i H De man Gilray genaamd. c ft) lp an FIRMA H. BRANDENBURG!! DE VRIES, Opticien -MEPPEL I MEUBELFABRIEK NEDERLAND I SNEEKER COURANT en WYNIBRITSERADEEL annex Nieuwstijdingen. J i Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. St RECLAMEKOLOM 33e Jaargang Zaterdag 30 Juni 1917 79. Friesche Heerenbaai J Binnenbetimmeringen. lp BETER I 1 J. A. HUIZINGA, Groningen. w ft) X u. wei- een saak pec- fard 1 en roeg i en I ple. rer- ree- jed, )en; rar- iaal aar- - GOEOKOOPFR aud«e soor ten trb galij Af? p |g Friesche Beei in gadoponcerdeaijn verpakking BAARDERADEEL. NIEUWE S1ÏEEKER COURANT a van ge Blanche D. XXIV. I be- HOOFDSTUK XVIII. ver- Mis- ge- f er jd. Wordt vervolgd. Telefoon 118. teur I heel Isie, 1 ik Natuurlijk vond ik al die vragen niet prettig, ging Lady Silverdale verder, en ten laatste weigerde ik te antwoorden voor de inspecteur mij verteld had, wat ik weten wil de, wat hij dan eindelijk ook deed. Hij had maar was thuis niets Zijn kamers voor een on alle namen noodig te weten een of twee zijn voldoende. Is Lord Silverdale een van hen? Zeker, Lord Silverdale is een van hen, glimlachte Negretti cynisch. OORSPRONKELIJK VERHAAL UIT HET ENGELSCH. Geautoriseerde vertaling. I I dan andere merken lijken pl-ijn. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sheik Telefoon No. 150. hij mor zant aote ben de .tste jT 3' speciaal voor hem gemaakt worden, ik moest de reuk van de versche tabak wel opmerken. Phil keerde zich een oogenblik om, zoodat zij de uitdrukking op zijn gelaat niet kon zien. Het hem op het was bespottelijk, maar hij kon het niet van zich afzetten. Plotseling wendde hij 'zich tot Elsie Silverdale. Mag ik zijn kamers eens zien? vroeg hij. Waarom niet, antwoordde Elsie. Maar ik ben bang, dat het je niet veel zal helpen, Phil. Zij ging hem voor door een der gangen, wel ke uitkwam op een-deur met een sleutel erin. Er waren vier of vijf kamers, Welke een aparte vleugel vormden, weelderig ingericht met alle moderne gemakken. De zitkamer was vol Fran- sche romans van een zeker slag, de Schilde rijen alle sporttafereelen, sommige op het kantje van behoorlijk af. Op de tafel een sta pel couranten, bijna alle Fransche en een asch- bak met een paar sigaretteneindjes. Phil nam er een in zijn hand. Is dit zijn speciaal merk? vroeg hij en stak het toen ongemerkt in zijn zak. "I i; Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 15 rog. f 0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken het buitenland met f 300,000 en het onderhoud van vluchtelingen met drie mrllioen gulden. De Uitvoer-Centrale. In antwoord öp het Tweede Kamer-verslag betreffende het wetsontwerp voor de Uitvoer- Centrale, verklaart de regeering, dat de be slissing over afgifte van consenten in het al gemeen en de daaraan te verbinden voorwaar den blijft bij den minister van Landbouw, die betreffende hoofdpunten zooveel noodig in overleg met zijn ambtgenooten handelt. Practise!) zullen de beslissingen onder toe zicht van een gedelegeerde commissie uit den raad van commissarissen in handen worden ge legd van'de directie der op te richten Neder- landsche Uitvoermaatschappij in welke direc tie wel personen opgenomen worden, bij erva ring met handelszaken bekend, maar niet zelf zaken doende of belanghebbende bij bepaalde bij den export betrokken ondernemingen. De regeering