1 M On Enropeesche Dorlsp I FIRMA h.:brandenburgh Snïek Telefoon No. 150. Uit onze Raadszaal- RECLAMEKOLOM igd SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL annex L igd Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Woensdag 4 April 1917 54. B- r- er- N V s w«t iM j p gt r chrij- JGH •Bur. ive «o. tot ih- >en tot itte ns, en aan- >rtge- Abonnement: per jaar f2. fr. p. poet f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentlën1—5 reg.^f0.35; verder per regel’ 6 J cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken No. I - Verechijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Mededeeling van Burg, en Weth. betref fende de beschikbaarstelling van percee len land der gerpeente voor bouwland. reau NIEUWE SUEEKER COURANT hun eischen aan de centralen ophoopt. Men dient te bedenken, dat dan ver- gezond voedsel, met genoegzaam melk, genoeg- Zaterdag klasse II 15 De Centralen en de vrede. I spr. op en aal een ge- ige lm. aa- 24 itto et. lei Hongersnood. Uit Palestina zijn te Amsterdam bij de Com missie van Toezicht op de Israëlietische Ge meenten in Palestina hartverscheurende be richten ontvangen omtrent den nood welke daar .onder de Joden heerscht. Alleen te Jeru zalem zijn 40.000 Joden aan den honger ten prooi. De commissie welke gedurende twee jaar maandelijks 50.000 francs kon zenden om de noodlijdenden te helpen, is thans van alle middelen ontbloot, temeer nu voorname ge- loofsgenooten in Duitschland, welke vroeger belangrijke giften toezonden, niet in de gele genheid meer zijn dit verder te doen. De smokkelarij. De laatste dagen hebben de marechaussees te Arnhem bij verschillende spoorwegbeamb ten, die geregeld op Emmerik rijden, huiszoe kingen gedaan, daar men vermoedde, dat er nog personeel was, dat zich aan smokkelarij schuldig maakte. Ten huize van een machi nist werd een groote hoeveelheid tin in beslag genomen. Ook in dë machineloodsen en andere gebouwen op het goederen'-emplacement werd een onderzoek ingesteld, en toen vond men in het gebouw van het waterreservoir en de bad inrichting verstopt een partij leder ter waarde van f 1100, dat van. daaruit blijkbaar door ma- chinepersoneel op den trein zou wórden mee genomen bij kleine hoeveelheden. Door de kommiezen aan ’t station Staats spoor te Enschedé werd in een zestal waggons met voor Duitschland bestemde paarden, smokkelwaar ontdekt. Nadat de paarden wa ren uitgeladën, werd een grondige inspectie iijgesteld en kwam een wagen vol smokkel waar als zeep, chocolade, worst enz. voor den dsg. In verband met de aan dé grens bij Valkens- waard plaats gehad hebbende smokkelarijen zijn nog een paar infanteristen gevangen ge nomen. Bij een korporaal werden bewijzen ge vonden, d;it er olie aan de Duitschers in België is geleverd. De autoriteiten zijn belangrijke fraudes op smokkelgebied op het spoor. van tuinbouw te voelen, is ’t voorstel thans zeer aan te prijzen. Dit terrein thans in kleine perceclen uit te geven, zou ’n veel te groot risico op de pachter laden. Laat de gémeente dit jaar ’t land in exploitatie nemen, een-vol gend jaar kan dit terrein dan in kleine ge in een onzer grensplaatsen, aldus het „Volk”, de was kan men in een winkelraam een wandelstok uitgestald zien, waaraan een papier hangt met het opschrift:: „Deze stok is hol, goed om te vullen met Buk”. Brutaler kunnen al moeilijk de smokkeljagers getart worden. te benoemen. Met algemeene stemmen word benoemd de heer W. J. Holfkamp, van Amsterdam. Hierna sluiting der Vergadering. WOUDSEND, 31 Maart. De*laatste les Uit de berichten, welke wij, nadat we het bovenstaande schreven, ontvingen, blijkt het vredesverlangen der centralen zeer sterk. Alle bladen der centralen vestigen nog eens de aandacht op de bereidheid tot den vrede van hunne regeeringen. Ook