f I I I I I I I De Wereldoorlog. FIRMA H. BRANDENBURG» ■o. 70. SHEERER COURAHT en WYMBRITSERADEEL annex RFCLAMEKOLOM Nieuwstijdingen Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. 33e Jaargang Woensdag 3C Mei 1917 - - I iM Is NIEUWE SNEEKER COURANT i onderzoek in- der gemeente Crisis in d« Rijwielfabrloag*. Do firma Burgers te Deventer deelt mede dat, tenzjj in den bandennood wordt voorzien, zg genoodzaakt zal zijn haar fabriek geheel of gedeeltelik stop te zetten. Een Hollanden als spion veroordeeld. De te Amsterdam geboren Willem George Fre.derik Héymans Wzn., zich noemende in dustrieel, is haar de „Corriera della Sera” mee deelt, ter zake van spionnage in Italië veroor deeld tot levenslangen dwangarbeid. len eens zouden zijn. Thans" zou aan de Pe- tersburgsche regeering zijn medegedeeld, dat de westelijke mogendheden bereid waren, het oorlogsdoel te herzien in eën conferentie, die begin Juni zal worden gehouden. De resultaten zullen -Vóór 10 Juni worden medegedeeld. Het 14 Juni beginnende congres der arbeiders en soldaten zal derhalve de vredesvoorwaarden der westelijke mogendheden, nauwkeurig ken nen en dienovereenkomstig kunnen besluiten. De raad van arbeiders kan dan ook aan het Stockholmsche internationale congres het ge zamenlijk oorlogsdoel van de Entente voor leggen, vooropgesteld natuurlijk, dat de her ziene oorlogsdoelen de goedkeuring van het congres der arbeiders en soldaten wegdragen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snbïk Telefoon No. 150. De oorlog in de lucht. Een eskader van 16 Duitsche vliegtuigen deed een aanval op het Z.O. deel van Enge land. Op een aantal plaatsen werden bommen geworpen. Bijna alle schade werd veroorzaakt in één stad, waar bommen in de straten vie len. Winkels en huizen zijn ernstig beschadigd. Zes en zeventig-burgers werden gedood, waar onder 27 vrouwen en 23 kinderen, 174 gewond, waarbij 43 vrouwen en 19 kinderen. Engelsche vliegtuigen namen de vervolging op en de marinevliegtuigen van Duinkerken vielen de terugkeerende aanvallers .aan. De admiraliteit meldt, dat drie vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. van een internationale conferentie te wachten, Lloyd George over de bestrijding der duikbooten. Vrijdag heeft Lloyd George in het Lager huis over de duikboot-bedreiging gesproken. Hij verklaarde: Het is zeer moeilijk inlichtingen te verstrek ken, zonder in zekere mate zaken te onthul len, die wij beter voor ons zelf kunnen houden. Alles wat ik kan zeggen is, dat wij belang rijke vorderingen maken. In de laatste drie weken of de laatste maand hebben wij de duikbooten meer afdoende bestreden, dan in eenige overeenkomstige periode in den oorlog. Dit geldt zoowel van deze week als van de vorige. Het is boven twijfel verheven, dat de ge volgen zijn gebleken in een aanmerkelijke ver mindering van onze scheepvaart-verliezen. Het is waar, dat de maand Mei nog niet om is, maar als de verliezen gemiddeld niet grooter zijn dan de laatste 25 dagen, zal de vermin dering, vergeleken met de cijfers over -April, zeer aanzienlijk zijn. Er schijnt geen enkele re den te zijn om voor de komende week slech ter cijfers te verwachten. De maatregelen ter bestrijding van de duik booten zijn in toenemende mate doeltreffend. Wij zijn grooten dank verschuldigd aan het groote Amerikaansche volk voor den krachti- gen steun, welken het bewezen heeft, en zulks niet alleen door de strijdmacht, welke het te onzer beschikking heeft gesteld. Nu de Ame rikaansche natie in oorlog is, is het gemakke lijker maatregelen voor de bescherming van onze handelsvoot te treffen dan voorheen. Ik geloof, dat de natie