De Wereldoorlog. VERHUIZEN. I 1 I. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek, Verschijnt FIRMA H. BRANDENBURGH SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL annex Nieuwstijdingen. ht. er •d 33e Jaargang Woensdag 9 Mei 1917 No. 64. DE UITGEVERS. 9 je ia- I dt ?T. i 4 en 12 100. 40. ons kantoor i Rusland. 'J er J i. ant hooi sier, De toestand op de oorlogsterreinen. der ireau arkt- netto le met ken en het onvermijdelijke te aanvaarden. En dan Pruisen, de laatste burcht.... rijksdag beleid trekt n bij i Vij- DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Skkïk Telefoon No. 150. M, ij ons ;ad. zen ,agd Abonné’s die met 12 Mei a.s. gaan verhuizen, worden beleefd verzocht daar van aangifte aan j tegenover de voorstellen zal staan, kunnen met hun aanvallen slechts één doel De hervormingen zullen er echter komen, de drang er naar is te sterk dan dat ze nog zou den zijn te keeren. Daarom zal de Duitsche Tot de verbruikers richt zij het verzoek, geen bestellingen aan haar of aan brandstof fenhandelaren (waaronder ook de gasfabrie ken gerekend worden) te richten, wanneer die niet voor onmiddellijke behoeften moeten die nen, aangezien de handelaren dergelijke orders niet mogen uitvoeren, terwijl voor direct ge bruik slechts een zeer beperkte hoeveelheid, onder controle der commissie mag worden ge leverd. Bovendien wijst zij er met nadruk op, dat hetgeen thans afgeleverd wordt, in mindering komt van de hoeveelheid die voor ieder be schikbaar gesteld zal worden voor het tijd vak 1 Mei 191730 April 1918 en het maken van voorraad met het oog op een goede dis- tributieregeling nog niet geoorloofd is. Zoodra aflevering van voorraad mag plaats vinden, zal de commissie hiervan kennis ge ven, onder mededeeling hoeveel mag worden opgedaan. Dringend het beleenen van effecten, verkeer vindt. Uit de memorie van toelichting blijkt dat de centralisatie van den uitvoer zoowel ten doel heeft te voorkomen dat er te veel goe deren uit ons land gaan als om het buiten land te dwingen tegenover de goederen die wij uitvoeren ook een voldoende hoeveelheid goederen, waaraan ons land behoefte heeft, beschikbaar te stellen. De memorie eindigt aldus: Indien thans aan de regeering de middelen zouden worden onthouden, welke zij voor het onder deze uiterst abnormale toestanden tóch te doen en NIET aan de Courant- loopers, onder opgave van oud en nieuw regeering wel zoo verstandig zijn zich te schik- Atiirr>rn->iirl oliilro to o anvciarijpn Pil ■adres. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiên 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra- - tis Verzekering tegen Ongelukken lijk, zal het Duitsche leger tenslotte het on derspit delven, tenzij eventueele vredesonder handelingen vergezeld gaan van een wapen stilstand. Terreinwinst geeft bij deze slagen niet de doorslag, slechts de wederzijdsche verliezen aan menschen en materieel. En daar de voor raad van beide grooter is aan de zijde der Entente dan bij de centralen, komen wij tot bovengenoemde conclusie. Haig en Nivelle st zijnerzijds naar Petrograd te komen. De bevel hebber van die stad heeft een reorganisatie van de troepen aldaar bevolen z.g. in ver band met Duitsche troepenconcentraties. Alle teekenen dat de toestand er nog niet zuiver is. Intusschen melden de Engelsche bladen dat de overgroote meerderheid van het Russische volk de geallieerden trouw wil blijven. De ge zanten van Engeland en België hebben reeds een beroep op het Russische volk gedaan de eenheid te bewaren. hebben, n.l.: het Duitsche leger te vernietigen in de stellingen waar het bereid