blijft meenen dat voor de be oogde centralisatie de oprichting eener Naam- looze Vennootschap noodig is. De vrees, dat de oprichting der Vennootschap tot blijvend verlies van afzetgebied voor sommige Neder- I De Koninklijke familie. Maandag a.s. zal de Koningin haar zomer verblijf te Scheveningen betrekken. De Prins gaat dien d;.g voor ongeveer 2 maanden naar Zwitserland en zal gedurende dien tijd vergezeld worden door zijn adjudant, kapitein-luitenanC ter zee jhr. J. C. F. von Mühlen en door den heer jhr. A. W. G. van i ta- wij wel 1 01 c o ifl 0 Roode Kruis, terwijl de heeren Visser uit Bloemendal!., Driessen ui. Westzaan en mr. Fens uit Eindhoven, allo leden der padvin- dersorganisatie, gedurende veertien dagen deel van het reisgezelschap zullen uitmaken. Gedood. Een 2-jarig knaapje geraakte spelend onder een rangeerende stóomtram bij Maastricht. De grootmoeder, die het wilde redden, werd mede overreden. Het kind is reeds overleden en de vrouw, die zwaar gewond is, is stervende. De kolenschaarschte. Eerstdaags is, naar de „N. R. ,Ct.” meldt, weer een nieuwe regeling van het gasverbruik in verband met kolenschaarschte tegemoet te zien.- De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bevolen, en zulks met het oog op den steenkolennood, dat vervoer van militaire goe deren, zoo eenigszins mogelijk, per vaartuig moet plaats hebben. Duur stroo. In oostelijk Groningen zijn dé strooprijzen plotseling aanmerkelijk gestegen. Werd korten tijd geleden niet meer dan f 14 per 1000 K.G. geboden voor stroo van den vorigen oogst, thans -wordt daar voor betaald f 30. Ook stroo van den aanstaanden oogst wordt gekocht voor f 24 a f 30 per 1000 K.G., gedeeltelijk als vee voeder. Interc. Telefoon 215, is a.s. Dinsdag 3 Juli in ’t Hotel SCHRAM te Snkek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN van 9 tot 3 uur. Huiswerk. In Moleschott wordt gewaarschuwd tegen overlading met huiswerk van schoolkinderen. In het buitenland is het op verschillende plaat sen dooi- de overheid absoluut verboden, om aan de twee of drie laagste klassen huiswerk mee te geven, en voor de hoogere klassen is zekere beperking opgelegd. x meegebrachte zakken. Vrouwen Minister Cort van der Linden. Minister Cort van der Linden heeft geheel hersteld zijn ambtsbezigheden ten departe- Verdronken. Woerfsdagavond is bij het zwemmen de 19- jarige J. D. in het Boterdiep bij Groningen verdronken. me. «w.ww, Ie V*anen is in de Lek verdronken de mili- de kosten van onderhoud van Nederlanders in tair p- dè H’ uit Utrecht. Zijn lijk is opgehaald. d U11UUUI V Cl H Uil \V CU IV UjCLUJCH, U.CU Z-VJXVI haar zal doen wat het reeds voor zoovele an deren deed. Mejuffrouw Blanche Meunier, 45, rue de l’Hötel-de-Ville te Lyon, (Frankrijk), heeft ons geschreven: „Ik ben in betrekking in een groot magazijn van zijdestoffen in onze stad. Doordat ik mij had overwerkt, was ik heel zwak en bloed arm geworden. Ik had mijn eetlust geheel ver loren, was erg bleek en uiterst zenuwachtig. Ik heb verschillende middelen gebruikt zonder iets anders dan een geringe verbetering te ver krijgen, die zich alleen deed gevoelen 'zoolang de behandeling duurde, waarna ik spoedig weer even ziek was als tevoren. Een vriendin die mij 'zoo sleepend zag en die, in een gelijk soortig geval, zich bij de Pink Pillen zeer goed had bevonden, beval