De man Gilray genaamd. Firma TROMP, I MEUBELFABRIEK NEDERLAND I FIRMA H. BRANDENBURGH „DEZE”. 't annex SLEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwstijdingen. RFOLAHEKOLOÜ I I I Olficiesl Orgaan der Gemeente Sneek. GIJ WEET NIET 33e Jaargang r? r J. a. HUIZINGA, Groningen. FRANCO LBVBRïNG I 1 Verachijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers •®1 M SNEER, OOSTKBDIJK. Telef. No. 208. - £- NIEUWE SNEESER COURANT M3 r. i Telefoon 118. 2. Roland IX, Jan XXVI, no. 8802, eigen, J. S. van der i geboren na 31 i vroeg ■X HOOFDSTUK X. \V a s het In elk geval moet de aanleiding dringend zijn dat had hij niet Wordt vervolgd. of andere manier met den moord in verband -’■■7 4 1 Oosterend. W ommels. Ferwerd. Arrihem. Sneok. Ie prijs, Edward II van fa. Schaap te Deer sum. Nekkramp. Te Haarlem heeft zich een geval van nek kramp voorgedaan. M. Steenstra Mej. C. A. Weijers Jo Zuilovoet Sneek Telefoon No, 450. en door den afperser in' zijn haast, om den brief op de post te doen, over het hoofd ge zien. OORSPRONKELIJK VERHAAL UIT HET ENGELSCH. Geautoriseerde vertaling. HERREN ROOKERS wat een SIGA AR is, zoolang U J niet hebt geprobeerd onze 3 cents I Aanbevelend, Interneeringskamp voor Dultschers. Naar men verneemt, bestaat het plan, te Sit- tard een interneeringskamp voor Duitschers op te richten. De kosten zijn geraamd op f 60.000. Smokkelaar ontvlucht. De sergeant van het 8ste reg. inf. uit Amers foort, die te Sittard werd aangehouden we gens verboden vervoer van 500 stukken cho colade en die deswege in de kazerne werd op gesloten in afwachting van zijn overbrenging, is ’s nachts daaruit ontvlucht. De schildwacht, die hem zag vluchten, heeft nog een paar schoten op hem gelost, doch zonder resultaat. Men is tot heden nog zijn spoor bijster. In de Lente van het Leven. De jeugd is een lente, maar een lente die niet terugkeert. Gelukkig of ongelukkig, wij zien haar voorbijgaan zonder hoop op weer zien en zoo als zij geweest is, zoo zal meestal geheel ons leven zijn. Handelt dus.zoo, jongelieden en jonge meis jes want gij kunt het, twijfelt daaraan niet dat uwe lente schoon zij, dat uw lente vroo- lijk zij, in alle schoonheid en alle vroolijkheid die vóór alles voortkomt uit een krachtige ge zondheid. Geeft u niet over aan bedriegelijke eerzucht, aan droomen van fortuin en grootheid. De eenige eerzucht die waarde voor u heeft, is de kracht te hebben die zelfvertrouwen geeft, die gelukkige stoutmoedigheid doet ont staan. Gelooft overigens niet dat die stoutmoe digheid zoo gemakkelijk te bereiken is. Uw leeftijd is kritiek en legt uw gezondheid zware beproevingen op, tengevolge van de werkelijke verwarring die hij in geheel uw wezen te weeg brengt. Hoe talrijk, helaas, zijn zij onder u, die door die verwarring uitgeput en bloedarm worden, wier verslapte bloed aan het lichaam niet meer den weerstand kan geven, waar aan het op uw leeftijd zulk een' behoefte heeft. Gij moeU nu meer dan ooit er voor wa ken dat die uitputting, die verslapping van het bloed u niet aantast. Vermijdt dus wat u kan overspannen. Geeft boven de gemakkelijke genoegens, den voor keur aan het gezonde werkzame leven in de vrije lucht en verwaarloost vooral niet aan uw bloed den rijkdom en de zuiverheid te geven, die het volstrekt noodig heeft, door zoo ver standig te zijn met regelmatige tusschenpoo- zen, voornamelijk bij de seizoenveranderingen, een kuur