reclamekolom DE VRIES, MEUBELFABRIEK NEDERLAND Uit onze Raadszaal Officieel OrgaanZder Gemeente Sneek. FIRMA H. BRANDENBURG!! ct. SN£EKER COURANT en WYMBRITSERADEEL annex Nieuwstijdingen. )1. t. .,jd8aT!prwlï:êi - ww te ver die richting in. Het rijwiel is thans een zeer veilig verkeersmiddel te noemen, zoodat men de bepalingen niet te beperkt moet ma- ken. 33e Zaterdag 28 April 1917 argang 61. I g Telefoon 118. J. A. HUIZINGA, Groningen. Hal en Trap-betimmering N. s. Ct. ik. it. Opticien - HEFFEL Interc. Telefoon 215, Punt IV. Voordracht van Burgemeester en Wethouders en van den Districtsschool opziener voor de benoeming van een hoofd der openbare lagere school no. 2, Punt I. Notulen van de vergaderingen van 26 en 31 Maart 1917. Punt II. In gekomen stukken. Punt IX. Advies van Burgemeester en Wethouders op hei adres vuil J. j edema, woningopzichter, houdende verzoek om vèrhooging zijner jaarwedde. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der overeen komst betreffende het gebruik van den trekweg onder Leeuwarden, op 9/11 Janu ari 1916 gesloten met de Friesche Coöpe ratieve Zuivelexportvereeniging. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raads besluit van 5 September 1916 no. 20, ge wijzigd bij dat van 30 November 1916 no. 8, betreffende het gebruik van den trek weg onder Leeuwarden door de Coöpera tieve Vereeniging tot aankoop en bewer king van landbouwbenoodigdheden voor Friesland. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot de oprichting eener handelsschool in den vorm van het verbin den van 2 handelsklassen aan de H. B. S. Punt V. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de openbare lagere school no. 3. Punt VI. Rapport der Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1916. Punt XIII. Voorstel van de Commissie voor de strafverordeningen tot vaststelling eener motor- en rijwielverordening. Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de aanvaar ding der noodregeling inzake werkloozen- verzekering. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de definitieve regeling der werkloozenverzékering en der arbeidsbemiddeling. Punt XVI. Voorstel van Burgemeester- en Wethouders tot wijziging van art. 40 der Bouwverordening der gemeente Sneek. Punt XVII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begrooting voor 1916 en tot het doen van af- en over schrijvingen op uitgaafposten dier begroo- Punt XVIII. Advies van B. en W. op het adres van het Bestuur der Ver. „Midden stand”, betreffende de voorgeschreven maatregelen tot beperking van het gasver i bruik. Punt VIII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adr i^van A. Dekker e. a., houdende verzoek ohi- êrbetering van den weg door het z'^g.Kaatsland. NIEUWE SNEEZER COURANT T) y> 3 5» 99 99 9 5 5 afwijzend op het verzoek te z van B. en W. gesteld om prae- Het voorstel wordt hierna z. h. st. aange nomen. I weerkaatst en daardoor gevoelt gij niet in u opkomen I zooals i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sneik Telefoon No. 151). machtigen om, in overleg met de\ commissie voor de gasfabriek, in voorkomende gevallen, te hunner beoordeeling, afwijking toe te staan van het raadsbesluit van 13 Februari 1917, no. 1, gewijzigd bij dat van 26 Maart 1917, no, 16. B. en W. hebben dan de macht is alle ge vallen waar een afwijking van de bestaande bepaling gewenscht is, deze te verleenen, zon der daarover den Raad te behoeven raadple gen. Den heer de Wolf heeft het verwonderd dat over dit voorstel niet het advies der gas commissie is ingewonnen. Thans weet men niet wat de gevolgen van dit besluit zullen zijn. De V o o r z. antwoordt dat door het abso luut gebrek aan petroleum in sommige geval len iets moet worden gedaan. De bedoeling is elk geval op