mij aan eën proef er mee te nemen, wat ik deed. Uwe Pink Pil len hebben getoond voortreffelijk te zijn. In- _derdaad, niet alleen hebben zij mij mijne krach ten, mijn kleur en mijn eetlust weer gegeven, maar hunne uitwerking is blijvend geweest, en sedert ik met de behandeling ben opgehou den, gevoel ik mij gelukkig te leven”. De Pink Pillen voor bleeke menschen -geven bloed met iedere pil. Zij zijn onovertroffen te gen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuw pijnen, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314. Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. lichtingen kon verschaffen omtrent Silverda le’s handelingen, ook dat hij dikwijls weken achtereen uitblijft en dat hij me nooit vertel de, waarheen hij ging. Ik moest ook vertel len, of hij den avond van den móórd was geweest; natuurlijk wist ik daar van. Dat hadt je wel geweten, als je pven hadt nagedacht, zei Phil. Silverdale in Londen op den avond van den moord in Ponder-Avenue het was de avond van het ■feest bij de Hertogin van Harringay. Bij die gelegenheid overhandigde je mij die brieven en toen zag je Silverdale op het terras; je ging het huis weer in, nadat je mij verlaten hadt. Dat is waar ook, riep Lady Silverdale uit; dat had ik heelemaaF'vergeten. En ik ver telde den inspecteur dat mijn echtgenoot in weken niet in Londen was geweest, zoover ik wist tenminste. Ik had hem ook inderdaad in weken iniet gezien tot ik hem op het tej- rras ontmoette. We wisselden slechts een paar woorden hij zei, dat hij weer weg ging, meer niet. en gaan kan, wanneer hij verkies.t. En daar behoeft niemand iéts van te we- iedereen praat op het oogenblik. Je kunt mijn ten? verwondering voorstellen, Phil. Niet, dat ik Phil luisterde met een zeker gevoel van on gerustheid. Sparrow was een te voorzichtig man om zulk een stap te doen, tenzij hij er een gegronden reden voor had. Temple zou atles in zijn vermogen willen doen om Elsie Silverdale last en moeite te besparen, maar hij voorzag, dat er heel wat voor haar komen zou. Hij wilde niet aan de voordeelen denken, wel ke de situatie zou kunnen opleveren die ge dachte zette hij zich geheel en al uit het hoofd. Elsie moest er doorheen nu. Is Silverdale hier dien avond geweest? Ik geloof het niet, Phil. Hij vertelde mij uitdrukkelijk, dat hij inlichtingen ontvangen welke hem rechtvaar-1 tochten verdween. weer op een van zijn Je begrijpt, hij heeft zijn digden de arrestatie van Silverdale aan te eigen kamers en zijn sleutel, zoodat hij komen vragen. Het slachtoffer was John Gilray van het beruchte Ponder Avenue-geval, waarover Voor 3 vacatures zijn' Riemsdijk, lid van het hoofdcomité van het candidaat gesteld T. R. Hellinga (vrijz.) te Hij- laard, H. T. v. d. Plaats (s.-d.. aftr.) te Oos- terlittens, W. A. Visser (vrijz.) te Wiasun; er, H. L. de Vries (s.-d., aftr.) te Beers. DONIAWERSTAL. Bij enkele candidaatstel- ling zijn herkozen B. IJ. Agficola (r/.-k.) te St. Nicolaasga, D. W. van der Leij (vrijz.) te Langweer en P, W. Rinkema (c.-h.) te St. Ni colaasga. HEMELUMER OLDEPHAERT c. a. Candi daat zijn gesteld door de anti-rev. J. K. Baje- ma (aftr.) en L. Dokkum Jr., beiden te Kou- dum; door de christ.