H De man Gilray genaamd. MEUBELFABRIEK NEDERLAND FIRMA H.1BRANDENBURGH annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM Nieu wstijdingen Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Zaterdag 16 Juni 1917 33e Jaargang 75. No. - VERGADERING van den Gemeen teraad van IJLST op Dinsdag 12 Juni, ’s avonds 63l» uur. UNaanuai B Punt 1. Notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Punt II. Aanbieding' armvoogdijreke- ning, dienst 1916. Punt III. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1916. Punt IV. Beëediging nieuw-benoemde gemeente-ontvanger. - Punt V. Bespreking verordening art. 29 der Leerplichtwet. J. A. HO6ZBS8BA, Groningen. BEHANGER IJ stoppberdehij. l<' IJ i NIEUWE SNEEKEE COURANT Hierop werd de uitslag bekend gemaakt van der r om f mij niets ge- HOOFDSTUK XV. Het meisje „Es mé” genaamd. Wordt vervolgd. Voorz.: de heer P. Fledderus, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na lezing van het formuliergebed opent de voorzitter de vergadering. Ik kan u niet helpen, als u niet volko men openhartig tegen mij bent, zei Temple. Laat mij u nu eens de omstandigheden voor Vertchijni DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sneïk Telefoon No. 150. terug wilde hebben. Dat is niet precies het antwoord op mijn vraag, zei Temple. Hebt u pogingen laten doen, om het terug te .krijgen? Wel, ik gaf iemand machtiging om het te doen misschien .zal ik u nog wel eens later vertellen, waarom ik zoo verlangend was het manuscript terug te krijgen. Zoudt u mij den naam van uw Vriend willen zeggen? Het meisje keek Temple onrustig aan; het was gemakkelijk te zien, wat er in haar om ging. OORSPRONKELIJK VERHAAL UIT HET i ENGELSCH. Geautoriseerde vertaling De vrouw vroeg dit zeer.natuurlijk. Er was. geen spoor van schuld of uitdaging in haar ple. antwoord te ontwaren, alleen keek zij wat' angstig, als een hond, die niet weet, hoe hij door vreemden behandeld zal worden. Temple vermoedde dat zij jong was, te oordeelen naar haar figuur en haar vlugge, gemakkelijke bewegingen. Ook haar gelaat was jong, puur ovaal van vorm, maar met een lijdensteek erop gestempeld, welke het een vreemde uit drukking van ondervinding en wereldwijsheid gaf. Het was een eerlijk, open, aantrekkelijk gelaat. Temple voelde zich gunstig gestemd. Wilt u ook zoo vriendelijk zijn, mij uw anderen naam te zeggen, zei Phil. -Het meisje aarzelde een oogenblik; zij scheen die gemakkelijke vraag niet te vatten even verscheen een bitter glimlachje op haar gelaat. Komt er dat werkelijk op aan? mompel de zij. Wat steekt er in een naam? Wij heb ben een naam en dan trouwen wij en heeten weer anders. Is Esmé niet voldoende? Ik geloof het niet, legde Temple uit, in de gegeven omstandigheden zeker niet. Ik bemerk dat u een heer bent en daar om vraag ik u nog eens: Is ESmé niet vol doende? Het spijt mij u te moeten lastig vallet, ging Temple voort, maar Esmé is niet vol doende. Ik ben er zeker van, dat de politie zulk een antwoord niet voldoende zou achten. Neen? dit vroeg zij met een onschuldige nieuwsgierigheid, die haar niet misstond. Ik dacht dat ik maar een naam had, maar nog niet lang geleden heb ik uitgevonden, dat dit niet het geval was. Ik heet Esmé Legarde dat was mijn vaders naam. Moet ik u nog meer inlichtingen verschaffen, mijnheer? Als u zoo vriendelijk wilt zijn, zei Tem ple ernstig. U heeft in Weenen gewoond. Ja, daar b$m ik geboren, maar u schijnt rijke getuige is