de Bulgaarsche minis ter-president heeft zich nu in het koor der vre desengelen gemengd, hoog zingt hij den lof van het vrije en vredelievende Russische volk. Of dat alles helpen zal? We twijfelen er aan, noch de Russische noch de bladen der andere geallieerden kweelen- mede. Integendeel zij hebben niets dan hoon voor den Duitschen rijkskanselier. En te Pe trograd zeide Skobelef, de invloedrijke onder voorzitter van den raad van arbeiders en sol- daten-afgevaardigden, doelende op de redevoe ring van von Bethmann Hollweg, dat de Duit- sche kanselier en keizer Wilhelm de ergste vijanden van de vrijheid in Rusland zijn. De groet, dien zij aan de omwenteling in Rusland zenden, is schijnheilig. Wij zullen de hand aan het Duitsche volk niet kunnen reiken, vóórdat dit zich bevrijdt van den Hohenzollern en van von Bethmann. Weer een Duitsche kaper. Een telegram uit Rio de Janeiro meldt dat- de Fransche bark Cambronne daar is aange komen met 200 Britsche, Fransche en Italiaan- sche matrozen, behoorende tot de bemanning van schepen die bij Trinidad door een Duit schen kaper in den grond zijn geboord. De ka per wordt beschreven als een zeilschip met gasoline-motoren. vredes-conferentie zouden deelnemen, welke over de vele, door den oorlog opgeworpen vraagstukken zou kun nen beraadslagen, terwijl op de oorlogsterrei- nen de strijd werd voortgezet. Uitdrukkelijk verklaarde de minister dat het oorlogsdoel van Oostenrijk-Hongarije slechts was de monar chie een vrije, ongestoorde ontwikkeling te waarborgen. Zoodra onze tegenstanders, aldus de minister, hun niet te verwezenlijken plan nen om ons te vernietigen prijs geven, zoo dra zij bereid zijn over een voor hen zoowel als voor ons eervollen vrede te onderhande len, staat niets meer onderhandelingen in den weg. Men weet het dus: de centralen willen gaarne vrede, en wij 'vermoeden Oostenrijk-Hongarije zelf zeer, zeer gaarne. Zelfs is het niet onmo gelijk dat de Donaumonarchie voor een afzon derlijke vrede zou zijn te vinden. Wellicht dat de geallieerden daartoe pogingen doen en de reis van den Amerikaanschen gezant te Wee nen, naar Washington, waar men hem wil „raadplegen”, daarmee verband houdt. Zoolang Duitchland spreekt van „eervolle” vrede, zonder te zeggen wat het daaronder verstaat, zullen de tegenstanders wel steeds weigeren met dit laatste land tè onderhande len. Klaarblijkelijk’ verstaat Duitschland onder eervollen vrede nog steeds een vrede die Rus sisch Polen onder centralen invloed zal bren gen en van België een soort vazalstaat van Duitschland zal maken. Duitschland heeft immers van België „waarborgen” geëischt! Niets wijst er echter op dat de geallieerden hun vredesvoorwaarden in December j.l. ge steld en welke o.a. inhielden dat Duitsch en Oostenrijksch Polen met Russisch Polen tot een afzonderlijken staat zouden worden ver- eenigd, dat Elzas Lotharingen aan Frankrijk Het diploma van den hier gehouden Landbouw-Huishoudcursus, onder leiding van mej. M. v. d. Knoop, werd behaald door de dames J. Bakker, A.. Kloostra, G. Zwiers, A. v. d. Brug, G. en B. Lijklema, A. en P. Zand- stra, I. en A. Nauta, J. v. Keulen, Jantje Nauta. Jeltje Nauta, IJ. WiegersmaJelsma, L. Mul derSteenbeek, T. Haga, C. Schoutema, Gr. v. d. Brug, Gr. de Jong, J. Tromp, A. de' Jong, allen te Woudsend. A. Tromp, S. en M. Asma, KI. de Vries te ÏJpecolsga, Joh. v. d. Kooij, IJ. en A. Kampen te Indijk, Tr. èn A. Tromp te Teroele, G. Visser te Dijken en Sj. v. d. Meulen te Smallebrugge. Een zestal leerlingen kon ’t bewijs van ge trouw en met vrucht volgen van den cursus niet worden ter hand gesteld. Ieder van het onderwijzend personeel ontving als blijk van dank van de leerlingen een aan den Landbouwwinterschool alhier werd heden gegeven en bijgewoond door den heer