De Wereldoorlog. Even Snoepen? {ft I I annex FIRMA H. BRANDENBURG!! SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Nieuwstijdingen. Woensdag 20 Juni 1917 76. 33e Jaargang I NIEUWE SNEEZER COURANT O is vermoedelgk munitie wapens en ver steld de geadresseerden niet zijn uit onzijdige staten aan moet verboden worden; De ment havende schip op sleeptouw mee naar hier. Niets was verzekerd. De oorzaak van den brand alsvolgt; Des avonds te voren beval Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Skekk Telefoon No. 150. K. Beltman Mej. V. Jansma H. de Jong H. Meyerhof 567 Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentièn 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tia Verzekering tegen Ongelukken de oorlogvoerenden de bewapening van handelsschepen, het wereldverkeer moet ón der internationaal toezicht gesteld worden en voor de beveiliging van den wereldhandel ge durende den oorlog moeten waarborgen gege ven worden. Grondstoffen voor kleeding en voedingsartikelen moeten van de contrabande- lijsten uitgesloten worden, Het postverkeer tus- sche'n oorlogvoerenden en onzijdigen en tus- schen de onzijdigen onderling moet bok tijdens een oorlog verzekerd worden. Het blokkade- begrip moet opnieuw vastgesteld worden. Het antwoord eischt verder zekerheid, dat een oor log niet als economische oorlog wordt voort gezet en als handelspolitiekdoel afschaffing van alle douane en verkeersbeperking; voorts een regeling ten opzichte der koloniën. Arbei- dersbescherming, arbeidsverzekering, bescher ming van arbeidsters en kinderen, huisarbeid moeten, evenals afschaffing van de geheime diplomatie opnieuw behandeld worden bij de nieuwe regeling van internationale kwesties van economischen sociaal-politieken en juridi- schen aard. Over de werkzaamheid van de socialistische partijen voor den vrede wordt o. m. gezegd: Het werk voor den vrede kan alleen dan suc ces beloven, als het tegelijk aan weerskanten ondernomen wordt, wat had kunnen gebeuren en al lang had moeten gebeuren, zonder dat aan de eene zijde van de andere zijde iets ver langd was, wat met het prijsgeven van de zaak van eenig volk gelijk stond. Wij moesten aan alle kanten verklaren, dat wij alleen tot plicht hebben, de eigen volken te verdedigen, maar niet tot taak hebben, an dere volken te tuchtigen voor de werkelijke of vermeende misdrijven van hun regeeringen. Wij zijn zonder voorbehoud tot deelneming aan een algemeene socialistische vredesconfe rentie bereid, omdat wij het als den natuur lijken plicht van eiken socialist beschouwen, voor den vrede te ijveren. Van een beraadsla ging over de kwestie van de schuld, zouden wij geen bevordering van het doel van de con ferentie kunnen verwachten. Het kan er niet onj, gaan, over dingen van het verleden te twisten, maar veeleer hierom, zich over de toekomst te verstaan, namelijk over een zoo snel mogelijke totstandbrenging van een vre de, die duurzaam zal zijn en aan onze grond beginselen en idealen beantwoordt. Tegen een deelneming van alle socialistische minderheids- partijen aan een algemeene conferentie hebben wij niet het minste bezwaar. Tot zoover het program. Wij komen waarschijnlijk op deze Duitsche verklaring terug. Wij volstaan er thans mee de aandacht er op te vestigen dat de Duitsche meerderheidssocialisten volgens deze verkla ring dus verwerp en het denkbeeld dat Duitschland het door zijn schuld geruïneerde België schadeloos zou moeten stellen; verwer pen het denkbeeld dat ook de Duitse h-P o- 1 e n zelfbestemmingsrecht zouden krijgen, niet tegenstaande zij het voor Russisch-Polen op- eischen; verwerpen het denkbeeld dat ook Elzas Lotharingen datzelfde recht zou krij-x gen. Elzas Lotharingen is volgens de Duitsche soc.