is stand te houden. Op het Kaukasisch front ontruimden de Rus sen de belangrijke plaats Moesj, waarschijn lijk in verband met hun plan elders offensief op te treden. Brandstoffen. De brandstoffencommissie „Sneek” bericht hierdoor dat formulieren voor brandstoffen zul len worden uitgereikt aan alle gezinshoofden alhier zoowel als te Wymbritseradeel, Bols- ward, Ylst, Lemsterland, Doniawerstal en Rau- werderhem. Voor de klein-industrie moeten dergelijke formulieren in iedere gemeente ten stadhulze g en helpen aan alles wat eetbaar is aan poe liers enz. bekend gemaakt, dat zij strandloo- pers, kempen, roodpooten, grutto’s, kleine strandloopers, roerdompen, kraaien en meeu wen opkoopt. Zou de tijd niet ver meer zijn, dat goede prijzen besteed worden voor rat ten, muizen, meikevers enz.? De laatste beest jes hebben trouwens reeds het vorig jaar naam gemaakt, als zou er een lekker „meike- versoepje” van te bereiden zijn. Aanvoer van graan en meel. Het stoomschip „Beukelsdijk” is met 8700 ton tarwe en 275 ton meel voor de regeering van New-York te Rotterdam aangekomen. Hondenbrood. Minister Posthuma heeft een regeling ge troffen voor de distiibutie van maïs voor hon denbrood. Het inzouten van varkens. Het Fr. Weekblad meldt, dat pl.m. 125000 lichtere varkens -zullen worden ingezouten. De melkhandel. De Nat. Bond van melkslijters is niet tevre den met de door den minister vastgestelde melkregeling. De winstmarge is den melktap- pers te gering. Zij wenschen die te zien be paald op minstens drie cent per liter. Rapverbod van jonge boomen. De brandstoffenschaarschte maakt dat een geduchte opruiming gehouden wordt on der het jonge hout. Thans wordt bericht, dat eerlang een kapverbod van jonge boomen te verwachten is. Het natuurschoon zou anders te zeer bedreigd worden. Petroleum en benzine. Het tankschip American, van de American Company is uit Amerika te Rotterdam aan gekomen met een lading, welke voor het groot ste gedeelte bestaat uit petroleum en voor een klein gedeelte uit benzine. Centrale keuken. De centrale keuken te Amsterdam heeft al meer klanten dan kunnen worden bediend. Er is vergróoting van ketels noodig, waartoe is vereenigde gevaar zou den zien en daardoor een duurza me vrede voortdurend in de waag- schaal zoude gesteld worden. Minister von Eulenburg bestreed deze insi nuatie. De uitlating is echter te merkwaardig om haar niet aan de vergetelheid te onttrekken. Is het niet of de echo van Jacoby’s stem thans te Washington, Londen en Petrograd klinkt? Maar gaan wij naar het heden terug. Uit de Jonkers wordt nog de omgeving van den Duitschen keizer gerecruteerd. Die _omgeving geeft leiding aan de Duitsche poli tiek, dié de rijkskanselier voert. Een rijkskan- selier die, evenals zijn plaatsvervangende mi nisters, geen verantwoording aan de rijks dag schuldig is. Een rijkskanselier die dus 'be noemd en ontslagen wordt wannéér de keizer dat wil en gehandhaafd kan worden ook wan neer de rijksdag het niet met zijn politiek eens is. Op deze wijze werd het algemeene kies recht dat voor de verkiezingen voor den Duitschen rijksdag geldt een paskwil. Nu wordt het anders. De beproevingen van dezen oorlog hebben in Europa krachten opgeroepen, die een ge weldigen drang naar hervormingen uitoefe nen. In Engeland en in Roemenië, in Zweden en in Oostenrijk, overal ziet men die drang naar grooter deelname van het volk aan de regee ring. De’ drang, de gezags p y r a m i d e, die op de volkeren drukt te vervangen door de gezags kring. In Rusland wa$ die pyramide zoo versteend dat zij slechts met den donder der revolutie in elkaar