7 d A, r. De mao Gilray genaamd. J De EuropenschB Oorlog. I FIRMA II. BRANDENBURG» annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM. n E. Ofticiee! Orgaan der Gemeente Sneek. Nieuwstijdingen. 33e Jaargang Woensdag II April 1917 Ho. 56. L- 6, re- NIEUWE SNEEKER COURANT I de en dat Anderhalf jaar is een ini zei de ambte- HOOFDSTUK VI. de Vil. De mid^ernachtelijke gast. au >r- ge- j te' Wordt vervolgd. den De ;e- tw ■BK» SN OORSPRONKELIJK VERHAAL UIT HET ENGELSCH. Geautoriseerde vertaling. Verechijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers SintKK Telefoon No. 150. Dank u voor ’t idéé, zei hij. Tot nu toe heb ik nog geen inlichtingen van dien kant ontvangen. Als mr. Gilray inderdaad een huis dokter had, zou die ons wel wat kunnen ver tellen. Is er nog iets anders, Edelachtbare? Abonnement: per jaar [f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentiën 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken H aanbleef. v Met trots sprak ’t verslag van de groote eer die Sneek in ’t vorig jaar ten deel viel, door dat de drie jonge kaatsers: Hoekstra, Rien- stra en Faber op den bondswedstrijd te Har lingen- den 2en prijs behaalden. In ’t geheel werden 4 wedstrijden hier ge houden, die zich meest alle, vooral de Inter nationale, in groote belangstelling van ’t pu bliek mochten verheugen. Aan de oprichters der afdeeling, de heeren Ypes en Christian, wijdde ’t verslag nog eeni- ge woorden van groote waardeering. De kas van den penningmeester, den heer Buma, wegens ziekte afwezig, sloot met een batig saldo van f 13,99. Uit ’t interneeringskamp te Harderwijk had ’t bestuur van den secretaris der kaatsveree- ningin in dat kamp, den heer August van Lierde, de aanbieding ontvangen, om op de a.s. internationale met een kranig partuur uit hunne vereeniging uit te komen. Den 24en van Junimaand hoopt men den grooten wedstrijd tusschen Belgen en Friezen weer te houden. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren D. Zuiderbaan, Joh. Faber en S. de Leeuw, die allen de benoeming aannamen. Bij acclamatie werd tot afgevaardigde naar de bondsvergadering te Franeker op 8 April benoemd de heer R. Tjallema. De beschrij vingsbrief voor deze vergadering gaf vaak aanleiding tot zeer interessante besprekingen. Ter gelegenheid van deze vergadering, zoo werd besloten, zal ook het vaandel der afd. AAMBEIEN, meest voorkomende kwaal van onzen tijd. Hij, die bevrijd blijft van aambeien, mag in derdaad van geluk spreken, want de martelin gen van jeukende, bloedende, drooge of uitwen dige aambeien berooven den lijder van alle rust en genot, \yeinig menschen ontsnappen aan deze kwaal na den middelbaren leeftijd. Oorzaken van vatbaarheid ervoor zijn erfe lijkheid, leverkwalen, gebruik van sterke pur geermiddelen, verstopping, te veel eten of drinken, zittende leefwijze, en te weinig .li chaamsoefening. Vrouwen lijden er dikwijls aan bij zwangerschap, ofschoon de vatbaar heid dan reeds te voren bestond. Bij alle vormen van aambeien zijn regel matige stoelgang, licht verteerbaar voedsel en zorgvuldige reiniging van groot belang. Ofschoon in ver gevorderde gevallen ope raties door sommige autoriteiten worden voor gestaan, werd opmerkelijk succes verkregen door het gebruik van Foster’s Zalf, een spoedig verzachtende, heelende en antiseptische zalf, in het bizonder geschikt voor aambeien. De eerste aanwending van Foster’s Zalf doet de prikkeling verminderen en het voortgezet gebruik doet de ontsteking en het bloeden op houden, en maakt in de meerderheid der ge vallen een einde aan de kwaal. Foster’s Zalf (let op den juisten naam) is te Sneek verkrijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel A f 1.75 p. dops. de morgen sneltrein gedurende het badseizoen te Hindeloopen stopt. Overwogen werd de wenscheljkheid te Scbui- lenburg, nabij het badpaviljoen een halte te hebben. De heer Jnkr. P B. J. Vegelin van Claer- bergen te Joure, werd herbenoemd tot Com missaris. De kermissen In Sohoteriand. Ged. Staten van Friesland hebben aan burg, en weth. van Schoterland het verzoek gericht, den gemeenteraad in overweging te geven op zijn bésluit tot afschaffing der kermissen terug te komen, vooral met het oog op nog loopen- de contracten voor plaatsing van tenten enz. Havermout. Aan een groote onderneming te Rotterdam is door het distributiebureau in den Haag consent verleend voor tien duizend kilogram havermout om te dienen als voeder voor de paarden dier onderneming, bij gebrek aan an der voeder. Vanwege het distributiebureau aldaar kan elk ingezetene op zjjn bonboekje eens in de vier weken per hoofd een ons havermout ontvangen. Een Witboek- De minister van Buitenlandsche Zaken heeft een witboek aan de Staten-G^neraal gezonden Diplomatieke bescheiden betreffende de toela ting van oorlogsschepen en bewapende handels- vaartuigen der oorlogvoerenden binnen het Nederlandsche rechtsgebied en waarin mede- deelingen worden gedaan omtrent de te dier zake mot do Britsche en de Duitsche regeering gevoerde briefwisseling. Uit hot Witboek bljjkt dat Duitschland zich niet kon vereenigen met de interneering van een der Duitsche onderzeeërs in onze havens, en Engeland niet met het niet toelaten in on ze havens van gewapende koopvaarders. Uit de stukken in het Witboek opgenomen blijkt ech ter dat geen vertoog verandering in de hou ding onzer'regeering heeft kunnen brengen. Principles!* dienstweigering. Opwaarts meldt, dat het aantal principieele dienstweigeraars, sedert Sept. 1915 op last van de overheid gevangen gezet, thans 85 be draagt. Stroombeeparlng in bet drukkers* bedrijf. De Amsterdamsche boekdrukkerspatroons zjjn bjj elkaar getreden om door concentratie van ba- drjjven te komen tot de vereischte besparing op het stroomverbruik. onderzoek ook leidde, elke weg scheen dood te loopen. Gewoonlijk kwamen in gevallen van dit soort de een of andere nieuwsgierige wel eens iets vertellen van wat hij ontdekt had. Maar in dit geval scheen het wel, hoe meer zij ontdekt hadden, hoe minder ze sche nen te weten. Er moeten in Londen toch wel veel menschen zijn, wier grootste verlangen het is om hun identiteit te verbergen, hetgeen veel gemakkelijker is in een groote stad, dan op een klein plaatsje, waar de menschen niets Os Duitsche Kslxsr wil concessies doen aan zijn volk. Keizer Wilhelm is bereid tot concessies aan zjjn volk. Het moet een harden dobber voor dezen vorst geweest zjjn om zoover te komen voor dezen machtige, die nimmer heeft ver heeld dat hij zjjnkeizerschap niet beschouw de als een ambt hem door het volk toe vertrouwd. Maar de indruk welke het lot van zijn Rns- sischen collega op keizer Wilheln heeft ge maakt, zal niet gering geweest zjjn. En bo vendien, nu Wilson zijn stem had gevoegd bjj die der andere machthebbers der Entente en de Duitsche dynastie en autocratie de be schuldiging had toegeslingerd, dat zij en zij vooral het was, die den schuld droeg van dezen rampzaligen oorlog, nn moest er iets gedaan worden om het Duitsche volk, dat naar her vormingen haakt, tevreden te stellen. Ziedaar dan, waarom de Keizer aan von Bethmann Hollweg een schrjjven heeft gericht waarin o.a. het volgende voorkomt: Met het oogmerk, de beproefde eenheid tus schen volk en monarchie voor het welzijn der gemeenschap