f 1 annex FIRMA H. BRANDENBURG» Stremming Passage. Gerookt en gezouten Spek. Levensmiddelenbedrijf Sneek. SHEERER COURANT en WYMBRITSERAOEEL Nieuwstijdingen. n r Oilicieel Orgaan der Gemeente Sneek. Officieel gedeelte- Ann onze Adverteerders/ Woensdag 4 Juli 1917 33e Jaargang lo. 80. k. i, I, Ij J- t. J NIEUWE SNEEKER COURANT d, JQS Ie 08 op r. w LU en r. 20 jaar gevangenisstraf. at de L. Ct. Groeneveld. 164 4 6% 168 1% 6% en i ct 18 Oudeschoot. Nijmegen. Heerenveen. Wommels. Bozum. v. d. Veer, met 6 zilv. Terhorne. 163 of 165 166 Hellendoorn. Velsen. Gauw. Egmond Zee. Amsterdam. Sneek. 3l el t, - lo te 1- Jï Iff [- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS .Uitgevers Shïkk Telefoon No. 150. et lP et ,u f. f0.50. Eindexamen Rijkezuiveischool Boisward, Aan het eindexamen der F”* te Bolsward werd door 12 leerlinge: nomen. van Sneek, 3 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP K.G. regeeringsrijst a- Javarijst a gort a zeep a Gymnastiek. Door de Technische Commissie van het Ge west Friesland van het N. G. V. is besloten op den Turndag in begin Augustus te Balk te houden, een. persoonlijke wedstrijd voor tur ners uit te schrijven in Duitsche driesprong. Voor dames, meisjes- en jongensadspiranten vereenigingswedstrijden in balloop, behendig- heidsloop en estafetteloop. Leerlingen van een lagere school zullen slagbalspelen te zien ge ven. 1 Leeuwarden; Leeuwarden. 6e klasse, schoïiwen, lengte 6 M.. wijdte 1.80 M. en daarbeneden. le prijs, bronzen medaille, aangeboden door de Ned. Ver. van Vreemde lingenverkeer, met de vlag der vereeniging, T. K. de Jong, „Twee Gebroeders”, Eerne- woude; 2e prijs, sigarenstelletje. K. J. de Boer, „Marianne”, Drachten. 7e klasse, groote gemerjgde klasse. Ie prijs, gebakschotel met zilv. hengsel, L. Zandstra, „Trijntje Martine”, Heerenveen; 2e prijs, twee kleine bloemvazen op zilv. voet, F. Hiemstra, „de Steur”, Grpuw. 8e klasse, sloepen (dinghies), lengte 5 M., wijdte 1.80 M. en daarbeneden. Ie prijs, zilv. sCheepjeslepel, H. Voordewind, „Geus”, Leeu warden; 2e prijs, sigarenbel^er, met zilv. gé- mont., Tj. Kuperus, „Sirene”, Leeuwarden. 9e klasse, schouwen, lengte 4.75 M., wijdte 1.42 M. en daarbeneden. Ie prijs, zilveren wis- selbeker, aangeboden door den heer mr. J. D. v. d. Plaats te Heemstede, eerelid der veree niging, benevens de vlag der'vereeniging, A. „Reidhin”, Grouw; 2é prijs, étui lepeltjes, Hettinga. „Wettergulp”, Kaatsen. Bij de Zondag jl. te Oude Biltzijl gehouden kaatspartij werd de le prijs, f 75, gewonnen door A. Decastieau, Sneek, J. Reitsma, Ping- jum en A. Smids, Franeker. D.e 2e prijs, f 45,' door A. v. Lierde, E. Hoyois en Hephelin, allen te Harderwijk. Stand le en 2e prijs 53—66. De 3e prijs, f 15, door Neury, Carton en Ur- bain, allen te Zeist. De 4e prijs, f 15, A. Rien- stra, Sneek, J. Vlietstra, Franeker en M. Pou- leur, Zeist. Maximumprijs per K.G. 13 cents. 28 13 14 per 1 K.G. 37 cents. f 41.25 per 100 K.G. - 104.50 - 122.75 - 84.25 - 31.50 Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5» et. Advertentièn 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken C. Brouwer Mej. A. Gerrits Hepkema’s Courant Ontvanger dir. Bel. A. Rusticus dankt. De levering van het benoodigdo rund- vleesch voor de hier gelegerde soldaten, is bjj aanbesteding gegund aan den beer Jac. de het aantal vereenigingen, Voor Fransch en Duitseh Duitseh - en Engelseh van r Duitseh Muurling en Oosterhoutvoor Engelseh Reedijk en Schreuder voor Fransch Veurman. De oud-leerling Th. E. Joustra, van