goede reden heeft zichzelf geluk te wenschen met de aanmerke lijke verbetering en, ik mag wel zeggen, on verwacht spoedige verbetering. In de bestrij ding van het duikboot-gevaar in de maand Rusland en de vrede. De „Voss. Ztg.” verneemt uit Stockholm: De tegen midden Juni bijeengeroepen vergadering van alle Russische arbeiders- en soldatenra den moet als een gebeurtenis van buitenge wone, misschien wereldhistorische beteekenis worden beschouwd. Niet alleen zullen dan de Russische oorlogsdoeleinden nauwkeurig wor den afgepaald, maar ook de overige Entente- mogendheden zullen worden gedwongen de hunne grondig te herzien en ze aan te passen aan de eischen der Russische democratie. Reeds op het oogenblik -toen de raad van ar beiders en soldaten te St. Petersburg deel ging nemen aan de regeering, werd als voornaam ste voorwaarde gesteld, dat, het nieuwe ka binet van alle bondgenooten een herziening der,oorlogsdoelen zal verlangen. Eerst daarna werd de benoeming van Terestsjenko tot mi nister van Buitenlandsche Zaken goedgevon den. Op den dag zijner benoeming had Te restsjenko een conferentie met Thomas, Bu chanan en Carlotti. De raad van arbeiders f Franck, Herman Teirlinck, Karei van de Woestijne, enz. enz. De bloem der Vlaamsche natie is het, die thans in een fier geschrift aan den Duitschen rijkskanselier, het standpunt der ware Vlamingen doet kennen. Ziet wat zij schrijven: „Het zal u ongetwijfeld niet onbekend zijn dat in België alle vereenigingen, die zich met politieke belangen bezighouden, ontbonden zijn geworden door "de bezettende macht; dat het recht tot vergaderen afgeschaft is; dat de vrij heid om zijn meening uit te drukken aan ban den gelegd is en dit op straffe van verbanning of gevangenzetting; dat bekende flaminganten Abonnement: por jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 1 5 rsg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement; belangrijke korting Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken Knoeierij bij keuringen. De heer Timmermans, lanjstormiplichtigeder jaarklasse 1908 te Njjmegen heeft zich tot dan min. van Oorlog gewend met een adres waarin bg de thans gepeusionneerde militaire arts R. beschuldigt een aantal landstormplichtigm, d>e zich bjj hem tegen betaling van f80 A f250 lieten voorkeuren, later bij de officieels keuring "afgekeurd te hebben. De heer T. verzoekt herkeuring van alle landstormplichtigen uit Nijmegen van de jaren 1908, 1907, 1906. Postbode beroofd. Het is gewoonte, dat er ’s nachts geen geld achterblijft in de bijkantoren der posterjjen te Amsterdam. Daarom wordt ’s avonds, na sluiting, de trommel met waarden naar het hoofdpostkantoor gebracht en ’s morgens woer gehaald. Zaterdagmorgen om half negen haalde een postbode zoo’n trommel en bracht die naar het bijpostkantoor Bloemgracht. Juist toen hij de stoep opging, kreeg hij twee hevige slagen met Oproep ramp in de venen. De bladen hebben bereids uitvoerig melding gemaakt van de groote ramp, welke Drenthe heeft getroffen. Alleen in Odoorn zijn reeds 119 gezinnen dakloos; ook in Emmen zijn ve len van have en huis beroofd, waarvan het aantal nog niet bekend is. Met aandrang doen wij een beroep op de particuliere weldadigheid. Gelden kunnen wor den gezonden aan na te melden secretaris-pen- ningmeester. Het centraal provinciaal comité tot hulpverleening bij rampen van algemee- nen aard in de provincie Drenthe, Mr. J. LINTHORST HOMAN, commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, voorzitter. Jhr. Mr. L. A. S. J. DE MILLY VAN HEIDEN REINESTEIN, lid der Gedeputeerde Staten in de provincie Drenthe, onder-voorzitter. J. M. VAN