kon storten. In Duitschland zal het nog moeten blijken of ze zoo veerkrachtig is dat ze zich laat neerdrukken. Men weet het, de keizer heeft in zijn Paaschboodschap her vormingen beloofd in Pruisen zoowel als in het rijk, maar.... na den oorlog. De rijksdagpartijen op de conservatieven na willen echter direct hervormingen en hebben daarom eene commissie gevormd die reeds besloten heeft de regeering voor te stellen dat in het vervolg de rijkskanse- -lier zoowel als de minister van oorlog aan Over den vrede. De Duitsche rijkskanselier heeft zich bereid verklaard de interpellaties over de Duitsche -vredesvoorwaarden te beantwoorden. De Stockholmsche vredesconferentie. Naar aanleiding van de scheeve voorstelling die in sommige kringen heerscht over den op roep van de Nederlandsche delegatie van het Internationaal Socialistisch Bureau, geeft deze delegatie éénstemmig de volgende verklaring: De delegatie wijst 'beslist iederen uitleg van haar oproep af, die haar zou toeschrijven een afzonderlijken vrede tusschen enkele oorlog voerende machten te beoogen. Zij verklaart als haar doel een algemeenen vrede te willen bevorderen, op de basis, welke is aangegeven door het Internationaal Congres van Kopen hagen in 1910. De delegatie is evenmin een Duitsch werktuig als zij zich toegankelijk toont voor intriges, van welke zijde ook. Haig, Robertson en Jellicoe te Parijs. Maarschalk Haig, generaal Robertson, chef van den Britschen generalen staf en admiraal 'Jellicoe hebben deelgenomen aan conferenties te Parijs betreffende leiding der operaties. Staking te Boedapest. Te Boedapest zijn alle bedrijven den 2en Mei een uur stopgezet, van elf tot twaalf uur. - - CAAA r-> ii-i i i.i. j- i besloten. Tot zoolang worden per dag 5000 De werklieden hebben in dien tijd aan de lei ders der ondernemingen, waar zij werken, een manifest overhandigd, waarin zij protesteeren tegen de beperkte kiesrechtuitbreiding, die de regeering beoogt en de arbeiders van het kiesrecht verstoken zal laten. Zij wijzen op de revolutie in Rusland, op de paaschboodschap van den Duitschen keizer, op de vrijzinnige kiesrechtregelingen in Engeland, Skandinavië, Nederland en zeggen dan: Indien de regeering niet mocht inzien, dat het vaderland de arbeiders ook. als staatsbur gers noodig heeft/ dan zijn v. ij vast besloten, haar daartoe op het geschikte tijdstip te dwin gen. Achteruitgang der bevolking. In Duitschland zijn tijdens de eerste 33 oor logsmaanden, van het begin van den oorlog tot einde April 1917, bijna 1% millioen kinde renminder geboren, dan wanneer er geen oor log geweest zou zijn. Een enorm aantal, voor- 7 al ook wanneer men hiermee vergelijkt dat in den vroegeren Fransch-Duitschen oorlog, van April 1871 tot Februari ’72, de daling van het aantal geboorten slechts 162,000 beliep. Naast dit verlies aan menschenlevens komt dan nu nog de hoogere s.terft.e, vooral onder de zuigelingen en in hooggre leeftijdsgroepen benevens de gesneuvelden. In Frankrijk zijn alleen in het eerste oor logsjaar 143.229 menschen meer gestorven dan geboren, ongeacht de gesneuvelden. Na drie jaren oorlog zijn in dit land, op de 10,000 personen der bevolking nog slechts 4704 tot arbeid geschikte menschen aanwezig. NEDERLAND EN DE OORLOG. N»ar Huis. (Officieel). In het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld: op 16 Mei e.k. de dienstplichtige korporaals en manschappen van de lichting 1911 der onbereden wapens, met uitzondering der pantserfortartillerie en der torpedisten, op 15 Mei e.k. de dienstplich tige korporaals en manschappen van de lich ting 1910 der pantserfortartillerie