook deze af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. Weg IjlstHommerts. De commissie deelt mee, dat de voorberei dende werkzaamheden zoover zijn gevorderd, dat men voor het maken van kaarten en plans de hulp van een deskundige moet inroepen. Daarmee zal een bedrag van ten hoogste f 200 gemoeid zijn. Dit bedrag vraagt de comm, van de gemeente. De heer Visser, hoewel het plan zeer sympathiek, ziet in deze tijdsomstandigheden' bezwaar in het toestaan van deze som. ,.Wij’ V. (Samenvatting -der vorige feuilletons: In specteur Sparrow van de politie te Londen stelt een onderzoek in naar de vermoord ge vonden John Gilray, die mei een huishoud ster woont in een deftig huis in Pondor Ave nue. Philip Temple, journalist, wont het on derzoek bij. Bij het verhoor van de huishoud ster krijgt de inspecteur niet veel uit haar. Zij zegt dat zij nog pas een week in dienst is, als opvolgster van de vorige dienstbode, Es mi door haar genoemd, die in dit huis is overleden. Sparrow zoowel als Temple krij gen den indruk, dat Gilray onder een aan genomen naam leefde. In de kamer waar het lijk van den vermoorde ligt, vindt Temple een getypte bladzijde, welke naar het hem voorkomt, een fragment bevat van een ver haal, dat aan zijn blad ter plaatsing is aan geboden. Hij zal het onderzoeken en begeeft zich naar zijn bureau. Omtrent Temple zelf vernemen we nog, dat hij verloofd is geweest met Elsie Gordon, die later, toen haar vader zijn rijkdommen verloor, gehuwd is met lord Silverdale. Deze lord Silverdale behandelde zijn vrouw slecht en bleef soms weken lang van huis. Eenige dagen voor het hierboven geschrevene zich afspeelde, was hij weer weg. Lady Silverdale was op een tuinfeest van de Hertogin van Harringay, waar haar een brief, die daar voor haar is gekomen, wordt overhandigd. Het is de brief van een afperser, die, wanneer hij geen geld of dia manten krijgt, dreigt Silverdale haar vroeger aan Temple geschreven brieven te zullen zenden. Ook nu voldoet zij aan dien eisch, een diamanten armband legt zij op een aan gegeven plaats. Philip Temple, die ook op het feest komt, ziet juist wat Elsie doet en vraagt naar de reden.) HOOFDSTUK IV. Een gelukkige familie. Lady Silverdale ipompelde iets, ze probeerde Rantsoeneering van brandstoffen. De minister van Landbouw heeft de burge meesters bij circulaire medegedeeld, dat ter verkrijging van een behoorlijke verdeeling der zeer beperkte voorraden huisbrandstoffen, welke naar alle waarschijnlijkheid voor het seizoen 1917-T8 beschikbaar zullen zijn, reeds maatregelen dienen te worden getroffen welke een streng doorgevoerde rantsoeneerng van brandstoffen voor particulieren mogelijk maken. Deze regeling zal tevens dienen te be vatten de voorziening van de klein-industrie (jaarbehoefte van minder dan 240 ton). De distributieregeling zal zich behalve over steen kolen, briketten en mijncokes ook moeten uit strekken over gascokes, bruinkoolbriketten en turf. De minister verzoekt de burgemeesters voor deze distributie onverwijld een brandstoffen commissie in het leven te roepen en van haar samenstelling vóór 1 April mededeeling te doen aan den directeur van de Rijkskolendistributie. aan wien tevens vóór 15 April opgave moet worden gedaan van de aanwezige haardsteden en hoeveel M.3 gas in normale tijden door de gasfabriek per jaar aan kook- en verwar- mingsgas ongeveer wordt afgeleverd. Aan de hand dier gegevens zal de Rijksko lendistributie in den loop van de maand April opgave doen van de hoeveelheden brandstof fen, die voor huisbrand vanaf 1 Mei ter be schikking kunnen worden gebracht. WOMMELS, 24 Maart. Te Zwolle slaagde voor de acte nuttige handwerken mej. W. J. Klaarhamer van hier. ST. NICOLAASGA, 24 Maart. De heer B. Oosting, kommies 2e klasse bij den dienst der directe belastingen alhier, wiens verplaatsing naar Arum is ingetrokken, is verplaatst naar Enschedé, terwijl de heer D. Poldermans, com mies 3e klasse, van Enschedé is verplaatst naar hier. BALK, 24 Maart. Ds. J. van Henten Wijckel en Balk, hoopt Zondag 6 Mei a.s. bij de Geref. Kerk te Oldekerk zijn intrede te doen, na vooraf bevestigd te zijn door ds. F. W. Geerds van Scharnegoutum. Mossels pellen. Te Stavoren heeft de mosselpellerij weer groote afmetingen