:h n. n. MEUBELFABRIEK NEDERLAND P. SLUIS FIRMA H. BRANDENBURG» AWAK Afkondiging. SNEEKER COURMül WYMBRITSERADEEL arstwx N ieu wstijdingen. Officiëel Gedeelte. Officieel Orgaan der Gemsente Sneek Ver ch ij rit RECLAMEKOLOM. Kennisgeving. DRANKWET. Opgaaf Reparatieleder f u 33e Jeergang Zaterdag 14 April 1917 57. Ne. I HETER dan andere merken can ge J ’I L J. A. HOIZINGA, Groningen. Fp»ie«che H©ar®F»b®’M «B Fpi««©h> i in dezs fladeponeerdG varpakking aiju ff?! G9EOKOOPER dan andere «oor- tsu m gelijke kwaliteit. De nije tiid. 1 "i ■3 I e x K o o NIEUWE SNEEKER COURANT H Verloting SmbjcbtïBshoai. liet bedrijf van bakker of van broodverkooper Telefoon 118. 1 -St van lijken prijs, den eisch gesteld nog verdere be- i. 1 ‘Behalve de in hechtenis genomen telegrafis- en nt berucht anti-smokkelbureati wepk- lt- I Gjin Ijocht en tsjuster, R. K. Z. VQGELrLN PLUOOEEyffEDl Matrassen, Dekens, etc laatste vrijgesproken. LEMMER, 11 April. 471 1127 515 822 924 529 455 71 806 20 426 479 173 zijn DINSDAGS en ViU-JDAGSAVO.' I'S Ud revpT" Snkek T"h f en No. 150 Spionnage. spionnage-zaak aan het tele- Amsterdam deelt men nog 760 1180 1096 440 874 901 883 869 569 768 989 797 183 35 16 75 365 841 318 1081 394 726 895 142 1200 998 188 527 159 1124 307 881 den eisch die twintig jaren lang vooraan op haar program heeft gestaan en waarvoor zij haren zwaarsten strijd heeft gevoerd; over wegende, dat zoowel voor de uitwerking van de Grondwettelijke bepalingen omtrent vrou- Havermout als veevoeder. Naar aanleiding van een bericht in de nieuws bladen van 7 April j.l., dat door het Distribu- tie-bureau in Den- Haag consent is verleend voor het verbruik van 10.000 K.G. havermout als voeder voor paarden, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit een partij betrof welke per s.s. „Soestdijk” uit Amerika is-aan gevoerd en gedurende de reis, die door een oponthoud vau zes weken in een buitenland- sche haven is vertraagd, tot broei is overge gaan, weshalve zij voor menschelijke con sumptie ongeschikt is verklaard. Burgemeester en Wethouders van Sneek doen te weten dat de navolgende maximum prijzen voor varkensvleesch zijn vastgesteld: per K.G. f 0.5714 - 0.15 - 0.67 - 0.80 - 0.55 - 0.62 - 0.55 - 0.45 - 0.50 - 0.55 - 0.55 - 0.50 - 0.40 - 0.50 Karbonaden Kluiven Rollade Fricandeau Vette lappen Magere lappen Gehakt Versch vet spek Versch doorregen spek Gerookt vet spek Gerookt en gezouten mager spek Reuzel Krabbetjes Gezouten vet Spek Welke prijslijst door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel den .6 Maart 1917 - werd goedgekeurd. Sneek, 12 April 1917. Burgemeester en Wethpuders voornoemd, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. herziening van verschillende nadere Grond wetsartikelen de onverwijlde inwerkingtreding van het nieuwe algemeen kiesrecht noodzake lijk is; wijst elke poging om deze Grondwets- herzieninguit te stellen of tegen te werken als eèn aanslag op de democratie en de eer lijk verworven machtspositie der arbeiders klasse beslist af; verklaart een dergelijke aan slag niet zonder het sterkst mogelijke verweer te zullen dulden, en richt tot de arbeiders, die met de S. D. A. P. en het N. V. V. den strijd genden oproep, zich gereed te houden om op het eerste teeken vanwege de partij, zoo noo- dig in een laatste machtsvolle demonstratie den wil en de kracht der moderne arbeiders beweging tot handhaving en bevestiging van het reeds verkregene tot