TROÜWKAARTEN De Wereldoorlog. I I I I Opgave Industriebrandstof. FIRMA li. BRANDENBURGH Bekendmaking Hinderwet. Afkondiging. annex SNEEKERlCOURANTgen WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM. Officieel gedeelte. DRANKWET. FIRMA H. BRANDENBURGH, SNEER. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. I Woensdag 17 April 1917 Ho. 58. 33e Jaargang I nog ruime keuze vlugge levering STOOMDRUKKERIJ I 1 KORT GEMENGD NIEUWS. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentiën 15 reg. f0.35; verder per rrgel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonnó’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken IIEUWE SNEEKER COURANT I de belooning. I belast van waar 1 1 VERORDENING tot het tegengaan van den nachtarbeid in broodbakkerijen. regelen inderdaad doel treffen. Willen ze dat niet, dan absoluut geen aanvoer uit Amerika meer. Wij gelooven niet dat President Wilson een dergelijke anti-volkenrechtelijke stap zal doen. Verccbijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sneek Telefoon No. 150. wordt verstrekt. Opgaven in te dienen aan het Distributie Bureau. Sneek, 16 April 1917. De Burgemeester van Sneak P. J. DE HOOP. Het Duitsche gezantschap in Buenos Ayres (Argentinië) is door een menigte aangevallen, het consulaat werd in brand gestoken. De Zuid-Amerikaansche republiek heeft verklaard neutraal te zullen blijven het Amerikaan- sche congres nam met 359 tegen 6 stemmen het oorlogscrediet van zeven milliard dollar aan. de onderstelling dat de Duitsche legers zich niet meer zoo hardnekkig verdedigen als tot Juli 1916 het geval was. Vermoedelijk is het gebrek aan levensmiddelen niet vreemd aan de houding der Duitsche soldaten, terwijl het zware artillerievuur der Engelschen ook zeer demoraliseerend op hen werkt. Zijn de gealli eerden in staat hun bombardement aanhou dend voort te zetten en waar de Ameri- kaansche industrie thans gemobiliseerd wordt, twijfelen we daaraan niet dan gelooven wij, zullen - blik, dat naar allen schijn de Westelijke mo gendheden meer dan ooit in staat zijn de be wijzen te leveren, dat hun weigering om nu vrede te sluiten niet op grootspraak berust, maar dat zij zoowel besloten als bij machte zijn, de omstandigheden te scheppen, die hun zelf aanstaan voor het beginnen van vredes onderhandelingen. „Wat -de uitwerking van de Russische revo lutie aan het front aangaat, deze schijnt de Oostenrijksche soldaten (als men het Peters- bürgsch agentschap gelooven nrag) in een be denkelijke opgewondenheid te hebben gebracht, die hen noopt met witte vlaggen vooruit te snellen om zich met de Russen te verstaan”. Het Internationaal Socialistisch Bureau naar Stockholm! De Hollandsche delegatie bij het Internatio naal Socialistisch Bureau, die thans tijdelijk aan het bestuur van het Bureau is toegevoegd, heeft Zondag besloten zich naar Stockholm te begeven, ten einde daar een conferentie van vertegenwoordigers der socialistische partijen van oorlogvoerende landen, ook van de tij dens- den oorlog gevormde minderheden dier partijen, bijeen te roepen om over de vredes- mogelijkheid zich te verstaan. De heeren Troelstra, Van Kol, Albarda en Huysmans vertrekken reeds zeer spoedig, de heer Wibaut over enkele dagen na afwikke ling van eenige dringende wethoudersbezighe- den. De verliezen van den vliegdienst. Uit Berlijn wordt officieel gemeld: In Maart ver loor de Entente in het Westen 152, in het Oos ten 9 vliegtuigen, voprts 18 kabelballons, ter wijl de Duitsche verliezen 38 vliegtuigen in het Westen en 7 in het Oosten bedroegen. Twee van de voornaamste Duitsche vliegers zijn weer gesneuveld, maar de successen bewij zen, dat de geest van Boelcke nog bij den Duitschen vliegertroep voortleeft. Een oproep van president Wilson. In een oproep aan het AmerikaanSche volk wekt president Wilson alle 'Amerikanen op krachtig medé fe werken tot den oorlog. De scheepsbouwer moet snel bouwen, de mijnwer ker moet doen wat hij kan, de munitiefabrikant en -arbeider zeer snel werken, de landbouwer veel land in bewerking nemen, terwijl allen hun producten zoo goedkoop mogelijk dienen af te staan. Burgemeester en Wethouders van Sneek, gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinderwet brengen bij deze ter openbare kennis dat ter secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van: I De Burgemeester en Wethouders van Sneek doen te weten, dat door den Raad dier ge meente, in zijne vergadering van 26 Maart 1917 is vastgesteld de volgende verordening: niet wel mogelijk, de Oostenrijksche proclamatie is o. i. toch we der een stap nader tot den’ vrede, omdat ze zich over Rusland heen ook richt tot de andere strijdende volkeren en hen opnieuw doet blijken van het vredesverlangen der centta- len. Het is thans de taak der gematigde partijen in de landen der geallieerden, om hunne re- geeringen, wijzend op, Rusland’s voorbeeld, uit te noodigen met matige eischen de weg naar den vrede te vergemakkelijken. Wij twijfelen er niet aan of op een vredesconferentie zou blijken dat de centralen zich niet door afwij zing van die matige eischen aan eén voortzet ting van den oorlog, die hun, en hun vooral weinig anders dan verdere nadeelen kan bren gen. zouden durven blootstellen. Een feit toch is het dat bijna de geheele we reld tegen Duitschland par.tij kiest. Brazilië heeft, na de diplomatieke betrekkingen met Duitschland te hebben afgebroken, alle Duit sche en Oostenrijksche schepen (ongeveer 250,000 ton) in beslag genomen. Bolivia vplgde dit voorbeeld (afbreken der diplomatieke be trekkingen), Argentinië staat op het punt het zelfde te doen, daar ook een Argentijnsch schip getorpedeerd is. De nadeelen welke voor de centralen uit dit alles voortvloeien zullen eerst ten volle na den oorlog blijken, als Duitschland zijn groote over- zeesche handel zal trachten te herstellen. Dan zal blijken dat de Ver. Staten en Engelarfd Duitschland’s plaats hebben ingënomen en niet gemakkelijk te verdrijven zullen zijn. Dan zal de ramp die de centralen trof, mis schien eerst in vollen omvang te overzien zijn, een omvang welke zal toenemen naarmate de vrede langer wordt uitgesteld. Dat zal echter naar wij gelooven niet zoo heel lang meer zijn. Strijd tegen hospitaalschepen. 52 personen verdronken. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat het hospitaalschip „Salta” in het Kanaal op een mijn is geloopen en gezonken. Er waren geen gewonden aan boord. 52 personen, onder wie vijf doktoren en negen verpleegsters, zijn ver dronken. De „Gloucester Castle” getorpedeerd. In den nacht van 30 op 31 Maart hebben de Duitschers zonder waarschuwing in het Ka naal het Britsche hospitaalschip „Gloucester Castle” getorpedeerd. Alle gewonden konden gered worden. Volgens een Berlijnsch draadloos bericht van den Hen April heeft een Duitsche duikboot het schip tot zinken gebracht. Het s.s. „Gloucester Castle”, metende 7999 ton, behoorde aan de Union Castle Mail S.S. Gomp. te Londen. Drie Nederl. schepen tot zinken gebracht Van den Nederlandschen consul-generaal te Londen is bericht ontvangen, dat drie kleine Nederlandsche schepen tot zinken gebracht zijn. In de eerste plaats het vaartuig Voorwaarts, uit Groningen, varende van Hartlepool naar Christiania, met een lading kolen. Dit scheepje is door kanonvuur van een Duitschen duikboot den 12den dezer ’s namiddags 2 uur tot zinken gebracht. De bemanning is te Yarmouth geland Voorts de schoener Neptunus, eveneens met kolen pp weg van Hartlepool naar Christiania. Dit vaartuig is ook den 12den dezer, door mid del van bommen door een Duitsche onderzee boot tot zinken gebracht. Dit geschiedde even zeer in den namiddag. De- bemanning is te Yarmouth geland. Eindelijk is het vaartuig Dina Hendrika, met steenkool van Engeland naar Noorwegen, ge torpedeerd. De bemanning is geland te Lowe stoft. zeer kritieke dagen voor de Duitsche legers in het Westen a^nbre- ken. Nog zijn de Franschen hun ipfanterieaan- vallen in de richting van Laon en in Cham pagne niet begonnen, doch het lijdt geen twij fel dat daartoe spoedig het bevel zal worden gegeven.' De artillerieslag (duurt daar reeds dagen. De aanval die hier en tegelijkertijd mis schien ook elders tegen de Duitsche linies zal worden ondernomen zal waarschijnlijk een zeer krachtige zijn en wel het bewijs leveren dat de Franschen nog niet zoo uitgeput zijn, als een Duitsche officieuse mededeeling het de zer dagen wilde doen voorkomen. Wanneer men van uitgeputten wil spreken dan zal men die toch zeker wel 'in de eerste plaats moeten zoeken De tneeningen over het Vredesaanbod der Centralen. De Duitsche „Vorwarts" deelt mede dat de soc.