verdwenen; zij'had het geheele geheim kunnen uitleggen. Hebt u de courant gelezen? Zeker, monsieur. U vertelt nieuws. In dat geval zal ik een beetje duidelijker zijn. Waarom verliet u dit huis op een manier, dat sommige menschen u als dood moesten be schouwen? Hoe hebt u een doodsbewijs van Internationale Kaatswedstrijd Sneek. Door de heeren P. J. de Hoop, burgemees ter, Dr. G. Bouma, wethouder en U. Rijpma, lid v. d. gemeenteraad van Sneek zijn aan de Kaatsvereeniging „Sneek” drie,groote verguld zilveren medailles vereerd, om te worden uit geloofd voor den eersten prijs. Verder zijn nog door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer geschonken drie me dailles en doorden heer C. Houwink, fabri kant te Sneek, een medaille, waarvan de be schikking is overgelaten aan het bestuur. Door het bestuur van Vreemdelingenverkeer wordt bovendien een concert aangeboden door het muziekkorps van- het Landweerbataljon te Leeuwarden op Zaterdagavond 23 Juni, ter gelegenheid van de ontvangst der Belgische kaatsers, te geven op de Marktstraat voor het café „Onder de Linden”. Dr. H. D. Verdam rector van het Gym nasium alhier, is benoemd tot lid van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde. Bij onderhandsche verkoop is de heer O. v. d. Wal, Kerkhoflaan alhier, voor f3500 eigenaar geworden van het pand aan de 2e Wouwstraat 203lè, eigen aan den heer F. Blok en bewoond door den heer S. Dgkstra. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 13 Juni. Vonnissen. Vrijspraak. In de zitting van 31 Mei heeft terecht ge staan R. M. 52-jarig notaris te Heeg, wegens overtreding derDistnbutiewet aldaar. Geëischt f 100 boete of 10 dagen hechtenis. Beklaagde is. vrijgesproken. Oiefeta! Schelvisch. In de zitting van 6 Juni heeft terechtge staan: Een 14-jarige en een 15-jarige jongen te Sneek, wegens diefstal van een schelviseh, ten nadeele van F. Glastra aldaar, op 29 Jan. j.l. Veroordeeld ieder tot 4 maanden tucht school. VERGADERING van de KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te Sneek op Dinsdag 12 Juni 1917. Aanwezig de heeren P. Reinouts van Haga, voorzitter, S. Henstra, W. Nieveeu, E. Pries ter en J. Lindeman, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren: H. Brenninkmeijer, S. v. d. Meulen Szn. en R. Gor ter. iemand, Seaff genaamd en wonende 99 Sarse netstreet; ik leg het wég om na te zien. Eeni- ge dagen later komt er een woes*t-uitziend individu op mijn kantoor en vraagt het terug. Hij is woedend, omdat hij het niet dadelijk krijgt en komt tegen middernacht terug, dringt mijn kantoor binnen en tracht het verhaal te stelcj^ Hij weet niet, dat ik ’s avonds laat nog werk en wordt op heeterdaad betrapt. Dan vertelt hij mij een leugen. In den nacht van den moord was ik hier met' inspecteur Spar- row en'vond ik hier o.a. een bladzijde van een getypt verhaal; die getypte bladzijde vormt een gedeelte van een verhaal, dat mij als re dacteur van de Southern Weekly Herald werd toegezonden hetzelfde verhaal, dat uw vriend trachtte te stelen. Nu moet u toch, als handige schrijfster zelf toegeven, dat dit zeer toevallig is. Ik trek de conclusie, dat er een zeer dringende reden moet zijn om het verhaal terug te verlangen. Toen ik dit nu las, bemerk ik, dat er eenige hoofdstukken uitgelaten zijn en het verhaal verkort is; ik kon ook zien dat de cijfers bovênaan de bladzijden en de hoofden der hoofdstukken veranderd zijn. Toen ik nu wist, dat u de Esmé was, die hier ge