D r. Ie De Wereldoorlog. A FIRMA H. BRANDENBURG!! Vergunningen voor het Visschen in Gem. Wateren. ■o. annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM d d H.ï. AHMHEMSCHE EAYEHCEFABRIEK Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. A. COENS, ir 5 ieu wstijdingen. Lt Officiéél Gedeelte. V Kennisgeving. s. z. c. Kennisgeving. gie etalage. Woensdag 16 Mei 1917 33e Jaargang 65. 4 12 n. bij n- in. ier INGEZONDEN. ;ot bij 25 ES ES ek ARNHEM. T, iet Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers >7, E, Abonnement: per jaar f2. fr. p. poet f2.50. Losse Non. 5 et. Advertentlfin 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting Onze Abonné’s hebben recht op gra tia Verzekering tegen Ongelukken VARKENSVLEESCH „De Keizerskroon”, Kruizebroederstraat, Sneek. NIEUWE SNEEKER COURANT ■ar I man, ih- lor ist 2. 3e. De Woudvaart, alsboven sectie C. no. V De vredesvoorwaarden der Duitsche sociaal-democraten. BRITSWERD, 12 Mei. Heden had hier een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog al goed af liep. Terwijl de arbeider van den veehouder H. S. per as de melk naar de zuivelfabriek bracht, deed het paard even buiten het dorp onverwachts een zijsprong, zoodat het dier met wagen en berijder in de bermsloot terecht 4e. 2240. 5e. 1822. 6e. 7e. aantal inwoners van het Rijk op 1 Maart jJ. 6,600,269. Kind door een rat aangevallen. Te Deil nabij Tiel, werd een kindje, dat in de wieg lag, door een groote rat aangevallen. Voor men ’t ongure dier kon verjagen had ’t beest het kind 't vleesch van een paar vingers gescheurd. bij ij- per K.G. f 0.60 - 0.15 - 0.70 - 0.75 - 0.50 - 0.55 - 0.65 - 0.55 - 0.50 - 0.52/4 - 0.55 - 0.50 - 0.60 - 0.60 - 0.50 - 0.40 Sxkïk Telefoon No. 150. in- G, ue Diefstal met braak. Zondagmiddag is ingebroken in de werk plaats van den goudsmid van Vugt aan den Plantageweg te Rotterdam. Gestolen is f 850 aan geld, 1200 gouden ringen en veel zilver. De waarde van het gestolene wordt in het geheel op f 35,000 geschat. Huiselijk drama. Vrijdagavond heeft, naar de Tel. meldt, de advocaat mr. Frölich, wonende Raadhuisstraat, te Amsterdam, zijn ’moeder door middel van revolverschoten van het leven beroofd. Daar na trachtte hij zelfmoord te plegen. Hij werd in zorgwekkenden toestand gevonden. Zaterdag overleed mr. F. Hij was omstreeks 30 jaar oud; zijn moeder was 5&. jaar. In de naaste omgeving van den heer F. schrijft men zijn daad aan aanvallen van zwaarmoedigheid toe. Een griezelige vondst. Bij de algemeene schoonmaak in een volks- logement te Almelo, werd in een verborgen hoekje op de bovenste verdieping het lijk van een zwervend persoon gevonden, die reeds sedert veertien dagen vermist werd. Onze spoorwegen. Door de Nederlandsche spoorwegen is be paald, dat-ingaande 21 Mei a.s„ het goederen- materieel van S.S., N.C.S. en H.S.M. gemeen schappelijk zal worden gebruikt. Bevolking van Nederland. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte ia Nederland over Maart 1917, was het heel uw organisme, want de Pink Pillen zullen in zeer korten tijd aan uw bloed zijn vermin derden rijkdom teruggeven en uwe zenuwen versterken. Deze pillen worden inderdaad se dert langen tijd gewaardeerd om hunne merk waardige eigenschappen als hersteller van het bloed en versterker der zenuwen. Dikwijls hebt gij de voorbeelden hunner krachtdadig heid kunnen lezen. Gij kunt overtuigd zijn dat deze krachtdadigheid zich op u even sterk zal doen gevoelen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. een internationaal diende te doen. Geheel gezwegen wordt over Montenegro, over de Dardanelles over de gevolgen van den duikbootoorlog, enz. enz. Wij gaan hier niet dieper op de kwesties in. Wij gelooven echter niet dat de regeling zoo- als zij hier ligt, door de andere geallieerden, f 60,000 aan lompen verbrand. Te Rotterdam is een pakhuis met f 60,000 aan lompen in de vlammen opgegaan. Drie zoons gesneuveld. De Engelsche bladen vermelden het treffend geval van de familie Nott. De weduwe Nott te Bristol had drie zoons. De jongste, luit, H. P. Nott, sneuvelde een jaar geleden. Op 18 n.l. lult- kolonel F. Walker Nott en kapitein-adjudant L. Cameran Nott Merkwaardig is nog de jeugd van de betrokkenen, de kapitein was pas 23 jaar, de luit.-kolonel 28 jaar. Burgemeester en Wethouders van Sneek herinneren belanghebbenden aan hunne ver plichting tot aangifte ter secretarie der ge meente van VERHUIZING, zoomede tot inle vering van getuigschriften van werkelijke woonplaats-verandering binnen den bij art. 6 van het Kon. Besluit van 27 Juli 1887, S.B. 141, N.B. De straf op overtreding van boven genoemde bepaling is hechtenis van ten hoog ste. veertien dagen of geldboete van ten hoog ste honderd gulden. Sneek, 10 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. Hulp aan het Roode Kruis. Geachte Redactie! Veroorloof mij door middel van uw blad nog eens de aandacht te vragen van het Snee- ker publiek voor de circulaire, die onder bo- venstaanden titel is verspreid. In die circulaire wordt gevraagd, wat ieder aan persoonlijke hulp of aan verplegingsmidda- len. zooals ledikanten, bedden, kleeding enz. wil afstaan, alleen voor het geval, dat Neder land in den oorlog komt en Sneek belast wordt met de verpleging der gewonde en zieke soldaten. Ieder begrijpt, dat zoo eenigszins raogelijk deze verpleging vooraf in alle onderdeden be hoort georganiseerd te zijn. Hoe gering ook onze kans op oorlog is, de mogelijkheid be staat. Als dan de gewonden naar hier komen, terwijl ligplaats, beddegoed, kleeding en alles wat een zieke noodig heeft ontbreekt, dan be- teekent dat Voor de getroffenen een groote on- noodige ellende en vermindering van hun kans op genezing. Er wordt wel geredeneerd: Als het eens zoo ver is, dan is gauw genbeg het noodige bij de burgerij vandaan gehaald. Maar, afgezien van de last, die de burgerij door zulk een onvrij willige afstand van goederen wordt opgelegd, moet deze methode veroordeeld worden, om de tijd die er mede heengaat en om de onmo gelijkheid, om juist, in die benauwde tijden, met vliegende haast iets te organiseeren wat de naam voldoende kan verdienen. En het moet niet voldoende, maar zoo goed mogelijk zijn. Het comité van het Nederl. Roode Kruis voor Sneek en omstreken verzond nu de be kende circulaires, teneinde deze goede orga nisatie te verkrijgen. Het resultaat is echter' niet groot genoeg. Verschillende circulaires kwamen niet terug of waren onbeantwoord. Vermoedelijk is hier de oorzaak dat de zaak niet voldoende begrepen is. Vandaar dan dat hier deze toelichting gegeven wordt, waarbij wij dan het verzoek voegen om nog onbeant woorde circulaires terug te bezorgen bij M e- vrouw J. Popping a, Stationsstraat. Aan dat adres zijn ook circulaires ter invulling