en der tor pedisten, alsmede de dienstplichtige onderof ficieren, korporaals en manschappen van de lichting 1909 der bereden wapens. Bijzondere verloven. Tot 21 Juni a.s, zal uitsluitend ten behoeve van bijzondere verloven aan akker- en tuin bouwers en verveners (zoowel bedrijfsleiders als werkkrachten) door de militaire comman danten, behalve voor de 17 pet. ook voor de aanwezige ruimte in de 3 pet. kunnen wor den beschikt. Na 21 Juni is geen verlof voor verveners meer noodig en kan tot 1 Augus tus de beschikbare ruimte, in de 20 pet. voor bijzondere verloven vastgesteld, door bedoel de commandanten worden benut voor het toe kennen van verlof aan veehouders (Meiboe- ren), akkerbouwers, tuinbouwers en de an dere categorieën van dienstplichtigen, ge noemd in de legerorders -1916B, 103 en 104, voor wie verlof even noodig is als voor land en tuinbouwers. Distributieregelingen. Uitgevaardigd zijn distributieregelingen voor looistoffen enz., terwijl wijzigingen zijn ge bracht in die van huiden en leer. Uitvoerverboden. Verboden is de uitvoer van wijn en van vo gels (zoowel, levend als gedood). Het uitvoerverbod van vogels komt op tijd. Naar men toch meldt Wordt de vogelstand hier te lande thans zeer bedreigd door de N.V. Import en Export Deze vennootschap heeft n.l. mogelijk om onze oostelijke naburen te NIEUWE SHEEKER COURANT I --t-- porties afgegeven. Het stoomvisscherijbedrijf te Ymuiden stil gelegd. Het stoomvisscherijbedrijf te Ymuiden werd gisteren stil gelegd wegens de contractschen- nis door de Duitsche regeering, die een deel van de visch krijgt, gepleegd. Zij heeft n.l. niet voor dé door haar gegarandeerde steenkolen gezorgd. Is dit feit reeds als contractschennis aan te merken, de herhaalde torpedeering van visschersvaartuigen, waarbij het leven der be manningen in het grootste gevaar verkeerde en zeelieden gekwetst werden, terwijl volgens de afgelegde verklaringen de schepen buiten het versperde gebied vischten, is nog meer lijnrecht in strijd met de gesloten overeen komst en als een ernstige breuk van dit con tract te beschouwen. Aan den heer Gneist, handelsattaché aan het Duitsche gezantschap in Den Haag, is per uit- worden afgehaald, doch eerst na publicatie, voerig schrijven kennis gegeven, waarvan de korte inhoud telegrafisch werd vooruitgezon den. Deze luidt: Berichten u hierbij, dat de IJmuider treilervloot wordt sjtil gelegd, in ver band met de vele torpedeeringen en het op- bréngen van onze schepen, welke maatregel van kracht zal blijven tot afdoende waarbor gen zijn verkregen voor veiligheid ter zee. De uitvoercentrale. Ingediend is een wetsontwerp, betreffende de uitvoercentrale, officieel getiteld „een wets ontwerp houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van het goederenverkeer naar het buitenland”. Het doel van het wetsontwerp wordt aldus omschreven: Ingeval van oorlog óf oorlogsgevaar, als mede zoolang niet door ons is verklaard, dat met betrekking tot deze wet de door den oor log of het oorlogsgevaar veroorzaakte bijzon dere omstandigheden hebben opgehouden te bestaan, kunnen door ons maatregelen geno men worden ter centraliseering van de leiding van het goederenverkeer naar het buitenland, ten einde: a. er voor te zorgen, dat de uitvoer wordt geregeld in verband met de eischen van het oogenblik en in verband daarmede de invoer van hier te lande benoodigde goederen wordt bevorderd; b. wanneer in het buitenland voor de over eenkomstig a uit te voeren artikelen hoogere prijzen mochten zijn te bedingen dan bij ver koop van deze artikelen voor binnenlandsch verbruik, aan