i Firma TROMP, f annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM MEUBELFABRIEK NEDERLAND V J@0 Officieel Orgaan der GemeentelSneek. FIRMA H. BRANDENBURGH P. SLUIS. GIJ WEET NIET „DEZE”, e !t i» Nieuwstijdingen. 33e Jaargang No. 65. Punt VIII. lal «r. Telefoon 118. J. A. HUIZINGA, Groningen. TAPIJTEN, GORDIJNEN. L. Lt ot Zaterdag 12 Mei 1917 k- a, i- te et id or kt e- e- 3- a- ?S Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers VOGELEN PLÜ1 e- en he ’P te. ig er in E is. 0. IN an a- ’/o] leden. Punt VII. Bepaling datum van ingang van het eervol ontslag van den vroegeren gemeentegeneesheer dr. A. Hijmans. =^|Ëj] HEEREN ROOKERS wat een SIGAAR is, zoolang U Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f 2 50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelnkken Punt I. Notulen der- vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Punt II. Benoeming leden stembureau. Benoeming leden hooibroei- niet hebt geprobeerd onze 3 cents s Aanbevelend, IkL SNEEK, OOSTERDIJK. -|J Telef. No. 208. Punt IX. Wijziging gemeentebegroo ting, dienst 1917 met besluit onvoorziene uitgaven. Punt X. Beslissing inzake: a. toetreding tot het werkloosheidsbe sluit 1917 en b. verzoek van het hoofdbestuur van den Chr. Metaalbewerkersbond e.a. in ver band met sub. a. Punt XI. Verzoek van H. G. Nijdam om trent gebruikmaking van de localiteit der oude school. Punt 1B. commissie. Punt IV. Benoeming van een onderwij zeres aan de opertfr. lagere school. Punt V. Benoeming gemeente-ontvanger. Punt VI. Aanbieding gemeenteverslag. VERGADERING van de KAMER VAN Punt VIII. Wijziging gemeentebegroo- KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te Sneek ting dienst 1916, met besluit onvoorziene f uitgaven. BETER dan andere merken van ge lijken prije. G9EDKOOPER dan andere soor ten van gelijke kwaliteit. NIEUWE SNEEKEE COURANT 'VejótF' in volgende ingekomen der jaar wijst vraagt of er ook er Jij van ver- ir- ik en in n. en id Sneïk Telefoon No. 150. iu LU Wordt besloten dit ontslag eervol te doen ingaan op April j.l. Een woord van dank wordt gericht aan dr. Landman. 28 adhaesiebetuigingen aan adressen om zakenverlof; b. verzoek aan Z. E. den Minister .van L„ N. en H. om goedkeuring der opgemaakte ta rieven; c. VERGADERING van den Raad der gemeen te YLST op Dinsdag 8 Mei, ’s avonds 53/* uur. Voorzitter: de heer H. P. Fledderus, burg. Aanwezig alle (7) leden. Na opening met gebed worden de. notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Wordt medegedeeld: a. dat in de maand April 54 telegrammen verzonden zijn. b. dat goedgekeurd is de wijziging gemeente- begrooting, dienst 1916;- c. idem de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel; d. de gemeentebegrooting diepst 1917. Alle mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen, de andere stukken bij de punten behandeld. Deze worden als voorgedragen benoemd. 2. Lezing en goedkeuring der notulen. 3. - Lecture der uitgegane stukken: a. ---- schrijven aan den Inspecteur der H. S. M. te Leeuwarden inzake het te late vertrek van trein no. 160: d. Onderwijzers-exatnen. Te Leeuwarden slaagden nog de h.h. A. de Boer te Osingahuizen en A. Vleer te Ysbrech- tum. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. V onnissen: Terechtgestaan hebben: W. C., 47-jarig koopman te Sneek, wegens diefstal aldaar. Geëischt 14 dagen ge vangenisstraf en tot die straf veroordeeld. J. V., 33 jarig los werkman te Workum, we gens huisvredebreuk aldaar. Geëischt 14 da gen gevangenisstraf en tot die straf veroor deeld. H. S„ slager te Sneek, wegens slachten van vee zonder aangifte aldaar. Geëischt 6 maal f 25 boete of 6 maal 10 dagen hechtenis en veroordeeld tot 6 maal f 10 boete, subs. 5 da gen hechtenis voor elke boete met verbeurd verklaring. OUDEGA, 7 Mei. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school alhier, de heer H. H. de Jong te Woudsend. WARNS, 9 Mei. Bij de Ned. Herv. gem. al- schrijven aan B. en W. van Sneek met verzoek om goedkeuring van de rekening der Kamer over 1916. 4. Behandeling stukken: a. 28 verzoeken om adhaesiebetuigingen aan adressen om zakenverlof. Deze zijn reeds door het D. B. der Kamer behandeld. b. bericht van Z. E. den Minister van L., N. en H„ dat de vastgestelde tarieven van de Kamer zijn goedgekeurd; c. schrijven van B. en W. van Sneek dat de rekening der Kamer over 1916 door den Raad is goedgekeurd; d. schrijven van den heer wnd. Inspecteur der H. S. M. te Leeuwarden, houdende tdte- dedeeling, dat het te laat voorbrengen ‘van trein 160 te Leeuwarden vooral zijn oorzaak vindt door vertraging der treinen 167 S.S. en 155 H.S.M. Door wijziging van de samenstel ling der treinen, waardoor minder gerangeerd behoeft te worden, zal getracht worden trein 160 tijdiger voor te brengen; e. schrijven van den heer R. Sevensma alhier, houdende verzoek er bij de directie der N. T. M. op aan te dringen, dat bij eventueele vertraging, de uren van vertrek der trammen op een bord voor aan het-station aan het pu bliek wordt bekend gemaakt. Wordt besloten den heer S. te antwoorden, dat na onderzoek gebleken is, dat aan een dergelijke maatregel technische bezwaren zijn verbonden, omdat bij de tram de tijden van aankomst door allerlei oorzaken telkens weer kunnen veranderen, maar dat iedere chef steeds genegen js, aan het publiek, wanneer het hiernaar vraagt, op te geven hoeveel ver traging een tram ongeveer kan hebben. 5. Na lezing en behandeling wordt het „Ver slag van den toestand van Handel, Scheep- De verstandige man beweert niet wat hij niet bewijzen kan. Dit is wat ons betreft een spreekwoord dat wij sedert jaren reeds in praktijk brengen. Waneer wij toch zeggen dat de Pink Pillen een middel zijn van een merkwaardige uitwer king tegen de bloedarmoede, de zwakte, de neurasthenie, enz. en in het algemeen tegen alle ziekten, aandoeningen en ongemakken die tot oorzaak hebben een verslapping van het bloed of een verzwakking van het zenuwstel sel, laten wij niet na onze bewering te staven door voorbeelden die iedereen kan controlee- ren. Wij geven heden een nieuw getuigenis, genomen uit die welke wij alle dagen ont vangen. ~s „Het is mij aangenaam te erkennen schrijft ons mej. Chevallier, 18, Bd Edgar Qui- net, te Parijs dat de Pink Pillen mij geheel hebben genezen van de bloedarmoede waar door ik was aangetast. Ik had te voren ver schillende geneeswijzen beproefd, maar zonder eenig succes. Toen ben ik van de Pink Pillen gebruik gaan maken, en ik moet zeggen, dat ik vanaf de eerste doosjes een merkbare ver betering waarnam en aan het einde der be handeling volkomen hersteld was. Vele maan den zijn sedert die genezing verloopen en mijn gezondheid is uitmuntend gebleven. Mej. Chevallier is linnennaaister van haar geroep. Als allen die voortdurend in huis blij ven, had gebrek aan lucht en beweging haar gezondheid ernstig bedorven. Voor hen wier levenswijze hen meer dan anderen blootstelt aan bloedarmoede en verzwakking van het zenuwstelsel, zijn de Pink Pillen in het bij zonder aan te bevelen, want zij vormen een hersteller van het bloed en een versterker der zenuwen, die buitengewoon krachtig werken. - Door hunne werking op het bloed en de zenu wen oefenen de Pink Pillen een weldadigen invloed uit op het geheele lichaamsgestel, waarvan zij de functies krachtig opwekken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. Schoenwinkel geplunderd. In het huis van bewaring te Maastricht zijn vijf Duitsche deserteurs opgesloten, die te Schaesberg een schoenmakerswinkel zouden hebben leeggeplunderd. Voor eenige honder den guldens’schoenwerk was op een eenza me plek begraven. Door