KUYK, commies-chef der tweede afdeeling ter provinciale griffie van Drenthe, te Assen, secretaris-penningmeester. Mr. G. W. baron VAN DER FELTZ, geweste lijk commissaris van Drenthe van de Ne- derlandsche Vereeniging „Het Roode Kruis”. Dr. C. J. MIJNLIEFF, secretaris van den ko ninklijken nationalen bond voor reddingwe- zen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis” en bestuurslid van het Prins Hendrikfonds. Jhr. mr. B. W. Th. SANDBERG, griffier der Staten van Drenthe. A. VRIEND, burgemeester Odoorn. C. VAN DER WAL, burgemeester der gemeen te Emmen. Assen, 26 Mei 1917. V. P„ N. Met 2311 tegen 722 stemmen heeft de afd. heeft de Nederlandscne regeering bjj de Duit- Fnesland der V. P. N. besloten onmiddellgk - over te gaan tot den bouw van een nieuw pak huis. OOSTHEM. Bg den landbouwer J. Wesse- lius werden Zaterdagnacht 3 koperen melk emmers ontvreemd daders onbekend. Zeilwedstrijd Lyts Frisla. De eerste Grouwster zeilwedstrijd in dit seizoen, gister gehouden, trof prachtig mooi voorjaarsweer, maar wat te veel wind. Dat was dan ook de reden dat niet alle deelne mers startten, o.a. bleef de heele klasse Tjot ters 4.80 liggen. Dat er intusschen wel eenige reden voor was blijkt uit ’t feit, dat een scheepje omsloeg en een ander de mast over boord zeilde. De uitslag wak heer Alfons Sevens naar Duitschland vervoerd werden; dat van al de oude Vlaamsche bla den, organen van de openbare meening in ons land, geen enkel meer verschijnt in het bezet te gebied; welk een waarde kan, in deze om standigheden, een onpartijdig beoordeelaar hechten aan de opinie van hen, ten gunste van wie al deze beperkingen door den vijand op geheven werden en die woorden spreken en daden stellen, welke de politiek van dezen vijand dienen in strijd met hun eigen koning?” Tot zoover deze aanhaling. Luistert nu naar de taal waarin zij er op wij zen dat niet Duitschland, dat vreemde volke ren binnen de eigen grenzen nimmer recht heeft weten te doen, het kan zijn dat de Vla mingen recht doet, doch dat alleen de Vlamin gen zelf van hun wettige regeering de vurig begeerde rechten wenschen te ontvangen. „Uwe Excellentie schijnt zich een onjuist denkbeeld te hebben gevormd van de Vlaam sche beweging. Haar doel is geenszins de Wa len of Frankrijk te bestrijden, maar wel in ons zuinigen, het beteekent niet, eigen Vlaamsch milieu onze schoone en oude taal te verheffen, die onrechtvaardig miskend wordt. De Vlaamsche Belgen zijn niet een ras, dat door overmacht bij een groot land is ge voegd. Zij hebben zich vrijwillig geschaard in een vrije democratie. Zij zijn over ’t algemeen meester van hun éigen lot en zij hebben niet gewacht op de tusschenkomst van den vreem de om op de grieven te wijzen, die zij op taal gebied hadden. Dit wordt gestaafd door: de Vlaamsche wet 'van 1913 op de rechterlijke organisatie, de wet van 22 Mei 1878 op de bestuurlijke Inrichting, de wet van 1883 op het officieel middelbaar onderwijs, de wet van 3 Mei 1889 op de rechterlijke organisatie nog, de wet van 4 September 1891 en van 22 Fe bruari 1908 op dezelfde inrichtingen, de wet van 18 April 1898 op het openbaar maken van de wetten, waardoor de gelijkheid van de beide nationale talen officieel gesanktion- neerd werd: de wet van 12 Mei 1910 op het -middelbaar vrij onderwijs; de wet van 2 Juli 1913 op de legerinrichting, de wet van 1914 op het lager onderwijs”. x „Uwe Excellentie kan zelf oordeelen over de vraag of, in een zelfde spanne tijds, de volkeren, die Duitschland bewonen en de Duitsche taal niet spreken, hervormingen van hetzelfde gehalte verkregen hebben”. „Nooit zullen wij een vrede aanvaarden, waardoor het