-dem. bijna geheel Duitsch, en in 1871 kreeg het Duitsche rijk slechts wat het toe kwam. Waarschijnlijk beschouwen de Duitsche soc.-dem. de vijf milliard francs in goud, welke Frankrijk toen, in 1871, als oorlogsschat ting aan Duitschland moest betalen, ook als een kleinigheid welke het Duitsche rijk destijds toekwam! Het leveren van wapens (en munitie door on zijdigen moet worden'verboden zeggen de Duitsche soc.-dem. Dat zou dus een groote industriestaat, bijv. Duitschland, in staat stel len, landen met weinig omvangrijke industrie snel te verpletteren. Ook geen aanbevelens- Dames en Heeren, die voor een klein of groot bedrag, iets willen koopen in Bonbons, Tabletten, alle soorten Reepen, Pastilles, Pepermunt, Chocolade-^ en Dessertwerken, kunnen daarvoor buitengewoon geschikt terecht bij TROMP, SNEEK, OOSTEBDIJK, Telef. 208. Ziet de etalages. Het adres voor wedorvorkoopers. De Duitsche sociaal-democratie en de vrede. De Duitsche soc.-dem. van de meerderheid hebben te Stockholm hun vredesprogram uit eengezet. Dit program luidt ongeveer als volgt: Beschouwd van algemeen standpunt, stem men wij in met het voorstel van den Peters- burgschen Raad van Arbeiders en Soldaten tot een vrede zonder inlijving en schadeloos stelling op den grondslag van het recht der naties over hun eigen lot te beslissen. Ten op zichte van de bizonderheden evenwel moet on- 'd.er anderen worden opgemerkt, dat de Duit sche sociaal-democraten tegenstanders zijn van gewelddadige inbezitneming van gebied, ook moet' bij grensveranderingen, die bij on derling overleg worden goedgevonden, de be volking, voor zoover die wenscht te blijven in het ojide staatsverband, een goede gelegen- Briefkaarten. Binnenland. Amsterdam Elzas-Lotharingen dient gezegd te worden dat dit nooit een zelf standige nationale staat is geweest of als een bijzondere natie kan beschouwd worden. Vol gens zijn ethnografische natuur, d.w.z. volgens de afstamming van de taal, zijn de bewoners van het land voor bijna negen-tienden van Duitsche nationaliteit. Slechts 11.4 pet. spreekt Fransch als moedertaal. Elzas-Lotharingen be hoort verder niet tot de gebieden, die door den heeft een record-zaak in drgfriemendiefstallen behandeld. Zekere Prapitky nl. had met een paar medeplichtigen niet minder dan 68 kost bare drijfriemen, alsmede drie electromotoren gestolen. De rechtbank veroordeelde den hoofd schuldige tot 5 jaren tuchthuis en 10 jaar eerverlies, de beide anderen resp. tot 3 jaar tuchthuis en 9 maanden gevangenis. loop van den oorlog van eigenaar zijn veran- derd. Het is, den smalle grensstrook daarge- laten, in de macht van den Duitschen staat gebleven. Oorspronkelijk meening tusschen de andere geallieerden en Rusland over de'vredesvoorwaarden, voorge steld een afzonderlijken vrede met xle centra- len te sluiten. Duitschland zal geen nieuw offensief onder nemen, zoolang het hoopt tot overeenstem ming te kunnen geraken met’ Rusland. Duitsch land streeft naar een voor beide partijen eer- vollen vrede met Rusland en -commercieele betrekkingen met financieelen steun om Rus land er verder bovenop te'helpen en geen in menging in de betrekkingen van Rusland. Voorts een vriendschappelijke overeenkomst betreffende Polen, Litthauen, Koerland en te ruggave van de veroverde provincies. Dit vredesvoorstel is overgebracht door Grimm, de Zwitsersche socialist, die daarop door de Russische regeering met goedkeuring van den Raad van Arbeidersafgevaardigden uit Rusland