aangenomen. Door den om roeper werd bekend gemaakt, dat gegadigden zich voor de pellerij konden aanmelden, en dat minderjarigen en vrouwen arbeidskaarten moesten meebrengen. Huisindustrie wordt niet meer toegestaan. Te Franeker is eveneens het mosselpellen als huisarbeid bij politieverordening verboden. Te Harlingen, Bolsward en in omliggende ge meenten gaan stemmen op om gelijk verbod. Postwisselvervalsching. Twee Amsterdamsche rechercheurs hebben te Haarlem gearresteerd zekeren H.. een mili tair, die verdacht wordt zich aan postwissel vervalsching te hebben schuldig gemaakt. Eenige keeren heeft hij getracht de posterijen op te lichten. Dit gelukte te Amsterdam en Roterdam; in Den Haag liep men er niet in. De formulieren waren echt; de stempels wa ren vevalscht en nageteekend. In ’t geheel heeft hij door zijn oplichting ongeveer f800 in han den gekregen. En je koos het pad der plicht, zei Temple droevig. Ik kon niet anders doen, Phil. Op mijn woord, op 't oogenblik zelfs weet ik niet of ik er spijt van heb of niet. Ik schreef je zekere brieven, welke ik je verzocht te vernietigen, omdat ik met een ander ging trouwen. Heb je dat gedaan? Phil voelde zich niet op zijn gemak. Neen, dat deed ik niet, antwoordde hij. Het waren zulke heerlijke brieven, liefste. De woor den schenen dadelijk van jouw hart in het mijne over te gaan. Ik kon ze niet vernietigen. Ik had een vreemd gevoel, alsof ik een deel van jou zou verbranden. Ze waren een kleine vergoeding voor wat ik verloor, ik hoop, dat je niet boos op me zult zijn. Een teedere glimlach trilde om Lady Silver- dale’s lippen. Er zijn omstandigheden, waarin een vrouw niet boos op een man kan zijn, zei ze. Ik be hoorde eigenlijk boos op je te zijn, maar ik houd nu nog meer van je, Phil. Waar zijn de brieven. Veilig weggesloten natuurlijk. Ik heb er niet meer naar gezien sinds je trouwdag. - Dan zijn ze niet meer in je bezit. O, schud je hoofd niet. Luister. Herinner je je de om standigheden, waaronder dit werd geschreven? Ik wel. Zij nam de enveloppe uit haar zak en haalde het stuk papier er uit. Phil las het met een verbaasd gelaat. - Dat is verwonderlijk, zei hij. Dat is een gedeelte van een antwoord op een brief van mij. nadat ik iets ten nadeele van Silverdale gehoord had. Ik waarschuwde je, ik geloof, dat ik nu nog elk woord zou kunnen herhalen, ik herinner me wat ik deed, toen ik den brief ontving en.... nu heb jij hem; het is toch hebben alles noodig om in het leven te blij ven”. Spr. wil daarom bij particulieren aan kloppen, terwijl de gemeente haar sympathie uitspreekt en voor de toekomst hulp toezegt. De hr. v. d. Goot stemt toe, dat veel geld noodig is, maar de eerste stap is gezet, we moeten nu voortvaren. En voor de aanvrage van subsidie en steun elders zijn allereerst kaarten en plans noodig. De heer Nauta wil voorop stellen, dat z. i. deze som nuttiger te besteden zou zijn op een ander einde van Ijlst. Maar deze zaak is thans aan de orde. En dan wijst spr. op het belang, dat ook de gemeente Wijmbritseradeel heeft bij den nieuwen weg. Heeft de comm. zich ook tot deze gemeente gewend? De heer v. d. Goot antwoordt; nog niet, maar te zijner tijd zal dit wel geschieden. Ook anderen zegden steun toe, nu de weg aanslui ting verkrijgt bij Osingahuizen. De verbinding met Hommerts maakte een beweegbare brug met bediening noodzakelijk. Maar het nieuwe plan komt de daar wonende veehouders zeer te stade. De heer Nauta meent, dat de gemeente W. toch eerst gekend moet worden. Weigert deze eiken steun, dan is het plan van de baan en onze f 200 weg. De heer Visser wil de gemeente er voor- loopig buiten laten en bij particulieren aan kloppen. De heer v. d. G o o t wijst op het groote pro fijt, dat Ijlst van dezen weg zal krijgen. Een weigering zal op de commissie zeer ongunstig werken. De V o o r z. meent dat de finantiëele toe stand der gemeente geen oorzaak mag zijn om een gemeentebelang af te wijzen. Dit plan be- teekent toch opheffing uit ons isolement. Ieder zal toegeven, dat het voor ons van groot be lang iS en daarom wil spr. er W. niet bijhalen. Steun van deze gemeente blijft altijd nog mo gelijk. De voorz. wil nu niet de hand op de beurs houden, maar geeft de zaak aan den raad in ernstige overweging. De