zich zelf te behandelen en te zien hoe men, met zooveel mogelijk bezuiniging, de menschen kan helpen. De heer IJ t s m a acht deze oplossing de juiste en juicht het toe dat B. en W. niet voor de vele werkzaamheden, die de nieuwe rege ling stellig mee zal brengen, terugschrikken. Met handhaving der verordening zullen de bijzondere gevallen ieder voor zich worden be oordeeld, waardoor bereikt zal worden dat bij de bezuiniging de menschen zoo weinig moge- Abonnement: per jaar f2. fr, p, post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tia Verzekering tegen Ongelukken is a.s. Dlnadag 1 Mei in’t Hote SCHRAM te Sneek te spreken en te ont bieden voorde levering van BRILLEN van 9 tot 3 uur. hoofdcommies ter secretarie, als mend secretaris dezer gemeente. De heer A. v. d. Wal legt in handen van den voorz. de vereischte eeden af. Aanbevolen worden de h.h. J. Haveman, h. d. s. Irnsum, G. G. Ellerbroek, onderw. Leeu- Vergadering van Woensdag 25 April, ’s avonds 7 Mi uur. Voorz.: de heer P. J. de Hoop, Burg. Secr.: de heer P. Sikkes. Aanwezig 12 leden; afwezig de h.h. Visser en Bakker, met kennisgeving. 1 vacature. De notulen 'worden na Qen opmerking van den heer B o u m a goedgekeurd. a. Geloofsbrieven en verdere stukken van het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer Mr. P. S. Gerbrandy. De stukken worden onderzocht door een commissie, bestaande uit de h.h. Rijpma, Blok en IJtsma, die rapporteeren dat tegen toela ting van Mr. Gerbrandy geen bezwaren be staan. fr. Resolutie van Ged. St. houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 7 Maart tot wij ziging der verordening regelende de jaarwed den van het onderwijzend personeel bij het L. O. c. Proces-verbaal van de opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Sub b eh c voor kennisgeving aangenomen. d. Adres van het hoofdbestuur der Ver. van leeraren bij het M. O., waarin het verzoek van leeraren aan de H. B. S„ om herziening der salarisverordening, wordt ondersteund. Wordt bij de betrekkelijke stukken gevoegd. e. Verslag en rekening van den Handelscur- shs over 1916. Voor kennisgeving aangenomen. f. Adres van J. van Gaaien, agent van politie, houdende verzoek hem boven zijn duurtetoe- Hoezeer zij verbetering noodzakelijk vinden, achten B. en W. zich niet gerechtigd voor te stellen de geheele kosten voor rekening der gemeente te nemen, waarna z. h. st. besloten wordt thans afwijzend op het verzoek te beschikken. B. en W. stellen voor op het tijdstip, dat de administratie over de nieuwe gemeente-wonin- gen in werking treedt het salaris van den ad ministrateur te verdubbelen tot f 200. Hiertoe z. h. st. besloten. De door B. en W. voorgestelde 'wijzigingen worden z. h. st. aangenomen. Ook deze wijzigingen worden door den Raad geaccepteerd. Hoogere Handelsschool. De heer Kuyt acht het plan bijzonder sym pathiek. Sneek met zijn handeldrijvende bevol king heeft zeker behoefte aan een dergelijke school. Spr. vraagt echter enkele inlichtingen. De Inspecteur acht toekenning der subsidie lang niet zeker, spr. ook niet. En bovendien vreest spr. dat de kosten van de leerkrachten vrijwat hooger zullen worden, wanneer men althans prima leerkrachten voor handelsonderwijs wenscht. Want hoe goede leerkrachten zij aan de H. B. S. mogen zijn, acht' spr. het zeer de vraag of speciaal de leeraren in de verschillende talen, voor h a ti de 1 s onderwijs geschikt zijn. Wanneer de Raad zich thans in beginsel uitspreekt, is daar mee dan in elk geval tot de oprichting beslo ten wat de kosten mogen worden? De Voorz. antwoordt dat de Raad altijd vrij blijft. De heer IJ t s m a vraagt of door de ge vraagde subsidié, die van de bestaande han delscursus ook in het gedrang kan komen. Dati zou hij er in elk geval tegen zijn. De