ver krijgbaar en tevens zullen daar alle gewensch- te inlichtingen vérstrekt worden. Als ieder zich de mogelijke toestanden voor stelt en daarbij bedenkt, wat hij dan gaarne voor het goede doel zal over hebben, komen, behalve de reeds in dank ontvangene toezeg gingen er zeker nog genoeg, om het ge- wenschte en onze stad waardige resultaat te verkrijgen. Dank zeggend voor de verleende plaats ruimte, namens het comité v. h. Nederl. Roode Kruis voor Sneek en O., L. HERTZBERGER, Voorz. De Oudvaart, alsboven sectie D, no. 625. De Franekervaart, alsboven sectie A, no. 1292. 8e. De Gracht naar en langs de begraaf plaats, alsboven sectie A, nos. 1366 en 1678. Alles vanaf 500 M. buiten de bruggen over de stadsgracht. b. Tegen betaling van f 0.25 per seizoen voor eiken hengel meer dan één, consenten verkrijgbaar zijn voor het visschen met meer dan één hengel in het gedeelte der trekvaart van Sneek naar Scharnegoutum. Sneek, 10 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd: P. J. DE HOOP. De Secretaris: P. SIKKES. Heden zal de Duitsche rijkskanselier de in terpellaties over het oorlogsdoel beantwoorden. Ongetwijfeld een belangrijk moment in den wereldoorlog. Van het antwoord dat de kan selier geeft toch zal afhangen de houding, wel ke de Duitsche meerderheidssoc.-democraten in de toekomst tegenover de Duitsche regeering zullen aannemen, zal waarschijnlijk ook af hangen de houding van de Oostenrijksche re- geering tegenover haar nog meer oorlogs zuchtige bondgenoot. Het is ook niet onmogelijk dat in de kan- seliersrede voorstellen aan de geallieerden worden gedaan of alleen aan Rusland. Inmiddels werden de vredesvoorwaarden gepubliceerd, op welker grondslag de Duitsche meerderheidssociaal-dem. een vrede’ mogelijk achten. Borgbjerg, de leider der Deensche socialis ten, heeft ze aan den Russischen raad van ar beiders en soldaten overgebracht. Het St. Petersburgsche Tel.-Ag. geeft die voorstellen als volgt weer: het recht der vol ken op vrije ontwikkeling; instelling van ver plichte arbitrage; uitlevering van alle door Duitschland veroverde gebieden; volksstem ming in Russisch Polen, om te beslissen of het onafhankelijk wil worden, dan wel zich wil aansluiten bij Rusland of Duitschland; herstel van de onafhankelijkheid van België, Servië en Roemenië; afstand van de Bulgaarsche streken van Macedonië aan Bulgarije; een vrije uit gang naar de Adriatische Zee voor Servië, bepaalden termijn van ukerlijk één maa^ Wat Elzas-Lotharingen betreft, zou bij vriend schappelijke overeenkomst een herziening van de Lotharingsche grens tot stand kunnen ko men. Enkele leden van den R. v. A. en S. maak ten bezwaar tegen het voorstel over Elzas- Lotharingen, aangezien het tegen het beginsel van de vrijheid der volkeren zou ingaan. Een nadere bespreking van de voorstellen heeft de raad tot een volgende vergadering aangehou den. Inderdaad kunnen wij ons voorstellen dat de Russen eenige bezwaren hadden. Nu is de kwestie Elzas-Lotharingen een zeer moeilijke, vooral hierom omdat dit rijksland sedert 1870 door zijn mineralen-rijkdom is geworden een rad in Duitschland’s economische machine, dat moeilijk te vervangen zal zijn. Het is daar om begrijpelijk dat de Duitsche meerderheids- soc,-dem. die vóór alles Duitschers zijn, in de kwestie Elzas-Lotharingen maar tot zoo ge ringe concessies als een „grensverschuiving” bereid zijn. De Franschen daartegenover ei- schen bijna algemeen: teruggave van het ge heel e rijksland. Een schikking zal hier moeten worden ge troffen, maar deze wordt onmogelijk wanneer zelfs de Duitsche meerderheidssoc.