is gezet. Veel animo bestaat er dus in verantwoor delijke Russische kringen dus niet voor een Postkantoor Sneek. Lgst van de aan dit kantoor ter post be zorgde brieven en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Juni welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgeroikt. Brieven. Binnenland. Amsterdam Scharnegoutum Sneek Groningen Akkrum. is het staatsrechtelijke tot Elzas-Lotharingen behoorende gebied met an- dere gebieden indertijd door Frankrijk door I gewelddadige annexatie uit het verband van het Duitsche rijk gerukt. Door den vrede van 1871 kregen zij de oorspronkelijke nationaliteit terug. Dus is het geheel onbillijk van het his torische recht van Frankrijk op deze" gebieden te spreken. Gewelddadige dwang tot terugga ve van Elzas-Lotharingen zou te veroordeelen zijn. Wij wenschen voor Elzas-Lotharingen, dat het ’n bondsstaat in het Duitsche rijk wordt en zich vrij in democratischen zin kan ontwikkelen. In dezen zin, n.l. een Elzas-Lotharingen; dat als bondsstaat gelijke rechten zou hebben en een vergaande binnenlandsch politieke autono mie, spraken zich voor den oorlog ook de Fransche partijgenooten uit en deze regelin'g komt bovendien overeen met de herhaaldelijk bij de Elzas-Lotharingsche volksvertegen woordiging tot uiting gekomen opvatting. Het grondbeginsel, vrede zonder annexatie, sluit na tuurlijk geen vriendschappelijk overleg over grenswijzigingen uit. Het recht van ieder volk op politieke onafhankelijkheid en vrijheid tot economische ontwikkeling is een levensbela’ng van alle volken wanneer het gelukt in de vre desverdragen het toekomstige volkenrecht in zijn grondtrekken vast te leggen. In dit op zicht geeft het antwoord instemming aan het internationale scheidsgerecht, waaraan alle geschillen tusschen afzonderlijke staten voorgelegd moeten worden. Ter verhindering van schending van volkenrechtelijke verdra gen moet er een boven de staten staande rechtsorganisatie in het leven geroepen wor den. In de vredesverdragen moeten bepalin gen over bewapeningsbeperking te water en te land opgenomen worden. Het leveren van T. Solleveld G. Moen Mej. de Groot Door de afd. Sneek van den Ned. Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Be drijven is een adres aan den gemeenteraad ge richt waarin verzocht wordt om: a. aan de werklieden bij „gemeentewerken”; b. aan brugwachters, gelijk als aan de ove rige gemeentewerklieden, 9 verlofdagen per jaar te geven; c. om de brugwachters des namiddags een uur in de gelegenheid te stellen om te gaan eten. Het adres is vergezeld van eene memorie van toelichting. Concert „Symphonla”. Het was een goede gedachte van de muziek- vereeniging „Symphonia”, directeur de heer j Gaillard, het publiek Zondag j.l. ’s avonds op een buitengewoon goed geslaagd concert in 'de „Buitensocieteit” te vergasten; ondanks de j groene nine iiep aiies prachtig van stapel. Niet één violoncel, orgel en piano, deden zich hoe renmet genoegen merkten wij twee jonge da mes onder de uitvoerenden op. Het concert werd ingezet met de Hochzeits- marsch van Mendelssohn, met élan gespeeld, gevolgd door de „Mimosa” uit „die Geisha”, zacht en smeltend bij den inzet, gevolgd door vluggen wals. In de fantasie de l’Op. „Lucia” konden wij het talent van den heer Gaillard bewonderen, maar voor.al was dit het geval in no. 8 „de Balla de” van Rieding en „Gavotte van Böhm, bei den zeer fijn en geaccentueerd gespeeld, on der goed accompagnement van piano, 't Bleek ons opnieuw welk een meester de heer Gail lard op de viool is. In „les contes d’Hoffmann” was de inzetting der eerste violen