-hist. A. Landman te Kol der wolde en J. Molenaar te Koudum; door de vrijz. S. P. B. Martens (aftr.J te Oudega, A. Schrale (aftr.) te Warns en S. Sierks te Kou dum; door een groep kiezers: J. M. de Jong te Koudum. HINDELOOPEN. Candidaat zijn gesteld S. Borneman (aftr.), J. J. van Elselo (aftr.), H. Glashouwer, W. Hendriks, U. H. van Meeke ren eh H. Simonides (aftr.). denken, dat ik volmaakt gelukkig moet zijn. Zij zeggen, dat ik alles heb, wat ik noodig heb en dat ik geen armoede heb te vreezen. In hun oogen is armoede het grootste ongeluk, dat iemand - kan overkomen. Het zou niet kwaad zijn als een paar van hen eens een tijdje in mijn.schoenen zouden staan. Maar ik wil er niet verder over spreken, je bent mijn vriend, Phil. Zij- stak haar handen uit en Phil drukte er hartstochtelijk zijn lippen op. Jij bent de eenige vrouw, die ik ooit be mind heb, dat weet je. Er is niets ter wereld, dat ik niet zou doen om je zorg en verdriet te besparen, Elsie. Die schelm heeft je door een gemeenen streek aan mij ontrukt; je bent nog evenzeer de mijne als ooit tevoren. En als dit vreeselijk schandaal publiek wordt, brengt, wanneer hij niet thuis is. Hij deed’tal- het mijn plicht je terzijde te staan. Je hebt me, geloof ik, nog iets te vertellen Elsie, er is nog iets, dat je hindert ,en wat je Sparrow niet verteld hebt. Misschien, maar ik ben er niet zeker van, antwoordde Lady Silverdale. Ik dacht, dat Sil verdale ergens in liét buitenland was, daar gaat hij gewoonlijk heen. Tenminste, hij vertelt, dat hij daar ge woonlijk heengaat, hetgeen niet hetzelfde is. Wel, misschien is dat zoo, Phil. Ik heb geen flauw idee, waar Silverdale zijn tijd door brengt, wanneer hij niet thuis is. Hij deed al tijd voorkomen, alsof hij buitenlands reisde, maar ik ben overtuigd, dat hij gister en eer gisterenavond in huis was. Wat, heb je hem gezien, Elsie? Neen, maar ik ben er zeker van, dat ik hem gehoord heb. De sleutel is nu in de bui tendeur van zijn vleugel, maar die deur was gisteravond om elf uur gesloten. Ik -wilde een boek uit een van zijn kamers-halen, maar kon niet in. Ik klopte twee of driemaal, maar ik kreeg geen antwoord toch weet ik, dat hij er was. Denk je, dat hij je weigerde te antwoor den?. Ja, zie je, ik kon zijn sigaret ruiken; hij rookt een bijzonder soort sigaretten, welke Het minderwaardige leven. Het is een feit dat vele vrouwen, jong of oud, rijk of arm, een minderwaardig leven lijden. Wij willen daarmee zeggen, dat zij van liet leven niet al de voldoening genieten, die ieder onzer is toegestaan. Indien dat minder- waardige leven het resultaat der fataliteit was, kon men niet anders doen dan er zich voor l buigenden over zijn ongelukkig lot treuren: maar 95 malen op de honderd is het de schuld der vrouwen zelven. Als men het wel be- schouwt, is het leven voor de meesten onzer saamgesteld uit eenige groote gebeurtenissen, vreugden of smarten, en vooral uit vele be minnelijke nietigheden: kleinevoldoeningen, ondervonden welzijn, ontvangen complimen ten, vervulde begeerten, gedeelde gevoelens. Maar om' die nietigheden, die voldoende zijn om onzen dag op te vroolijken, te voorschijn te rbepen, om ze waarde voor ons te doen hebben, moet men vóór alles gezond zijn, en vele vrouwen zijn ziek en weten niet- goed hoe zij zicli moeten verzorgen. Door de getuig schriften der genezingen met de Pink Pillen onder harp oogen té brengen, sporen wij er haar ongetwijfeld toe aan in dat uitmuntende middel vertrouwen te hfbben, dat zeker voor Herbenoemd tot lid van het college voor He visscherijen de heer H. PoIIema alhier. Gemeenteraadsverkiezingen. De Dinsdag gehouden candidqatstelling had nog tot uitslag: BOLSWARD. Bij enkele candidaatstelling zijn herkozen S. E. Lunter (kath.) wethouder, G. Keikes (c.