Acht De groote veenbrand in Drenthe. Firma TROMP, RECLAMEKOLOM MEUBELFABRIEK NEDERLAND Reeds 16 lijken gevonden, 30 vermisten. P. SLUIS. FIRMA H. BRANDENBURG!! annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL soorten^ cents sigaren- t merken zijn bij ons uitgestald. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Nieuwstijdingen. Uit de stilte. Zaterdag 26 Mei 1917 33e Jaargang 69. J. A. HUIZIHGA, Groningen. VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER, NIEUWE SNEEKER COURANT H. Sn., Mei 1917. Telefoon 118. Bewaarplaats voor Inboedels De Koningin en de Prins naar Drente. De Koningin en de Prins vertrokken Woens- KOUDUM, 23 Mei. Ds. D. v. Dijk te Knijpe heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier. Verschillende Modellen en Kleuren. Prima Kwaliteiten. Aanbevelend, f 8NEEK, OOSTERDIJK. Telef. No. 208. Eerste hands adres voor weder- verkoopers. MMMRSNMBNNNIMWHHfflMBMMNMEMl I De „vereenvoudigde” in Engeland. Bij wijze van proef zal de vereenvoudigde Engelsche spelling op een half dozijn scholen te Londen en in de provincies ingevoerd wor den. Verechgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snekk Telefoon No. 150. ei stoom- iiWle vrije voelt. Die oogenblikkgn van aandoening, die hij ook ervaart in de menschelijke sa menleving en die dan hun oorsprong vin den: in aanminnige trekjes uit het kinder leven, in spontaan goede handelingen zij ner medemens'chen, in oprechte vriend schap, in kunstuitingen, in zooveel, zijn het waardoor hij in geestelijken zin gedra gen wordt, waaraan hij, alsmede ami zijn levensinzicht, zijn lust in het moeitevolle maar tocli schoone leven ontleent. En van die oogenblikken zou hij wenschen, dat zij liet deel waren van veel meer menschen. dan zij het nu nog zijn. Dat zij liet deei waren ook van hen, die onaangedaan het schoone in de natuur voorbij gaan, en die niet beseffen wat zij daardoor derven. Die niet gevoelen welk een dieperen inhoud hun leven zou verkrijgen, indien zij hier meer aandacht konden hebben, niet gevoe len ook welk een bron van troost de liefde voor de natuur in moeilijke dagen kan zijn. Aandachtige, liefdevolle natuurbeschou wing en hei opmerken van, naast en bo ven het kwaad, het goede in de menschen- wéreld geven de overtuiging, dat he.t le ven, hoewel in zijn beteekenis voor den mensch ondoorgrondelijk, waard is ver trouwend en met goe’dwillend strevende worden beleefd. De oude Drentsche hei en de nieuwerwet- sche instellingen als spoortreinen en bagger machines' verdragen elkaar slecht, schrijft de N. Rott. Cr. Ieder jaar in den warmen drogen tijd vangt de strijd weer aan;- worden de kleine vonkjes uitgestrooid, die gretig op de dorre heistronkjes aanvallen, haastig tot vlammen aanwakkeren en dan zich uitbreiden tot een laaiend vuur, dat zich uitstrekt over een reus achtig gebied van honderden en honderden bunders. Het is niet de eerste keer, dat’ een deel van het oude landschap een vuurzee is, waar hier en daar in de buurt der dorpen de vlammen een prooi van meer substantie vin den'in boerderijen; bruggen, tnz.,’zoodat mén met man en macht helpen moet om te voor komen, dat niet heele dorpen in vlammen op gaan. Ook zes jaar geleden, het was toen vooral in de omtrek van Emmererfscheiden- veen, hadden honderden gezinnen hun bezit tingen in veiligheid gebracht op de schepen, die gereed lagen om hen en hun huisraad weg te voeren uit het brandende land, wanneer men de vlammen niet langer zou kunnen baas blijven. Dit jaar is het nog erger: een strook, die loopt van de Duitsche grens achter het Bar- gercompas tot aan het Emmererfscheidenveen is een onafgebroken vlammenrij. In de buurt van de geteisterde streek gekomen merkt men reeds de algemeene verslagenheid: in de tram, in de wachtkamers en café’s hoort men over niets anders en worden elkaar met ernstige gezichten de rampen verteld, die aan kennis sen en familieleden zijn overkomen-. De vlammen beperken zich niet tot de hei alleen, zij vliegen over