te dienen, ben ik besloten de verdere ontwikkeling van ons binnenlandsehe politiek, economisch en sociaal leven ter hand te nemen, geljjk de oorlogstoestand het ver oorlooft. Nog staan millioenen van ons volk te volde, nog moet het resultaat van den strjjd der meeningen achter het front, die bij een ingrjjpende grondswetwijziging onvermijdelijk is, in het hoogste belang van het vaderland worden uitgesteld, tot onze strjjders zjjn terug gekeerd en zjj zelf met raad en daad kunnen deelnemen aan den vooruitgang van den nieuwen tjjd. Opdat echter, dadeljjk bij het gelukkig einde van den oorlog, dat naar ik hoop en vertrouw niet ver moer is, het noodige eu doeltreffende ook in dit opzicht kunne geschie den, wensch ik dat de voorbereidingen onver wijld worden getroffen. Mjj gaat de hervorming van den Pruisischen Landdag en de bevrjjding van ons geheele binnenlandsch politieke leven van dit vraagstuk zeer ter harte. Voor de wij ziging van het kiesrecht voor het Huis van Afgevaardigden zijn in opdracht van mij reeds bjj het begin van den oorlog voorbereidingen gemaakt. Ik draag u thans op, mjj uitgewerkte voorstellen van het staatsministerie voor te leggen, opdat als onze strjjders terugkeeren dit voor het staatsbestel van Pruisen gewichtige Hef Wittebrood. Uit de prijsregeling van het wittebrood be hoeft niet afgeleid te worden, dat reeds bin nen eenige weken geen brood meer verkrjjg- baar zou zjjn. Mocht de toestand dat geen tarwe wordt aangevoerd, voortduren, dan wordt overwogen, 15 a 20 pet. van het tarwemeel door maïsmeel te vervangen, waarmede thans proeven worden genomen. Wagons met Steenkool geplunderd. Twee met steenkolen beladen wagens van den steenkolenhandelaar C. Verhey te Scheve- ningen zjjn in de Badhuisstraat door een 300-tal Scheveningers bestormd en geplunderd. Een daarbij tegenwoordige agent van politie stond tegenover de menigte machteloos. Om herha ling te voorkomen, werden verdere wagens door de politie begeleid. Er deden zich nadien geen ongeregeldheden meer voor. Den kolen handelaar zjjn de kolen betaald. Voorzorgsmaatregelen- De „N. Prov. Gron. Ct” meldt uit Appin- gedam: Op militair bevel werden de draaibanken van de Brous-Motorenfabriek alhier, waar gra naten mede gemaakt worden, opgeëischt om nog heden te worden vervoerd achter de wa terlinie. Ook vele arbeiders, die meenden ver lof te hebben, moeten eveneens met het ge reedschap vertrekken. Men make zich voorloopig niet bezorgd; het is alleen een strenge voor- Zeer zéker, Edelachtbare, dat is verwachten? f Ik kan het U in den lóóp* Getuige: Dat zou ik u niet precies kunnen j anders doen dan op elkaar letten. vanaf de plaats van afgifte kon opgespoord van den dag mededeelen. 'vertellen, Edelachtbare. Hij scheen altijd zeer I Het is geheimzinnig, zei de lijkschouwer; Lijkschouwer: Ik zou het wel willen weten; verlangend en als ik hem vertelde, niets voor hem had, scheen hij verlicht, net alsof 'hij slecht nieuws verwachtte dat niet kwam. O neen. Edelachtbare, dat is geen ver beelding van mij, dat heb ik niet alleen ge dacht sinds ik van den moord hoorde, dat heb ik al zoolang bij mij zelf gedacht; met mijn vrouw had ik er ook al eens over gesproken. Een brievenbesteller ziet heel wat vreemde dingen. Lijkschouwer: En u bent er ten volle van overtuigd, dat mr. Gilray nooit een enkelen brief door middel van de post kreeg, geduren de al den tijd, dat hij in Ponder Avenue woon de? Getuige: Ik ben bereid dit onder eede te verklaren, Edelachtbare. Lijkschouwer: Maar u zult toch wel eens verlof gehad hebben in dien tijd? Getuige: Zestièn dagen in twee jaren en nooit wegens