met de Pink Pillen te doen, die bij uitnemendheid de herstellende en versterken de kuur is die het best past aan het tijdperk der vorming. De Pink Pillen, herschepsters van het 'bloed en der zenuwkrachten, bezitten een krachtdadigheid die sedert lang is erkend in alle gevallen van verarming van het bloed of van verzwakking van het zenuwstelsel. Zij herstellen zeer spoedig de uitgeputte en bloed arme gestellen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos eQ f9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. De woningnood. De kantonrechter van Eindhoven zal deze of de volgende week vonnis te vellen hebben, over wellicht een 80 huurders, wien bij deur- waardersexploit op behoorlijken tijd de woning werd opgezegd en die wegens enormen wo ningnood niet verhuizen kunnen. Naar men vernam, zou de gemeente Tongel- re bij Eindhoven, barakken bouwen, terwijl waarschijnlijk in verband met de eventueele gerechtelijke uitzetting te Eindhoven, door de gemeentepolitie een onderzoek M’ wrdt inge steld naar het dubbel en drie dubbel bewonen der huizen. Men is hier vrij algemeen van mee- ning, dat het onmogelijk is, in deze situatie, voor den kantonrechter, om vonnis te vellen. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f 2 50. Loses Nos. 5 et. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35 verder per rrgel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting^ Onzó Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken „Veenbergen” van Furness’ scheepvaart en agentuurmij. met 7000 ton salpeter uit Boca Granda (Peru) en de „Maasdijk” van de Hol landAmerika-lijn met 11.000 ton kunstmest uit Chili. Op het oogenblik is, naar wij uit goede bron vernemen, van het tijdstip van thuiskomst de zer schepen nog niets bekend. bréngt; als ik het verhaal gelezen heb, zal ik' misschien meer hieromtrent kunneh zeggen. Is het een goed verhaal? Van leterkundig oogpuntgezien uitste kend, zei Temple. Onder gewone omstandig heden had ik het zeker aangenomen en uitge geven. Nu, wat ben je van plan.te doen? Ik zal trachten iets omtrent Seaff uit te vinden, antwoordde Sparroxy. Zien, waar ik hem kan opscharrelen. Het kan dagen duren, voor ik iets bestemds weet. Begrijp je wat ik bedoel? O zeker, zei Temple. Je wilt niet alles bederven door den man te verschrikken. Maar je hebt nog een belangrijk punt vergeten. Wat dan? vroeg Sparrow. Dat ik beloofde het verhaal dadelijk aan Seaff terug te zenden. Hij dacht zeker dat ik hem toch niet zou verdenken en ging waar schijnlijk weg met het idee, dat ik zijn gedrag vergeven had. Denk eraan, dat hij ziekelijk angstig was om zijn manuscript terug te heb ben; als ik het niet doe, krijgt hij zeker een zenuwaanval en, dat zou dan misschien nog lastiger voor ons zijn. Je ziet dus, dat wij het ding moeten teruggeven. Sparrow gaf toe, dat hij daaraan niet gedacht had. Wat er ook gebeurde, Seaff mocht niet verontrust worden en toch wilde hij het ver haal lezen. Ik moet het toch zien, zei hij. Kun je me niet een copy verschaffen? O, dat gaat gemakkelijk genoeg, zei Tem ple. Je kunt er vast van opaan, dat Seaff het origineel zal vernietigen, zoodra hij het in han den heeft. Ik heb een beter idee. Waarom niet het copy aan Seaff zenden en zelf hel origineel houden? Dat is een schitterend idee, zei Sparrow. Maar zou Seaff het niet te weten komen? Waarom? Het verhaaltje is op gewoon typepapier en gedaan