de kanalen heen. Van- ‘daar, dat er ook schepen verbranden. Op een schip heeft men 9 verkoolde lijken gevonden; anderen van de omgekomenen (men raamt het aantal dooden op 20,- officieel is het getal thans 12) zijn verdronken, doordat ze vluchtend voor de vlammen, tegen wier snel heid ze niet loopen konden, in een kanaal sprongen. De marechaussée heeft nog ver scheiden drenkelingen kunnen redden. Ook heeft men lijken gevonden in het natte veen, die daar een schuilplaats onder den grond hadden gezocht. Het lijk van een meisje [werd gevondén met vele brandwonden han- ■gend tegen den kant van het kanaal; waar- twee nachten geen oog dicht gedaan, en nu eindelijk de rust hersteld was, wilde men zijn schade inhalen. In één huisje echter was men nog druk in de weer, er werden daar dakloozen ondergebracht, en we kregen op gewonden verhalen van de bewoners, hoe ze gisteren drïekeer gevlucht waren, telkens weer terugkeerend, als ze het weer wagen durfden, om nog wat huisraad te redden. Eerst waren de groote stukken, kasten en commodes in groote kuilen in den grónd gestopt; de rest van het huisraad, ook kruiwagens, enz. was mee getorst naar het kanaal, een half uur sjouwen door de hei. Onderwijl stikte men bij na van den rook. De een droeg een’jong ko nijn, de ander een schaapje, een derde huis raad. Brandende turven vlogen door de lucht, één kwam er terecht in den kinderwagen bij het kleine kind, en de wagen vloog in brand. Telkens bracht men eerst de kleine kinde-' ren weer een eind Vooruit, ging dan terug om het huisraad te halen, dan werd het huisraad weer aan zijn lot overgeiaten en sjouwde men de kinderen opnieuw verder. Zoo tobde men door tot men bij .het kanaal was. Daar lageri schepen gereed, waarop zooveel mogelijk alles in veiligheid werd gebracht. Voor alles was echter geen paats; de rest hing men dan aan touwen in het kanaal of men hebben gehouden. Heden (Woensdag) was de wind echter gunstig, hij heeft het vuur weg gejaagd naar den kant van Weerdinge. Er hing nog wat rook in de lucht. Hier en daar zag men een uitgebrand huis eh stapels turf, die half afgebrand waren. Om kwart over negenen bleken de bewo ners van sommige huisjes al ter ruste'te zijn gegaan; men had Abonnement: por jaar 'f2. fr. p. poet f 2 50. Losse Nos. 5 et, Advertentiën 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken g- Verbetering van predikantstractementen. Zooals bekend is wordt in de Hervormde Kerk moeite gedaan om een millioen gulden bijeen te brengen, ten einde daarmede althans de meest onvoldoende predikantstraktementen te verbeteren. De daartoe opgerichte vereeniging „Aan pakken" heeft in alle provincies haar comité’s Door het Friesche comité, waarvan voorzit ter is Dr. C. Hille Ris Lambers, predikant te Jorwerd, secretaris mr. E. H. Markvoort, Rui- terskwartier 95, te Leeuwarden en penning meester de heer H. H. Key, Westersingel 38 te Leeuwarden, is in den loop van deze week eene brochure gezonden aan alle Hervormde predikanten in Friesland, met verzoek in hun ne gemeente een plaatselijk comité op te rich ten. Zijn die plaatselijke comité’s gevormd, dan wordt het gedeelte, dat Friesland in dezen be hoort op te brengen, zijnde f 80,000, naar bil lijken maatstaf over de. gemeenten omgesla-x gen. Het Friesch comité rekent op aller mede werking, want de toestand van veel predikan ten is inderdaad moeilijk. gooide het zoo maar in het water om het er later weer uit op te visschen. Van daag is men al aan het uitgraven en opvis- schen gegaan, al verwacht men het vuur ook terug, wanneer dé wind draait. Al het lak is van de meubels af, zei een vrouwtje, met tranen in de oogen; we hebben wel voor twee honderd gulden scha. Van een ander gezin was alle huisraad verbrand en niets was ver zekerd, maar de burgemeester van Emmen had al toegezegd, dat er een collecte gehou den zou worden. De verbrande huisjes het zijn allen veen arbeiders, die hier wonen, zijn geen parti culier eigendom, doch behooren aan het „Werk”. Naar