een leeuw verscheurd. In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is een 3%-jarig jongetje, genaamd Louis van Beek uit Rotterdam, overleden, die Zondag te Musselkanaal door efen leeuw is verscheurd. Toen de oorlog uitbrak, zoo luiden de bij zonderheden, vluchtte de vader van den klei nen Louis, die een Hollander van geboorte is, met zijn vrouw een Belgische en hun eenigst kind naar Holland. Uit het Vlaan- derenland had van Beek een leeuw meegeno men, waarmede hij van plaats tot plaats trok. En zoo belandde de leeuwentemmer in ’t Deze wijziging bedraagt f 175.42. Namens 46 leden van de Chr. en van de Ned. Metaalbewerkersbond wordt dit adres aanbevolen. De V o o r z. deelt mede dat B. en W. deze zaak hebben besproken en meenen dat ze steun verdient. Bij plaatselijke werkeloosheid verleenen naast dc plaatselijke kas de ge meente en het rijk respectievelijk Voor de helft hun steun. Z. h. st. wordt besloten tot toetre ding. Hierover voeren met de Voorz. de h.h. v. d. Goot, Nauta en de Vries het woord, waarna zonder h. s. wordt besloten het ongezegeld adres voor kennisgeving aan te nemen en op 12 Mei naar bevind van za ken te. handelen. De agenda hiermede afgehandeld zijnde vraagt de heer Visser of B. en W. het ver beteren van de straat reeds hebben aanbe steed, daar dit hoog tijd wordt. De Voorz. antwoordt dat het college hier voor nog geen tijd heeft gehad, wegens de drukte met de distributie. Spr. zegt dat hier aan de noodige aandacht zal worden geschon ken. De heer L o o y e n g a meent dat er ver warring inzake de melkprijs heerscht en wenscht dat ieder zich aan de vastgestelde prijs zal onderwerpen. De Voorz. antwoordt dat de Minister de ze prijs op 11 cent heeft-vastgesteld wanneer de melk wordt afgchaald. Spr. heeft naar het bureau geseind- betreffende de consumptie prijs bij bezorging, doch nog geen antwoord ontvangen. Hierna sluiting. De raadsverkiezingen te Sneek. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat in het kiesdistrict voor de verkiezing van leden van den Raad der ge meente Sneek de zitting yah het hoofdstem bureau, tot het vaststeken*van oen uitslag der verkiezing, gehouden wordt onmiddellijk na afloop van de werkzaamheid, bedoeld in art. 92, eerste zinsnede der Kieswet. Onze vroegere stadgenoot, de heer E. Drijfhout, thans te Schoten, wordt als no. 1 voorgedragen voor de benoeming van direc teur der Middenstandscredietbank voor Haar lem en omstreken. ■*- Dinsdag j.l. werd in ’t café Huijbers door deurwaarder J. H. Doodkorte publiek ver kocht ’t houten tjalkschip „Vrouw Jenneke”, groot 67 ton, met roeiboot en volledige in ventaris, bevaren door wijlen P. Harder. Ge kocht door diens zoon M. Harder voor f 901. De gasbezuiniging. Vanwege het gemeentebestuur deelt men ons het volgende mede: De indruk, door de laatste beslissing den Raad betreffende het gasverbruik bij schillende ingezetenen gewekt, dat n.l. een zoo sterke beperking in het gasverbruik als tot nu toe voorgeschreven, niet meer noodig zoude zijn, is onjuist. Meer dan ooit is beperking in het gasver bruik een gebiedende eisch, wat alleen reeds duidelijk wordt uit dit eene feit, dat geduren de de verloopen vier maanden van dit jaar door de gasfabriek nog niet eén vierde deel van de kolen is ontvangen, die voor de gas productie over dat tijdvak noodig waren, zoo- dat de voorraad, die nog aanwezig was, sterk is moeten worden aangesproken.