op een Codrington-ma- chine. Het is auteurswerk en er zijn heel wat verbeterde fouten, maar die kunnen gecopi- eerd worden. De copie kan wel hier en daar smoezelig gemaakt worden, bij jullie in Scot land Yard weten ze daar werkelijk wel raad mee ik zal je vanmiddag het verhaal bren- ze maar arm en fatsoenlijk. Niemand, die Seaff heet, woont daar en de naam is niet bekend. Maar het yêthaal werd daarheen gezon- j geweest, anders zou een zehuwachtig mensch I als hij, nooit de rol van inbreker gewaagd I hebben. Ik denk ook, dat dit hem op de eeh OT Gïldpro rnctnipr mot rlnn -3. sum, eervolle vermelding, 76 p. 4. Jah XXVI, no. 8802. eigen, J. S. van der Woude, Deersum, 78 en 4, medaille. 5. Meine, eigen. T. P. Hoekstra, Loënga, 79 en 4, medaille. Te Steenwijk, Steenwijkerwold en Vollen- hpve is bij kinderen een geval van nekkramp geconstateerd. Te Frederiksoord deed zich een geval met doodelijken afloop voor. Politieagenten wegens mishandeling veroordeeld. Vijf agenten van politie en een hoofdagent, allen afkomstig uit Helmond, werden gisteren, door de Roermondsche rechtbank wegens mis handeling veroordeeld. De eerstgenoemden tot f 30 boete of 30 dagen hechtenis,, de laatstge noemde tot f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Ill,’ no. 8797, eigen, de firma Schaap, Deersum, eervolle vermelding, 76- p. no. 8794, eigen, de firma Schaap, Deersum,' eervolle vermelding, 75 p. Eduard II, eigen, de firma Schaap. Deer- Ik vraag u niet uw geheimen te verra den, zei hij. Maar ik zoek naar iemand, die sigare’tten rokot van deze speciale Borneo-ta- bak gemaakt. Het is- een zeer belangrijke zaak, mijn heer Negretti en wat u mij vertelt is irï ’t strikste geheim. x Dat geloof ik wel mijnheer, zei de siga rettenhandelaar. Jk weet, wie u bent, maar ik zou ii toch op ’t oogenblik niet de inlichtingen kunnen verschaffen, die u hebben wilt. Elke bijzondere order wordt opgeschreven voor la ter en ik zal het voor u nakijken. Als u over morgen wilt komen, zal ik u alles kunnen ver tellen, mijnheer. Phil was tevreden met den uitslag van zijn bezoek hij verlangde niet dit door over ijverigheid te bederven. Later op den middag ging hij Sperrow in Scotland Yard opzoeken De moord te Paterswolde. Onder toezicht van justitie en politie van Groningen is door 100 militairen aangevangen met het doorzoeken van het Kluvingsbosch, waar de moord op mej. Wilhelmina Jansen heeft plaats gehad. De overige kleeren van de vermoorde zijn in een kuil gevonden, eenige meters van dien, waarin het lijk werd gevonden. Briefkaarten, Binnenland. Sneek. Amsterdam. Aanvoer van levensmiddelen. Vjjftien graanschepen binnengekomen. Vijftien Nederlandsche schepen, geladen met graan, veevoeder en kunstmest, waarvoor de Duitsche regeering veilige overtocht had ge waarborgd, zijn behouden uit Engeland in onze havens aangekomen. De schepen voerden vol gens voorschrift de nationale vlag, terwijl op romp- en brugconstructies vertikale roode en witte streepen van 3 nieter breedte waren aangebracht. De Nederlandsche schepen, welke van den aanvang van den verscherpten duikbobtoorlog nu nog in Engeland liggen, zijn de „Ameland”, met een lading van 5600 ton salpeter, aange voerd uit Chili, de „Terschelling* met 4200 ton maïs uit Noord-Amerika, de „Malang” met 4200 ton maïs en lijnkoeken, evenefens uit N.