-dem. in hun vredesvoorwaarden niet opnemen de bepaling dat de verwoesting in Noord-Frankrijk aan mijnen, zoowel als andere eigendommen toege bracht, door Duitschland zal worden vergoed. Geschiedde dit niét dan zou de Fransche in dustrie na den oorlog jaren lamgeslagen zijn. Gevraagd mag ook worden waarom alleen in Russisch Polen een volksstemming moet worden gehouden en niet ook in Duitsch en Oostenrijksch Polen en in de Italiaansche pro vincies van Oostenrijk. Waarom ook wordt er met geen woord gerept over dé schadeloos stelling van België, waarover op zijn minst scheidsgerecht uitspraak Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie (beneden): a. tegen betaling van f 5.voor een groote akte en van f 2.50 voor een kleine akte, ver gunningen verkrijgbaar zijn voor het vis schen in: le. De trekvaart van Sneek naar Leeuwar den, met uitzondering van het gedeelte tus- schen Sneek en Scharnegoutum en in de na volgende binnen de gemeente gelegen wate ren, als: De Geeuw, bij het kadaster bekend sec tie A, nos. 1842 en 2077. Het Zomerrak en de Houkesloot, als boven sectie C, no. 1891. Het Sperkhem, alsboven sectie C, no. Schurft. Te Leerdam doen zich in een bepaalde wijk der gemeente vele gevallen van schurft voor. Volgens het oordeel van den dokter is deze ziekte overgebracht door personen, die zich hier in den laatsten tijd gevestigd hebben af komstig uit Duitschland. Een redder verdronken. Aangelokt door het schoone weder, hadden zich Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur eenige Scheveningsche jongelieden aan een golfbre ker nabij het Wandelhoofd te water begeven, twee in een bootje en twee zwemmend in zee. Van deze laatste bleek een minder goed te kunnen zwemmen en dreigde door de bran ding bij den golfbreker te worden overmand. De andere zwemmer, zijn broeder, de 18-jar. H. v. H. uit Scheveningen, wilde hem te hulp komen, doch werd zelf de prooi der golven en verdronk onder de oogen van zijn vrienden in het bootje,i die te vergeefs trachtten hem te redden. Een grenadier begaf zich te water en slaagde er in den anderen zwemmer behouden aan land te brengen, maar de ongelukkige H. v. H. dreef door de strooming weg en was niet meer te bereiken. Veel toeschouwers waren op het strand getuigen van deze tragische ge beurtenis. Het lijk van den verdronkene is nog niet aangespoeld. Uitgewezen. Het verblijf in het in staat van beleg ver klaarde gebied, zoo luidt een bericht uit Maastricht, is nu weder ontzegd aan 853 per sonen, terwijl de terugkeer aan 253 personen is toegestaan. Engelsch vliegtuig geland. Bij Cadzand landde de Engelsche eendekker 5154 vlak bij de kust Twee inzittende vliegers zijn geïnterneerd. Hemelvaartsdag houdt de S. Z. C. zijn eer ste onderlinge wedstrijd, van 2 klassen kiel- booten en voor de Dinghies. Ingevolge een wenk op de algemeene vergadering zal dit maal de route worden genomen vanaf ’t kruis water tot Top, waardoor 't Sneeker publiek gelegenheid zal hebben vanaf de Oppenhuizer weg de wedstrijd gade te slaan. Wij vertrou wen, dat ’t publiek dit zal waardeeren. De wedstrijd vangt aan te half twaalf. Notaris Heringa veilde Zaterdagavond in „Die