-h.), D. Terhenne (lib.) en D. B. Eerdmans (a.-r.). Temple begon het verband te onderscheiden tusschen zijn conclusie en de inlichtingen die Sparrow verkregen had. Zij waren aan ver schillende uiteinden van de lijn begonnen, maar het scheen, alsof liet niet lang zou du ren, voor zij samenkwamen. Tempel wandelde in gedachten verder tot hij aan de winkel van Negretti kwam, den beroemden sigarenfabri kant. Hij nam het verkoolde overblijfsel van de sigaret, welke hij op de tafel in Silverda le’s bibliotheek gevonden had, uit zijn zak. Hebt u dit wel eens meer gezien, vroeg hij den fabrikant Negretti bezag het en antwoordde: Zeker mijnheer, dat is dezelfde tabak die u mij on langs bracht. Zooals ik u toen reeds zeide, hebben wij twee of drie klanten, die dit- soortgoudgeld of zond me een postwissel, speciaal laten maken: ik beloofde u toen de Temple keek teleurgesteld. namen van de heeren. Heeft hij u nooit een cheque gegeven? Dat deedt u, zei Phil, en daarom ben ik vroeg hij. vanmorgen ook hier gekomen, maar ik heb niet zijn mente hervat Beleedlging Kon. familie. Het gerechtshof te ’s-Hertogenbosch ver oordeelde L. A., redacteur van de „Kerkrade naar” wegens beleediging van de Koningin en Prins Hendrik tot drie maanden gevangenis straf. De eisch was veertien dagen. Oorlogsgevolgen. Bij suppletoire Binnenlandsche Zakenbegroo- ting worden eenige posten der Ned. Staats- begrooting verhoogd, o.a. die voor quaran- tainemaatregelen aan de grenzen voor binnen komende deserteurs in burgerkleeding en voor Ontvluchte krijgsgevangenen enz. met f 200.000, landsche Lndustrieelen zal leiden, deelt de Re geering niet. Opstootjes te Rotterdam. Woensdag hebben er in verband met het gebrek aan aardappelen opnieuw ongeregeld heden’te Rotterdam plaats gehjid. Een gróót aantal vrouwen en mannen is eerst naar het stadhuis gegaan, waar de waar nemende burgemeester, de heer v. Dorp, eeni ge vrouwen heeft ontvangen. Op hun klachten heeft de heer v. Dorp geantwoord, dat hijzelf ook geen aardappelen kon krijgen, dat de ge meente niets te zeggen had over de aardap pelen, die in schepen liggen en dat in de pak huizen te Rotterdam geen aardappelen zijn op geslagen. Hij heeft de menschen verder ver zocht, rustig te blijven en hun gezegd, dat zij op andere wijze toch niets zouden bereiken. De betoogers zijn daarna kalm heengegaan en hebben in het centrum van de stad wat opschudding gebracht, toen zij door de straten trokken, gevolgd door een nieuwsgierig pu bliek. Bij den Binnenweg splitste de optocht zich. Ongeveer tachtig vrouwen met een aan tal mannen begaven zich naar de rivier, en langs de Westerkade en Parkkade, naar de loodsen op het einde daarvan. De deuren van het terrein, waarlangs in de Parkhaven sche pen met aardappelen liggen, stonden open. Een poging, die deuren nog intijds te sluiten, mislukte. Alles stormde het terrein op, klom op de schepen, die weer langs den kant lagen en dus zonder moeite te bereiken waren, vulde -- -1 en mannen klommen’ over de heining van het terrein en een ander gedeelte ging