- Amerika, alle van den Rott. Lloyd, de „The- misto”, van Hudig en Veder met 6000 ton kunstmest en katoen, aangevoerd uit Chili, de werd een oproep gericht tot de leden der openbare leészaal alhier om medewerking tot het verkrijgen van annotaties, in het bijzon der, inlichtingen omtrent boeken, die dienst zouden kunnen doen voor de juiste keuze voor leenen én uitleenen. Deze oproep werd in af druk toegezonden aan de zustervereenigingen met het verzoek om samenwerking, teneinde later' te komen tot centralisatie. Hierop volg de in het tijdschrift „Bibliotheekleven” een geanimeerde gedachtenwisseling, die de hee- ren dr. Hertzberger en mr. dr. P. S. Gerbrandy, van hier en de heer dr. H. E. Greve (secre taris der Centr. Vereen, v. Openbare Lees zalen) te den Haag er toe. bracht, belangstel lenden bij elkaar te roepen. Op deze j.l. Maan dag te Utrecht gehouden vergadering werd de Vereeniging Nederl. Centraal Annotatie- bureau geconstitueerd, en een commissie van uitvoering benoemd' waarvan de heeren Hertz berger (voorzitter), dr. T. P. Sevensma, Am sterdam (secretaris) en mr. J. Hingst, Hilver sum, werden aangewezen tot het ontwerpen van statuten enz. Vermoedelijk zal het nieuwe bureau gevestigd worden te Amsterdam en komt onder leiding van onzen vrocgercn stad genoot dr. T. P. Sevensma. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 2 Mei. Diefstal te Sneek. Op Dinsdag 20 Febr. lagen op de stoep van het café Gaasterland te Sneek eenige schapen vellen, het eigendom van van Baren. In den namiddag, ongeveer te 3 uur, kwam W. C„ 47-jarig koopman te Sneek, langs de stoep en greep een der vellen. Het werd gezien door R. Piersma, die den eigenaar waarschuwde. Beklaagde is niet verschenen. Volgens den subs.-officier is hij''acht maal eerder veroor deeld. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Huisvredebreuk. Aan J. V., 33-jarig los werkman te Workum,- Dus in geen geval is de afperser een vrouw, zei Phil. ‘Vrouwen uit onzen kring roo- ken geen pijp en geen rookt sigaretten met zulke zware tabak. Alleen een sterke man met 'goede zenuwen zou die kunnen verdragen. De asch is van een sigaret, anders zou zij niet zoo droog en fijn zijn. Ik neem ze mee naar Ne gretti en zal hem vragen, wat voor soort ta bak het is. Dat weet hij wel. Negretti wist het ook. Hij noemde zonder aarzelen den naam van de tabak. Dat is Borneo. Dat wordt hier niet ver kocht, dus kan ik met gerustheid zeggen, dat het geïmporteerd is. Zeker, het is de asch van een sigaret. Er zijn maar weinig mannen, die dit onvermengd kunnen rooken. Die sigaret is speciaal gemaakt, dat Hebben we inderdaad voor eenige. bijzondere klanten gedaan. Zoudt u mij hun namen kunnen noemen? vroeg Phil.- Negretti aarzelde een oogenblik,en Phil vervolgde dadelijk zijn pleidooi. gen. Sparrow dankte hem hartelijk. Hij vond Tem ple heel bruikbaar in deze zaak en was blij dit tp kunnen zeggen. Als hij iets Verder van dc zaak-„Seaff” hoorde, zou hij het Temple dadelijk berichten. De „Herald” had hem ge holpen hij was verlangend iets voor de „Herald” te kunnen doen. Maar’ zoover hij kon beoordeelen, zou heb nog wel eenigen tijd du ren. voor er verdere ontdekkingen zouden plaats vinden, daar het waarschijnlijk noodig zou zijn, Seaff eenigen tijd gade te slaan. Temple was blij, toen hij alleen was. Er wa ren nog zooveel andere dingen, die zij gedach ten bezig hielden; die ontbrekende brieven uit zijn schrijftafel b.