heer dr. Bouma antwoordt den heer Kuyt, dat de Inspecteur met zijn uitlating.over het twijfelachtige der subsidie doelt op de ka righeid der regeefing met subsidies in verband met de finantieele toestand. In elk geval komt men nu op de lijst: komt de subsidie dit jaar warden, en J. v. d. Klei te Oosterwolde. Met 8 stemmen wordt benoemd de heer Ha veman: de h.h. Ellerbroek en v. d. Klei kre gen resp. 1 en 3 stemmen. Aanbevolen worden de dames H. J. Hulst, E. Pino en G. Jelgersma, allen alhier; Bij eerste stemming worden de stemmen als volgt verdeeld: mej Hulst 6,'PinO 3, Jelger sma 3. Bij tweede vrije stemming wordt met 8 stemmen benoemd mei. Hulst. Op mej. Pino was 1, op mej. Jelgersma 3 stemmen uitge- "bracht. De comm. die de rekening heeft nagezien adviseert tot goedkeuring, waar‘oe z. h. st. be sloten wordt. oi Punt VII. Advies van Burgemeester en besluit, tot vaststelling eener verordening op Wethouders op het adres van J. Ouendag, Wat de leeraren betreft deze zaak is in de comm. besproken. De bedoeling is aan -het hoofd van den cursus een prima kracht op het gebied van handelsonderwijs te plaatsen, die door zijn bekendheid met de practische eischen van het handelsonderwijs leiding kan geven aan heel het onderricht. De heer R ij p m a vestigt er nog de aan dacht op, dat de tegenwoordige inspecteur zeer Veel voelt voor dit soort onderwijs, zoodat de kans op subsidie thans, grooter is, dan onder een eventueel opvolger. Brief aan een jong meisje. „Gij zijt zestien, misschien zeventien jaar l oud, gij hebt reeds het belangrijke besluit ge- I nomen de zijdeachtige lokken die over uwe bevallige schouders neergolven, tot een in drukwekkend haartooisel op te werken; uwe japonnen zijn, met medehulp der mode, even lang geworden als die van uwe mama; alles in uw toilet, in uw gang, in uw houding toont aan dat gij geen kind meer zijt, dat gij bijna een vrouw zijt, dat de mannen u meer dan een i toevalligen blik verschuldigd zijn. „Evenwel zijt gij toch altijd nog maar een jong mesije, want gij weet u nog niet van uw spiegel te bedienen. Als gij er in kijkt, verheugt gij u het lieve gelaat te bewonderen dat hij 1 2.._. i de begeerte hem te ondervragen gij dit een vrouw van ondervinding nooit zal nalaten te doen. „Bekijk u echter eens goed, me.t de oogen waarmee gij een uwer- vriendinnen zoudt be kijken. Zeker, uw gelaat is bevallig; maar wat is het bleek, wat doet zijn kleur treurig denken aan die der bladeren, door den na- jaarswind afgerukt! - Zeker, uwe lippen heb I ben een omtrek van keurige fijnheid; maar wat schijnen zij onveranderlijk koud, ondanks I het kunstmatige rood' waarmee gij den proef naamtl Zeker, uwe tanden zijn verrukke lijk blinkend; maar wanneer gij lacht, laat dan die paarlen niet te veel zien, want uw tand vleesch is nauwelijks rose en uw kunstrood kan daar niets aan doen! Zeker, de zwarte kring om uwe oogen zou allerbekoorlijkst zijn, i verlevendigd door de schittering der oogappels; maar al hebben zij ook een „droomkleur”, toch I ontbreekt haar, helaas, de helderheid en het leven. „Toch wil ik u niet meer verdrieten; ik weet te goed dat men aan jonge meisjse zelfs het geringste leed moet besparen; daarom wil ik u het middel aan de hand doen?dien overvloed van bevalligheid te verkrijgen, die voor een vrouw een gebiedende noodzakelijkheid is. „Een frissche en rose kleur, een liefelijke karmijnroode mond, oogen tintelend van le vensvreugd zijn niet te verkrijgen door het ge bruik van kunstmiddelen, hoe geraffineerd die ook zijn mogen. Het ware geheim der schoon heid is er geen. Het is, op uwen ondankbaren leeftijd, voldoende dat een rijk en zuiver bloed door uwe aderen stroomt, opdat gij spoedig ostluikt als een bewonderde, begeerde, bemin de vrouw. Gij kunt het uwe zeer gemakkelijk versterken en doen opleven door die rozeroode pillen te nemen, rozerood zooals gij droomt het zelf te zijn.' En in alle apotheken kunt gij die onvergelijkelijke Pink Pillen vinden, die, door geheel de wereld bekend en gewaardeerd, aan een gelaat de jeugd, de frischheid en de schoon heid zullen geven, die u te midden uwer ge zellinnen de uitverkorene doen zijn. Dank zij de Pink Pillen, zult gij, naar uw begeeren, een jonge vrouw zijn, en gij zult langen, zeer lan gen tijd, steeds een jonge vrouw blijven”. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofd- depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amster dam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Melndersma te Sneek en bij alle goede Apotheken en Drogisterijen. 12000 werkloozen in Twente. Naar aanleiding van het groote gebrek aan grondstoffen voor de textielindustrie meldt „Het Volk” nog het volgende: De textielindustrie dreigt hoe langer hoe meer geheel stopgezet te worden. Deze week is de groote fabriek Rigtersbleek stilgezet (de weverij werkt nog 3 dagen); ook „Tubantia” zal niet meer draaien. Op de „Bamshoeve” is ook al een groot deel een week thuis en nu de spinnerijen stoppen, is daarvan ’t noodzakelijk gevolg, dat binnen enkele weken ook de we verijen geheel zullen stil komen te staan. Voor Enschede alleen beteekent dat ruim 12000 werk loozen. Door de fabrikanten worden bij een der scheepvaartmaatschappijen pogingen gedaan om een schip te charteren, dat trachten zal grondstof voor de textielnijverheid te halen. Er is wel kans dat deze poging slaagt, maar toch zullen er nog wel eenige weken voorbij gaan, eer de grondstof aankomt, gerekend dat alles meeloopt. Verkeers-verordening. De heer 'R ij p m a wenscht voor tot behan deling wordt overgegaan eenige algemeene be schouwingen houden. Toen in 1889 ongeveer het nieuwe rijwiel zijn intree deed, voorzag het niet-wielrijdend pu bliek allerlei last van die „gevaarlijke machi nes” op den weg. Het gevolg waren tal van verordeningen, in. elke gemeente weer andere. Hier moest men, wanneer men een koe of een paard tegenkwam, 50 Meter te voren afstap pen, daar weer 75, in ’n andere gemeente zelfs zich in de berm opstellen met de fiets zooveel mogelijk verborgen achter zich. Dat gaf wel last aan de fietsers, die gauw van de eene gemeente in de andere waren en dan niet wisten, waaraan zich te houden. Gelukkig kwam toen in 1905 de Rijkswet, waarbij al die zaken algemeen geregeld werden. Intusschen is het rijwiel een noodzakelijk verkeersmiddel geworden. En daarom zou spr. De heer Kiezebrink acht inplaats van deze rijwiel- en .motorverordening beter een algemeene verkeers verordening, zoodat ook andere voertuigen er onder vallen. De Voorz. antwoordt, dat die zaken la ter bij politieverordening geregeld kunnen wor den. intusschen is het misschien beter ook met deze verordening te wachten omdat de uitvoe ring door de duurte der borden Vrij kostbaar zal worden. De heer IJ t s m a acht ook deze verorde ning alleen half werk. Hij stelt daarom voor de zaak aan te houden en B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk met een algemeene yerkeersverordening te komen. De heer W e s t r a acht de beschouwingen van den heer Rijpma wel zeer amusant ook spr. heeft die oude tijd meegemaakt maar meent toth dat er wel eenig verschil is. Toen toch gold het verordeningen der buitengemeen ten tegen de fietsers, wat heel iets anders is dan ’11 regeling van het vrij drukke verkeer in een stad als Sneek. Elke gemeente heeft haar bijzondere eischert. Spr. acht het goed, dat van overheidswege gezorgd wordt, dat het alge meen verkeer niet te veel last veroorzaakt en gevaar oplevert. Spr. acht ’t gelukkig dat ein delijk de verordening