uiting te brengen. Het congres' bepaalt, dat de oproep aan de arbeiders en alle fabrieken en werkplaatsen en, ook aan de gemobiliseerden zal wórden be kend gemaakt. Het veel begeerde baantje. Uit de meer dan 1470 sollicitanten voor de i betrekking van pontwachter te Ilpendam is thans een keuze gedaan. Na een drietal stem mingen werd no. 2 op de voordracht, de heer Bierdrager pit den lip, benoemd. Een nieuwe smokkeltruc. Aan het Maasstation te Rotterdam viel de aandacht der politie op een tweetal personen A. C. B. en W. v. W., die schilderijen bij zich hadden, waarvan de ruimte tusschen het linnen en den achterwand van verdacht groote afme ting was. Bij onderzoek bleek, dat in de schil derijen smokkelwaar verborgen was. Zoo haal de men er o.a. 100 stuks zeep uit, die op deze wijze naaf Duitschland vervoerd zouden worden. Hwet lokkich, hwet lokkich moat elk nou [bikenne, Al koene in bulte er hast earst net ta wenne, Dat Moandei oansteande de klok wirdtforset; Men neamt it scoe 'k tinke in skoandere wet 1 Burgemeester en Wethouders der gemeente Sneek, Gezien art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van JAN IJKEMA* van beroep brandkastenmaker, wonende te Sneek om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken dpank, in het perceel, plaatselijk gemerkt wijk 7, nummer 7. gelegen hoek Galigastraat, en dat tegen het verleenen van het gevraagde verlof' binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden ingebracht. Sneek, den 12 April 1917. Burgemeester en Wethouders vpornoemd. P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. Ik stel my dan foarmen sliept lange nachten En dei oan dei soil men dan hearre fen klachten De foerljue dy jagen elkoar yn 'e feart Gjin Ijocht en tsjuster..... hja seagen nou neat ’t Gefolch is de laeitsjende kearsfabrykanten Gean d’ eagen nou iepen allyk spekulanten. Hj ar tiid is nou ryp om de slach nou to slaen, To sizzen oan ’t folk djüre kearsen to jaen! En wyls men nou mirnert hwet moat men [nou fine, Ef Ijeaver, hwet jounljoeht scil üs nou biskine Dan siz ikgjin noed dochs, hwent Moandei- - [to-moarn Wirdt de klok forset, on de simmer komt oan Hwent siker, it jounljoeht wirdt langer in [1Ö6“ Gjin drippelsje oalje yn 'e latnpe to krjjen, En dêrby, earst naem men in kears ta üntbear, Mar kearsen.... dy binn’ dor ek al iensnet mear? Dan scoe men mar winskjewier ’k lyk as [de katten Dan seach ik bij nacht ek de müzen en ratten. Om my weard net ienris de klok dan forset Hwent ommers, dan hiemen de gek mei sa’nwet! Heecb, 12-3, 1917. Een waarschuwing der S. D. A. P. aan de Eerste Kamer. Op het Paaschcongres der S. D. A. P. is .de volgende motie aangenomen: d. D., alleen wonende te IJsbrech- Het congres, gezien de pogingen zoo in als turn. Ze hadden in den nacht van 21 Februari buiten de. Eerste Kamer om de Grondwetsher- izjening alsnog te doen mislukken; constatee- rende, dat 'dit streven, onder welken schijn moge vertoonen, in zijn wezen is gericht tegen de moderne arbeidersbeweging, die in de opneming van het algemeen kies recht in de Grondwet de vervulling ziet van VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 11 April 1917. Overtreding der Distributiewet f916. In den nacht van 27 op 28 Februari was G. De betrokkenen H„ 54-jarig voerman te IJsbrechtum. met 50 j klaarblijkelijk zeer halve H.L. kleiaardappelen op reis van Won- betrokkenen een aanzienlijk bedrag bij Eisch ieder f 15 boete of 7 dagen hechtenis, veldwachter heeft op den len 33-jarigen veehouder M. H. uit ’t Wier minder, gesteld, stie de winter foar [bfinuen En men hieernou dan gjin Ijochtjo to bdrnen ’t Kin better bislaen eart wy binne salier Mar oars sit men gftuw mei de bannen yn ’t [hier 1 16 halve H.L. klei-aardappelen op een wagen, waarmee ze hun woonplaats hoopten te be-j renue, uai reiken. De'gemeenteveldwachter uit Burgwerd :het zich ook wist hen te verrassen. De subs.