HET IS NIET WAAR De man Gilray genaamd. FIRMA H. BRANDENBURGH annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM. N hu wstijdmgen 16. las ide Officieel Orgaan der Gemeente'Sneek. 9 Woensdag 23 Mei 1917 33e Jaargang 68. Ho. Z •n ZNX- en ER: sdags IJN- K. AK- EEN. ER: SEN ;qs iW •o- «1 Requireeren van Nederlandsch» schepen. NIEUWE SNEEKER COURANT De Internationale Kaatswedstrijd te Sneek. Vrijge- I was een van hen. vangt W. Hoekstra, die wegens ongesteldheid niet mee kan spelen. de en 111, 112, tier, Hen om- OORSPRONKELIJK VERHAAL UIT HET ENGELSCH. Geautoriseerde vertaling. dat SIGAREN duur zijn, zoolang men bjjONS in groot verscheidenheid werkelijk hoogstaande kwaliteiten koopt voor 3 cent. Beleefd aanbevelend, TROMP SNEEK, OOSTERDIJK, Telef. 208. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snïik Telefoon No. 150. Ga verstaan en spreken en Esmé Edward Seaff vrije gebied aangevallen. Er werd een groot aantal schoten-^op het schip gelost, zonder dat dit getroffen werd; de punt ondervraagd had. haar niet gevraagd, van Jane Martin’s voorgangster niets zaak scheen te maken te hebben. zoo ver waren en wa- Elkaar vermoord. Zaterdagmorgen omstreeks half elf heeft op een van de terreinen van de Stoomvaart-Mij Nederland te Amsterdam een-ernstige vecht partij plaats gehad tusschen twee Javaansche knechten- Vermoedelijk was de oorzaak van den twist een vroeger geschil in Indië. Toen het stoomschip „Grotius” meerde, en de eene Javaan den anderen opmerkte, liep hij onmid dellijk naar zijn tegenstander toe, trok zijn mes en gaf hem een diepe snede in den buik. De getroffene aarzelde geen oogenblik, trok eveneens zijn mes, waarmede de andere Ja vaan doodelijk getroffen werd. Beide Javanen zijn eenige oogenblikken later aan de bekomen verwondingen -overleden. De beide lijken ble ven voorloopig liggen voor een gerechtelijke schouwing. Wissels enz. Voor wissels, orderbrief jes, kassierspapier, bank- en ander papier aan toonder, assignatiën enz. is een recht verschul digd van 5 cent per 100 gulden. Het recht wordt berekend over ronde sommen van 100 gld-. tot 500 gld., verder over ronde sommen van 500 tot 10,000 gld. en daarboven over ronde sommen van 1000 gld. Het zoogenaam de kort papier (uiterlijk betaalbaar drie dagen na zicht of acht dagen na dagteekening) is on derworpen aan een vast recht van 5 cent. Loopen zulke stukken langer, dan vervallen, zij in het bovenaangeduide evenredig recht. Huur en verhuur. Een afzonderlijk hoofdstuk loopt over bewijzen van huur en verhuur. z Elke erkenning van huur of verhuur ,van roerende zaken of binnen het rijk gelegen on roerende zaken is onderworpen aan een zegel recht van 10 jcent per 100 gld. van den huur prijs over den geheelen huurtijd. Onder dien huurprijs zijn ook begrepen de lasten, die de huurder voor zijn rekening neemt ter ontlas ting van den verhuurder. Huur „voor het leven of tot wederopzegging” wordt gelijk gesteld met 10 jaar; „voor onbepaalden tijd” met 20 jaar. Het recht wordt berekend over ronde som men van 250 gld. tot en met 5000 gld. en ver der over ronde sommen van 500 gld. Huur en verhuuronder opschortende voor waarden, en onderhuur of verhuur, vernieu? wing, overdracht en overneming van huur wordt gelijk gesteld met werkelijke huur. Bij openbare verhuring bedraagt het recht ten minste 50 cent. Is het hier bedoelde recht niet voldaan, dan wordt de onderteekenaar van een niet-notari- eele akte, huurder of verhuurder, beboet niet 