De man Gilray genaamd. I MEUBELFABRIEK NEDERLAND FIRMA H. BRANDENBURG» annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL en le, RJ CLAÜEKOLOM Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Ds onlusten te Amsterdam. Zaterdag 7 Juli 1917 '33e Jaargang No. 81. r 1 n en 1. I |j. Am imiZINOA, Groningen. - NIEUWE SNEEKER COURANT waren weg- t tot n d t n Bij de volgende zijstraat, de Eerste Looiers- Lady Silverdale afwist, alsof dit de natuurlijk- Gilray Maar laat zou- I HOOFDSTUK XIX. i. Een blad uit het verleden. Wordt vervolgd. God bewaar me, riep Temple uit. Een feit, dat verzeker ik je, zei Sparrow t s d e p e n n e j e t Ij Telefoon 118. BEHANGSELS in culr, doek, papier etc Ver-chijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uittrevére Snexk Telefoon No- 450. I Dooden. Toen de politie het bevel gaf: naar huis of er zal geweld worden gebruikt, begoi; de me nigte te joelen. In de Oude Looiersstraat dron gen de mannen naar voren en wierpen met steenen en andere voorwerpen. Luit. Pot gaf bevel te vuren; een man viel dood neer. De menigte verspreidde zich daarop in de rich- dat "weldra totaal’ wer’d1tinS van de Looiersgracht. OORSPRONKELIJK VERHAAL UIT HET ENGELSCH. Geautoriseerde vertaling. r e n XXV. Nooit mijnheer Temple, ik vond het wel wat vreemd, dat een heer van zijn stand er geen chequeboek op na hield; u zult wel zeg gen, dat het mijn zaken niet waren, en dat is wel waar, maar vreemd was het toch. Phil was het geheel met hem eens. De in lichtingen bevreemdden hem, kwamen niet overeen/met de theorie, welke hij zich lang zamerhand gevormd had, maar hij begon in ie zien, dat, wat een teleurstellende leegte scheen, op den duur wel de oplossing van het probleem kon worden. Over het geheel behoef de hij niet ontevreden te zijn, als hij nu naar Sparrow ging, zou hij hem wat meer kunnen vertellen hij verheugde zich werkelijk op een ontmoeting met Sparrow. Inspecteur Sparrow was bezig aan zijn schrijftafel er waren nog meer zaken, be halve het Ponder-Avenue-geheim. Je schijnt op te schieten, zei Phil. Je laat er geen gras over groeien. Hoe bedoel je dat, vroeg Sparrow. - Zou je niet het verstandigst doen mij alles ronduit te vertellen? Ik spreek natuurlijk over de Ponder-Avenue-zaak, anders-kom ik ner gens voor hier. Heb je lord Silverdale al ge pakt? Sparrow was verstomd hij was bijna woedend op Temple. Hoe kon die dat weten? Hij wist natuurlijk niet, dat Lady Silverdale en Temple elkaar zoo goed kenden, maar dat wilde Temple hem ook niet vertellen, dat wa ren zijn privé-aangelegenheden, welke niets met het geval te maken hadden. Sparrow was onthutst. Dat is toch bijzonder vreemd, zei hij. Ik heb nooit tevoren bemerkt, dat een Yard-ge- heim bekend werd ik moest, je maar alles vertellen. d t - Onze stadgenoot de heer H. Smit is te Harlingen geslaagd voor het eindexamen Han- delsschool. Voor het eindexamen van den tweejari gen cursus voor stuurmansleerling aan de zeevaartschool te Harlingen slaagde o.a. de heer J. Houwen van hier. BOZUM, 5 Juli. Bij de Geref. Kerk te Wijn- jeterp is beroepen ds. F. H. Boersma alhier. RAUWERD, 4 Juli. Geslaagd te Delft voor het candidaatsexamen electro-technisch inge nieur de heer R. Sijbrandij, geboren alhier. HENNAARDERADEEL, 3 Juli. Het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1917, bevat de namen van 1061 aange- slagenen, waarvan de laagstaangeslagene f 0.79, de hoogstaangeslagene f 785.14 betaalt. Het zuiver belastbaar inkomen is geschat op f 1,190,912.50. De hoofdelijke omslag bedraagt f 44,091.0-1, vermenigvuldigingscijfer 1.954, tegen f29,383.72, vermenigvuldigingscijfer 2.28, in 1916. Rijksnajaarskeuringen. De gewone Rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten zullen voor Fries land worden gehouden: op 25 September te Oranjewoud; op 26 September te Leeuwar den; op 27 September op Ameland. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentiën 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken l. lende vakken, het werk hadden neergelegd. Bijna alle bouwvakarbeiders hadden het werk neergelegd. Bovenden braken stakingen uit bij de Neder- landsche fabriek van Spoorwegmaterieel, bij de maatschappij „Trompenberg”, bij de construc- tiewerkplaatsen Du Croo en Brauns, bij de Droogdokmaatschappij, bij de Chemische fa briek aan den Badhuisweg en aan de zwavel- zuurfabriek Ketjen. Van de werklieden aan de marinewerf hadden 800 het werk neergelegd. Donderdagochtend werd de staking opgehe ven in de verwachting dat de regeering alle uitvoér zou stopzetten. Over de plundering van winkels, Dinsdagavond, is het volgende ontleend aan de Telegraaf: Onder bescherming van den don kerenden avond roofde men artikelen van ge heel verschillenden aard, die niets meer had den uit te staan met c|e voedselvoorziening. Zoo schoolde omstreeks half negen een bende opgeschoten kwajongens samen om het pakhuis van den onder dienst zijnden Struve op.de Kat- tenburgerkade no. 12. De paneelen der houten afsluitdeuren Werden ingetrapt, waarop de plundering van een paar 'honderd balen stijfsel een aanvang nam. Terstond rukte een sterke politiemacht, ondersteund door een detache ment van twintig soldaten,-met gevelde bajonet naar het bedreigde punt. De politie trok met blanke sabel vooruit en ranselde de plunde raars uiteen, waarbij een paar losse schoten vielen. De militaire macht volgde op korten afstand-en zette de Kattënburgerkade zoowel naar het Kattenburgerplein als naar de Kleine Kattenbufgerstraat af. In de Kleine Wittenburgerstraat was men be zig het pakhuis 'te plunderen vair den kruide nier C. J. Amsterdam. Tal van vrouwen en vooral opgeschoten jongens, hadden al spoedig de ruiten verbrijzeld en binnen een minimum van tijd waren alle aanwezige koloniale waren naar buiten gesleept en weggesjord; zakken peper, balen suiker, rijst, pakken lucifers, Kis ten stijfsel, en wat verder in den smaak viel, werden uitgedragen. Een man, die zich van een Kistje stijfsel had meestergemaakt en zich daarmee uit de voeten wilde maken, werd bij het veer over'de Kattenburgervaart door en kele vrouwen achterhaald, die er als de kip pen bij waren om het gestblene op haar beurt te distribueeren. Al spoedig werd door militairen in de Groote Wittenburgerstfaat met gevelde bajonetten een charge gemaakt, waarbij een jongen min of meer ernstige kwetsuren opliep. Voor het pak huis lag een groote hoeveelheid peper op den grond, waardoor de neuzen der Wittenburgers wel wat buitsporig werdén aangetast. Vandaar begaf de plunderende menigte zich naar het winkelhuis van Amsterdam in de Kleine Wit tenburgerstraat 35a, c— - - leeggeplunderd. We zagen mannen en jongens Je zoudt gek zijn, als je ’tniet deed, zei Phil kortaf. Ik ben geen politiebeambte, die hunkert naar promotie; en wat er voor goeds uit deze zaak komt, is voor jou. Daarenboven help ik gaarne, zoover dat in mijn macht ligt. Ik weet dat je een bevel tot arrestatie van Lord Silverdale hebt en ik feliciteer je met de kranige manier, waarop je op dat, spoor bent gekomen, ik ben ervan overtuigd dat het de juiste man is. Dus jij verdacht hem ook, riep Sparrow uit. Dat zou ik niet durven zeggen ,gaf Phil toe. Maar toen ik hoorde, dat je op Silverdale afging, was het net of de lucht helderder werd; toch is er een