heer Visser: Waar moeten wij die f 206 vinden? De Voorz.: Het is nog niet vast of deze som uit de begrooting 1917 moet komen. De heer Nauta handhaaft zijn bezwaar maar de heer v. d. Goot verdedigt het toe staan der aanvrage en stelt ten slotte voor aan het verzoek te voldoen. De heer Nauta amendeert dit zoodanig, dat de gemeente Ijlst wel bereid is te helpen, mits de comm. zich overtuigt van de sym pathie van Wijmbritseradeel, in elk geval, dat het plan daar niet absoluut van de hand wordt gewezen. Dit voorstel-Nauta wordt aangenomen met 3-2 st.: der heeren Bakker en Abma. De heer v. d. Goot stemde blanco. Zonder hoofdel. st. wordt nu het geheele voorstel aangenomen. Deze zaak is nu iets verder gevorderd, maar de annuïteitsrekening is gestegen tot f 707.82)4. Echter verleent het rijk een zgn. crisisbijdrage en naar bekend is, is de gemeente voor de eerste 20 jaren van een huur van f 140 per jaar gewaarborgd. De heer Nauta wil dan ook maar spoedig voortgang maken. De heer v. d. Goot en de Voor z. wijzen nog op de urgentie der, zaak. De eindbeslissing zal ten slotte nog bij den Raad zijn. Overeenkomstig het voorstel-Nauta besloten. Beide punten worden behandeld in besloten zitting. Bij rondvraag wijst de heer Visser op den vreemden toestand der klok. Dat kan toch zoo onmogelijk dat ik hem ergens heb laten vallen. Ik ben er zeker van dat ik hem dadelijk heb weggesloten met de andere. En waar is de rest? De rest - en de andere alles in han den van een ellendeling, die me afperst, Phil. Leg het me toch uit,, zei hij. Be^in bij VERGADERING van den Raad der gemeente IJLST, op Zaterdag 24 Maart, ’s avonds 5 uur. Voorz. de heer H. P. Fledderus, burgemees ter. Aanwezig 6 leden. Afwezig de heer De Vries. Na lezing van het formuliergebed opent de Voorz. de vergadering en merkt op, dat dooi de distributie-drukte deze vergadering eerst heden kon worden uitgeschreven. Be notulen van 15 en 18 Jan. (spoedeischen- de vergadering) worden gelezen en onveran derd vastgesteld. De Voorz. deelt mede: a. dat goedgekeurd is de gewijzigde verordening op den H. O., be treffende verhooging van het maximum: b. dat tot tijdelijk gemeente-ontvanger door B. en W. is benoemd de heer A. de Jong Kz.; c. dat door de buitengewone drukte ter se cretarie de werktijd voor de ambtenaren is verlengd, terwijl voor extra-hulp is aangesteld P. Douma. Hierbij brengt de Voor z. een woord van dank aan heeren wethouders, die met opoffe ring van zeer veel moeite en tijd, hem hebben bijgestaan in den arbeid. d. dat over de maand Februari 64 telegram men kosteloos werden besteld; e. dat inkwam bericht van ontvangst van de verordening op het gewicht van brood. Deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Ingekomen stukken: a. bericht van overlij den van den heer A. .1. Tijsma, in leven ge meente-ontvanger. Wordt besloten dezen brief te beantwoorden met een woord van deelneming en van dank voor de vele trouwe diensten door den over ledene aan de gemeente bewezen. b. proces-verbaal van de opneming van boe ken en kas ten huize van den overleden ge meente-ontvanger c. inzake de vierde postbestelling wordt be richt, dat deze weer zal ingevoerd worden, zoodra de veerdienst EnkhuizenStavoren weer is geopend. Stukken b en c worden voor kennisgeving aangenomen. d. verslag der gezondheidscommissie. Dit stuk zal circtileeren bij de leden. Heeren Ged. St. hadden de stukken over deze zaak teruggezonden met een adres van het hoofd der school en gaven nu aan B. en W. dit adres in ernstige overweging. De heer v. d. Goot wilde aan het verzoek van Ged. St. maar voldoen, temeer, wijl inwil liging voor dit jaar geen invloed op de begroo Woorden voor vrouwen. Vrouwen dienen haar eigen gezondheid beter te begrijpen. Zij wijten haar slechte gezondheid zeer dikwijls aan verkeerde oorzaken en on derschatten het gevaar dat zij loopen door vei- waarloozing van verschijnselen van nierzwak- te, als: Rugpijn, H°° dpijn, Duizeligheid, Bleekheid, Bloedarmoede. Vermoeidheid, Terneerdrukkende pijn en Onzuiver Bloed. Deze leiden mettertijd tot ernstige nieraan- doeningen als rheumatiek, ischias, waterzucht, en zelfs tot ongeneeslijke ziekten. Vrouwen hebben behoefte aan meer li chaamsoefening in de buitenlucht, minder huis houdelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteerbaar voedsel is het beste, met weinig of geen opwekkende middelen, maar overvloe dig melk en water. Dit zijn verstandige ge- zondheidsregels, die met behulp van Foster s Rugpijn Nieren Pillen leiden tot het voorkomen en duurzaam genezen van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster’s Pillen heelen zachtjes de vermoei de. overwerkte nieren en zoodra deze gezond zijn, verwijderen zij de niergiften, die boven staande verschijnselen veroorzaken. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de inge wanden. Alleen echt, wanneer voorzien van de haiid- teekening van James Foster op het etiket. Fos ter’s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek ver- krijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. kon ze nu zelf geen uitlegging vinden. Ik ben ten einde raad, zei zij. Mijn ju weelen zijn bijna alle weg en Silverdale zou het in zijn hoofd kunnen krijgen te vragen, waar zij gebleven zijn. Wat moet ik doen, Phil? Temple zou heel wat gegeven hebben om een geruststellend antwoord te kunnen geven. Hij keerde het getypte papier om en om, alsof hij dacht, daardoor een oplossing te vinden; hij keek voorzichtig in de enveloppe. Was er nu in ’t geheel geen spoor te vinden? Er scheen iets los in de enveloppe te liggen. Hij schudde kleine overblijfsels van een stof uit in zijn hand en onderzocht ze bij het licht van de lantarens. Dat kan me misschen helpen, zei hij. Het bewijst in elk geval, dat het een man is, die al die akeligheid veroorzaakt. Natuurlijk is het een man, zei Elsie. Waarom natuurlijk? Het had ook vrouw kunnen zijn, maar nu weet ik zeker, dat het een man is. Ik zal deze overblijfselen in mijn horlogekast bewaren. Het komt er niet op aan, waaraan zij mij doen denken. Het is een zeer kleine aanwijzing. Dan moet ik nog weten op welke manier die brieven bij mij zijn verdwenen. Mijn lessenaar heeft een pa tent-slot en de sleutel is nooit buiten mijn be zit. Wij zullen een val voor dien schurk op stellen en hem vroeg of laat vangen. Zoodra je weer een van die brieven krijgt, moet je hem mij dadelijk zenden en dan zal ik je mijn plan mededeelen. Je moet van dien schelm be vrijd worden! Een babbelend groepje dames ging op dit oogenblik voorbij en één van hen riep: Wat staat U daar gezellig. Uw eentgenoot zoekt naar U, lie^e. Speenhoff. Het „Levenslied’ is populair tegenwoordig. En geen wonder. Als t goed is toch, ver tolkt het ons een echt stukje leven. En heeft Goethe niet gezegd, „waaromen het volle men- schenleven aangrijpt, overal is het interessant”? Welnu, zoo iemand de kunst verstaat, ons dat leven in zgn volle uitgebreidheid uit te beelden met al zjjn dolle scherts maar ook met al zgn stille leed, dan is ’t wel Speenhoff. Dat wordt alles zoo eenvoudig in versmaat gezet, zoo’n simpel melodietje er bg gemaakt, geaccompagneerd door ’n paar gnitaarklanken- Maar is ’t niet juist door die eenvoud, dat alles zoo’n indruk maakt? Speenhoff' verstaat de kunst van zingen en mevr. Speenhoff niet minder. Met welk een diep gevoel zongen beide hun ernstige liedjes noemen we „de Beursklok luidt” en „de Eer ste Leesles”; hoe tintelde de scherts in menige vaak zoo rake satire. En in samenzang be reikten ze vrgwel ’t volmaakte, o a. in Dans liedjes en Minnezang tusschen eenWgsgeeren een fabrieksmeid- Na do pauze hoeft ’t echtpaar op ruime wgze liederen ten beste gegeven, die door ’t publiek waren gevraagd. Ze hebben een kolossaal pro gramma afgewerkt. M. Blazer zorgde voor verdienstelijk piano spel en nu en dan voor ’u artistieke begelei ding. 't Geheel was ’n mooie avond en we hopen dat Speenhoff door 't veel *te geringe bezoek (’n 200 .personen) niet zal zijn afgeschrikt spoedig eens terug te komen. Voorbereidende klasse. Toagelaten tot de voorbereidende klasse der rijksnormaallessen alhierTjalke Faber, Jo hanna Dijkstra en Vrougje van Gaaien, allen te Sneek, Douwe van der Kooi te Gauw en Jantje Roersma te Jorwerd. Gewetenepeld. Dior tusschenkomst van den inspecteur der registratie te Sneek is bij den ontvanger alhier gestort een bedrag van f 189.35, van een on bekende ontvangen voor te weinig betaalde be lastingen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1