Porte van Cleve” finaal: a. Een burgerhuis met bergplaats, erf en een deel steeg aan de Prins Hendrikkade, in eigen gebruik bij den heer T. P. Wagenaar. Kooper werd de veehouder P. v. d. Laan alhier voor f 2097. b. Een pakhuis met erf en steeg bij de Nieuwe Veemarkt, in huur bij I. S. Blom. Ge kocht door Gebr. Koek voor f 691. Kaatsen en voetbal. Bij de openingswedstrijd van de Leeuwarder Kaatsclub, Zondag gehouden, was de uitslag: le prijs f 60, no. 11 J. Reitsma, A. Decastieau en A. Rienstra (de beide laatsten van Sneek); 2e prijs f 30, no. 15 G. Herphelin, A. v. Lierde en E. Hayois; 3e prijs, f 15, no. 4 A. Smidts, J. Vlietstra en R. Werkhoven. De Sneekers zijn dus het seizoen kranig be gonnen. Voorts merkt de L. C. op dat Jan Reit sma, die met de Sneekers den eersten prijs won, een tot heden ongekende kracht aan den opslag toonde. De proef met den, drogen bal, aldus de L. C., slaagde uitstekend, er is genoten van het mooie perkspel. Het Friesche Voetbal-Bond-elftal verloor Zondag in Groningen met 20 van het „G. V. B.’’-elftal. Stand met rust 00. De wedstrijd was een saaie vertooning, schrijft de „N. Gr. Ct.”, waarin de Groningers bijna steeds domineerden, overigens was het aan weerszijden een onoordeelkundig getrap en gedraaf. Het warme zomersche weer was na tuurlijk oorzaak, dat de animo tot een minimum gereduceerd was. De Burgemeester van Sneek brengt ter ken nis van de betrokken winkeliers, dat aan tij delijk in deze gemeente verblijvende militai ren aardappelen kunnen worden afgeleverd tegen overgifte van dagrantsoenkaarten, recht gevende op de aanschaffing van 1 K.G. aard appelen. De kaarten gelden alleen voor den daarop met inktpotlood aangegeven dag. De in ontvangst genomen kaarten moeten door de winkeliers wekelijks worden ingele- verd bij het Distributie-Bureau. Sneek, 15 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Karbonade Kluiven Rollade Fricandeau Vette lappen Doorregen lappen Magere lappen Gehakt Versch vet spek Versch doorregen spek Gerookt vet spek Gezouten vet spek Gerookt mager spek Gezouten mager spek Reuzel Krabbetjes Sneek, 14 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Smokkelaarster doodgeschoten. Te Reuver (L.) is een Duitsche vrouw door een soldaat-kommies doodgeschoten. Een die haar vergezelde, werd verwond. De landstorm 1908. Naar wij vernemen mag er niet op gerekend worden, dat in verband met de ontslagaan vrage van den minister van Oorlog de oproe ping van de landstormjaarklasse 1908 zal wor den ingetrokken. Het Pinksterverlof. De opperbevelhebber bepaalde, dat in ver band met de aanstaande Pinksterdagen aan ieder militair, die in het tijdvak 22 Mei tot 22 Juni op zijn beurt met algemeen (periodiek) verlof gaat, éénmaal één dag langer verlof zal worden verleend, waarbij tevens bepalingen zijn gemaakt, waardoor de verlofregeling zóó zal zijn, dat het spoorwegverkeer tijdens deze feestdagen en de aansluitende werkdagen eenigszins zal worden ontlast, o.a. door het verlof, dat Zaterdags te voren eindigt of be gint, respectievelijk te verlengen of te ver vroegen. De Burgemeester der gemeente Sneek brengt ter kennis van ingezetenen dat voor de navolgende maximumprijzen zijn vastge steld: Dit is van belang voor U. Dit is van belang voor u, want het zou wel buitengewoon zijn, indien gij u niet van tijd tot tijd over uw gezondheid hadt te beklagen. Gebeurt