-officier acht het feit bewezen, dat beklaagden gezamenlijk 'hebben bedreven. De -Burgemeester van Sneek, gelet op eené missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 3 April verzoekt alle schoenmakers in deze gemeente vóór 20 April e.k. schriftelijk op te geven aan het Distrlbutie-bureau, de hoeveel heid reparatieleder welke zij per jaar noodig hebben. De aandacht wordt er op gevestigd dat zij die verzuimen deze aangifte te doen, uitgeslo ten kunnen worden van het ontvanger vaji reparatieleder. Sneek, 12 April 1917. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Massa-desertie. In de afgeloopen week zijn de namen van Duitsche deserteurs, die naar Nederland uitgeweken te Eindhoven geregistreerd. De epoorwegen en de kolen- ■chearachte. Van hoogerhand is, naar het „N. v. d. D.” meldt, aan de derecties der spoorwegmaat schappijen den eisch gesteld nog verdere be perkingen in het kolenverbruik aan te bren gen. Thans is daarom bij de directies der maatschappijen in overweging genomen dienstregeling zoodanig dezen eisch voldaan ks waai we treden. Geljjk vanzelf spreekt, zal het publiek den a. s. zomer niet kunnen rekenen op eene uitbreiding van de verkeersgelegenheid als in andere jaren. Het tegendeel zal dus het ge val zpn. De huizinge, waarin onder- en boven woning mét erf en afzonderlijk staande ach terwoning aan de Bothniakade, in huur bij H. de Haan e. a. Gekocht door den heer Carl J. IL Urban voor f 2808. 3. De woning met erf aan de 2e Frittema- havenstraat, in huur bij J. v. d. Kamp, kreeg de heer T. T.Groenland_voor f 697. 4. Een dito woning, naast de vorige, in jhuur bij de wed. Th. de Haan, kocht J. de i Haan voor f 745. maar mee, om op het paard toe te zien. De |>voeren voor het algemeen kiesrecht, den drin- arbeiders moesten betalen. Dan maar gevangenis of hechtenis, merkt een der rechters op; zulk een straf kunnen de ar beiders in geen geval overnemen. Beklaagde heeft geen zin in de gevangenis. SNEEK. Notaris Boshuijer veilde Dinsdag avond finaal in de Gouden, Leeuw. ’t Pakhuis c.a. aan de Prinsengracht, in huur bij den heer J. Ligthart. Kooper werd de. heer Feike v. d. Meer, caféhouder, voor f 4153. 2. Het bloed verloochent zich niet. Het zou zeker gewaagd zijn te. willen bewe ren welke ziekten de pijnlijkste zijn, daar iedere zieke altijd meent dat er geen erger kwalen op aarde bestaan dan die hij onder vindt Toch zijn er wier lichamelijke pijnen gepaard gaan met erge geestelijke pijnen en aan hunne slachtoffers het vernietigende ge voel van verval, bezorgen. De treurigheid en de'bitterheid die daarvan het gevolg zijn, ont nemen aan het leven alle bekoring. Wat is er pijnlijker voor een mat? van krach tig uiterlijk, dan zijn kracht te voelen vermin deren? Bij de kwellingen die de kwaal mee brengt, komen dan nog de nijpende wonden der eigenliefde. Gebonden door den ergsten twijfel, de twijfel aan zich zelf, staat hij ver lamd tegenover de minste inspanning, dë min ste onderneming. Daarop