woond had en meteen „Edward Seymour Seaff" had ik jiiet veel doorzicht noodig om de puzzle op te lossen ik kwam ook hier om de ont brekende hoofdstukken. De notulen der vergadering van 8 Mei wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorz. deelt mee: a. dat de nieuwbenoemde gemeente-ontvan- ger en de benoemde onderwijzeres hunne be noeming hebben aangenomen. Zoomede de her benoemde hooibroei-commissie. b. dat in yerband met de uitbreiding der dis-, tributie-werkzaamheden het noodzakelijk zal zijn een persoon aan te stellen voor schrijfwerk tegen belooning. c. dat het B. en W. noodzakelijk voorkomt de secretarie telefonisch aan te sluiten met het oog op de distributiemaatregelen. d. dat binnen den kosteloozen kring over de maand Mei 62 telegrammen werden besteld. e. dat de verkiezing voor 3 leden van den Raad is bepaald op 26 Juni, de stemming en herstemming/ zoo noodig, op Maandag 9 en Vrijdag 20 Juli a.s. f. dat de wijzigingen der gem.-begrootingen dienst 1916 en 1917 zijn goedgekeurd. g. dat met een' kleine herstelling der straten binnenkort een aanvang zal worden genómen. Jngekomen is een circulaire aan gemeenten beneden 3000 inwoners, houdende verzoek de gemeente-begrooting telken jare in te zenden vóór of op 13 Augustus. De mededeelingen" en het ingekomen stuk worden alle voor kennisgeving aangenomen of zullen worden behandeld’ bij de desbetreffende punten. Deze begroeting wordt aangeboden met een ontvangst van f 3.202.74% en een uitgaaf van f 2.733.74%; batig saldo f 469. Aldus vastgesteld Deze wijziging betreffende een verhooging van de post drukwerkem wordt vastj/esteld. Nadat de heer R. S. Groenveld de vereisch- te beloften heeft afgelegd, wenscht de voor zitter hem geluk en spreekt de hoop uit, dat de benoemde de goede verwachtingen,’ die men van hem heeft, niet zal teleurstellen. Hij beveelt hem de belangen der gemeentefinan- ciën ten zeerste aan. Betreffende deze zaak was een schrijven in gekomen van de commissie tot wering van schoolverzuim, houdende verzoek een veror dening te willen maken, waarbij de politie wotdt gemachtigd leerplichtige kinderen, die ongeoorloofd schoolverzuim plegen, op te bren gen naar de school, waar zij thuisbehooren. De Voorz. was nooit een voorstander van zulk een maatregel, nwar mi de commissie bovengenoemd er op aandringt, wil spr. niet te veel bezwaren meer maken. De heeren Visser en Nauta konden zulk een maatregel ook niet bewonderen. Zij vrees den voor een uitlokken van relletjes. Tenslotte stelde de heer Visser voor het adres aan de commissie terug te- zenden met verzoek de motieven te willen aangeven waar op hun verzoek gegrond was. Eerst wanneer uit aangevoerde feiten de noodzakelijkheid blijkt voor het maken van zulk een ingrijpende verordening, kan de Raad daartoe medewer ken. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Waar niets meer aan de orde wordt gesteld, sluit de voorzitter de vergadering. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Ad verten tién 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken niet gedaan kunnen krijgen; waarom die ge heimzinnigheid? Het meisje aarzelde lang, voor zij antwoord de; maar toen schonk zij Temple haar ver trouwen. Ik ben in vreeselijke moeilijkheden, zei zij eenvoudig. Ik ben een onschuldige vrouw-uw geest brengen. Ik kreeg een verhaal van op een schandelijke manier bedrogen door een schurk. Ik heb maar epn enkele vriend op de wéreld, een spiritist, een