Vlaardin- gen, slaagde nog voor Duitsche handelscorre- spondentia. Aardappelen. Het „Hdbl." is van meening dat elke uit voer van aardappelen thans 'ongeoorloofd is, en dat Duitschland geen schijn van recht heeft om 25 pct. van onze aardappelopbrengst te vragen. Is die eisch door Duitschland gesteld, zegt het blad, dan hadden de Nederlandsche onderhandelaars ruggegraat genoeg moeten hebben om aan dit onredelijke verlangen weer stand te bieden. Er had dan maar van moeten komen wat kwam. Wij hadden dan altijd ver der kunnen zien. De zaak staat nu zoo, dat Duitschland een vierde gedeelte van onze aardappelen krijgt tegen een lageren prijs dan ze zouden opbrengen als alles gereserveerd' bleet voor de vrije binnenlandsche markt. En dat terwijl wij alle Duitsche artikelen veel duurder, het ijzer soms drie a vijf maal duurder moeten betalen. Maar de prijs is in dit geding iets bijkom stigs. Hoofdzaak is dat geen aardappelen uit gevoerd mogen worden, wanneer ons volk zelf daaraan dringende behoefte heeft. In Rotterdam is ongeveer 5 millioen K.G. aardappelen, begtemd voor Engeland, in hoofd zaak verrot, omdat er geen vervoergelegen- heid was. Had dat niet kunnen worden voor komen? vraagt het blad. Loopt de staatsma chine dan zóó straf? Twintig jaar gevangenisstraf. De gewezen gemeente-veldwachter Corn. Stroop te Oss (N.-Br.), die in den vroegen mor gen van 27 Dec. 1916 op den openbaren weg aldaar den koopman van H. met een revolver doodschoot en van zijn geld beroofde en door de rechtbank te ’s-Hertogenbosch veroordeeld werd tot levenslange gevangenisstraf, is thans door het gerechtshof aldaar veroordeeld tott drgfsbelasting. Aan de Amsterdamsche universiteit slaag de voor het tweede natuurkundig examen de heer E. Velleman van hier. Eindexamen Gymnasium. Voor het eindexamen gymnasium alhier zijn geslaagd de h.h. H. Mulder, Heeg, T. Hettinga, Uitwellingerga en mej. T. Keestra, Bolsward, voor A, en de h.h. W. Hoekstra, Wommels, G. Krook, Sneek. A. van Druten, Sneek mej. W. Westerbaan, Bolsward, voor B. Afd. I. A. M. V. Gisterenavond werd de vergadering tot op richting eener afdeeling der Internationale Anti-Militaristische Vereeniging in het Geh.- Onth.-café „de Toekomst” gehouden. Ingeleid werd ’t onderwerp: „Doel -en streven der I. A. M. V.” door den heer P. van der Veen, waarin werd aangetoond welk standpunt de -I. A. M. V. huldigt ten opzichte van vele vraagstukken het militarisme betreffende en zonder rekenschap te houden met welk nut- De veilige vaargeul in de Noordzee. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Londen de Britsche regeering het volgende heeft bepaald: De gevaarlijke zóne in de Noordzee zal van 4 Juli a.s. af omvatten alle wateren met uit zondering van de Nederlandsche en Deensche - territoriale wateren liggende Zuidelijk en Oos telijk van een lijn, die begint 3 mijlen voor de kust van Jutland op den breedtegraad 57 gr. 8 min. Noorderbreedte en verder gaat langs de volgende punten: 1. het punt gelegen op 57 gr. 8 min. Noorderbreedte, 4 gr. Oosterlengte: 2. het punt gelegen op 53 gr. Noorderbreedte 4 gr. Oosterlengte, vandaar langs den breedte graad .53 gr. Noorderbreedte naar het punt gelegen op 3 mijlen van de Nederlandsche kust, vandaar naar het Noorden en Oosten loo- pende langs de grèns van de Nederlandsche territoriale wateren. Daar tengevolge van dezen maatregel de veilige vaargeul in de Noordzee binnen de gevaarlijke zóne zou vallen en daardoor alle scheepvaart van en naar Nederland om de Noordkust van Engeland