aan uw' gouvernement, of aan welkdanig vreemden staat ook, zou toegelaten zijn zich met onze binnenlandsehe zaken te be moeien. „De oorlog kan duren zoolang hij moet, maar de onafhankelijkheid van ons land moet na den oorlog bestaan zooals vóór den oorlog: even volledig, even geheel naar het Oosten als naar het Noorden en naar het Zuiden. In geen en kel opzicht, noch op economisch, noch op po litiek gebied, willen wij een onderworpenheid tegenover gelijk wien.” Tot zoover het protest. Voorwaar, een waardig protest. Te waardi ger omdat de mannen, die het onderteekenden alle in België verblijven en dus blootstaan aa« de wraak van den overweldiger. Een vrij België, een vrij Vlaanderen zijn zij inderdaad waardig. Een waardig protest. Men kent het gekuip tusschen de Duitsche regeering en eenige pseudo-Vlamingen in werkelijkheid voelen deze heeren, wanneer ze n.l. werkelijk gevoel hebben, meer Duitsch dan Vlaamsch om een Vlaamsche Raad ie vormen. Die Vlaamsche Raad zond een depu tatie naar Berlijn, en de Rijkskanselier was wel zoo goed de heeren op een bieravond te ont halen en ze te beloven dat Duitschland de Vlamingen recht zou doen en bestuurlijke schei ding in België zou invoeren, zoodat in Vlaan deren de eigen taal de officiëele zou zijn, enz. Natuurlijk zou de Duitsche regeering, al zeide ze dat niet, niets voor niets doen daarvoor kent men haar wel genoeg.-Waarschijnlijk zou zij, als het streven van de Vlaamsche raad in België opgang maakte, bij de vredesonderhande lingen trachten zich eenig een klein beetje maar medezeggingschap in de zaken van Vlaanderen toe te eigenen, maar daartegen schijnen de heeren van de Vlaamsche Raad geen bezwaar te hebben. Er zijn echter andere Vlamingen en betere Vlamingen, die het gevaar en de schande wel voelen waaraan de Vlaamsche Raad Vlaande ren blootstelt. Die betere Vlamingen hebben thans een protest tegen de door Duitschland doorgevoerde bestuurlijke scheiding gepubli ceerd. Onder deze protestanten zijn Louis De stoomtrellsr Simon. Bij de directie van de maatschappij Hoek van Holland is bericht ingekomen, da» de stoomtreiler Simon H. v. H. 2, die 30 April van IJmuiden ter visscherg vertrok, en waar van men nog de hoop koesterde, dat hg zou opgebracht zgn, zich niet in een Duitsche ha ven bevindt. Het schip moet dus als verloren beschouwd waarbij 12 Hollandsehe visscher- lieden zgn omgekomen. Hooieerpachtlng. Uitgaande van de belangen van het bedrgf en beoogende het bedrijfsevenwieht zoo weinig mogelijk te verstoren, acht de minister van landbouw, nijverheid en handel het ncodig, dat bij de verpachtingen van hooilanden er naar worde gestreefd, dat zg, die voor hun bedrgf op het pachten van losse hooilanden zgn aangewezen, daartoe ook thans zooveel mogalgk in de gelegenheid worden gesteld en.^ niesde concurrentie ondervinden van hen, die hun bedrgf ook zonder het pachten van los laad regelmatig kunnen voortzetten. Hebben de hooiverpachtingen een normaal verloop, dan zal er voor den minister geen aanleiding bestaan tot ingrijpen. Wordt echter dit normale verloop gestoord, hetzjj door het optreden van landbouwers, die als regel geen hooiland bgpachten of door hen. die met spe culatieve oogmerken hooiland gaan pachten, dan zal door hem worden overwogen op het geoogste hooi beslag te leggen en zoo noo- dig over te gaan tot het vaststellen van ma ximumprijzen. een hard voorwerp tegen het voorhoofd, waar door hij bewusteloos ineenzakte. Omstanders zagen, dat twee onbekende personen er toen met de trommel vandoor gingen. De trommel hield f 3000 in. De politie heeft terstond een gesteld. De brievenbesteller, een nog jonge man, is