<\ Hij kon niet gissen, hoe die gestolen waren; maar het feit bleef, dat ze gestolen waren, en dat het Lady Silverdale lastig gemaakt werd. En Phil was nog verdrietiger, omdat hij in deze zaak niet van blaam was vrij te spreken. Hij had beloofd ze te vernietigen en hij had zijn woord niet gehouden; had hij dit wel ge daan, dan had al die moeité en verdriet ge spaard geweest. Iemand, ongetwijfeld uit de omgeving van Elsie Silverdale en hem had de brieven ge stolen en maakte er nu een afschuwelijk mis bruik van. Er was iets wreedaardig verfijnds in de manier, waarop de brieven bij stukken en brokken teruggezonden werden. Het ge- heele plan was Machiavelli waard. Een-oogenblik kwam een gedachte bij Phil op, tnaar die zette- hij vlug van zich af. De man, dieji hij half verdacht, was nooit in zijn kamer geweest. Ongetwijfeld had een knecht ze weten te krijgen en ze den afperser ver kocht. Phil had een huisknecht hij had er al verscheidene gehad gedurende de laatste jaren, sommigp waren een paar maanden ge bleven, andere eenige weken verdenken kon hij dus niemand met eenige reden. Toch had hij een zeer flauwe aanwijzing. In de en veloppe, die Lady Silverdale hem gegeven had, waren eenige restjes tabak; die gooide hij uit op vloeipapier, maar het was’moeilijk te beoordeelen, welk soort het was. Ongetwijfeld waren ze uit een pijp of een sigaret gevallen Oosterend (Fr.) Sneek.j 6. Jan XXVII, no. 8801, eigen. J. S. v. d. Woude, Deersum, eervolle vermelding, 75 p. Centrale Stierenkeuring. Voor de te Leeuwarden op de Veemarkt door het Friesch Rundvee Stamboek gehouden stierenkeuring waren ingeschreven 244 dieren in 12 rubrieken. Bekroond werden o.a.: I. Oudere stieren met bekende afstamming: le prijs Marius, van Johs. Koopmans té IJs- brechtum. 111. Driejarige stieren met bekende afstam ming, 20 deelnemers: le prijs, Jonge Jan, van T. J. Hokwerda te Oosterend; 2e prijs, Pel Albert I, van J. E. Dijkstra te Workum. V. Tweejarige stieren geboren vóór 1 Maart 1915 met bekende afstamming: le prijs, Jan XX, van J. S. v. d. Woude te Deersum; Permanent II, van J. S. Haagsma te Workum; 3e prijs, Napoleon van der'Weerd, van gebroeders Boersma te Loënga. VIII. Volbloed enterstieren, geboren vóór 1 Februari 1916, 37 deelnemers. -le prijs, Meine, van T. P. Hoekstra te Loën ga; 2e prijs, Jan XXVI, van J. S. v. d. Woude te Deersum. X. Volbloed enterstieren, geboren in Maart 19F6: le prijs, Heeringa V, van G. H. Abma te Wommels. XI. Volbloed eritersjieren, Maart 1916: Ontaarde moeder. Een vrouw te Grubbenvorst, onder Venlo, heeft, om zich te wreken op haar man, met wien Zij oneenigheid had, getracht om haar zes jarig zoontje te verdrinken. Ze bond den knaap een koord om den hals, bevestigde daaraan een dikken steen, en begaf zich toen met het slachtoffer naar de Maas. Daar waren even wel eenige personen aan het werk, die het booze opzet zagen en door onmiddellijk toe te schieten erger wisten te voorkomen. Ze ontdeden de kleine van het om den hals be vestigde touw en wisten daarmede het ventje te redden. De vrouw is door de marechaussee aangehouden en naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. In het blad „Onze Leeszaal” van Jan. j.l. ïei, -- -ni. 1. Motié-Van Leeuwen. De Tweede Kamer heeft besloten de motie- Van Leeuwen in zake het buitenlandsch be leid (benoeming van een parlementaire com 'missie) de volgende week Dinsdag in behan deling te nemen. Aan dit besluit ging een vrij uitvoerig