complicatie, die je niet zoudt verwachten; het is een verbijsterende misdaad. Je weet nog niet half wat ik weet, Sparrow, maar ik moet eerst jouw verhaal hooren en dan vertel ik het mijne misschien nog wel niet vandaag, maar dan toch heel spoedig. Als ik het bij het rechte eind heb, zal je Lord Sil verdale nooit te pakken krjjgen. Denk je, dat hij ontvlucht is? Het komt er niets op aan, wat ik denk. Onthoud mijn voorspelling en nu wil je mij misschien wel vertellen, hoe je er het eerst toe kwam om Lord Silverdale te verdenken dat was heel knap van je. Och. niet zoo knap, als je schijnt te den ken, zei Sparrow openhartig. Ik was gelukkig genoeg een spoor te vinden, daar steekt niets bijzonders in. Ik liet een van mijn mannen Ponder Avenue nauwkeuriger onderzoeken dan ik gedaan had; in een la achter in de "Schrijf tafel vond hij zekere breven; ze waren zon der enveloppe en zonder datum, maar klaar blijkelijk geschreven door Lord Silverdale aan Gilray. Gilray scheen met Silverdale overhoop te liggen en had hem gedreigd. Ik weet, dat Gilray een afperser is, zei Phil kalm, zoo kwam hij aan geld; maar dat zal ik later wel bewijzen, ga verder. koeltjes. Wij hebben de revolver gepast in een Lady Silverdale afwist, alsof dit de natuurlijk- étui, dat wij in Lord Silverdale’s kamer ge- ste zaak ter wereld was. -Geen aarzeling of vonden hebben. De verkooper kan ’t getuigen indien het noodig wordt geacht en nu kun je wel begrijpen, waarom ik Lord Silverdale wil arresteeren. Te/nple ging kort daarna weg, zonder zijn verhaal verteld te' hebben. Er was geen enkele reden om Sparrow’s goed humeur te versto ren, ofschoon Temple dit wel had kunnen doen, indien hij gewild had. Sparrow had heel veel ontdekt, maar Phil nog meer. Hij ging nu naar Esmé Legarde, naar het adres, dat ze hem gegeven had en vond haar in een klein huis in een nauwe straat, waar hoofdzakelijk fat soenlijke -armen woonden. Esmé was aan het schrijven aan een tafeltje in de kleine voorkamer. Geen geschikte plaats voor een artiste en de kamer zag er ook uit, alsof het meisje in.’t geheel geen geld meer had. Wilt u mij spreken? vroeg zij. Ja, ik wilde u opzoeken, zei Phil. Of hebt u het te druk? Esmé lachte. Ik ben bezig met een verhaal, zei zij. Ik hoop, dat de „Messenger” het zal willen op nemen en mij net zoo goed ervoor,zal betalen als de eerste keer. Ik heb nog maar een paar gulden over en ik heb een hekel aan deze om geving. Als ik maar naar buiten kon komen, ben ik er zeker van, dat ik goed werk kunnen leveren. Misschien kan ik u helpen, zeide Phil; maar ik zou u eerst iets willen vragen, Miss Legarde, wist u dat John Gilray Lady Silver- dale schreef dat hij haar afperste? Zeker wist ik dat, zei het meisje. Hoe hebt u dat ontdekt? schijnt een zeer aantrekkelijk soort mensch geweest te zijn, zei Phil grimmig. Zijn er nog meer zulke episodes in zijn leven welke gij kent? Hij was een zeer slecht mensch, zei Esmé. Dat heb ik pas begrepen, nadat ik hem goed leerde kennen. Waarom worden zulke men- schen geboren, mijnheer Temple? Ik zou het u werkelijk niet kunnen zeg gen, zei Temple. Misschien alleen, dat schrijf sters zooals u ze zouden kunnen beschrijven. Wij, arme stervelingen kunnen de wegen der Voorzienigheid niet doorgronden. ons voet bij stuk houden. Hoe wist u, dat Öil- ray Lady Silverdale afperste? Ja, hoe vindt men die dingen gewoonlijk uit, mompelde Esmé door een van die toe valligheden, waaruit het leven bestaat. Als Lady Silverdale iets kwaads gedaan had O, stel u daaromtrent gerust, viel Phil haar in de rede. Lady Silverdale heeft in ’t geheel geen kwaad gedaan; er bestaat geen edeler, reiner vrouw, ik