den uitvoer van zoodanige ar tikelen voorwaarden te verbinden van gelde- lijken of anderen aard. Ook kan door ons in de in den aanhef gestel de gevallen tot een bedrag van ten hoogste f 20 millioen hetzij deelgenomen worden in het ka pitaal eener in verband met de in het eerste lid sub a genoemde maatregelen, zoo noodig, op te richten bank, hetzij de Nederlandsche Bank gevrijwaard wordt voor mogelijk ver lies uit het disconteeren van handelspapier of dat In goederen naar het buitenland zijn oorsprong Tegen het Jonkerdom. „Troepen van alle Duitsche stammen tus schen zee en Alpen hebben deel aan deze overwinning”. Toen wij onlangs deze dichterlijke ontboe zeming van 1 moesten wij onwillekeurig denken aan Karl Theodor Körner en Ernst Moritz Arndt die ook eenmaal de lof zongen' van het „ganze Deutschland” yan zee tot Alpen. Körner streed en gaf er zijn bloed en leven voor in 1813. Thans strijden millioenen voor dat groote Duitsche rijk, dat Arndt ruim een eeuw ge leden met profetischen blik reeds één zag. Een grooter Duitschland zullen zij er stellig niet mede winnen, maar misschien geven zij hun bloed en leven voor een vrijer Duitschland een'Duitschland bevrijd van het juk van pen verouderd regeerstelsel, waarin de Pruisische jonkers het commando voeren. Zij zijn het die niet alleen in Pruisen de overhand hebben, dank zij een zoo verou derd kiesrecht, dat slechts een klein deel der Pruisische bevolking haar politieke macht kan uitoéfenen. Dank zij dit stelsel zijn ook zij het die in den Bondsraad, het lichaam dat met den Rijksdag de rijks wetten goedkeurt, wel niet de meerderheid hebben maar toch den boven toon voeren. Zeker, zij zijn niet erger dan de Engelsche „jingo’s”, die de boerenrepublieken den onder gang bereidden. Maar zelfs jingo-regeeringen toonden of veinsden in hun buitenlandsche po litiek nog zekere, door tradities gedragen „be schaving”. En zelfs deze was vreemd aan de buitenlandsche politiek der jonkers. 'Zij droeg immer het stempel der lompheid en het zegel van beeldelooze welvaart gekomene. En de geest van ’70, gesabeld en gespoord, zwaaide in Duitschlands buitenlandsche politiek dank zij de jonkers de scepter. Zoo leerde het buitenland spreken van „Prui sisch militairisme” waarvan het gevaar reeds 50 jaar geleden door een Pruis was voorzien. Immers het was tijdens de beraad slagingen over de constitutie van den Noord- duitschen Bond de voorlooper van de Duit sche eenheidsstaat dat de afgevaardigde Jacoby in de Pruisische Kamer van Afgevaar digden op 6 Mei 1867 zeide: Dat de aangrenzende landen steeds in het door Pruisens mili taire inrichting Noor d-D uitschland wordt aangeraden de aanvraag formulieren duidelijk onderteekend en nauw keurig ingevuld terug te zenden binnen den daarvoor vastgestelden tijd. Aan hen die bedoelde stukken ongeteekend terugzenden wordt bericht dat, als gevolg daarvan, met hun eventueele behoefte aan brandstoffen op geenerlei wijze rekening kan worden gehouden en zij het dus aan zichzelf te wijten hebben, wanneer blijkt dat voor hen in de wintermaanden niets aanwezig zal zijn. Aan hen die het aanvraagformulier oninge vuld, doch wel onderteekend terugzenden wordt opgemerkt dat voor zulke biljetten op zijn allergunstigst kan worden aangenomen, dat slechts één haardstede aanwezig is en op gas wordt gekookt, dus dat het laagst vast gestelde rantsoen van brandstoffen beschik baar moet worden gehouden. Op dezelfde wijze wordt gehandeld met bil jetten die onjuist zijn ingevuld of waar opzet telijk is nagelaten de vragen zoo goed moge lijk en naar waarheid te beantwoorden. Predikantstractementen. De