100 maal het te weinig betaalde recht, maar ten minste met 500 gld. Het zegelrecht komt ten laste van den onder teekenaar, den huurder of den verhuurder. Esmé! De naam flitste door Phil’s brein. Wel, dat was de naam van John Gilray’s vroegere dienstbode, die met hem uit Wee nen was gekomen. Een vreemdeling. Daarom lag die bladzijde van het verhaal in Gilray’s woning. Phil had wel willen weten, wat Sutton op het oogenblik dacht; waarschijnlijk giste Sut ton niet eens, want hij lag achterover in zijn stoel naar de zoldering te kijken en dampte er stevig op los. - Hoe zag zij er uit? vroeg Phil. O, heel mooi, slank, teer en donker het soort meisje, dat men kan wegblazen, maar waarmee men niet moet beginnen. Zoo’n meisje, dat vooruit komt in de litteratuur; schrijft de eene week een roman om haar ou de moeder te onderhouden, krijgt hem de vol gende week geplaatst en is een geliefkoosd schrijfster binnen een maand Phil glimlachte. Ze is ongeveer vijf-en-twintig zou ik zeg gen, legde Sutton uit. Ik begreep, dat ze héél wat zorgen had meegemaakt en dat ze daar door niet geregeld kon schrijven. U hebt haar zeker dikwijls gesproken? -— Die eene keer maar, vervolgde Sutton. Ik heb nu een verhaal van haar, zei Phil Ze is nooit teruggekomen en heeft ook nooit weer ingezonden, dus is de episode uit, wat mij betreft. Inderdaad, dat is niet mooi van haar. Ik heb haar heel goed behandeld en ze had het eerste bij mij behooren te komen. Maar dat kun jij niet helpen en ik ben toch niet jaloersch op je. Als je haar te spreken krijgt, geef haar dan mijn vriendelijke groeten. Phil 'beloofde het. Wat zou Sutton zeggen, als hij alles wist? Hij aarzelde weer of hij hem niet wat meer vertellen zou, maar Sutton Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken Friesland Groningen 2 112 3 4 Na afloop reikte de waarnemende voorzitter van de Friesche Voetbalbond de heer M. H Weidema met een toepasselijk weord de krans over aan den aanvoerder van het Friesche Elftal den heer E. Bergsma onder een daverend „Leve Friesland” van de honderden aanwezigen. De wedstrjjd stond onder correcte leiding van den heer van Kepzerswaard. Een aantal leden van het Sneeker Muziek corps luisterde de wedstrijd met muziek op. Kaatsen. Voor de Kaatsvereeniging „Sneek” zuller op de Bondskaatspartij, Pinkster-Maandag t Franeker te houden uitkomen, A. Rienstra KL Faber en J. de Vries, laatstgenoemde ver is verplicht, daarvan binnen een maand mede- deeling te doen aan den ontvanger der re gistratie; laat hij dit na, dan is hij zelf aan sprakelijk voor de boete. Hoofdstuk V betreft verzekeringen, steld worden: a. wettelijk verplichte of daarmee overeen komstige verzekeringen, b.v. Ziekte- en Inva liditeitswet; b. verzekeringen tegen gevaren van vervoer van goederen te lande of op ri vieren en binnenwateren, als het vervoer bin nen het rijk plaats heeft; c. verzendingen van geld en geldswaardig papier; of verzekering tegen inbraak van effecten, geld of geldswaar dig papier in brandkasten en kluizen; c. ver- ran aan gepraat. Ik had al eenige van haar verhaaltjes uitgegeven, weet je. Ik wou, dat zij een feuilleton begon, maar ze wist niet, of ze dat kon, omdat ze niet wist hoe lang zij in Enge land zou blijven. Ze moet wel grondige rede nen voor haar weigering gehad hebben, want ik kon zien, dat ze erg in haar schik was met mijn aanbod. 