er is en wil ze nu ook be handelen. De heer Blok moet zich aansluiten bij het betoog van den heer Rijpma. Men moet de verordeningen niet zóó maken, dat het publiek wel in overtredingen moet vervallen. Dan wordt een dergelijke verordening de burgerij tot last, inplaats van tot voordeel. Hierna wordt gestemd over het voorstel- IJtsma, ondersteund door den heer Kieze brink om het punt aan te houden en B. en W. uit te noodigen spoedig met een algemeene ver- keersverordening te komen. Hierover staken de stemmen 6—6, zoodat de volgende maal opnieuw zal moeten worden gestemd. Vóór de h.h. de Boer, de Wolf, Huges, IJtsma, Kiezebrink en Bont; tegen de h.h. Westra, Brouwer, Blok, Kuyt, Rijpma en Bouma. Wordt z. h. st. aangenomen. Wordt aangenomen na een vraag van den heer Blok wat met vakcentrales wordt be doeld. Geantwoord wordt dat men hier op ’t oog 'heeft organisaties als Bestuurdersbond, Sf. Jo- sef-Ver. en Chr. Besturenbond. De wijziging betreft het aantal gratis te ver- strekken privaattonnen. Wordt z. h; st. aangenomen. 1 ting. Wordt z. h. st. goedgekeurd. Het gas. Nog wordt aan de agenda toegevoegd een nieuw punt: „Middenstand” verzocht het raadsbesluit be- treffende het gasverbruik zoo té wijzigen, dat aan de neringdoenden wordt toegestaan zelf te bepalen waar en wanneer zij de hoeveelheid gas, welke zij mogen verbruiken, willen benut ten. De gascommissie adviseerde aanvankelijk toe te staan de gasverlichting jn winkels met ten hoogste de helft van het aantal der thans aanwezige pitten te doen geschieden en wel in winkels tot des avonds 9 uur en ,in café's tot 10 uur. Daar echter vele neringdoenden en wel voor namelijk hotel- en caféhouders, tengevolge van gebrek aan petroleum, zoodanig in de uitoefe ning van hun bedrijf worden belemmerd, dat ontijdige sluiting van zaken het gevolg moest zijn, gaf de commissie nader in overweging aan hotel- en caféhouders toe te staan tot des avonds elf uur hunne inrichtingen te verlichten met de helft der Thans aanwezige gaslampen, welke bepaling des Zaterdags ook zouden kun nen gelden voor kapperssalons. B. en W. stellen echter voor hun college te 3 houdende vain z'in ontslag een gratificatie toe te 1 kennen van f 32 (het bedrag dat anders als pensioen zou zijn toegekend). De heer Blok stelt voor het bedrag te stellen op f 52, waartoe met 10—2 stemmen wordt besloten. Tegen de h.h. dr. Bouma en Westra. dien is deze beslissing goed om het praatje, dat de laatste tijd hardnekkig de ronde doet, alsof met Mei alle gaslevering gestaakt zal moeten worden, den kop in te drukken. Ge lukkig is 't zoover niet. De Voorz. bevestigt, dat daarvoor geen gevaar bestaat. Blijft ’t met de levering, zoo als tot nu toe, dan zal men geregeld door kun nen blijven werken. De heer Blok vreest moeilijkheden en wil lekeurige beslissingen. De h e e 1 e burgerij lijdt onder het gebrek aan petroleum, niet al leen de neringdoenden. Spr. vreest echter, dat men niet voldoende doordrongen is van de moeilijke tijden die wij doormaken. Het komt thans voor dat menschen geen gas en geen petroleum hebben en dus in 't donker moeten zitten. Om die nu naar verlichte en verwarmde café’s te lokken lijkt spr. niet de weg. Spr. acht 't geen ramp, dat de café’s om 8 uur moeten sluiten. Alle bedrijven lijden onder de beperkende bepalingen, waarom dan de ca fé’s niet? Bovendien men weet niet of ’t lijden kan meer gas te verstrekken, «maar in elk geval gaat ’t niet café’s en winkels meer te geven en de particulieren in moeite te laten zitten. De heer Westra antwoordt, dat de heer Blok het voorstel verkeerd opvat. In 't voor stel van B. en W. zijn winkels en café’s niet genoemd. De bedoeling is wel degelijk ook andere menschen te helpen: iedereen voor wie doorvoering van bestaande bepalingen