* Inzonderheid de particulieren dienen op de meest mogelijke bezuiniging bedacht te zijn. De bedoeling van het raadsbesluit is alleen geweest, om Burgemeester en Wethouders en de gascommissie meer vrijheid te geven om van de gestelde bepalingen, die als regel zul len blijven gelden, afwijking 'toe te staan in die gevallen, waarin dit door hen volstrekt onvermijdelijk -wordt geacht. laatst van de vorige week in Musselkanaal, waar ook voorstellingen werden gegeven. Toen Zaterdagmiddag de ouders zich hadden verwijderd, waagde de kleine Louis zooals hij gewoonlijk nogal deed zich wat al te dicht bij de kooi. Het kind wilde met den leeuw spelen. De leeuw greep met zijn klauwen naar het „speelgoed” en trok den kleine door de tralies naar binnen alwaar het weldra vreeselijk verminkt was. Toen de ouders het kind uit de kooi redden was de toestand reeds hopeloos. De Raad der ouden. Te Barneveld zijn drie der dertien raads leden ouder dan 80 jaar. Doodgeschoten. Te Reuver werden door een soldaat-kommies een Duitsche man en een Duitsch meisje, die niet op het haltgeroep van den ambtenaar ble ven staan, aangeschoten. Beiden werden naar Venlo overgebracht, waar het meisje aan de bekomen wonden overleden is. De reizigerstreindienst in den zomer. Aangezien de kolenvoorraad niet toelaat den reizigerstreindienst uit te breiden, hebben de verschillende spoorwegmaatschappijen met het oog op de nadering van het zomerseizoen de navolgende maatregelen genomen ten einde een toeneming van het aantal reizigers tegen te gaan: le. met ingang van heden wordt de afgifte van gewone kilometerboekjes van 500 en van 1000 K.M., van kilometerboekjes voor vaste reizen en van landverhuizersbiljetten tot na dere aankondiging gestaakt, terwijl de prijzen van de kilometerkaarten worden verhoogd tot f 16 voor de le kl., f 12 voor de 2e kl. en f 8 voor de 3e kl.; '2e. gedurende de maanden Juli, Augustus en September 1917 wordt voor enkele reis-kaar- ten en plaatsbewijzen voor buurtverkeer, als mede voor bagage, de op 1 Januari 1917 in gevoerde bijslag van 20 pet. verhoogd tot 50 pet. De afgifte van tienrittenboekjes voor buurt verkeer wordt met ingang van heden gestaakt en zal op 1 Juli 1917 of eerder tegen de ver hoogde prijzen worden hervat; 3e. gezelschapsbiljetten voor een enkele reis en voor een reis heen en terug, benevens gezelschapsbiljetten voor uitstapjes van kin deren worden gedurende de maanden Juli, Augustus en September niet af gegeven; 4e. tot nadere aankondiging worden extra- treinen niet meer beschikbaar gesteld, terwijl geen gelegenheid meer kan worden gegeven om geheele voertuigen of rijtuigafdeelingen af te huren. De geldigheid van reeds afgegeven kilome- terboekjes, kilometerkaarten en tienrittenboek jes voor buurtverkeer ondergaat geen wijzi ging. De aanslagen op onze visschersvloot. Schipper van der Endt, van den stoombeu- ger „Prins Hendrik der Nederlanden VL 195’ heeft het volgende gerapporteerd: Maandag ochtend 4 uur, toen hij zich op 52° 50’ Noor derbreedte en 4° 10’ Oosterlengte bevond, zag hij Zuid-Oost van zijn schip een duikboot dui ken. Deze kwam weer boven achter de „VL 195” en begon toen dadelijk hevig te vuren. De meeste granaten gingen langs het schip; de „VL 195’ werd echter ook getroffen, in de voorverschansing en de brug. Toen de beide booten werden uitgezet, bleet ae duikboot met vuren doorgaan. Even nadat de bemanning het schip verlaten had, werd de kajuit in brand geschoten. Er werd naar de duikboot geroeid, met de papieren, welke de duikbootcomman- dant bij zich stak. Drie man van de duikboot gingen vervolgens naar den beuger, legden daarin eenige bommen, en enkele minuten la ter zonk het schip. In de verte zag men de „Maassluis 20”. Eerst gaf de duikbootkapitein te kennen, dat dit vaartuig ook tot zinken ge bracht zou worden, maar op verzoek van de bemanning van de „VL 195” heeft hij het on gemoeid gelaten. De bemanning van den beu ger is daarop aan boord van de „Maassluis 20” opgenomen. Schipper H. van Hoogteijllingen, van den stoombeuger „Martha Maria VL 199”, heeft het volgende gerapporteerd: Hij bevond zich op 52° 50' Noorderbreedte en 4° 8’ Ooster lengte, toen hij zag, dat de „VL 195” bescho ten werd. Hij trachtte