spoedig bijgekomen. Hij was niet bloedend verwond, doch had eerst, bij het binnengaan van het postkantoor, een harden slag tegen het achterhoofd, en toen hij zich daarop omdraaide, een slag in het gezicht gekregen. Hij herin nerde zich, twee mannen te hebben gezien. Hij kende geen van beiden van een hunner kon hij echter het signalement opgeven. Na in het ziekenhuis te zgn verbonden is hg huiswaarts gekeerd. De Westland op een mijn geloopen. Het stoomschip Westland van de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij, is Zaterdag op weg van Londen naar Havre, bjj den mond van de Theems op oen mjjn geloopen en ge zonken. Van de bemanning die gered is, zyn vier man licht, twee zwaar gewond. De Westland mat 1283 bruto registerton. (4 deelnemers). Prijs Mignon van Syndicaat Heringa, Sneek, vér voor no. 2 Voila van K. Vroljjk Hzn., Sneek. Klasse II Middonzwaardjachten tot 7 M. (5 deelnemers.) Prjjs Henri van F. van der Kal len, Heerenveen, premie Anna van F. v. d. Meer, Sneek. De Libélle van M. Oppenhui zen, Sneek, die telkens no. 2 had gelegen raakte in dö laatste route aan den grond. Klasse III. Groote Jachten: Prjjs Argo van N. Siebesma, Leeuwarden. (De andere deelne mcr Mercurius van R. Buisman opgehouden wegens defect.) Klasse IV. Niet gestart. Klasse V Groote SchouwenPrjjs Wipkje van J. Peenstra, Grouw; premie Twa Broer - ren van Tj. de Jong, Eernewoude. Klasse VI Kleine Schouwen Prgs De Poask van G. van Djjk, Terhorne, premie Wetter- gulp van 8. de Jong, Terhorne. Klasse 7 Dinghies Prijs Gipsy II van Voor dewind, Leeuwardenpremie Sirene van Tj. Kuperus, Leeuwarden. Er was veel publiek, dat genoot van de mooie wedstrijd. Mei is een aanzienlijke verbetering ingetreden, heeft van zijn kant beloofd, «met het bijeenroepen niet alleen vergeleken met de maand April, -- - maar ook met de verwachtingen der admira- tot alle bondgenooten het over de oorlogsdoe-* liteit, omtrent wat er gebeuren zou. Sprekende over de kwestie der levensmid- delen-voorziening, zei Lloyd George: Er is een stellige verbetering in de vooruit zichten betreffende onze voedsel-voorziening gekomen, en zulks als gevolg van den beteren toestand ten aanzien van de duikboot-bedrei ging. Na met mijn adviseurs overleg te hebben ge pleegd en na de cijfers zeer zorgvuldig over wogen te, hebben, zeg ik: als de natie bezui nigt, als zij zich niet schuldig maakt aan ver spilling, ,als zij die land hebben, dat gunstig voor de productie van levensmiddelen is, dit op de,beste manier gebruiken, als de arbei ders werktuigen maken om ons in staat te stellen het land te beploegen, als het leger ons met de beschikbare manschappen helpt, kort om, as wij allen handelen als redelijke men- schelijke wezens, die hun land voor een. ramp, voor ontbering en nood, willen bewaren, dan is de duikboot-bedreiging niet van zoodanigen aard, dat wij behoeven te vreezen, dat de oorlog om die reden verloren zal worden. Ik zie thans, dat de Duitschers voor hun succes hoofdzakelijk van den duikboot-oorlog afhankelijk zijn. Alles wat ik kan zeggen is, dat als zij hier voornamelijk hun verwachtin gen op gegrondvest hebben, deze gedoemd zijn tot teleurstelling te leiden. Ik zeg het in het volle besef van mijn ver antwoordelijkheid, namens de regeering en na zeer zorgvuldig onderzoek van alle feiten. Dat beteekent niet, dat het volk niet behoeft te be- dat de boeren hun land niet behoeven om te ploegen, het be teekent, dat als iedereen zijn plicht doet, Duitschlands hoop op de overwinning door middel van ,de duikbooten, de grootste misre kening zal worden in dc heele reeks misreke ningen van dat noodlottig rijk. Als iedereen