volgt de ontzegging. Het bloed verloochent zich niet, zegt een oud spreekwoord; en dit is zoo: een stevig man met een krachtig hart, kan altijd op zijne krachten vertrouwen, wanneer hij ze noodig .heeft. De energie, de zekerheid, de kracht be- Dezelfde Maart den Scharnegoutum geverbaliseerd, die toen' met 14 halve H.L. aardappelen, te Witmarsum ge kocht, op den terugweg naar zijn dorp was, wenkiesrecht en ..onderwijs als voor ’n latere waar de voorraad onder eenige arbeiders zou worden verdeeld. De aanhouding had te Hart- werd plaats. Beklaagde bekent.^ Eisch f 40 boete o*f 20 dagen hechtenis. Wat veel, meent H., omdat de arbeiders het zullen moeten betalen. Waarachtig niet, zegt de president, je kunt je straf niet overdragen en de arbeiders zul len je ook wel hartelijk bedanken. Beklaagde meert] van niet. Hij was alleen De 41-jarige voerman T. V. uit Sneek heeft op dezelfde manier- als in de vorige zaak 42 halve H.L. aardappelen vervoerd. Hij heeft een onaangename gedachte aan den veldwach ter van Burgwerd. Eisch: f 75 boete of 25 dagen hechtenis. Op denzelfden datum kocht de 47jarige ar beider T. F. te Sneek 20 halve H.L. roode stars te Witmarkum, die hij zijn vaderstad hóópte binnen te loodsen. De Burgwerder veld wachter was ook hem te gauw, hield den over treder in Wonseradeel aan. De beklaagde bekent. Eisch f 30 boete of 15 dagen hechtenis. Verzet. Het was op Zondag 25 December, dat A. B., 38-jarig arbeider te Workum beschonken op een bank bij de Waag aldaar zat. De politie heeft hem toen gearresteerd en weggebracht, waartegen B. zich heeft verzet. Bovendien zou hij zich aan huisvredebreuk hebben schuldig gemaakt, welk feit op de terechtzitting van 28 Februari reeds is behandeld. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis. In de zitting van 4 April hebben terechtge staan G. M., 19 jaar, en R. M., 21 jaar, vis- schers te Hndeloopen, wegens mishandeling te Workum. Geëischt ieder 7 dagen gevangenis straf en de eerste tot die straf veroordeeld, de (L. C.) r'p Comtnis’vis K ni'ivn h-T fc bcno’tnd tot 'u-ldwacht-r d?r 4 erri’ent.' Lemsterlind Tj. LT'smn, agent p liti<* to Sa«Bonh>.im, Anti-Rev. Kiesvereeniging Wijnibritseradeel. Ter vergadering van bovengenoemde kies vereeniging zijn liefkozen als bestuursleden de h.h. D. Mulder voor Hommerts, Tj. de Vries voor Woudsend en gekozen ds. N. Buffinga voor Oosthem. Tot afgevaardigden in ’t Prov. Comité wer den herbenoemd Th. van der Mark van Oude- ga, prim, en Tj. de Vries van Woudsend, sec. Een voorstel van ’t bestuur om een andere regeling der finantiën vast te stellen, werd door de vergadering aanvaard onder beding dat dit jaar de wettige verplichting tot beta ling van T verhoogd bedrag niet te streng zou worden doorgevoerd. Bij rondvraag werd besloten dat ds. F. W. Geeids van Scharnegoutum een volgende ver gadering een inleiding zal leveren over: „De verhouding van de Antirév. Raadsleden te genover de Gem. Kiesvereen.” Aanvoer van veevoeder. Naar wij vernemen bevat het stoomschip „Clio”, dat van Falmouth hier te lande is aan gekomen, 3300 ton lijnkoeken, de „Bacchus”, eveneens van Falmouth gearriveerd, 2500 ton lijnkoeken. Verder is dezer dagen uit Halifax in ons land binnengekomen het stoomschip „Java” met 5836 ton maïs, alles bestemd voor onze regeering. Het stoomschip „Phecda”, van de firma Van Nieveit, Goudriaan en Co., is te Rotterdam uit Baltimore met 23,765 zakken lijnkoeken aan gekomen. seradeel