'Waar woonde zij? vroeg Phil. O, zoo jongen, riep Sutton uit. Je weet meer dan je zeggen wilt. Dat was zoo geheim zinnig van het meisje; ze had nooit een maand lang hetzelfde adres. Elke keer schreef ik naar een ander adres en bijzonder goed waren die ook niet. Ik denk, dat het brievenwinkels wa ren. En toch was zij een echte dame. Als je me weer met haar in aanraking zou kunnen brengen O, dat is wel mogelijk, zei Phil. Dat zou best kunnen. Kon u nooit haar eigen naam te weten komen? Sutton glimlachte zelfvoldaan. Dat heb ik wel eens geprobeerd. Ik spande een valstrik en ze viel er bijna in; maar op ’t laatste oogenblik scheen zij te be seffen, wat ik wilde en hield op. Die vreem delingenmaniertjes van haar waren toch zoo aardig! Ho, riep Phil. Wat bedoelt u? Ze is geen vreemdeling geen vreemdeling zou zoo Engelsch kunnen schrijven en dan die stijl! Phil sprak gekscherend om zijn opwinding te verbergen; de woorden van Sutton brach ten meer licht hij kwam goed vooruit. Toch was ze een vreemdeling, jongen, zei Sutton. Een heel flauw accent had ze; ze was een knap meisje: dat verzeker ik je.... er zijn menschen, die onze taal wonderwel Voetbal. Fi*i«sch~Eif tal—Groninger-Elftal 4-1. Een welverdiende overwinning!! Met recht kan gezegd worden dat Zondag j.l. het Friesche Elftal een welverdiende 4—1 overwinning heeft weten te behalen op het vertegenwoordigend elftal van Groningen. Daarmee is thans voorgoed de zilveren lauwerkrans in bezit van de Friezen gekomen. Het Friesche elftal was alsvolgt samenge steld Doel: R. Kampstra, (Friesl.) Achter E. Bergsma (L S.C.) en H. Kampstra (Friesl.) Midden Mulder (L.S.C.) J v.d. Borg (Fr.) De Ree (L.S.C.) Voor H. de Weert, S. v. d. Meulen, A. Dalhuisen, H. Haasdijk (allen Frieslen B. Jorna Workum. ’t Was een zeer mooie wedstrpd waarin d< Friezen, zoowel doelman als voorspelers 1st» klas spel lieten zien. Direct na aftrap pakte het Friesche Elftal flink aan en had na 10 minuten spelensreed. 2 goals. Daarna maakte Groningen haar eenig< goal zoodat de rust kwam met de stanc 21. Na rust wist de Friesche voorhoede nog 2 maal te scoren, terwpl de doelman Kampstra op zeer verdienstelijke wjjze zjjn doel wist schoon te houden, niettegenstaahde tal van bjjna onhoudbare kogels die de vlugge vurige Groningers lostten. Het einde kwam dus met 41 stand ten voordeele van Fries land. De krans moest vijfmaal in ’t geheel of driemaal achterelkaar gewonnen i om het eigendom van een der clubs te wor- den. Thans is er achtmaal om gespeeld waar van de Friezen 5 de Groningers 3 maal heb ben gewonnen. Eindstand 1917 Gesp. Gew. Verl. Punt Voor Tegej 2 112 4 3 fen van f 10 en daar beneden mits de sommen niet strekken .in mindering en afdoening van grootere bedragen. Men bedenke echter, dat dit recht van 5 cents ook verschuldigd is voor ontduikingsvormen, als b.v. de verklaring, dat niets te vorderen is, of een bericht of brief, dat het geld ontvangen is en de schuld is af gedaan. ’t Zelfde recht geldt voor onderteekende de claraties en rekeningen, voor diploma’s van lid maatschap van of toegangsbewijzen voor so ciëteiten en vereenigingen, natuurlijk als het bedrag meer dan f 10 is. Voor de kwitantiën is een recht van 5 cents verschuldigd voor eiken schuldeischer; men kan dus niet met 5 cent volstaan, als eenige personen op hetzelfde stuk verklaren het hun toekomende ontvangen te hebben, b.v. werk lieden. Hebben de onderteekenaars een geza menlijk belang, b.v. firmanten, dan geldt de kwitantie voor één stuk. Akten van schuldbekentenis. Aan een recht van 30 cents zijn onderworpen ak