ragfijn; hoe heerlijk klonk de droomerige muziek! Hoe mooi werden in „les Saltirnbanques” de le violen door de cello op gevangen en hoe prachtig gedragen was het walsje, terwijl de marsch aan ’tslot vlot werd heid worden gegeven om te verhuizen. Als alle gewelddadige inlijvingen worden worpen, dan moet daarónder natuurlijk ook worden verstaan; dat met wapengeweld ver meesterde kolonies moeten worden teruggege ven. Oorlogsschattingen mogen niet worden op gelegd. Wij moeten het denkbeeld verwerpen van - een eenzijdige verplichting tot herstel van verwoestingen in’de door den oorlog getroffen gebieden. Deze schade is op alle -oorlogstooneelen door vriend en vijand bij opmarschen of terugtochten, ten deele als rechtstreeksche maatregel van mili taire bescherming, aangericht. Ëen vaststelling achteraf van den oorsprong van de verschil lende verwoestingen en een onderzoek naar hun militaire rechtvaardiging lijkt ons bui tengewoon moeielijk. Voor staten, die uit eigen kracht hun door den oorlog vernielde econo mische leven niet meer kunnen opbouwen, kan internationale financieele hulp op grond van een afspraak over en weer voorzien worden. Ten aanzien van Servië en andere Balkansta- lijk België. België mag noch een vazalstaat van Duitschland noch van Engeland worden. Ten aanzien van Servië en andere Balkansta- ten sluiten wij ons aan bij hetgeen onze Oos- tenrijksche partijgenooten gezegd hebben, aan gaande de volken, die hun vroegere zelfstan digheid verloren hebben, maar zich door ge beurtenissen van dezen oorlog van vreemde overheersching bevrijd zien, zooals Congres- Polen en Finland. Opgemerkt wordt, dat het recht Om hun eigen lot té, bepalen, hun niet onthouden mag worden. Aan andere gebieden, - die door vreemde stammen bewoond worden, moet voor zoover staatkundige onafhanke lijkheid niet in aanmerking komt, op zijn minst autonomie tot ontplooiing van het eigen natio nale leven verleend worden. Over vroeger zelfstandige volken met ge vorderde beschaving, die vroeger het slacht offer zijn geworden van imperialistische onder werping, maar wier staatsrechtelijke status door dezen oorlog geen verandering heeft on dergaan, zooals het binnenland van Egypte, Tripoli, Marokko, Indië, Tibet en Korea wordt gezegd: de Duitsche sociaal-democratie gevoelt groote sympathie voor het streven van al deze volken tot herkrijging van hun nationale vrij heid en zou het toejuichen, als de socialisten in de staten die deze landen beheerschen hun stem ten bate Van de bevrijding van die naties van den druk der vreemde overheersching verheffen wilden. De autonomie van de natio naliteiten, voorzoover hieronder geestelijke autonomie van binnen een groot staatsverband levende gedeelten van vreemden stam bedoeld wordt, zal de Duitsche S. D. P. ook in de toe komst bepleiten. Ten aanzien van de nationaliteiten in Oos- tenrijk-Hongarije sluit zij zich bij het vertoog van de Oostenrijksche partij. Van gespeeld. De „Cotton-Marsch” van Sousa klonk opge wekt; ondanks de groote warmte zou men zich opgewekt gevoelen mee te huppelen bij 'thooren van „Ein Walzerabend” en de „Luxemburg Walzer”. Als slot kwam de „Fantasie Variété Flora” van Bing, een echte burlesque. Een daverend applaus weerklonk. Alle hoorders keerden hoogst voldaan huiswaarts. Moge „Symphonia” zóó yoortgaan onder de leiding van haren be kwamen directeur en ons nog vaak in de ge legenheid stellen van hare concerten te ge nieten. E*n Zeppelin Z rndagochtrnd tegen 5 uur is geruimen tgd een luchtschip boven Friesland waargenomen. Het schip was duidelgk zichtbaar, terwgl nu en dan het snorren van