men ons verzekerde, is in deze streek slechts één vrouw, waarschijnlijk met haar kind, omgekomen door ■’verstikking. Uit Valthermond werd dienzelfden dag ge- -seind: XN Ook in de buurt van Weerdinge zijn de vlammen tot rust gekomen. Met de tram van Emmen'-naar Weerdingermond komt'men, vlak voorbij Weerdinge, nog wel door een smeulen de streek vol dichten rook eh ziet men bij .de woningen het geheele huisraad, evenals de voorraad aardappelen, naast het huis opgesta peld, maar daarna rijden we door het turfge- bied, waar groote velden uitgebaggerde turf liggen. Die is grootendeels nog nat, en men neemt aan, dat dit er zeer toe heeft meege werkt om het vuur te stuiten. Te Valthermond was men in slechter conditie; daar heerscht de staking van de verveners, er ligt nog ner gens baggerturf, en de vlammen konden rus tig haar .gang gaan. In Valthermond troffen wij schipper Dam- hof, wiens schip met turf is verbrand. Een half uur vóór zijn schip een prooi der vlam men werd, zag hij het vuur aankomen van üeir kant van Weerdinge. Hij stuurde toen zijn vrouw en kinderen vast vooruit om zich in veiligheid te brengen; zelf trachtte hij met zijn broer nog het een en ander te redden. Een fiets werd maar in het water gegooid. De broer van Damhof kwam ook in het water .te recht en zonk in het slik, doch kon er nog worden uitgetrokken. En toen zetten zij het op een loopen in de natte kleeren naar Exlo, rfiet het vuur op de hielen. Door den rook kon men haast niet zien, waar men liep. Van- het schip, groot 143 ton, is niets overgebleven dan het ijzerwerk, dat geheel kromgetrokken werd. Het schip was verzekerd, eveneens de turf, die toebehoorde aan de firma De Wolf Co. te Rotterdam. Maar het huisraad en de bezittingen van den schipper en de proviand, ter waarde van een duizend gulden, het is alles weg, zonder dat hij er vergoeding voor zal kunnen krijgen. Groote oppervlakten kostelijke turf, in to taal een hoeveelheid, .waarvan tientallen millioenen turven hadden kunnen worden gemaakt (wij hoorden schatten 5000 „dagwerk”, d. i. ongeveer 40 mil lioen K.G.), zijn verbrand. En steeds v-reet het vuur verder'venijnig en fel, gele en bruine plekken achterlatend; en de droge wind blaast de fijne asch van de vlokkige turf, (de molm of „darg”, die boven ligt,) weg, zoodat steeds weer het vuur bloot komt en de gevaarlijke vonken verder waaien, nieuw onheil 'stichtend. Het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis verzendt uit zijn magazijnen goe deren voor kleeding en ligging naar de. door den veenbrand in Drente geteisterde- streken. Woensdagmorgen zijn 200 militairen van het garnizoen te Assen naar Valthermond ver trokken om hulp te verleenen bij den veen brand. De taal der bloemen. De bloemen spreken een stille, vertroos tende en bemoedigende taal. Het teere waas, openbaring van de bezieling der lcscll UC11 ïau ucl Mllttai> waai. bloemen, is het, dat een zachte ontroering schijnlijk had zij den dood door verstikking wekt en opbeuring schenkt aan den gees- tesmoeden mensch, die de stem Gods meent te vernemen reeds in de enkele bloem. Het is, dezelfde stem, die overal uit de natuur tot ons spreekt. Zij doet dit uit de wolken, in hun verscheiden ver schijnen: als bewolking in teer wit en blauw, in wonderschoone kleurenpracht bij zonsondergang, als rollende onweers- lucht, nu eens zacht, dan met krachtiger geluid. Terwijl de taal van het rotsgebergte, met zijn gletschers, watervallen, sneeuw toppen, sneeuwlawines, een overweldigen de taal is en de stem van den sterrenhe mel, die de, zij het zwakke, uitdrukking is van het wonderbare heelal, een verhe ven klank heeft. Het is de geest Gods, dien de natuur, in haar grootsche eenheid, maar ook in de fijne bewerktuiging van het bijzondere, van zelfs het kleinste bloempje of diertje, ademt, en waarmee de mensch,zich in het moment van ontroering in aanraking ge- De onrustbarende steken. De bloedarmoede, die verraderlijke, ziekte, I gaat met zulke uiteenloopende