arme trouwe kerel, die zijn best voor me doet. Mijnheer u ziet er goed en vriendelijk uit u bent een heer, die geen arm meisje zou willen hinderen. Ik zou niemand graag willen hinderen, zei Phil, geroerd door haar smeekenden toon en ik geloof u het is misschien zwak van mij, dit te bekennen, maar ik doe het toch. U kwam hier om iets te zoeken? Ja, ik kwam hier iets zoeken, 'maar het komt er niet op aan. Op het oogenblik misschien niet, zei Tem ple maar wat u zoekt zou wellicht belang rijk voor de zaak zijn indien het in handen van de politie viel Hebt u het ontbrekende hoofd stuk al gevonden? Het ontbrekende hoofdstuk! riep Esmé Legarde uit hoe weet u dat? Ik heb u al eerder verteld, dat ik heel veel dingen weet, zei Temple glimlachend. Ja, ik heb het verhaal gelezen het werd op de gewone manier aan mijn courant ter inzage gezonden. Ik legde het terzijde om ’tte lezen en zou dat ook vroeger of later wel gedaan hebben, als het ding niet op een zeer dramatische en onverwachte manier onder mijn neus geduwd 'werd. Hebt u iemand ge zonden om het verhaal terug te vragen? Ja, ik vertelde een vriend, dat ik het Telefoon 118. Neusbloedingen van slecht allooi. Stel u voor twee kinderen, die beide uit de neus bloeden. Het eerste kind heeft in een twist met een kameraad een vuistslag op de neus gekregen. Zijn neusbloeding is natuurlijk. Dat zal niets te beteekenen hebben. Het tweede kind heeft geen vuistslag gekregen, hij bloedt uit de neus, om zoo te zeggen van zelf, en dat is ernstig. Toch, indien de kleine aderen in de -neus van den eersten jongen gebroken zijn tengevolge van een schok, wil dit niet zeggen dat die jongen zwak of bloedarm is, terwijl de geheel natuurlijke niet vrijwillig veroorzaakte breuk van de neusaderen van den tweeden jongen een onbetwistbaar teeken is van een staat van erge bloedarmoede, van een volko men gebrek aan weerstand. Het is gemakkelijk te begrijpen dat hij wiens aderen van zelf breken geen sterke baas is. Zijn bloed is arm en zijn gestel, slecht gevoed door een te arm bloed, schiet te kort in kracht en weerstand.. Zijn vleesch is zeker week en koud, men voelt zijne spieren niet en zijn aderenstelsel is niet bij machte zijn bloed te weerhouden. Voor de jongens en meisjes die natuurlijk en dikwijls uit de neus bloeden is een kuur met de Pink Pillen onontbeerlijk. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere gift, een bloed dat geheel het lichaam, en dus ook de aderweefsels, zal versterken. Sedert zij' de Pink Pillen heeft gebruikt, heeft Mej. Suzanna Tabourner. 12, rue de Ta Bouwde, te Tours, geene neusbloedingen meer, wat een volmaakt zeker teeken ds dat zij niet bloedarm, niet zwak meer is. „Het verheugt mij, schrijft zij. u te berich ten dat uwe Pink Pillen mij veel goed hebben gedaan. Uitgeput en verzwakt door den groei, was ik bleek, zwak en benauwd geworden. Ik had veel last van schele hoofdpijnen en neusbloedingen. Sedert ik de Pink Pillen heb genomen, heb ik geene neusbloedingen meer, heb ik al mijne kachten weergekregen en on dervind ik geene ongemakken meer”. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de maagpijnen, schele hoofdpijnen, ze nuwpijnen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 pei doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en ver,der bij goede Apotheken en Drogisterijen. Punten van behandeling: 1. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. 