ten van schuldbekentenis (geen effecten) éfi akten van borgtocht voor geldsommen. De onderteekenaar of, als deze ontbreekt, de uitgever van een ongezegelde kwitantie, die gezegeld behoorde te zijn, wordt beboet met granaten vlogen over en langs het schip heen. gulden; degene, die zulk een stuk ontvangt Voor Sneek worden reeds genoemd de vol gende formaties: Decastieau, Thirimont en Neury; van Lierde, Hoyois en Herphelin; Pa ternoster, Urbain en Heyndricx; Pouleur, Car ton en Camu. Van de’ Friezen winden nogslechts alleen kaatsers genoemd, n.l. Jan Reitsma, André Rienstra, Anne Smids, R. Brink, Jan Vlietstra, N. Staalstra, M. Miedema, I. Roukema (Wit- marsum), O. Postma, K. Faber, S. de Vries, de Jong (Wommels), Heeg, Dijkstra, Thyssen en enkele anderen. Het echter formaties. Zoo belooft dan deze „Internationale” niet minder interessant te worden dan hare voor gangsters en zal het „Kampioenschap van Sneek over 1917” zetear worden verkaafst ten aanschouwe van duizenden „amateurs fri- sons”. Temple trachtte zich precies te herinneren, wat zij gezegd had, toen Sparrow haar op dat punt' ondervraagd had. Bijzonderheden waren haar niet gevraagd, omdat toen de dood met de Maar nfi de gebeurtenissen zooveel verrassende feiten aan het licht ren gekomen, scheen een verder onderzoek van het hoogste belang. Jane Martin had slechts gezegd, dat Esmé in het huis gestor ven was en dat zij haar plaats had ingenomen. Was er een begrafenis geweest en wist Jane daar iets van? Had zij het stervende meisje opgepast en was er geen dokter, die eenig licht in de duisternis kon verschaffen? Men kon ook veronderstelleri, dat die Esmé niet dood, was en dat er een reden moest ge weest zijn om haar uit de woning weg te krijgen op een manier, die 'alle naspeuring bui tensloot. Zulke dingen waren meer gebeurd; geen enkele reden, waarom ze niet weer zou den voorkomen. Behalve Jane Martin, die een gewone dienstbode was, was iedereen, die in verband stond met de woning, geheimzinnig. John Gilray was het middelpunt der geheim zinnigheid. Esmé Seaff, om haar den naam te geven scheen buitengewone moeite gedaan te hebben om zichzelf op den achtergrond te houden, getuige het feit, dat zij zoo dikwijls haar zoogenaamd litterair adres verwisseld had en de man Seaff had denzelfden hartgron- digen afkeer om in het daglicht te verschijnen. Van alle gecompliceerde vraagstukken, welke Phil ooit onder de oogeri waren gekomen, Hier is opgericht een afdeeling van den Bond van Cbristen-sccialisten. Het bestuur der nieuwe afdeeling bestaat uit de heeren R. Wielinga, voorzitter; S. Zandsira, secretaris, en L. Bakker Wzn., penningmeester. Eindexamen gymnasium Sneek. Het eindexamen aan het gymnasium te Sneek ?al 28, 29 en 30 Juni worden afgenomen. Als gecommitteerden, onder wier toezicht het exa men zal worden at^ecomen, zijn aangewezen dr. W. G. 6. Bijvanct, bibliothecaris te ’s Gra- venhage; dr. J, W. Beek, hoog leeraar aan do gemeentelijke universiteit te Amsterdam, en dr. F. A. H. Schreinemakers, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. De heer J. S. Huitema, thans onderwij zer te Woleum, komt als No. 1 voor op de voordracht opgemaakt voor de vacante betrek king als onderwijzer dan de O. L. school te Helium (Gr.) Oe Grondwetsherziening. De sluiting zal plaats hebben op Donder dag 24 Mei te 3 uur namiddagde ontbin ding der Kamers op 27 Meide (verkiezing voor de Eerste Kamer op 14 Junide verkie zing voor de Tweede Kamer op 5 