ziekte. Toevallig vroeg ik mijn plaatsvervanger er naar en ook hij had nooit een brief bij Gilray bezorgd. De lijkschouwer schudde het hoofd. Het was moeilijk eenig licht hierin te zien. Hoe men het misschien niet meer? zeer langen tijd. Getuige: Ik ben er zeker van. Toen Mr. Gil ray voor ’t eerst in mijn wijk kwam wonen, heb ik op hem gelet, omdat hij de eerste twee I maanden altijd scheen te wachten tot ik voor- Getuige: O, ja, zeer dikwijls. Hij was een man met een zekeren drogen humor en ik vond hem altijd zeer interessant, daarbij aristocra tisch en hoogst beschaafd. Dit is hoogst belangrijk, naar. Wij kunnen vrijwel aannemen, dat de ongelukkige de gewoonte had naar het Wes-lbij kwam. Of hij stond aan de deur of in de I hal en dan vroeg hij mij of ik iets voor hem 1 had. j Lijkschouwer: Dus hij scheen een brief te Maar de ambtenaar scheen geen vragen meer te willen stellen en wat de getuigen be treft, hoe meer zij vertelden, hoe meer het bleek, dat de politie nog pas aan het begin van een zeer ingewikkeld probleem was. Het was duidelijk, dat de doode zich alle moeite had gegeven om zijn identiteit te verbergen en de plaatselijke nieuwsgierigheid te ontdui ken. Even duidelijk was het, dat hij zich had ingespannen, om te voorkomen, dat iemand, de procuratiehouder der bank niet uitgezon derd, te weten zou komen, vanwaar hij zijn geld kreeg. Het is raadselachtig, zei de lijkschouwer. Nog één vraag, besteller, en dan kunt u gaan. U hebt gezegd, dat u in anderhalf jaar geen enkelen brief op no. 2 Ponder Avenue afgege ven hebt heelemaal niet. Getuige: Nu dat wil ik niet zeggen, Edel achtbare. Ik bracht natuurlijk wel circulaires en reclames van winkeliers. De eenige brie ven, welke ik aan huis afgegeven heb, waren buitenlandsche en geadresseerd aan de dienst bode. Hoe weet u, dat zij voor de dienstbode waren? Een Duitsche kanonneerboot vernietigd. De Duitsche kanonneerboot „Cormoran”, die te Guam Santa geïnterneerd was, werd door de bemanning niet uitgeleverd. De Ame- rikaansche autoriteiten hebben de boot ver nietigd. Twee onder-officieren en vjjf matro zen werden gedood, 20 officieren, 12 onder officieren en 321 manschappen gevangen ge nomen. Kaatsvereeiiigïng Sneek. De kaatsvereeniging „Sneek” hield Vrijdag avond in Amicitia haar jaarvergadering. Bij de opening bracht de waarn. voorzitter, de heer Tjallema, hulde aan de heeren Chris tian en Ypes voor ’t zeer vele, ’t welk die hee ren hebben gedaan om de afdeeling tof dien bloei te brengen, waarin ze zich op ’t oogen- blik kan verheugen. ’t Jaarverslag vermeldde o.m. dat t916 niet bemoedigend voor de afd. begon. Over de sa menstelling van het bestuur vermeldde het dat op de heeren Chris-iian en Geensen na het niets aan het licht. Het was wel mogelijk, i Getuige: dacht hij, dat een van de honderd pondbiljetten I heel gemakkelijk. V V... „.UM.O „V... V worden, maar dat zou toch pure toeval zijn, en kon maanden lang duren. Het publiek was nog even wijs, toen deze getuige ging zitten. Hij werd gevolgd door een klerk van een der loketten van Bakerloo Station, die zeer weinig te zeggen had, maar dat weinige was meer dan al het voorafgaande tezamen. Het bleek, dat getuige Mr. Gilray zeer goed van gezicht kende. Hij ging altijd vanaf dit station, als hij naar het Westen ging. De meeste avon den nam hij een retour en de getuige had op gelet, dat hij altijd in rok gekleed was. Maar het belangrijkste was, dat de doode de gewoonte had gehad eens per maand een kaartje naar Westminster te nemen, gewoon lijk op een Donderdagavond; terugkomen deed hij altijd op Zaterdag. Lijkschouwer: Deed hij dat geregeld? Werd benoemd