zijn plicht-doet en ieder op zijn gebied op patriottische wijze bijdraagt tot de gemeenschappelijke zaak, dan zeg ik: de duik boot zal ons niet verslaan. De overweldiger van België aan het werk. Door den Duitschen gouverneur-generaal is onder intrekking van het bevel van 29 No vember 1916, in overeenstemming met artikel 49 der Haagsche Conventie aan de Belgische bevolking een oorlogsschatting opgelegd van 60 millioen francs per maand. De bedragen moeten door de negen provinciën van België in den.vorm van een leaning bijeengebracht worden.” Tt zoover dit bericht. De Duitsche soc. dem. zeggen dat zg er overtuigd van zijn dat de Duitsche regeering een vrede zonder annexatie of oorlogsschatting wil. Het bovenstaande is een klein bewgs van het tegendeelde Duitsche regeering is nu reeds bezig haar berooide schatkist te steunen met bloedgeld. Gouden hulp. De Vereenigde Staten hebben aan Engeland op- nieuw75 millioen dollar geleend. Het totaalder gezamenlijke leeningen bedraagt thans dus 400 millioen dollar. Van de 100 millioen, door de Vereenigde Staten aan Italië te feenen en waar van reeds 25 millioen was uitbetaald, is thans het resteerende bedrag van 75 millioen uitbe taald. Een nieuwe ingewijde. De bewijskrachtigste getuigenissen over de werkdadigheid van een middel zijn niet altijd voldoende om Tien te overtuigen die ze lezen. Tal van personen gaan er niet toe over een proef met dat middel te nemen dan na een aantak andere zonder succes te hebben inge nomen. Zoo komt het de bloedarmen, de ver zwakten, in een woord allen wier bloed is verslapt, wier zenuwen in slechten staat ver- keeren en wie allerlei geneeswijzen en be handelingen niet hebben kunnen herstellen, al len, de een na den ander, genezing komen c n c a j vragen aan de Pink Pillen. als Prof- Paul Fredencq, Prof, de Bruyne, de Heden geven wij een nieuw voorbeeld van een dezer bekeeringen, zou men kunnen zeg gen. Zij is ons geleverd door Mej. Cecile Lang, stenodaCtylograaf wonende te Parijs, 8, ruè Darcet. „Het verheugt mij zeer, schrijft Mej. Lang, u mijn getuigenis te kunnen brengen betref fende de wonderdadige uitwerkingen die uwe Pink Pillen op mijn algemeenen toestand heb ben uitgeoefend. Het meest betreurde ik niet eerder tot die pillen mijn toevlucht te heb ben genomen. Ik had toch in de kranten tal rijke voorbeelden van hun werkdadigheid ge zien en ik begrijp nu niet waarom ik zoolang gewacht heb met er gebruik van te maken. Ik was door erge bloedarmoede aangetast, ik had geen eetlust noch slaap meer, en ik leed veel aan pijnen in het hoofd en in de maag. De Pink Pillen hebben mij een verlich ting gebracht die geen enkele behandeling mij had gegeven. Ik ben nu genezen en heb al mijne krachten weergevonden. Ik was er op gesteld u deze getuigenis van mijne levendige tevre denheid te zenden”. Wij wenschen dat het voorbeeld van Mej. Lang de personen overtuige die, ondanks de talrijke gevallen van genezing, waarvan zij door de kranten kennis hebben gekregen, nog eenigen twijfel konden hebben over de werk dadigheid der Pink Pillen. Bovendien zouden diex pillen niet het succes hebben dat zij overal vinden, indien zij geene werkelijke en krach tige versterkende en wederopbouwende eigen schappen hadden. Zij hebben trouwens altijd de beste resultaten gegeven in gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, ze nuwziekten, maagkwalen, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. Van de oorlogsterreinen. Uit het Westen geen nieuws evenmin als uit het Oosten. De Russische minister Kerenski is thans aan het Oostelijk front Mocht het hem ge lukken de Russische' legers te reorganiseeren, op