classis Sneek der Ger. kerken heeft in haar vergadering, gezien de beantwoording desbetreffende vragen door de kerken, geadviseerd, dat de tractementen van de ker ken in de classis minstens een bedrag van f 1500 moeten zijn, plus f 75 voor ieder kind beneden de 18 jaar. Tot plaatsvervangend lid in de commis- se die dit jaar zal examineeren voor de acte Fransch is o.a. benoemd de heer J. S. Wijler alhier. Te Groningen slaagde voor het examen Apothekers-assistente mej. C. H. Boshuijer, alhier. zoo goed mogelijk en standhouden van het economisch leven van het volk meent noodig te hebben, zou de verantwoordelijkheid voor de gevolgen daarvoor niet op haar rusten. Smokkelarij. De Zuid-Amerikaansche bladen maakten de zer dagen melding van de aanhouding te Beunos-Ayres van een groote hoeveelheid effecten en goud aan boord van het stoom schip Amstelland, van den Kon. Holl. Lloyd, tot een waarde van een millioen dollar. Deze geheele zending, welke echter niet op de scheepspapieren stond vermeld, was geconsig neerd aan een Duitsche bank aldaar. Uit het onderzoek is dan ook gebleken, dat de directie van den Kon. Holl. Lloyd, totaal onbekend was met de zending. De kapi tein van het stoomschip, v. d. B., erkende, dat het zijn bedoeling was, de zending te verber gen. De directie van den Kon. Holl. Lloyd heeft daarin aanleiding gevonden hem uit den dienst der reederij te ontslaan. De Amstelland ligt sedert nog te Buenos- Ayres, waar de ontdekking plaats had. Dit staat echter In geen verband tot de ontdekte smokkelarij. Navordering verdedlgingsbelastng. De minister van financiën, gezien art. 18 der wet van 18 Augustus 1916 (St.bl. no.~411), maakt bekend, dat een aanslag tot navorde ring, van verdedigingsbelasting 1b is opgelegd aan Frans le Coultre te Enkhuizen ten bedra ge van f 63.75, aan Willem le Coultre te Enk huizen ten bedrage van f 67.50, Hendrik Eliza Schaap, te Rotterdam Maaskade 2, ten bedra ge van f 168.75, en aan Jacob Oostinjer Ren- sezoon, te Dalen, ten bedrage van f 112.50. Indische ambtenaren met verlof. Binnenkort kunnen Indische ambtenaren met verlof en uitgezonden ambtenaren voor lands- rekening via Stockholm en Petrograd per Transsiberischen spoorweg tot Shanghai en van daar over Singapore naar Indië reizen. Dure „gegoten kachels”. De z.g. gegoten kachels zijn ook al duur tegenwoordig. Bij een boelgoed te Murmer- woude bracht een exemplaar, dat verleden jaar voor f 13 gekocht was, f 20 op. Geen kermis te Utrecht. In de gehouden raadszitting te Utrecht werd op voorstel van B. en W. besloten, om ook dit jaar de kermis niet te doen doorgaan. Nog is Rusland niet tot rust gekomen. Er is eene partij die van Lenin die Rusland onmiddellijk wil doen vrede sluiten. Zij heeft hevig geprotesteerd tegen de nóta van den Russischen minister van Buitenlandsche Za ken Miljoekof -r- waarin de geallieerden be loofd wordt dat Rusland geen afzonderlijke vrede zal sluiten en doorvechten tot de b e- s lissen de overwinning. Vooral dit laatste zal aanleiding gegeven hebben tot de monstraties ook van soldaten. Eenige dooden het Duitsche opperbevel lazen, zjjn demonstraties gevallen. De raad - I van ■arbeiders en soldaten heeft het noodig geoordeeld in een ondërhoud met de voorloo- pige regeering nadere inlichtingen over die nota te vragen. Dit heeft aanleiding gegeven tot een verklaring van vertrouwen in de regee ring en de publicatie door .deze van onder staand stuk: In verband met den twijfel, gerezen over de u’tlegging van de nota van den minister van buitenlandsche zaken, ten geleide van de me dedeeling van 9 April