-dem. in Duitschland een vrede zonder ver overingen wil en dat zij reden heeft aan te nemen dat de Duitsche regeering dat t h g n s ook wil,- zoodat het vredesaanbod op tijd komt. - - De Weensche bladen verbergen hun blijd-’dat hier aankoopen zijn geschied voor leve- s.chap niet dat er weer pogingen om vrede te ring aan Duitschland en zegt, dat, indien de krijgen in het werk worden gesteld. f economische bondgenooten van Duitschland er Zelfs zijn er te Weenen in alle kerken Zon- niet direct in toestemmen om allen handel met dag reeds vredesgodsdienstoefeningen gehou den. Keizer en volk legden de gelofte af een vredeskerk te Weenen te zullen bouwen. De N. Rott. Crt acht het niet waarschijnlijk Het oorlogsbrood. Een Amsterdamsche specialist in maag- en ingewandsziekten, dr. O. J. Wijnhausen, heeft aan De Tel. verzekerd, dat het wittebrood in zijn tegenwoordige samenstelling nadeelig is niet alleen voor hen die aan een maaglijden laboreeren, maar dat ook vele gezonden er last van krijgen, en wat zich in meer of min der sterke mate openbaart in drukking op de maag, zuur of oprispingen. Pho«pha«t. Te Rotterdam is binrengeloopen de Thalia, met 2000 ton phosphaat. voor voor meer Op het Westelijk front duurt het offensief der Engelschen voort. Het heeft Zich 'N. van Atrecht tot Liévin uitge breid’. waar alle Duitsche stellingen zijn geno men en de Engelschen bij of reeds in Lens staan. Hiermede is het eerste deel van het be zette Fransche mijngebied, het bekken van Liévin, door de geallieerden bevrijd. De buit der Engelschen steeg reeds tot 14000 gevange nen, 200 kanonnen en 255 machinegeweren. Het groote aantal buitgemaakte kanonnen leidt tot Aldus vastgesteld in de vergadering van 26 Maart 1917. (get.) P. J. DE HOOP. Voorzitter. P. SIKKES, Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeer de Staten van Friesland volgens hun bericht van den 5en April 1917, 2e afdeeling, no. 12.3 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, het behoort, den 17 April 1917. De Burgemeester en Wethouders voornoémd. P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. Ontploffingen en branden in de Ver. Staten. De „Times” verneemt uit New-York: De kalmte, die.overal in de Vereenigde Sta ten sedert de oorlogsverklaring heerschte, werd Dinsdag verbroken ten gevolge van een reeks ontploffingen en branden in munitiefa brieken. De ernstigste hadden plaats in de etablissementen van de Baldwin Locomotief- Maatschappij te Eddystone, nabij Philadelphia, waar tusschen de 5000 en 6000 man werken. Even vóór tien uur schudde Philadelphia, als of er een aardbeving plaats had. De eene ont ploffing volgde op de andere en spoedig snel den de brandweerlieden van alle omringende plaatsen naar Eddystone. Negen gebouwen van het voornaamste gedeelte der onderne ming zijn verwoest. Er waren 50 dooden, 200 zwaar en 300 a 500 lichtgewonden. Een groot gedeelte van de slachtoffers zijn meisjes en vrouwen; 98 lijken, meest van meisjes en vrouwen, zijn naar het lijkenhuis gebracht. Ge durende de opschudding, die na de eerste ont ploffing ontstond, schoot de politie een man neer en arresteerde zij verschillende verdach te personen. Toen de correspondent Dinsdag' zijn telegram verzond, hielden de ontploffingen bij tusschenpoozen nog aan. Ongeveer op hetzelfde uur, dat het ongeval te’ Eddystone plaats had, brak er een brand uit bij de Mehle Press Company te Taunton, in Massachusetts. De aldaar aangerichte scha de is nog onbekend. Te'Pittsburg werden twee personen gear resteerd, die een ontploffing hadden veroor zaakt in het fort Pitt Plant en de Aetnet che mische maatschappij. Beide personeg droegen Amerikaansche namen. De schade wordt op 10.000 pond sterling geschat. Te Minneapolis zijn twee graanelevators vernield. De schade wordt op een half milli- oen dollar geschat: 50,000 bushels graan, die ■in spoorwagens geladen waren, welke zich in de nabijheid derelevators bevonden, zijn me de verbrand. Duitschers worden van