toen te ontsnappen, maar de duikboot zette hem na en loste een schot, dat vlak bij den beuger in zee terecht kwam. Er werd gestopt en de papieren wer den naar de duikboot gebracht. Een officier en 2 matrozen gingen daarop naar den beuger. De officier vroeg den schipper waar hij was. Deze antwoordde, dat hij juist had gepeild en dat hij 8 mijl bezuiden het lichtschip Haaks was. op 14 vadem water. De offióier zei daar op. dat de schipper volgens den duikbootcom- mandant in verboden gebied was. Er werden bommen in de machinekamer geplaatst, en binnen de 5 minuten was de „VL 199” gezon ken. Ook haar bemanning werd opgenomen aan boord van de „M.A. 20”. Naar de „N. R. Ct.” verneemt, Is het zoo goed als zeker, dat na het gebeurde van de laatste dagen ook de Vlaardinger stoombeu- gers voorloopig niet meer zullen uitvaren. Turfgraven op Duitsch gebied. In de Duitsche veenderij te Fehndorf, oos telijk van onze grensveenkolonie Emmer-Com- pascuum, Wordt thans druk fabrieksturf ge graven door werklieden uit onze noordelijke veenkoloniën. De arbeiders hebben doorloo- pende passen ontvangen, welke hen in staat stellen eiken avond na gedaan werk naar het Hollandsch gebied terug te keeren en hier dus ook in den kost te gaan en den volgenden mor gen weer naar hun werk over de grens te gaan. Zij verdienen f 7 per dag. Benoemd worden de heeren P. Cuperus en J. A. Schilstra. De voordracht luidt: J. Sixma te Bakhuizen, M. G. Mulder te Goënga, J. v. d. Zee te Oos- terhaule en M. v. d. Horst te Langweer. De heer Looyenga proefles gegeven is. De Voorz. antwoordt dat dit niet ge schied is. Het hoofd der school heeft 9 sol licitanten bezocht. Besloten wordt de benoeming zoo mogelijk in te doen gaap op 15 Juni. Hierna wordt be noemd met 5 stemmen mej. J. Sixma van Bak huizen, terwijl op mej. M. Mulder 2 stemmen worden uitgebracht. De alphabetische aanbeveling luidt: de h.h. R. S. Groenveld en J. A. Tijsma. De Voorz. d^elt mede dat 14 sollicitanten zich aanmeldden. De heer Nauta stelt voor de openbare vergadering even te schorsen. Dit geschiedt. Na een half uur schorsing wordt de verga dering heropend en stelt de heer Visser voor de benoeming in te doen gaan op 1 Juli waartoe wordt besloten. Bij eerste vrije stemming verkregen de hee ren F. Faber 2, Oosterhof 1, Looijenga 1 en R. S. Groenveld 2 stemmen. Blanco 1stem. Dezelfde uitslag heeft de tweede vrije stem ming, waarna herstemming volgt tusschen de heeren F. Faber en R. S. Groenveld. Benoemd wordt de heer R. S. Groenveld met 3 stem men, terwijl de heer Faber 2 stemmen ver kreeg en 2 blanco waren uitgebracht. Wordt aangeboden en zal circuleeren bij de Punten van behandeling: 1. Opening der vergadering door den voor zitter. op Dinsdag 8 Mei 1917. j Wordt in ontvang en uitgaaf gewijzigd met Aanwezig de heeren: P. Reinouts van Haga, f 156.11. voorzitter. S. Henstra, W. Nieveen, E. Pries- S ter, H. Brénninkmeijer, S. v. d. Meulen Szn. en j. Lindeman, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer R. Gor ter. - vaart én Nijverheid in de gemeente Sneek over het jaar 1916” opgemaakt door den' secretaris, vastgesteld en besloten dit weder uit te geven 6. Na behandeling van huishoudelijke za ken sluit de voorzitter de vergadering. hier en te Scharl is beroepen ds. C. J. Oskam te Aalsum. Symphonie-orkest te Leeuwarden. De raad der gemeente Leeuwarden heeft be sloten aan het Leeuwarder muziekkorps een subsidie van f 16000 te verleenen voor oprich ting/ van een symphonie-orkest. Bond van Coöp. Zuivelfabrieken. De Bond van Coöp. Zuivelfabrieken Friesland vergaderde te Leeuwarden. Aan de mededeelingen van den secretaris ontleenen we: Het geregeld op gang houden van het bedrijf zonder ingrijpende veranderingen vereischt hoe langer hoe meer zorg. De steenkolenre- serve’s worden langzamerhand verbruikt. Bij