der voorloopige regee ring aan de regeeringen van Rusland’s bond- genooten over de oorlogsoogmetken, acht de voorloopige regeering het noodig het yolgende uiteen te'zetten: le. De nota is 'na lange en tot in bijzonderheden afdalende overweging met algemeene stemmen door de voorloopige re geering goedgekeurd; 2e. het is duidelijk dat deze nota, waar zij van een beslissende over winning spreekt, de oplossing der vraagstuk ken, in de verklaring van 9 April vermeld, op het oog heeft. "Deze zijn in die verklaring als volgt omschreven: „de voorloopige regeering acht het haar recht en plicht om reeds nu te verklaren, dat het vrije Rusland niet ten doel heeft andere volken te overheerschen, hun het nationaal erfdeel te ontnemen of met geweld vreemd gebied te bezetten, maar wel om een hechten vrede te vestigen op den grondslag van het volkenrecht teneinde zelf over hun lot te beschikken. Het. Russische volk is niet belust op versterking van zijn macht naar bui ten ten koste van andere volken. Het stelt den parvenu, van den sedert *70 tot voor zich niet ten doel wie ook te onderwerpen of te vernederen. In naam van de hooge beginselen van recht vaardigheid nafti het de ketenen weg, die het Poolsche volk knelden. - Het Russische volk zal echter niet toelatenr dat zijn vaderland uit de groote worsteling vernederd en in zijn voornaamste kracht ge schokt zal te voorschijn komen”. 3e. Onder de „sancties en waarborgen” van een duurzamen vrede in dezelfde verklaring verstaat de voorloopige regeèring beperking van bewapening en instelling van internatio nale gerechtshoven. Deze uiteenzetting zól de minister van bui tenlandsche zaken aan de gezanten van de ge allieerde landen mededeelen. Men ziet hieruit dat de Russische regeering een „eigenaardige” voorstelling heeft van eene, in militair opzicht, beslissende overwin ning. Zij heeft vermoedelijk water in haar wijn moeten doen en is thans voor een vrede, die inderdaad door iederen democratischen staat te aanvaarden is, mits nadere verklaring ■wordt gegeven van het begrip „schadeloos stelling” en de kleine volkeren volledig zelf beschikkingsrecht krijgen. De Russische regee ring zal thans wel invloed trachten uit te oefe nen op de regeeringen der andere geallieer den, te- meer daar Wilson haar opvattingen deelt. De partij, die in Rusland vrede tot eiken prijs wil, zal echter wel doorgaan met stoken zoolang geen vredesonderhandelingen zijn be gonnen. De arbeidersraad heeft, om staatsgrepen te voorkomen, de troepen uit omliggende plaat sen bevolen slechts op schriftelijk bevel den rijksdag verantwoording voor hun beleid schuldig zijn en moeten heen gaan wanneer de meerderheid van dit lichaam dat 'wil. Er zijn verschillendeveranderingen voorgesteld maar deze achten wij de belang rijkste, omdat ze Duitschland, bij aanneming, zal voeren in de baan van het parlementaire stelsel, waarin niet de keizer maar het volk het hoogste gezag zal uitoefenen. Het is thans de vraag hoe de Duitsche re geering l De Franschen hebben opnieuw een stoot ge daan tegen hetzelfde Duitsche front, dat het eerste Fransche offensief had te -doorstaan. Vrij aanzienlijke vorderingen in de richting van Laon werden gemaakt, terwijl het aantal gevangenen 610'0 bedroeg. De Duitschers mel den dat dit Fransche offensief mislukt is om dat geen doorbraak is verkregen. Volgens hen zijn veel menschen en is veel munitie door de Franschen vermorst. Men kent onze opinie: Wanneer de Engel- schen en Franschen in staat zijn op deze wijze voort te gaan, en wij achten dat waarschijn-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1