geheel onmogelijk zou worden, heeft de Nederlandsche regeering. aannemende dat .zulks niet de bedoeling der Britsche regeering kan zijn, de aandacht dier regeering op de hoogstbedenkelijke gevolgen van dien maatregel gevestigd en de verwach ting uitgesproken, dat daarin nog wijziging zal - worden gebracht. Rgkszuivelschool o m deelge- i. Geslaagd zijn de heeren K. von Henning, Kampen, K. de Jong, van Heerenveen, A. J. van der Knaap, van Rotterdam, J. G. Krook, van Sneek, G. Muurling, van Oudeschoot, J. Oosterhout, van Bolsward, H. Radema, van Kollum. C. Reedjjk, van Heinenoord, B. Sehreti- Veltman, van Friens en de Wijk. Afgewezen één Fransche, Duitsche en En. Gewetencgelri. Bij den ontvanger te Sneek is f371.75 en f 10 ontvangen wegens te weinig' betaalde be- Een nieuwe zilveren Koningshaf. Door de familie van wijlen den heer H. v. Slooten, beschermheer van de Vereeniging „Eendracht” te Harlingen is aan deze kaats- vereeniging een zilveren Koningsbal ten ge schenke gegeven. Deze zal jaarlijks op den tweeden kaatsdag te Harlingen worden ver- kaatst. De bal is ontworpen door den heer P. de Jong te Wageningen; de inscripties zijn van den Frieschen dichter-schrijver Y. Schuit maker te Franeker: de firma Begeer zorgde voor de uitvoering. Met zijn wapens van Nederland, Friesland, Leeuwarden, Franeker, Sneek, Bolsward, het embleem van „Eendracht” en nog een kijkje yan het kaatsterrein dier vereeniging, maakt de bal'een prachtigen indruk. Reorganisatie Friesche Mij. van Landbouw. In de reorganisatiecómmissie zijn o.a. geko zen door de afdeelingen: Baarderadeelde heer E. Wesbonk te Winsum, Gaasterland: de heer B. ,M. v. d. Goot, Wijckel; Heeg: de heer K. Visser; Hennaarderadeel: de, heer Y. J. Heeg, te Oosterend; Koudum: de heer Johs. J. Roor- da: Leeuwarden: de heer A. Rauwerda; Lem mer: de heer S. H. Schaap; Rauwerderhem: dé heer S. Jensma, te Poppingawier; Sneek: de heer Y. P. Veldhuis; Workum: de heer P. Gaastra. Gisteren is de commissie door den voorzitter der Friesche Mij. geïnstalleerd. Met klein verlof.’ Behoudens onvoorziene omstandigheden zul len op 13 Juli a.s. in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld: a. de dienst plichtige korporaals en manschappen van de militielichting 1913, die bestemd zijn later naar de landweer over te gaan (dus uitgezonderd zij, die behooren tot de bereden korpsen, de pantserfortartillerie of de torpedisten); b. de dienstplichtige korporafls en manschappen van de lichting 1911, behoorende tot de pantser fortartillerie of dé torpedisten. plasitskaairSes*sysS»«m in de Hervormde K®r&. Zondagochtend deciders. B Klein Wassink aan de Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden mede, dat de beweging, om te komen tot af schaffing van het plaatskaartenstelsel in de kerken der Ned. Herv. gemeente te Leeuwar den, als mislukt moest worden beschouwd. Van de ruim 7000 lidmaten waren er maar ruim 2000 die geteekend hadden, in totaal voor do som Van nóg geen f 3400. Minimum-hedrag waarvoor ingeteokoud moest worden was f 5000 Voor »®evo«der. Vermoedelijk zullen de voorraden koolrapen en knollen, voor zoover niet voor eigen vee benoodigd, door de regeering in beslag geno men worden en als veevoeder worden gedistri bueerd. Met'deze’distributie zal reeds in den aan vang van den winter een begin werden gemaakt. Ta wslnifl voedsel te Veerhuizen. Naar de „Asser Ct.” verneemt, doet zich het gebrek aan voedsel te Veenhuizen zeer ge voelen. Aan de gestraften aldaar worden per dag uitgekeerd twee sneden roggebrood .en een bord erwtensoep. Dat dit bij zwaren ar beid op het veld niet voldoende is, laat zich gevoelen. Velen der gestraften lijden dan ook aan buikziekten en zijn niet in staat geregeld door te werken. Een spoedige verbetering van den toestand is zeer noodig. 