verschijnselen gepaard, dat het aan persoden die er door aan- |z getast zijn, dikwijls voorkomt dat zij alle soor- l'ten van aandoeningen hebben gekregen. Welk 1 een ongerustheid bijvoorbeeld geven niet de t steken- in den rug, die beruchte stekcji, die doenvreezen ten prooi te zijn aan de ver- schrikkelijkste kwalen. Wij zijn dus overtuigd dat wij een dienst bewijzen aan heel wat men- I schen met hun aan te toonen, door het voór- l beeld van Mad. Bicot, 81, rue Pixérécourt, te g Parijs, dat de .steken in den rug voortkomen uit vermoeienis en zwakte, gevolgen van een vergevorderde bloedarmoede. Wij voegen hierbij, altijd het voorbeeld van Mad. Bicin als bewijs aanhalend, dat de hardnekkigste bloedarmoede zijn zeker middel ju de Pink Pillen heeft. „Aangetast zijnde door zware bloedarmoede - schrijft ons Mad. Bicot.heb ik gebruik gemaakt van uwe Pink Pillen, waarover, ik zooveel had hooren spreken. Na de aangewe zen behandeling te hebben gevolgd, heb ik een blijvenden welstand ondervonden. Nu heb ik mijn eetlust en mijn slaap, die ik geheel f verloren had, weergevonden, en de steken in I mijn rug, waarover ik mij zoo angstig maakte, 1 zijn volkomen verdwenen. Geheel en al tevre- I den over uwe Pink Pillen, verheugt het mij u deze betuiging mijner erkentelijkheid te zen- den”. Men kan het niet genoeg herhalen dat de Pink Pillen onvergelijkelijk zijn als hersteller van het bloed: hun krachtdadigheid als ver sterker der zenuwen is eveneens zeer groot. Dat maakt van die pillen het onovertroffen middel bij alle aandoeningen-die hun oorsprong I hebben in een verslapping van het bloed of 1 in een verzwakking vaii het zenuwstelsel: I bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, ze- I nuwziekteii, maagpijnen, hoofdpijnen, hart kloppingen, rheumatiek, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. Onderwijzersexamen. Bij de te Leeuwarden gehouden akte-exa- mens voor onderwijzer en onderwijzeres zijn van de 113 mannel. candidaten 79 (of 69.90 pet.) en van de 73 vrouwel. candidaten 47 (of-64.38 pet.) geslaagd. De niet gebruikte spoorwegkilometers. Door de Staatsspoor is bepaald, dat, zoolang kilometerboekjes niet worden afgegeven en ongebruikt gebleven kilometers dus niet in een nieuw boekje kunnen worden overgeschreven, voor elk boekje, dat wordt ingeleverd tijdens den geldigheidsduur of binnen één maand na het verstrijken daarvan, behalve de waarborg som, vergoed wordt een aan het niet gebruikte aantal kilometers evenredig bedrag van den koopprijs. Hoofden van gemeentewerken. Te Leeuwarden vergaderden de leden van den Bond van Hoofden van den Technischep Dienst van Gemeentewerken in Friesland. De secretaris deelde in zijn jaarverslag me de, dat het vorige jaar met 38 gewone leden werd begonnen. Thans bedraagt dit 41. Salarisverbetering werd gekregen in de vol gende gemeenten: Oostdongeradeel, Tietjerk- steradeel, Baarderadeel, Westdongeradeel, Dokkum, Utingeradeel; Wymbritseradeel, Eng- wirden, Idaarderadéel, Weststellingwerf, Oost- stellingwerf, Franekeradeel, Gaasterland, Smallingerland, Schoterla’nd, Achtkarspelen, Ulst, Leeuwarderadeel, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Wonseradeek Menaldumadeel. Basaltslag wordt algemeen door de gemeen ten op de wegen gebruikt. De heer W. C. A. Hofkamp bracht verslag uit van zijne bemoei ingen, voor het gemakkelijk en goedkoop ver krijgen van dit materiaal. Spr. merkte op, dat de basaltslag slechts geleverd wordt door de Rotterdamsche Basaltmij. Gemakkelijk echter ware een machine hier in Friesland gemeen schappelijk aan te schaffen, om basalt te bre ken. Deze zaak is eene van groot belang. Het meerendeel der aanwezigen sprak zich daarna uit voor het instellen van een lees kring; het bestuur zal een volgende vergade ring met een bepaald voorstel komen, dat waarschijnlijk zal gaan in de richting van contributieverhooging. De heer v. d. Laan werd als voorzitter herkozen. De inkomsten hebben over het vorige jaar f 371.30 bedragen, de