debat vooraf, waarbij door de heeren Van Leeuwen, Schaper en Van Gamel krachtig op behande ling werd aangedrongen. Hoewel er eerst ver zet kwam, kon de Kamer tenslotte niets an ders doen dan het in-behandeling-nemen goed te keuren. wordt ten laste gelegd, dat hij zich heeft schul dig gemaakt aan huisvredebreuk, in den mor gen van 27 Februari, in het hotel van P. Bon- nema aldaar. Hij was lastig, waarom hem be volen werd, te -retourneeren. Dit weigerde hij. Ziedaar zijn misdrijf. Beklaagde is niet verschenen. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. V o n n i s-. In de zitting van 25 April heeft o.a. terecht gestaan: J. H., 35-jarig «werkman te Uitwel- lingerga, wegens diefstal aldaar. Geëischt 5 maanden gevangenisstraf en tot 4 maanden veroordeeld, met toewijzing der gevraagde schadevergoeding. Dlstrictskeufing Goënga. 1. Driejarige en oudere stieren. - 1. Dorus, nó. 7767, eigenaar H. A. Bajema, Rauwerd 80 en 6, f 75 toegekend. 2. Frits II, no. 7755, eigen, de wed. S. S. Jansma, Sijbrandaburen, 77 p. eerv. vermelding. 3. Edison, no. 7894, eigen. S, A. Leenstra, jTerzool, 78 en 2, f 75 toegekend. 4. Marius, no. 7005,, eigen. Joh. Koopmans, jIJsbrechtum, eervolle vermelding, 84 p. 1). Twenterstieren. 1. Verwachting, nq. 8306, eigenrs. G( J. TEizenga en J. Speerstra te IJsbrechtum, eer- volle vermelding 75 p. 2. Roland VI. no. 8799, eigen, de firma Schaap, Deersum, eervolle vermelding, 77 p. 3. Jan XX, no. 8530, eigen. J. S. van der C. Attema Frau Gosliga Mej. M. Wybrandi N. O. G. Deze maand zal de afdeeling Sneek van het Ned. Onderwijzers-Genootschap haar 75-jarig bestaan kunnen gedenken. Centraal Aimotatiebureau. Aan het vermelde omtrent de oprichting van jeiu iiw_ een Nederl. Centraal Annotatieburëau kunnen Woude, Deersum, 81 én 8, f 50 toegekend, wij nog het volgende toevoegen. 4 Napoleon van der Weerd, no. 8301. genrs. Gebr. Boersma, Loënga, 78 en 2, f 50. Enterstieren. Fokke F’njstKsntoor Sneek» Ljjst van .de aan dit kantoor ter post be zorgde brieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand April welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden üitgereikt. Brieven. Binnenla nd. Gem. Hennaarderadeel M. Haga U. Niemejjer Sec. Hennaarderadeel Militaire huisvlijt. De heer C. Prince, van Driebergen, die zoo veel militairen met zijn huisvlijtvoorbeelden van dienst was, zou deze, zijn arbeid moeten beëindigen, als hem geen hulp wordt verschaft. Deze zal nu geboden worden door de inrich ting van een verhuiswagen als reizende ten toonstelling van de Prince-huisvlijt. Deze wa gen zal dan de forten, afdeelingen van het veldleger, enz. kunnen bezoeken. Voor het im richten van dien wagen wordt thans door de officieren G. van Dijk te Tilburg en J. J. L. van Zuylen, te.Utrecht, steun gevraagd. De Djambi-opstand. Het „Handelsblad” ontvangt uit Indië een telegram van den volgenden inhoud: „Te Palembang werden opstandelingen uit de Rawas opgehangen in tegenwoordigheid Van assistent-resident Üudkerk Pool, dr. C. J. Neeb en het gevangenispersoneel. Een groote menigte inlandsche toeschouwers werd op een afstand gehouden door de plaatselijke politie en 70 man militairen en gewapende politie dienaren, die op alle eventualiteiten waren voorbereid. De ter dood veroordeelden wer den door de bevolking voor onkwetsbaar ge houden. Er deden zich geen incidenten voor”. Aardbeving op Bali. Bij het departement van