2. Lecture der uitgëgane stukken. aj. Adhaesiebetuigingen aan adressen zakenverlof en verklaringen van uitvoer. Het meisje sprak vol waardigheid, alsof zij Temple min of meer als een indringer be schouwde, die onbescheiden vragen stelde. Was zij werkelijk geheel en al onwetend of was zjj een volleerde actrice? Temple wist die vraag niet te beantwoorden. Mijn naam is Temple, zei hij. Philip Tem- Ik ben de redacteur van de Southern Weekly Herald. Misschien kent u de courant wel? Het meisje glimlachte en zei: Het doet mij genoegen kennis met u te maken; redacteuren zijn altijd interessante menschen en zeker voor de menschen, die voor ze schrijven.... ik ben schrijfster,-monsieur. Dat weet ik, zei Phil koeltjes. Uw pseu doniem is Edward Seymour Seaff. Een angstige kreet kwam over haar lippen; den dokter gekregen? Dat hebt u zonder hulp zij poogde Temple’s woorden niet te weerleg gen, zij was verwonderd, nieuwsgierig, ang stig, alles tegelijkertijd. Temple kreeg medelijden met haar. Hoe hebt u dat uitgevonden, fluisterde zij. Wij zullen alles naar volgorde behande len, zei Phil. Ik- veronderstel dat u weet, dat dit hui? in handen der politie is; de sleutels behooren hen toe en zij houden de woning in het oog. Hoe kwam u hier? Ik kwam hier met. mijn eigen huissleutel, zei het meisje eenvoudig. Uw eigen huissleutel? Dus u woont hier? Ik heb hier achttien maanden gewoond, ik kwam terug om iets te halen, dat ik verge ten had en u heeft me betrapt monsieur, dat is alles. Ja, zooals u het opvat, misschien, zqj Phil een gjimlach onderdrukkende. Maar ik ben bang, dat de politie een verklaring niet zoo oppervlakkig zou aannemen. Er wordt een moord hier gepleegd en de politie zoekt overal naar sporen; zij zijn bijzonder verlangend een zekere Esmé te vinden, die hier in betrekking was en met Gilray meekwam, toen hij de wo ning betrok. Het meisje in kwestie stierf veer tien dagen -voor den moord op Gilray en nu is hier een'meisje op het oogenblik in het huis, dat ook Esmé heet en hier in den nacht met haar eigerf huissleutel binnenkomt. Zij schijnt zich hier geheel thuis te gevoelen en toch werd de politie verteld, dat zij dood en begraven is. Welk verband bestaat er tus- schen die twee feiten, juffrouw Legarde? Het is precies, zooals u zegt, merkte het meisje rustig op. Ik ben bang, dat u de zaak niet begrijpt, ging Temple verder een bijzonder belang- Verdronken. Het 2-jarig zoontje van den heer H. in Ter- Aar is te water geraakt en verdronken. Bij het baden in d#' Waal te Gameren is verdronken de militair N. A. V. geboren te Kamerik. Garen voor Twente, De regeering heeft twee schepen aangewe zen: de „Giledonia” en de „Professor Buys”, om uit Huil (Engeland) ruwe katoen te halen voor de Twentsche spinnerijen. Beide schepen zijn reeds bezig met laden. Ir.dien ze vóór 30 Juni aankomen, kunnen een 15000 man in Twente aan het werk blijven. Een dubbeltje geleend, Een der groote Amsterdamsche geldmannen werd in een der Amsterdamsche ziekenhuizen verpleegd. Herstellend kreeg hij van den geneesheer verlof zich eens naar z’n huis te begeven, maar de dokter verbood hem daar heen te loopen. Hg ging met de tram. Als het zijn beurt is te betalen, tast hij in alle zakken, maar bevindt, dat hij geen geld bij zich heeft, dat hij geen tramkaartje betalen kan. En zgn crediet ia de tram bljjkt niet groot. Hij vraagt den conducteur hem het geld voor te schieten, maar deze is weigerachtig. Hg zegt den heer, dat hg aan de volgende halte moet