door den uitgang te rug. Er werd voortdurend met de stoomfluit om assistentie gevraagd, maar toen eindelijk een inspecteur van politie verscheen, was het te laat. Met buit beladen gingen de vrouwen, sommigen met gescheurde kleeren en aan de armen bloedend, huiswaarts. Een tramwagen van lijn 1 bracht verscheidene van hen jui chend stadwaarts. De vrouwen, die aan deze bestorming deel hebben genomen, zullen in de eerste dagen althans niet van gebrek aan aardappelen kun nen spreken. verbluffende probleem kwam weer bij Hij was een van de eerste. Ik hoop, dat u mij niet in moeilijkheden zult brengen, mijn heer. O, daar kunt u ?eker van zijn, zei Phil. I. Integendeel, de inlichtingen welke u mij ver schaffen zult zijn erop berekend, heel wat men schen moeilijkheden te beparen. Was John Gilray van Ponder Avenue ook een klant vau u? Negretti scheen niet op zijn gemak. Dat is een delicate vraag om te beant woorden, mijnheer, zei hij. Ziet u, inspecteur Sparrow -O, is Sparrow hier geweest? zei Phil grimmig. Hij schijnt verder te zijn, dan ik ver wachtte. U kent mij, nietwaar en u weet ook, dat ik in mijn positie geen dwaze dingen zou doen of zeggen. Was Gilray een klant van U? Ja, mijnheer, gaf Negretti toe. Ik had zijn naam op de lijst staan, welke ik u wilde geven, maar nadat de inspecteur van daag er geweest was, heb ik hem doorgehHald. Maar als u zooveel schijnt te weten, zal ik maar niet terughoudend zijn. Kende u Gilray van aangezicht? Tamelijk goed, mijnheer; hij kwam hier wel epns. Een behoorlijk mensch, altijd keurig gekleed en geschoren met goede tanden. Hij bestelde hetzelfde soort sigaretten en liet ze gewoonlijk naar. Ponder Avenue zenden. Een tamelijk zware rooker. denk ik? Ja, wat wjj in het vak noemen, een kettingrooker, zoo een, die een nieuwe sigaret aansteekt aan de vorige. Dat wil heel wat zeggen. Had hij hier een hooge rekening staan? Niet bijzonder, mijnheer, nooit meer dan dertig of veertig gulden. Hij betaalde gewoon lijk Wanneer het-zooveel was en gaf me dan RAÜWERDERHJEM. Candidaat zijn gesteld yoor de verkiezing van drie leden van den raad: S. S. Dijkstra (a.-r.) te Terzool. H. i Kiestra (vrijz.) te Terzopl, S. Jensma (vrijz.) 1 te Poppingawier. R. Schaap (vrijz.) te Deer- i sum, C. Jonker (S. D. A. P.) te Sijbrandabu- ren, D. de Leeuw (S. D. A. P.) te Irnsum en F. WierSma (S. D. A. P.) te Poppingawier. De aftredende leden C. W. de Haan en A. Schilstra wenschten niet weer in aanmerking te komen en J. M. Bleeksma was intusschen overleden. Stemming 5 Juli, herstemming, zoo noodig, 16 Juli. STAVOREN. Bij enkele candidaatstelling zijn herkozen als leden van den gemeenteraad D. Mulder (chr.-hist.) en S. Bok en K. Visser Janz. (vrijz.). SLOTEN. Bij enkele candidaatstelling zijn herkozen E. Haagsma, T. .tie Jong en Jan R. I Visser. I WORKUM. Bij enkele candidaatstelling ^ijn tot leden herkozen R. S^*4)tma,- IJ. IJkema en O. IJntema. IJLST. Als leden moesten dit jaar aftreden de heeren W. Abma, (chr.-hist.), C. Nauta (a.-r.) en D. Visser’ (vrijz.). Candidaatstellin- gen werden ingeleverd voor de heeren Nauta en Visser, zoodat deze herkozen zijn. De lijst voor den heer Abma is waarschijnlijk vergeten. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 27 Juni. Vonnissen. In de zitting van 20 Juni hebben o.a. terecht gestaan: H. F., 20-jarig bakkersknecht te Sneek, we gens valschheid in geschrifte en~oplichting al daar. Geëischt 3 maanden gevangenisstraf en tot die straf veroordeeld. Een 15-jarige arbeider te Beers, wegens dief stal 'van een lam onder Jorwerd, ten nadeele van G. de Jong, op 16 Maart j.l. Beklaagde is 1 veroordeeld tot 1 jaar tuchtschool. R. K., 22-jarig los werkman te Sneek, we gens verduistering aldaar. Geëischt 1 maand, gevangenisstraf en tot die straf veroordeeld. Te Wekerom, gem. Ede. is de ongeveer 60- jarige landbouwer J. v. d. B. te water geraakt en verdronken. Woensdagavond is het 7-jarig eenig zoontje Van den tuinder van der E. in de Haagvaart nabij Delft verdronken. De brandstoffennood. Te Delft zijn wegens gebrek aan steenkolen reeds 9 industrieele bedrijven stopgezet. Naar men verneemt, wordt ernstig de moge lijkheid overwogen, om wegens het nijpend ge brek aan brandstoffen sommige waschbedrjj- ven met bakkerijen te combineeren. Bak- en braadvet. Het werd Maandagochtend den winkelbe diende van Eigen Hulp in Den Haag te mach tig, zoo vele dienstmeisjes er dien morgen weer kwamen vragen om bak- en braadvet. Maar meisjes, waarvoor gebruiken ze bij jullie thuis toch ia! dat braadvet? Een van de meisjes: Wel, voor de theelichies! Zoo, nu zeg dan maar thuis, dat de distri butie daar al lang achter is. Ze heeft er zout in gedaan, dan kan je het toch niet gebrui- keiT van ’t sputteren. (N. Ct.) Veryalsching van peper. De Ned. Vereen, voor den specerijhandel is ter oore gekomen, dat er verschillende partijen peper in den handel zijn, vermengd met wik ken (paarden- en duivenvoer). Voorzorgen. De minister van Landbouw brengt in de „Staatscourant” ter algemeeene kennis, dat, zoolang omtrent den uitslag van den aardap peloogst geen meerdere zekerheid is verkre gen, het aankoopen van winteraardappelen door gemeenten, instellingen en particulieren moet worden ontraden, aangezien een minder goede uitslag van den oogst inbezitneming van alle winteraardappelen van rijkswege waarschijnlijk noodig zal maken. Neen, hij hield ervan, voor excentriek bijzonder verrast was, want ik ben nooit ver- door te gaan en de menschen schrik aan te ja- rast door iets, dat Silverdale doet. Ik moesteen. Ik weet, dat hij soms al twee dagen in den inspecteur vertellen, dat ik hem geen in-1 zÜn e>Sen kamer was, voor een van de andere huisgenooten er iets van wist. - waren altijd gesloten, tenzij hij bepaalden tijd thuis was. Soms denk ik, dat hij gek is. Temple knikte verdrietig. Eiken keer, dat hij Lady Silverdale sprak, ontdekte hij weer iets meer van alle onaange naamheden, welke zij van dien man te dragen had. Wat een akelig idéé, riep hij uit. schien is hij op ’t oogenblik wel in huis. Neen, want zijn kamers zijn open. Als hij langer dan een week wegblijft, Jaat hij altijd den sleutel in de. buitendeur steken en die zit daar nu al eenigen tijd in. En ben je er heel zeker van, dat hij in dien tusschentijd niet teriig is geweest? Lady Silverdale aarzelde een oogenblik. F’hil kon zien, dat ze bleek werd. Ik weet het niet, fluisterde zij; ik ben er niet zeker van. Ik heb je heel wat verteld Phil, maar jé weet niet half, wat ik te dragen heb gehad. Ik heb geen enkelen vriend dan jou, mijn familie niet meegerekend en ik zou er niet aan denken hen iets te vertellen. Zij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1