0e nieuwe zegelwet en de vissoherij, Sedert de invoering der Zegelwet 1917 zijn de vergunningen tot jagen en visschen onder worpen aan een recht respectievelijk van f0 30 en f0.50. Te zangersfeest Zangkoren in Friesland” gehouden, plaats in Hepkema’s boschjes. De heer Riemersma te Giekerk, voorzitter van den bond, opende met een gepast woord de samenkomst, waarna de heer L. van der Brug te Makkum, voorzitter" van ~’t Seiskip for Fryske Tael en Skriftenkennisse, het welkom toeriep aan de leden van het Selskip; die er hun Selskipsdei hielden. Daarna werden de samenzangen van de aangesloten' zangvereenigingen gegeven; daarop volgden de praestaties van de afzon derlijke zangvereenigingen. Als juryleden fungeerden de heeren Hoog slag te Sneek, Alt te Bolsward en Sipma te Sneek. De eerste twee beoordeelden het mu zikale gedeelte, de laatste de uitspraak in de Friesche taal, om van hun bevindingen verslag te. doen en dit mee te deelefF aan .dé deelne mende vereenigingen. Na de pauze sprak namens -’t Selskip de heer B. S. Hijlkema, die een „Te Wapen” toeriep aan de aanwezigen om een krachtige actie te ontwikkelen voor 't behoud van de Friesche taal. De betooging slaagde uitstekend; ze werd door ongeveer drie duizend personen bijge woond. met zilv. gemont., stanter”, Grouw. 5e klasse, jachten en booten, le prijs, 12 zil veren sierlepeltjes, R. Buisman, „Mercurius”. 2e prijs, N. Siebesma, „Argo”, Op Woensdag 4 Juli 1917 zal de passage over de trambrug over het Kleinzand bij de Jousterkade zijn GESTREMD. Sneek, 3 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. De Burgemeester van Sneek brengt ter alge- meene kennis, dat de verkoop van gerookt en gezouten spek zal plaats moeten hebben op bons van het bonboekje. Deze week kan wor den gekocht voorzoover de slagers in voor raad hebben, op bon no. 171 4 ons gerookt of gezouten varkensvleesch. Zpnder bon mag niet meer worden verkocht. Sneek, 3 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd: P. J. DE HOOP. Vanaf Maandag 2 Juli 1917, tot en met Zaterdag 7 Juli 1917, kan worden ge kocht, voorzoover deze r eg e er in gs- artikelen bij de winkeliers voorradig zijn: Op bons no. Mata Hari. Men seint uit Parijs, dat mevr. Mac Leod, geboren Selle, den 24sten Juli voor een krijgs raad zal terechtstaan. Zij wordt beschuldigd van verstandhouding met den vijand en spion- nage. Haar verdediger is mr. Clunet. De beklaagde verklaart onschuldig te zijn. BOZUM, 2 Juli. Aan de kaatspartij, gisterefi alhier gehouden, namen 36 liefhebbers deel. De prijs van f 14 werd gewonnen door Th. de Groot te Bozum en H. Plantenga te Franeker: de premie van f 6 door B. Tolsma te Roorda- huizum en G. Steensma te Witmarsum; de premie van f 2 door M. Bonnema te Oosterend en P. v. Eems te Ysbrechtum. WoMMELS, 2 Juli. Df. aihnmr-r alhi°r heeft h kankt voor hot b'roop naar de Gor<f. kerk te Ridderkerk. Het zangersfeest te Heerenveen. Heerenveen is Zondag het jaarlijksche van den „Bond van Gemengde Het had Een ontaard vader. Voor de rechtbank te Tiel stond terecht J. J. v. Z.. wien ten laste gelegd werd, dat ‘hij zijn vijf kindertjes, waarvan de oudste 14 jaar is, onverzorgd heeft achtergelaten. Op 30 April was zijn vrouw als krankzimiige naar Zutphen gebracht, den daarop volgenden