de heer H. de Jong. (Ongecorrigeerd.) Krltejoun. Peaske Snein bat it de léste joun fen de Krite Snits wést. Do foarsitter iepene mei in hertvlik wird fen wolkom oan alle oan- wêzigen, yn it biesunder offeardigden fen de toauielforienigings dy ’t hjir dizze winter mei dien babbe oan de toanielkriich en de hear Wilhelmy fen it haedbistjür. De Krite Snits wier Krite Snits bleaun, en by hope, dat de leden ek as der gjin toaniel- kr'ieh joech, oanbleauwen. Wy krigen do sjongan to hearren fen ’t Kritekoar „Marsang”. Der schülo tige goede kréften Ander ’t koar en ’t hat ek tige by tige foldien. Toch seoenen wy „Marsang” yn wolmienend oertinken jaen.it sfinder piano- lieding to bisiekjen. Oan bar wier de hear Chaillet, dy üt namme fen de karkommisjo ütslach die fen de Toaniel kriich. De utslag is' det- de priizen a.f. fallen binne lepriis, gouden medalje „De Krite Boalsert” mei 360 puiten. 2e priis greate verg, silveren med. „It Frysk Toaniel” fen Amsterdam mei 3472/3 punten. 3e priis gr. silveren med. „Vriendenkring Getuige: Ja, Edelachtbare. Na eenigen tijd wist ik dan altijd vooruit, wat gebeuren zou. Ik gaf mijnheer altijd z’n kaartje zelf; hij nam een eerste klas retour. Lijkschouwer: Ik veronderstel, dat u nooit met hem gesproken hebt. WOUDSEND. 7 April. Benoemd als on- derwijzer aan de Chr. School voor U. L. O., zorgsmaatregel. c- i alhier de heer T. Runia te Berlikum. Sneek daar aanwezig zijn. Tot vaandeldrager LEMMER, 7 April. De brieven- en tele grambesteller J. Klaver alhier, tjjd. als adsistent werkzaam te Deventer, is in laatstgenoemde betrekking benoemd te Groningen, met ingang van 16 Mei a.s. HINDELOOPEN, 5 April 1917. Heden hield de N.V. „Zeebad Hindeloopen” in het badhotel Bujjs alhier, hare 5e algemeeno ver gadering Uit de aangeboden verlies- en winst rekening bleek, dat 1916 een verlies heeft ge bracht van f 328.50. Gedurende de 3 oorlogs jaren 1914, 1915 en 1916, is het bezoek in de maanden Juli en Augustus van jaar tot jaar toegenomen, vooral het pensionbezoek. Over 1916 zjjn op verre na niet zooveel baden ge nomen als in do 2 voorafgaande jaren. Het gevolg van het koude zomerweer; Een voorstel van het College van Commissa rissen om de statuten in dien zin te wijzigen, dat de uitgifte van aandeelen door het College van Commissarissen beneden pari kan worden gesteld, kon niet behandeld worden, omdat in de vergadering geen voldoend aandeelen kapi taal (2/s van het uitgegeven kapitaal) vertegen woordigd was. Dit punt zal nu in fte o.v. ver gadering, bepaald op 14 April a.s^ worden behandeld, zoomede het voorstel tot wjjziging der verschillende tarieven. Getracht zal worden te bewerkstelligen [E Ier en begrijpt u mij, inspecteur Sparrow? Ik wil zoo mogelijk bewijzen, dat mijnheer Gilray ge woon was deze bankbiljetten in te wisselen binnen eenige dagen na zijn terugkomst uit de stad. Juist, antwoordde inspecteur Sparrow. Maar ze kunnen ook per post gekomen zijn en in dat geval zullen ze hoogstwaarschijnlijk aangeteëkend zijn geweest. De brievenbesteller weet er misschien iets meer van, zei de lijkschouwer. Ik heb hem gedagvaard, Edelachtbare, zei de inspecteur. Ik dacht, dat hij ons mis schien w,§j inlichtingen zou kunnen geven, die waarde voor ons hebben. Weer werd de publieke aandacht gespan nen, maar de brievenbesteller bleek het mees te teleurstellend van allen te zijn. Hij had da-, gelijks vier bestellingen in Ponder Avenue en dat deed hij nu al vier jaar. Gedurende het laatste anderhalf jaar kon hij zich niet herin neren1 een brief, geadresseerd aan Mn Gilray op no. 2 Ponder Avenue afgegeven te hebben. Lijkschouwer: Maar dat herinnert u zich Aldeboarn mei 3431/3 punten. 