ken haar al jaren. Zij heeft zich een zeer groote opoffering getroost voor anderen en daar lijdt ze nu voor. Zij schijnt een vriendin van u te zijn, merkte Esmé op. Dat is zij. Zij is zelfs meer dan een vrien din. Zij is de eenige vrouw op de wereld, van wie ik ooit gehouden heb. Ik bemin haar, sinds ik weet wat liefde is; de groote opoffering, waarvan ik spreek, heeft ons gescheiden en zal ons gescheiden houden. Het is schandelijk, dat zulk een vrouw door een schurk voor zijn slechte praktijken wordt uitgezocht. En kon Lady Silverdale niemand in ver trouwen nemen? Moest zij dan in stilte lijden? Dronken paarden. Bij verschillende paarden in den Haarlem- mermeerpolder doet zich het eigenaardig ver schijnsel voor dat de dieren eensklaps begin nen te slingeren én in de rondte te draaien alsof zij dronken zijn. Wanneer dit geschiedt, terwijl de dieren zijn voorgespannen, is dit voor den voerman zeer gevaarlijk. Eenige landbouwers riepen voor dit verschijnsel reeds de hulp van een veearts in. De oorzaak moet vermoedelijk worden ge zocht doordat de dieren gevreten hadden van een soort gras, dat, volgens het „Hdbl.”, blijk baar dit jaar nogal veelvuldig voorkomt en in den volksmond genoemd wordt „dronken- mansgras”. Deze grassoort is nu in het zaad gekomen en wekt bij de paarden dezelfde ver schijnselen op als sterken drank bij den mensch. Na verloop van eenige uren worded de die ren weer „nuchter”. Over de grens. Over onze grenzerr zijn gekomen: vijftien Russen, vier Duitsche deserteurs en een Roe- meensch vliegerofficier. Deze, van beroep in genieur en zoon van een senator, was in Octo ber van het vorig jaar gevangen genomen en naar het kamp nabij Hermannstadt gevoerd. Na 3 maanden tijds zag hij kans te ontvluchten en zette koers naar ons land. Hij moest echter een zwerftocht van 5 maanden maken alvo rens hij zijn doel bereikte. Twee maal werd hij zelfs gearresteerd, éénmaal in de nabijheid van Keulen en voor eenige dagen in het grens- plaatsje Burlo, waar vandaan hij naar het ca chot te Borken gebracht werd. Ook toen ge lukte het hem uit te breken. Smokkelende landstormers. Een 17-tal leden van de afdeeling Nijmegen van den vrijwilligen landstorm, o. w. een ad judant en een sergeant, had onder Groesbeek een oefening. Van deze gelegenheid zouden zij gebruik maken 138 K.G. chocolade over de grens te brengen. De rechtbank te Arnhem heeft hen eergisteren veroordeeld tot straffen variëerende tusschen 2 en 8 maanden gevangenisstraf. zich weghaasten met kisten stijfsel, zakken zout en Patria-biscuitbussen, jongens met flesschen Malaga, slaolie e.n bessensap, vrouwen met pakken schuurpapier en lucifers, Opgeschoten jongens met jampotten, pakken zeeppoeder, bakmeel, en wat zoo al meer tot den inven taris van de firma behoorde. Met boezelaars vol werden de gesleept en de „gelukkige” bezitters en bezit sters maakten blijkbaar geen haast deze goe deren in veiligheid te brengen. Het scheen ’n goed georganiseerde, van te voren planmatig opgezette plundering. Men 'vertelde trouwens ook, dat men reeds lang het plan had gehad rancune op .dezen kruidenier te nemen, in verband'met het onlangs aan het licht gekomen achterhouden van enkele balen koffie. Om kwart over tien werd een schoenwinkel van Dick op Rapenburg geplunderd. De éta- lagekast werd geheel leeggeplunderd. Ook hier herstelde de politie ten slotte met de blanke sabel de orde. De personen, die zich hebben verrijkt met deze schoenen, zullen niet veel genoegen heb ben van hun nieuw verkregen bezitting, daar in de étalage niet anders dan enkele schoe nen aanwezig waren. Ergerlijke tooneelen. Tegelijkertijd werd