onmogelijk is geworden. De heer Kuyt verheugt de nieuwe koers, die uit het voorstel van B. en W. spreekt. Wanneer de moeilijkheden in de brandstofvoor- ziening aanhouden, waardoor de menschen meer moeten verbruiken dan ze mogen, dan wil spr. in de volgende vergadering voorstel len de hooge prijs voor ’t meerdere verbruik te verlagen. De heer IJ t s m a verklaart juist daarom het voorstel zoo toe te juichen, omdat B. en W. in alle gevallen, waar noodig, willen ingrijpen. Betrof het alleen de café’s enz. dan was spr. er absoluut tegen. De heer d.e W H wil nogmaals ’t gerucht omtrent gebrek aan kolen tegenspreken. Er behoeft geen vrees te bestaan dat we hier in 't duister zullen komen te zitten. De bedoeling van ’t adrés van „Middenstand” was, winke liers in de gelegenheid te stellen hun h u i s- licht voortaan in hun winkel te mogen gebrui ken. De heer Kiezebrink verdedigt ’t laat ste. Men wil slechts winkeliers en caféhouders dezelfde rechten geven als de burgers, n.l. de hun toegestane hoeveelheden gebruiken waar en wanneer ze dat willen. De heer d r. B o u m a antwoordt dat zulks niet opgaat. Juist door de beperkende bepalin gen voor winkels en café’s is de groote be zuiniging bereikt. Spr. noemt als voorbeeld een zaak die in Maart 1916 1035 M3 gebruikte en in Maart 1917 110 M3. De lieer Kiezebrink legt er nog de na druk op dat groote verbruiken ook bij ’t ad vies der gascommissie onmogelijk worden, want als de winkeliers tot 9 uur mogen ver lichten, beteekent dat tegenwoordig haast niets meer. 1 De heer IJtsma legt er nog de nadruk op, dat indien er iets noodig is, dan zeker in de eerste plaats het kook gas in de arbei dersgezinnen, nu er geen brandstof en geen petroleum is. Het gasverbruik moet 'zooveel mogelijk be perkt worden, doch de beschikbare hoeveel heid dient op, in maatschappelijke zin, zoo nut tig mogelijke wijze worden gebruikt. Dat is de bedoeling van ’t voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Weg Kaatsland. Door den gem.-architect is een plan met kos tenberekening opgemaakt. De kosten werden in Sept. 1916 geraamd op f 15545. B. en W. heb ben adressanten voprgesteld de uitvoering van 't eerste deel, geraamd op f 4240, geheel voor rekening der gemeente te nemen en van de rest de helft der kosten te dragen. Van adressanten is echter bericht ifigekomen dat zij de gevraagde som niet kunnen bijdra gen. slag van f 34 per jaar, ook kindertoeslag te verleenen. Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. g. Rekening van ontvangsten en uitgaven van het O. B. W. over het .jaar 1916. Wordt in handen van de comm. voor reke ningen enz. gesteld. h. Schrijven van regenten van het O. B. W., houdende opgave van op 27 Maart 1917 opge nomen weezen. i. Schrijven van de Vereenigde gasbewerkers, houdende dankbetuiging voor het verhoogen van den duurtetoeslag. Sub .h en i voor kennisgeving aangenomen. j. Adres van de afd. Sneek van den Bqnd van Ned. onderwijzers, betreffende reorgani satie van het openbaar lager onderwijs. .Wordt evenals het volgende bij de stukken gevoegd. k. Adres van J. Dorhout, onderwijzer, hou dende verzoek eene jaarlijksche toelage te ver leenen voor het bezit van het diploma A voor handenarbeid (papier-, carton- en kleiarbeid), afgegeven door de Ver. tot bev. van het on derwijs in handenarbeid. l. Resolutie van Ged. St., houdende bericht van ontvangst van een afschrift van het raads- het gewicht van het brood. weger bij de veemarkt, om toekenning m. Resolutie van Ged. St., houdende bericht eener „ratificatie meenfeOeodveerT915Van Waar adressant 18 jaar als gaarder werk- Sub 1 en m voor kennisgeving aangenomen, j za.am is eweest en met deel heeft in het pen- n. Adres van S. de Boer en H. Schurink. jsoienfonds, stellen B. en W. voor .hem me - hoofden van Scholen nos. 1 en c, verzoek om vèrhooging hunner jaarwedden en om hun, totdat de regeling hunner jaarwedden is goedgekeurd, eene toelage, berekend naar f 700 per jaar, te verleenen. In handen gesteld van B. en W. om prae- advies. o. Schrijven van J. Larooy, houdende mede- deeling. dat hij wegens vertrek naar Leeuwar den bedankt als bestuurslid van de tijdelijke gem. arbeidsbeurs. Voor kennisgeving aangenomen. p. Adres van het Bestuur der afd. „Sneek" van den Alg. Ned. timmerl.bond, houdende ver zoek het loon voor een timmergezel in de be stekken voor de gemeentewerken met 4 cent per uur te verhoogen. Om prae-advies in handen gesteld van B. en W. q. Resolutie van Ged. St.,-houdende bericht van ontvangst van het raadsbesluit, .tot vast stelling eener verordening tot het tegengaan van nachtarbeid in broodbakkerijen. r. Bericht van goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit van 26 Maart, tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven. s. Bericht van goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit van 26 Maart, tot verkoop van een perceel grond aan de Bloemstraat. aan de Ver. voor Chr. schoolonderwijs. t. Bericht van goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van de z.g. trekschippersstal te Leeuwarden. Sub qt voor kennisgeving aangenomen. u. Verslag van den schoolarts over 1916. Wordt in het- gemeente-verslag opgenomen. v. Adres van de firma H. Brandenburgh, houdende verzoek haar over 1916, voor het plaatsen der officieele aankondigingen in de Nieuwe Sneeker Courant een toeslag toe te kennen van f 100 en om eene nadere regeling te treffen, waarbij voortaan de betaling der publicaties geschiedt naar het aantal regels. In handen gesteld van B. en W. om prae- advies. w. Adres van G. Dijkstra en 20 anderen, hou dende verzoek te willen bevorderen, dat zij op 12 Mei e.k. onderdak bekomen. Wordt in handen gesteld van B. en W. x. Jaarverslag van het O. B. W. over 1916. Voor kennisgeving aangenomen. x y. Jaarverslag over 1916 van den toestand van het L. O. Wordt in 't gemeenteverslag opgenomen. z. Adres van J. N. Bruinsma, Tj. Nijdam en N. J. Bruinsma, pachters van bruggelden, hou dende verzoek hun ontheffing te verleenen van de helft der pacht. In handen van B. en W. om prae-advies. aa. Beschikking van Ged. St. op reclames H. O., dienst 1916. Voor kennisgeving aangenomen. a.b. Adres van Mej. Dr. A. Kalshoven, leera- res aan de H. B. S.. houdende verzoek haar vergunning te verleenen tot het bekleeden der betrekking van onderwijzeres aan de Rijks normaallessen. In handen - gesteld van B. en W. om prae- advies. a.c. Verslag- van de tijdelijke gemeentelijke arbeidsbeurs over 1916. Voor kennisgeving aangenomen. a.d. Adres van H. de Groot en andere melk- slijters en melktappers, houdende verzoek hun op den verkoop van melk eeir Mi cent toeslag te verleenen en deze toeslag vanaf 1 October 1916 uit te betalen. Ter afdoening gesteld in handen van B. en W. a.e. Kon. Besl., waarbij aan de gemeente Sneek een voorschot uit 's Rijks kas is toege kend van ten hoogste f 76000 voor den-bouw van 27 arbeiderswoningen en 1 winkelhuis (an nuïteit over 50 jaar- 4.856 pet.). a.f. Adres van het bestuur der Ver. voor Chr. onderwijs, waarbij wordt verzocht de koop van een perceel grond aan de Bloem straat, welk perceel bestemd was voor school- bouw, ongedaan te maken. Wordt voor kennisgeving aangenomen. a.g. Adres van het bestuur van het Comité van het Ned. Roode Kruis'voor Sneek e. o., houdende verzoek een lokaal met bergplaats in bruikleen van de gemeente aan het Comité af te staan. In handen advies. Plint lil. Beëediging van A. van der Wal. niet> dan ïllichf het volgende. waarne-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1