4e priis silveren med. „Joast Halbert- sma” Dimter mei 315 punten. Wyls „Vriendenkring” boppe det, de greate silveren medalje, oanbean troch de „Vereeni ging tot bevordering van Vreemdelingen Ver keer” krige for de moaiste toanieloanklaeijing. Fjirder binne persoanlike madaljes tltriko oan Dimter: „Grytsje” (Mefr. Akkerman v. d. Vegt.) „Symko” (Jiff. A. v. Dijk), de léste mei in heal puntsje forschil mei „Yke” (Jiff. v. d. Bjj-Gerlofs) nou forstoarn. Aldeboarn: „Toan Wever” (de hr. Monsma.) ,,Gabe” (de hr. Goeris). Amsterdam Hilma,( de hr. Canne) „Jelte” (de hr. Metzlar). Boalsert: „Ibenga” (de heer Steensma.) „Haukje” (Jiffr. Keulen.) „Baikema” (de heer Statema.) „De Majoor” (de heer v.d. Spoel.) Nou yetteris Marsang en do krigen wy it Ljouwerter Toanielselskip op ’e planken, ’tls in tige goede idee fen it bistjür wést om wer in toanieljoun to jaen. Der is best spil levere en ’t njje stik „Simen de Profeet” fen B. S. Hylkyma foei tige yn ’e smaek. Prachtig wier de Md Fryske klaijing fen inkele frouljue fen it Ljouwerter Toanielselskip. In drok mar koajt efternei dounsjen wier it eintsjebislftt. Wy komme jerne wer by de Krite Snits. Snseker muzlokoorps. Voor een flink bezette zaal gaf het Snee- ker Muziekcorps gisteravond zjjn eerste ver plichte concert in Amicitia, onder leiding van den heer Jae. S. de Vries. Algemeen werd het samenspel gewaardeerd het klankgehalte is veel beschaafder geworden en viel over ’t algemeen te roemen. Jammer, dat tengevolge mobilisatie en ziek te van enkele leden, de klarinetten zoo slecht bezet waren. Dat maakte de klank wat jjl. Corps en directeur kunnen echter tevreden zjjn over de gemaakte vorderingen. Werkman s Fantaisie Sur les Montagnes werd vrijwel onboiispeljjk gespeeld. De soliste mevr. Stotjjn-Moknaar had groot en welverdiend succes. Sinds deze oud-stadgenoote hier de vorige maal optrad is baar geluid veel voller gewor den. Daarnaast een volkomen beheerschen van haar stem en ’n goéde voordracht, zoodat het een lust was naar haar te luisteren. Het krach tig applaus na de Hollandsche nummers, mo ge haar voor ’n volgend'optreden een aan wijzing zijn dat deze meer door de aanwezi gen konden worden gewaardeerd, dfcn de uit- heemsche, hoezeer wjj ook daarvan de uit voering bewonderden. WOUDSEND. 7 April. werk snel tot stand kan komen langs den weg der wetgeving. Nu het geheele volk in dezen vreeseljjken oorlog zooveel heeft gepraesteerd, is naar mjjn overtuiging voor hef standenkiesrecht in Pruisen geen plaats meer. Het wetsontwerp zal verder de rechtstreek- sche en geheime verkiezing der afgevaardigden moeten bevatten. De verdiensten van het Hoerenhuis en zjjn blijvend belang ^oor den staat zal geen kening van Pruisen miskennen. Het Hoerenhuis zal echter aan de geweldige eischen van den komenden tjjd beter kunnen beantwoorden als het in ruimer mate dan tot dusver uit de ver schillende kringen en beroepen des volks lei dende, door de achting hunner medeburgers onderscheiden mannen in zjjn midden heeft. De Keizer belooft dus hervormingen maar na de oorlog. En het is juist de groote grief der Duitsche sociaal-democraten en der liberalen dat niet reeds tijdens dezen oorlog hervormingen worden ingevoerd, hetgeen bo vendien de vredesonderhandelingen zou vergemakkeljjken. Misschien echter dat deze partijen zich er tevreden mee zullen stellen dat met de voorbereidin gen tot de hervormingen, die de Keizer wenscht, ters'ond wordt aangevangen. Uit Rualxnd. De toestand in Rusland is nog niet zooals hij dient te zjjn. Het comité van arbeiders- en soldatenafgevaardigden dat zg. om