een wijnhandel totaal leeg gehaald, waarop de meest ergerlijke tooneelen volgden. Jongens van 17 en 18.jaar, enkele 'nog met bloedende armen door het inslaan der ruiten, stonden zich midden op straat aan port en whisky te bedrinken. Het behoeft geen betoog, dat deze voorval len den toestand critiek deden worden. De maatregelen, die hiertegen moesten genomen worden, konden thans niet meer met omzich tigheid geschieden. Tegen halfelf voelde men, dat het ging spannen. Er hing een zéér zwoele atmosfeer. De eerste daad van vijandschap van de zijde van het publiek zou funeste ge volgen hebben. We stonden juist bij de Oostenburgervoor- straat, waarvan de toegangen, evenals van vele andere zijstraten, door Militairen waren afgezet: toen vlak langs ons heen een steen floot en met suizend geluid ergens op de spoorbaan terecht kwam. Het publiek drong op van de zijde der gracht en uit de zijstraat, een officier loste een schot in de lucht.... en nog gokte de stroom van twee kanten vooruit. Knielt!!.... klonk de stem van den officier. En de soldaten knielden; Richt!!.... en de blinkende loopen der ge weren richtten zich naar de donkere zijstraat. Wèg stoven de menschen, de huizen in en de straat uit en nóg hadden gelukkig de soldaten niet op’hun medeburgers behoeven te schieten. Er kwamen echter momenten, dat het helaas wél noodig bleek. Het publiek geraakte door ’t dolle heen en de strijd woedde spoedig in de le Looiers- dwarsstraat, in de Hazenstraat en in de 2e Looiersdwarsstraat. Vooral in deze straten werd door de militairen onophoudeijk gevuurd, daar het publiek bleef plunderen en opdringen. een uitdagend gejauw antwoordde. Later werd het rustig. In dé Reestraat is iemand met een sabelhouw naar het-Binnengathuis vervoerd. De pakhuizen, vooral op de Brouwersgracht en grootere winkels werden bewaakt door militairen. Voor het politiebureau Westerstraat, waar vele militairen lagén, bewoog zich een groote menigte volks, die .zich echter rustig gedroeg. Later op den avond werd het op de Prin sengracht en omgeving der Elandsgracht vol komen rustig. Nadat de Volksmenigte nog eenige malen uiteengedreven was op de Ro zengracht, is het nog geruimen tijd woelig ge weest. Door dit gedeelte van den Jordaan werd den ganschen avond sterk gepatrouil leerd door cavalerie en politie-ruiters; alle straten waren aan weerskanten afgezet. In de Rozenstraat is. een patrouille uit een huis met steenen gegooid, waarop eenige schoten in de richting, vanwaar die steenen kwamen, gelost zijn. Over het algemeen kan gezegd worden, dat alles hier boven verwachting gunstig ver- loopen is, waarvoor lof toekomt aan het kracht dadig en toch beleidvol optreden van de po- litie-dienaars en de militairen, meerderen zoo wel als minderen. Op de Eilanden was het Woensdagavond, in vergelijking tot de voorafgaande dagen, rus tig. Het groot militair vertoon maakte zichtba ren indruk. dwarsstraat, stond een groepje van 7 a 8 per sonen; men had hen gesommeerd tot in het oneindige, om akelig^van te worden. Doch zij vertikten het, terug te keeren. Ten lange laat ste werd ook daar een salvo afgevuurd; een man, in Jiet hart geraakt, viel dood neer. Door een auto van het Roode Kruis werd het lijk vervoerd. Verscheidene menschen liepen won den op. In het Wilhelminagasthuis werden een doode en zes gewonden binnengebracht. Het fs zoo goed als zeker, dat er drie dooden zijn ge vallen, terwijl het aantal gewonden nog niet vast is te stellen. Dit is trouwens zeer moeilijk, want b.v. Maandagavond waren meerdere men schen, die schotwonden aan het been opgeloo- pen hadden, laat in den nacht, nadat de menig te verdwenen