de motoren kon wor den gehoord. Het werd in de volgorde van de tijden waar genomen te Sneek, Harlingen, (waar d> kust wacht op het gevaarte heeft g-schoten.) Leeu warden, Oudkerk, Heerenvcea, Dmkerbroek, Veenhuizen (waar militairen op het schip heb ben gevuurd), Assen, Groningen (boven welke stad het een half uur heeft gemanoeuvreerd, met een zoeklicht of „spiegels” gewerkt) en ten slotte Winschoten. Volgens enkele personen moet de Zeppelin onklaar zgn geweest. Thans blgkt uit een officieel Engelsch bericht, dat twee luchtsche pen een raid hebben ondernomen, waarvan een omlaag geschoten werd en het andere waar schijnlijk is beschadigd. □e droogte, De droogte heeft ook op den veehandel eeyd drukkende invloed. Vergeleken bij den toii2 stand van voor ongeveer een maand zgn prjzen van rndke- en kalve koeien met middeld f 50 A f 80 per stuk gedaald. Diefstal van drijfriemen. De strafkamer te Duisburg in Duitschland waardige regeling. De Duitsche 'maar al te blij zijn wanneer, zij dit Duitsch- j soc.' program tot basis voor vredesonderhan delingen zou kunnen maken. Maar de Entente zal er niet van gediend zijn. In de Fransche Kamer heeft Renaudel uit I naam van de socialistische partij verklaard, dat de partij zich vereenigde met de pogin gen van de bondgenooten om teruggave van Elzas-Lotharingen en de bezet te gebieden te verzekeren en een vrede te verkrijgen berustend op internationale recht vaardigheid. De oorlog wordt uitsluitend voortgezet ten gevolge van het stilzwijgen der centrale mogendheden omtrent de oorlogs doeleinden. Uit een telegram van het St. Pet. Tel. Ag. van den 13den blijkt, dat het uitvoerend comité van den R. v. A. en S. ten antwoord op den brief van Thomas, Henderson en Vandervelde een verklaring over het program van de inter nationale socialistenconferentie, welke die raad wil samenröepen, in’het licht heeft ge geven. Daarin herhaalt het, dat de Russische revolutie de dringende noodzakelijkheid van het sluiten van den vrede zonder inlijving en schadevergoeding en van de vereeniging der arbeiders uit alle landen tot dit doel heeft be wezen. De' leden van die conferentie zouden het na de erkenning vani het zelfbestem mingsrecht voor alle volken gemakkelijk over de toekomst v.an Elzas-Lotharingen en andere gebieden eens worden evenals over de hoog te der schadelo os stelling voor Bel gië, Polen, Galicië, Servië, enz., voorzoover die landen in den oorlog zijn verwoest. Die schadeloosstelling heeft niets met een schat ting gemeen, als men een overwonnen land opleg't”. Dit wil dus zeggen dat deze Russische raad ook de schadeloosstelling van België niet als oorlogsschatting beschouwt. Uit Rusland. De voorloopige Russische regeering heeft in de eerste dagen der omwenteling de doodstraf afgéschaft, als in strijd met de idealen van het Russische volk. Het treurige feit der deserties heeft haar sedertdien evenwel tot ernstige maatregelen genoopt. Om dit euvel te bestrijden heeft de regeering den 13den dezer besloten tot krasse straffen tegen militairen, die vrijwillig hun troep verlaten. In de eerste plaats zullen de serteurs het recht verbeuren om aan de ver kiezingen voor de constiuieerende vergadering deel te nemen. Dit zal ongetwijfeld diepen in druk op het leger maken, aangezien de solda ten, evenals de geheele bevolking, verlangen mee te werken aan de .hervorming van Rus land. Bovendien is de regeering voornemens aan de constitueerende vergadering voor te stellen deserteurs uit te sluiten van de herver- deeling van den grond. Dit zal een zeer doel treffende maatregel zijn, omdat bijna elk sol daat hoopt