Brink man en eenige bestuursleden der afdeeling Heeg van de Friesche Maatschappij van Land bouw. Het diploma werd toegekend aan W. Zandstra en C. J. v. d. Brug te Woudsend, H. Asma en KI. Huitema te ÏJpecolsga, I. de Jong te Dijken, F. T. Kampen, F. IJ. Rampen en R. v. d. Kooij te Indijk. Door de leerlingen werd den leider van den cursus, den heer G. Bak ker, een geschenk vereerd. Waar de bezwaren niet overwegend zijn, nieent spr. dat men niet na mag laten in dezen het goede voorbeeld te geven. i Nog enkele sprekers voerden het woord, o.a. de heer Bakkér, die uit de discussies had 'opgemaakt dat ’t resultaat heel gering zou zijn, 1 waarom hij 't beter, achtte minister Posthuma daarop te wijzen en bij dezen op betere maat- I dere verwaarmozing Kan .eme.. Jregelen aan te dringen A)s de Raad yan Sneek j tiek, ischias, niergruis- of st e 1 dat deed, zou 't stellig resultaat hebben, meent .1 ren en blaas, of tot graden van ongeneeslijKe f nierziekte. Untmoeuigmg uicm j meer frissche lucht en slaap. Verlicht zoo mo- spr. Men mag niet nalaten den Min. hierop te wijzen. Men zal dan ’n betere daad verrichten, dan door hier zelf een kleinigheid te doen. Hierna woedt gestemd over de vraag of men de proef zal nemen of niet. Met 103 stem men wordt het idee verworpen. Vóór stemden alleen de heerén dr. Bopina, Westra en IJtsma. Rljkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Van de eerste tot de tweede klasse zijn o.a. on voorwaardelijk bevorderd H. Hilarides, Bo- zum, D. Kiestra, Terzool en P. Santema, Goënga. Onweer. De boerderij van J. P. Bosma te Suameer is Zaterdag door den bliksem getroffen. Het boerenhuis brandde uit. Benig huisraad en het vee kon worden gered. j Uit nadere berichten omtrent den brand te Suameer in de boerderij ”an J. P. Bosma bijjkt ons, dat één koe en 3 kalveren in de vlammen omkwamen. PI. m. 40 voer hooi ging eveneens verloren. Windhandel. Een koopman te Wommels, die een stuk weiland" groot 10 pondemaat had gekocht, ver kocht het een paar dagen later weer met een winst van 100 gulden per pdm., dus 1000 gld. op het heele stuk. Ook bjj de land-verkoopin- gen begint het op een soort windhandel te lijken. tijdens den oorlog politieke hervormingen in te voeren, heeft de Rijksdag zelfs reeds stap in de richting naar die hervormingen daan. Immers de Rijksdag nam na hoofdelijke stemming, met 227 tegen 33 en 5 blanco stem men de door de nationaal-liberalen voorgestel de resolutie aan betreffende de vorming van een constitutie-commissie van 28 leden, ter on derzoek van constitutioneel juridische kwes ties, in ’t bijzonder die betreffende de samen stelling der volksvertegenwoordiging en haar verhouding ten opzichte van de regeering. Daarna werd het amendement der soc.-dem. aangenomen, waarbij de in den Rijksdag voor gestelde en hierop betrekking hebbende voor stellen en moties in handen dezer commissie worden gesteld. Deze commissie zal thans plannen moeten uitwerken waarbij de macht van het volk groo- ter, die van de Keizer kleiner wordt gemaakt. Komen zij gereed dan zal de rijkskanselier wijs doen, gezien de ontevredenheid welke in bijna geheel Duitschland over het tegenwoordige stelsel heerscht, ze overte nemen. Eenmaal deze hervormingen ingevoerd, zouden de ge allieerden, de nu allen een democratisch re.- geeringsstelsel hebben, waarschijnlijk niet wei geren over vrede te onderhandelen, wanneer het tot deze onderhandelingen inmiddels niet reeds door andere oorzaken was gekomen. zou komen, België en Servië geheel zouden worden hersteld en schadeloosstelling door de centralen zou worden betaald enz. enz. zou den willen wijzigen, daar de krijgskans sedert dien immers voortdurend ten hunnen gunste is geweest. Bagdad is gevallen, aan het Westfront gaf Hindenburg een stuk bezet ge- waardeering en keurig geschenk. Inlijving militielichting 1917. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van de militielichting 1917 worden ingelijfd: 1. in het tijdvak van 15 Juni 1917: de dienstplichtigen, nader toegewezen aan de compagnieën wielrijders met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van her in art. 70 der Militiewét bedoelde bewijs van ,'oorgeoefend- heid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd. 2. in het tijdvak van 25 Juli 1917; de dienstplichtigen toegewezen aan het korps pon tonniers en bestemd voor het tweede in te lij ven gedeelte. Voor den verderen duur van de tegen woordige tijdsomstandigheden zal uitstel, of verlenging van uitstel van eerste oefening slechts in zeer beperkte mate worden ver leend en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Om studieredenen kan wel uitstel of verlen ging van uitstel van eerste oefening worden verleend aan dienstplichtigen die bijv.: lo. eindexamen hoogere burgerschool of gymnasium moeten afleggen 2o. examen moeten afleggen voor onderwij zer; 3o. eener De Voorz. de burgemeester opent de verga ring met formuliergebed, waarna de notulen der vorige Verg, worden voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Punt II. Beslissing inzake armenpraktijk. Ged. St. hebben hierover geschreven en dringen aan op voorziening in deze zaak bin nen een maand na hun schrgven gedateerd van 8 Maart daar zjj anders meunen te moe ten ingrijpen en zelf in deze vacature te voor zien. 3 sollicitanten hadden zich aangemeld. De Raad besloot nu de nieuwe titularis voor den tijd van 1 April tot einde 1917 voorloopig bied op. Het is waar, de Russische revolutie heeft andere partijen aan het bewind gebracht. Maar ook zij hebben gesteld. Over Constantinopel spreekt men in Rus land niet veel meer en waarschijnlijk zou het Duitsche rijkskanselier Donderdag in den Rijksdag heeft verklaard niet bereid te zijn land niet veel meer en waarschijnlijk zou het er zich mee tevreden stellen wanneer die stad werd geneutraliseerd. Maar met instemming van de Russische so cialisten zoowel als de afgevaardigden der soldaten heeft de nieuwe voorloopige regee ring een manifest tpt alle Polen gericht waarin het hen oproept samen met de Russen tegen de centralen te strijden. Het belooft dat Rus sisch, Duitsch en Oostenrijksch Polen tot één staat vereenigd zullen worden, die geheel vrij zal zijn in de keuze van zijn bewind en alleen een militair verbond met Rusland zal moeten sluiten. Ongetwijfeld zal dit manifest onder de Po len geweldigen indruk maken, een dusdariige vrijheid is hun noch door de centralen, die alleen Russisch Polen en dan nog zoo genaamd „zelfstandig” wilden maken, noch vroeger door den Czaar aangeboden. Duidt dit manifest er reeds op dat de gealli eerden ook na de Russische revolutie groote opofferingen der centralen blijven vragen, ook eischen op ander terrein, vroeger door, de geallieerden gesteld, treden thans weer op den voorgrond. Men weet dat de Engelsche staatslieden her- haaidelijk hebben.gezegd dat het tegenwoordi ge Duitsche regeeringsstelsel, waarin aan het jonkerdom nog steeds grooten invloed is toege kend, het voornaamste beletsel voor den vre- en dat- daarin verandering zou moe ten komen, voor Engeland bereid was over vrede te -onderhandelen. De Russische socia listen gaan nog iets verder en eischen rond weg: Weg met Wilhelm. Welnu tot het laatste zijn de Duitsche socia listen niet bereid, tenminste over dit Russisch socialistische manifest sprekend zeide de soci- aal-democraat Noske in den Duitschen rijks dag: „De Duitsche sociaal-democraten werd aangeraden revolutie te maken, het opvolgen van zulk een raad zou de grootste ellende ge bracht hebben ook voor de arbeiders”. Maar de Engelsche