uitgaven f 276.75. Ba tig saldo derhalve f 94.55 (vorige jaar f58.30). Besloten werd, dat het bestuur zal over wegen, hoe de Bond invloed kan uitoefenen op de benoeming van een examen-commissie, indien gemeentebesturen een examen wen- schelijk achten. Een der leden pleitte voorts voor steun, door de organisatie te verleenen, inzake de architectuur van gebouwen enz. De Bond moet niet alleen voor salarissen, maar ook in dezen geest, ter verbetering van de architectuur in dit gewest, werken. Het bestuur zal de zaak overwegen en in een volgende vergaderingmet een voorstel komen. De heer Reitsma te Witmarsum zei het be stuur dank voor wat het deed inzake salaris actie. De heer A. Te Wèchel, houtvester met ver lof te Wageningen, hield daarna een voor dracht met lichtbeelden over „Het Staats- boschbeheer in Ned. Oost-Indië”. De scheepvaart. Het den Waterweg ingekomen Nej schip Hermina rapporteert, dat zij ii. vaargeul door een Duitsche duikboot is be schoten. Tweede Kamer-verkiezing Helder. Bij de gehouden herstemming voor de Twee de Kamer, in het kiesdistrict Den Helder, zijn uitgebracht 6089 geldige stemmen. Hiervan verkregen de. heeren P. J. Oud (v.-d.) 3341 en C. Thomassen (S. D. A. P.) 2748, zoodat ge kozen is de heer Oud. Nader meldt men nog uit Valthermond aan de N. Rott. Cr.: Er wordt hier druk getelegrafeerd aan het telegraafkantoor: Jobstijdingen aan familiele den en aanvragen om verlenging van verlof door militairen. Fietsende door Valthermond, dat geheel in de lengte langs de kanalen is gebouwd, komt men eerst door een gedeelte, waar de brand niet gewoed heeft. Daar liggen mannetje aan mannetje de schepen vol geladen met huis raad van de honderd men spreekt hier van 120 daklooze gezinnen. Hier en daar ziet men een familie trekken, op den kinderwagen de noodzakelijkste zaken gepakt,^ een geit aan het touw. Sommigen zitten aan den weg in het gras koffie te drinken, de vrouw schilt aard appelen en de man leest het weerbericht voor uit een der nieuwsbladen aan de belangstel lende zoons en dochters, want hoe de wind zal waaien dat is een voornaam punt. Zal hij het smeulende vuur weer aanwakkeren, of zal hij zich kalm houden en zoo den blus- schingsarbeid begunstigen? De machine, die water in de veenputten moet pompen, is de fect geraakt een groote tegenslag. Men ziet echter de door den minister beloofde hulp te gemoet, die, naar men verwacht, zal bestaan in het bouwen van barakken voor de dakloo zen en het omwerpen van den grond, zoodat het natte veen boven komt. Want het is de bovenste droge laag ter dikte van ongeveer 1 decimeter, die zoo licht ontvlambaar is en die in groote brandende stukken wegwaait, zoo de ramp verdere uitbreiding gevend. Zonderling hebben de vlammen huis gehou den: steenen huizen geheel uitgebrand, een houten school op 2 meter afstand is gespaard gebleven. Geheel willekeurig hebben ze hun prooi gekozen; het schijnt soms, of ze om de beurt een huis verwoest hebben en dan weer een totaal onaangetast gelaten^ Van den lij kendrager vernemen wij, dat hij in het geheel 16 lijken geborgen heeft, waaronder ook ge heel verkoolde, wier identiteit men niet heeft kunnen vaststellen. Namen der omgekomenen zijn schipper Brands met vrouw en zes kinderen; Jan Her der, verbrand; de vrouw van Gerrit van der Heid, verdronken, twee kinderen van Dirk van ider Lei ook, de moeder heett hevige brandwonden gekregen; vrouw Blok en vrouw Oosterloo. Voorts worden nog een dertigtal menschen "vermist. Sommige menschen heb ben zich weten te redden met door 6 wijken (dat zijn de zijkanalen) heen te zwemmen. In deze kanalen en zijkanalen zien we de verschillende uitgebrande schepen. Een is er van De Vries uit Leeuwarden. Een klein Bol- sterschip wordt vermoed te zijn van een Kos- meyer. Schipper Damhof uit Groningen komen we tegen, bezig het overschot van zijn schip naar de werf te sleepen; dan nog een schip van H. Zuidema uit Hoogezand. een klein hou ten scheepje,-waar zoo goed als niets van