het u bijvoorbeeld niet dat gij ver moeid zijt zonder juist te weten waarom? Is uw spijsvertering altijd even gemakkelijk en laat uw eetlust somwijlen niet te wenschen over? Is uw slaap niet dikwijls onrustig, zoo dat gij, wanneer het uur van opstaan slaat, nog vermoeider zijt dan toen gij gingt slapen? Al die verschijnselen zijn ongetwijfeld ernstig genoeg dat gij er eenige aandacht aan wijdt. In de eerste plaats moet gij, als zij zich voor doen,, u er aan gewennen u zelf af te vragen: Hebt gij u in den laatsten tijd niet meer of min overwerkt? Hebt gij u ook niet eenige buitensporigheid te verwijten? Of wel, zijt gij niet ten prooi aan zorgen of verdriet? Zon der zelfs zoo ver te gaan, zijt gij zenuwachtig of ontstemd door plotselinge temperatuurs wisseling of veranderingen van het weer? Welnu, hoe onbeteekenend dit u ook schijne, al deze oorzaken, die dikwijls samengaan, heb- ben een zeer slechten invloed op uw gestel, hoe krachtig dit ook zijn moge. Het gevoel van vermoeienis, langzame spijsvertering, slaap- loosheid verraden een organische verzwakking, daaruit voortkomend dat overwerk, buiten sporigheden, zorgen, ongestadigheid, door u tot handelen te noodzaken om uw physiek evenwicht te bewaren, den rijkdom van uw bloed hebben bedorven en uwe zenuwkrach- ten hebben aangetast. Gelooft ons dus. In plaats van zoo te willen voortgaan, moet gij uw bloed vernieuwen en uwe zenuwkrachten herstellen door eenvoudig eenige doosjes Pink Pillen te nemen. Gij brengt zoo langs natuur- V. lijken weg een heilzame reactie te weeg in ge- kwam. Gelukkig bekwam de man niet het minste letsel. Ook het paard kwam er goed af, minder goed evenwel de boer, die met eenige bussen door slijk en water bedorven melk en een gehavenden wagen zijn schadelijke reke ning kon opmaken. Diefstal van petroleum. DEERSUM, 12 Mei. In de gepasseerde week wera bij een onzer dorpsgenooten een hoe veelheid van minstens 10 L. petroleum ont vreemd. STAVOREN. De vorige week zijn alhier door pl.m. 25 booten 580 tal haring aangevoerd. De prijs varieerde van f 6.75 tot f 6.90 per tal. De haring wordt uitsluitend gezouten naar Duitschland verzonden. HEERENVEEN, 14 Mei. Een der melkven ters alhier had heden geen melk meegenomen voor een deel zijner klanten. Volgens zijn zeg gen had de fabriek er bezwaar tegen den prijs van 12 ct. per liter door den burgemeester vastgesteld te leveren. Een deputatie ont stemde huismoeders vervoegde zich bij den burgemeester, die toezegde maatregelen tegen herhaling te zullen nemen. Landstormkeuring jaarklassen 1905 en 1904. De Commissaris der Koningin in Friesland heeft bepaald, dat de keuring van de perso nen die zijn ingeschreven voor den Landstorm, zonder daartoe te behooren, jaarklassen 1905 en 1904, zal plaats hebben voor: Baarderadeel, te Mantgum, op 15 Juni; Bols- ward, te Bolsward, op 18 Juni; Doniawerstal, te Langweer, op 11 Juni; Gaasterland, te Sneek, op 25 Juni; Haskertand, te Joure, op 8 en 9 JuniHem. Oldeph. en Nw., te Koudum, op 14 Juni; Hennaarderadeel, te Mantgum, op 16 Juni; Hindeloopen, te Workum, op 13 Juni; Idaarderadeel, te Grouw, op 2 Juni; Lemster- land, te Lemmer, op 12 Juni; Rauwerderhem, te Mantgum, op 15 en 16 Juni; Sloten, te Sneek, op 25 Juni; Sneek; te Sneek, op 26 en 27 Juni; Stavoren, te Koudum, op 14 Juni; Utingeradeel, te Akkrum, op 7 Juni; Wonse- radeél, te Witmarsum, op 19, 