Junide stemming voor de Tweede Kamer op 15 Juni en de herstemming op 22 Juni. De eerste samenkomst der nieuwe Kamers in vereenigde vergadering zal plaats hebben cp 28 Juni. hoofdbestuur van den Kaatsbond zal worden geraadpleegd over de beste Een aanval op het stoomschip Batjan. Het Nederlandsche stoomschip Batjan, van de Maatschappij Nederland, Zaterdagmiddag van New-York te IJmuiden aangekomen met een lading tarwe en meel, is Donderdagmor gen 4 uur door een Duitsche duikboot in het het gaf niets om over een berg bezwaren na te denken: hoe kwam hij er over heen? Wordt vervolgd. XVI. Ik heb altijd gedacht, dat feeaff een man was, zei Phil. Mijn beste jongen, zei Sutton vertrouwe lijk, dan heb je heusch verkeerd gedacht. Ik ben de eenige redacteur in Londen, die-er prijs op stelt, nieuwe krachten te ontdekken. De meeste van jullie stellen niet het minste be lang in de persoonlijkheid van de schrijvers. Zij komen en gaan, jullie betalen ze en uit is het. Als ze wegblijven trachten jullie ze nooit weer te bereiken. Jullie hoofdroman en feuilleton komt van een bekenden schrijver te gen zooveel per duizend regels en daarmee is de zaak afgeloopen. Mij beviel het werk van E. S. Seaff dadelijk, toen liet ik hem weten, dat ik wel meer van hem wilde hebben. Hij schreef een zakenbrief met een mannenhand, maar toch zag ik aan enkele kleine trekjes, dat ik met een vrouw te doen had. Toen be dacht ik een list en kwam zij naar ’t kantoor. Zij gaf zich toch niet uit voor ’n ander, Sutton? Sutton trok ongeduldig aan zijn sigaret. Natuurlijk niet, zei hij kortaf. Denk je, dat ik dat niet ken? Ze kende al haar karakters uit het hoofd het waren haar kinderen en ze hield van ze. Dat kun je niet begrijpen, voor je mijn ondervinding hebt gehad, jongen. Ik wil het probeeren, lachte Phil, verder, het is werkelijk interessant. Wel, wij hebben een heelen tijd samen Aan de L. C. schrijft men: De kaatsvereeniging „Sneek” heeft besloten de jaarlijksche „Internationale” wederom te houden op 24 Juni, den zoo langzamerhand traditioneel geworden Zondag. Het bestuur heeft echter gemeend nog geen vrijheid te hebben, den zilveren lauwerkrans, den eereprijs, waarom reeds zoo herhaalde malen tusschen Belgen en Friezen werd ge kampt, dit jaar uit te loven. Zoolang België bezet gebied is en dus niet vrij is in het zenden van zijn beste spelers, meende het bestuur, hoe goede vertegen woordigers België dan ook onder de geïnter neerde militairen bezit, te moeten wachten tot de onderhandelingen met de Fédération Inter nationale wederom kunnen worden aange knoopt. Toen op 21 Juni 1914 een verschrikkelijk onweer het terrein als in een meer herschiep, en het uitspelen der zeer spannende partij be lette, werd ’s avonds door het bestuur, in overleg met de zes aangébleven kaatsers Gil bert, Demeulder, Druart, Smids, Roukema en Postma, bepaald, dat de partij zou worden uit gespeeld op den Dinsdag in Augustus tijdens de Sneeker kermis. Niemand had toen kun nen denken, dat vijf weken later dat andere verschrikkelijke onweer dezen vreedzamen wedstrijd tusschen vertegenwoordigers van twee verschillende landen zou beletten. Hoeveel van de hier zoo goed bekende Bel gische matadors zullen ooit terug worden ge zien? Wat is er geworden van al die flinke, vlugge kerels als Gilbert, Demeulder, Delhalle, Druart, Bruijeer, Lemaire, enz.? Waar zou Cantig- neau zijn en de lange Paternoster, en de im mer vroolijke Bourlard? ’t Is of dat gedeelte van België