over is van Trip uit Exloërmond, een woonschip van P. Elsinga uit Valthermond en tenslotte de Johanna Jacoba uit Groningen, waarin de familie Brands zoo’n tragisch einde heeft ge vonden. Van beide kanten van het kanaal kwam het vuur tegelijk aan met een snelheid, waarover men hier niet uitgesproken raakt. Men wist dus niets anders te doen dan diep onder in het schip te kruipen, waar men de hevigste angsten zal hebben moeten uit staan. Het schip'is totaal uitgebrand en van de 8 personen is slechts een hoop asch teruggevonden. Juist werden er fotografische opnamen van dit schip gedaan en van de kas ten en tafels, die hier en daar half in het wa ter tegen den wal in veiligheid waren ge bracht, maar de vrouwen die in groepjes ston den na te praten, verklaarden eenstemmig en uit i de volheid van haar hart, dat ze er geen portret van wenschen te hebben; het was zoo al naar genoeg. Wij vernemen, dat de brand is aangekomen op plaats 71 of 72 en tegelijkertijd op plaats 86 of 87 vermoedelijk door koffievuurtjes en niet zooals eerst gemeld werd, door vonken uit een baggermachine. Volgens schatting van den opzichter van het waterschap zijn hier verbrand 450 stobben baggelaar (de maximum*- prijs vpn- 1 stobbe is f 45), voorts 1400 dag werken uitgegraven turf (de prijs hiervan va rieert tusschen f 100 en f 130 per dagwerk). Grootendeels is dit turf van het vorige jaar. De kleine hoeveelheid, die dit jaar gewonnen is, is nog te nat om te branden. Hermede meeneh wij de voornaamste fei ten gegeven te hebben, al hoort men ieder oogenblik nieuwe bijzonderheden: hoe een derde kindje van der Lei door de moeder ge red is door het onder het natte'veen te stop pen, waarin ook de vrouw zelf tot aan. haar middel toe een toevlucht heeft kunnen vinden enz. De toestand is op het oogenblik zoo, dat het nog hier en daar smeult, doch wanneer de wind niet toeneemt, is er niet veel gevaar meer te duchten. Naar wij vernemen, zal de Commissaris der Koningin het Provinciaal Centraal Comité voor hulpverleening bij rampen va>n algemeenen aard bijeenroepen. Het Oranje Kruis zal als de bond van alle vereenigingen, welke zich hulpverleening ten doel stellen, verzocht worden een vertegen woordiger in het comité aan te wijzen. Even- zoo het bestuur van het aan den bond ver bonden Prins Hendrik-fonds. Deze bond heeft, dadelijk na het bekend wor den van de ramp, zijn hulp telegrafisch aan Commissaris der Koningin aangeboden, zoowel verplegende als materieele en financi- eele hulp. Bij den burgemeester van Assen is Woens dag binnengekomen f 5000 voor de slachtoffers Ivan den brand in de venen. gevonden. Een boer, vluchtend met twee klei ne kinderen, zag zich genoodzaakt zijn twee kleinen achter te laten of anders met hen te verbranden. Officieel vernemen wij nog, dat te Valther mond 20 personen zijn omgekomen, onder wie 2 oude luidjes, die eerst volstrekt hun huisje niet wilden verlaten, doch in het laatst daar toe gedwongen werden. In de dichte rook raakten zij af van degeen, die hen wilde red den en verbrandden beiden. De-persoon, die hen wilde helpen, bracht drie uur in het ka naal door en Heeft zich zoo nog kunnen réd den. Ongeveer 70 huizen zijn (e Valthermond verbrand, waardoor 100 huisgezinnen dakloos zijn geworden. Een huisgezin bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, dat een schip bewoonde, kwam geheel in de vlammen om. Vlak in de nabij heid werdén nog 3 slachtoffers gevonden. Van een gezin, bestaande uit 5 personen, werden 2 kinderen gedood, terwijl de man en vrouw beiden zware brandwonden opliepen. Dinsdagavond was er geen gelegenheid meer naar Weerdingermond of Valthermond, de cen tra van den brand, te gaan. We zijn toen per fiets een kijkje gaan nemen achter de Emmer dennen, waar gisteren de vlammen hevig huis den dagavond naar Drente, ten einde Donderdag den geheelen dag te kunnen wijden aan een bezoek aan de door den veenbrand geteisterde streken. d

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1