na den oorlog een stuk land te krijgen en omdat elk zal weten dat zulks slechts mogelijk is, als hij aan het front blijft. Zeppelin vernield. Twee Zeppelins viélen het Engelsche graaf schap Kent aan. Een werd door de. Engelschen neergeschoten. Het was het aanvoerend lucht schip, gecommandeerd door kapitein Viktor Schütze en voerde het cijfer Z 48. Met de geheele bemanning vond ook de commandant den heldendood, zoo meldt men uit Berlijn. Uit Engeland wordt gemeld dat een aantal huizen werden beschadigd, twee personen ge dood, 16 gewond.- De zoeklichten spoorden den Zeppelin op, ■toen hij uit zee naderde en de kanonnen open den een schrikbarend vuur. De Zeppelin deed wanhopige pogingen om buiten bereik van de verdedigingsmiddelen te blijven en slaagde erin eenige mijlen ver het land binnen te dringen, ofschoon het verdedigingsvuur rakelings langs de Zeppelin heen ging. Haar commandant die het gevaar besefte, trachtte nu buiten schot in de lucht te stijgen en zwenkte naar zee toe, vervolgd door vliegtuigen De Zeppelin braakte vuur uit tegen de vlieg tuigen, maar kon, daar zij niet naar het roer luisterde, 'den aapval niet afslaan. De vlam men sloegen er uit op en in vurige stukken plofte zij neer te midden van luide toejuichin gen van duizenden toeschouwers uit de ge heele streek. Het luchtschip kwam neer in een omgeploegd veld, 1600 M, van zee. Vijf ver minkte lijken werden in’ de naburige velden gevonden, vijf andere te midden van den wrak- hoop, die nog een uur lang hevig brandde. Duitschland biedt Rusland een afzon derlijke vrede aan. De Duitsche regeering heeft de Russische, in j groote hitte liep alles prachtig van stapel. Niet verband met het verondersteld verschil van minder dan 6 eerste en 6 tweede violen, plus rnopfiitiir tnccr'linn Ho onrlMro croa 11 ioorrlzin afi Aón xrizxlrvr»ool orrrol an nlnnn rlnrln.! vrouw Jell erna haar zoontje Jan even een turf in de kachel te leggen. De kachel stond aan bakboordzijde in de kisten van het schip, terwgl aan stuur boordzijde een hoopje turf met een oude linnen zak lag. De jongen heeft toen een turf niet in de kachel kunnen krggen en zgn moeder zei- de dat hg dan maar een andere turf moeit nemen. Naar alle waarschgnlgkheid is er een vonk je aan de turf blgven smeulen die het jongetje weder bij de andere heeft gegooid. Üit een door de marechauss e in gesteld on derzoek bleek dan ook dat er van kwaadwil ligheid of schuld in dezen geen sprake is. Do toestand der ouders is naar omstandig heden redelijk. Naar wg vernemen heeft de justitie Zater dag een onderzoek naar die gebeurtenis inge steld en is verboden de Igkjes te begraven. KAATSEN. Partij Jong-Nederland ta Warga De volledige uitslag dezer partg Zondag ge houden isEereprgs (de Bogtstra-prijs) bene vens een zilveren medaille van H M. de Konin gin, de afdeeling Witmarsum, kaatsersprgs f 45 en 3 zilveren lepels H. Lemstra, J. Reitsma en T. Zglstra. 2e prgs, groote bronzen medaille van Z. K. H. Prins Hendrik, de afdeeling Pingjum, kaat- sersprgs f30 met 3 inktpotten met zilver ge monteerd S. Wgnalda, H. Dgkstra en J. Sies- werda. 