was, apotheken binnengegaan, om zich te laten verbinden. Zooals wij reeds zeiden, was een der doo den in het hart getroffen, de andere twee had den respectievelijk een schot in het hoofd en in de keel gekregen. Op de Elandsgracht zat een jongen van de Zeevaartschool voor het raam; door een ko gel werd hij in den schouder getroffen, doch het liep nog vrij goed met hem af. Om 11 uur was het weer rustiger; alle toe gangen tot de Elandsgracht waren afgezet. Aan het eind van de zijstraten en op de Prin sengracht zag men de donkere menigte woe len. Terwijl wij bij het cordon soldaten op het midden van de gracht stonden, konden we duidelijk hooren dat de menigte de straatstee nen losrukte en uit den grond haalde. Telkens scheen de Stemming weer rumoeriger te wor den, maar even later was het ook weer kalm. Bij het gaan over de Elandsgracht struikel de men ieder oogenblik over de straatklinkers. Ten slotte kreeg de baldadigheid weer de overhand; tegen half twaalf drong de massa van de Prinsengracht de Elandsgracht weer op. Weer werden salvo’s gelost, die twee men schen doodden; een hunner had een kogel in het hart gekregen. Een derde w-erd in de lies- streek zwaar gewond. De politie en militaire macht veegden de heele Elandsgracht, schoon, drongen tot op de Prinsengracht door, waar zij de bruggen’be zetten. 't Publiek trok zich terug. De rust keerde weer. Ook op de Eilanden moesten de politie en militairen optreden. Woensdagavond stonden opnieuw groote massa’s menschen voor de politiebu- reaux te Amsterdam, waar echter tevens een groot aantal militairen waren ondergebracht De overheid was in overleg met de militaife autoriteiten echter vast besloten tot een zeer streng optreden,-o.a. waren een aantal machi negeweren aangeyoerd, die echter niet irr actie kwamen. Het was nog herhaaldelijk noodig de zich zeer vijandig en onwillig toonende menigte door schoten in de lucht schrik aan te jagen. Niettemin bleef het afzetten met groote moei lijkheid gepaard gaan. Voor de cavalerie had men respect, en alleen het zien daarvan was voldoende voor de menschenmassa om in dol len angst op de vlucht te slaan. Maar herhaaldelijk moesten door cavalerie, infanterie woeste charges gemaakt worden om de oproerige menigte te verspreiden. In de Beerenstraat kreeg een jongen een schram met een sabel. Eenige malen is het voorgekomen, dat met steenen gegooid is. Bevel werd gegeven alle deuren en ramen te sluiten. Omstreeks halftien liet de toestand zich in dit stadsgedeelte hoogstzorgelijk aanzien. Tel kens vielen schoten van de zijde der politie en der militairen, waarop de volksmassa dan met Dinsdagavond hebben opnieuw relletjes te Amsterdam plaats gehad, die nu minder het karakter hadden van aardappel-opstootjes van vrouwen dan van roof opstootjes. De .politie Itrad ditmaal zeer krachtig op en maakte her- haaldelijk van de revolver gebruik, alle café’s in het in opstand verkeerende gebied moesten worden gesloten; de militairen eischten dit met opgeheven geweer. Als protest tegen de levensmiddelennood riep het plaatselijk arbeidssecretariaat Woens- i dag een 24 uurs algemeene staking uit. Van Het geheim van de eetlust. I zijde Van het plaatselijk arbeiderssecretari- Niets is gemakkelijker dan op zijn tafel een aat werd medegedeeld, dat dien dag minstens lekkere maaltijd met. keurige spijzen te zetten. I io,000 arbeiders, verdeeld over de verschil- Daartoe is alleen geld en een keukenmeid noo- <-<— -•- dig. Moeielijker schijnt het aan tafel te gaan met de noodige eetlust, want de eetlust wordt niet gekocht, zegt men. Toch weten zij die ondervinding hebben wel dat, om eetlust te hebben, het