vooral met een grooten muur van ons is gescheiden. Een heel enkelen keer wordt men eens iets gewaar door berichten aan geïnterneerden. Zoo is b.v. bekend, dat het in 1914 in omloop zijnde gerucht omtrent het sneuvelen van en kele der bekendste spelers niet waar is. Delhalle en Druart werken nog geregeld in Soignies en positief weet men omtrent den dood van bekende spelers niets. Milfort en Gelinne, de beide gezworen ka meraden, hebben hunne goede kameraadschap bewezen, door in het begiti van den oorlog te zamen naar Frankrijk uit te wijken, waar zij als „réfugiés beiges” te Mezidon verblijf hou den. Dat ze echter de „Internationale” niet heb ben vergeten bewijst een brief, het vorige worden iaar door het bestuur ontvangen, waarin zij beiden verzoeken te worden uitgenoodigd, in- dien een Internationale werd gehouden en zij de groeten uit het verre land verzoeken „A tous les amateurs en Frise”. Ook van den heer Meunier komt zoo nu en dan bericht, dat allen nog wèl zijn en men hoopt op een spoedig weerzien, doch dat alles o zoo vreeselijk lang duurt en de toestand bij na niet te dragen is. Wanneer, vraagt hij, zal eindelijk die vreeselijke nacht eindigen en zullen wij het nog beleven, uwen krans te zien winnen Zoodat dus dit jaar van het eindigen van dezen zoo interessanten wedstrijd geen sprake kan zijn. Toch zal daarom de strijd er niet minder om zijn. De Belgische geïnterneerden hebben zich hun verblijf hier wel ten nutte gemaakt. Kaatsers als Decastieau en August van Lier de, die men alleen in de tweede rangs par turen in België hoorde noemen, hebben thans de gelegenheid gehad het spel meer te beoefe nen dan ooit in België het geval was en spe len nu reeds beter dan de beste matadors hier ooit deden. Nekkramp. In de kazerne te Amsterdam is opnieuw een geval van nekkramp geconstateerd. In behouden haven. y De vijf uit Engeland verwacht wordendte schepen zijn thans binnengekomen en wel te IJmuiden: de „Grotius” en te Rotterdam de „Menado”, de „Maasdijk”, de „Ameland” en de „Themisto”. Aangevoerd zijn door de „Grotius” stukgoe deren uit Nederlandsch-Indië; de „Menado” een gemengde lading; de „Ameland” een volle lading kunstmest evenals door de „Maasdijk” en de „Themisto”. Voorts is aangekomen de „Eendracht” met een volle lading katoenzaadolie voor diverse margarinefabrieken; de „Badjan” met 36,000 quartets tarwe en 39Ö3 zakken, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering; de „Kari- moen” met 7800 ton chili-salpeter; de „An- dijk” met 99,367 zakken sodanitzaad en „Schiedijk” met 294,920 bushels tarwe 16.620 zakken meel. Nederlandsch schip getorpedeerd. De Nederlandsche motorschoener „Annetta” van Amsterdam naar Havre is op 40 mijlen ten W. van IJmuiden door een Duitsche duik boot beschoten en daarna met brandbommen tot zinken gébracht. De zes opvarenden zijn door den trawler „Holland VI” is IJmuiden binnengebracht. scheen niet het flauwste begrip van den ernst van het gesprek te hebben. Voor hem was het niet meer dan een algemeen praatje met be trekking tot een onderwerp dat een deel van zijn- dagelijksch leven uitmaakte. Houdt dat meisje in het oog, zei hij. Als ze ernstig werkt, kun je iets goeds van haar verwachten. Maar waarom ze niet bij mij is gekomen, begrijp ik niet. Ga je al? Phil mompelde, dat hij nog veel te doen had. Hij wilde alleen zijn, om over deze nieu we complicatie te denken. Er was geen reden om aan Sutton’s woorden te twijfelen en Sut ton had te veel