20 en 21 Juni; Workum, te Wbrkum, op 13 Juni; Wymbrit- seradeel, te Sneek, op 22 en 23 Juni; Ylst, te Sneek, op 27 Juni. Onderwijzersexamen. Te Leeuwarden slaagden voor de acte L. O. de h.h. A. van Dijk, Koudum en A. Smits, Sta voren. ook al zou Rusland ze aanvaarden, zou wor den aangenomen. De regeling bevat echter ook geen eisch, welke de geallieerden afstoot. Nam de Duitsche regeering deze voorwaarden over dan zouden de geallieerden humaner handelen door te trachten grootere tegemoetkomingen langs den weg der onderhandeling te verkrij gen dan door deze voorstellen botweg van de hand te wijzen. Wij gelooven echter nog altijd dat de Duit sche regeering zal trachten ook voor zichzelf een voordeeltje te behalen, en dus deze voor waarden niet zal overnemen. De toestand in Rusland. In Rusland doet het gemis aan een krachtige leidende figuur zich ten zeerste gevoelen. Met een meerderheid van 1 stem heeft de Raad van arbeidersafgevaardigden besloten niet aan de regeering deel te nemen. Het feit dat deze raad zich inlaat met de controle op de militaire bevelen, heeft aanleiding gegeven tot de ontslagaanvragen van den minister van oor log zoowel als van den bekwamen bevelheb ber te Petrograd, Kornilof. Wanneer het zoo doorgaat zal Rusland spoedig het tooneel van de grootste verwarring zijn, en zoo de raad van arbeidersafgevaardigden^en de voorloopi- ge regeering niet de handen ineen slaan, waar schijnlijk ook van een burgeroorlog. Van de oorlogsterreinen geen groot nieuws. De Engelschen namen Roeux. De Italianen schijnen gereed voor een of fensief. Leeuwarder Dubbelkwartet. Het Leeuwarder Dubbel Kwartet geeft hier Hemelvaartsdag onder leiding van zijn direc teur, den heer J. Joh. v. d. Werff, eene uit voering. Blijkens recensies in andere bladen geeft het Dtlbbel Kwartet zang van hoog gehalte. Zoo lezen wij in het Leeuw. Nieuwsblad: De zanguitvoering overtrof gisterenavond de verwachting van velen, terwijl de meer on derlegde muziekkenners een groot genot werd bereid. Niet alleen toch de zuivere verhouding der stemmen wat de toonshoogte betreft, maar niet minder ook de schoone crescendo’s, welke 'zich zoo spontaan uit de pianissimo’s ontwik- ikelden, waren voortreffelijk. Geen enkele stem overheerschte ook maar één oogenblik de andere terwijl toch de so praan de leiding der melodiën behield, ge dragen door zeldzaam mooie basstemmen. Wat een heerlijk geheel! En in het Nieuwsblad „Dockum”: Er gaat bekoring van het gezelschap uit, dat met groote toewijding uiting geeft aan de lie deren, die ze ten gehoore bracht. Ze doet de snaren van het gemoed trillen en voert haar auditorium in hooger sfeeren. YLST, 14 Mei. Ds. Busé alhier heeft het be roep naar de Doopsgezinde Gemeente te Hal lam aangenomen. Door den bliksem gedood. Tijdens een kort maar hevig onweder is de echtgenoote van den heer E. N. te Wijnjeterp door den bliksem gedood. Geen Friesche Elfsteden rljwleltocht. De regelingscommissie te Bolsward van den jaarlijkschen F/ieschen Elfsteden Rijwieltocht op Pinkster Maandag, heeft besloten dit jaar, April sneuvelden de twee anderen, wegens buitengewone omstandigheden, geen tocht te houden. Turf buiten de distributie. De minister van Landbouw heeft uit de lijst van artikelen, aangewezen ingevolge art. 1 der Distributiewet 1916, geschrapt het artikel turf.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1