dit alles beschuldigd. Amerika en de neutralen. De „Morning Post” verneemt uit Washing ton, dat in den Senaat mr. King, uit Utah, een resolutie heeft ingediend, waarbij hij het de partement van Handel verzoekt, den Senaat gegevens te verschaffen omtrent de vermeer dering van het aantal artikelen, dat uit Ame rika door Zweden, Noorwegen, Denemarken, Nederland en Zwitserland zijn weg heeft ge vonden naar Duitschland sedert het begin van den oorlog. Mr. King verklaarde, dat het in zijn voor nemen lag een wetsontwerp in te dienen, om beslag te leggen op allen uitvoer naar de neu trale staten, die aan Duitschland leveren. Mr. Herbert Hower, voorzitter van de pas opgerichte afdeeling yoor levensmiddelenvoor ziening, bepleitte ook een beslaglegging op graantransporten voor de neutralen, die aan Duitschland grenzen. De „New-York Times”, die cijfers geeft over den zeer toegenomen uitvoer naar de Scan dinavische landen en Nederland, wijst er op, bij de Centralen. Wij hebben hier vooral het oog op Oosten- rijk-Hongarije, waar de leiders der buitenland- sche politiek de laatste dagen, al maar weer door de aandacht er op vestigen, dat de Do- nau-jnonarchie de vrede wil, en van annexa ties afziet. Er is zelfs opnieuw een vredesvoorstel van Oostenrijk-Hongarije uitgegaan. Het Oostenrijksche Korrespondenz-bureau- is n.l. gemachtigd een proclamatie publiek te ma ken waarin de Oostenrijksche re geering mededeelt dat nu de Rus sische regeering officieel heeft verklaard geen veroveringen te willen, de O o s t e n r ij k s c.h e k e i z'd r de mogelijkheid aanwezig acht tot een eervolle vrede te geraken, daar beide betrokken regeerin- g e n dan hetzelfde willen. Men ziet het,- Oostenrijk biedt hier Rusland opnieuw een eervolle vrede aan, en de offi cieuse Norddeutsche Allgemeine Zeitung te Berlijn juicht dit toe.x Wel schijnen de Cen tralen aan te sturen op een afzonderlijken'vre de met Rusland, doch waar die niet mogeiijk schijnt, richt hét voorstel zich feiteliik op: nieuw tot alle geallieerden, om thans toch te onderhandelen. Zelf moet de Norddeutsche erkennen dat het Russische volk zijn bondgenooten wel trouw zal blijven. Wij schreven hierboven:, een afzonderlijke vrede tusschen-Oostenrijk en Rusland schijnt niet mogelijk: waarom niet? Om de volgende redenen. In de eerste plaat* is Rusland finan cieel geheel aan de andcrVTïden der Entente gebonden. Bovendien is stellig het grootste deel der Russische bevolking bereid trouw 'aan het eenmaal gesloten verbond te blijven. Op het congres der.arbeiders- en soldatenaf gevaardigden heeft de overgroote meerderheid zich verklaard voor voortzetting vft den oor log, opdat Rusland mei eere uit den strijd komt, en vermoedelijk zal het de democratieën van het Westen dan ook niet in den steek laten, evenmin als het een vrede zal willen sluiten, waarbij Servië en België en ook Frank rijk niet geheel hersteld en schadeloos zouden worden gesteld. Schijnt dus deze afzonderlijke vrede, hoe gaarne de centralen die msschien ook zouden willen, Do Burgemeester van Sneek, gelet op eene missive van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, noodigt bjj dezen alle in- dustrieölen in deze gemeente uit, hem vóór Vrjjdag 20 April e.k. opgave te verstrekken van de voor hun bedrijf per jaar benoodigde brandstoffen als: aSteenkolen, b Zuiggaskolen, c Smeekolen, d Cokes, e Turf. Men wordt attent gemaakt dat verzuim van opgave ooi'zaak kan zgn, dat geep brandstof G. ZIJLSTRA, strekkende .tot het erlangen van vergunning tot het oprichten eener Steenhouwerij in het gebouw, plaatselijk gekwoteerd wijk 15 nos. 134 en 135, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 1946. Dat op Vrijdag den 27 April 1917, des middags te twaalf uur ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij die be zwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kun nen nemen. De aandacht van belanghebbenden wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de be staande jurisprudentie, niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver- schenen; ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, den 13 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoémd, P. J. de HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. Art. 4. Het hoofd of de bestuurder eener broodbak kerij is verplicht te zorgen, dat daarin geen bakkersarbeid worde verricht, in strijd met de verbodsbepaling van art. 2. Art. 5. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd een al dan tiiet voorwaardelijke ontheffing tc verleenen van de verbodsbepalingen dezer verordening: a. algemeen ten aanzien van alle broodbak kerijen of br->odwinkcls voor enkele, door hen aan te wijzen dagen of uren; b. ten aanzien van bepaalde broodbakkerijen of broodwinkels, in gevallen, dat de noodza kelijkheid of billijkheid daarvan voldoende .is aangetoond. Van. de ontheffingen sub a en b bedoeld, wordt door Burgemeester en Wethouders openbare kennisgeving gedaan. Art. 6. Met het opsporen van de overtredingen en met het toezicht op de nakoming van de be palingen dezer verordening zijn, onverminderd het bepaalde in art. 8 van het wetboek van strafvordering, belast de dienaren der ge meentepolitie. Hun wordt de last verstrekt om, indien de zorg voor de nakoming dezer verordening zulks vereischt, met inachtneming van de wet van 31 Augustus 1853 (Stbl. no. 83) de wonin gen, gpbouwen en erven der ingezetenen, huns ondanks, ook tusschen zonsonder- en opgang, binnen te treden. Zij zijn bevoegd rij- en voertuigen, alsmede tot verpakking of berging dienende voorwer pen, indien het vermoeden bestaat, dat daar mede of daarin, in strijd met de bepalingen de zer verordening, brood vervoerd wordt, te on derzoeken. De bestuurder van een rij- of voertuig en ieder die vermoed wordt brood te vervoeren, in strijd met de bepalingen dezer verordening, is, op de eerste vordering der in het ebrste lid van dit artikel genoemde ambtenaren en beambten verplicht, dezen tot dat onderzoek de gelegenheid te verschaffen en alle verder vereischte hplp en medewerking te verleenen. Art. 7. Overtreding van een vaji de bepalingen de zer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. 8. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien waarop zij is afgekondigd. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sneek, Gezien art. 12, eerste lid, der Drankwet Brengen ter openbare kennis dat bp hun College is ingekomen oen verzoekschrift van FOKKE WIEBE MEIJER, van beroep café houder wonende te Sneak, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het per ceel plaatseljjk gemerkt wjjk 1 No. 106 gele gen aan de Bothniakade en dat tegen het verleenen der gevraagde vergunning binnen twee weken na dagteeke- ning dezer bekendmaking sehriftelijk bezwaren bij hun College kunnen worden ingébracht. Sneek, den 16 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoémd, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. Onze graanschepen. - Het stoomschip „Hillegom”, van Gebr. Uden, te Rotterdam, gecharterd door Gué en Balie, aldaar, en geladen met 2450 ton lijnkoeken voor de Nederlandsche regeering, is uit Bal timore via Halifax te Rotterdam aangekomen. Het stoomschip „Texel”, van Ruys Co., te Rotterdam, is van New-York met een la ding van 189,049 bushels graan (ruim 68,750 H.L.) voor de Nederlandsche regeering, te Rotterdam aangekomen. De Chkrlois. Blijkens een bij het departement van buiten- landsche zaken ontvangen telegram van den Nederlandschen consul te Christiania is dezer dagen bij Lister (een der zuidpunten van Noor wegen) een’ stuk van een reddingboot gevon den met een naambord Charlois, Rotterdam. Een belangrijke schadepost. Voor een paar weken terug werd te IJmui- den een groote lichter met visch beladen door de Fish Export Company met de bedoeling de ze in een zeeschip over te laden voor Enge land. Wegens het gemis aan scheepsruimte heeft de lading thans zoo lang gestaan, dat ze totaal bedorven is. Een motorboot brengt nu de kostbare visch, tot een waarde van ongeveer dertig duizend gulden, weer naar de open zee om ze aldaar over boord te werpen. Centraal uitvoerbureau voor levensmiddelen. Minister Treub heeft in de Eerste Kamer het volgende medegedeeld: Er zal worden gevormd een naamlooze ven nootschap, om den export van levensmiddelen te concentreeren. Deze maatschappij zal het uitslukend recht krijgen om alle consenten voor uitvoer