naar Hennaarderadeel. De politie had]der banken a deposito had staan, spoedig lucht van de zaak en liet de aardap pels niet verder komen dan tot aan de grens ten D„ v. d. B. en mej. S., moeten er nog van .beide gemeenten. Toen was het: „halt! anderen bij .deze zaak betrokken zijn. ik heb je”. De Tijd meldt nog, dat een onderzoek aan Beklaagde zegt, voor de verleiding bezwe- het licht heeft gebracht, dat bij de spionnage- ken te zijn. Men praatte hem voor: „het zal zaak ook betrokken waren personen, die bij zoo’n'vaart niet loopen”, enz. En hij deed het Holderts voor arbeidersmenschen. verdiende f 12.50 zaam waren, aan de heele reis, waarvoor hij zelf de paar- den beschikbaar moest stellen. Eisch f 75 boete of 25 dagen hechtenis. Ook staan terecht drie veldarbeiders: de 39-jarige A. M., de 38-jarige K. V. en de 31- jarlge W. v. De Burgemeester en Wethouders van Sneek, doen te weten, dat door den Raad dier ge- meente in zijne vergadering van 26 Maart 1917 onder no. 14 is vastgesteld dij volgende VERORDENING OP HET GEWICHT VAN HET BROOD. Art 1. Het is verboden: aanwezig te hebben in een gebouw, waarin •3; ui Abonnement: per jaar f2. fr p post f2.50. Losse Noa. 5 et. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35 verder per r gel 6 cent, Bij Abon- neme.’Jt belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken c i a O IV 22 U 0 JlLzl UVvlilJi Vel 11 Ucllvlxvl ’.H v cm MlMWVVllW’WjzVl wordt uitgeoefend, ten verkoop voorhanden te Op do 10 April alhier gehouden verloting van hebben, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren, te vervoeren, in te voeren in de gemeente, wittebrood, bruinbrood of roggebrood, dat van een ander gewicht is dan 400 gram of veel vouden van 400 gram. Hierbij is echter een speling naar boven en naar beneden van 5 pet. toegelaten. Art. 2. leder, die brood aanwezig heeft in een ge bouw, waarin het bedrijf van bakker of van broodverkooper wordt uitgeoefend, die brood ten verkoop voorhanden heeft, te koop aan biedt, verkoopt, aflevert, vervoert of in de ge meente invoert, is verplicht dit aan ieder dér; ambtenaren, genoemd in art. 3, op diens aan vrage onmiddellijk te vertoonen en toe te la ten, dat dit brood of een gedeelte ervan wordt gewogen of ter weging medegenomen. Art. 3. Onverminderd het bepaalde bij art.-8 van het wetboek van strafvordering zijn met de hand having van deze verordening belast de gemeen telijke keurmeesters en de -dienaren dér ge meentepolitie. De met de handhaving van deze 'verordening belaste ambtenaren zijn bevoegd om voor die handha/ing bakkerijen, winkels, verkooploka- len, berg- of bewaarplaatsen, erven en vaar tuigen ten allen tijde binnen te treden ondanks den wil van de gebruikers. Art. 4. Overtreding van eenige bepaling der artt. 1 en 2 wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25.— of hechtenis van ten hoog ste 6 dagen. De rechter kan het brood, wahrmede de overtreding is gepleegd, voor zoover het den veroordeelde toebehóort, verbeurd verklaren. De in art. 3 genoemde ambtenaren kunnen met het oog daarop, bij het constateeren eener overtreding, het brood in beslag nemen en maken, zoo zij tot in beslagneming overgaan, daarvan in hun próces-verbaal melding. Art. 5. Deze verordening is niet van toepassing op de broodbakkerijen, verbonden aan gestichten en kazernes en uitsluitend daarvoor leveren de, noch voor zoover gehandeld wordt met be trekking tot levering aan zieken krachtens medisch advies. (get.) P. J. de Hoop, Voorzifter. P. Sikkes, Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Friesland volgens hun be richt van 29 Maart j.l. no. 69, 2de afdeeling in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging, geschiedt waar het behoort den 13 April 1917. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. i de in te richten, dat aan :an worden. Het is niet ,rschjjnljjk dat reeds oor 1 Juli een nieu- beperkirg in het verkeer in werking zal Omtrent de graafkantoor te mede, dat ook gebleken is, dat afschriften wer den genomen van telegrammen scheepsbewe- gingen betreffende. Men kwam in het bezit van den inhoud van telegrammen in geheimschrift, doordat men zich des nachts den sleutel wist te verschaf fen van de kame,r waarin de copieën dezer [telegrammen werden opgeborgen. De betrokkenen werden voor hun werk ruim betaald, daar een der een wonen -inderdaad hetzelfde lichaam als een zuiver, levendig frisch bloed. Hij die dus die onschatbare eigenschappen wil bezitten, op ieder oogenblik zeker van zich zelf zijn, moet vóór alles de gezondheid van zijn bloed ver zekeren. Als men u beschuldigt „geen bloed in de aderen te hebben”, dat wil eigenlijk zeg gen dat het uwe zwak of ziek is. Handel; geef u niet over aan een onherstel bare ontaarding, want gij kunt' zeker nog recht doen gelden op de vreugden van deze wereld. Weest er zeker van dat uw zwakheid alleen voortkomt uit de slapte van uw bloed. Maak het krachtiger en gij zult spoedig uw vurigste jeugd opnieuw zien bloeien. Dertig jaren succes en duizende getuigschrif ten hebben overvloedig bewezen dat de Pink Pillen, die men in alle apotheken voor’ den prijs van fl. 1.75 het doosje krijgen kan, de machtigste hersteller van het bloed zijn. Alle ziekten, zonder uitzondering, die door ver zwakking van het bloed veroorzaakt worden, zijn onderworpen aan deze weldadige pillen, die het snel vervormen en verbeteren. De Pink Pillen, bron van jeugd, zijn de droppels des levens. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofd depot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amster dam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek bii alle goede. Apotheken en Drogisterijen. voorwerpen, gemaakt door leerlingen van de Sneeker Ambeohtssohool, vielen op onder» staande nos. de 'daarachtervolgende pri-zon: Tuintafel met drie stoelen en een bank. Linnenkast. Tuintafel met drie stoelen. Idem. Hangkastje. Twee-persoonsiedikant:. Idem. Idem. Kookkachel. Idem. Tuinbank. Bloempots sndaa d Id< m. Ei kenhonten kleerhanger. Tuintafel. Drie, tuinstoelen. Hnistrapje. Idem. Keukentafel Idem. Aschvat (geverf.) Idem (Ongeverfd Idem Am. Linrenrek. Tuinhark. Taiiisoboffel. Vnlemmer. Idem. Idem. Bioempottafeitje (hout). Idem. Idem. 784 Idem. Linneubak. Idem. Idem. Idem. 600 Idem. 914 Idem. 465 Idem. 156 Idem. 518 Idem. 264 Handd ek:ekje (staand) 195 Sleutelr-kjo 606 Idem. Idem. Idem. Idem. 325 Idem. - 939 Wasschraag. 177 Idem 469 Idem. 576 Idem. 640 Een paar stelten. 406 Idem. 1034 Idem. 830 Strijkplank. 696 Idem 1004 Idem. 516 Idem. 975 Idem. 1080 Idem. 877 Idem. 796 Eierrekj'e. 928 Idem. 141' Handdoekrekje. 405 Idem. 1190 Idem. Idem. Idem. Idem. Idem. Idem. 249 Aardappelbakje. 17 Idem. 786 Bijl met steel. 413 Idem. 223 Idem. 987 Idem. 130 Tuinhark. 70 Idem. 522 TuinschofW. 1003 Idem. 557 Kleerhanger. 1108 Idem fl 0 C'=

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1