staatslieden zouden hun zin wel eens kunnen krijgen. Want ofschoon de Duitsche rijkskanselier Donderdag in den leerlingen zijn *van de? hoogste klasse middelbare technische school of soort gelijke inrichting. He* eerste kievitsei. Het eerste kievitsei is gevonden. Donderdag 29 Maart was de 13-jarige Jaeob v. d. Zjjpp te Warns zoo gelukkig het te vin den. Het is aan Prinses Juliana aangeboden De kievit is wel bijzonder laat geweest ditjaar. In 1901 was ze evenwel nog later. Toen kwam ze pas den 30sten Maart haar eerste ei presenteeren. En nu het eerste ei er was, volgden er spoe dig meer. Zaterdag werden aan den Commis saris der Koningin reeds twee aangeboden. Het eerste was gezonden door S. E. de Vries, te Roodeklif bjj Seharl, het tweede door Jacob Kingma te Giekerk. In 1912 is het eerste kievitsei gevonden te Gaast bij Makkum. op 9 Maartin 1913 on der Work'um, op 18 Maart; in 1914 te Gaast bij Makkum, op 16 Maart; in 1915 te Warns, op 27 Maart en in 1916 onder Suawoüde 23 Maart. De centralen verlangen naar vrede; sedert in 1916 Duitschland onder overwinningsge- schal aankondigde dat het bereid was tot vre desonderhandelingen, wisten we dat. Wel heeft de Duitsche rijkskanselier, nadat de ge allieerden het vredesaanbod van de hand had den gewezen, toén gezegd dat de centralen niet weder met een vredesaanbod zouden ko men, maar de geallieerden daarom zouden moeten vragen. Maar dat heeft niet verhinderd dat de vorige week weer door twee autori teiten uit de centrale landen een „eervolle” vrede aan de geallieerden is aangeboden. De Duitsche rijkskanselier was een dezer beiden. In zijn redevoering in den’ Duitschen Rijksdag heeft hij verklaard dat Duitschland’s streven was naar een voor beide partijen eer- Vollen vrede. Graaf Czernin, de Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft deze mede- deeling vermoedelijk nog wat willen aandik ken en daarom den hoofdredacteur van het bekende Oostenrijksche blad de Neue Freie Presse uitgenoodigd eens een onderhoud met hem te hebben. Door middel van dit onder houd heeft Graaf Czernin nu de geallieerden feitelijk opnieuw aangeboden te onderhande len. Hij stelde voor dat alle oorlogvoerenden aan den Spoedeischende vergadering van 31 Maart 1917, des avonds 7 uur. Voorz.: de heer P. J. de Hoop. Burgemeester. Secr.: de heer P. Sikkes. Aanwezig 13 leden. Afwezig de heer Kuyt, 1 vacature. Na opening stelt de Voorz. aan de orde het eenige punt der agenda: È)e Voorz. deelt mede dat naar aanleiding van de oproep van de regeering om weiland in bouwland om te zetten, doof B. en W. is ge confereerd met den Rijkstuinbouwleeraar. De ze heeft verschillende stukken land ongeschikt bevonden. Slechts 3 perceelen in het Sperk- hem hoewel niet aan te merken als goede bouw- of tuingrond zouden benut kunnen worden. Uitgifte in kleine perceelen zou echter onge schikt zijn, daar dit stellig tot teleurstelling der bouwers zou lijden. Wil men iets doen, dan zou men deze landen als gemeentebedrijf in eigen exploitatie moeten nemen en er bruine boonen op moeten planten. Dit toch rs volgens den tuinbouwleeraar het eenigste artikel dat loo- nend verbouwd zou kunnen worden. De heer Westra lichtte de finantieele ge volgen toe. Berekend naar een goede oogst zal de opbrengst van 15 pondemaat land 140 H.L. bruine’ boonen zijn, die de te maken onkosten a f 3800.zoowat juist dekken. Groot financieel bezwaar bestaat, ér dus niet. Het groote bezwaar lijkt spr. echter dë prac- tische uitvoering. De menschen hier zijn met 't bouwen niet bekend en men zal dus geschik te mensehen moeten zoeken. Ofschoon bovendien de opbrengst op zich zelf niets beteekent voor de voedselvoorzie ning (terwijl men aan de andere kant de hooi oogst beperkt en de koemelkers dupeert) zou men tot deze bebouwing