con trole uit te oefenen op de voorloopige regee ring te Petrograd vergaderd bljjft, deelt be velen uit dio vaak strjjdig zijn met die der regeering en dus groote verwarring stichten. Zelfs moet het comité reeds getracht hebben de voorloopige regeering te arresteeren. Gematigde elementen onder de sociaal-de mocraten zien in dat deze; verwarring slechts noodlottig voor Rusland kan worden en advi seerden het comité reeds de voorloopige regee ring te steunen: Tot nog toe echter niet met volkomen succes. Thans heeft het le Russi sche veldleger tegen het optreden van het co mité geprotesteerd evenals de voorzitter der Doema Éodzianko. Het comité zal spoedig voor de keuze komen, öf de regeering loyaal steunen of de anarchie. Vsn da aorlogsterralnen. Op het Westeljjk oorlogsterrein duurt de artilleriestrijd voort. De geallieerden doen veel verkenningen met vliegers en verloren volgens het Duitsche legerbericht alleen Vrjj- dag 44 vliegmachines, terwjjl alleen het En- gelsche legerbericht het neer schieten van 46 Duitsche machines meldt (15 verpletterd, 31 beschadigd). Nadat wij het bovenstaande hadden geschre ven ontvingen wjj een officieel Engelsch leger bericht waarin gemeld wordt daj; de Engelschen een offensief zjjn begonnen op de linie noor delijk aansluitend aan de terugtochtslinie der Duitschers nl. op het front Henin-sur-Cojeul tot Givenchy. De Engelsche legers hebben hier reeds een vrij belangrjjk succes behaald en bjjna 6000 gevangenen gemaakt. We hebben hier niet, als bjj de Duitsche actie aan de Stoehod, met een plaatsolrjko strjjd te doen, doch waarschijm- Ijjk.met de eerste stoot van een grootech offen sief. Wat ook Hindenburg’s plannen waren, de geallieerden zjjn hem thans voor. Op het Oostelijk front geen nieuws. Het succes der Duitschers aan de Stoehod onge veer een week geleden behaald heeft hen bijna 10000 krijgsgevangenen opgeleverd. De Vereenigde SSa^er». De voorbereidselen om krachtig aan oorlog deel te nemen gaan daar voort. Duitsche koopvaardijschepen welke in Ameri- kaansche havens liggen en 600000 ton meten zgn reeds in beslag genomen 'en zullen wel dienen om munitie en levensmiddelen naar de geallieerden te voeren. Ook Cuba schijnt Duitsehland den oorlog te hebben verklaard waardoor nog 30000 ton Duitsche scheepsruimto in handen van Amerika valt. ten te gaan om geld te halen. Zoudt u mis- schien ook kunnen vertellen op welken datum j’had. Verdere vragen aan den getuige brachten deze retouren werden uitgegeven? Het was wel mogelijk, Ik kan het U in den lóóp vertellen, Edelachtbare. Hij scheen altijd zeer I i en als ik hem vertelde, dat ik en we komen niets verder met al die getui- ‘gen. Inspecteur Sparrow voelde zich niet op zijn gemak. Niemand wist beter dan hij hoe ho peloos de zaak op ’t oogenblik stond. De meesten hebben zichzelven als tuigen opgsgeven, zei hij en ik geloof niet, dat het alleen tijdverspillen voor het hof is. De lijkschouwer stemde dit toe. Hij wist, hoe moeilijk het voor Sparrow was. Hij had al te veel van deze onderzoeken geleid om niet te weten, hoe moeilijk het was. Nu, dan zal ik nog een paar verhooren, zei hij. Ofschoon ik ’t beter zou vinden de zaak eenige dagen te schorsen. Was de over ledene een gezond man? Daaromtrent zou ik u niets kunnen mede deelen, Edelachtbare, antwoordde Sparrow. Dat zal w.el uitgevonden kunnen worden, vervolgde de lijkschouwer. Er zal wel een apotheker of een drogist in de buurt zijn, waar mr. Gilray kocht; iedereen heeft op z’n tijd wel eens medicijnen noodig en zeker wel een dokter. Sparrow’s gelaat verhelderde zich.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1