stagnatie in den aanvoer is de kans niet uit gesloten, dat sommige fabrieken spoedig zon der kolen zitten. Er is 3000 ton turf aange kocht, die op dit oogenblik verladen wordt. Niet dan in het uiterste geval moet tot ingrij pende veranderingen in het bedrijf, ter bespa ring van brandstof, worden overgegaan. Bij het gebruik van-zout moet ook de noodige zuinigheid worden betracht. Voor vervoer van stoffen, die zeer spoedig aan bederf onderhe vig zijn, wordt alleen petroleum toegestaan. De fabrieken worden verzocht, hieraan strikt de hand te houden. Ook met stremsel is zui nigheid geboden. Het jaarverslag over 1916 werd aangebo den, waaraan het volgende is ontleend: Het aantal gewone leden (coöperatieve zui velfabrieken) steeg van 85 op 87. Het aantal veehouders-leveranciers bleef 13,000, die de melk leverden van 133,000 (v. j. 430,000) koeien. De hoeveelheid melk bedroeg ruim 522 millioen (v. j. 464 millioen) K.G. Door den wiskundigen adviseur van de Rijksverzekeringsbank werd een onderlinge pensioensregeling ontworpen en door de be trekkelijke commissie uit den Bond overgeno men. De deelneming is thans waarschijnlijk voldoende om tot invoering over te gaan. Aan de uitkeering bij langdurige verhindering ne men thans 25 fabrieken deel, in 1916 behoefde geen enkele uitkeering te worden gedaan. In zake de melkvoorziening werd van 1 April 1916 tot 1 Maart 1917 door de Bondsfa- brieken vóór de consumptie geleverd: 9,762,542 L. volle melk 1,048,208 id. aan bakkers, 3,838,171 L. karnemelk en 5,372,663 L. onder melk. Aan vergoeding 'werd uitgekeerd f 299,977. In die 11 maanden werd door de fabrieken ontvangen 464,533,800 K.G. melk, zoodat de kosten dus ongeveer 6% ct. per 100 K.G. melk bedroegen. De exploitatierekening wijst voor dc 522,368,051 K.G. melk een bedrag aan van f 49,430,086.72, aan onkosten f 7.489,626.92, to taal f 56,919,713.64 (v. j. f 33,154,640.25 Hiervan komen voor de boterrekening f 25,656,725.27 (v. j. f 17,665,949.90), voor de kansrekening f 29,972,864.35 (f 14,620,562.20%) en voor den melkverkoop f 1,290,123.72 (f 868,128.15). Bij de verdere behandeling der agenda bleek men er zich mee te kunnen vereenigen, dat de melkprijs voor de fabrieken op 11 cent plus de distributiekosten wordt gesteld. Achter de bestuurstafel werd opgemerkt, dat het ongeveer 12 cent zal kunnen worden. Daarna werd eene inleiding gehóuden door den heer A. P. Enklaar, ingenieur bij het rijks- bureau voor drinkwatervoorziening, over: „Drinkwatervoorziening van Friesland”. De heer Enklaar noemde den tegenwoordi- gen toestand inzake het drinkwater in Fries land zeer treurig. Behalve in Leeuwarden, Sneek en Heerenveen, is men op regenwater- bakken en pomp aangewezen. Een groot deel van het grondwater is echter brajt en kan niet voor drinkwater worden gebruikt. Bij het opgezette plan is men er van uitge.- gaan, dat water voor mensch, dier en indus trie moet worden verstrekt. De hoedanigheid van het water is van groot belang voor den gezondheidstoestand van het vee en de kwa liteit van de melk. In den weitijd zal over het algemeen geen water geleverd behoeven te worden. Dan is er water in de slooten. Doch in den staltijd is in een zeer groot deel der provincie de kwaliteit van het water zeer slecht. Men zou mogen rekenen, dat in 30 jaar ongeveer de helft der boerderijen, gelegen aan een in te richten leiding, zijn aangeslo ten. Op den duur zal ook een groot aantal fa brieken zich aansluiten voor waSchwater, ke- telwater en spoelwater. Met dit laatste zal het wel niet snel gaan. De prijs van het leidingwater kan nog niet worden gegeven: ongeveer 15 a 10 cent per kub. M. voor normale gevallen. De heer V. R. IJ. Croesen, directeur der ver- eeniging „Molest-Risico”, sprak over molesU risico.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1