kunnen besluiten om een voorbeeld te geven. De heer d r. Bbuma pleit warm voor ’t idee. We weten niet voor welke toestanden we volgende winter komen te staan, 't Kan n o o d i g zijn al ’t mogefijke te doen voor de voedselvoorziening en dan kan Sneek op deze wijze toch ook haar steentje bijdragen. Het is ’n feit, dat de veeteelt hier veel te veel op dén voorgrond treedt, wat vooral in tijden van nood uitkomt. Uit bouwland is veel meer voedingswaarde te halen, dan uit w e i land. Wanneer spr. de bedoelde perceelen b.v. neemt, die zouden 40000 L. melk opbrengen of 140 H.L. bruine boonen. En in kilogrammen reëele voedingsstoffen omgezét beteekent dat, uit de melk 4200 K.G., uit de boonen 10500 K.G< Men zou dus twee en een half maal zooveel voedingswaarde uit die grond kunnen halen als thans-. En juist in de vorm van meelstoffen, waaraan zoo groote behoefte Is. terwijl aan melk geen gebrek zal komen. En nu wordt er wel gezegd, wat beteekent 1 kop bruine boonén per hoofd, maar dat be teekent per huisgezin toch 5 kop boonen en als de nood hoog komt, kan een dergelijke hoe veelheid heel wat waard zijn. De heer de Wolf acht de maatregel ver keerd. We zetten de boel op z’n kop. Drie melkboeren raken hun land kwijt, de melk, die -dit jaar al schaarsch was, wordt nog moeilij- ker te krijgen. Als de toestand zoo ernstig is, laat dan de minister de groote landeigenaren verplichten 10 pct. van hun land om te ploegen. Spr. meent dat de schaarschte alleen is ontstaan door te groote intvoer. Hadden we de melk, boter en kaas, die er uitgevoerd is, nog hier, dan zou ’t er hier wel wat beter uitzien. Ook den heer Blok lokt ’tplan niet aan. De’heer dr. Boumh verdédigt het nog maals. Spr. weet, dat de opbrengst gering zal zijn en de nöod in ’t land niet zal kunnen koe ren. Maar komt er gebrek, dan heeft de ge meente Sneek in elk geval het hare gedaan. Op dezelfde gronden verdedigt de heer IJ ts.ma het voorstel. Hij zal de heer- de Wolf niet volgen bij zijn gewaagde beschouwingen over de uitvoer-politiek der regeering. Het is heel gemakkelijk door hier z’n afkeuring over uit te spreken, maar spr. die niet weet waar mee de regeering al niet rekening moet hou den, zal niet gaarne een oordeel daarover vel len. Waar men voor eenige jaren begonnen is met 't uitgeven van tuingrond en daardoor heeft getoönd, ’t belang van de bevordering Herhalingsschool. In tegenwoordigheid van de Commissie van Toezicht op het L. O. en het personeel der Herhalingsschool werd Vrijdagavond jl. bij ’t eindigen der cursus 1916/19171 het ge tuigschrift uitgereikt aan Jacob Calf, Klaar Minks, Albertus de Ruiter, Hielke van Win den, Renske Meskamp, Akke Frankena, Jantje Gouma, Elizabeth Hofstra, Sietske Jager, Hil- tje van der Kooi, Lieuwkje Nauta, Grietje Noorderwerf, Maria Smink, Akke Woudstra, Dirkje Zjlstra en Hielkje Visser. Bevorderd werden van klasse I, afd. B meisjes naar klasse II 13 meisjes. Van klasse A., meisjes, naar klasse B 10 leerlingen. Niet bevorderd 2. Van klasse A., voornoemd, naar klasse TI 3 meisjes. Van klasse I, jongens, naar leerlingen. Niet bevorderd 5. Aan 11 leerlingen, die geen enkele maal hadden verzuimd, kon een cadeau worden uit gereikt vcor getrouw schoolbezoek, waarvoo) „Volksonderwijs” alhier een som disponibel had gesteld. Door de Muziekvereeniging „Symphonia” zijn aan het Gemeentebestuur te Sneek gratis aangeboden 2 a 3 Openbare Concerten gedu rende het zomerseizoen 1917 te houden op de Schaapmarkt of Marktstraat. Bjj Kon. besluit van 30 Maart is aan L. K. H. Theunisson, op zpn verzoek7, met in gang van 1 Mei eervol ontslag verleend uil zjjn betrekking van commissaris van politie alhier. Sneeker Gymnastiekvereeniging. Ben gymnastiek-uitvoering in Sneekjs altijd de moeite waard, laat staan wanneer het een