zoodanige wijze dat nog dezen zomer tot het offensief zou kunnen worden ovérgegaan, dan zou het kunnen zijn dat dit bezoek een beslissenden invloed op de uitslag van den veldtocht van dit jaar zOu kunnen hebben. Wij gelooven n.l. niet dat de centralen in staat zouden zijn een goed georganiseerd offensief op alle fronten te weerstaan. De tijdelijke rust aan het Westelijk front is waarschijnlijk het gevolg van het feit dat ge neraal Pétain bezig is de Fransche legerleiding te reorganiseeren en wil afwachten welke in vloed Kerenski’s bezoek aan het Oostelijk front zal hebben. De Italianen zetten hun offensief voort. Zij maakten nieuwe vorderingen. Het totaal aantal gevangenen bedraagt reeds '23000. Nieuwe stooten tegen het Oostenrijksche front kunnen worden verwacht. Van groot belang achten wij de woorden welke Lloyd George in het Engelsche Lager huis gesproken heeft over den duikbooten- oorlog. Zooals men weet heeft de Engelsche regeering nimmer verheeld dat de duikboo ten inderdaad een ernstige bedreiging voor de geallieerden waren. Thans heeft hij echter na drukkelijk verklaard, dat men bezig is dit ge vaar de baas te worden, d. w. z. dat de crisis voorbij is. Wij hebben er steeds op gewezen dat de duikbootoorlog moest mislukken wanneer de Ver. Staten aan den oorlog deelnamen en vinden die meening thans bevestigd door het geen Llifyd George zeide. Aan di betuiging van leedwezen wird de medeieeling toegavoegd, dat de Duitsche re geering alle tnogalgke maatregelen neemt om dergeljjke incidenten te voorkomen en zich voortdurend bogvort om de moeilgkheden, welke aan do volmaking van de luchtvaart nog steeds in den weg staan, te overwinnen. Jhr. Mr. A. F. da Savornin Lohman. Do minister van Staat, oud-minister van Binnenlandsehe Zaken, jhr. mr. A. F. de Sa- voroin Lohman, lid der Tweede Kamer voor Goes, wordt heden 80 jaar oud. Veenbrand in Duitschland. De „Lokal Anzeiger” voraeemt uit Essen In de Oldenburger Königbor, bg Stade, is een veenbrand uitgebroken, dia geweldigen omvang gekregen heeft. Duizenden morgens heide en veenvoorraad zijn vernietigd. Aan den draad. Door de grensbewoners van de Rijksche heide is oen uiterst droevig jubilé gevierd. Aan de overzgde van de grens werd namelijk Klasse I Middenzwaardjachten tot 8.50 M. het honderdste lijk van den draad gehaald. Het was zekere v. Z, 21 jaar, uit Hechtel. Eenigo nachten geleden werd een bekende smokkelaar, zekere v. d. H., uit Lommel, door do grenswacht doodgeschoten. Zich zelf gevonnisd. In een der cellen van het hoofdbureau van politie te Amsterdam werd sinds eenige dagen een Duitscher vastgehouden, verdacht van han del te drjjven in blanke slavinnen. De man plaatste in Duitsche bladen huwelijksadverten ties, klaarblgkelgk met de bedoeling op die manier vrouwen en meisjes naar hier te lok ken. De politie werd van zgn handelwijze op de hoogte gebracht en hield hem aan. Vrijdag zou de man voor den officier van justitie geleid worden, doch dien ochtend vond men hem dood in zijn cel. Hij had kans gezien zich met behulp van een in stukken gescheurd laken, door worging van het Teven te berooven. Da Zeppelin bovan Deventer. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede: Nadat in den nacht van 7 op 8 Mei 1.1. bo ven Deventer oen Zeppelin was .waargenomen, 1 I l_±i sche regeering ernstig doen pi otostsaren tegen deze nieuwe schennis van het Noderlandsche luchtgebied. De Duitsche regeering heeft thans haar diep leedwezen en dat van den chef van den genéra- len staf der Duitsche strijdkrachten over dit betreurenswaardige incident doen betuigen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1