uitstappen. Deze vertelt, dat hg uit hot ziekenhuis komt, maar het helpt niets. In de tram zit ook een vrouwtje, schraaltjes net, maar heel armoedig gekleed. Zij vraagt aan den man zonder geld of zij hem een dub beltje mag voorschieten. De conducteur meent haar te moeten waar schuwen, ze zal het nooit terug zien. Maar het vrouwtje geeft het dubbeltje, de zieke koopt zich aen retour en vraagt het vrouwtje haar adres om het geld te kunnen terug geven. De bekende geldman liet onderzoek doen en au bleek, dat het menschje, van wie hij een dubbeltje geleend had, iu zeer behoeftige om standigheden leefde. Zij ontving een paar ■lagen later een chèque van duizend gulden en 10 cent. ’t Is te hopen, dat de conducteur het leest. Het geval is beslist historisch. Beleedlging. Iu dezelfde zitting stond terecht J. G. 33- jarig koopman te Sneek wegens belcediging aldaar. Geëischt f 50 boete of 50 dagen hech tenis en tot f 15 of 15 dagen veroordeeld. POPPINGAWIER, 13 Juni. Mej. J. v. d. Laan onderwijzeres alhier, is benoemd aan de O.L. School te Goutum. Hoog» huw. Een kavelmiedland in Dantumadeel dat eenige jaren geleden werd aangekocht voor f2800, is thans door den eigenaar voor ééa jaar publiek verhuurd voor f3072. In één jaar is de huur opbrengst dus meer dan de koopsom 1 Vrouwenkiesrecht. Woensdag j.l. werd te Leeuwarden in den tuin van de Harmonie, onder leiding van me vrouw Boon—v.d. Starp door de Federatie Friesland van de vereeniging voor vrouwen kiesrecht een matinée gehouden. De tuin had een zeer gezellig aanzien, op alle tafeltjes prijkten in vaasjes bloemen met de kleuren van de vereeniging. ’t Weer was eenig mooi, aardige muziek verhoogde de vroolgke stem ming. Zoo was ’t goed wezen in den tuin. Er werd gezongen en een der dames gaf voordrachten ten beste, terwjjl ook leden der dames-gymnastiekvereeniging „Leeuwarden” optraden. k. Antwoord aan den heer R. Sevensma in zake het ophangen van borden bij de stations over trammen die te laat komen. 3. Behandeling der volgende ingekomen stukken: x aj. Verzoeken om adhaesiebetuigingen aan adressen om zakenverlof en verklaringen van uitvoer. Reeds door het D. B. der Kamer behandeld. k. Beschikking van den Minister van L„ N. en H. dd. 25 Mei 1917 inzake uitvoering van drukwerk, dat niet ter Algemeene Landsdruk kerij wordt vervaardigd. Voor kennisgeving aangenomen. l. Afschrift van een adres van de Kamer van Koophandel te Eindhoven aan de Tweede Ka mer inzake de Export-Centrale. De Kamer wenscht de oprichting van een Staatslichaam ter afgave van uitvoerconsenten, doch dat zelf geen zakéfi mag drijven.' m. Afschrift van de Kamer van Koophandel te Haarlem aan de Tweede Kamer inzake de Export-Centrale. De Kamer heeft met instem ming kennis genomen van ’t wetsontwerp be trekkelijk „Bijzondere maatregelen ten aan zien van het goederenverkeer met ’t buiten land; zij ziet in ’t ontwerp geen bezwaar, mits vooraf in ruime mate overleg wordt gepleegd met de vertegenwoordigers van de landbouw, nijverheid en handel. n. Afschrift adres van de Mij. „Nijverheid” aan de Tweede Kamer als voren. Zij wenscht dat dit centraal orgaan komt in handen van der zake kundige personen, terwijl dit or gaan niet dienstbaar mag worden gemaakt aan de belastingen van de schatkist. Omtrent de adressen 1, m en n, besluit de Kamer een afwachtende houding aan te ne men, aangezien vermoedelijk nieuwe voorstel len hierover binnenkort de Tweede Kamer zul len bereiken. o. Mededeeling