jubileums-uitvoering geldt. Zoo was dan ook de zaal van Amicitia Zondagavond stampvol, toen de Sneeker Gymnastiekvereen. met da mes- en adspiranten-afdeelingen haar 20-jarig bestaan vierde. x De heer P. Gonggrijp, sedert jaren de presi dent der vereen., opende met 'n woord van welkom en hulde aan den directeur, den heer M. Wierstra, die al die jaren zijn beste krach ten aan de S. G. V. had gewijd. Een lauwer krans was 't zichtbare huldeblijk hem aange boden. Daarna werd het rijk gevulde programma keurig afgewerkt. We moeten kort zijn, maar mogen toch enkele nummers niet ongenoemd laten. Zoo 't werken der heerenafdeeling aan brug en hoogrek, dat eerste klas werk was, terwijl de vrije oefeningen zware kost moch ten wórdeil genoemd. Onder dc adspiranten schuilen uitstekende krachten voor de toekomst, wat vooral bij de vrije oefeningen bleek. En dan de dames. Lest best. Want ’t werk, dat de dames presteerden had uitbundig suc ces. De vrije oefeningen op dansmelodieën ga ven heerlijke, gezonde gymnastiek; echte li chaamsoefening, waafbij alle spieren een beurt krijgen. De knodsoefeningen waren uitmuntend. Maar ’t grootste succes werd natuurlijk behaald met de Jubilé-dans. De heer Wierstra, die met het andere werk zijn roem als gymnastiekleeraar handhaafde, gaf hierin van zijn talenten als dansmeester weer schitterende blijken. Altijd weet hij wat nieuws te bedenken en altijd is ’t goed ook. Ook nu viel in dit nummer zijn goede smaak te roemen. Een apotheose besloot de avond, die in één woord een succes-avond .voor S. G. V. en haar directeur mag worden genoemd. Voor de pauze had de heer IJpes uit Leeu warden namens het Noordergewest N. G. V. de jubileerende vereen, gehuldigd en ’n herin- neringsmedaille toegezegd. Een pvervol, maar zeer geanimeerd bal be sloot de avond. HARICH, 31 Maart. Aan dc Rgkslatd- bouwwinterscbool te Groningen is bevorderd van de le naar de 2e klasse de heer H. van der Goot van hier. IJLST, 30 Maart. Bjj onderhandsche ver koop werden eigenaar van de woningen van H. Schuurmans, J. Cnoisen A. Biens, B. Min- kema, J. Njjdam, Wed. Groenhout eïi G. Wij- benga, de heeren J. Nooitgedagt en Zn., en van de woning met stal eigen aan den heer S. Cnossen de heer M. Vierstra, Raadsvergadering Ulet. IJLST, 30 Maart. Hedenavond kwam de Raad dezer gemeente in vergadering bjjeen. Afwezig waren de hh. Visser en de Vries, aatstgenoemde wegens ziekte. Ontmoediging helpt niet. Het is geen wonder, dat vrouwen bij tijden moedeloos worden. Zij zijn zoo verdiept in het i=--- ----- --- -- welvaren van anderen, de zorgen voor de fa- deelten worden verpacht, milie en het gpluk van het eigen huis, dat haar I waar 9e I eigen gezondheid vaak verwaarloosd wordt. Als rugpijn, waterstoornissen, zenuwachtig heid of verlies aan gewicht hieruit voortvloeien, toont dit aan dat de nieren aan het verzwak- ken zijn en dat urinezuur zich in het lichaam ophoopt. Men dient te bedenken, dat dan ver- i dere verwaarloozing kan leiden tot rheuma- 411 dó, UlVlfclUlO- --y-- blaas, of tot graden van ongeneeslijke Ontmoediging dient tot/iiets. Geniet liever gelijk üw werk. Neem slechts licht verteerbaar, zaam water, maar geen onnoodige opwekken de middelen, en versterk de nieren door een kuur met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel herstelt de werkzaamheid van alle urineorganen, zuivert het- bloed en doet een nieuw levenstijdperk voor u beginnen. Mannen zoowel als vrouwen ondervinden nut van Foster’s Pillen, want deze bevatten de zuiverste bestanddeelen uitsluitend voor nier en blaaskwalen. De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, ken baar aan het handelsmerk (de man met zijn handen in de lendenen) op het etiket, zijn te Sneek. verkrijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1