nacht liet hij zijn kroost zonder eenig voedsel alleen ;en 1 Mei bracht hij het naar het politiebureau, waar hij, gewezen op zijh plicht als vader, ver klaarde, „dat het hem absoluut niet kon sche- 'len, wat er van de kinderen kwam en dat hij ■niet voornemens was er verder voor te zor- Igen”. Zijn kinderen, die hem naliepen, heeft hij 'daarop hardhandig teruggestooten en terugge- 'jaagd, terwijl hij zelf op een fiets vertrok. Van onmacht tot helpen bleek geen sprake: bij zijn zuster verteerde hij f 9 kostgeld per week. BekJ. is niet verschenen; vermoedelijk is hij naar Duitschland uitgeweken. Eisch 6 maan- 'den. ons pannekoekenmeel a 167 1)4 K.G. aardappelen (oogst 1916) a aardappelen (oogst 1916) a En voorts op de met roode streep ge merkte bons: 169 één liter petroleum a 25 cent per liter. 170 100 baggelaar turven a f 1.20, of 100 lange turven a f 1.30, of J4 H.L. anthraciet a f 1.25, franco thuis. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de hoeveelheid brandstof, welke men ontvangt, wordt genoteerd en van het jaarrantsoen 1 Mei 1917 tot en met 30 April 1918 Wordt af getrokken. Artikelen, Yvelke in den winkel, waar deze bekendmaking héngt, verkocht ‘‘worden, zijn met een kruisje (X) aangeduid. De verkooper wordt verzocht deze kruisjes zelf aan te bfeu- gen. I '>sse bons zijn niet geldig. De win kelier of zijn gemachtigde moet de betreffende bons uit het bonboekje scheuren en tevens den daarin achterblijvenden strook afstempelen. Sneek. 29 Juhi 1917. De Burgemeester van Sneek, P. J. DE HOOP. der, van Sneek, J. J. Veurman, van Aanteekening voor golsehe handelscorrespondentie verkregen d- heeren de Jong, Krook, Radema en Veltmane Voor Fransch en Duitseh von Henningvoor. der Knaap voor tigheidsstandpunt ook, de propaganda voert tegen ’t militarisme, daardoor ook anti-kapi- talistisch is, onder de leuze: „Geen inan en ge,en cent voor ’t militarisme”. Nadat een enkele vraag ten genoegen was beantwoord, werden de statuten der I. A. M. V. voorgelezen en tot oprichting eener afdeeling overgegaan; 36 personen traden als lid tóe. Als bestuur werden gekozen de h.h. Van der Veen, Folkerts, Hanewacker. Met een op wekking om allen te zijn actieve strijders tegen ’t militarisme, werd de vergadering gesloten. Uitdiepen van vaarten enz. De aanbesteding van het uitdiepen van de Lemsterrijn, de Geeuw, 't Wijddraai, de Wijde, de Nauwe Wijmerts en het Heeger Var, ter gezamenlijke lengte van 1570 M„ is gegund aan de heeren W. Krikke en Y. Dikkerboom te Oudehaske voor f 9825. De raming was f 8425. Postkantoor Sneek. Lijst van de aan dit kantoor ter post be zorgde blieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand Juni welke wegens on bekendheid van do geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Binnenland. aanbesteding gegund Wilde, alhier. Aan de Amsterdamsche Universiteit slaagde voor het eerjte natuurkundig examen de heer H. D. van der Werf, geboren alhier Aan de Technische Hoogeschool te Dejft slaagde voor de examens natuurkunde en wis kunde onze vroegere stadgenoot de heer IJ. Vreemdelingenverkeer. Te Leeuwarden is de jaarlijksche algemeene vergadering van de Algern. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer gehouden. Vrijdagavond had de officieele ontvangst der afgevaardigden plaats door de Vereeniging te Leeuwarden en het Gemeentebestuur, terwijl de avond besloten werd met een concert-varié. Zaterdag te half tien begon de jaarvergade ring. Aan het jaarverslag ontleenen wij dat ten doel hebbende het bevorderen van het vreemdelingenverkeer in een bepaalde plaats of een bepaalde streek, die als lid zijn aangesloten op <51 December 1916 109 was, met een contributie van f 1500; dat van vereenigingen en instellingen, die op eenig gebied werken, dat met het doel der Nederlandsche Vereeniging rechtstreeks of onmiddellijk in verband staat, 55 véas met eén contributie van f 20.945; het aantal begunsti gers was 343 met §en contributie van f 1165. De rekening in ontvang en uitgaaf bedra gende f 32.956.74 met een kassaldo van f 6577.60%, werd goedgekeurde Tot bestuurslid is. gekozen de heer J. IJssel de Schepper te Gouda. Aan de mededeelingen ontleenen wij: De heer Haitsma Mulier, burgemeester van Sloten, deelde mee, dat door de vereeniging Z.W.hoek van Friesland eene kaart van Gaas terland is uitgegeven en stelde een mede door die vereeniging uitgegeven-Gids voor den Z.W. I hoek van Friesland ter beschikking van de leden van 't hoofdbestuur. De heer Jan Feith hield eene causerie met lichtbeelden over Internationale Vreemdelin- genzorg. Zondag werd een boottocht gemaakt naar Grouw, naar de zeilwedstrijd van Oostergoo. Het was een mooie wedstrijd. In de le klasse middenzwaardjachten boven 8.50 M. lengte werd niet gezeild. De uitslag is als volgt: 2e klasse, middênzwaardjachten of kielboo- ten, lengte t./m. 8.50 M. le prijs, verguld zilv. medaille, aangeboden door de Ned. Ver. van i De Burgemeester van Sneek brengt ter al- algemeene kennis de volgende beschikking: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, r Gezien zijne beschikkingen van 27 Jum 1917 en 28 Juni 1917, de eerste houdende vaststel ling van de prijzen, tegen welke looistoffen door het R. D. H. L. zullen worden afgeleverd, de tweede houdende‘vaststelling van een artikel 8, hetwelk wordt toegevoegd aan de „distri- butieregeling voor looistoffen met uitzondering van eikenschors”. Heeft 'goedgevonden: I. in te trekken zijne beide vorengenoemde beschikkingen; II. vast te stellen ingevolge artikel 2 der „dis- tribrutieregeling voor looistoffen met uitzon dering van inlandsche eikenschors” dd. 5 Mei 1917, No. 38922, Afdeeling Handel, de navol gende prijzen tegen welke looistoffen onder de daarvoor geldende voorwaarden door het Rijksdistributiekantoor voor Huiden en Leder a 'contant zullen worden geleverd, daaronder niet begrepen het bedrag van 50 cent per 100 K.G. looimateriaal ter bestrijding van distri- 'butiekosten als bedoeld in artikel 5 van voren genoemde beschikking: 1. Divi-Divi 2. Kastanjepoeder 3. Gambier 4. Vloeibaar Quebracho 5. Mangrove Schors 6. Kastanje-extract 25 pet - 52.45 7. 'Kastanje-extract 35 pet. - 66. 8. Vaste Quebracho - 87.55 lil. aan de distributieregeling voor looistof fen, met uitzondering van inlandsche eiken schors dd. 5 Mei 1917, no. 38922, Afdeeling Handel, toe te voegen de volgende bepaling: Artikel 8. 1. De vorenstaande bepalingen zijn niet van toepassing op Muskegon en andere houtslijp- extracten. 2. De verkoop, het vervoer en de afleve ring van Muskegon en andere houtslijpextrac- ten is verboden. 3. Van het verbod, in het voorgaande lid gesteld kan door het Rijksdistributiekantoor voor huiden en leder dispensatie worden ver leend onder daarbij door dat kantoor te stel len voorwaarden. ’s-Gravenhage. 29 Juni 1917. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. gen morgen tusschen Sijbesloot en de Roekoe- pol gevonden door de Rijkspolitie die het naar het ouderlijk huis bracht. Oe- Gcnfsche Hoogeschool. Naar de „N. Gr. Ct.” verneemt, is dr, H. A. Weersma, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium alhier, vroeger assistent in de sterrenkunde en privaat-docent aan de rijks universiteit te Groningen, door de Duitsche regeering aangezocht voor het aanvaarden van het hoogleraarsambt in do starrenkuude aan de universiteit te Gent. Dr. Weersma heeft echter wegens princi- pieele redenen voor dit hoogleraarsambt be- De nog; steeds stijgende prijzen van papier, inkt en andere mate rialen noodzaken ons tot het heffen van een TIJ DE LIJKE TOESLAG van 20% op al onze advertentie prijzen. DE UITGEVERS. Vreemdelingenverkeer met de Vlag der ver eeniging, synd. Heeringa, „Mignon”, Sneek: 2e prijs, barometer, dr. W. v. d. Meer. „Ne- reïde”, Schrans. 3e klasse, middenzwaardjachten of kielboo- ten, lengte t./m. 7 M. le prijs, zilv. medaille, aangeboden door de Ned. Ver. van Vreemde lingenverkeer met vlag van de vereeniging, F. J. Bakker, „Moor”, Groningen; 2e prijs, tête-a-tête, F. v. d. Meer, „Anna”. Sneek. 4e kl„ boeiers, le pr„ gr. gouden medaille, aangeboden door de afd. Leeuwarden van de Ned. Ver. van Vreemdelingenverkeer, bene vens wisselbeker, aangeboden door jhr. mr. C. van Eijsinga te Leeuwarden, mr. S. Boltjes, „Njord”, Leeuwarden2e prijs, roomstelletje P. G. Halbertsma, „Con- Briifkaarten. Binnenland. Mr. Drangers Pierro H. J. Gattmer Mej. 1^. Hamstra Jongeh. O. v. d. Horst G. J. Krol Co. Fam. N. de Luno N. de Neef Mej. A. Prins Drie jongelui van hier, Bos, Jorritsma en Sehukking, allen 18 jaar, waren Zaterdag avond samen uit visschen gegaan. Op hun terugreis Zondagmiddag van de Goëagarjjpster poelen naar hier zeilden ze bij hevige wind dicht bij de Siebeeloot mast en zeil overboord, waardoor ze naar lager wal dreven. Met moeite kwamen ze in de Siebesloot waar de beer Rienstra van hier met zjjn kiel- boot lag, die plan had naar Grouw te varen. Ze vroegen dezen, hen over het Sneekcrmeer te willen brengen, waartoe de heer Rienstra zich bereid verklaarde. De dames aan boord der kielboot gingen zoolang op het land bij Siebesloot. De boot ward met een langen tros aan de kielboot vastgemaakt en voort ging het in de richting van de Roekoepollo. Ongeveer halfweg SiebeslootRoekoepolle kregen dé jon gelui water over in de oude boot en riepen dit den opvarenden van do kielboot toe. Deze riepen terug den tros wat in te halen. Onge lukkig bemoeiden alle drie zich daarmede, waardoor de boot voorin te zwaar werd belast, in een ommezien onder water liep en in de diepte verdween. De drie inzittenden sprongen onmiddellijk in het meer. De heer Rienstra wierp don zwemgordel' uit, die door Jorritsma werd gegrepen, zoodat deze drjjver.de kon ble ven. ’t Was nog juist bjjtijds, daar hg al zin kende was. Bos had een gedeelte mast to pak ken en wist zich ook drgvende te houden, terwgl gezien werd, dat Sehukking, die vrjj goed zwemmen kon,, op den rug zwom De kielboot ging deor den wind, doch reeds was Sehukking niet meer te zien; bij was reeds gezonken. Het gelukte de wakkere bemanning der kiel boot met den eersten gang de beide anderen direct na elkander te grjipen, vast te houden on behouden aan boord te brengen, waar ze gedeelteljjk van droge kleoren werden voorzien, welke kleeding even later nog werd aange vuld met wat ze aan boord van het jacht jjan den heer Wouda over hadden. Dit is de derde maal in dit seizoen, dat de heer Rienstra een dergeljjk ongeval bijwoont. De beide vorige malen werden de drenke lingen gered. ’t Ljjk van Sehukking is heden in den vroe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1