uit te reiken. Zij wordt dus in het vervolg de eenige exporteur en zal moe ten beoordeelden hoeveel er naar het buiten land kan worden, uitgevoerd, zonder dat de le vensmiddelenvoorziening in ons eigen land ge vaar loopt. Zij zal niet alleen beslissen over den uitvoer van producten, die hier te lande worden voortgebracht, maar ook over die, welke hier zijn geïmporteerd en voor uitvoer bestemd zijn. Bij deze vennootschap zullen regeeringscom- missarissen worden benoemd, die met het toe zicht worden belast. Degenen, die voor deze maatschappij het noodige kapitaal verschaffen, zullen een mati ge rente ontvangen, maar de rest van de winst zal volledig in de schatkist worden ge stort. Zorgen ondermijnen de gezondheid. lederen dag zorgen maakt u moedeloos. Laat u er niet door beheerschen. Gij wordt dan gemelijk, prikkelbaar en een gemakkelijke prooi van urinezuurkwalen en de nieren zijn dan geneigd om te verzwakken. Gij krijgt waterstoornissen, rugpijn, rheumatiek en wa terzuchtige zwellingen. Niets is erger dan zorgen. Tracht de dingen van den vroolijken kant te bezien. Een poging daartoe brengt spoedig belooning. Om van nierkwalen en overtollig urinezuur bevrijd te worden, dient gij hulp te hebben en die zult gij vinden in Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Behalve voor opgewektheid dient gij te zorgen voor meer frissche lucht, minder vleesch te eten, tuinder koffie, thee of alco hol te drinken. Houdt de poriën der huid schoon. Drink genoegzaam water of melk. Bei den zijn uitstekend voor de nieren en verhaas ten dé heelende werking van Foster’s Rug pijn Nieren Pillen. Foster’s Pillen dienen u gezond te maken en u bevrijd te houden van rheumatiek, ischi as, spit, niersteen, waterzucht en de lange na sleep van nierkwellingen ontstaan uit urine zuur. Maar boven alles, vermijd zorgen. Zie toe, dat de handteekening van James Foster op. het etiket voorkomt teneinde de echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen te krijgen. Te Sneek verkrijgb. bij Erven Joh. W. Meijer. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post: wissel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. Art. I. Voor de toepassing dezer verordening wor den verstaan: a. onder broodbakkerij: alle open of besloten ruimten, behoorende tot eene inrichting, waar, ten behoeve van eene onderneming, brood wordt gebakken, met uitzondering van die ruimten, waar nimmer met de broodbereiding verband houdende werkzaamheden worden verricht; b. onder broodwinkel: alle voor het publiek toegankelijke plaatsen, waar brood wordt ver kocht en afgeleverd voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop; c. onder bakkersarbeid: alle werkzaamhe den, verricht in een broodbakkerij, met uitzon dering van die, welke dienen tot herstelling van ovens of werktuigen, of tot herstelling of onderhoud van gebouwen. Art. 2. Behoudens het bepaalde in art. 3'is het ver boden, bakkersarbeid te verrichten tusschen 9 uur des avonds en zes uur van den daaropvol- genden voormiddag. Art. 3. Het verbod van -bakkersarbeid geldt niet: a. gedurende het tijdvak van twee tot zes uur Van den Zaterdagmorgen, uitgezonderd voor de onder b van dit artikel bedoelde -bak kerijen. Met den Zaterdag wordt voor de toepassing van deze bepaling gelijk gesteld de werkdag, onmiddellijk voorafgaande aan algemeen er kende Christelijke feestdagen. b. voor een broodbakkerij, waarvan het hoofd of de bestuurder, ten genoegen van Bur gemeester en Wethouders doet blijken, dat zij onder rabbinaal toezicht werkt, gedurende het tijdvak van twee tot zes uur van den Vrijdag morgen. Met den Vrijdag wordt voor de toepassing van deze bepaling gelijk gesteld de werkdag, onmiddellijk voorafgaande aan Israëlietisclie feestdagen. Duitsphland volkomen stop te zetten, dan moe- iten wij allen handel met hen stop zetten. Voorts doet dit blad het denkbeeld aan de dat reeds terstond vredesonderhandelingen liet hand, dat de neutralen moeten toestaan, dat gevolg van dit aaitbod zullen zijn. Het wordt aan hun Duitsche grenzen Amerikanen wor- immers. aldus dit blad, iredaan on ppn «nwn. den eeolaatst. om toe te zien, dat de maat-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1