ondervinding om niet dade lijk te zien of iemand met andermans werk voor den dag kwam. Hoe meer Phil er over nadacht, hoe meer hij er van overtuigd werd, dat de schrijver van het geheimzinnige ver haal een vrouw was. Maar als dat zoo was, wie was dan de opgewonden woesteling, die zich Seaff noemde? En waarom was dat win keltje in Sarsenetstreet geplunderd om het verhaal terug te krijgen? Hoe meer ik ontdek, hoe ingewikkelder wordt het; het schijnt wel zoo goed als ze ker, dat. E. S. Seaff, Esmé is, de dienstbode van den vermoorden man Gilray. De naam van dat meisje was Esmé en ze kwam uit Weenen; en de schrijfster van die vervelende geschiedenis heet ook Esmé en komt ook uit het buitenland. Maar ze moet toch dood zijn ze stierf in Ponder Avenue en Jane Martin kwam voor haar in de plaats. Wat een war boel. Na een uur was Phil nog even ver. Als het meisje Esmé dood was, kon ze onmogelijk de Esmé zijn, die het verhaal geschreven had. scheen dit wel het meest ingewikkeld. Enfin, Maar was zij dood? Jane Martin had het wel gezegd, maar haar getuigenis op dit punt was vaag. Daar het schieten niet ophield, begaf de be manning zich in de booten naar de duikboot. De commandant van de duikboot weigerde aanvankelijk de scheepspapieren in te zien, doch eindelijk mocht het den kapitein van de Batjan gelukken den duikbootcommandant te overtuigen, dat men in het vrije gebied was, zelfs op 12 mijl afstand van het versperde gebied. Men kreeg toen vergunning naar de Batjan terug te keeren en de reis te vervolgen. Met betrekking tot liet requireereu van on- zijdige schepen, verneemt het Repter-agontschap, lenging eener verzekering tot bericht v< dat de Britsche regeering met het oog op komst van het vaartuig, de bescherming van Britsche belangen zich zelf het recht voorbehoudt om onzijdige sche pen te requireereu (in die gevallen, waar een aanmerkelijke hoeveelheid Britsch kapitaal vertegenwoordigd is in het bezit van zulk> schepen) daar deze belangen onmogelijk be schermd kunnen worden, zoolang zulke sche pen ongewapend varen onder een onzjjdige vlag. De nieuwe Zegelwet. Met 1 Juni wordt de nieuwe Zegelwet in gevoerd. Het lijkt ons dienstig enkele bepalin gen enz. hier te vermelden. Het gezegeld papier is verkrijgbaar in- 5 for maten: 1. Groot register f 2; 2. klein register f 1.50; 3. gewoon papier f 1; 4. half vei ge woon papier f 0.50; 5. klein papier f 0.30. Deze bedragen wijken af van de tot nu toe gelden de. Voor elke 644 vierkante centimeter boven de 1288 (het vel gewoon papier) wordt f 0.50 gerekend. De stukken, waarvoor een zegel van f 1 verplicht is, worden uitgereikt en opgemaakt door officieele personen- Het zegel van 30 cent is verplicht voor: a. verzoekschriften (met eenige uitzonderingen); b. volmachten en machtigingen, die niet voor een notaris zijn verleden; c. vergunningen om op eens anders grond te jagen; d. akten van protest van non-acceptatie en van non^beta- ling van handelspapier; c. borderellen tot in schrijving in de registers der hypotheken en scheepsbewijzen. Voor andere stukken moet gezegeld papier worden gebruikt van 50 cents. Kwitantiën. Aan een vast recht van 5 cent ‘zijn onderworpen kwitantiën voor geld sommen en andere eenzijdig opgemaakte stuk ken, waarbij de "ontvangst of overneming van gelden wordt erkend of vermeld door of van wege den schuldeischer. Deze kwitantiën zijn vrij, evenals nu, wanneer zij sommen betref-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1