3e prgs, zilveren medaille van den heer O. Greebe, burgemeester, de afdeeling „Sjirk de Wal” te Dronrijp, kaatsersprgs f 15 en 3 kris tallen Sigarenbekers op zilveren voet, S. Kam- stra, S. Jellesma en D. v. d. Kooi. De kaatsers O. Greeben en S. Kamstra ont vingen nog ieder een gouden medaille wegens een even groot aantal bovenslagen in één partij. Een zilveren medaille voor de meeste ioslag- ballen, uitgeloofd door de gymnastiekvereeni- ging te Warga, wordt toegekend aan Th. de Groot te Rauwerd. Het bezoek was lang niet zoo groot als ver wacht werd. Twee Raderen gestikt. Vrijdag op Zaterdagnacht ontdekte schipper R. Jellema van hier, liggende onder MIst, brand in het voorgedeelte van zgn schip waar de twee oudste kinderen Jan en Wouter, knaap jes van 6 en 5 jaar sliepen. In een omme zien sprongen de schipper en z’n vrouw, die met twee andere kindertjes van pl. 2 maanden en 3 jaar in het vooronder lagen, op het dek om hun kleinen te redden. Het was echter te laat. Door den feilen rook waren de jongens gestikt, nog eer zij om hulp hebben kunnen roepen. De Igkjes boden een vreeselgken aan blik. Ook de vader en moeder, die bloots voets over hetgzerendek liepen, kregen zulke hevige brandwonden, dat aan beiden hulp ver leend moest worden. Dr. v. d. Starp uit IJlst verleende deze hulp. De brand ontstond in een hoek aan stuur- boardkant, dicht bg de mast, waar eenige brandstof lag. De mast is gedeeltelijk ver schroeid, een deel der luiken van het ruim en een stuk van het zeil, zgn verbrand. Het ruim was leeg. Een tweetal andere schippers namen het ge havende schip op sleeptouw en voerden het vrede. En dat is geen wonder, regeering zou waarschijnlijkwant zooals wij reeds schreven, deze vrede 1 dergelijken j zou een ramp zijn voor Rusland. Intusschen zet de Russische regeering»haar pogingen voort om tot een algemeenen vrede te komen. Zij heeft de geallieerden voorge steld de verdragen te herzien, met uitzon dering echter van het verdrag van Londen, dat het sluiten van een afzonderlijken vrede verbiedt. De Polenclub tegen de Oostenrijksche regeering. Polenclub in het Oostenrijksche parle- zal de regezering niet steunen. De duur van den oorlog. De Hongaarsche minister van Oorlog Szur- may heeft nog gezegd, dat Hongarije op een vierden en vijfden oorlogswinter rekende en zich daar al in alle opzichten op voorbereid had. De gezaghebbende kringen te Boedapest deelen het optimisme, dat men te Weenen uit, geenszins, maar zijn van meening, dat de oor log onbeperkter! tijd zal voortduren, aangezien er nog geen grondslag voor toenadering tot de entente gevonden, en de heer Wilson zich als de grootste agitator voor den oorlog aanstelt. Een passagiersschip getorpedeerd. Het Fransche passagiersschip Sequana is in den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. Het had 550 passagiers en 100 koppen bemanning aan boord. Het aantal vermisten bedraagt 190. De Sequana mat 5557 ton- bruto, en behoor de aan de Cie de Nav. Sud Atlantique, te Bor deaux. De muiterij van Russische troepen in Frankrijk. Van Duiteche zijde. Uit Berlgn verluidt dat uit de Russische muiters, die niet meer voor Frankrijk aan het Westelgke front wilden vechten, 150 lieden als raddraaiers werden uitgezocht, en er van dezen 1 op de 10, dus in het geheel 15 dood geschoten z(jn. Spanje op weg naar de revolutie. Na een conferentie van het Spaansche Huis van Afgevaardigden hebben leden, tot ver schillende groepen der linkerzgde behoorende (do hervormingspartij, de republikeinen, de radicalen en de socialisten) besloten een revo lutionair anti-monarehistisch manifest uit te vaardigen en een „bloc” te vormen, De aanleiding tot deze aaneensluiting is te vinden in de militaire crisis en in de geruch ten, dat de vorming van een reactionaire pro- Ouitsche regeering aanstaande zouzijn onder leiding van Maura en generaal Weyler. De monarchistische hervormingspartg heeft zich voor de republiek verklaard. Aan de officieren van de infanterie is het recht verleend comité’s voor de landsverdedi- ging te vormen. *1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1