van de Kamer te Meppel, dat het stenografisch verslag der gecombi neerde vergadering van de Kamer, gehouden 6 Maart j.l. te Utrecht, gereed is. Wordt besloten een dusdanig verslag voor den prijs van f 2 aan te schaffen. p. Mededeeling dat onder den naam van „Holland American Mercantile Co.” Broad way 11 te New-York is opgericht een Agen tuur- en Commissiehandel, met het doel den In- en Uitvoerhandel tusschen de U. S. en Eu ropa te bevorderen. Oprichter' is de heer P. C. Kuyper, vroeger directeur van de Nederl. Ka mer van Koophandel te New-York. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Voorstellen en Bésluiten. Naar aanleiding van de slechte spoorweg verbinding met Groningen, waardoor men eerst ’s middags te 1.04 in genoemde stad kan aankomen, wordt besloten adressen te richten tot de directie der Nederlandsche Staatsspoor wegen te Amsterdam en te Utrecht, met ver zoek in de a.s. nieuwe dienstregeling hierin zoodanig verbetering te brengen, dat reizigers uit Sneek en den Zuid-westhoek ’s morgens te ongeveer 9 of 10 uur in Groningen kunnen zijn. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. XXL Ik wensch hem geluk, zei Sparrow groot moedig meer kan ik niet zeggen; ik hoop, dat hij zijn vingers niet brandt in deze zaak. Het was even voor elven, toen Phil aan het huis in Ponder Avenue kwam en zachtjes de deur opende. Hij maakte niet het minste raas en ging door de hal naar de studeerka mer. Hij had wel lucifers in zijn zak, maar wilde liever de blinden sluiten voor hij het licht opdraaide. Het was geen prettig gevoel hier in het donker alleen te staan, geen vier voet af van de plaats, waar de moord begaan was, maar Phil wilde daar niet aan denken. Hij was hier gekomen, om iets te zoeken en hij zou het vinden, al moest hij er den gan- schen nacht voor blijven. Terwijl hij op den drempel stond en in het duister een paar bekende voorwerpen tracht te te onderscheiden was het net, alsof hij iemand hoorde bewegen, in een van de slaap kamers boven. Een oogenblik later en zijn ver moeden werd werkelijkheid; iemand liep rond met een electrische lantaarn in zijn of haar hand. Phil deed een paar stappen voorwaarts en toen omsloot zijn hand met stevigen greep de pols van een vrouw. Geef mij die lantaarn, zei hij en laat mij uw gezicht zien, ik geloof, dat ik weet wie u bent. Ik moet mij al erg vergissen als u niet Esmé bent De vrouw zag hem aan en zei rustig: Ja, mij te kennen, monsieur. Esmé is mijn naam. Hoe weet u dat? de door de federatie uitgeschreven prijsvraag voor het aardigste gedicht in verband met vrouwenkiesrecht.'Niet minder dan 80 ge dichtjes kwamen bg het bestuur in. De eerste prgs werd behaald door N.N. te R. met „Vrouwenkiesrecht zal er komen”, dat aldus luidt Vrouwenkiesrecht zal er komen Als na bloadigen strgd de vrede Vrouwenkiesrecht zal er komen, Als na onverstand de rede Vrouwenkiesrecht-zal er komn Als na duisternis het licht Vrouwenkiesrecht zal er komen Vrucht van duren mannenplicht. En de tweede prijs behaalde mej. B. v. d. Veen te Menaldum met: ’t Kiesrjucht oan ’e frouljue, Forwis in skoan bislut Net altiid meitsje manljue De béste minsken tit. Na de pauze trad mevrouw Broekema-Bak- ker op met het onderwerp „De taak der vrouw” Binnengekomwn schepen.. Weder zgn acht schepen in Nederlandsche havens binnengelcopen met graan, meel, ka toen, ijzer, sigaren, lijnkoeken, cacao, koffie, vet en mout.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1