voldoende is de Pink Pillen in te nemen, die in alle apotheken verkocht worden. De eetlust is inderdaad het eerste verschijnsel van werkzaamheid der Pink Pillen, dat onder vonden wordt door de zieken die zoo verstan dig zijn geweest hulp en bijstand aan dat merk waardige middel te vragen, zooals Mevr. An nette Rougetet, 47, rue de Paris, Clichy, dit deed. „Sedert langen tijd, schrijft Mevr. Rougetet Ons, leed ik aan de maag. Ik had geen eetlust en verteerde moeielijk de weinige spijzen die ik gebruikte. Ik was zeer zwak geworden. Na vele middelen zonder resultaat genomen te hebben, wilde ik de Pink Pillen beproeven, en ik moet zeggen dat ik vanaf de eerste doosjes mij veel beter heb gevoeld. Mijn eetlust is ge wekt. mijne maagpijnen zijn verdwenen en ik heb spoedig al mijn krachten weergekregen”. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, rheumatiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, NassUukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. dat het schrift van Lord Silverdale is. Dat kan ik ook bewijzen, zei Phil. Ik ken zijn hand, ja die zijn echt, maar wat vreemd, dat ze niet geteekend zijn. Zij zijn ook niet aan iemand in ’t bijzon der geadresseerd, merkte Sparrow op. Het lij ken wel anonieme brieven, maar het schrift is niet verdraaid. Lees alsjeblieft den laatsten brief en zeg me ^eens, wat je ervan' denkt. Veel stond er niet in den brief maar dat weinige was sterk genoeg: „Je bent heel knap, vriendje en denkt on getwijfeld veel te weten. Dé kluizenier van Ponder Avenue durft niets te doen zonder mij te raadplegen. Ik heb zijn'toekomst in handen. Vraag Gilray, hij zal dat ook vertellen. Als ik mijn vinger opsteek, verdwijnt Gilray, en is de zaak uit- Als Gilray durft spreken, ver moord ik .hem. Moord als schoone kunst wordt nog te weinig naar waarde geschat in dit land. Gij dwaas, om mij te dtirven bedreigen, als gij er mee durft voortgaan, draag dan ook dé gevolgen”. Temple las den brief, maar kon er iwt veel uit opmaken. Daar begrijp ik niet veel van, zei hij. Je hebt ongetwijfeld aanduidingen, die dit duide lijker maken. Een beetje meer licht alsjeblieft. Aanduidingen genoeg, legde Sparrow uit. De brieven werden in Ponder Avenue gevon den. Zij verbinden Lord Silverdale met Gilray. Gilray heeft een vijand en die brief bevat een bedreiging om zich van hem te ontdoen, onder zekere omstandigheden. Lord Silverdale is be kend als eeh man van grooten durf en hevige hartstochten. Iridien zekere dingen gebeuren, moet Gilray verdwijnen wel, Gilray ver dwijnt, wordt vermoord en nu kom ik aan een ernstige zaak, Na het vinden van deze brie ven onderzoeken wij het huis nog zorgvuldi ger en vinden in den schoorsteen van de ka mer, waar Gilray gedood 'werd, een revolver verborgen. Een patroon is gebruikt, vijf zijn Tot antwoord haalde Sparrow een bundel er nog in de kamer. Nu hebben we na grondig brieven uit zijn lessenaar. onderzoek kunnen vaststellen, dat die revolver Hier zijn ze;'zei hij. Je kunt ze zelf lezen, aan Lord_§ilverdale behoorde, let vooral goed op de laatste. Ze zijn niet ge- i teekend zooals je ziet, maar ik kan bewijzen Temple kreeg een gevoel van ongeduld; op haar vreemde onschuldige manier scheen het meisje alles als van zelfsprekend aan te nemen; "ze vertelde dat zij van de vervolging van verwarring; alleen een bekentenis, niets meer. Temple kon onmogelijk nalaten te denken of zij werkelijk zoo onschuldig was, als zij er uit zag en toch was haar blik helder en bijna kinderlijk; zij zag hem kalm en rüstig aan geen spoor van schuld was bij haar te beken nen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1