koloniën is ontvan gen een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, blijkens hetwelk de resident van Bali en Lombok aan de Indische regeering de volgende eindcijfers heeft gemeld omtrent de in Januari j.l. plaats gehad hebben de aardbeving op Bali: 1358 personen gedood en'vermist; 1060 personen gewond; 64,000 wo ningen en 10,000 rijstschuren verwoest; gel delijke schade totaal 1 a 1J4 millioen gulden. om hem Seaff’s verhaal te brengen. *- Hier is het, zpi hij. Lees het zorgvuldig door èn zie, wat je eruit kunt opmaken. Mis schien heb ik wel een theorie gevormd, die ik op het oogenblik nog voor mij wensch te hou den. Wanneer kan ik het terug krijgen? Als de man er morgen om komt Dat zal hij niet doen, zei Sparrow ern stig. Daar behoef-je niet angstig voor te zijn; in elk geval zal ik zorgen, dat je het morgen hebt maar Seaff zal het niet komen halen. Waarom weet je dat zoo zeker? Phil. Omdat hij niet durft, antwoordde Spar row. Ik heb een tegenvaller gehad, Temple. Zelf had ik geen tijd om naar 99 Sarsenet street te gaan, maar ik heb er een van de mannen heengezonden. Maar het is niet, zoo- als we verwachtten een gewoon huis, het is een couranten- en sigarenwinkeltje, waar ook brieven in ontvangst nemen. Het is een klein huisje en de menschen zijn Niemand, e en vrouw? XIV. Sparrow’s oogen glinsterden. Om de een of andere reden scheen deze inlichting hem te verheugen. Goed, zei hij zachtjes. Dus, onze man schijnt toch niet zoo geheel onschuldig te zijn. Ik veronderstel, dat je dit bewijzen kunt, in dien onnoodig. Natuurlijk, zei Temple met nadruk. Wij hebben een goed systeem met betrekking tot de manuscripten. Elk verhaal of artikel, dat ingeleverd wordt, wordt ingeschreven in een boek met den naam en adres en datum van af gifte en alles wordt in behoorlijke volgorde ge lezen. Dit is een bewijs, waarop je onvoor waardelijk kunt vertrouwen. Sparrow dacht even na, dat leek tenminste op vooruitgang. Dan loog Seaff met opzet, zei hij. De reden: waarom, komt er op het oogenblik niet op aan. De kerel wilde je aandacht afleiden van het feit, dat het verhaal al dagen in je bezit was. Daar hij niets van jelui zakenmetho des wist, dacht hij, dat hij dat gemakkelijk zou kunnen doen. Een gedeelte van het verhaal een heel klein gedeelte,, het is waar, vinden wij in Gilray’s woning. Hoe het daar kwam en waarom, daar hebben wij op het oogenblik Waarom? Misschien wilde hij het vernietigen. is, vindt Seaff het van het grootste belang zijn verhaal van jouw kantoor terug te krijgen! Waarom? Misschien wilde hij het evrnietigen. den! Dat is geen beletsel; omdat het daarheen gezonden moest -worden, in geval het niet aan genomen w(erd, behoeft dat toch geen vast adres te zijn. Menschen, die brieven ontvan gen voor een stuiver per stuk, weten gewoon lijk niet wie ze zijn. Ze worden niet vooraf gewaarschuwd, dat er een brief voor den be- wusten persoon verwacht wordt. De brieven besteller bezorgt den brief en dan wordt die op een rek geplaatst. Dan komt Jones of Smith binnen en vraagt om een brief met een zeker adres. Als de brief er is noemt hij hem, betaalt zijn stuiver en uit is de zaak. Er zijn honder den winkeliers in Londen die dit doen en nog altijd waren ze lastig voor Scotland Yard. Die man schijnt niet zoo gek te zijn, als hij er uit zag. Temple knikte ontstemd; verwacht. -<

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1